Obrazovanje i veze

Seks, ljubav, erotika, odnosi među (s)polovima... Molimo ponašajte se kulturno.

Moderators: _BataZiv_0809, Euridika

User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65965
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#701 Re: Obrazovanje i veze

Post by _BataZiv_0809 »

yoda82 wrote:
Samo si djelimično u pravu. Mnogo stvari ne zavisi od nas i naša odluka zavisi od sitnice na koju mi ne možemo uticati. Možda dobijemo priliku da radimo u nekoj firmi i tu se dokažemo i ostanemo i super napredujemo, zahvaljujući tome što je neko slomio nogu kada ga je udarilo auto, pa morao na bolovanje. Ovog je udario vozač koji nije bio skoncentrisan jer se brinuo i žurio kući zato što mu se bolesna žena ne javlja na telefon. Žena slučajno isključila tonove i nije čula telefon. Da se to sve nije izdešavalo vjerovatno nikad ne bi dobili priliku da se zaposlimo u toj firmi i prihvatili bi posao u nekom granapu. Možda onda nikad ne bi napravili ozbiljnu karijeru...
Naravno ti možeš reći da je to sve bila naša odluka, ali ona je donesena na osnovu nekih faktora koji su se srećom posložili, ili koji su nesretno ispali tako kako su. Drugo je kada mi npr. između dva radna mjesta biramo, pa pogrešno procjenimo i zajebemo se, mada i tu sigurno ima dosta faktora sreće.
Slažem se da ne treba kriviti sreću/nesreću za svoje stanje, ali činjenica je da imaju dosta uticaja na naš život.
To je to :thumbup:

Na neke okolnosti nemamo uticaja, i izvan su naseg dosega kad pravimo odluke.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65965
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#702 Re: Obrazovanje i veze

Post by _BataZiv_0809 »

hadzinicasa wrote:
ode ti nasiroko.... LM, ljudi su prije pedesetak godina istrazivali i dosli do podatka da smo svi povezani (preko 6 coskova), odnosno da je potreban lanac od 6 osoba kako bi se dvije osobe koje se ne poznaju... povezale. u doba drustvenih mreza, cini mi se da je taj broj spao na cca 4. dalja diskusija na ovu temu vodila bi kosmickoj pravdi, ravnotezi u prirodi, sve se vraca i placa principu, izgubis na mostu, dobijes na cupriji itd itd. Mozemo filozofirati do ujutro. ipak se broji samo jesi ili nisi. Nema zlatne medalje za pokusaj.
Ovo i jeste jedna od najvecih zamki zapadne civilizacije, zato sto se samo vrednuje vidljiv uspjeh, on je cilj svih ciljeva, svi moraju biti uspjesni i bogati, a zanemaruju ono u sebi.

Tu su po mom sudu istocnjaci miljama ispred zapadnjaka. Orijentalna filozofija nas uci da je sreca u pojedincu i unutar nas samih. I bas taj pokusaj, ako je uradjen casno, posteno i marljivo, je dovoljan za satisfakciju, jer je ona pred samim sobom, a ne vidljiva drugima.

Ali odosmo u filozofiju.
User avatar
Ramzess Veliki
Posts: 18167
Joined: 11/02/2013 11:32

#703 Re: Obrazovanje i veze

Post by Ramzess Veliki »

_BataZiv_0809 wrote: Ali odosmo u filozofiju.
Sve to hoću da vam kažem ...

Pravili reporteri anketu i dobili sljedeće odgovore:
Srednjoškolac - Imam gdje, imam čime, ali nemam šta. :twisted:
Student - Imam čime, imam šta ... ali nemam gdje. :sad:
Penzioner - Imam gdje, imam šta ... ali nemam čime ... :sad:
Apsolvent filozofskog - Imam gdje, imam čime, imam šta ... ali ... što će mi to? :roll:

Tako i vi počeli ... :lol: :lol: :lol:
User avatar
hadzinicasa
Posts: 13620
Joined: 08/11/2005 16:08
Location: u tranziciji

#704 Re: Obrazovanje i veze

Post by hadzinicasa »

_BataZiv_0809 wrote:
Ovo i jeste jedna od najvecih zamki zapadne civilizacije, zato sto se samo vrednuje vidljiv uspjeh, on je cilj svih ciljeva, svi moraju biti uspjesni i bogati, a zanemaruju ono u sebi.

Tu su po mom sudu istocnjaci miljama ispred zapadnjaka. Orijentalna filozofija nas uci da je sreca u pojedincu i unutar nas samih. I bas taj pokusaj, ako je uradjen casno, posteno i marljivo, je dovoljan za satisfakciju, jer je ona pred samim sobom, a ne vidljiva drugima.

Ali odosmo u filozofiju.
ama mozemo, naravno i o tome razgovarati, samo ne ovdje... da li je ono sto se odigrava u nasoj nutrini samo sebi svrsishodno i postoji li uopce ako nije na neki nacin verificirano povratnom informacijom iz vana. probaj samo osjecati ljubav prema nekome ali je ne i pokazivati.... recimo.
i da se razumijemo, ne zagovaram ja ovdje niti se priklanjam jednom ili drugom stavu ili misljenju, samo iznosim teze.

edit: a cuj ovog gore. :-D
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65965
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#705 Re: Obrazovanje i veze

Post by _BataZiv_0809 »

hadzinicasa wrote:
_BataZiv_0809 wrote:
Ovo i jeste jedna od najvecih zamki zapadne civilizacije, zato sto se samo vrednuje vidljiv uspjeh, on je cilj svih ciljeva, svi moraju biti uspjesni i bogati, a zanemaruju ono u sebi.

Tu su po mom sudu istocnjaci miljama ispred zapadnjaka. Orijentalna filozofija nas uci da je sreca u pojedincu i unutar nas samih. I bas taj pokusaj, ako je uradjen casno, posteno i marljivo, je dovoljan za satisfakciju, jer je ona pred samim sobom, a ne vidljiva drugima.

Ali odosmo u filozofiju.
ama mozemo, naravno i o tome razgovarati, samo ne ovdje... da li je ono sto se odigrava u nasoj nutrini samo sebi svrsishodno i postoji li uopce ako nije na neki nacin verificirano povratnom informacijom iz vana. probaj samo osjecati ljubav prema nekome ali je ne i pokazivati.... recimo.
i da se razumijemo, ne zagovaram ja ovdje niti se priklanjam jednom ili drugom stavu ili misljenju, samo iznosim teze.

edit: a cuj ovog gore. :-D
Mozemo pokrenuti temu na podforumu filozofija :thumbup:
User avatar
yoda82
Posts: 1607
Joined: 27/09/2013 09:53
Location: Dagobah

#706 Re: Obrazovanje i veze

Post by yoda82 »

hadzinicasa wrote:
ode ti nasiroko.... LM, ljudi su prije pedesetak godina istrazivali i dosli do podatka da smo svi povezani (preko 6 coskova), odnosno da je potreban lanac od 6 osoba kako bi se dvije osobe koje se ne poznaju... povezale. u doba drustvenih mreza, cini mi se da je taj broj spao na cca 4. dalja diskusija na ovu temu vodila bi kosmickoj pravdi, ravnotezi u prirodi, sve se vraca i placa principu, izgubis na mostu, dobijes na cupriji itd itd. Mozemo filozofirati do ujutro. ipak se broji samo jesi ili nisi. Nema zlatne medalje za pokusaj.
Sve to stoji, ali nikako ne možeš isključiti faktor sreće iz toga ili jesi ili nisi. To naravno nije opravdanje za bilo šta, ali ali reći da se sve svodi na neku dobru/lošu odluku je malo nerelano gledanje na stvari.
Što se tiče kosmičkie pravde i tih stvari, ima jeda istočnjačka, priča čije je poenta ''ko zna zašto je to dobro...''. Slažem se sa Batom upotpunosti. Ko može reći šta je za nekog uspjeh. Da li je to diploma, dobar posao, zgodna žena, puno para, male potrebe, dvoje djece, biti poznat, biti anoniman, spavati sa puno žena, osvojiti neke medalje, oboriti rekorde, mala kuća na selu, brod, vikendica, nastup na televiziji...i kako onda ocjeniti šta je pokušaj, a šta uspjeh.
User avatar
madner
Posts: 56761
Joined: 09/08/2004 16:35

#707 Re: Obrazovanje i veze

Post by madner »

To je samozavaravanje, tjesis se da jesi ali nisi imao srece.

Nisi. :D
User avatar
dobar osjecaj
Posts: 3957
Joined: 01/08/2014 11:31

#708 Re: Obrazovanje i veze

Post by dobar osjecaj »

yoda82 wrote:Što se tiče kosmičkie pravde i tih stvari, ima jeda istočnjačka, priča čije je poenta ''ko zna zašto je to dobro...''.
Izvinjavam se za izdvajanje samo ovog dijela izvan teme, ali ne mogu da odolim da reagujem na ovaj podebljani dio. Nedavno mi je draga osoba napravila veliko sranje i upakovala ga rijecima "ne ljuti se, ko zna za sta je to dobro". Ugrizla sam se za jezik i presutila citav arsenal psovki. Medjutim, nakon par dana dok sam se smirila i ohladila od pocetog razocarenja i ljutnje, spoznala sam koliko mogucnosti mi je otvoreno nakon tog razocarenja. Cesto bude tako, iako se uvijek uzarim i najradije bi gumicom izbrisala sve ljude koji mi usred nekog sranja citiraJU mudre izreke :D
User avatar
HAVANA
Posts: 32695
Joined: 19/08/2008 23:04

#709 Re: Obrazovanje i veze

Post by HAVANA »

Image
User avatar
Banksy
Posts: 28557
Joined: 18/07/2008 09:33

#710 Re: Obrazovanje i veze

Post by Banksy »

madner wrote:To je samozavaravanje, tjesis se da jesi ali nisi imao srece.

Nisi. :D
:lol:

Mrzim narodne izreke, ali ona da smo ''kovači svoje sreće'' je rijetko tačna i istinita. Ne postoji dobra sreća i loša sreća. Život nije samo jedna odluka čiji loš teret ili sretnu dobit nosimo cijeli život, već niz više odluka, dobrih ili loših, koje vrlo svjesno biramo i koje nas u nizu raskrsnica odvode na put kojem svjesno ili nesvjesno težimo - onome što nam je usađeno u glavu, tamo negdje do 7. godine, kao životni obrazac koji treba ponavljati. Imitiramo svoje roditelje i naučene situacije, favoriziramo ono što su favorizirali oni, preziremo ono što su oni prezirali, u odnosu s partnerom ponašamo se upravo onako kako su se ponašali oni.
Važno je spoznati i naučiti, još u ranoj mladosti, da nema neispravljivih grešaka, a da sreća ne može ispariti preko noći, već tek nakon niza loših odluka. I još, nije toliko važno da li smo slične naobrazbe kao partner, ali je vrlo, skoro presudno važno da dolazimo iz sličnog socijalnog, porodičnog miljea, sa sličnim vrijednosnim sudovima o ključnim životnim i partnerskim pitanjima. Pogledajte pažljivo njenu/njegovu familiju i odnose unutar nje, to vam je sutra on/a.
User avatar
Ramzess Veliki
Posts: 18167
Joined: 11/02/2013 11:32

#711 Re: Obrazovanje i veze

Post by Ramzess Veliki »

hadzinicasa wrote:.... probaj samo osjecati ljubav prema nekome ali je ne i pokazivati.... recimo.
Pfff ... jest' ti to teško ... ja tako prema svakoj ... da, odosmo u stereotipna ponašanja - plavuši sa ... znate već ... :oops:
User avatar
Cherry-Cherry
Posts: 6765
Joined: 20/02/2013 14:14

#712 Re: Obrazovanje i veze

Post by Cherry-Cherry »

Nije svako kovač svoje sreće. Na neke stvari ne možemo uticati, jednostavno su nam servirane.
User avatar
Ramzess Veliki
Posts: 18167
Joined: 11/02/2013 11:32

#713 Re: Obrazovanje i veze

Post by Ramzess Veliki »

Upoznali se Mujo i Tarzan ...
Tarzan - Ja Tarzan!
Mujo - Ja Mujo.
Tarzan pokazujući na majmuna - Čita!
Mujo - Jah ... moja ne čita ... :sad:

Pitam se ko je tu bolje prošao ... :D
User avatar
medvjed23
Posts: 26806
Joined: 16/07/2010 13:49

#714 Re: Obrazovanje i veze

Post by medvjed23 »

Postoji nešto što se zove oholost. Usljed toga će neki ljudi sve manje uspješne posmatrati kao glupe, nesposobne, lijene i sl. ne ostavljajući prostora da se nečiji manjak uspjeha pripiše spletu nesretnih okolnosti. Na taj način se okolina unizuje i, sljedstveno tome, uljepšava i uzdiže slika sebe u svojim očima, čime se hrani oholost.

Postoji nešto što se zove manjak samokritike. Usljed toga će neki ljudi za svaki svoj neuspjeh izgovor nalaziti u nedostatku sreće ili sl. Nema šanse da je ponekad do njih. Onaj profesor me ne voli, pa mi ne da da položim, kod ovog poslodavca radi samo štela i zato nisam posao dobio, ta djevojka voli samo kretene i ja kao fin momak nemam šanse kod nje.. itd...

Naravno, stvarnost leži između dvije navedene krajnosti. Čovjek je kovač svoje sreće, ali ne jedini, već jedan od mnogih. Najviše što može napraviti je dati sve od sebe i nadati se da će se okolnosti izvan njegove kontrole posložiti na pravi način.

A glede teme, obrazovanje je jako bitno, ali u odgovarajućim sferama života. Romantične veze ne spadaju u te sfere, jer ljubav nije stvar razuma, nego srca, a nikad ne znaš gdje će te srce odvesti i s kim ćeš kliknuti. Može ti s nekim suprotne socijalne pozadine biti jako lijepo dok šutiš i držiš ga za ruku gledajući film, Bayov ili Jarmuschov, svejedno. Isto tako, možeš se družiti s nekim identičnog obrazovanja, finansijskog stanja, ideološkog usmjerenja i opet osjetiti da, u romantičnom smislu, to nije to.
Last edited by medvjed23 on 16/09/2015 20:33, edited 2 times in total.
User avatar
JThomas
Posts: 69048
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#715 Re: Obrazovanje i veze

Post by JThomas »

medvjed23 wrote:Postoji nešto što se zove oholost. Usljed toga će neki ljudi sve manje uspješne posmatrati kao glupe, nesposobne, lijene i sl. ne ostavljajući prostora da se nečiji manjak uspjeha pripiše spletu nesretnih okolnosti. Na taj način se okolina unizuje i, sljedstveno tome, uljepšava i uzdiže slika sebe u svojim očima, čime se hrani oholost.
a više uspješne kao lopove i pokvarene :D
Sunny-7
Posts: 1111
Joined: 29/06/2014 23:12

#716 Re: Obrazovanje i veze

Post by Sunny-7 »

Kikibombona wrote:
Ljudi su kao zivotinje, posebno pokvareni sloj, napadaju kada nanjuse ranjivost.
Najbolje iz tvog posta. Jest da nema veze sa obrazovanjem, vise karakterna osobina.
P.S i ja mislila da si zensko.
User avatar
Kikibombona
Posts: 34325
Joined: 29/06/2013 08:48

#717 Re: Obrazovanje i veze

Post by Kikibombona »

Sunny-7 wrote:
Kikibombona wrote:
Ljudi su kao zivotinje, posebno pokvareni sloj, napadaju kada nanjuse ranjivost.
Najbolje iz tvog posta. Jest da nema veze sa obrazovanjem, vise karakterna osobina.
P.S i ja mislila da si zensko.
Mozda navijam za kurdske feministice na temi Sirija, ali nisam feminiziran, kunem se! :razz: :mrgreen:
User avatar
yoda82
Posts: 1607
Joined: 27/09/2013 09:53
Location: Dagobah

#718 Re: Obrazovanje i veze

Post by yoda82 »

dobar osjecaj wrote:
yoda82 wrote:Što se tiče kosmičkie pravde i tih stvari, ima jeda istočnjačka, priča čije je poenta ''ko zna zašto je to dobro...''.
Izvinjavam se za izdvajanje samo ovog dijela izvan teme, ali ne mogu da odolim da reagujem na ovaj podebljani dio. Nedavno mi je draga osoba napravila veliko sranje i upakovala ga rijecima "ne ljuti se, ko zna za sta je to dobro". Ugrizla sam se za jezik i presutila citav arsenal psovki. Medjutim, nakon par dana dok sam se smirila i ohladila od pocetog razocarenja i ljutnje, spoznala sam koliko mogucnosti mi je otvoreno nakon tog razocarenja. Cesto bude tako, iako se uvijek uzarim i najradije bi gumicom izbrisala sve ljude koji mi usred nekog sranja citiraJU mudre izreke :D
Nekoliko puta sam bio u situaciji da se ispostavi nešto za šta sam mislio da je veliki zajeb u stvari odlična stvar za mene. I otkada sam čuo ovu priču, često sebi to ponovim. Stvarno se trudim da što više stvari posmatram kroz ovu prizmu.
detroit-mercy
Posts: 16059
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#719 Re: Obrazovanje i veze

Post by detroit-mercy »

Euridika wrote:
Ramzess Veliki wrote:Problem nastaje kad muškarac počne misliti gornjom glavom a zapostavi donju.:
A ti upališ obje i riješen problem! Ili prvo gornju, pa onda donju... može i to nekad. :D
Ne moze, muskarci su poznato je slabi multitaskeri :mrgreen: , kad guze ne razmisljaju a kad razmisljaju ne guze :mrgreen: .
palestinka
Posts: 1080
Joined: 15/07/2006 21:51

#720 Re: Obrazovanje i veze

Post by palestinka »

Kikibombona wrote:
madner wrote:Kiki, ima ovih Kurdkinja koliko hoces, samo ih pokazi onu temi na Siriji i svoj skromni doprinos.
:-D
Ima da kreci sve sama, bar prvih 150cm. :D
Kako nijedna forumasica nema nadimak 'Kurdkinja', a 'Palestinki', kao sto vidimo, ne fali. Em su Kurdkinje ljepse, em su inspirativnije, uticajnije u drustvu gdje zive... :mrgreen:

Nema logike! :D
:mrgreen: Bilo bi zanimljivo saznati kako su :skoljka: forumaši birali svoje nickove? Ti:-)?
User avatar
Ramzess Veliki
Posts: 18167
Joined: 11/02/2013 11:32

#721 Re: Obrazovanje i veze

Post by Ramzess Veliki »

medvjed23 wrote: Isto tako, možeš se družiti s nekim identičnog obrazovanja, finansijskog stanja, ideološkog usmjerenja i opet osjetiti da, u romantičnom smislu, to nije to.
Podržavam. Meni na faksu nikako nije htjelo kliknuti na neku kolegicu sa godine. Na građevini su bile k'o sa skele da su pale. :twisted:

... ali one na medicini ... :shock:
User avatar
Kikibombona
Posts: 34325
Joined: 29/06/2013 08:48

#722 Re: Obrazovanje i veze

Post by Kikibombona »

palestinka wrote: :mrgreen: Bilo bi zanimljivo saznati kako su :skoljka: forumaši birali svoje nickove? Ti:-)?
Kao malac, sve bombone sam zvao 'kiki' a sve bendove 'Crvena jabuka'... :D
palestinka
Posts: 1080
Joined: 15/07/2006 21:51

#723 Re: Obrazovanje i veze

Post by palestinka »

Kikibombona wrote:
palestinka wrote: :mrgreen: Bilo bi zanimljivo saznati kako su :skoljka: forumaši birali svoje nickove? Ti:-)?
Kao malac, sve bombone sam zvao 'kiki' a sve bendove 'Crvena jabuka'... :D
Haha odlično:-)
palestinka
Posts: 1080
Joined: 15/07/2006 21:51

#724 Re: Obrazovanje i veze

Post by palestinka »

Kikibombona wrote:
palestinka wrote: :mrgreen: Bilo bi zanimljivo saznati kako su :skoljka: forumaši birali svoje nickove? Ti:-)?
Kao malac, sve bombone sam zvao 'kiki' a sve bendove 'Crvena jabuka'... :D
Sve paste za zube kaladont...:-)
palestinka
Posts: 1080
Joined: 15/07/2006 21:51

#725 Re: Obrazovanje i veze

Post by palestinka »

palestinka wrote:
Kikibombona wrote:
palestinka wrote: :mrgreen: Bilo bi zanimljivo saznati kako su :skoljka: forumaši birali svoje nickove? Ti:-)?
Kao malac, sve bombone sam zvao 'kiki' a sve bendove 'Crvena jabuka'... :D
Sve paste za zube kaladont...:-)
ama nisam htjela da vrtim očima greška:-):-):-)
Post Reply