Obuka vožnje - početnik

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

STARx
Posts: 2094
Joined: 24/11/2020 19:21

#126 Re: Obuka vožnje - početnik

Post by STARx »

Ariel wrote: 30/07/2021 16:20
STARx wrote: 30/07/2021 16:16 Prvi, drugi izlaz unutrasnjom. Drugi, treci, cetvrti, vanjskom. Osim ako nije saobracajnim znakom drugacije regulisano. Postivanjem ovih propisa se omogucava brzi promet saobracaja u i iz kruznog toka. Pri tome propustati vozila koja se nalaze u kruznom toku, a vidite da ce nastaviti voznju u istom. Ako se nalaze oba vozila u kruznom toku, onaj u vanjskoj ima prednost u odnosu na onoga u unutrasnjoj. Duzan je propustiti njega, pa tek onda izaci iz kruznog-prestrojit se. Kada bi se vanjska koristila samo za prvi, drugi, izlaz tacke koje sijeku izlaznu putanju onom u unutrasnjoj bi bile svedene na minimum. Brze bi se saobracaj odvijao. Pod uslovom da nema 10metara poslije semafor :D
Cek kako prvi i drugi izlazi unutrasnjom zar nije vanjskom??
Da radim sve tako kako si napisao, ali me uglavnom puste kad idem unutrasnjom trakom kad hocu izaci ali uvijek pazim naravno. Dnevno prodjem 4 kruzna sad kako idem sa vikendice na posao.
Pomijeso sam, upravu si. Prvi i drugi izlaz vanjskom, drugi treci cetvrti unutrasnjom. Izvinjavam se, pogresan redoslijed pisanja.

Po pravilu te trebaju pustiti oni koji ulaze u kruzni, a oni koji kruze vanjskom nisu duzni. S tim da ima supaka, ima jedan i ovdje na forumu, koji tako uleti u kruzni tok i postavi se ovome u unutransjoj da ga udari na izlazu. Pa naplati, sta ce bijeda.
User avatar
nepass1
Posts: 9515
Joined: 06/07/2017 07:35

#127 Re: Obuka vožnje - početnik

Post by nepass1 »

black_adrian wrote: 30/07/2021 15:39 Zato ja ponavljam da je jako dobra opcija da otac/staratelj ili neko prije obuke nauči dijete kako treba vozit, bar godinu dana raditi malo svaki dan ili par puta sedmično negdje gdje nema saobraćaja. Ne kažem da je zakonski ali je jako dobro jer ako kandidat nauči one idiotluke u autoškoli, teško će se to izbit iz njega kad dođe u stvarni svijet.

A još gori su mi needukovani roditelji u tom smislu koji vjeruju da njihovo dijete zna voziti ako položi vozački ispit i da je u potpunosti spremno ići gdje god po gradu ili ne daj Bože s rajom na more.
Izborila se u mene zena nakon mjesec samnom kao suvozacem.
Polozila, kofol vozala malo. Imali udes od tad nikako, strah.
I kad mi je dopizdilo da budem sofer za sve zivo, natjeram je. Polako ovdje ovako ovdje onako, i bas vise nego solidno vozi. Jos benzinac
BlueStone12
Posts: 76
Joined: 31/01/2021 16:36

#128 Re: Obuka vožnje - početnik

Post by BlueStone12 »

BlueStone12 wrote: 22/06/2021 21:21 Zdravo svima.
Već sam imao nekoliko časova vožnje i vozim kroz grad i po magistrali itd. ali jedno nikako da do kraja shvatim. Da li mi neko može navesti koje kombinacije kvačila i kočnice, samog kvačila, popuštanja kvačila do vage i svega toga postoje?
Da preciziram, ja sam svaki put zbunjen kada trebam, nakon što zakočim pred raskrsnicom ili pred uključivanje u neki put, da krenem da to nije realno, pogotovo mi je teško kada idem uz stranu nakon čega moram držati kočnicu stalno, pa onda treba krenuti pod kvačilom, a ne pod gasom i tek onda kad smotam krenem dodavat gas. Onda druga situacija - kada se uključujem sa npr. benzinske pumpe na magistralu, ja zakočim pred cestom i sve ali kad trebam da krenem tu nastane haos, ja to izvedem ali auto mi tako sporo ide i bukvalno ja to sve izvedem preeesporo itd i sad da ne bih iz sjećanja navodio kako sve to izvodim jer nisam ni ja siguran tačno šta sve pritisnem :lol: , može li mi neko objasniti kako krećem sa raskrsnice, kako ulazim sa benzinske pumpe, i kako se uključujem na put dok sam u strani prema gore, faktički kako se koristi kvačilo :lol: :-) sve mi je zbunjujuće, imam osjećaj da nikad neću znati voziti. Instruktor meni objasni ali ja stvarno zapamtiti ne mogu, bukvalno zaboravim jer moram da razmišljam o mnogo stvari dok vozim, guglao sam ali ne mogu jasno naći a baš mi treba to sve napisano da mogu natenane da pročitam i razumijem.
Veliki je problem u tome što ne znam kada pustiti kočnicu, kada dodati gas, kada držati kočnicu, kada pustiti kvačilo, kada držati kvačilo, koliko držati kvačilo, zapravo je to najveći problem u svemu tome.
Samo da updateujem da sam položio iz prvog pokušaja :D a tek kreću prave lekcije koliko sam upućen :lol:
*Kvačilo i ostalo znam i u snu kontrolisat sad* - koja totalno drugačija percepcija sad kada čitam ovaj post star 2 mjeseca :lol:
User avatar
black_adrian
Posts: 4564
Joined: 15/02/2021 13:32
Location: Medeno Polje
Vozim: vjetar

#129 Re: Obuka vožnje - početnik

Post by black_adrian »

nek je hairli, piši nam ako imaš još pitanja..
STARx
Posts: 2094
Joined: 24/11/2020 19:21

#130 Re: Obuka vožnje - početnik

Post by STARx »

Natrpaj auto puno jarana, zavalite sjediste.. Pusti neku zajebanu muziku, repetirajte pogled, ljuti svi.. Nek suvozac stisce saku, a ovaj iza se drzi za steku iznad dok nateze biceps.. Tad se svi prilagode tebi, a ne ti njima
User avatar
black_adrian
Posts: 4564
Joined: 15/02/2021 13:32
Location: Medeno Polje
Vozim: vjetar

#131 Re: Obuka vožnje - početnik

Post by black_adrian »

STARx wrote: 26/08/2021 16:53 Natrpaj auto puno jarana, zavalite sjediste.. Pusti neku zajebanu muziku, repetirajte pogled, ljuti svi.. Nek suvozac stisce saku, a ovaj iza se drzi za steku iznad dok nateze biceps.. Tad se svi prilagode tebi, a ne ti njima
ja bih radije auto pun jaranica :D
STARx
Posts: 2094
Joined: 24/11/2020 19:21

#132 Re: Obuka vožnje - početnik

Post by STARx »

black_adrian wrote: 26/08/2021 19:50
STARx wrote: 26/08/2021 16:53 Natrpaj auto puno jarana, zavalite sjediste.. Pusti neku zajebanu muziku, repetirajte pogled, ljuti svi.. Nek suvozac stisce saku, a ovaj iza se drzi za steku iznad dok nateze biceps.. Tad se svi prilagode tebi, a ne ti njima
ja bih radije auto pun jaranica :D
Kad se sjetim svog prvog puta.. vozio od starog 200E.. zenska s glave nema, ljepili se samo muskarci..
User avatar
Laplace
Posts: 10249
Joined: 19/11/2012 18:37

#133 Re: Obuka vožnje - početnik

Post by Laplace »

BlueStone12 wrote: 26/08/2021 16:15
BlueStone12 wrote: 22/06/2021 21:21 Zdravo svima.
Već sam imao nekoliko časova vožnje i vozim kroz grad i po magistrali itd. ali jedno nikako da do kraja shvatim. Da li mi neko može navesti koje kombinacije kvačila i kočnice, samog kvačila, popuštanja kvačila do vage i svega toga postoje?
Da preciziram, ja sam svaki put zbunjen kada trebam, nakon što zakočim pred raskrsnicom ili pred uključivanje u neki put, da krenem da to nije realno, pogotovo mi je teško kada idem uz stranu nakon čega moram držati kočnicu stalno, pa onda treba krenuti pod kvačilom, a ne pod gasom i tek onda kad smotam krenem dodavat gas. Onda druga situacija - kada se uključujem sa npr. benzinske pumpe na magistralu, ja zakočim pred cestom i sve ali kad trebam da krenem tu nastane haos, ja to izvedem ali auto mi tako sporo ide i bukvalno ja to sve izvedem preeesporo itd i sad da ne bih iz sjećanja navodio kako sve to izvodim jer nisam ni ja siguran tačno šta sve pritisnem :lol: , može li mi neko objasniti kako krećem sa raskrsnice, kako ulazim sa benzinske pumpe, i kako se uključujem na put dok sam u strani prema gore, faktički kako se koristi kvačilo :lol: :-) sve mi je zbunjujuće, imam osjećaj da nikad neću znati voziti. Instruktor meni objasni ali ja stvarno zapamtiti ne mogu, bukvalno zaboravim jer moram da razmišljam o mnogo stvari dok vozim, guglao sam ali ne mogu jasno naći a baš mi treba to sve napisano da mogu natenane da pročitam i razumijem.
Veliki je problem u tome što ne znam kada pustiti kočnicu, kada dodati gas, kada držati kočnicu, kada pustiti kvačilo, kada držati kvačilo, koliko držati kvačilo, zapravo je to najveći problem u svemu tome.
Samo da updateujem da sam položio iz prvog pokušaja :D a tek kreću prave lekcije koliko sam upućen :lol:
*Kvačilo i ostalo znam i u snu kontrolisat sad* - koja totalno drugačija percepcija sad kada čitam ovaj post star 2 mjeseca :lol:
Samo nemoj kretati bez gasa ako za Boga znaš. :D
Post Reply