Obrazujemo li se dovoljno

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
User avatar
ladyblue18
Posts: 22380
Joined: 24/12/2006 22:57
Location: You don't have to like me, I'm not a facebook status

#76

Post by ladyblue18 »

pa dobro cak 5 :D
jel primljen? :D :D
User avatar
tech10
Posts: 15316
Joined: 14/09/2005 14:04

#77

Post by tech10 »

Ja nekako povrsno procitah naslov teme i ucini mi se: "Obrezujemo li se dovoljno", pa kontam: "Kud ces vise, matereti". :D
Svemirski_Jebach
Posts: 3929
Joined: 13/08/2003 00:00
Location: Tel Aviv

#78

Post by Svemirski_Jebach »

ne znam ni ja sam sta bi rekao na ovaj tekst.

s jedne strane treba dati prednost, na neki nacin, djeci kao sto je kcerka rahmetli zajke jer treba imati obzira prema situaciji u kojoj su se ona nasla.

medjutim ima tu jos pitanja...

sta sa djecom drugih poginulih boraca? Ima njih jako puno i mnogi od njih se nadju u istoj ili cak goroj situaciji. Mnogi od njih nemaju paznju medija jer im ocevi koji su poginuli nisu poznati kao safet zajko. Da se razumijemo, safet zajko je heroj i svaka mu cast na njegovom herojstvu samo kazem da ima jos djece ciji su roditelji (ocevi) bili veliki heroji ali su ostali nepoznati siroj javnosti. Ta djeca cini mi se se nalaze u jos losijoj poziciji pa bi se i njima trebala dati neka privilegija kao i zajkinoj kcerci.

Sljedece, ima puno djece ciji roditelji nisu poginuli borci nego ili su jednostavno umrli (djeca bez roditelja) ili zive u totalnoj bijedi. Sta sa njima? Jer i ova djeca su izlozena stresu, vjerovatno jos i vecem pa bi se i njima trebala dati privilegija.

I na kraju, kao posebno pitanje, je kako dati prednost ovoj djeci a da se ne ostete druga djeca?

Dakle, jesam za odredjene privilegije samo onda trebaju biti za sve. I treba naci nacin kako se to postici.

Kao primjer, u americkim univerzitetima je neustavna "affirmative action", odnosno pozitivna diskriminacija crnih studenata. Dakle, i pozitivna diskriminacija je neustavna kao i losa. Dakle, nije dozvoljeno postaviti kvote i reci da se svake godine mora primiti 20% studenata manjina. AKo se to desi, student koji nije primljen (bijelac) a zadovoljava kriterije jer su mjesta popunjena tuzi univrzitet. Medjutim, ono sto je u redu i kako se radi jeste da se moze rasa uzeti u obzir prilikom odlucivanja i da se nekom da prednost na osnovu toga.
saki
Posts: 249
Joined: 21/03/2007 18:40

#79

Post by saki »

Hajde neka mala proba za godinu dana.
razbijač_magle
Posts: 170
Joined: 13/07/2007 17:17

#80

Post by razbijač_magle »

encian wrote:@razbijac magle: za inflaciju i rast si napola u pravu. porast inflacije ide sa porastom proizvidnje i zaposlenosti (philips), ali nije tu inflacija uzrokovala rast, nego je rast uzrokovao inflaciju (najcesce). takodjer, u nesto manje od pola slucajeva kad inflacija raste, proizvosnja i zaposlenost opadaju (phelps i friedman). to se desava zbog nekih drugih varijabli kojima nije mjesto ovdje. tako da cak i napumpamo inflaciju (a morali bismo unistiti currency board za to), niko nam ne garantuje da cemo postici rast.

sto se stele tice,


:angry:

je li barem polozila po broju bodova a nisu je primili zbog mjesta?
hvala što si mi citirao čuvene ekonomiste mada ne znam kakve veez ima ovaj prvi citat s mojim prjedlogom? :shock: nisam siguran da nema garancija,veliki rizik je u investicijama ali ja ne govorim da tutnemo milijardu u špekulacije na svjetskom tržištu kapitala,već da je investiramo u ono najbolje što imamo a to su LJUDI. što uvijek naša pamet da popravlja američke,njemačke i dr. ekonomije,kad može svoju.?????????????

a o slučaju "Zajkina kći": pa šta su se sad ovdje toliki digli da se bune,dijete samo hoće jednaku ŠANSU kod upisa heeeeeejj ,nije tražilo privilegije da joj se upiše ocjena ili dadne diploma il šta ti ja znam. a tu se napada ko da je već diplomirala i to zato što je "nečija" kći. s druge strane vrli nam premijer Branković neki dan DOKTORIRA na "preskake" ( po stranačkoj liniji) pa niko ni da zucne. To dijete je imalo grozno djetinjstvo ,zamislite kako je ženskom djetetu odrastati bez oca (kazu psiholozi omiljenog roditelja za žensko dijete) i to u ovakvoj zemlji i gradu. sigurno da nije najlakše iskustvo na svjetu.
ovo sve bez da sam pomenuo uopšte i ko joj je otac! ) a ko to ne vidi sumnjam da će se zabrinuti i oko gornjih argumenata).
encian
Posts: 1309
Joined: 22/12/2006 15:42

#81

Post by encian »

ma hajde! za mozgovne stvari ne treba stela, treba mozak i vrela stolica. a vala na ekonomiju se moze i upisati i sve poloziti bez stele ako si naucio. sa svemirskim se slazem potpuno. imam prijatelja i poznanika koji su djetinjstvo proveli pravo grozno - jedna je silovana, roditelji razvedeni. druga je rodila dijete sa 18. trecoj su roditelji razvedeni, brine se o mladjoj sestri i dvije nane jer mama radi od zvijezde do zvijezde. cetvrta takodjer nema oca od malih nogu. gdje povuci crtu? nijedna od njih nikad nije trazila povlastice. najvise me posramila djevojka sa djetetom - udata sa djetetom u 19toj, radi i uci. vidjevsi nju, ja se nikad nisam usudila pozaliti.

@razbijac magle: ima jer hoces iz rezervi da ulozis u ljude. NE MOZEMO dirati rezerve ako necemo da s***emo cijeli currency board.
User avatar
shana_majka
Posts: 2349
Joined: 25/10/2006 03:34

#82

Post by shana_majka »

Imao sam priliku (i josh uvijek imam) da se shkolujem i "tamo" i "vamo".
Mislim da je @tempora lijepa objasnila sushtinski problem.
Teorija (generalno) je nasha jaca strana,dok je praksa i usmjerenje jace na zapadu.Ipak, veliki postotak znanstvenika na zapadu vuce porijeklo sa ne zapadnog sistema obrazovanja.Ili "uvoz pameti".Ekonomsko,materijalni razlozi pojedinaca...,Tehnoloshka (na)prednost i bolji uslovi rada...
Objektivnije ocjenjivanje i manje "shtela" nego kod nas.Mnogo laksha komunikacija...su isto prednosti zapada.
Mada,mnogi "magisteriji" i "doktorati" su najblaze receno smijesni na zapadu.
Na kraju, neki potcijenjuju nashe znanje (govorim o fak. prije rata),ali....
Iz licnog iskustva, imam malo drugacije vidjenje.
razbijač_magle
Posts: 170
Joined: 13/07/2007 17:17

#83

Post by razbijač_magle »

encian wrote:ma hajde! za mozgovne stvari ne treba stela, treba mozak i vrela stolica. a vala na ekonomiju se moze i upisati i sve poloziti bez stele ako si naucio. sa svemirskim se slazem potpuno. imam prijatelja i poznanika koji su djetinjstvo proveli pravo grozno - jedna je silovana, roditelji razvedeni. druga je rodila dijete sa 18. trecoj su roditelji razvedeni, brine se o mladjoj sestri i dvije nane jer mama radi od zvijezde do zvijezde. cetvrta takodjer nema oca od malih nogu. gdje povuci crtu? nijedna od njih nikad nije trazila povlastice. najvise me posramila djevojka sa djetetom - udata sa djetetom u 19toj, radi i uci. vidjevsi nju, ja se nikad nisam usudila pozaliti.

@razbijac magle: ima jer hoces iz rezervi da ulozis u ljude. NE MOZEMO dirati rezerve ako necemo da s***emo cijeli currency board.
ovo gore je fakat tužno :roll:

hm što se love tiče,pa šta ako i njih srušimo,kad smo srušili sve drugo.... :D ih,pa nisu ni oni valjda od ZLATA :lol: :lol: :lol:
User avatar
Jara
Posts: 31408
Joined: 27/03/2006 00:36

#84

Post by Jara »

Nemam nista protiv toga da djeca iz sehidskih porodica imaju odredjene povlastice.
Ni ja, ali SAMO kod dobijanja stipendija, smjestaja u domovima i sl. i to SAMO oni koji su položili prijemni na osnovu znanja svog, uspjeha u školi i na takmičenjima.
Ali zar se mora u novinama ibretiti na ovako primitivan nacin??Pa kako ce se osjecati kandidati za brucose koji su znoj prolijevali prije prijemnog ili u toku cijelog skolovanja, i na kraju im zafalilo par bodova da budu primljeni??
Je li se to mozda zove pravda? Samo... cijim jezikom?
:thumbup: Ne bi bilo fer!
Organizacija porodica šehida i poginulih boraca BiH tražit će od premijera FBiH i ministarstava obrazovanja da djeca šehida i poginulih i nestalih boraca, bez obzira na sve uvjete, imaju prednost pri upisu u srednje, više škole i fakultete

Neeeee, zaboga ! :-) Treba pomoci porodice na druge nacine - stipendije, zaposljavanje i sl. a poklanjanjem bodova pri upisu - NEEEE!
Onda će tražiti i više bodova kod ocjenjivanja ispita....
Post Reply