Obuka vožnje - početnik

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

BlueStone12
Posts: 76
Joined: 31/01/2021 16:36

#1 Obuka vožnje - početnik

Post by BlueStone12 »

Zdravo svima.
Već sam imao nekoliko časova vožnje i vozim kroz grad i po magistrali itd. ali jedno nikako da do kraja shvatim. Da li mi neko može navesti koje kombinacije kvačila i kočnice, samog kvačila, popuštanja kvačila do vage i svega toga postoje?
Da preciziram, ja sam svaki put zbunjen kada trebam, nakon što zakočim pred raskrsnicom ili pred uključivanje u neki put, da krenem da to nije realno, pogotovo mi je teško kada idem uz stranu nakon čega moram držati kočnicu stalno, pa onda treba krenuti pod kvačilom, a ne pod gasom i tek onda kad smotam krenem dodavat gas. Onda druga situacija - kada se uključujem sa npr. benzinske pumpe na magistralu, ja zakočim pred cestom i sve ali kad trebam da krenem tu nastane haos, ja to izvedem ali auto mi tako sporo ide i bukvalno ja to sve izvedem preeesporo itd i sad da ne bih iz sjećanja navodio kako sve to izvodim jer nisam ni ja siguran tačno šta sve pritisnem :lol: , može li mi neko objasniti kako krećem sa raskrsnice, kako ulazim sa benzinske pumpe, i kako se uključujem na put dok sam u strani prema gore, faktički kako se koristi kvačilo :lol: :-) sve mi je zbunjujuće, imam osjećaj da nikad neću znati voziti. Instruktor meni objasni ali ja stvarno zapamtiti ne mogu, bukvalno zaboravim jer moram da razmišljam o mnogo stvari dok vozim, guglao sam ali ne mogu jasno naći a baš mi treba to sve napisano da mogu natenane da pročitam i razumijem.
Veliki je problem u tome što ne znam kada pustiti kočnicu, kada dodati gas, kada držati kočnicu, kada pustiti kvačilo, kada držati kvačilo, koliko držati kvačilo, zapravo je to najveći problem u svemu tome.
Last edited by BlueStone12 on 22/06/2021 21:24, edited 1 time in total.
shandrprcSA
Posts: 9793
Joined: 23/02/2013 08:16

#2 Re: Obuka vožnje - početnik

Post by shandrprcSA »

Batali ti to :izet:
User avatar
JavierBosnia
Posts: 3542
Joined: 22/11/2015 13:59
Location: Uradi sam

#3 Re: Obuka vožnje - početnik

Post by JavierBosnia »

Prijateljski savjet ti je da nekog iz porodice unajmis jedan satak i negdje na parking veci, mozes na Ilidzu ono ima mjesta. Pa malo sa njim vidi da ti objasni i da probas nekoliko puta krenuti i stati da dobijes taj osjecaj. Nema te rijeci niti pravila koje to opisuje. Sve je stvar navike, osjecaja i vjezbe. Sretno :thumbup:
User avatar
Laplace
Posts: 10304
Joined: 19/11/2012 18:37

#4 Re: Obuka vožnje - početnik

Post by Laplace »

BlueStone12 wrote: 22/06/2021 21:21 Zdravo svima.
Već sam imao nekoliko časova vožnje i vozim kroz grad i po magistrali itd. ali jedno nikako da do kraja shvatim. Da li mi neko može navesti koje kombinacije kvačila i kočnice, samog kvačila, popuštanja kvačila do vage i svega toga postoje?
Da preciziram, ja sam svaki put zbunjen kada trebam, nakon što zakočim pred raskrsnicom ili pred uključivanje u neki put, da krenem da to nije realno, pogotovo mi je teško kada idem uz stranu nakon čega moram držati kočnicu stalno, pa onda treba krenuti pod kvačilom, a ne pod gasom i tek onda kad smotam krenem dodavat gas. Onda druga situacija - kada se uključujem sa npr. benzinske pumpe na magistralu, ja zakočim pred cestom i sve ali kad trebam da krenem tu nastane haos, ja to izvedem ali auto mi tako sporo ide i bukvalno ja to sve izvedem preeesporo itd i sad da ne bih iz sjećanja navodio kako sve to izvodim jer nisam ni ja siguran tačno šta sve pritisnem :lol: , može li mi neko objasniti kako krećem sa raskrsnice, kako ulazim sa benzinske pumpe, i kako se uključujem na put dok sam u strani prema gore, faktički kako se koristi kvačilo :lol: :-) sve mi je zbunjujuće, imam osjećaj da nikad neću znati voziti. Instruktor meni objasni ali ja stvarno zapamtiti ne mogu, bukvalno zaboravim jer moram da razmišljam o mnogo stvari dok vozim, guglao sam ali ne mogu jasno naći a baš mi treba to sve napisano da mogu natenane da pročitam i razumijem.
Veliki je problem u tome što ne znam kada pustiti kočnicu, kada dodati gas, kada držati kočnicu, kada pustiti kvačilo, kada držati kvačilo, koliko držati kvačilo, zapravo je to najveći problem u svemu tome.
To morate vježbati van saobraćaja dok ne postane rutina. Mi smo ranije takve radnje trenirali na poligonu (a onda se neki genijalac sjetio da ukine poligon) sve dok se instruktor ne uvjeri da smo to savladali i da možemo u gradsku.

Moraš da stekneš osjećaj gdje ti kvačilo počinje hvatati, tako da polaganim puštanjem kvačila uz držanje kočnice dođeš do tačke kad kvačilo spaja, onda pustiš kočnicu i dodaješ gas. Potrebna je priprema za kretanje, pratiš saobraćaj tako da kad vidiš da će ti se otvoriti prostor za uključenje noga bude na kočnici a kvačilo u položaju blizu onoga kad osjetiš da motor vuče auto naprijed/nazad.

Teško da će ti neko ovdje to dobro objasniti, to se usavrši na poligonu ili negdje na parkingu. Ne možeš sastaviti ček-listu koraka pri kretanju kao kad avion treba da se uključi na uzletnu pistu.
User avatar
Laplace
Posts: 10304
Joined: 19/11/2012 18:37

#5 Re: Obuka vožnje - početnik

Post by Laplace »

JavierBosnia wrote: 22/06/2021 21:34 Prijateljski savjet ti je da nekog iz porodice unajmis jedan satak i negdje na parking veci, mozes na Ilidzu ono ima mjesta. Pa malo sa njim vidi da ti objasni i da probas nekoliko puta krenuti i stati da dobijes taj osjecaj. Nema te rijeci niti pravila koje to opisuje. Sve je stvar navike, osjecaja i vjezbe. Sretno :thumbup:
Čovjek bi pomislio0 da je to posao instruktora, kome kolega sa foruma plaća časove.

Koja je poenta izvođenja kandidata u gradsku vožnju ako nije savladao kretanje? Da se ispuni NPP? Bolje bi bilo da mu kaže da mu je potrebno dodatnih časova (mada je malo nepopularno, naš narod će reći da guli kandidata).
User avatar
JavierBosnia
Posts: 3542
Joined: 22/11/2015 13:59
Location: Uradi sam

#6 Re: Obuka vožnje - početnik

Post by JavierBosnia »

Laplace wrote: 22/06/2021 21:37
Čovjek bi pomislio0 da je to posao instruktora, kome kolega sa foruma plaća časove.

Koja je poenta izvođenja kandidata u gradsku vožnju ako nije savladao kretanje? Da se ispuni NPP? Bolje bi bilo da mu kaže da mu je potrebno dodatnih časova (mada je malo nepopularno, naš narod će reći da guli kandidata).
Slazem se potpuno, ali ocito instruktor ne radi dobro svoj posao. Jer shvatan ima i ovakvih kandidata, medjutim kao sto kazes sto zuri na cestu i mogu misliti kako momku stvara pritisak kad mu neko svira zbog prespore voznje.

A mozda i do momka ima, kaze da mu je instruktor vec objasnjavao, ali da je zaboravio sve to zbog drugih informacija koje ima dok vozi. Zato kazem mozda je najbolje da sam malo bez pritiska instruktora i ostalih auta u saobracaju to izvodi na mjestu gdje nema pritiska
User avatar
kabal1337
Posts: 8001
Joined: 11/02/2012 21:08
Location: DIY
Vozim: Destroy it yourself

#7 Re: Obuka vožnje - početnik

Post by kabal1337 »

Ko god te uci da se krece bez gasa je jako lose, sem kada parkiras pa bobas milimetre i cm onda ok.
I kvacilo nije on off prekidac, pustaj polahko i ne zuri. Za brdo imas rucnu.
Koliko dodas gasa to ti i diktira brzinu polazenja. Ako ti je auto dizel, nema potrebe sa dodajes preko 1200 obrtaja gasa, dok polahko pustas kvacilo.
Ti si kandidat i nema potrebe sa nesto brzo startas. Koristi gas kada kreces i tjt.
User avatar
insaneinthebrain
Posts: 20508
Joined: 12/08/2013 12:51

#8 Re: Obuka vožnje - početnik

Post by insaneinthebrain »

slusaj sta ti dragon kaze, on je rejser :zzzz: :mrgreen:
BlueStone12
Posts: 76
Joined: 31/01/2021 16:36

#9 Re: Obuka vožnje - početnik

Post by BlueStone12 »

JavierBosnia wrote: 22/06/2021 21:34 Prijateljski savjet ti je da nekog iz porodice unajmis jedan satak i negdje na parking veci, mozes na Ilidzu ono ima mjesta. Pa malo sa njim vidi da ti objasni i da probas nekoliko puta krenuti i stati da dobijes taj osjecaj. Nema te rijeci niti pravila koje to opisuje. Sve je stvar navike, osjecaja i vjezbe. Sretno :thumbup:
Mislio sam to ali što neko kaže trebao bi instruktor to, ne znam stvarno što me odmah prvi čas izveo na magistralu i do naseljenih područja a ja totalni početnik.
Laplace wrote: 22/06/2021 21:35
To morate vježbati van saobraćaja dok ne postane rutina. Mi smo ranije takve radnje trenirali na poligonu (a onda se neki genijalac sjetio da ukine poligon) sve dok se instruktor ne uvjeri da smo to savladali i da možemo u gradsku.

Moraš da stekneš osjećaj gdje ti kvačilo počinje hvatati, tako da polaganim puštanjem kvačila uz držanje kočnice dođeš do tačke kad kvačilo spaja, onda pustiš kočnicu i dodaješ gas. Potrebna je priprema za kretanje, pratiš saobraćaj tako da kad vidiš da će ti se otvoriti prostor za uključenje noga bude na kočnici a kvačilo u položaju blizu onoga kad osjetiš da motor vuče auto naprijed/nazad.

Teško da će ti neko ovdje to dobro objasniti, to se usavrši na poligonu ili negdje na parkingu. Ne možeš sastaviti ček-listu koraka pri kretanju kao kad avion treba da se uključi na uzletnu pistu.
Razumijem, i ja bih tako najviše volio da prvo na poligonu to vježbam, evo već 4. čas vozam po gradu, uradili smo nekoliko puta prolazak kroz raskrsnicu i prezdadnji put mi se čak ugasio auto :lol: Ja sam se baš nadao da može ta check lista jer nekako me buni redoslijed, raspored, način, pritiskanja papučica..
kabal1337 wrote: 22/06/2021 21:42 Ko god te uci da se krece bez gasa je jako lose, sem kada parkiras pa bobas milimetre i cm onda ok.
I kvacilo nije on off prekidac, pustaj polahko i ne zuri. Za brdo imas rucnu.
Koliko dodas gasa to ti i diktira brzinu polazenja. Ako ti je auto dizel, nema potrebe sa dodajes preko 1200 obrtaja gasa, dok polahko pustas kvacilo.
Ti si kandidat i nema potrebe sa nesto brzo startas. Koristi gas kada kreces i tjt.
On meni kaže da dodam gas ali bukvalno do tad se krećem kao puž i jedva nekako pa nekad ja svojom voljom dodam gas jer vidim auto ne može da ide na kvačilu ili sam ja samo pogrešno pustio kvačilo i to.
User avatar
drndalo
Posts: 22794
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#10 Re: Obuka vožnje - početnik

Post by drndalo »

Naravno da je dizel i naravno da ne znaju dati gasa na vagi kada krecu, jer im se zbog dizelluka auta ne gase, i oni misle da to se tako treba... Polaze na stand gasu, auta se ne gase, a onda im treba vjecnost da ubrzaju. Najneiskusnije kandidate izvode na cestu u vrijeme najgorih spica, dobro iko od njih ostane da nije lud kada ih 76 auta prestize izmedju Dobrinje i Mojmila... Ko od njih zna za sta sluzi rucna osim mozda za parking...?

Niko ih i ne uci paralelno parkiranje, pa kako ce ga znati... Sudeci po pitanjima zapocinjaca teme, ni teoretski ne zna sta je kvacilo, kako i sta radi... Pa onda ni prakticno ne briljira... Elem, najebali smo...
User avatar
vjeshalica
Posts: 17151
Joined: 31/03/2019 14:56

#11 Re: Obuka vožnje - početnik

Post by vjeshalica »

dok ga ne ustela ucit ce ga bez gasa tj na stangasu da krece
kako glupo,nmg vjerovat da instektor nije uocio da kandidat ima provlem sa kretanjem i da to nije sa njim odradio

najbolje bi bilo dok se ne uvjezba da krece iz mjesta tako sto ce lagano pustati nogu sa kvacila dok auto ne krene i tako dok pedala ne zavrsi hod i poslije dodati gas
User avatar
black_adrian
Posts: 4564
Joined: 15/02/2021 13:32
Location: Medeno Polje
Vozim: vjetar

#12 Re: Obuka vožnje - početnik

Post by black_adrian »

Ja sam i dalje mišljenja da je dobra stvar kad te otac, amidža, daidža, rođak nauči prije polaganja osnovama, ako ništa kako krenuti, stati i da malo osjetiš auto.
BlueStone12
Posts: 76
Joined: 31/01/2021 16:36

#13 Re: Obuka vožnje - početnik

Post by BlueStone12 »

vjeshalica wrote: 22/06/2021 21:51 dok ga ne ustela ucit ce ga bez gasa tj na stangasu da krece
kako glupo,nmg vjerovat da instektor nije uocio da kandidat ima provlem sa kretanjem i da to nije sa njim odradio

najbolje bi bilo dok se ne uvjezba da krece iz mjesta tako sto ce lagano pustati nogu sa kvacila dok auto ne krene i tako dok pedala ne zavrsi hod i poslije dodati gas
Instruktor me zato vodi stalno na raskrsnice i slično da to naučim, ja i kada uspješno izvedem skretanje uradim nekako sporo kao što rekoh, dok ja sve papučice gurnem, pustim i slično treba mi vremena tako da se baš sporo uključim.
A to lagano puštanje noge mi i objašnjava stalno ali mi je i to noćna mora :lol: ili prebrzo ili presporo pustim, sredine jedva da ima, a kada potrefim i auto krene onda nešto drugo zeznem jer sam fokus stavio na tome, da to ispravno učinim..
NediM17
Posts: 21600
Joined: 05/11/2009 11:49

#14 Re: Obuka vožnje - početnik

Post by NediM17 »

Za njega je rjesenje automatik, jedna papucica manje, i to bas ona s kojom ima problem. :run:
BlueStone12
Posts: 76
Joined: 31/01/2021 16:36

#15 Re: Obuka vožnje - početnik

Post by BlueStone12 »

NediM17 wrote: 22/06/2021 21:55 Za njega je rjesenje automatik, jedna papucica manje. :run:
Ja sam i govorio da će sigurno to moje prvo auto biti, meni je ovo užas teško, barem sad, a i kada postoji jednostavnije što bih se mučio..
User avatar
kabal1337
Posts: 8001
Joined: 11/02/2012 21:08
Location: DIY
Vozim: Destroy it yourself

#16 Re: Obuka vožnje - početnik

Post by kabal1337 »

Kvacilo koristis kada kreces, zaustavljas se potpuno i mijenjas brzine ( visa, niza).

Osnovni start na ravnome je da dodas malo gasa, i polahko pustaj kvacilo ( kada vidis i cujes da se motor prigusi, kazaljka za obrtaje ce opasti na 1000/ 900 obrtaja) i na tom mjestu kvacilo hvata.

Ako ti ne pustis do kraja kvacilo, a dajes gas i pitas se zasto auto ne ubrzava - ne moze jer klizes lamelu tako.

Ti kreni lagano ( noga na gasu lagano, pustas kvacilo polahko kada razvijes brzinu 5-10 km/h ) pustis kvacilo do kraja ( sklonis nogu sa njega) onda dodaji gas.

Na raskrsnici ako je pregledna, planiraj unaprijed. Tada koristi "kretanje na kvacilu" da pripremis auto. Kada vidis da zadnje auto iz nadolazeceg smijera ide prema tebi, ti lagano kreni na kvacilu tako kada te auto prodje, ti si spreman da pustis kvacilo dp kraja i dodas gas.) NE smijes preci, niti nagaziti traku dok te auto ne mimoidje! I ostavi 0.5 m.ispred sebe sasvim je dovoljno.
Last edited by kabal1337 on 22/06/2021 22:01, edited 1 time in total.
BlueStone12
Posts: 76
Joined: 31/01/2021 16:36

#17 Re: Obuka vožnje - početnik

Post by BlueStone12 »

kabal1337 wrote: 22/06/2021 21:56 Kvacilo koristis kada kreces, zaustavljas se potpuno i mijenjas brzine ( visa, niza).

Osnovni start na ravnome je da dodas malo gasa, i polahko pustaj kvacilo ( kada vidis i cujes da se motor prigusi, kazaljka za obrtaje ce opasti na 1000/ 900 obrtaja) i na tom mjestu kvacilo hvata.

Ako ti ne pustis do kraja kvacilo, a dajes gas i pitas se zasto auto ne ubrzava - ne moze jer klizes lamelu tako.

Ti kreni lagano ( noga na gasu lagano, pustas kvacilo polahko kada razvijes brzinu 5-10 km/h ) pustis kvacilo do kraja ( sklonis nogu sa njega) onda dodaji gas.
Ali koliko se sjećam (i to je jedan problem što između časova prođe vremena a vozim samo 1h pa sve skoro zaboravim) on mi ne da da dajem gas dok držim kvačilo jer mislim da auto krene da proizvodi neki zvuk ne znam, ili mišlis noga na gasu samo da stoji?

edit: A kada auto krene nakon blagog podizanja kvačila, ako sam razumio mogu pustiti kvačilo skroz? ne moram držat u tom položaju?
User avatar
vjeshalica
Posts: 17151
Joined: 31/03/2019 14:56

#18 Re: Obuka vožnje - početnik

Post by vjeshalica »

BlueStone12 wrote: 22/06/2021 21:48
Razumijem, i ja bih tako najviše volio da prvo na poligonu to vježbam, evo već 4. čas vozam po gradu, uradili smo nekoliko puta prolazak kroz raskrsnicu i prezdadnji put mi se čak ugasio auto :lol: Ja sam se baš nadao da može ta check lista jer nekako me buni redoslijed, raspored, način, pritiskanja papučica..
glupost trebao je posvetiti par casova na praznom prostoru bez saobracaja sta da radis....

kad hoces da mijenjas brzine pritiskas kvacilo nebitno da li ides u veci prenos ili manji

dakle ako hoces sa semafora da krenes
drzat ces pedalu srednju kocnice pretpostavljam da imate pravilo takvo da drzite kocnicu na semaforu
desna noga neka ti bude pripremljena za kvacilo
pritisnuces kvacilo, ubaciti u 1 stepen i popustiti kocnicu i lagano pustas kvacilo ne prebrzo da se ugasi auto,i pustis ga da krene iz mjesta na stangasu dodaces malo gasa da dobije pocetno ubrzanje
pritisnuces kvacilo i prebaciti u 2 stepen i pustiti i dodati gas i tako redom
s tim kad si vec u 2 stepenu, ides navise 3,4 onda kvacilo mozes pustiti i brze jedino ga u 1 malo sporije pustas
jer glupo je sad da ti neko objasnjava svi mi imamo tu neku naviku i gdje nam odvaja prosto je postala sa godinama automatska
BlueStone12
Posts: 76
Joined: 31/01/2021 16:36

#19 Re: Obuka vožnje - početnik

Post by BlueStone12 »

vjeshalica wrote: 22/06/2021 22:01
BlueStone12 wrote: 22/06/2021 21:48
Razumijem, i ja bih tako najviše volio da prvo na poligonu to vježbam, evo već 4. čas vozam po gradu, uradili smo nekoliko puta prolazak kroz raskrsnicu i prezdadnji put mi se čak ugasio auto :lol: Ja sam se baš nadao da može ta check lista jer nekako me buni redoslijed, raspored, način, pritiskanja papučica..
glupost trebao je posvetiti par casova na praznom prostoru bez saobracaja sta da radis....

kad hoces da mijenjas brzine pritiskas kvacilo nebitno da li ides u veci prenos ili manji

dakle ako hoces sa semafora da krenes
drzat ces pedalu srednju kocnice pretpostavljam da imate pravilo takvo da drzite kocnicu na semaforu
desna noga neka ti bude pripremljena za kvacilo
pritisnuces kvacilo, ubaciti u 1 stepen i popustiti kocnicu i lagano pustas kvacilo ne prebrzo da se ugasi auto,i pustis ga da krene iz mjesta na stangasu dodaces malo gasa da dobije pocetno ubrzanje
pritisnuces kvacilo i prebaciti u 2 stepen i pustiti i dodati gas i tako redom
s tim kad si vec u 2 stepenu, ides navise 3,4 onda kvacilo mozes pustiti i brze jedino ga u 1 malo sporije pustas
jer glupo je sad da ti neko objasnjava svi mi imamo tu neku naviku i gdje nam odvaja prosto je postala sa godinama automatska
Eeeeh tooo, tako nešto slično i radimo ali ja se zbunim, tačno to mi treba, ja ću ovo baš proučiti dobro, smao da pitam, ovaj dio sa kretanjem, meni je do kraja kvačilo i do kraja kočnica, kada hoću da krenem znači pustim kočnicu skroz i onda polahko puštam kvačilo i kad auto krene dodajem gas? jesam dobro?
User avatar
vjeshalica
Posts: 17151
Joined: 31/03/2019 14:56

#20 Re: Obuka vožnje - početnik

Post by vjeshalica »

BlueStone12 wrote: 22/06/2021 21:54
vjeshalica wrote: 22/06/2021 21:51 dok ga ne ustela ucit ce ga bez gasa tj na stangasu da krece
kako glupo,nmg vjerovat da instektor nije uocio da kandidat ima provlem sa kretanjem i da to nije sa njim odradio

najbolje bi bilo dok se ne uvjezba da krece iz mjesta tako sto ce lagano pustati nogu sa kvacila dok auto ne krene i tako dok pedala ne zavrsi hod i poslije dodati gas
Instruktor me zato vodi stalno na raskrsnice i slično da to naučim, ja i kada uspješno izvedem skretanje uradim nekako sporo kao što rekoh, dok ja sve papučice gurnem, pustim i slično treba mi vremena tako da se baš sporo uključim.
A to lagano puštanje noge mi i objašnjava stalno ali mi je i to noćna mora :lol: ili prebrzo ili presporo pustim, sredine jedva da ima, a kada potrefim i auto krene onda nešto drugo zeznem jer sam fokus stavio na tome, da to ispravno učinim..
probaj da se vozas na praznom mjestu uz iskljucivo pustanje kvacila da osjetis gdje odvaja tj kad auto krene i nemoj da mislis o kvacilu vec probaj osjecajem

ne znamo sta je tebi sporo skretanje iz tvoje vizije
ako nemas pjesaka skreci u 2 stepenu

glupo je objasnjavati ti si 4 casa vec te lik izvodi na cestu iako imas problem to bi mu trebao skrenuti paznju da te odvede na prazno mjesto da osjetis kvacilo i mijenjanje brzina
mozda ti se cini traumaticno to iz pocetka i uvrtio si u glavu da ne mozes

meni je licno totalna glupost nakon 4 casa izvoditi nekoga u nas gusti saobracaj ko ima evidentno problem da razvije osjecaj na kvacilu
osim toga nasa su auta drugacija,metod voznje, vi u autoskoli imate iskljucivo skolska pravila koja vec vozaci koji dugo voze ne praktikuju
User avatar
kabal1337
Posts: 8001
Joined: 11/02/2012 21:08
Location: DIY
Vozim: Destroy it yourself

#21 Re: Obuka vožnje - početnik

Post by kabal1337 »

Lijepo ukucaj na youtube how to drive a manual car. I gledaj svu noc
BlueStone12
Posts: 76
Joined: 31/01/2021 16:36

#22 Re: Obuka vožnje - početnik

Post by BlueStone12 »

Sporo do te mjere da se auto skoro zaustavi, kad gledam kako se druga auta uključuju baš im lijepo ide... Definitivno ću mu reći da odemo negdje da vježbam kvačilo idući put iako mi je malo glupo jer mu 4 časa to nisam rekao i sad mu govorim :lol: :-)
kabal1337 wrote: 22/06/2021 22:12 Lijepo ukucaj na youtube how to drive a manual car. I gledaj svu noc
Hvala toga se stvarno nisam sjetio, ja sam guglao na našem i nisam mogao naći tekstualno lijepo objašnjeno, ne znam kako se nisam sjetio youtubea i engleskog :lol:
User avatar
vjeshalica
Posts: 17151
Joined: 31/03/2019 14:56

#23 Re: Obuka vožnje - početnik

Post by vjeshalica »

BlueStone12 wrote: 22/06/2021 22:05
Eeeeh tooo, tako nešto slično i radimo ali ja se zbunim, tačno to mi treba, ja ću ovo baš proučiti dobro, smao da pitam, ovaj dio sa kretanjem, meni je do kraja kvačilo i do kraja kočnica, kada hoću da krenem znači pustim kočnicu skroz i onda polahko puštam kvačilo i kad auto krene dodajem gas? jesam dobro?
kad si na semaforu
kocnicu nemoj previse upirati nego je drzi toliko da se auto ne moze otisnuti naprijed ili nazad, dok si u leru

kvacilo ces pritisnuti do kraja i ubaciti u 1 stepen
pustices kocnicu
lagano pustas kvacilo i dok pedala se krece prema gore negdje na pola ce odvojiti i auto ce poceti malo da zatrese i krene
kad pedala zavrsi hod tj vrati se u pocetnu poziciju dodaces gas da ti auto ubrza, nemoj previse upirati gas, slusaj malo i zvuk motora,

isti ti je princip kad ides u drugu, opet pritisnes kvacilo i ubacas u 2, i pustas kvacilo, ovaj put mozes malo brze pustiti pedalu ali ne previse, i tako ides redom

tebi se auto moze samo ugasiti u 1 kad kreces ako previse brzo pustis kvacilo, polako ga pustaj dakle dok auto ne krene samo iz mjesta da dobije ubrzanje
BlueStone12
Posts: 76
Joined: 31/01/2021 16:36

#24 Re: Obuka vožnje - početnik

Post by BlueStone12 »

vjeshalica wrote: 22/06/2021 22:20
BlueStone12 wrote: 22/06/2021 22:05
Eeeeh tooo, tako nešto slično i radimo ali ja se zbunim, tačno to mi treba, ja ću ovo baš proučiti dobro, smao da pitam, ovaj dio sa kretanjem, meni je do kraja kvačilo i do kraja kočnica, kada hoću da krenem znači pustim kočnicu skroz i onda polahko puštam kvačilo i kad auto krene dodajem gas? jesam dobro?
kad si na semaforu
kocnicu nemoj previse upirati nego je drzi toliko da se auto ne moze otisnuti naprijed ili nazad, dok si u leru

kvacilo ces pritisnuti do kraja i ubaciti u 1 stepen
pustices kocnicu
lagano pustas kvacilo i dok pedala se krece prema gore negdje na pola ce odvojiti i auto ce poceti malo da zatrese i krene
kad pedala zavrsi hod tj vrati se u pocetnu poziciju dodaces gas da ti auto ubrza, nemoj previse upirati gas, slusaj malo i zvuk motora,

isti ti je princip kad ides u drugu, opet pritisnes kvacilo i ubacas u 2, i pustas kvacilo, ovaj put mozes malo brze pustiti pedalu ali ne previse, i tako ides redom

tebi se auto moze samo ugasiti u 1 kad kreces ako previse brzo pustis kvacilo, polako ga pustaj dakle dok auto ne krene samo iz mjesta da dobije ubrzanje
Ja razumijem da trebam pustiti kvačilo dok auto ne krene, ali kada krene mogu li onda pustiti skroz/gurnuti skroz i dodati gas ili mogu ostaviti kvačilo u položaju u kojem je došlo do odvajanja mislim kretanja auta i dodati gas? edit: dakle ovaj boldirani dio, trebam gurnuti kvačilo do kraja ili pustit kvačilo skroz - prije dodavanja gasa? Ja ne znam baš sve te termine oko kvačila tako da stvarno ne razumijem, znam za nazive pedala i vagu neku kako kaže moj instruktor.
User avatar
vjeshalica
Posts: 17151
Joined: 31/03/2019 14:56

#25 Re: Obuka vožnje - početnik

Post by vjeshalica »

koliko mi je poznato vas u AŠ uce da kad u potpunosti se vrati kvacilo u prvobitni polozaj, tj popustite ga onda dodajete gas

dakle kvacilo nije pritisnuto kad dodajes gas

ps
jebala ga vaga na 4tom casu
Post Reply