OBREZIVANJE djece u padu

Sve o zdravlju...

Moderator: anex

Da li bi ste obrezali svoje dijete?

Ne, samo u slucaju medicinske nuzde
20
26%
Da, zbog vjere
9
12%
Da, zbog higijene i zdravlja
11
14%
Da, zbog higijene, zdravlja i vjere
38
49%
 
Total votes: 78

iPhone
Posts: 20
Joined: 11/07/2007 03:41
Location: Mlijecni put

#1 OBREZIVANJE djece u padu

Post by iPhone »

Jeli se meni cini ili je ovo fakat?
Prije par mjeseci je jedan moj drug dobio sina. I juce nesto tako pricamo nas dvojica, raspitujemo se za zdravlje i slicno, kad on rece da su se njegova supruga i on(obadvoje muslimani) skontali da nece sunetit malca. Pitam ga zasto, a on rece da su citali neke knjige i prirucnike pa su svatili da se to nemora uraditi, samo treba malo vise obratiti paznju na higijenu kod djeteta.
Isto tako jedan moj dalji rodjak takodje nije sunetio sina.
Sve se ovo uklapa u onu tezu da "moderni roditelji" sve cesce biraju da svoje dijete ne sunete sto zbog danas boljih higijenskih uslova sto zbog sve uvrijezenijeg misljenja da sunecenje pripada "staroj skoli" i da to vise nije moderno i nema smisla...

Mozda se ja samo varam ali je ipak ocigledno je da sve vise roditelja prihvataju ovakva gore navedena razmisljanja.
marijindvorac
Posts: 245
Joined: 21/10/2006 18:40

#2 Re: OBREZIVANJE djece u padu

Post by marijindvorac »

iPhone wrote:Sve se ovo uklapa u onu tezu da "moderni roditelji" sve cesce biraju da svoje dijete ne sunete sto zbog danas boljih higijenskih uslova sto zbog sve uvrijezenijeg misljenja da sunecenje pripada "staroj skoli" i da to vise nije moderno i nema smisla...
Ako ce taj momak jednog dana da bude seksualno VEOMA aktivan, obrezivanje je pozeljno bez obzira na vjeru. Cesto mijenjenje partnera i pored sve licne higijene moze lako dovesti do upale kozice sto opet moze lako prerasti u hronican problem.
hari_be
Posts: 341
Joined: 19/04/2007 21:19

#3

Post by hari_be »

higijena prvenstveno vjera naravno
ai ljepši je bez rolke
babanovac
Posts: 1372
Joined: 26/08/2006 20:54

#4

Post by babanovac »

Ja cu akobogda sljedeci mjesec...
Jest da nisam dijete...Pa dobro i ja sam necije dijete iako,jos malo pa u tridesetim.
User avatar
RIZVA
Posts: 20762
Joined: 18/03/2007 15:18
Location: Sarajevo

#5

Post by RIZVA »

sa srečom i da zaraste što prije :D
User avatar
Neelix
Posts: 11864
Joined: 15/12/2006 14:08
Location: Ostani uz mene, i puni mi redenik
Contact:

#6

Post by Neelix »

jednog dana ako budem imao sina :D obavezno cu ga sunetit. a chafir sam nema ga veceg :D iz higijenskih razloga, naravno. pa gledal ko po rnice :D 95 posto ih je osuneceno :) a kladim se da nijedan nije musliman :D

btw drugi post na ovoj temi je jedan od najdebilnijih na forumu u zadnje vrijeme.
iPhone
Posts: 20
Joined: 11/07/2007 03:41
Location: Mlijecni put

#7

Post by iPhone »

Mislim da doktori takodje uticu na sve rjedje sunecenje djece kod nas u Bosni, jer je sve cesca pojava da lijecnici odvracaju roditelja od obrezivanja.

Prije skoro godinu dana sam gledao jednu emisuju u kojoj je gostovala izvijesna Visa medicinska sestra koja inace radi na pedijatriji u Sarajevu.
Ona je kazala ovako, "Mislim da roditelji nemaju razlog da zure i djecu sunete, sve se to moze izbjeci redovnim odrzavanjem higijene. Dakle, sve je do odrzavanja higijene, tada nema potrebe za sunecenjem"

U toj emisiji su imali otvoren telefon, i moglo se zapaziti da vecina roditelja koji su nazvali govorili su o losim iskustvima sa sunecenjem a neki gledaoci su bili otvoreno protiv sunecenja svoje i tudje djece.

Poslije te emisije sam svatio da se nesto, htjeli mi to priznati ili ne, mijenja po ovom pitanju.
marijindvorac
Posts: 245
Joined: 21/10/2006 18:40

#8

Post by marijindvorac »

Sve sto kazes je udure. Neko napisa gore da ide na sunecenje u tridesetim. Ja otisao u pedesetim. I to kjafir.

Higijena je (mozda) pola uspijeha ali meni se zalomilo.......
babanovac
Posts: 1372
Joined: 26/08/2006 20:54

#9

Post by babanovac »

Mogo sam ja to i ranije...Al odvuklo bi me od knjige.
Ovako mogu priustit sebi da ga gledam par sati neobicnog...
murti439
Posts: 193
Joined: 09/09/2005 21:13

#10 Re: OBREZIVANJE djece u padu

Post by murti439 »

iPhone wrote:Jeli se meni cini ili je ovo fakat?
Prije par mjeseci je jedan moj drug dobio sina. I juce nesto tako pricamo nas dvojica, raspitujemo se za zdravlje i slicno, kad on rece da su se njegova supruga i on(obadvoje muslimani) skontali da nece sunetit malca. Pitam ga zasto, a on rece da su citali neke knjige i prirucnike pa su svatili da se to nemora uraditi, samo treba malo vise obratiti paznju na higijenu kod djeteta.
Isto tako jedan moj dalji rodjak takodje nije sunetio sina.
Sve se ovo uklapa u onu tezu da "moderni roditelji" sve cesce biraju da svoje dijete ne sunete sto zbog danas boljih higijenskih uslova sto zbog sve uvrijezenijeg misljenja da sunecenje pripada "staroj skoli" i da to vise nije moderno i nema smisla...

Mozda se ja samo varam ali je ipak ocigledno je da sve vise roditelja prihvataju ovakva gore navedena razmisljanja.
... što je isključivo njihov vlastiti i samo njihov vlastiti problem... Vidim da dežurni Bošnjak ni ovaj put nije omanuo (hairlija koji je ostavio drugi komentar po redu - da ne bude zabune)...
generalcina
Posts: 11
Joined: 28/06/2007 10:34

#11

Post by generalcina »

Prijatelju, cini ti se.

Ocito nisi upucen u neke stvari. U Americi se bebe obrezuju odmah po porodu upravo radi higijenskih razloga. Veze nema sa vjerom. I sam imam malca od 4 mjeseca i znam koja je patnja oko te jednostavne procedure (samo treba odrzavati higijenu) i siguran sam da ce ovo potvrditi svi roditelji koji imaju male djecake.
Dakle jos jednom da naglasim HIGIJENA, HIGIJENA, HIGIJENA.
encian
Posts: 1309
Joined: 22/12/2006 15:42

#12

Post by encian »

e, a na sta se zale roditelji osunecene djece? ozbiljno pitam, jer nemam pojma.
sabanss
Posts: 4544
Joined: 13/08/2006 11:20

#13

Post by sabanss »

encian wrote:e, a na sta se zale roditelji osunecene djece? ozbiljno pitam, jer nemam pojma.
Zao im djece... To im je glavna prepreka, osim bolesnog razmisljanja da to nije "moderno". Koliko god se trudio ne mogu da nadjem niti jedan ralog protiv obrezivanja. Meni nisu ostale nikakve traume, osunecen sam u cetvrtoj godini i svega se sjecam ali ne i neugode niti bola. Cak mi je bilo i fino kad me onako sva rodbina obisla i ostavili pare i slatko :D

Bas me zanima da li na forumu ima ljudi koji su odlucili da ne sunete djecu i koji su im razlozi?
User avatar
van Basten
Posts: 7516
Joined: 21/09/2006 02:59

#14

Post by van Basten »

Sunećenje/obrezivanje je prije svega higijenska mjera unaprijeđenja zdravlja. Našim "modernim" roditeljima, bez obzira na vjeru i naciju bolje bi bilo da malo prate moderne tokove. Ne treba nikakva stručna knjiga da ukazuje na prednosti obrezivanja, dovoljno je povremeno pročitati štagod od štampe kvalitetnije od avaza i oslobođenja ili prosurfati netom malo. Najnovija preporuka WHO-a (Svjetska Zdravstvena Organizacija) jeste da bi se sva muška djeca trebala sunetiti jer je masa istraživanja pokazala značajne razlike u obolijevanju od spolnih bolesti između sunećenih i neosunećenih. Procijenjuje se da se sunećenjem rizik smanjuje i za 63%.
O.o
Posts: 226
Joined: 06/06/2007 13:42

#15

Post by O.o »

Nes' ti nauke od sunecenja iliti obrezivanja!
Sta ste se zadali toliko?
Higijena mi je malo tanasan argument, svi se mi lijepo kupamo pa ne vidim sto bi neko to izostavio. To je povezano sa vjerom. I tradicijom. To postujem, a sve ostalo je bullshit. Na kraju krajeva, sve je to do licnog izbora, ne vidim sto se ko ima kome izjasnjavati!
(BTW sigurna sam da ako neko ko nije svoga sina odveo na to famozno obrezivanje ili sunecenje a cita ove postove nema se namjeru izloziti komentarima ovdje.)
marijindvorac
Posts: 245
Joined: 21/10/2006 18:40

#16

Post by marijindvorac »

O.o wrote:Nes' ti nauke od sunecenja iliti obrezivanja!
Sta ste se zadali toliko?
Higijena mi je malo tanasan argument, svi se mi lijepo kupamo pa ne vidim sto bi neko to izostavio. To je povezano sa vjerom. I tradicijom. To postujem, a sve ostalo je bullshit. Na kraju krajeva, sve je to do licnog izbora, ne vidim sto se ko ima kome izjasnjavati!
Od kuda ti to? Obzirom da mislim da si zensko, licno iskustvo nije pa kako znas?
Moze li se dogoditi da neko dobije dermatoloski problem negdje na povrsini koze i pored svih pranja i sranja, dok osoba koja zivi s ovom ne dobije? Ili po istoj logici, onaj ko ima akne nije drzao do higijene.
OK, daj da malo odemo 'dublje' u situaciju.
Cesto se dogadja da sa mijenjanjem partnera a uz odredjene teskoce prilikom penetracije, kozica se sa unutarnje strane iritira ili pak napukne. Tu dolazi do mogucnih infekcija prao se ti ili ne prao. Slijedeci put na tom mjestu kozica opet moze da napukne sto onda postaje hronicna povreda i idealno mjesto za uzgoj kojekavih 'baja': tamno, toplo, skriveno i vlazno.
Neke zenske imaju unutar vagine vise bakterija (vrlo jaka candida, na primjer) neke nemaju. Neke su tu 'kiselkastije' pa lakse kontrolisu bakterije a neke nisu. Neko moze da zaradi od druge osobe polnu bolest, a neko od iste ne.
Pravila nema. Ali je daleko bolje sa zdravstvene strane da se to sprijeci a ne da se dogodi kao meni da sam kao matorac isao na operaciju.
Zato, nemoj odbacivati ono sto ne znas ali mislis da znas.
JEDRILICA
Posts: 401
Joined: 07/06/2007 00:39

#17

Post by JEDRILICA »

Sina sam osunetio u proslu subotu, znaci prije pet dana. Uradjeno je veoma profesionalno i sa najmodernijom tehnikom. On ima 10 mjeseci. Nakon pola sata je zaspao i od kada se probudio KAO DA NISTA NIJE BILO. Prva dva dana malo ga je bolilo dok mu se pelena oblacila (sa ovim tehnikama to moze i ne trebaju nikakve suknje) i to je trajalo jedno 10 sec. Onda prestaje plac i kao da nista nije bilo.
Evo sada se ponasa normalno! Ne smijemo ga cistiti samponima i onim baby maramicama jer ga moze nadraziti. Cekamo da mu konci odpadnu i onda ce sve biti uredu!

Ne znam zasto ljudi sebe smatraju modernijim ako se ne sunete?
Zasto smatraju da je sunecenje lose, kada je naucno dokazano da je bolje u svakom pogledu i da je to najbolje uraditi sto prije.
Za mog malca kazu da se nakon 7 dana nista nece sjecati. Nema traume i ostalog.
luciferino
Posts: 1960
Joined: 18/08/2005 17:54

#18

Post by luciferino »

Nemam pojma šta se desilo na ovoj temi, ali moj post i pitanje o obrezivanju dječaka dok su još u porodilištu, a koje nije vezano za vjerske razloge, je bilo najozbiljnije. Zato ću ga ponoviti bez ikakve zezancije. Pošto smatram da se to treba učiniti što prije (ako se odlučite na takav korak), da li se u sarajevskom porodilištu praktikuje obrezivanje na zahtjev roditelja ili treba tražiti ljekara sa strane?
User avatar
Neelix
Posts: 11864
Joined: 15/12/2006 14:08
Location: Ostani uz mene, i puni mi redenik
Contact:

#19

Post by Neelix »

van Basten wrote:Sunećenje/obrezivanje je prije svega higijenska mjera unaprijeđenja zdravlja. Našim "modernim" roditeljima, bez obzira na vjeru i naciju bolje bi bilo da malo prate moderne tokove. Ne treba nikakva stručna knjiga da ukazuje na prednosti obrezivanja, dovoljno je povremeno pročitati štagod od štampe kvalitetnije od avaza i oslobođenja ili prosurfati netom malo. Najnovija preporuka WHO-a (Svjetska Zdravstvena Organizacija) jeste da bi se sva muška djeca trebala sunetiti jer je masa istraživanja pokazala značajne razlike u obolijevanju od spolnih bolesti između sunećenih i neosunećenih. Procijenjuje se da se sunećenjem rizik smanjuje i za 63%.
bas ce avaz pisat protiv necega sto je muslimanski obicaj :D

znaci tvoja recenica treba glasit: ,,,procitati stagod od stampe kvalitetnije od oslobodjenja ili prosurfati netom malo.

:P
User avatar
manijak1
Posts: 47640
Joined: 16/01/2003 00:00
Location: https://www.klix.ba/
Contact:

#20

Post by manijak1 »

Sasma privatna stvar da li bih ....no kad već pitaš ....BIH :oops:
saki
Posts: 249
Joined: 21/03/2007 18:40

#21

Post by saki »

Skoro je bila tema o tome kako je moderno samo "zarezati" :-)
sabanss
Posts: 4544
Joined: 13/08/2006 11:20

#22

Post by sabanss »

marijindvorac wrote:
O.o wrote:Nes' ti nauke od sunecenja iliti obrezivanja!
Sta ste se zadali toliko?
Higijena mi je malo tanasan argument, svi se mi lijepo kupamo pa ne vidim sto bi neko to izostavio. To je povezano sa vjerom. I tradicijom. To postujem, a sve ostalo je bullshit. Na kraju krajeva, sve je to do licnog izbora, ne vidim sto se ko ima kome izjasnjavati!
Od kuda ti to? Obzirom da mislim da si zensko, licno iskustvo nije pa kako znas?.
Ma ne zna, samo lupa... Haj mi objasni kako ces danas drzati higijenu, kad je napolju 30-tak stepeni i znojis se, radis 8,9,10 sati i on je citav dan u gacama? Opracu ga svako pola sata i ponosno pokazivati dok se ne suhne?
Svaki obrezan muskarac zna kako mu osunecenom i zene se ne bi trebale mjesati u odluku da li obrezivati djete ili ne. Koliko god se to sa strane (mada ne razumijem zasto?) cinilo surovo, zahvat ne boli i ima puno pozitivnih aspekata.
luciferino
Posts: 1960
Joined: 18/08/2005 17:54

#23

Post by luciferino »

E moj sabanss,
Čuj ne trebaju se žene miješati. Eto ja sam za, a šta da mi je hairlija protiv?
Naravno da se trebaju miješati, jesu li ga rađale ili nisu?
Pearl
Posts: 3402
Joined: 26/01/2006 15:08
Location: www.dobro.ba

#24

Post by Pearl »

sabanss wrote:
marijindvorac wrote:
O.o wrote:Nes' ti nauke od sunecenja iliti obrezivanja!
Sta ste se zadali toliko?
Higijena mi je malo tanasan argument, svi se mi lijepo kupamo pa ne vidim sto bi neko to izostavio. To je povezano sa vjerom. I tradicijom. To postujem, a sve ostalo je bullshit. Na kraju krajeva, sve je to do licnog izbora, ne vidim sto se ko ima kome izjasnjavati!
Od kuda ti to? Obzirom da mislim da si zensko, licno iskustvo nije pa kako znas?.
Ma ne zna, samo lupa... Haj mi objasni kako ces danas drzati higijenu, kad je napolju 30-tak stepeni i znojis se, radis 8,9,10 sati i on je citav dan u gacama? Opracu ga svako pola sata i ponosno pokazivati dok se ne suhne?
Svaki obrezan muskarac zna kako mu osunecenom i zene se ne bi trebale mjesati u odluku da li obrezivati djete ili ne. Koliko god se to sa strane (mada ne razumijem zasto?) cinilo surovo, zahvat ne boli i ima puno pozitivnih aspekata.
a kako obrezan zna kako je neobrezanom i obratno? jel se to nadjete na pauzi u wc-u pa uporedjujete i perete se skupa?? ili su neobrezani automatski prljavi? logika nidje veze....

luciferino jos nije dobila odgovor moze li se u bolnici obrezivanje obaviti kao manji hirurski zahvat
shin
Posts: 7092
Joined: 19/09/2005 10:52

#25

Post by shin »

Pearl wrote:
sabanss wrote:
marijindvorac wrote:Od kuda ti to? Obzirom da mislim da si zensko, licno iskustvo nije pa kako znas?.
Ma ne zna, samo lupa... Haj mi objasni kako ces danas drzati higijenu, kad je napolju 30-tak stepeni i znojis se, radis 8,9,10 sati i on je citav dan u gacama? Opracu ga svako pola sata i ponosno pokazivati dok se ne suhne?
Svaki obrezan muskarac zna kako mu osunecenom i zene se ne bi trebale mjesati u odluku da li obrezivati djete ili ne. Koliko god se to sa strane (mada ne razumijem zasto?) cinilo surovo, zahvat ne boli i ima puno pozitivnih aspekata.
a kako obrezan zna kako je neobrezanom i obratno? jel se to nadjete na pauzi u wc-u pa uporedjujete i perete se skupa?? ili su neobrezani automatski prljavi? logika nidje veze....

luciferino jos nije dobila odgovor moze li se u bolnici obrezivanje obaviti kao manji hirurski zahvat
:lol:

Pa valjda su obrezani jednom bili neobrezani. Znaju o cemu se radi i gdje se skuplja kamenac.

:lol:

Dosta ti je za danas.
Post Reply