Očuvvanje ušteđeevine kupovinom CHF

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

bumerangss
Posts: 4476
Joined: 12/01/2015 16:47

#51 Re: Očuvvanje ušteđeevine kupovinom CHF

Post by bumerangss »

Nikad više kamate na štednju nece biti tolike... makar ne u narednih 5 6 godina... mogu biti samo negativne tj da štediše pocnu placati bankama 1 2 3% za uslugu sto im banka cuva novac
Ci-Nick
Posts: 5181
Joined: 15/03/2015 17:38

#52 Re: Očuvvanje ušteđeevine kupovinom CHF

Post by Ci-Nick »

bumerangss wrote: 18/06/2022 06:21 Nikad više kamate na štednju nece biti tolike... makar ne u narednih 5 6 godina... mogu biti samo negativne tj da štediše pocnu placati bankama 1 2 3% za uslugu sto im banka cuva novac
Njemacka ukida negativnu kamatu,.. ECB zaustavlja beskamatno kreditiranje. Kamate će kvartalno da rastu.
Evo predviđam da će se u drugoj polovini iduće godine moći dobiti preko 2% na depozit duzi od 12 mjeseci.
User avatar
sime_cipol
Posts: 16334
Joined: 20/12/2018 15:06
Location: Jedan grad, dva kluba. Jedan osnovala raja, drugi UDBA.
Grijem se na: Zdrvima
Vozim: Kola

#53 Re: Očuvvanje ušteđeevine kupovinom CHF

Post by sime_cipol »

sedma_7 wrote: 18/06/2022 00:04
Ci-Nick wrote: 16/06/2022 10:20

Ja sam uložio popriličan iznos u dionice Elektroprivrede,... stan koji se mogao kupiti 2007. ili u proljeće 2008. za 100.000 KM se u 2009. ili 2010. mogao kupiti za 70.000, taj isti stan danas košta 130.000 i koliko će koštati za dvije godine ?
Ja mislim da smo u 2007. inflacija, počinju rasti kamate i za dvije godine ćeš stan od sadašnjih 130.000 KM (pretpostavljam ),.. moći kupiti za 100.000 KM.
Dugoročno gledano opet će vrijediti više nego u 2000. ili 2010. ali treba čekati možda i deset godina da opet dođe na 130.000 KM.
Hoću da kažem da treba koristiti te oscilacije koje nisu male. Ako za dvije godine cijene dionica Elektroprivrede budu samo duplo veće, a ja očekujem rast od 200 do 300 % a cijena stana padne za 25 do 30 % onda se praktično taj stan od sadašnjih 130.000 može kupiti za trenutno uloženih maksimalno 50.000 KM u Elektroprivredu.
Dobro reznojes. Slazem se sa svim napisanim :thumbup:
Samo bih dodao da nasa EP ima dosta prljave struje koju ce EU dodatno oporezivati prilikom prodaje na tržištu EU,pa ista nece biti toliko tražena, tako da sumnjam da ce dionice iste rasti vise od 10% u narednih 5 godina.
zigzag
Posts: 5754
Joined: 18/04/2014 11:26

#54 Re: Očuvvanje ušteđeevine kupovinom CHF

Post by zigzag »

Ja sam prošle godine dobio savjet od @Ci-Nick i @druga profija pa sam sam 25% u plusu. Stvarno mi nije bilo smisla da mi pare stoje u banci.
I ovakvo dešavanje sa energentima pokazuje koliko je to dobro ulaganje bilo.
Tad se daleko više pričalo o apstratknim porezima EU a dionice narasle za 25%. Pa eto ima i neke dividende.

Paušalna je tvrdnja da će nekakvi porezi smetati cijeni energenta kojeg je sve manje a pogotovo zaradi firme koja je ima u većoj količini za izvoza.
Ci-Nick
Posts: 5181
Joined: 15/03/2015 17:38

#55 Re: Očuvvanje ušteđeevine kupovinom CHF

Post by Ci-Nick »

sime_cipol wrote: 18/06/2022 09:31
sedma_7 wrote: 18/06/2022 00:04

Dobro reznojes. Slazem se sa svim napisanim :thumbup:
Samo bih dodao da nasa EP ima dosta prljave struje koju ce EU dodatno oporezivati prilikom prodaje na tržištu EU,pa ista nece biti toliko tražena, tako da sumnjam da ce dionice iste rasti vise od 10% u narednih 5 godina.
Kad nečeg nema dovoljno ne pita te niko za porijeklo.
Oporezivanje struje,.. to jeste CO2 taxa ide zemlji koja je naplaćuje..
Dakle prebacujes novac iz džepa u džep i kazeš ove ću pare trositi za ekoloske poticaje.
Viskove mozeš prodati Makedoniji, Srbiji ili nekoj drugoj zemlji koja uopste nije u EU.
Njemacka i Poljska spaljuju skupa 220 miliona tona uglja da bi proizveli struju. A clanice su EU. Poljska je jasno do znanja dala da se neće odreći uglja.
A sve i da bude cijena opterećena sa npr. 50 eura po MWh uz prodajnu cijenu od 300 eura,.. Čista zarada bi bila 200 eura po MWh.
Kad je roba tražena a teško povećati proizvodnju,.. onda će proizvod biti na cijeni.
Neće se ponoviti vrijeme da je trzisna cijena 40 eura.
User avatar
drndalo
Posts: 22823
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#56 Re: Očuvvanje ušteđeevine kupovinom CHF

Post by drndalo »

I ja to htjedoh reci. S obzirom na stanje energije i predstojecu zimu, ili ce govno CO2 porez biti ukinut ili ce biti nevazan...

Kome trebadne struja, to ce biti najmanji problem. To su utopijski pisani zakoni pod Zelenom diktaturom u EU a to ce neko vrijeme biti na marginama. Koju su ono basnoslovnu cijenu struje placali u Srbiji za uvoz kad im je uletilo blato umjesto uglja u Kolubaru?

Neke su cifre bile da se useremo... Ali interventni uvoz, daj sta kosta da kosta jerbo im se smijesip raspad sistema.
zigzag
Posts: 5754
Joined: 18/04/2014 11:26

#57 Re: Očuvvanje ušteđeevine kupovinom CHF

Post by zigzag »

https://nova.rs/vesti/biznis/srbija-uve ... etka-2022/

Dali su milijardu KM za nekoliko mjeseci a dobar dio toga je došao od nas.
Pokazalo se dobro imati suvlasništvo u firmi koja proizvodi i prodaje struju. Pošto je ovo sa Rusijom konflikt na duge staze, ni plin ni struja se više neće prodavati jeftino što znači da bi naše elektroenergetske firme trebale zarađivati.

Ok je razmišljanje konvertovanja ušteđevine u CHF ili USD ali ovo je svjetska inflacija koja obezvrjeđuje i te valute isto kao i našu marku tako da se ušteđevina teško može sačuvati.
Ali opet, ima dosta ljudi koji su najsigurniji kada vide svoje pare na gomili.
Ci-Nick
Posts: 5181
Joined: 15/03/2015 17:38

#58 Re: Očuvvanje ušteđeevine kupovinom CHF

Post by Ci-Nick »

Ci-Nick wrote: 18/06/2022 19:12
sime_cipol wrote: 18/06/2022 09:31
Samo bih dodao da nasa EP ima dosta prljave struje koju ce EU dodatno oporezivati prilikom prodaje na tržištu EU,pa ista nece biti toliko tražena, tako da sumnjam da ce dionice iste rasti vise od 10% u narednih 5 godina.
Kad nečeg nema dovoljno ne pita te niko za porijeklo.
Oporezivanje struje,.. to jeste CO2 taxa ide zemlji koja je naplaćuje..
Dakle prebacujes novac iz džepa u džep i kazeš ove ću pare trositi za ekoloske poticaje.
Viskove mozeš prodati Makedoniji, Srbiji ili nekoj drugoj zemlji koja uopste nije u EU.
Njemacka i Poljska spaljuju skupa 220 miliona tona uglja da bi proizveli struju. A clanice su EU. Poljska je jasno do znanja dala da se neće odreći uglja.
A sve i da bude cijena opterećena sa npr. 50 eura po MWh uz prodajnu cijenu od 300 eura,.. Čista zarada bi bila 200 eura po MWh.
Kad je roba tražena a teško povećati proizvodnju,.. onda će proizvod biti na cijeni.
Neće se ponoviti vrijeme da je trzisna cijena 40 eura.
https://www.klix.ba/vijesti/svijet/njem ... /220619044

Kako se brzo mjenjaju pravila igre...
Ci-Nick
Posts: 5181
Joined: 15/03/2015 17:38

#59 Re: Očuvvanje ušteđeevine kupovinom CHF

Post by Ci-Nick »

Ci-Nick wrote: 18/06/2022 07:18
bumerangss wrote: 18/06/2022 06:21 Nikad više kamate na štednju nece biti tolike... makar ne u narednih 5 6 godina... mogu biti samo negativne tj da štediše pocnu placati bankama 1 2 3% za uslugu sto im banka cuva novac
Njemacka ukida negativnu kamatu,.. ECB zaustavlja beskamatno kreditiranje. Kamate će kvartalno da rastu.
Evo predviđam da će se u drugoj polovini iduće godine moći dobiti preko 2% na depozit duzi od 12 mjeseci.
Evo već najava....

https://www.capital.ba/novi-svjetski-po ... nih-stopa/
Diverse
Posts: 476
Joined: 03/04/2021 12:20

#60 Re: Očuvvanje ušteđeevine kupovinom CHF

Post by Diverse »

Ci-Nick wrote: 19/06/2022 18:01
Ci-Nick wrote: 18/06/2022 07:18

Njemacka ukida negativnu kamatu,.. ECB zaustavlja beskamatno kreditiranje. Kamate će kvartalno da rastu.
Evo predviđam da će se u drugoj polovini iduće godine moći dobiti preko 2% na depozit duzi od 12 mjeseci.
Evo već najava....

https://www.capital.ba/novi-svjetski-po ... nih-stopa/
To je logicno u ovakvim vremenima. Ko god nije pogledao video or Ray Dalio How The Economic Machine Works in 30 minutes, treba da ga pogleda (ne mislim na tebe, ti se razumijes). Nije smak svijeta, to je cak sve pozitivno i da organizam funkcionise kako bi i trebao.
bumerangss
Posts: 4476
Joined: 12/01/2015 16:47

#61 Re: Očuvvanje ušteđeevine kupovinom CHF

Post by bumerangss »

Mi koji nemamo za nekretnine a imamo par hiljada ušteđevine, hocemo li poslušati ekonomistu Faruka pa kupiti malo zlata? :D

Gledam sad unca oko 30,1 g je oko 1850$ e sad kolio je dolar kaemova odnosno koliko je para gram zlata? :-)

Koliko je gram kod naših zlatara kad prodaju na čaršiji? Znam da ima razlike neke investicijsko zlato i ovo naše jel legirano 14 karatno a ono je valjda 24 karatno...?

Dajte koji savjet sta kako sta bi ste vi... u bankama je 0% kamate i još naplacuju vođenje racuna
korisnicki
Posts: 177
Joined: 13/03/2021 12:12

#62 Re: Očuvvanje ušteđeevine kupovinom CHF

Post by korisnicki »

bumerangss wrote: 23/06/2022 15:35 Mi koji nemamo za nekretnine a imamo par hiljada ušteđevine, hocemo li poslušati ekonomistu Faruka pa kupiti malo zlata? :D

Gledam sad unca oko 30,1 g je oko 1850$ e sad kolio je dolar kaemova odnosno koliko je para gram zlata? :-)

Koliko je gram kod naših zlatara kad prodaju na čaršiji? Znam da ima razlike neke investicijsko zlato i ovo naše jel legirano 14 karatno a ono je valjda 24 karatno...?

Dajte koji savjet sta kako sta bi ste vi... u bankama je 0% kamate i još naplacuju vođenje racuna
Rekao bih da od više zala preostaje pokušati izabrati manje zlo.
Investicijsko zlato nama najbliže dostupno je u Zagrebu po znatno nepovoljnijim cijenama nego u nekim zapadnim zemljama. Pri kupovini kao i prodaji pristojno te "oderu". Nepredvidljivo je kretanje cijena zlata.

Dionice su kocka, da mogu birati između dionica i 5% kamate na štednju nebih se dvoumio.

Nekretnine su trenutno precjenjene, za nekoliko godina padati će cijene nekretnina.
zigzag
Posts: 5754
Joined: 18/04/2014 11:26

#63 Re: Očuvvanje ušteđeevine kupovinom CHF

Post by zigzag »

Sve je bolje nego u banci.
A ove naše dionice za koje se zna da su dobre nisu nikakva kocka. ljudi su samo na dividendi u proteklih 7-10 godina dobili i 100 % povrata.
Ci-Nick
Posts: 5181
Joined: 15/03/2015 17:38

#64 Re: Očuvvanje ušteđeevine kupovinom CHF

Post by Ci-Nick »

bumerangss wrote: 23/06/2022 15:35 Mi koji nemamo za nekretnine a imamo par hiljada ušteđevine, hocemo li poslušati ekonomistu Faruka pa kupiti malo zlata? :D

Gledam sad unca oko 30,1 g je oko 1850$ e sad kolio je dolar kaemova odnosno koliko je para gram zlata? :-)

Koliko je gram kod naših zlatara kad prodaju na čaršiji? Znam da ima razlike neke investicijsko zlato i ovo naše jel legirano 14 karatno a ono je valjda 24 karatno...?

Dajte koji savjet sta kako sta bi ste vi... u bankama je 0% kamate i još naplacuju vođenje racuna
Kao i za većinu investicija tako i za investiranje u investicijsko zlato naša država nije stvorila uslove.
U Hrvatskoj, Srbiji, da ne pričamo o zapadnoj Europi investicijsko zlato se tretira kao valuta i nema poreza. Naši hajvani nisu ukinuli porez na investicijski zlato tako da ga niko u BiH ne nudi a ako ga kupiš u npr. Austriji i poneseš u BiH treba da znaš da bi ga na granici trebao prijaviti i platiti porez.
Sama ideja investiranja u investicijsko zlato je dosta konzervativna.
Dugoročno gledano štiti od inflacije ali nije lako skontati da li je u ovom trenutku cijena realna ili je precijenjeno ili možda čak i podcjenjeno.
U svakom slučaju nije isključen značajniji pad ali ni značajniji rast.
Kupovinom rađenog zlata kod zlatara, najčešće 14 karatnog, koje sadrži 58,5 % zlata bi napravio grešku jer oni prodaju zlato po gramu otprilike po cijeni čistog zlata. Dakle u startu praviš gubitak od 40 %.
Ja po ko zna koji put ponavljam da nema boljeg ulaganja od dionica.
Malo dionica Elektroprivrede, malo dionica BH Telekoma, možeš pokušati kupiti koju dionicu nekog osiguranja ili Bosna Reosiguranja i nemoj da brineš.
Bit će nešto dividende, bit će i kapitalne dobiti, u svakom slučaju gledano na 5 ili 10 godina neće biti gubitka nego značajna dobit.
bumerangss
Posts: 4476
Joined: 12/01/2015 16:47

#65 Re: Očuvvanje ušteđeevine kupovinom CHF

Post by bumerangss »

A gdje i kako se kupuju dionice? Totalni laik sam za te stvari... znam da nije na autopijaci :lol:

Npr od Elektroprivrede gdje i za koliko mogu kupiti dionica i kad i kako se ostvaruje tj djeli ta dividenda dobit...?
Ci-Nick
Posts: 5181
Joined: 15/03/2015 17:38

#66 Re: Očuvvanje ušteđeevine kupovinom CHF

Post by Ci-Nick »

bumerangss wrote: 24/06/2022 18:01 A gdje i kako se kupuju dionice? Totalni laik sam za te stvari... znam da nije na autopijaci :lol:

Npr od Elektroprivrede gdje i za koliko mogu kupiti dionica i kad i kako se ostvaruje tj djeli ta dividenda dobit...?
Dionice se kupuju na Sase,.. Sarajevskoj berzi a realizacija kupovine ili prodaje dionica preko nekog od brokera.
Ako te stvarno zanima evo ima https://invest.ba/phpBB3/viewforum.php?f=3
Pa tu možeš da se informišeš da prelistaš štivo.
User avatar
Styling
Posts: 12655
Joined: 08/10/2013 10:29
Location: Izvan lokalnih dešavanja

#67 Re: Očuvvanje ušteđeevine kupovinom CHF

Post by Styling »

Ci-Nick wrote: 24/06/2022 08:54
bumerangss wrote: 23/06/2022 15:35 Mi koji nemamo za nekretnine a imamo par hiljada ušteđevine, hocemo li poslušati ekonomistu Faruka pa kupiti malo zlata? :D

Gledam sad unca oko 30,1 g je oko 1850$ e sad kolio je dolar kaemova odnosno koliko je para gram zlata? :-)

Koliko je gram kod naših zlatara kad prodaju na čaršiji? Znam da ima razlike neke investicijsko zlato i ovo naše jel legirano 14 karatno a ono je valjda 24 karatno...?

Dajte koji savjet sta kako sta bi ste vi... u bankama je 0% kamate i još naplacuju vođenje racuna
Kao i za većinu investicija tako i za investiranje u investicijsko zlato naša država nije stvorila uslove.
U Hrvatskoj, Srbiji, da ne pričamo o zapadnoj Europi investicijsko zlato se tretira kao valuta i nema poreza. Naši hajvani nisu ukinuli porez na investicijski zlato tako da ga niko u BiH ne nudi a ako ga kupiš u npr. Austriji i poneseš u BiH treba da znaš da bi ga na granici trebao prijaviti i platiti porez.
Sama ideja investiranja u investicijsko zlato je dosta konzervativna.
Dugoročno gledano štiti od inflacije ali nije lako skontati da li je u ovom trenutku cijena realna ili je precijenjeno ili možda čak i podcjenjeno.
U svakom slučaju nije isključen značajniji pad ali ni značajniji rast.
Kupovinom rađenog zlata kod zlatara, najčešće 14 karatnog, koje sadrži 58,5 % zlata bi napravio grešku jer oni prodaju zlato po gramu otprilike po cijeni čistog zlata. Dakle u startu praviš gubitak od 40 %.
Ja po ko zna koji put ponavljam da nema boljeg ulaganja od dionica.
Malo dionica Elektroprivrede, malo dionica BH Telekoma, možeš pokušati kupiti koju dionicu nekog osiguranja ili Bosna Reosiguranja i nemoj da brineš.
Bit će nešto dividende, bit će i kapitalne dobiti, u svakom slučaju gledano na 5 ili 10 godina neće biti gubitka nego značajna dobit.
Kod nas investicijsko zlato nudi Zlatarna Celje ali je gram 200BAM zbog PDV-a, dok je cijena u SLO 87EUR. Moze li se pokrenuti inicijativa da se na investicijsko zlato ukine PDV?
Ci-Nick
Posts: 5181
Joined: 15/03/2015 17:38

#68 Re: Očuvvanje ušteđeevine kupovinom CHF

Post by Ci-Nick »

Styling wrote: 15/07/2022 13:40
Ci-Nick wrote: 24/06/2022 08:54

Kao i za većinu investicija tako i za investiranje u investicijsko zlato naša država nije stvorila uslove.
U Hrvatskoj, Srbiji, da ne pričamo o zapadnoj Europi investicijsko zlato se tretira kao valuta i nema poreza. Naši hajvani nisu ukinuli porez na investicijski zlato tako da ga niko u BiH ne nudi a ako ga kupiš u npr. Austriji i poneseš u BiH treba da znaš da bi ga na granici trebao prijaviti i platiti porez.
Sama ideja investiranja u investicijsko zlato je dosta konzervativna.
Dugoročno gledano štiti od inflacije ali nije lako skontati da li je u ovom trenutku cijena realna ili je precijenjeno ili možda čak i podcjenjeno.
U svakom slučaju nije isključen značajniji pad ali ni značajniji rast.
Kupovinom rađenog zlata kod zlatara, najčešće 14 karatnog, koje sadrži 58,5 % zlata bi napravio grešku jer oni prodaju zlato po gramu otprilike po cijeni čistog zlata. Dakle u startu praviš gubitak od 40 %.
Ja po ko zna koji put ponavljam da nema boljeg ulaganja od dionica.
Malo dionica Elektroprivrede, malo dionica BH Telekoma, možeš pokušati kupiti koju dionicu nekog osiguranja ili Bosna Reosiguranja i nemoj da brineš.
Bit će nešto dividende, bit će i kapitalne dobiti, u svakom slučaju gledano na 5 ili 10 godina neće biti gubitka nego značajna dobit.
Kod nas investicijsko zlato nudi Zlatarna Celje ali je gram 200BAM zbog PDV-a, dok je cijena u SLO 87EUR. Moze li se pokrenuti inicijativa da se na investicijsko zlato ukine PDV?
Imamo gluhu Vladu i Vijeće Ministara koji i važnije i bolnije probleme ne rješavaju, tako da čisto sumnjam da bi se šta poduzelo po pitanju inicijativa za rješavanje poreza na investicijsko zlato.
Korisnije bi bilo mjenjati zakon o deviznom poslovanju i dozvoliti nam da investiramo na stranim trzištima.

Kazeš 200 KM gram u Zlatarni Celje.. ne da je previše nego je totalna ludost.. Doduse i u Austriji se ne isplati kupovati na gram.. polugica od 20 gr je 1160 eura. Tako je po gramu 58 eura.
https://www.muenzeoesterreich.at/anlegen/goldbarren
User avatar
Styling
Posts: 12655
Joined: 08/10/2013 10:29
Location: Izvan lokalnih dešavanja

#69 Re: Očuvvanje ušteđeevine kupovinom CHF

Post by Styling »

Ci-Nick wrote: 15/07/2022 13:51
Styling wrote: 15/07/2022 13:40

Kod nas investicijsko zlato nudi Zlatarna Celje ali je gram 200BAM zbog PDV-a, dok je cijena u SLO 87EUR. Moze li se pokrenuti inicijativa da se na investicijsko zlato ukine PDV?
Imamo gluhu Vladu i Vijeće Ministara koji i važnije i bolnije probleme ne rješavaju, tako da čisto sumnjam da bi se šta poduzelo po pitanju inicijativa za rješavanje poreza na investicijsko zlato.
Korisnije bi bilo mjenjati zakon o deviznom poslovanju i dozvoliti nam da investiramo na stranim trzištima.

Kazeš 200 KM gram u Zlatarni Celje.. ne da je previše nego je totalna ludost.. Doduse i u Austriji se ne isplati kupovati na gram.. polugica od 20 gr je 1160 eura. Tako je po gramu 58 eura.
https://www.muenzeoesterreich.at/anlegen/goldbarren
Što veću količinu kupuješ to je isplatnije. Pločica od 5 grama je manje od 900KM.
akcija007
Posts: 2856
Joined: 17/05/2008 23:50

#70 Re: Očuvvanje ušteđeevine kupovinom CHF

Post by akcija007 »

CHF se sada ne isplati kupovati. I ko ga kupi je na gubitku.
Npr. Danas da se kupi CHF (prodajni za devizr bancin) je 1 CHF = 2,05 KM , a da prodas CHF banci (bancin kupovni za devize kurs) je 1 CHF = 1,91 KM.
Oba slucaja ima jos i naknadu za konverziju.
Znaci osoba XY danas kupi CHF po.2,05 i cuva ih odredjeno vrijeme i zatrebaju mu da kupi nesto za marke mora ici u banku da ih promjeni a promjenit ce ih ispod 2,05 i izgubiti na kursnim razlikama. Cekati da ih banci proda po.2,05 po cijeni po kojoj ih je kupio ne znam da moze rasti franak toliko...
Post Reply