Obuka vožnje - početnik

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

BlueStone12
Posts: 76
Joined: 31/01/2021 16:36

#26 Re: Obuka vožnje - početnik

Post by BlueStone12 »

Ahaa razumio, koliko mi je sad nekako lakše pojma nemaš, hvala ti puno.. On je meni vagu spomenuo i od 1. časa (ili 2. ali mislim da je od 1.) ali što zar je to loše, ja sam mislio da je to jednostavan termin mislim termin koji predstavlja to kada auto krene kad pustiš kvačilo do kraja :lol:
User avatar
vjeshalica
Posts: 16990
Joined: 31/03/2019 14:56

#27 Re: Obuka vožnje - početnik

Post by vjeshalica »

termin vaga je rezervisan za kretanje pod noznom/radnom/ kocnicom na uzbrdici
BlueStone12
Posts: 76
Joined: 31/01/2021 16:36

#28 Re: Obuka vožnje - početnik

Post by BlueStone12 »

vjeshalica wrote: 22/06/2021 23:09 termin vaga je rezervisan za kretanje pod noznom/radnom/ kocnicom na uzbrdici
Pfff, ja sam mislio ono prvo, sad ima smisla zašto mi je to spomenuo na uzbrdici prošli čas a ne spomene npr. na semaforu koliko se sjećam..
Svašta, na kraju ću više naučiti ovdje :-)
I znam da smaram ali samo još jedno pitanje, kad auto krene da ide nakon puštanja kvačila do određenog dijela, ono će ići naprijed bez obzira što sam ja pustio kvačilo skroz, prije nego dodam gas?
User avatar
Laplace
Posts: 10249
Joined: 19/11/2012 18:37

#29 Re: Obuka vožnje - početnik

Post by Laplace »

JavierBosnia wrote: 22/06/2021 21:40
Laplace wrote: 22/06/2021 21:37
Čovjek bi pomislio0 da je to posao instruktora, kome kolega sa foruma plaća časove.

Koja je poenta izvođenja kandidata u gradsku vožnju ako nije savladao kretanje? Da se ispuni NPP? Bolje bi bilo da mu kaže da mu je potrebno dodatnih časova (mada je malo nepopularno, naš narod će reći da guli kandidata).
Slazem se potpuno, ali ocito instruktor ne radi dobro svoj posao. Jer shvatan ima i ovakvih kandidata, medjutim kao sto kazes sto zuri na cestu i mogu misliti kako momku stvara pritisak kad mu neko svira zbog prespore voznje.

A mozda i do momka ima, kaze da mu je instruktor vec objasnjavao, ali da je zaboravio sve to zbog drugih informacija koje ima dok vozi. Zato kazem mozda je najbolje da sam malo bez pritiska instruktora i ostalih auta u saobracaju to izvodi na mjestu gdje nema pritiska
Da. Čim mu je previše informacija, biće da je instruktor išao prebrzo za njega. Inače je kandidatu (bar meni je bilo) u početku previše informacija i sve mu izgleda prebrzo, zato instruktor mora da odmjeri kad će sa njim ići dalje. Ne može svako biti instruktor, mada kod nas ispada da ipak može, alil kakav?
User avatar
vjeshalica
Posts: 16990
Joined: 31/03/2019 14:56

#30 Re: Obuka vožnje - početnik

Post by vjeshalica »

da, vozilo ce iako pustis kvacilo skroz, i cak ako ne dodas gas nastaviti se kretati "na kvacilu"
User avatar
Laplace
Posts: 10249
Joined: 19/11/2012 18:37

#31 Re: Obuka vožnje - početnik

Post by Laplace »

drndalo wrote: 22/06/2021 21:49 Naravno da je dizel i naravno da ne znaju dati gasa na vagi kada krecu, jer im se zbog dizelluka auta ne gase, i oni misle da to se tako treba... Polaze na stand gasu, auta se ne gase, a onda im treba vjecnost da ubrzaju. Najneiskusnije kandidate izvode na cestu u vrijeme najgorih spica, dobro iko od njih ostane da nije lud kada ih 76 auta prestize izmedju Dobrinje i Mojmila... Ko od njih zna za sta sluzi rucna osim mozda za parking...?

Niko ih i ne uci paralelno parkiranje, pa kako ce ga znati... Sudeci po pitanjima zapocinjaca teme, ni teoretski ne zna sta je kvacilo, kako i sta radi... Pa onda ni prakticno ne briljira... Elem, najebali smo...
Moja sestra je i položila a da nije znala čemu služi kvačiko, i to prije nekih deset godina. Otad je samo postalo još gore.
User avatar
Laplace
Posts: 10249
Joined: 19/11/2012 18:37

#32 Re: Obuka vožnje - početnik

Post by Laplace »

Inače je kandidatima na obuci rad sa dvije noge i tri pedale možda i najteži dio (malo je nezgodno naučiti držati pravac, ali nije neki problem, parkiranja su pitanje prijentira i nema tu neke frke). Treba prakse da se nauči gdje kvačilo hvata i kojom ga brzinom puštati. Možemo mi objašnjavati, ali to je samo teorija (+ mi već odavno ne radimo školski), a kandidat mora sam ući u štos i dobiti osjećaj. Tu ne pomaže ništa osim vježbe u kontrolisanim uslovima izvan saobraćaja.
User avatar
kabal1337
Posts: 7798
Joined: 11/02/2012 21:08
Location: DIY
Vozim: Destroy it yourself

#33 Re: Obuka vožnje - početnik

Post by kabal1337 »

drndalo wrote: 22/06/2021 21:49 Naravno da je dizel i naravno da ne znaju dati gasa na vagi kada krecu, jer im se zbog dizelluka auta ne gase, i oni misle da to se tako treba... Polaze na stand gasu, auta se ne gase, a onda im treba vjecnost da ubrzaju. Najneiskusnije kandidate izvode na cestu u vrijeme najgorih spica, dobro iko od njih ostane da nije lud kada ih 76 auta prestize izmedju Dobrinje i Mojmila... Ko od njih zna za sta sluzi rucna osim mozda za parking...?

Niko ih i ne uci paralelno parkiranje, pa kako ce ga znati... Sudeci po pitanjima zapocinjaca teme, ni teoretski ne zna sta je kvacilo, kako i sta radi... Pa onda ni prakticno ne briljira... Elem, najebali smo...

Naravno da nece, zasto? Pa.zbog para. Nemaju sluha ni osjecaja, niti gledaju obrtomjer. Treba 5-10 kandidata da nesto "vaga" daje gas i ispaljuje se ili da mu przi lamelu.
Paralelno, pa bio bi kolaps, da ne pricamo o udarenim autima.
BlueStone12
Posts: 76
Joined: 31/01/2021 16:36

#34 Re: Obuka vožnje - početnik

Post by BlueStone12 »

vjeshalica wrote: 22/06/2021 23:28 da, vozilo ce iako pustis kvacilo skroz, i cak ako ne dodas gas nastaviti se kretati "na kvacilu"
To, sad sam velikim dijelom shvatio kvačilo, hvala ti puno još jednom ❤️❤️❤️
Laplace wrote: 22/06/2021 23:28
Da. Čim mu je previše informacija, biće da je instruktor išao prebrzo za njega. Inače je kandidatu (bar meni je bilo) u početku previše informacija i sve mu izgleda prebrzo, zato instruktor mora da odmjeri kad će sa njim ići dalje. Ne može svako biti instruktor, mada kod nas ispada da ipak može, alil kakav?
Ja sam od prvog časa pretpostavio da idemo prebrzo, bilo mi je nerealno da sam ja izuzetak i da se samo meni to čini prebrzo.
To previše informacija mi je što moram pratit cestu, moram pratit ima li stop znak, moram pratit druga auta, moram pratit pješake, moram pratit ako mi neko izlazi ili ako se zaustavlja ispred mene, moram gledati retrovizore, i onda mi on kaže da prebacim u 3. pa dok ja to obavim auto mi skrene malo jer nekako pomaknem volan ne znam kako :lol: jednom mi se desilo da umalo pregazim pješaka, srećom on je zakočio, jer ja pješaka nisam vidio, nekako se previše fokusiram na nešto drugo da mi je teško pratiti jer mi je sve to novo, nije mala stvar biti u saobraćaju i upravljati vozilom i biti dio čitave te priče :lol:
User avatar
deogest
Posts: 2091
Joined: 16/08/2020 15:20

#35 Re: Obuka vožnje - početnik

Post by deogest »

Laplace wrote: 22/06/2021 21:35
BlueStone12 wrote: 22/06/2021 21:21 Zdravo svima.
Već sam imao nekoliko časova vožnje i vozim kroz grad i po magistrali itd. ali jedno nikako da do kraja shvatim. Da li mi neko može navesti koje kombinacije kvačila i kočnice, samog kvačila, popuštanja kvačila do vage i svega toga postoje?
Da preciziram, ja sam svaki put zbunjen kada trebam, nakon što zakočim pred raskrsnicom ili pred uključivanje u neki put, da krenem da to nije realno, pogotovo mi je teško kada idem uz stranu nakon čega moram držati kočnicu stalno, pa onda treba krenuti pod kvačilom, a ne pod gasom i tek onda kad smotam krenem dodavat gas. Onda druga situacija - kada se uključujem sa npr. benzinske pumpe na magistralu, ja zakočim pred cestom i sve ali kad trebam da krenem tu nastane haos, ja to izvedem ali auto mi tako sporo ide i bukvalno ja to sve izvedem preeesporo itd i sad da ne bih iz sjećanja navodio kako sve to izvodim jer nisam ni ja siguran tačno šta sve pritisnem :lol: , može li mi neko objasniti kako krećem sa raskrsnice, kako ulazim sa benzinske pumpe, i kako se uključujem na put dok sam u strani prema gore, faktički kako se koristi kvačilo :lol: :-) sve mi je zbunjujuće, imam osjećaj da nikad neću znati voziti. Instruktor meni objasni ali ja stvarno zapamtiti ne mogu, bukvalno zaboravim jer moram da razmišljam o mnogo stvari dok vozim, guglao sam ali ne mogu jasno naći a baš mi treba to sve napisano da mogu natenane da pročitam i razumijem.
Veliki je problem u tome što ne znam kada pustiti kočnicu, kada dodati gas, kada držati kočnicu, kada pustiti kvačilo, kada držati kvačilo, koliko držati kvačilo, zapravo je to najveći problem u svemu tome.
To morate vježbati van saobraćaja dok ne postane rutina. Mi smo ranije takve radnje trenirali na poligonu (a onda se neki genijalac sjetio da ukine poligon) sve dok se instruktor ne uvjeri da smo to savladali i da možemo u gradsku.

Moraš da stekneš osjećaj gdje ti kvačilo počinje hvatati, tako da polaganim puštanjem kvačila uz držanje kočnice dođeš do tačke kad kvačilo spaja, onda pustiš kočnicu i dodaješ gas. Potrebna je priprema za kretanje, pratiš saobraćaj tako da kad vidiš da će ti se otvoriti prostor za uključenje noga bude na kočnici a kvačilo u položaju blizu onoga kad osjetiš da motor vuče auto naprijed/nazad.

Teško da će ti neko ovdje to dobro objasniti, to se usavrši na poligonu ili negdje na parkingu. Ne možeš sastaviti ček-listu koraka pri kretanju kao kad avion treba da se uključi na uzletnu pistu.
Problem kod autoskola je sto ovakve ljude odmah nakon prvog casa puste na ulicu a lik ne zna osnove voznje, stat i krenut.
BlueStone12
Posts: 76
Joined: 31/01/2021 16:36

#36 Re: Obuka vožnje - početnik

Post by BlueStone12 »

deogest wrote: 22/06/2021 23:45
Problem kod autoskola je sto ovakve ljude odmah nakon prvog casa puste na ulicu a lik ne zna osnove voznje, stat i krenut.
Stati znam :D kretanje je teže ali mi i to ide nekako, samo sa mukama.
User avatar
vjeshalica
Posts: 16990
Joined: 31/03/2019 14:56

#37 Re: Obuka vožnje - početnik

Post by vjeshalica »

cuvaju instruktori svoja auta da im se ne sjebune kvacila,mjenjaci i sve ostalo, bolje im.je u tom slucaju da uce kandidate na barakama da voze nego sto kupuju napucana auta,i jos na to nataknu one smijesne dodatne retrovizore i nekakve špigle...pobogu danas premoderna auta a vozaci nikad gori
User avatar
deogest
Posts: 2091
Joined: 16/08/2020 15:20

#38 Re: Obuka vožnje - početnik

Post by deogest »

BlueStone12 wrote: 22/06/2021 23:46
deogest wrote: 22/06/2021 23:45
Problem kod autoskola je sto ovakve ljude odmah nakon prvog casa puste na ulicu a lik ne zna osnove voznje, stat i krenut.
Stati znam :D kretanje je teže ali mi i to ide nekako, samo sa mukama.
Kvacilo na vagi ti zavisi svakako, od auta do auta, negdje fata pri dnu, a negdje odmah na pocetku, kad promijenis auto opet ce ti trebat vise vremena. Kad si na raskrsnici, tj kad kreces ili kad se upali zeleno na semaforu, drzi kvacilo na vagi i dodaj malo jace gasa (da se prije ukljucis) a pusti kocnicu i nemas problema nikakvih.
BlueStone12
Posts: 76
Joined: 31/01/2021 16:36

#39 Re: Obuka vožnje - početnik

Post by BlueStone12 »

deogest wrote: 22/06/2021 23:50
BlueStone12 wrote: 22/06/2021 23:46
deogest wrote: 22/06/2021 23:45
Problem kod autoskola je sto ovakve ljude odmah nakon prvog casa puste na ulicu a lik ne zna osnove voznje, stat i krenut.
Stati znam :D kretanje je teže ali mi i to ide nekako, samo sa mukama.
Kvacilo na vagi ti zavisi svakako, od auta do auta, negdje fata pri dnu, a negdje odmah na pocetku, kad promijenis auto opet ce ti trebat vise vremena. Kad si na raskrsnici, tj kad kreces ili kad se upali zeleno na semaforu, drzi kvacilo na vagi i dodaj malo jace gasa (da se prije ukljucis) a pusti kocnicu i nemas problema nikakvih.
Da, samo sam tek shvatio kad mi je vješalica objasnila da mogu pustiti kvačilo ,ja sam se prije bunio i držao kvačilo i pritiskao gas, pa mislim da mi je auto proizvodilo neki zvuk i onda se zbunim pa naglo krenem puštati itd itd sad kontam bolje
User avatar
kabal1337
Posts: 7798
Joined: 11/02/2012 21:08
Location: DIY
Vozim: Destroy it yourself

#40 Re: Obuka vožnje - početnik

Post by kabal1337 »

vjeshalica wrote: 22/06/2021 23:49 cuvaju instruktori svoja auta da im se ne sjebune kvacila,mjenjaci i sve ostalo, bolje im.je u tom slucaju da uce kandidate na barakama da voze nego sto kupuju napucana auta,i jos na to nataknu one smijesne dodatne retrovizore i nekakve špigle...pobogu danas premoderna auta a vozaci nikad gori
Znas da postoji zakon koliko auto moze biti staro, i da su dodstni retrovizori obavezni?
Bolje auto ce uvijek privuci kandidata, zasto bi se neko obucavao na "barakama" koje nisu vise sigurne za tu vrstu koristenja.
U ostalom taj covjek.provodi cijeli radni dan u autu.
Uostalom parking senzori su zabranjeni, kao i kamera. Jedins stvar je hill assist.
User avatar
deogest
Posts: 2091
Joined: 16/08/2020 15:20

#41 Re: Obuka vožnje - početnik

Post by deogest »

kabal1337 wrote: 23/06/2021 00:03
vjeshalica wrote: 22/06/2021 23:49 cuvaju instruktori svoja auta da im se ne sjebune kvacila,mjenjaci i sve ostalo, bolje im.je u tom slucaju da uce kandidate na barakama da voze nego sto kupuju napucana auta,i jos na to nataknu one smijesne dodatne retrovizore i nekakve špigle...pobogu danas premoderna auta a vozaci nikad gori
Znas da postoji zakon koliko auto moze biti staro, i da su dodstni retrovizori obavezni?
Bolje auto ce uvijek privuci kandidata, zasto bi se neko obucavao na "barakama" koje nisu vise sigurne za tu vrstu koristenja.
U ostalom taj covjek.provodi cijeli radni dan u autu.
Uostalom parking senzori su zabranjeni, kao i kamera. Jedins stvar je hill assist.
Mislio sam da je instruktor biti malo laganiji posao, ali bgm nije. :mrgreen:

Po ovoj vrucini bit po vazdan u autu, ucit likove koji prvi put sjedaju u auto, moras imat celicne zivce, nije ni cudo sto je moj pusio 3 kutije na dan. :lol:
User avatar
vjeshalica
Posts: 16990
Joined: 31/03/2019 14:56

#42 Re: Obuka vožnje - početnik

Post by vjeshalica »

kabal1337 wrote: 23/06/2021 00:03
vjeshalica wrote: 22/06/2021 23:49 cuvaju instruktori svoja auta da im se ne sjebune kvacila,mjenjaci i sve ostalo, bolje im.je u tom slucaju da uce kandidate na barakama da voze nego sto kupuju napucana auta,i jos na to nataknu one smijesne dodatne retrovizore i nekakve špigle...pobogu danas premoderna auta a vozaci nikad gori
Znas da postoji zakon koliko auto moze biti staro, i da su dodstni retrovizori obavezni?
Bolje auto ce uvijek privuci kandidata, zasto bi se neko obucavao na "barakama" koje nisu vise sigurne za tu vrstu koristenja.
U ostalom taj covjek.provodi cijeli radni dan u autu.
Uostalom parking senzori su zabranjeni, kao i kamera. Jedins stvar je hill assist.
znam da postoji ne zakon nego pravilnik
stavljala dijelove iz istog u nekoliko navrata gdje ti nisi ni ucestvovao u raspravama
User avatar
kabal1337
Posts: 7798
Joined: 11/02/2012 21:08
Location: DIY
Vozim: Destroy it yourself

#43 Re: Obuka vožnje - početnik

Post by kabal1337 »

Pa eto kada si upoznata, ne mlati suplju pricu.
User avatar
vjeshalica
Posts: 16990
Joined: 31/03/2019 14:56

#44 Re: Obuka vožnje - početnik

Post by vjeshalica »

BlueStone12 wrote: 22/06/2021 23:53 []

Da, samo sam tek shvatio kad mi je vješalica objasnila da mogu pustiti kvačilo ,ja sam se prije bunio i držao kvačilo i pritiskao gas, pa mislim da mi je auto proizvodilo neki zvuk i onda se zbunim pa naglo krenem puštati itd itd sad kontam bolje
kad kazes da ti je prilikom pritisnutog kvacila i gasa istovremeno ,auto proizvodilo neki zvuk
to si turirao u mjestu tj dizao obrtaje naprazno i culo se kao da je motor ubrzano radio u mkestu
dakle nisi pustio kvacilo u potpunosti
User avatar
vjeshalica
Posts: 16990
Joined: 31/03/2019 14:56

#45 Re: Obuka vožnje - početnik

Post by vjeshalica »

kabal1337 wrote: 23/06/2021 00:09 Pa eto kada si upoznata, ne mlati suplju pricu.
to se odnosi na tebe poyy
BlueStone12
Posts: 76
Joined: 31/01/2021 16:36

#46 Re: Obuka vožnje - početnik

Post by BlueStone12 »

deogest wrote: 23/06/2021 00:08
kabal1337 wrote: 23/06/2021 00:03
vjeshalica wrote: 22/06/2021 23:49 cuvaju instruktori svoja auta da im se ne sjebune kvacila,mjenjaci i sve ostalo, bolje im.je u tom slucaju da uce kandidate na barakama da voze nego sto kupuju napucana auta,i jos na to nataknu one smijesne dodatne retrovizore i nekakve špigle...pobogu danas premoderna auta a vozaci nikad gori
Znas da postoji zakon koliko auto moze biti staro, i da su dodstni retrovizori obavezni?
Bolje auto ce uvijek privuci kandidata, zasto bi se neko obucavao na "barakama" koje nisu vise sigurne za tu vrstu koristenja.
U ostalom taj covjek.provodi cijeli radni dan u autu.
Uostalom parking senzori su zabranjeni, kao i kamera. Jedins stvar je hill assist.
Mislio sam da je instruktor biti malo laganiji posao, ali bgm nije. :mrgreen:

Po ovoj vrucini bit po vazdan u autu, ucit likove koji prvi put sjedaju u auto, moras imat celicne zivce, nije ni cudo sto je moj pusio 3 kutije na dan. :lol:
I moj stalno skoro puši, a ja ne volim biti u prisustvu dima, ne znam šta da mu kažem, strpim se dok ispuši koju :lol: jer nekad dim ne ide na mene ali nekad ide :lol:
BlueStone12
Posts: 76
Joined: 31/01/2021 16:36

#47 Re: Obuka vožnje - početnik

Post by BlueStone12 »

vjeshalica wrote: 23/06/2021 00:10
BlueStone12 wrote: 22/06/2021 23:53 []

Da, samo sam tek shvatio kad mi je vješalica objasnila da mogu pustiti kvačilo ,ja sam se prije bunio i držao kvačilo i pritiskao gas, pa mislim da mi je auto proizvodilo neki zvuk i onda se zbunim pa naglo krenem puštati itd itd sad kontam bolje
kad kazes da ti je prilikom pritisnutog kvacila i gasa istovremeno ,auto proizvodilo neki zvuk
to si turirao u mjestu tj dizao obrtaje naprazno i culo se kao da je motor ubrzano radio u mkestu
dakle nisi pustio kvacilo u potpunosti
Pa to, nisam, i ja se tako sjećam kada vratim film u glavi, sad sam shvatio da trebam pustiti pa onda gas.
User avatar
trambusek88
Posts: 4798
Joined: 03/10/2009 23:51

#48 Re: Obuka vožnje - početnik

Post by trambusek88 »

BlueStone12 wrote: 22/06/2021 21:21 Zdravo svima.
Već sam imao nekoliko časova vožnje i vozim kroz grad i po magistrali itd. ali jedno nikako da do kraja shvatim. Da li mi neko može navesti koje kombinacije kvačila i kočnice, samog kvačila, popuštanja kvačila do vage i svega toga postoje?
Da preciziram, ja sam svaki put zbunjen kada trebam, nakon što zakočim pred raskrsnicom ili pred uključivanje u neki put, da krenem da to nije realno, pogotovo mi je teško kada idem uz stranu nakon čega moram držati kočnicu stalno, pa onda treba krenuti pod kvačilom, a ne pod gasom i tek onda kad smotam krenem dodavat gas. Onda druga situacija - kada se uključujem sa npr. benzinske pumpe na magistralu, ja zakočim pred cestom i sve ali kad trebam da krenem tu nastane haos, ja to izvedem ali auto mi tako sporo ide i bukvalno ja to sve izvedem preeesporo itd i sad da ne bih iz sjećanja navodio kako sve to izvodim jer nisam ni ja siguran tačno šta sve pritisnem :lol: , može li mi neko objasniti kako krećem sa raskrsnice, kako ulazim sa benzinske pumpe, i kako se uključujem na put dok sam u strani prema gore, faktički kako se koristi kvačilo :lol: :-) sve mi je zbunjujuće, imam osjećaj da nikad neću znati voziti. Instruktor meni objasni ali ja stvarno zapamtiti ne mogu, bukvalno zaboravim jer moram da razmišljam o mnogo stvari dok vozim, guglao sam ali ne mogu jasno naći a baš mi treba to sve napisano da mogu natenane da pročitam i razumijem.
Veliki je problem u tome što ne znam kada pustiti kočnicu, kada dodati gas, kada držati kočnicu, kada pustiti kvačilo, kada držati kvačilo, koliko držati kvačilo, zapravo je to najveći problem u svemu tome.
Čudno mi je to, odmah u saobraćaj. Ja kad sam polagao bio je prvi čas na poligonu, kretanje, zaustavljanje. Ugl.

Kretanje u ravnom. Dodaš malo gasa, puštaš polako kvačilo, kad uhvati malo zadržiš par metara i pustiš. To je pravilno kretanje.
Kod dizela možeš ti krenuti i prvo otpuštajući kvačilo, ali to nije dobro i pogotovo nije dobro da se navikneš na takvu vožnju pa da tako voziš nakon polaganja, jer takvo kretanje em što je kilavo em nije dobro za auto. Ako budeš vozio benzinca nećeš baš moći tako kretati jer se benzinac lakše ugasi.

Kretanje s kvačilom jedino kad parkiraš dizela, a na benzincu ćeš morati pomalo dozirati gasa.

------------------------

Kretanje na blagoj uzbrdici - kretanje uz pomoć nožne kočnice
Držiš kočnicu, kvačilo popustiš do momenta kad počinje hvatati (primjetiš da počnu blago padati obrtaji), i čim počne hvatati istog momenta brzo prebaciš nogu s kočnice na gas. Što bolje to utreniraš biće ti lakše kasnije i sa benzincem.

----------------------
Kretanje pod ručnom
Dodaš malo jači gas, puštaš polako kvačilo, i kad osjetiš da vozilo hoće krenuti spuštaš ručnu.
Kod nekih novijih auta sa elektronskom ručnom, tipa Golf 7, samo gas i pustiš kvačilo.


Probaj naći tutorijala, ima po youtubeu.

Sretno!

EDIT: vidim dok sam pisao stiglo je mnogo odgovora, ali nema veze, pročitaj i ovo.
BlueStone12
Posts: 76
Joined: 31/01/2021 16:36

#49 Re: Obuka vožnje - početnik

Post by BlueStone12 »

trambusek88 wrote: 23/06/2021 00:15 Čudno mi je to, odmah u saobraćaj. Ja kad sam polagao bio je prvi čas na poligonu, kretanje, zaustavljanje. Ugl.

Kretanje u ravnom. Dodaš malo gasa, puštaš polako kvačilo, kad uhvati malo zadržiš par metara i pustiš. To je pravilno kretanje.
Kod dizela možeš ti krenuti i prvo otpuštajući kvačilo, ali to nije dobro i pogotovo nije dobro da se navikneš na takvu vožnju pa da tako voziš nakon polaganja, jer takvo kretanje em što je kilavo em nije dobro za auto. Ako budeš vozio benzinca nećeš baš moći tako kretati jer se benzinac lakše ugasi.

Kretanje s kvačilom jedino kad parkiraš dizela, a na benzincu ćeš morati pomalo dozirati gasa.

------------------------

Kretanje na blagoj uzbrdici - kretanje uz pomoć nožne kočnice
Držiš kočnicu, kvačilo popustiš do momenta kad počinje hvatati (primjetiš da počnu blago padati obrtaji), i čim počne hvatati istog momenta brzo prebaciš nogu s kočnice na gas. Što bolje to utreniraš biće ti lakše kasnije i sa benzincem.

----------------------
Kretanje pod ručnom
Dodaš malo jači gas, puštaš polako kvačilo, i kad osjetiš da vozilo hoće krenuti spuštaš ručnu.


Probaj naći tutorijala, ima po youtubeu.

Sretno!

EDIT: vidim dok sam pisao stiglo je mnogo odgovora, ali nema veze, pročitaj i ovo.
Jao hvala ti pa si sve ovo ovako lijepo naveo, bukvalno sam razumio sve iz prvog, drugog čitanja osim to za ručnu jer to nisam još ni radio sa instruktorom pa se u to ne razumijem. Shvatio sam šta želiš reći sa ovim podvučenim tekstom ali ja to stvarno teško izvodim kao što rekoh nekako mi auto pravi zvuk kao da će nešto loše da se desi kada dam gas a nisam pustio kvačilo i nekako mi bude neugodno mislim da mi je instruktor nešto govorio u tom trenutku u negativnom smislu ali ne mogu se sjetiti šta tačno
Last edited by BlueStone12 on 23/06/2021 00:23, edited 1 time in total.
User avatar
vjeshalica
Posts: 16990
Joined: 31/03/2019 14:56

#50 Re: Obuka vožnje - početnik

Post by vjeshalica »

poligon ne postoji sigurno od 2005-2007,samo postoji dobra volja insteuktora koja je ocito izostala
Last edited by vjeshalica on 23/06/2021 00:23, edited 1 time in total.
Post Reply