obrezivanje / sunecenje djece

Sve o zdravlju...

Moderator: anex

dosada_ziva
Posts: 383
Joined: 04/02/2015 22:54

#1 obrezivanje / sunecenje djece

Post by dosada_ziva »

pozdrav svima.

gdje osunetiti dijete u Sarajevu? privatne klinike me zanimaju.

hvala
lavic
Posts: 3088
Joined: 14/04/2011 15:03

#2 Re: obrezivanje / sunecenje djece

Post by lavic »

Sanasa Grbavica, Dr. Zvizdic, mislim da se zove, izvrstan doktor.
User avatar
starii
Posts: 3301
Joined: 15/04/2007 13:49
Location: Tito partija, omladina akcija

#3 Re: obrezivanje / sunecenje djece

Post by starii »

Cijena?
User avatar
mali Ninja
Posts: 2130
Joined: 22/09/2007 21:10

#4 Re: obrezivanje / sunecenje djece

Post by mali Ninja »

Sanasa, Dr. Zvizdic, samo ja mislim da on na ilidzi fikari chune... Cijena zavisi da li zelite opstu anesteziju ili bez, mislim da je 200KM bez, sa opstom 300KM, not sure.
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#5 Re: obrezivanje / sunecenje djece

Post by moonca »

Zar je anestezija samo 100km. :-)
MrsJ
Posts: 419
Joined: 28/03/2012 17:48

#6 Re: obrezivanje / sunecenje djece

Post by MrsJ »

Kako dijete podnese lokalnu anesteziju? Ne bih da idem sa opštom, ali me strah i lokalne. I još jedno pitanje, kada je idelano sunetiti, sa koliko mjeseci?
User avatar
Drvosjeca iz Dejcica
Posts: 16757
Joined: 23/06/2004 15:46
Location: Sarajevo

#7 Re: obrezivanje / sunecenje djece

Post by Drvosjeca iz Dejcica »

MrsJ wrote:Kako dijete podnese lokalnu anesteziju? Ne bih da idem sa opštom, ali me strah i lokalne. I još jedno pitanje, kada je idelano sunetiti, sa koliko mjeseci?
Postoji određeni rizik kao i kod svake anestezije ali to je vrlo minimalno i obično djeca dobro podnose bez nekih nus pojava i slično. Naravno posavjetuj se sa doktorom o rizicima a dijete mora biti zdravo i pregledano da bi se odredilo koja lokalna ili opšta anestezija. Vrijeme obrezivanje je individualno ja sam svoju obrezivao sa nekih 8 do 10 mjeseci i sve je prošlo savršeno. Poznajem roditelje koji su i ranije ali i kasnije, sve je to zavisi od roditelja i dosta nekih drugih faktora tipa da dijete ne smije biti prehlađeno, ljeto, zima...itd.
MrsJ
Posts: 419
Joined: 28/03/2012 17:48

#8 Re: obrezivanje / sunecenje djece

Post by MrsJ »

Hvala na odgovoru. Maleni ima 6 mjeseci a ako budem čekala 8-10 biće mi zima pa ne znam koliko je dobro raditi to u sred zime zbog previjanja i slično.
A kako uopšte uspiju uraditi ako beba nije uspavana potpuno, da li moram ja ući unutra da ga čuvam ili sve oni odrade?
User avatar
muha_sa
Posts: 128662
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#9 Re: obrezivanje / sunecenje djece

Post by muha_sa »

MrsJ wrote:Kako dijete podnese lokalnu anesteziju? Ne bih da idem sa opštom, ali me strah i lokalne. I još jedno pitanje, kada je idelano sunetiti, sa koliko mjeseci?
odvedeš djete u Sanasu--za desetak minuta gotovo :thumbup:
User avatar
Edin H.
Posts: 47049
Joined: 08/10/2004 22:36
Location: Tirana

#10 Re: obrezivanje / sunecenje djece

Post by Edin H. »

Nije Skaka bez veze otisao za gradonacelnika, mogao bi ostati bez posla.

https://www.klix.ba/vijesti/svijet/isla ... /180219112
User avatar
Drvosjeca iz Dejcica
Posts: 16757
Joined: 23/06/2004 15:46
Location: Sarajevo

#11 Re: obrezivanje / sunecenje djece

Post by Drvosjeca iz Dejcica »

Edin H. wrote:Nije Skaka bez veze otisao za gradonacelnika, mogao bi ostati bez posla.

https://www.klix.ba/vijesti/svijet/isla ... /180219112
"intervenciju na djetetovom tijelu koja može izazvati veliku bol".
Mogu komotno i zubara zabraniti...isto može izazvati veliku bol. :oops:
User avatar
Qler
Posts: 23608
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#12 Re: obrezivanje / sunecenje djece

Post by Qler »

Ja sam svog malog vodio u Sansu na grbavici, lokalna anestezija, mislim 280KM da je bilo, nisam siguran, sve bez problema, sutra bio ko nov :)
User avatar
ElRe
Posts: 10854
Joined: 12/12/2011 11:28

#13 Re: obrezivanje / sunecenje djece

Post by ElRe »

lavic wrote: 22/12/2015 12:00 Sanasa Grbavica, Dr. Zvizdic, mislim da se zove, izvrstan doktor.
Da li dr Zvizdić sada radi samostalno? Navodno sada ne radi u Sanasi?
lavic
Posts: 3088
Joined: 14/04/2011 15:03

#14 Re: obrezivanje / sunecenje djece

Post by lavic »

ElRe wrote: 16/03/2022 11:08
lavic wrote: 22/12/2015 12:00 Sanasa Grbavica, Dr. Zvizdic, mislim da se zove, izvrstan doktor.
Da li dr Zvizdić sada radi samostalno? Navodno sada ne radi u Sanasi?
Gdje me izvuce, nemam pojma.
Google mozda pomogne.
User avatar
Hamzza
Posts: 154
Joined: 25/11/2011 09:34

#15 Re: obrezivanje / sunecenje djece

Post by Hamzza »

Velika preporuka za obrezivanje / sunećenje djece kod dr. Fuada Rovčanina u Kantonalnoj bolnici Goražde.

Njemu smo otišli jer u Sarajevu i okolini svi, osim dr. Gazića, rade obrezivanje samo uz potpunu anesteziju (uspavljivanje).
Uspavati dijete zbog tako relativno malog zahvata je po mom mišljenju pretjerivanje i nabijanje standarda.
Gazić ne uspavljuje, ali radi starinskom tehnikom nožem + šivenje.

Dr. Fuad, uz još nekog doktora iz Bihaća, su navodno jedini u BiH koji obrezivanje rade nekom laserskom tehnikom (i naravno ne uspavljuju).
Prednost te laserske tehnike u odnosu na starinsku nožem je što se provodi brže, manje boli, ništa se ne šije i nema šavova, lakše zarasta i manji su rizici za komplikacije.
Uz to, u Kantonalnoj bolnici Goražde je još i znatno jeftinije nego po Sarajevu.

Ako se odlučite za tamo, nazovite bolnicu i tražite nekoga da vam dogovori termin za sunećenje kod navedenog doktora.
https://bolnica-gorazde.ba/
Tel. centrala: 038 241 210

Plaćanje se vrši pri njihovoj blagajni namalo prije početka postupka.


Goražde ima jako fina obalna šetališta uz obje obale rijeke Drine uzvodno od velikog širokog pješačkog gradskog mosta. Pogodna i za dječja kolica.
Nama je operacija tako dobro prošla da smo odmah nakon operacije, s djetetom u kolicima, šetali par sati obalom.

Parkirati vozilo je najprostije i besplatno na parkingu ispred glavne gradske džamije (džamija Kajserija) uz obalnu ulicu pored rijeke Drine. Odatle je bolnica udaljena oko 250 m pješke, a isto toliko i pomenuti pješački most i šetališta.
I restorani su blizu, mada je u svakom bila pušangija (kao i u skoro svakom u BiH).
Last edited by Hamzza on 04/01/2024 16:38, edited 1 time in total.
User avatar
dr_Evil
Posts: 12436
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Ispod Koscele

#16 Re: obrezivanje / sunecenje djece

Post by dr_Evil »

Hamzza wrote: 04/01/2024 16:32 Velika preporuka za obrezivanje / sunećenje djece kod dr. Fuada Rovčanina u Kantonalnoj bolnici Goražde.

Njemu smo otišli jer u Sarajevu i okolini svi, osim dr. Gazića, rade obrezivanje samo uz potpunu anesteziju (uspavljivanje).
Uspavati dijete zbog tako relativno malog zahvata je po mom mišljenju pretjerivanje i nabijanje standarda.
Gazić ne uspavljuje, ali radi starinskom tehnikom nožem + šivenje.

Dr. Fuad, uz još nekog doktora iz Bihaća, su navodno jedini u BiH koji obrezivanje rade nekom laserskom tehnikom.
Prednost te tehnike u odnosu na starinsku nožem je što se provodi brže, manje boli, ništa se ne šije i nema šavova, lakše zarasta i manji su rizici za komplikacije.
Uz to, u Kantonalnoj bolnici Goražde je još i znatno jeftinije nego po Sarajevu.

Ako se odlučite za tamo, nazovite bolnicu i tražite nekoga da vam dogovori termin za sunećenje kod navedenog doktora.
https://bolnica-gorazde.ba/
Tel. centrala: 038 241 210

Plaćanje se vrši pri njihovoj blagajni namalo prije početka postupka.


Goražde ima jako fina obalna šetališta uz obje obale rijeke Drine uzvodno od velikog pješačkog gradskog mosta.
Nama je operacija tako dobro prošla da smo odmah nakon operacije, s djetetom u kolicima, šetali par sati obalom.

Parkirati vozilo je najprostije i besplatno na parkingu ispred glavne gradske džamije uz obalnu ulicu pored rijeke Drine. Odatle je bolnica udaljena oko 300 m pješke.
I restorani su blizu, mada je u svakom bila pušangija (kao i u skoro svakom u BiH).
Ne bih nikad vise osunetio dijete bez anestezije, ili bi makar cekao da mu bude 7-8 godina za takvo sto. One muke ne do tito dragi nikome. Malom 10 mjeseci bilo, hajde kazu to je sekund posla. Zavezali dijete, kozica se zalijepila, htio sam doktora izudarat. Pas mu strinu pa jel mogao prvo da vidi da se zalijepilo, nesto upotrijebit da popusti pa makar trajalo i par dana da su nam dali da cistimo. Ako ne moze onda anestezija sta je problem. 20 minuta rezali dijete zena se izvrnula.

Ja znam da ima dobrih iskustava, ali.. kad dijete zna o sebi, i kad ti poslije moze reci hajdemo mi sad po moj play station sve je lakse.
User avatar
Hamzza
Posts: 154
Joined: 25/11/2011 09:34

#17 Re: obrezivanje / sunecenje djece

Post by Hamzza »

To se zna desiti pri starinskoj metodi obrezivanja nožem. Rodica mi je pričala da joj je jedan doktor tako sina rezao 5 minuta (nešta mu se bilo iskomplikovalo) uz urlikačke bolove osmomjesečne bebe.

I to je jedan od razloga što sam otišao na ovaj postupak laserom.
User avatar
dr_Evil
Posts: 12436
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Ispod Koscele

#18 Re: obrezivanje / sunecenje djece

Post by dr_Evil »

Hamzza wrote: 04/01/2024 16:41 To se zna desiti pri starinskoj metodi obrezivanja nožem. Rodica mi je pričala da joj je jedan doktor tako sina rezao 5 minuta (nešta mu se bilo iskomplikovalo) uz urlikačke bolove osmomjesečne bebe.

I to je jedan od razloga što sam otišao na ovaj postupak laserom.
Meni je najgori bio onaj osjecaj da sam ga izdao, place i gleda u mene a ja ne mogu nista.
User avatar
muha_sa
Posts: 128662
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#19 Re: obrezivanje / sunecenje djece

Post by muha_sa »

dr_Evil wrote: 04/01/2024 16:43
Hamzza wrote: 04/01/2024 16:41 To se zna desiti pri starinskoj metodi obrezivanja nožem. Rodica mi je pričala da joj je jedan doktor tako sina rezao 5 minuta (nešta mu se bilo iskomplikovalo) uz urlikačke bolove osmomjesečne bebe.

I to je jedan od razloga što sam otišao na ovaj postupak laserom.
Meni je najgori bio onaj osjecaj da sam ga izdao, place i gleda u mene a ja ne mogu nista.
Kod nas je to Skaka najbolje radio--dedo od bivšeg gradonacelnika :D za minut dva sve završi
User avatar
forumskivojnik
Posts: 592
Joined: 03/10/2014 14:13

#20 Re: obrezivanje / sunecenje djece

Post by forumskivojnik »

Hamzza wrote: 04/01/2024 16:32 Velika preporuka za obrezivanje / sunećenje djece kod dr. Fuada Rovčanina u Kantonalnoj bolnici Goražde.

Njemu smo otišli jer u Sarajevu i okolini svi, osim dr. Gazića, rade obrezivanje samo uz potpunu anesteziju (uspavljivanje).
Uspavati dijete zbog tako relativno malog zahvata je po mom mišljenju pretjerivanje i nabijanje standarda.
Gazić ne uspavljuje, ali radi starinskom tehnikom nožem + šivenje.


Dr. Fuad, uz još nekog doktora iz Bihaća, su navodno jedini u BiH koji obrezivanje rade nekom laserskom tehnikom (i naravno ne uspavljuju).
Prednost te laserske tehnike u odnosu na starinsku nožem je što se provodi brže, manje boli, ništa se ne šije i nema šavova, lakše zarasta i manji su rizici za komplikacije.
Uz to, u Kantonalnoj bolnici Goražde je još i znatno jeftinije nego po Sarajevu.

Ako se odlučite za tamo, nazovite bolnicu i tražite nekoga da vam dogovori termin za sunećenje kod navedenog doktora.
https://bolnica-gorazde.ba/
Tel. centrala: 038 241 210

Plaćanje se vrši pri njihovoj blagajni namalo prije početka postupka.


Goražde ima jako fina obalna šetališta uz obje obale rijeke Drine uzvodno od velikog širokog pješačkog gradskog mosta. Pogodna i za dječja kolica.
Nama je operacija tako dobro prošla da smo odmah nakon operacije, s djetetom u kolicima, šetali par sati obalom.

Parkirati vozilo je najprostije i besplatno na parkingu ispred glavne gradske džamije (džamija Kajserija) uz obalnu ulicu pored rijeke Drine. Odatle je bolnica udaljena oko 250 m pješke, a isto toliko i pomenuti pješački most i šetališta.
I restorani su blizu, mada je u svakom bila pušangija (kao i u skoro svakom u BiH).
Zar to nije krivicno djelo toliku bol priustiti nekome?
Koji ti fetis imas i to jos ovako javno reklamiras :svijeca: :fazlija:
Pod hitno mijenjaj i terapiju i psihijatra.
User avatar
nivla
Posts: 4289
Joined: 12/01/2008 23:44

#21 Re: obrezivanje / sunecenje djece

Post by nivla »

pa da se lokalna anestezija, (lidokain se naprska prvo na mjesto uboda pa se onda i adekvatno ubrizga jedna injekcija, nikakvog bola nece dijete osjetiti, sta da ti kazem na klinickom nemaju ni lidokain sprej vec odmah ubodu lidokain injekciju
gazica nikom ne bih preporucio iako je jedan od rijetkih koji hoce uraditi prije punih 6 mjeseci, to je jedan idiot koji u slucaju problema nece da se javi na telefon, jednostavno kreten na desetu, evo dok ovo pisem volio bih da ga ne sretnem u narednih nekoliko dana jer mi je i samo pisanje o idiotu podiglo zelju da mu obje ruke polomim da ne moze svoju kitu usmjerit da pisa, kazem zelju ne bih to stvarno uradio ali je zaista toliki idiot
User avatar
forumskivojnik
Posts: 592
Joined: 03/10/2014 14:13

#22 Re: obrezivanje / sunecenje djece

Post by forumskivojnik »

nivla wrote: 04/01/2024 23:17 pa da se lokalna anestezija, (lidokain se naprska prvo na mjesto uboda pa se onda i adekvatno ubrizga jedna injekcija, nikakvog bola nece dijete osjetiti, sta da ti kazem na klinickom nemaju ni lidokain sprej vec odmah ubodu lidokain injekciju
gazica nikom ne bih preporucio iako je jedan od rijetkih koji hoce uraditi prije punih 6 mjeseci, to je jedan idiot koji u slucaju problema nece da se javi na telefon, jednostavno kreten na desetu, evo dok ovo pisem volio bih da ga ne sretnem u narednih nekoliko dana jer mi je i samo pisanje o idiotu podiglo zelju da mu obje ruke polomim da ne moze svoju kitu usmjerit da pisa, kazem zelju ne bih to stvarno uradio ali je zaista toliki idiot
:lol: :lol: :lol: Eh ovo svako od vas neka na sebi, preventivno, isproba,...nikakvog bola necete osjetiti :D :-) .
Koliko ja znam iz medicine, cirkumcizija se radi, u svakoj starosnoj dobi, u punoj anesteziji (laringealna maskica), parafimoza i fimoza i kod djece i kod odraslih. Dijete se iz nje probudi sa "osmijehon na usnama", bez ikakvih trauma i vec u sobi za budjenje moze dobiti da jede i pije.
To sto je tradicija i obicaj u BiH a i kod punih idiota koji vrse ritualno sunecenje bez anestezije ne znaci da je to i zakonom dozvoljeno, da je dio dobre medicinske prakse. A tek roditelji koji na tome insisiraju su psihopate zrele za ludaru zatvorenog tipa.
User avatar
nivla
Posts: 4289
Joined: 12/01/2008 23:44

#23 Re: obrezivanje / sunecenje djece

Post by nivla »

lokalna anestezija je preferirana i ne boli, to sto ti pises je netacno, mene skaka sunetio i dobro sam ga zapisao i nije boljelo
User avatar
forumskivojnik
Posts: 592
Joined: 03/10/2014 14:13

#24 Re: obrezivanje / sunecenje djece

Post by forumskivojnik »

nivla wrote: 05/01/2024 00:20 lokalna anestezija je preferirana i ne boli, to sto ti pises je netacno, mene skaka sunetio i dobro sam ga zapisao i nije boljelo
Naravno da je tacno!
Radim u medicini i ova obast mi nije strana, spada u domen dnevne hirurgije i radi se u PA sa laringealnom maskom kod svih pacijenata bez obzira na starosnu dob.
To sto radi neki lokalni ritualni obrezivac u Sarajevu ili bilo gdje u BiH ne znaci i da je dozvoljeno i ispravno.
Eto, kada budes vodio sincinu na ritualno sunecenje, obavezno ga bez anestezije i to jos britvom ili ziletom osuneti. Na kraju mu jos i "dobro" zapisaj.
Iskustva sa KUM-a o inficiranim ranama koje su kuci lijecili zapisavanjem i "ispiranjem oka" majcinim mlijekom zasigurno nikada necu zaboraviti, a tek slucaj ritualnog obrezivanja, kuci od strane lokalnog ritualnog obrezivaca koji to radi po "sunetu" britvom nakon cega krvarenje nisu ni mogli a ni znali zaustaviti pa bebaca donesose u dekici natopljenoj krvlju. Ne trebam spominjati infekciju nastalu kao rezultat takvog sakacenja. Dobro da smo ih tada odHebli u pm i pred njima bebacu dali antitetanus vakcinu jer im je to bilo skrnavljenje obrezivanja i naravno slucaj prijavili :shock: 8-) .

Na kraju, i na Klinickom sva obrezivanja rade sa laringealnom maskom, kao i ovamo, ni jedno u lokalnoj anesteziji :wink: :skoljka:
User avatar
nivla
Posts: 4289
Joined: 12/01/2008 23:44

#25 Re: obrezivanje / sunecenje djece

Post by nivla »

https://www.webmd.com/parenting/baby/ci ... hat-expect
While most babies can be circumcised within 2 days after birth, you may need to wait if your baby is premature, born with a problem to their penis, or has bleeding problems or their family has a history of them

If the procedure happens when your son is a newborn, they’ll be awake during their circumcision. It most likely will happen in the hospital. They’ll be placed on their back, with Velcro bands or other restraints used to keep their arms and legs still.

The doctor will clean the penis area with antiseptic, then inject an anesthetic to the base of the penis to ease the pain. Sometimes doctors apply the pain reliever as a cream instead. Your doctor will also recommend swaddling them after the procedure by wrapping them up tightly with a blanket or having them suck on a pacifier dipped in sugar water. Your baby also may be given acetaminophen for pain.
obojicu vodio i sunetili ih jednog za drugim, prisustvovao i realno bilo im je stresnije sto su morali biti vezani nego dok se rezala kozica, kad je doslo do rezanja i sivenja, smijali se obojica
Last edited by nivla on 05/01/2024 12:55, edited 1 time in total.
Post Reply