Obuka vožnje - početnik

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

BlueStone12
Posts: 76
Joined: 31/01/2021 16:36

#76 Re: Obuka vožnje - početnik

Post by BlueStone12 »

spinel_ wrote: 26/06/2021 12:47 Si pokusao u drugoj brzini da startas?
Ako ti se ne ugasi dobar si za pocetnika :thumbup:
Nisam ali bih, jer skoro svaki put, možda čak i uvijek, zaboravim i instruktor mi kaže da prebacim u prvu, to nikako u glavu da ugraviram, kao da sam vozio automatik svih svojih 19 godina života :lol:
Usput jedan update, saznao sam da sam čitavo vrijeme pogrešno upravljao nogom na kvačilu, imao je na pogrešnoj poziciji nekada, i otuda su mnogi problemi počinjali - manje kontrole i osjećaja nad kvačilom tokom njegovog podizanja itd... Sad sam počeo baš mnogo bolje da polazim :D
el_bake007
Posts: 794
Joined: 16/03/2017 15:26

#77 Re: Obuka vožnje - početnik

Post by el_bake007 »

@BlueStone12


Ako pustas kvacilo i ne dajes gasa nikako kad tad ce se auto ugasiti , kvacilo do kraja pritisnuto ljevom nogom , kad ga otpustis prvih 50% pocnes odmah dodavati gas sa 20-30% jacine desnom nogom i u isto vrijeme pustas kvacilo do kraja ne naglo ali malo brze nego sto si otpustio tih prvih 50% i dajes jos gasa. Poslje toga da promjenis brzinu desna noga sa gasa, kvacilo do kraja ljevom, ubacis u visi stepen i pustis kvacilo das gas. Dodje to s vremenom,samo vjezbaj, ja sam prije par godina polagao na dizelu i svaki dan osim na polaganju mi se auto gasilo skoro svaku voznju minimum jednom, instruktor govorio nema sanse da ces polozit. Tad polozim i predjem na tadasnje auto koje sam imao , 1.8 benzinac koji mi se nikada nije ugasio, bas mi je bolje i prirodnije bilo njega voziti nego dizela iz autoskole, mozda ce i tebi
User avatar
vjeshalica
Posts: 16990
Joined: 31/03/2019 14:56

#78 Re: Obuka vožnje - početnik

Post by vjeshalica »

zavisi kakvo je auto i kvacilo
njihova kvacila u atuoskolama su takva da se bukvalno mozes voziti trecom na stangasu do boga da se ne ugasi
doduse i na mom autu je tako bukvalno ga pustis na stangasu ide dokle hoces
User avatar
black_adrian
Posts: 4564
Joined: 15/02/2021 13:32
Location: Medeno Polje
Vozim: vjetar

#79 Re: Obuka vožnje - početnik

Post by black_adrian »

el_bake007 wrote: 27/06/2021 18:22 @BlueStone12


Ako pustas kvacilo i ne dajes gasa nikako kad tad ce se auto ugasiti , kvacilo do kraja pritisnuto ljevom nogom , kad ga otpustis prvih 50% pocnes odmah dodavati gas sa 20-30% jacine desnom nogom i u isto vrijeme pustas kvacilo do kraja ne naglo ali malo brze nego sto si otpustio tih prvih 50% i dajes jos gasa. Poslje toga da promjenis brzinu desna noga sa gasa, kvacilo do kraja ljevom, ubacis u visi stepen i pustis kvacilo das gas. Dodje to s vremenom,samo vjezbaj, ja sam prije par godina polagao na dizelu i svaki dan osim na polaganju mi se auto gasilo skoro svaku voznju minimum jednom, instruktor govorio nema sanse da ces polozit. Tad polozim i predjem na tadasnje auto koje sam imao , 1.8 benzinac koji mi se nikada nije ugasio, bas mi je bolje i prirodnije bilo njega voziti nego dizela iz autoskole, mozda ce i tebi
Nemoj ga zbunjivati sad. Imam prijatelja instruktora, a i par putansam vozio njegovo auto koje koristi za autoškolu, a on drugo auto da prevezemo na drugu lokaciju. To nije bitno za priču toliko, ali koliko sam vidio da su ona auta napravljena tako da kad puštaš kvačilo samo bez gasa, sami dodaju gas i tek ti kreneš gasom ubrzavati kad otpustiš kvačilo, čak i uz brdo neko. Ne znam, to je bila Golf 7, ne znam da li je na svakom napravljeno to il je to neki sistem da olakša kretanje generalno, dok moja Golf 7 to nije imala, nego je bilo normalno kao i svaki dizel.

Uglavnom, vjerovatno on kad otpusti kvačili njemu auto samo reguliše gas i kreće ubrzavat kao da ti daješ gas, on sve što treba da napravi jeste da da gas kad otpusti kvačilo na vrijeme. Jer ako krene ubrzavat tako što si ti rekao, ako krene davat gas prije nego što mu auto na kvačilu krene davat gas, onda će mu auto oduzet gas ili će ga previše dat i zajebat će se.

Umorih se...
User avatar
deogest
Posts: 2091
Joined: 16/08/2020 15:20

#80 Re: Obuka vožnje - početnik

Post by deogest »

BlueStone12 wrote: 27/06/2021 16:54
spinel_ wrote: 26/06/2021 12:47 Si pokusao u drugoj brzini da startas?
Ako ti se ne ugasi dobar si za pocetnika :thumbup:
Nisam ali bih, jer skoro svaki put, možda čak i uvijek, zaboravim i instruktor mi kaže da prebacim u prvu, to nikako u glavu da ugraviram, kao da sam vozio automatik svih svojih 19 godina života :lol:
Usput jedan update, saznao sam da sam čitavo vrijeme pogrešno upravljao nogom na kvačilu, imao je na pogrešnoj poziciji nekada, i otuda su mnogi problemi počinjali - manje kontrole i osjećaja nad kvačilom tokom njegovog podizanja itd... Sad sam počeo baš mnogo bolje da polazim :D
Autobus krece iz druge hahaha
User avatar
vjeshalica
Posts: 16990
Joined: 31/03/2019 14:56

#81 Re: Obuka vožnje - početnik

Post by vjeshalica »

u mene je na škodi tako, mislim da nije prepravljano to na njihovim autima
mozes bez dodavanja gasa otpustiti kvacilo i da auto dugo dugo samo ide u brzini na ravnom, nebitno 1,2,3 brzina moze ali 4,5 ne moze hoce da se ugasi i zagusi
jednostavno pokrene se, malo uspori i dobije ubrzanje da bas dugo moze ici na kvacilu, nisam specijalno to probavala ali znam da moze
BlueStone12
Posts: 76
Joined: 31/01/2021 16:36

#82 Re: Obuka vožnje - početnik

Post by BlueStone12 »

black_adrian wrote: 27/06/2021 18:34
el_bake007 wrote: 27/06/2021 18:22 @BlueStone12


Ako pustas kvacilo i ne dajes gasa nikako kad tad ce se auto ugasiti , kvacilo do kraja pritisnuto ljevom nogom , kad ga otpustis prvih 50% pocnes odmah dodavati gas sa 20-30% jacine desnom nogom i u isto vrijeme pustas kvacilo do kraja ne naglo ali malo brze nego sto si otpustio tih prvih 50% i dajes jos gasa. Poslje toga da promjenis brzinu desna noga sa gasa, kvacilo do kraja ljevom, ubacis u visi stepen i pustis kvacilo das gas. Dodje to s vremenom,samo vjezbaj, ja sam prije par godina polagao na dizelu i svaki dan osim na polaganju mi se auto gasilo skoro svaku voznju minimum jednom, instruktor govorio nema sanse da ces polozit. Tad polozim i predjem na tadasnje auto koje sam imao , 1.8 benzinac koji mi se nikada nije ugasio, bas mi je bolje i prirodnije bilo njega voziti nego dizela iz autoskole, mozda ce i tebi
Nemoj ga zbunjivati sad. Imam prijatelja instruktora, a i par putansam vozio njegovo auto koje koristi za autoškolu, a on drugo auto da prevezemo na drugu lokaciju. To nije bitno za priču toliko, ali koliko sam vidio da su ona auta napravljena tako da kad puštaš kvačilo samo bez gasa, sami dodaju gas i tek ti kreneš gasom ubrzavati kad otpustiš kvačilo, čak i uz brdo neko. Ne znam, to je bila Golf 7, ne znam da li je na svakom napravljeno to il je to neki sistem da olakša kretanje generalno, dok moja Golf 7 to nije imala, nego je bilo normalno kao i svaki dizel.

Uglavnom, vjerovatno on kad otpusti kvačili njemu auto samo reguliše gas i kreće ubrzavat kao da ti daješ gas, on sve što treba da napravi jeste da da gas kad otpusti kvačilo na vrijeme. Jer ako krene ubrzavat tako što si ti rekao, ako krene davat gas prije nego što mu auto na kvačilu krene davat gas, onda će mu auto oduzet gas ili će ga previše dat i zajebat će se.

Umorih se...
Upravo tako, dovoljno je samo otpustiti kvačilo na obuci. Ali neće me zbuniti jer razumijem ja i to sa dodavanjem gasa, gledao sam video i shvatio tkd mi je jasno i to..
User avatar
Laplace
Posts: 10249
Joined: 19/11/2012 18:37

#83 Re: Obuka vožnje - početnik

Post by Laplace »

vjeshalica wrote: 27/06/2021 18:33 zavisi kakvo je auto i kvacilo
njihova kvacila u atuoskolama su takva da se bukvalno mozes voziti trecom na stangasu do boga da se ne ugasi
doduse i na mom autu je tako bukvalno ga pustis na stangasu ide dokle hoces
Vjerovatno elektronika odradi posao. Ja sam par puta na kratkom brdu isprobao kako će se ponašati bez gasa,doduše u prvoj. Prošli auto bi mi se brzo ugasio, ovaj ide bez problema jer mu elektronika dodaje gas (doduše, ima uticaja i veća zapremina i veća snaga mototra).
User avatar
Laplace
Posts: 10249
Joined: 19/11/2012 18:37

#84 Re: Obuka vožnje - početnik

Post by Laplace »

black_adrian wrote: 27/06/2021 18:34
el_bake007 wrote: 27/06/2021 18:22 @BlueStone12


Ako pustas kvacilo i ne dajes gasa nikako kad tad ce se auto ugasiti , kvacilo do kraja pritisnuto ljevom nogom , kad ga otpustis prvih 50% pocnes odmah dodavati gas sa 20-30% jacine desnom nogom i u isto vrijeme pustas kvacilo do kraja ne naglo ali malo brze nego sto si otpustio tih prvih 50% i dajes jos gasa. Poslje toga da promjenis brzinu desna noga sa gasa, kvacilo do kraja ljevom, ubacis u visi stepen i pustis kvacilo das gas. Dodje to s vremenom,samo vjezbaj, ja sam prije par godina polagao na dizelu i svaki dan osim na polaganju mi se auto gasilo skoro svaku voznju minimum jednom, instruktor govorio nema sanse da ces polozit. Tad polozim i predjem na tadasnje auto koje sam imao , 1.8 benzinac koji mi se nikada nije ugasio, bas mi je bolje i prirodnije bilo njega voziti nego dizela iz autoskole, mozda ce i tebi
Nemoj ga zbunjivati sad. Imam prijatelja instruktora, a i par putansam vozio njegovo auto koje koristi za autoškolu, a on drugo auto da prevezemo na drugu lokaciju. To nije bitno za priču toliko, ali koliko sam vidio da su ona auta napravljena tako da kad puštaš kvačilo samo bez gasa, sami dodaju gas i tek ti kreneš gasom ubrzavati kad otpustiš kvačilo, čak i uz brdo neko. Ne znam, to je bila Golf 7, ne znam da li je na svakom napravljeno to il je to neki sistem da olakša kretanje generalno, dok moja Golf 7 to nije imala, nego je bilo normalno kao i svaki dizel.

Uglavnom, vjerovatno on kad otpusti kvačili njemu auto samo reguliše gas i kreće ubrzavat kao da ti daješ gas, on sve što treba da napravi jeste da da gas kad otpusti kvačilo na vrijeme. Jer ako krene ubrzavat tako što si ti rekao, ako krene davat gas prije nego što mu auto na kvačilu krene davat gas, onda će mu auto oduzet gas ili će ga previše dat i zajebat će se.

Umorih se...
... i onda kandidat položi, kupi auto i počne da vozi pa imamo gomile vozača koji na semaforu kreću bez gasa,čekaju da auto sam ubrza (ako se ne ugasi) i kretanje sa semafora traje cijelu vječnost. Lično bih više volio da se ta auta u auto školama gase ako kandidat ne doda dovoljno gasa, pa da se nauče ili da ne polčože ispit. Nije ni vožnja za svakoga.
User avatar
black_adrian
Posts: 4564
Joined: 15/02/2021 13:32
Location: Medeno Polje
Vozim: vjetar

#85 Re: Obuka vožnje - početnik

Post by black_adrian »

Laplace wrote: 28/06/2021 09:11 ... i onda kandidat položi, kupi auto i počne da vozi pa imamo gomile vozača koji na semaforu kreću bez gasa,čekaju da auto sam ubrza (ako se ne ugasi) i kretanje sa semafora traje cijelu vječnost. Lično bih više volio da se ta auta u auto školama gase ako kandidat ne doda dovoljno gasa, pa da se nauče ili da ne polčože ispit. Nije ni vožnja za svakoga.
baš tako, i ja to vazda pominjem :thumbup:
NediM17
Posts: 21492
Joined: 05/11/2009 11:49

#86 Re: Obuka vožnje - početnik

Post by NediM17 »

Fico uzbrdo sa dva drota od 100 kila, pa ti kreni na standgasu. :mrgreen:
TLOP
Posts: 295
Joined: 23/01/2020 11:12

#87 Re: Obuka vožnje - početnik

Post by TLOP »

Trebate shvatit da ono sto kandidati nauce tokom polaganja je bar 50% suprotno onom sto inace ljudi rade dok voze
Parkiranje samo na jedan nacin uce npr i onda dodjes negdje u garazu nit znas uc nit izac s mjesta jer nikad to nisi radio i haos nastane
Imajte razumijevanja prema ljudima s P nazad
Mozda neko nema nikog ko ce mu rec kako zapravo treba radit s autom
Praksa je neka cini mi se da te uce da osim na uzbrdici vagu nikad ne radis, dakle nema kretanja na semaforu s gasom vec spremnim nego samo pustanje kvacila dok auto ne krene samo i tek onda gas i onda je kretanje tih ljudi jako sporo al jbg ne znaju drugacije
Isto tako danas sutra voznja po gradu drzanje brzine 50-60
Uce te da vozis u drugoj, max trecoj nista vise i ubacuju te u gradske spice gdje ti stalno moras usporavat kocit itd
I kasnije na imalo otvorenom putu ljudi ne znaju drzat konstantnu brzinu jer nisu nikad mogli radit to
Ovaj nacin obuke koji se danas radi nista skoro covjeka ne nauci

Tek sad nadjo temu pa izvinite sto je mjesec kasnije odgovor :D
caseytron
Posts: 2083
Joined: 01/06/2016 16:42

#88 Re: Obuka vožnje - početnik

Post by caseytron »

TLOP wrote: 20/07/2021 11:48 Trebate shvatit da ono sto kandidati nauce tokom polaganja je bar 50% suprotno onom sto inace ljudi rade dok voze
Parkiranje samo na jedan nacin uce npr i onda dodjes negdje u garazu nit znas uc nit izac s mjesta jer nikad to nisi radio i haos nastane
Imajte razumijevanja prema ljudima s P nazad
Mozda neko nema nikog ko ce mu rec kako zapravo treba radit s autom
Praksa je neka cini mi se da te uce da osim na uzbrdici vagu nikad ne radis, dakle nema kretanja na semaforu s gasom vec spremnim nego samo pustanje kvacila dok auto ne krene samo i tek onda gas i onda je kretanje tih ljudi jako sporo al jbg ne znaju drugacije
Isto tako danas sutra voznja po gradu drzanje brzine 50-60
Uce te da vozis u drugoj, max trecoj nista vise i ubacuju te u gradske spice gdje ti stalno moras usporavat kocit itd
I kasnije na imalo otvorenom putu ljudi ne znaju drzat konstantnu brzinu jer nisu nikad mogli radit to
Ovaj nacin obuke koji se danas radi nista skoro covjeka ne nauci

Tek sad nadjo temu pa izvinite sto je mjesec kasnije odgovor :D
Ma obuka skoro pa nikakve veze nema sa svakodnevnom voznjom. Ja bih danas vjerovatno pao hladno, a polozio iz prve prije 11 godina. Jedino cega se sjecam i pridrzavam kad je instuktor rekao uvijek se drzi sto vise desne strane ne znas kakva budala dolazi iza krivine. Jedan od rijetkih savjeta, 90% vremena je bio mahmuran ili spavao :lol:
artur morgan
Posts: 2797
Joined: 30/04/2020 19:47

#89 Re: Obuka vožnje - početnik

Post by artur morgan »

Neki dan sam dao početniku da malo vozi po gradu, ja sam bio na suvozačevoj strani. Auto se za 5 minuta vožnje ugasilo 5 puta :D

Koliko sam skuzio, vozi po nekom napamat naučenom uzusu na prošlom vozilu, a zaboravlja da primjeni osnove vožnje, da npr. druga brzina nije za vožnju kad auto ide oko 10 kmh, da nema dilemu tad trebali vratiti u prvu brzinu, da šalta, da ne bude neodlučan hoćeli stati pred pješački, ući u kružni ili stati na vrijeme i sl....neodlučnost...trauma je obuka i za onog koji vozi i za auto koje se vozi :-D
profatr
Posts: 438
Joined: 23/07/2016 07:01

#90 Re: Obuka vožnje - početnik

Post by profatr »

Vožnja se uči vozeći, a autoškola je tek prvi korak ka tome. Bilo bi dobro da vozač poznaje i osnove mehanike te princip rada SUS motora, ali to je druga priča :D
TLOP
Posts: 295
Joined: 23/01/2020 11:12

#91 Re: Obuka vožnje - početnik

Post by TLOP »

artur morgan wrote: 21/07/2021 11:55 Neki dan sam dao početniku da malo vozi po gradu, ja sam bio na suvozačevoj strani. Auto se za 5 minuta vožnje ugasilo 5 puta :D

Koliko sam skuzio, vozi po nekom napamat naučenom uzusu na prošlom vozilu, a zaboravlja da primjeni osnove vožnje, da npr. druga brzina nije za vožnju kad auto ide oko 10 kmh, da nema dilemu tad trebali vratiti u prvu brzinu, da šalta, da ne bude neodlučan hoćeli stati pred pješački, ući u kružni ili stati na vrijeme i sl....neodlučnost...trauma je obuka i za onog koji vozi i za auto koje se vozi :-D
Pa jesul tog ista naucili u skoli :-) kako polozi kad ovako vozi
User avatar
black_adrian
Posts: 4564
Joined: 15/02/2021 13:32
Location: Medeno Polje
Vozim: vjetar

#92 Re: Obuka vožnje - početnik

Post by black_adrian »

položi tako što ih uče vozit napamet vozeći auto prilagođeno da se sa vrlo malo vjerovatnoće može ugasit
TLOP
Posts: 295
Joined: 23/01/2020 11:12

#93 Re: Obuka vožnje - početnik

Post by TLOP »

Ma gasenje je najmanji problem, kako ovaj osjecaj nije stekao s toliko sati voznje to mi nije jasno
Pa brate mili cujes auto da nesto nije ok uradi nesto
User avatar
_Reds_
Posts: 9325
Joined: 14/01/2012 20:01
Location: Aqua S....

#94 Re: Obuka vožnje - početnik

Post by _Reds_ »

Neki ni za 40 godina voznje ne nauce.
Pustanje kvacila i davanje gasa ide sinhrono, tako da se prebacanje brzine ne osjeti.

Imao sam kolegu koji je nedavno otisao u penziju, i kad sam trebao sa njima na teren svaki put mi muka bude, jer svako mijenjane brzine je trzanje.
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40317
Joined: 29/06/2011 23:39

#95 Re: Obuka vožnje - početnik

Post by dječak sa šibicama »

Ima kamara ljudi koji ne slusaju motor, boje se kamiona, autobusa, razmisljaju o cesti, prate pjesake, pocetnici posebno.

A neki ljudi i nisu stvoreni za voznju, jednostavno ne ulazi im rutina u podsvjest. Dok god on razmislja koliko otpustiti kvacilo, koliko stisnuti gasa, neke procente i ostalo, nece nauciti. Niti je svako auto isto, niti je svaka padina ista, niti je svaka raskrsnica ista.
Ko udje u rutinu, moze i brzine mijenjati bez kvacila.

Ja kad sam pocinjao na golfu dvojci, sve sam gledao da ne stajem na raskrsnici, ako ne vidim auto ja profuram ko ce se zajebavati sa kvacilom, gasom i prvom brzinom :D kasnije naucis ili ne naucis.
User avatar
Evolution_IV
Posts: 12791
Joined: 29/08/2020 22:58
Location: Tahiti

#96 Re: Obuka vožnje - početnik

Post by Evolution_IV »

dječak sa šibicama wrote: 21/07/2021 22:49
Ko udje u rutinu, moze i brzine mijenjati bez kvacila.
prije 2god punta vozio od Sarajeva do Rogatice tako,mjenjac ko mlijeko ide i nigdje nije stucnuo,kvacilo samo ako sam morao stati pa krenuti,testirao sebe malo :-D
Brus Lee
Posts: 850
Joined: 01/10/2010 19:35

#97 Re: Obuka vožnje - početnik

Post by Brus Lee »

Evolution_IV wrote: 21/07/2021 23:28
dječak sa šibicama wrote: 21/07/2021 22:49
Ko udje u rutinu, moze i brzine mijenjati bez kvacila.
prije 2god punta vozio od Sarajeva do Rogatice tako,mjenjac ko mlijeko ide i nigdje nije stucnuo,kvacilo samo ako sam morao stati pa krenuti,testirao sebe malo :-D
100% punto od firme :D
User avatar
_Reds_
Posts: 9325
Joined: 14/01/2012 20:01
Location: Aqua S....

#98 Re: Obuka vožnje - početnik

Post by _Reds_ »

Evolution_IV wrote: 21/07/2021 23:28
dječak sa šibicama wrote: 21/07/2021 22:49
Ko udje u rutinu, moze i brzine mijenjati bez kvacila.
prije 2god punta vozio od Sarajeva do Rogatice tako,mjenjac ko mlijeko ide i nigdje nije stucnuo,kvacilo samo ako sam morao stati pa krenuti,testirao sebe malo :-D
Probsaj se na kakvom skupljem manuelcu tako zajebavati.
User avatar
Evolution_IV
Posts: 12791
Joined: 29/08/2020 22:58
Location: Tahiti

#99 Re: Obuka vožnje - početnik

Post by Evolution_IV »

_Reds_ wrote: 23/07/2021 22:22
Evolution_IV wrote: 21/07/2021 23:28
prije 2god punta vozio od Sarajeva do Rogatice tako,mjenjac ko mlijeko ide i nigdje nije stucnuo,kvacilo samo ako sam morao stati pa krenuti,testirao sebe malo :-D
Probsaj se na kakvom skupljem manuelcu tako zajebavati.
probao i na mojoj mazdi 3,isto sve cak i teze jer je dizel sa teskim zamajcem,al ko mlijeko kako u vecu tako i u manju :)
User avatar
problemnatravunu
Posts: 15463
Joined: 26/10/2014 07:41
Location: Sarajevo

#100 Re: Obuka vožnje - početnik

Post by problemnatravunu »

BlueStone12 wrote: 22/06/2021 21:56
NediM17 wrote: 22/06/2021 21:55 Za njega je rjesenje automatik, jedna papucica manje. :run:
Ja sam i govorio da će sigurno to moje prvo auto biti, meni je ovo užas teško, barem sad, a i kada postoji jednostavnije što bih se mučio..
Onda to batali, nego nađi auto školu koja radi obuku na automatiku , samo , mislim da će ti poslije u vozačkoj pisati, samo automatik automobili !
Sa druge strane, ako nikad ne savladaš vožnju sa ručnim mjenjačem, u velikom si deficitu , itekako ti to može smetati u daljem životu i radu
Post Reply