Ocevi na porodu

Sve o kulinarstvu, o uređenju stana, o modi...

Moderator: anex

Lisac
Posts: 1348
Joined: 16/04/2004 09:22

#51

Post by Lisac »

BigusDickus wrote:U seriji "Prijatelji" sam jednom cuo dobar opis... :D

Kaze nesto u stilu "Jesi li gledao film 'Ralje'..." :D :D :D
bigie jako neprimjeren komentar :D :D i neupuchen :D to su se velika raja samo shalila kad su te plashila sa prichama da Ona ima zube :D i da grize :D

a shto se tiche prisustva velichanstvenom chinu, ako ona hoche da budem tu. bicu! u poredjenju sa patnjama koje ona prozhivi (dok ne dodjemo do gotovog proizvoda :D) to je najmanje shto mogu uchiniti ukoliko ce njoj biti lakshe. a ako ne, uvjek se mogu napiti :D
clone033
Posts: 267
Joined: 03/12/2003 00:00

#52

Post by clone033 »

Nemam nista protiv toga da sudjelujem u porodjaju svoga djeteta, priznajem da ce me vjerovatno biti strah (ljudski se je bojati) Takodje mislim da bi se konacno trebala promjeniti praksa da kada odvezes zenu u bolnicu razgulis u kafanu i cekas poziv tipa koliko se otvorila, jel usla u salu, jel izasla iz sale, i onda poznata, DAJ KAFANI PICE!!!!!!!!!
I onda se pojavis sutra ili prekosutra sav mamuran, prljav, sa buketom cvijeca pred bolnicom kao dosao si po svoju zenu i dijete, i onda pravac kuci i zoves opet svu svoju rodbinu da vide prestolonasljednika/cu kako spava, to traje malo duze od 3-4 minute, i onda ponovo za sto, meza i piche, i tako sve do prvog rodjendana.
mya
Posts: 471
Joined: 20/10/2004 08:24

#53

Post by mya »

ja bih voljela da i on bude tu.

doduse rano mi se sikirati. nisam jos ni trudna
regina
Posts: 686
Joined: 14/04/2004 11:28
Location: sarajevo

#54

Post by regina »

mya wrote: nisam jos ni trudna

sigurna si... :)
mya
Posts: 471
Joined: 20/10/2004 08:24

#55

Post by mya »

nisam sigurna. a ti?
The_Fluid
Posts: 5591
Joined: 02/08/2002 00:00
Location: Earth

#56

Post by The_Fluid »

A jesi li osigurana? :-)
sunday_morning
Posts: 635
Joined: 23/01/2003 00:00

#57 Re: Ocevi na porodu

Post by sunday_morning »

mama29 wrote:Sta mislite o prisustvu oceva na porodu? Koliko znam to se u nasim porodilistima jos uvijek ne prakticira :? Moj je bio prisutan i kaze da mu je to najljepsi i navjeci dogadjaj u zivotu.
evo, za sve one koji nisu upuceni: svaka bolnica koja je usla u program ''Baby friendly bolnice - Bolnice prijatelji djece'' uz podršku UNICEF-a (a u BIH ima ih nekoliko, za Sarajevo i Tuzlu znam sigurno) ima tu mogućnost: PRISUSTVOVANJE OČEVA na porodjaju!!!

rezultati pokazuju (kod nas) da je u prvoj godini ''projekta'' prisustvovalo oko 1000 očeva - što je ipak nadmašilo očekivanja uposlenih, s obzirom na mentalitet, sredinu, neobavijestenost i sl. uglavnom su to muskarci iz gradskih sredina, jer žene iz ruralnih podrucja na porodjaj cesto dovuku komsije, prijatelji, rodbina..(kad vec zaboli, ne pita se u muci :D ) tako da se i taj faktor moze uzeti u obzir, mozda bi i oceva sa sela bilo vise...

- - moj stav je da je to predivna stvar ako muz ima zelju, onda jos bolje; ako nema pokusat cu mu pokazati koliko mi to znaci, ako izricito kaze da ne bi mogao podnijeti..apsolutno bi i to bilo ''validno'' :)

-- sto se tice sexa: cista glupost da to kasnije smanjuje zelju!
-- sto se tice bebe i porodicnog zivota kasnije: to je izuzetno korisna stvar, jer su takvi ocevi (po svim sitazivanjima) uglavnom jako vezani za svoju djecu, postuju suprugu i znaju bolje kroz sta je prosla, cijene to..i kasnije djeci bude drago sto znaju da je ''mala porodica'' bila cak i u sali na okupu i da je na svijet dosla kao vrlo zeljeno dijete (djeca su na ovu stvar izuzetno osjetljiva)
-- dok majka prvi puta privija bebu na grudi, to ne izaziva samo jake hormonalne reakcije u majcinom tijelu (lucenje progesterona, laktacija i sl) vec i kod oca...u tom trenutku stvara se tzv. attachment koji je kasnije sve jaci (i cuva porodicu na okupu)

-- necete vjerovati, ali postoje istrazivanja (vezano za ovaj projekt i dojenje) koja kazu da su ovako donesena djeca na svijet u startu u prednosti...to utice na prevenciju od kasnijih psihickih poremecaja, cak delikvencije, alkoholizma, bolesti ovisnosti i sl. + sto su takva djeca duze dojila to je ovaj ucinak veci!

(po pitanju zadnjega, ne slazem se 100% jer nemam dovoljno informacija, ali mislim da ima tu i istine)

ukratko: svima preporucujem ko ima priliku: topla bebica u narucju, dok je kosica onako jos svilena, tijelo i lice naprceno i ruzicasto, toplo kao mala maca...skmeci i trlja rukicama, skilji na jedno oko...i jos uz to tvoje dijete..vidis svoj nosic, prepoznajes zenine oci, tvoj pokret, njene prste, tvoje celo...izasao iz utrobe samo prije 15 minuta..a ti ga drzis, cekao/la 9 mjeseci ili 10 godina ili cijeli zivot i sad je tu...pa taj trenutak i osjecaj se nikada nece ponoviti..kad ga doneses kuci..osjecaj je divan ali opet drugaciji...
User avatar
Fair Life
Posts: 14219
Joined: 02/03/2004 00:00

#58 Re: Ocevi na porodu

Post by Fair Life »

stochar wrote:... prije bih se ja porodio nego ona...
:lol:
Nije lako, nije lako... nikako.

Uh...

Image
SF-Mujo
Posts: 128
Joined: 23/12/2003 00:00
Location: Atlanta

#59

Post by SF-Mujo »

Hm... od ovoliko postova nije se nasao nijedan muskarac koji je u stvari BIO prisutan rodjenju vlastite djece.

E, pa da ja budem prvi. Bio, i to dva puta. U svakom slucaju nezaboravno je iskustvo vidjeti "u zivo" kako smo to svi mi dosli na ovaj svijet. Prisustvovati rodjenju vlastite djece je privilegija koju nizasto ne bih mijenjao. Osim toga, iskoristio sam mogucnost da prerezem pupcanu vrpcu svojoj vlastitoj djeci. Jednostavno osjecam da sam puno bogatiji i kompletniji covjek nakon svega toga. Nemoze se to bas ni prepricati, treba stisnuti supak i sve to vidjeti "live".

A sto se tice vecine Bosanaca koji dokazuju svoju muskost krijuci se u nekoj kafani i cekajuci da im neko javi kad je sve gotovo, dokaz je tradicionalnog Bosanskog kukavicluka i arogantnosti prema vlastitoj zeni.

Za one koji nisu vidjeli a imaju namjeru neka znaju da je sve pravi horor, krvi i nekvih raznih tekucina do plafona, ali ipak na kraju je dobar osjecaj iz prve ruke saznati da otac tvog djeteta nije crnac. :D :D :D

Salu na stranu, pamticu to do kraja zivota. Sad ponekad sjednem za zenom i gledam sve to na videu (jeste, sve je snimljeno - i to carski rez) sa puno piva i uz dobru mezu.
Post Reply