Očuvvanje ušteđeevine kupovinom CHF

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

zigzag
Posts: 5762
Joined: 18/04/2014 11:26

#26 Re: Očuvvanje ušteđeevine kupovinom CHF

Post by zigzag »

Nekad davno, ova stranica se čest koristila:

http://www.capitalmarket.ba/Default.asp ... mbol=JPESR
Diverse
Posts: 476
Joined: 03/04/2021 12:20

#27 Re: Očuvvanje ušteđeevine kupovinom CHF

Post by Diverse »

zigzag wrote: 16/06/2022 10:59 Nekad davno, ova stranica se čest koristila:

http://www.capitalmarket.ba/Default.asp ... mbol=JPESR
Meni ne otvara.
zigzag
Posts: 5762
Joined: 18/04/2014 11:26

#28 Re: Očuvvanje ušteđeevine kupovinom CHF

Post by zigzag »

Zanimljivo, meni otvara preko mobilnog a preko kompjutera neće.


Image

https://ibb.co/R6VDkcR

Ovdje je grafikon od početka. valjda od 2005.
Diverse
Posts: 476
Joined: 03/04/2021 12:20

#29 Re: Očuvvanje ušteđeevine kupovinom CHF

Post by Diverse »

zigzag wrote: 16/06/2022 11:24 Zanimljivo, meni otvara preko mobilnog a preko kompjutera neće.


Image

https://ibb.co/R6VDkcR

Ovdje je grafikon od početka. valjda od 2005.
E super, hvala. I ja cu preko telefona onda.
Sta mene brine kod ulaganja i predlaganja ulaganja samo u Elektroprivredu je da je to poprilicno rizican potez - uloziti samo u jednu kompaniju sav kapital, cak suludo. Odredjena diverzifikacija je neophodna, sto u vise kompanija, a i geografski. Ja sam uglavnom u indeksima svjetske berze, a kada ulazem u pojedinacne dionice to je bar 10ak, i to iz tazlicitih sektora i drzava. Pa sam mislio, mada sam tu pocetnik, da ulozim i u nekoliko nasih kompanija. Diverzifikacija dalje ide na zlato, nekretnine, i naravno ulaganje u posao kojim se bavis.
Ci-Nick
Posts: 5181
Joined: 15/03/2015 17:38

#30 Re: Očuvvanje ušteđeevine kupovinom CHF

Post by Ci-Nick »

Diverse wrote: 16/06/2022 11:47
zigzag wrote: 16/06/2022 11:24 Zanimljivo, meni otvara preko mobilnog a preko kompjutera neće.


Image

https://ibb.co/R6VDkcR

Ovdje je grafikon od početka. valjda od 2005.
E super, hvala. I ja cu preko telefona onda.
Sta mene brine kod ulaganja i predlaganja ulaganja samo u Elektroprivredu je da je to poprilicno rizican potez - uloziti samo u jednu kompaniju sav kapital, cak suludo. Odredjena diverzifikacija je neophodna, sto u vise kompanija, a i geografski. Ja sam uglavnom u indeksima svjetske berze, a kada ulazem u pojedinacne dionice to je bar 10ak, i to iz tazlicitih sektora i drzava. Pa sam mislio, mada sam tu pocetnik, da ulozim i u nekoliko nasih kompanija. Diverzifikacija dalje ide na zlato, nekretnine, i naravno ulaganje u posao kojim se bavis.
Ja se ne plašim uložiti sve ono što mi ne treba u naredne dvije godine...
Zašto se ne plašim.
Taj neuređeni sajt Sase kao da je tako loše uređen po želji Mujinih fondova koji su u posljednjih 10 godina rasprodali sve što je vrijedilo u fondovima.
Rješili se svih emitenata koji su donosili dividendu ili imali potencijal rasta a investirali u male kompanije (smeće ) koje imaju beznačajne prihode i dobit.
U BH Telekomu nemaju skoro ni jednu dionicu a u Elektroprivredi sa nekadašnjih par miliona dionica su spali na par desetina hiljada dionica.
Dakle priča je skoro završena.
Po trenutnoj cijeni tržišna vrijednost Elektroprivrede je ispod 400 miliona KM.
Da se sutra prodaje većinski paket koliko bi vrijedila Elektroprivreda ? Ne ispod 2 ili 3 milijarde. Dakle 5 do 7 puta više nego danas.
zigzag
Posts: 5762
Joined: 18/04/2014 11:26

#31 Re: Očuvvanje ušteđeevine kupovinom CHF

Post by zigzag »

Ta diverzifikacija stoji ako neko ima par stotina hiljada KM.

Šta ćeš ako čovjek ima ušteđevine od 10.000-30.000 KM. U ovom trenutku samo gleda kako vrijednost pada a ne može kupiti nekretninu jer nema dovoljno.
Tema je otvorena za CHF, možda je USD bolja opcija. Možda i nije. Moguće je i zlato a tu opet treba neko drugo znanje.
Neko je predložio te dionice iz elektrosektora, možda je i to opcija ali ne znamo da li su sad skupe ili jeftine. Nemamo nikakav parametar. Navodno dijele i dividendu. Može li se očekivati dividenda veća ili manja. Sve su to pitanja koja treba istražiti.
Teoretski, sve bi trebalo biti bolje od čuvanja na banci.
Diverse
Posts: 476
Joined: 03/04/2021 12:20

#32 Re: Očuvvanje ušteđeevine kupovinom CHF

Post by Diverse »

Ci-Nick wrote: 16/06/2022 12:02
Diverse wrote: 16/06/2022 11:47

E super, hvala. I ja cu preko telefona onda.
Sta mene brine kod ulaganja i predlaganja ulaganja samo u Elektroprivredu je da je to poprilicno rizican potez - uloziti samo u jednu kompaniju sav kapital, cak suludo. Odredjena diverzifikacija je neophodna, sto u vise kompanija, a i geografski. Ja sam uglavnom u indeksima svjetske berze, a kada ulazem u pojedinacne dionice to je bar 10ak, i to iz tazlicitih sektora i drzava. Pa sam mislio, mada sam tu pocetnik, da ulozim i u nekoliko nasih kompanija. Diverzifikacija dalje ide na zlato, nekretnine, i naravno ulaganje u posao kojim se bavis.
Ja se ne plašim uložiti sve ono što mi ne treba u naredne dvije godine...
Zašto se ne plašim.
Taj neuređeni sajt Sase kao da je tako loše uređen po želji Mujinih fondova koji su u posljednjih 10 godina rasprodali sve što je vrijedilo u fondovima.
Rješili se svih emitenata koji su donosili dividendu ili imali potencijal rasta a investirali u male kompanije (smeće ) koje imaju beznačajne prihode i dobit.
U BH Telekomu nemaju skoro ni jednu dionicu a u Elektroprivredi sa nekadašnjih par miliona dionica su spali na par desetina hiljada dionica.
Dakle priča je skoro završena.
Po trenutnoj cijeni tržišna vrijednost Elektroprivrede je ispod 400 miliona KM.
Da se sutra prodaje većinski paket koliko bi vrijedila Elektroprivreda ? Ne ispod 2 ili 3 milijarde. Dakle 5 do 7 puta više nego danas.
Ja razumijem da neko kao ti ko se stvarno razumije svaku tacku i zarez njihovih finansijskih izvjetsaja, a jos uz to, i u ukupnu situaciju koja ih okruzuje, to mi je ok. Alli govorim o nekom prosjecnom ulagacu, koji zna sve, a ne zna nista. Diverzifikacija ga stiti. Uostalom, i ja sam, kao ti u elektroprivredu, ulozio skoro sve u svoj posao - jer ga zanm u dusu, zna najvjerovatniji ishod, a posao trazi maksimalno ulaganje i posvecivanje. Totalni rizik gledano sa strane, ali sa rizikom ide i uspjeh. Tako da te razumijem.
Diverse
Posts: 476
Joined: 03/04/2021 12:20

#33 Re: Očuvvanje ušteđeevine kupovinom CHF

Post by Diverse »

zigzag wrote: 16/06/2022 12:05 Ta diverzifikacija stoji ako neko ima par stotina hiljada KM.

Šta ćeš ako čovjek ima ušteđevine od 10.000-30.000 KM. U ovom trenutku samo gleda kako vrijednost pada a ne može kupiti nekretninu jer nema dovoljno.
Tema je otvorena za CHF, možda je USD bolja opcija. Možda i nije. Moguće je i zlato a tu opet treba neko drugo znanje.
Neko je predložio te dionice iz elektrosektora, možda je i to opcija ali ne znamo da li su sad skupe ili jeftine. Nemamo nikakav parametar. Navodno dijele i dividendu. Može li se očekivati dividenda veća ili manja. Sve su to pitanja koja treba istražiti.
Teoretski, sve bi trebalo biti bolje od čuvanja na banci.
Razumijem i to. Dionice i zlato opet moze da kupi, to moze i u manjim kolicinama i vrijednostima, za nekretninu si u pravu.
Ci-Nick
Posts: 5181
Joined: 15/03/2015 17:38

#34 Re: Očuvvanje ušteđeevine kupovinom CHF

Post by Ci-Nick »

zigzag wrote: 16/06/2022 12:05 Ta diverzifikacija stoji ako neko ima par stotina hiljada KM.

Šta ćeš ako čovjek ima ušteđevine od 10.000-30.000 KM. U ovom trenutku samo gleda kako vrijednost pada a ne može kupiti nekretninu jer nema dovoljno.
Tema je otvorena za CHF, možda je USD bolja opcija. Možda i nije. Moguće je i zlato a tu opet treba neko drugo znanje.
Neko je predložio te dionice iz elektrosektora, možda je i to opcija ali ne znamo da li su sad skupe ili jeftine. Nemamo nikakav parametar. Navodno dijele i dividendu. Može li se očekivati dividenda veća ili manja. Sve su to pitanja koja treba istražiti.
Teoretski, sve bi trebalo biti bolje od čuvanja na banci.
Tu se ne slažem,..
Ponovo se vraćam na 2008.,.. da sam kupio stan imao bi 2009, stan koji vrijedi 30% manje ali nisam nego sam 2009. oročio dva depozita u Raiffeisen banci na 5 godina uz kamatu od 6,95 % ( koliko se sjećam ).
Dakle možda već krajem iduće godine novac postane tražena roba.
Ci-Nick
Posts: 5181
Joined: 15/03/2015 17:38

#35 Re: Očuvvanje ušteđeevine kupovinom CHF

Post by Ci-Nick »

Diverse wrote: 16/06/2022 12:16
Ci-Nick wrote: 16/06/2022 12:02
Ja se ne plašim uložiti sve ono što mi ne treba u naredne dvije godine...
Zašto se ne plašim.
Taj neuređeni sajt Sase kao da je tako loše uređen po želji Mujinih fondova koji su u posljednjih 10 godina rasprodali sve što je vrijedilo u fondovima.
Rješili se svih emitenata koji su donosili dividendu ili imali potencijal rasta a investirali u male kompanije (smeće ) koje imaju beznačajne prihode i dobit.
U BH Telekomu nemaju skoro ni jednu dionicu a u Elektroprivredi sa nekadašnjih par miliona dionica su spali na par desetina hiljada dionica.
Dakle priča je skoro završena.
Po trenutnoj cijeni tržišna vrijednost Elektroprivrede je ispod 400 miliona KM.
Da se sutra prodaje većinski paket koliko bi vrijedila Elektroprivreda ? Ne ispod 2 ili 3 milijarde. Dakle 5 do 7 puta više nego danas.
Ja razumijem da neko kao ti ko se stvarno razumije svaku tacku i zarez njihovih finansijskih izvjetsaja, a jos uz to, i u ukupnu situaciju koja ih okruzuje, to mi je ok. Alli govorim o nekom prosjecnom ulagacu, koji zna sve, a ne zna nista. Diverzifikacija ga stiti. Uostalom, i ja sam, kao ti u elektroprivredu, ulozio skoro sve u svoj posao - jer ga zanm u dusu, zna najvjerovatniji ishod, a posao trazi maksimalno ulaganje i posvecivanje. Totalni rizik gledano sa strane, ali sa rizikom ide i uspjeh. Tako da te razumijem.
Slažem se potpuno sa tobom, ne kažem da je diverzifikacija loša,.. samo me nervira kad ljudi ulažu populistički, kad je potencijal za rast iscrpljen, ulaganje već precjenjeno,.. bez obzira da li se to radilo o dionicama, kriprovalutama ili nekretninama ( najčešće ).
User avatar
Ironmen
Posts: 6040
Joined: 29/07/2015 17:36

#36 Re: Očuvvanje ušteđeevine kupovinom CHF

Post by Ironmen »

noviclan wrote: 16/06/2022 10:23
Ironmen wrote: 01/06/2022 17:58 Bolje ces ocuvati ustedjevinu kupovinom nekretnine.
Ima li koja u izgradnji da je jeftiniji kvadrat
Nova gradnja jako tesko da ima bilo sta povoljno, trziste nekretnina trenutno dvilja a dijaspora nabija cijene stalnom potraznjom novih stanova.
noviclan
Posts: 10986
Joined: 31/10/2013 06:48

#37 Re: Očuvvanje ušteđeevine kupovinom CHF

Post by noviclan »

Ironmen wrote: 16/06/2022 16:17
noviclan wrote: 16/06/2022 10:23

Ima li koja u izgradnji da je jeftiniji kvadrat
Nova gradnja jako tesko da ima bilo sta povoljno, trziste nekretnina trenutno dvilja a dijaspora nabija cijene stalnom potraznjom novih stanova.
Ma da jevase nas oni sto su govorili da im je bilo teze u njemackoj... nego u sarajevu za vrijeme rata
korisnicki
Posts: 178
Joined: 13/03/2021 12:12

#38 Re: Očuvvanje ušteđeevine kupovinom CHF

Post by korisnicki »

Čine mi se zanimljivim prijedlozi o kupnji dionica elektroprivrede. Laik sam što se tiče ekonomije, nemam iskustva sa trgovinom dionicama. Pregledah sajt SASE, srednji kurs EP BiH 12,8, EPHRHB 30. Jeli objašnjenje te velike razlike u neizvjesnoj budućnosti rudnika u sklopu EP BiH ili nešto drugo? Koliko je u budućnosti izvjesna privatizacija Elektroprivreda i šta ona donosi?
Ci-Nick
Posts: 5181
Joined: 15/03/2015 17:38

#39 Re: Očuvvanje ušteđeevine kupovinom CHF

Post by Ci-Nick »

korisnicki wrote: 17/06/2022 13:20 Čine mi se zanimljivim prijedlozi o kupnji dionica elektroprivrede. Laik sam što se tiče ekonomije, nemam iskustva sa trgovinom dionicama. Pregledah sajt SASE, srednji kurs EP BiH 12,8, EPHRHB 30. Jeli objašnjenje te velike razlike u neizvjesnoj budućnosti rudnika u sklopu EP BiH ili nešto drugo? Koliko je u budućnosti izvjesna privatizacija Elektroprivreda i šta ona donosi?
Nije izgledna privatizacija Elektroprivreda u narednih 10 godina..
Osim ako ne bude neki jak pritisak iz vana.
Razlika u cijeni dionica dvije Elektroprivrede je između ostalog i zbog broja emitovanih dionica.
Elektroprivreda BiH 31.500.000 dionica a Elektroprivreda HZHB 7.360.000.
Kompikovano je za objasniti ali obadvije su podcjenjene ali ja ne bi ulagao u Elektroprivredu HZHB jer Vlada FBiH nema kontrolu nad tom Elektroprivredom.
To je HDZ uhljebistan.
citroen xm
Posts: 18133
Joined: 17/04/2012 22:57

#40 Re: Očuvvanje ušteđeevine kupovinom CHF

Post by citroen xm »

Ci-Nick wrote: 16/06/2022 12:20
Tu se ne slažem,..
Ponovo se vraćam na 2008.,.. da sam kupio stan imao bi 2009, stan koji vrijedi 30% manje ali nisam nego sam 2009. oročio dva depozita u Raiffeisen banci na 5 godina uz kamatu od 6,95 % ( koliko se sjećam ).
Dakle možda već krajem iduće godine novac postane tražena roba.
7% kamata na štednju? :shock:
korisnicki
Posts: 178
Joined: 13/03/2021 12:12

#41 Re: Očuvvanje ušteđeevine kupovinom CHF

Post by korisnicki »

Ci-Nick wrote: 17/06/2022 14:36
korisnicki wrote: 17/06/2022 13:20 Čine mi se zanimljivim prijedlozi o kupnji dionica elektroprivrede. Laik sam što se tiče ekonomije, nemam iskustva sa trgovinom dionicama. Pregledah sajt SASE, srednji kurs EP BiH 12,8, EPHRHB 30. Jeli objašnjenje te velike razlike u neizvjesnoj budućnosti rudnika u sklopu EP BiH ili nešto drugo? Koliko je u budućnosti izvjesna privatizacija Elektroprivreda i šta ona donosi?
Nije izgledna privatizacija Elektroprivreda u narednih 10 godina..
Osim ako ne bude neki jak pritisak iz vana.
Razlika u cijeni dionica dvije Elektroprivrede je između ostalog i zbog broja emitovanih dionica.
Elektroprivreda BiH 31.500.000 dionica a Elektroprivreda HZHB 7.360.000.
Kompikovano je za objasniti ali obadvije su podcjenjene ali ja ne bi ulagao u Elektroprivredu HZHB jer Vlada FBiH nema kontrolu nad tom Elektroprivredom.
To je HDZ uhljebistan.
Zvanično je i EP HZHB u vlasništvu Vlade FBiH. Što konkrentno za dioničare znači da EP HZHB nije pod kontrolom Vlade FBiH, da li je podložnija stranačkim zloupotrebama i kriminilu? Znamo da su na žalost sve državne firme u BiH uhljebistani.
User avatar
Mate_Miso_Kovac
Posts: 1474
Joined: 09/09/2019 10:05

#42 Re: Očuvvanje ušteđeevine kupovinom CHF

Post by Mate_Miso_Kovac »

Ova avamo helektroprivreda nije uhljebistan, slobodno ulažite. Sve gola struka i zlatne značke s etfa u zgradi na Socijalnom 8)
Ci-Nick
Posts: 5181
Joined: 15/03/2015 17:38

#43 Re: Očuvvanje ušteđeevine kupovinom CHF

Post by Ci-Nick »

citroen xm wrote: 17/06/2022 15:20
Ci-Nick wrote: 16/06/2022 12:20
Tu se ne slažem,..
Ponovo se vraćam na 2008.,.. da sam kupio stan imao bi 2009, stan koji vrijedi 30% manje ali nisam nego sam 2009. oročio dva depozita u Raiffeisen banci na 5 godina uz kamatu od 6,95 % ( koliko se sjećam ).
Dakle možda već krajem iduće godine novac postane tražena roba.
7% kamata na štednju? :shock:
Da bila je,.. jer se stvorilo nepovjerenje i banke nisu htjele jedna drugoj posuditi novac, pa je bila upitna likvidnost.
Ci-Nick
Posts: 5181
Joined: 15/03/2015 17:38

#44 Re: Očuvvanje ušteđeevine kupovinom CHF

Post by Ci-Nick »

korisnicki wrote: 17/06/2022 15:36
Ci-Nick wrote: 17/06/2022 14:36

Nije izgledna privatizacija Elektroprivreda u narednih 10 godina..
Osim ako ne bude neki jak pritisak iz vana.
Razlika u cijeni dionica dvije Elektroprivrede je između ostalog i zbog broja emitovanih dionica.
Elektroprivreda BiH 31.500.000 dionica a Elektroprivreda HZHB 7.360.000.
Kompikovano je za objasniti ali obadvije su podcjenjene ali ja ne bi ulagao u Elektroprivredu HZHB jer Vlada FBiH nema kontrolu nad tom Elektroprivredom.
To je HDZ uhljebistan.
Zvanično je i EP HZHB u vlasništvu Vlade FBiH. Što konkrentno za dioničare znači da EP HZHB nije pod kontrolom Vlade FBiH, da li je podložnija stranačkim zloupotrebama i kriminilu? Znamo da su na žalost sve državne firme u BiH uhljebistani.
Matematički se lako dokaže da Uhljebistan 1,... i Uhljebistan 2 nisu isti.
Elektroprivreda BiH je u posljednjih desetak godina smanjila broj uposlenih sa 5.000 na manje od 4.200, dakle za 20 % manje,.. Elektroprivreda HZHB je u istom periodu povećala broj uposlenih sa 1.780 na 2.220, dakle 20% više. Ako odbijemo uposlene u termoelektranama ove dvije Elektroprivrede imaju isti broj uposlenih iako Elektroprivreda BiH ima 3 puta veće tržište i tri puta veće prihode. Dakle jasno je koliko HDZ bolji poslodavac od SDA, jer SDA nema apsolutnu vlast kao HDZ na teritoriji koju je on zapišao.
U Elektroprivredi HZHB se Vlada FBiH pita isto koliko se i pitala u Aluminiju,.. spomenuše je kad je trebala pomoć, dok se krčmilo niko Vladu ništa pitao nije.
Da spomenem i HT Mostar,.. dok je BH Telekom u posljednjih petnaest godina u budžet Federacije BiH uplatio skoro milijardu i po, HT Mostar je nekad uplaćivao neke mrvice a sad ne uplaćuje ništa.
korisnicki
Posts: 178
Joined: 13/03/2021 12:12

#45 Re: Očuvvanje ušteđeevine kupovinom CHF

Post by korisnicki »

Ci-Nick wrote: 17/06/2022 17:36
korisnicki wrote: 17/06/2022 15:36

Zvanično je i EP HZHB u vlasništvu Vlade FBiH. Što konkrentno za dioničare znači da EP HZHB nije pod kontrolom Vlade FBiH, da li je podložnija stranačkim zloupotrebama i kriminilu? Znamo da su na žalost sve državne firme u BiH uhljebistani.
Matematički se lako dokaže da Uhljebistan 1,... i Uhljebistan 2 nisu isti.
Elektroprivreda BiH je u posljednjih desetak godina smanjila broj uposlenih sa 5.000 na manje od 4.200, dakle za 20 % manje,.. Elektroprivreda HZHB je u istom periodu povećala broj uposlenih sa 1.780 na 2.220, dakle 20% više. Ako odbijemo uposlene u termoelektranama ove dvije Elektroprivrede imaju isti broj uposlenih iako Elektroprivreda BiH ima 3 puta veće tržište i tri puta veće prihode. Dakle jasno je koliko HDZ bolji poslodavac od SDA, jer SDA nema apsolutnu vlast kao HDZ na teritoriji koju je on zapišao.
U Elektroprivredi HZHB se Vlada FBiH pita isto koliko se i pitala u Aluminiju,.. spomenuše je kad je trebala pomoć, dok se krčmilo niko Vladu ništa pitao nije.
Da spomenem i HT Mostar,.. dok je BH Telekom u posljednjih petnaest godina u budžet Federacije BiH uplatio skoro milijardu i po, HT Mostar je nekad uplaćivao neke mrvice a sad ne uplaćuje ništa.
Znači, ne kažem da će, za EP HZHB nije nemoguć scenario Aluminija?
Ci-Nick
Posts: 5181
Joined: 15/03/2015 17:38

#46 Re: Očuvvanje ušteđeevine kupovinom CHF

Post by Ci-Nick »

korisnicki wrote: 17/06/2022 18:39
Ci-Nick wrote: 17/06/2022 17:36

Matematički se lako dokaže da Uhljebistan 1,... i Uhljebistan 2 nisu isti.
Elektroprivreda BiH je u posljednjih desetak godina smanjila broj uposlenih sa 5.000 na manje od 4.200, dakle za 20 % manje,.. Elektroprivreda HZHB je u istom periodu povećala broj uposlenih sa 1.780 na 2.220, dakle 20% više. Ako odbijemo uposlene u termoelektranama ove dvije Elektroprivrede imaju isti broj uposlenih iako Elektroprivreda BiH ima 3 puta veće tržište i tri puta veće prihode. Dakle jasno je koliko HDZ bolji poslodavac od SDA, jer SDA nema apsolutnu vlast kao HDZ na teritoriji koju je on zapišao.
U Elektroprivredi HZHB se Vlada FBiH pita isto koliko se i pitala u Aluminiju,.. spomenuše je kad je trebala pomoć, dok se krčmilo niko Vladu ništa pitao nije.
Da spomenem i HT Mostar,.. dok je BH Telekom u posljednjih petnaest godina u budžet Federacije BiH uplatio skoro milijardu i po, HT Mostar je nekad uplaćivao neke mrvice a sad ne uplaćuje ništa.
Znači, ne kažem da će, za EP HZHB nije nemoguć scenario Aluminija?
Neće ići tako daleko ali sve sto se zaradi iscurit će na neki nacin.
Dividende neće nikad biti jer nije ih briga za vlasnika.
Bitno je da se namire direktor, uprava i HDZ .
babanovac
Posts: 1372
Joined: 26/08/2006 20:54

#47 Re: Očuvvanje ušteđeevine kupovinom CHF

Post by babanovac »

korisnicki wrote: 01/06/2022 14:51 Imamo trenutno rekordnu inflaciju u eurozoni kojoj se kraj ne nazire, nultu kamatnu stopu na štednju.

Investicijsko zlato vjerovatno zbog povećane potražnje i špekulacija je trenutno iznad realne cijene, inače nestabilne cijene, bitne razlike kupovne i prodajne cijene, nedostupno u BiH.

Inflacija u Švicarskoj je niža nego u eurozoni. Franak se u kriznim vremenima pokazivao kao najpouzdanija valuta. Je li pametno novac konvertirati u švicarski franak?
Ako je investicijsko zlato ispod cijene, sta reci za bitcoin, za betonske skalamerije koje nazivamo kvadratima stambenog prostora, pogotovo u zemljama u kojima se broj stanovnika drasticno smanjuje? Vrijeme i zemlju, niko ne moze otprintat, ni izrudarit.
Ci-Nick
Posts: 5181
Joined: 15/03/2015 17:38

#48 Re: Očuvvanje ušteđeevine kupovinom CHF

Post by Ci-Nick »

babanovac wrote: 17/06/2022 22:09
korisnicki wrote: 01/06/2022 14:51 Imamo trenutno rekordnu inflaciju u eurozoni kojoj se kraj ne nazire, nultu kamatnu stopu na štednju.

Investicijsko zlato vjerovatno zbog povećane potražnje i špekulacija je trenutno iznad realne cijene, inače nestabilne cijene, bitne razlike kupovne i prodajne cijene, nedostupno u BiH.

Inflacija u Švicarskoj je niža nego u eurozoni. Franak se u kriznim vremenima pokazivao kao najpouzdanija valuta. Je li pametno novac konvertirati u švicarski franak?
Ako je investicijsko zlato ispod cijene, sta reci za bitcoin, za betonske skalamerije koje nazivamo kvadratima stambenog prostora, pogotovo u zemljama u kojima se broj stanovnika drasticno smanjuje? Vrijeme i zemlju, niko ne moze otprintat, ni izrudarit.
Da,.. poljoprivredno zemljiste je dugorocno dobra investicija.
Bil Gejts je stigao do najvećeg zemljoposjednika u USA.
Jedino treba uzeti u obzir da poslije ove otimacine imovine Rusa nicija imovina više nije sigurna.
Nacionalizacija je već poznato stivo.
sedma_7
Posts: 731
Joined: 03/04/2007 18:24

#49 Re: Očuvvanje ušteđeevine kupovinom CHF

Post by sedma_7 »

Ci-Nick wrote: 16/06/2022 10:20
korisnicki wrote: 15/06/2022 23:25

Šta je trenutno podcjenjeno?
Ja sam uložio popriličan iznos u dionice Elektroprivrede,... stan koji se mogao kupiti 2007. ili u proljeće 2008. za 100.000 KM se u 2009. ili 2010. mogao kupiti za 70.000, taj isti stan danas košta 130.000 i koliko će koštati za dvije godine ?
Ja mislim da smo u 2007. inflacija, počinju rasti kamate i za dvije godine ćeš stan od sadašnjih 130.000 KM (pretpostavljam ),.. moći kupiti za 100.000 KM.
Dugoročno gledano opet će vrijediti više nego u 2000. ili 2010. ali treba čekati možda i deset godina da opet dođe na 130.000 KM.
Hoću da kažem da treba koristiti te oscilacije koje nisu male. Ako za dvije godine cijene dionica Elektroprivrede budu samo duplo veće, a ja očekujem rast od 200 do 300 % a cijena stana padne za 25 do 30 % onda se praktično taj stan od sadašnjih 130.000 može kupiti za trenutno uloženih maksimalno 50.000 KM u Elektroprivredu.
Dobro reznojes. Slazem se sa svim napisanim :thumbup:
sedma_7
Posts: 731
Joined: 03/04/2007 18:24

#50 Re: Očuvvanje ušteđeevine kupovinom CHF

Post by sedma_7 »

Ci-Nick wrote: 16/06/2022 12:20
zigzag wrote: 16/06/2022 12:05 Ta diverzifikacija stoji ako neko ima par stotina hiljada KM.

Šta ćeš ako čovjek ima ušteđevine od 10.000-30.000 KM. U ovom trenutku samo gleda kako vrijednost pada a ne može kupiti nekretninu jer nema dovoljno.
Tema je otvorena za CHF, možda je USD bolja opcija. Možda i nije. Moguće je i zlato a tu opet treba neko drugo znanje.
Neko je predložio te dionice iz elektrosektora, možda je i to opcija ali ne znamo da li su sad skupe ili jeftine. Nemamo nikakav parametar. Navodno dijele i dividendu. Može li se očekivati dividenda veća ili manja. Sve su to pitanja koja treba istražiti.
Teoretski, sve bi trebalo biti bolje od čuvanja na banci.
Tu se ne slažem,..
Ponovo se vraćam na 2008.,.. da sam kupio stan imao bi 2009, stan koji vrijedi 30% manje ali nisam nego sam 2009. oročio dva depozita u Raiffeisen banci na 5 godina uz kamatu od 6,95 % ( koliko se sjećam ).
Dakle možda već krajem iduće godine novac postane tražena roba.
odlične vijesti ako bude...
Post Reply