Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Sve o kulinarstvu, o uređenju stana, o modi...

Moderator: anex

Post Reply
majstor.yoda
Posts: 317
Joined: 16/04/2009 00:48

#776 Re: Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Post by majstor.yoda »

Hakiz wrote: 02/06/2020 12:46 Samo da se pohvalim, stigao je Metabo KGS 216.

Eltroxin, ima ti smisla ta sa crnim epoxi popunjavanjem, bilo bi dobro.
Čestitam druže. Javi utiske kad je istestiraš :)
Hakiz
Posts: 40551
Joined: 30/07/2015 20:01

#777 Re: Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Post by Hakiz »

Odmah mogu reći da izgleda kvalitetno. Svi dijelovi, bilo da su metalni ili plastični izgledaju čvrsti, nema tankih i lako savitljivih dijelova. Ništa ne "landara" sve izgleda prilično dobro ne samo pričvršćeno, nego i obrađeno. Nema na primjer nekog prstena kroz koji prolazi neki dio pa da je prsten puno širi od tog dijela i dio se kreće u prstenu u smjerovima u kojima ne bi trebao. Ili da je taj dio okrugao a prsten izvitoperen, loše urađen pa je eliptičan i slično

Svi dijelovi koji se pomjeraju, (spuštanje glave, klizanje šina, namještanje uglova rezanja itd) kreću se "kao podmazani", to jeste ne zapinju i ne treba velika snaga da se pomjere, a sa druge strane ne pomjeraju se previše lagano. Ima se dobar osjećaj kontrole. Na prvu izgleda da su uglovi, to jeste odnosi uglova između radne ploče i lista pile već fabrički dobro namješteni. Imaju "zaustavljivači" na standardnim uglovima (0 stepeni, 22,5, 30 i 45) po širini, ali ne i po debljini reza. To jeste imaju zaustavljivači na namještanju "mitter" uglova, ali ne i na "bevel".

Može se nositi u jednoj ruci kada je treba prenijeti, dođe ručka koju treba staviti na pilu. Uz ručku dođu i dva "produživača" radnog stola pile koji nisu samo ona savijena žica, izgledaju bolje, vrećica za prašinu i stega koja izgleda prilično dobro. Neke pile, Einhell na primjer, ljudi kritikuju da im stega i nije nešto.

Jedino šta za sada mogu prigovoriti je to da je skala koja pokazuje namještanje graničnika dubine rezanja (kada imaš komad od recimo 5 cm i želiš da list pile prodre samo 2 cm u taj komad, ne dublje) bila odlijepljena sa svog mjesta, ali to se da lako riješiti.

Čim budem u prilici da je stvarno isprobam napisaću utiske. Osim samog kvaliteta rezanja interesuje me koliku buku pravi.

Za sada mi se čini da nisam pogriješio.

Činjenica da reže do 30 cm širine sa 216 mm (8") listom je super. Nedostatak joj je maksimalna debljina komada koji se može rezati (65 mm), ali za veću dubinu je potrebna pila sa većim listom (254 mm tj. 10" ili čak 305 mm tj. 12" listom) šta povećava i veličinu i težinu i cijenu, dok troškove zamjene lista pile može povećati za skoro 2 puta za list od 254 cm, a za 305 mm list i puno više. Tako da onaj kojem treba rezanje stubova od 8 ili 10 cm, neka kupuje veću pilu. Ja sam ovu platio 480 KM, veći model (254 mm list) je 700 KM. U stvari, kada se izmjeri razmak od stola do vrha zubaca pile, može se staviti i komad od 100 mm. Ali, maksimalnu dubinu rezanja ne određuje taj razmak nego razmak od vrha zubaca do malo manje od sredine lista pile. Malo manje od sredine lista pile nailaze prvo prsten sa šarafom kojim se list pričvrsti na pilu, a onda i kućište motora kojem je dno u nivou tog šarafa.

To u suštini znači da bi se teoretski (a neki to rade i praktično kada se gledaju youtube kanali) mogao uzeti komad od 100 mm (čak do 130 mm), izrezati do pola, okrenuti 180 stepeni i izrezati ostatak. Ali to postavlja pitanje sigurnosti pa ne preporučujem, kome to padne na pamet radi na sopstvenu odgovornost. Slično se i širina rezanja sa 305 može teoretski povećati na 610 mm sa istim upozorenjem. I, naravno, pitanje je da li će dio reza do pola i onaj od pola kada se komad okrene za 180 stepeni biti savršeno u liniji. U teoriji, ako je pila dobro podešena i neki graničnik određuje poziciju rezanog komada, trebao bi rez cijekom širinom ili debljinom biti u liniji i pod zahtijevanim uglom na obje ivice reza.

Iz Mašine i alati sam obaviješten da su je nabavili u petak, dobio sam je u ponedjeljak. Čini mi se da su je dobili i u Cromu, pa ko je zainteresovan i Crom mu je bliže (Mašine i alati je iz Bijeljine), neka provjeri.
majstor.yoda
Posts: 317
Joined: 16/04/2009 00:48

#778 Re: Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Post by majstor.yoda »

Ja imam tri komada alata Metabo (aku bušilicu, ručna kružna pila i ekscentričnu brusilicu) i stvarno se osjeti kvalitet kad se uzme u ruku. Iako ja nemam puno iskustva, ljudi koji su svašta radili, a malo su radili s tim mojim alatom, kažu da je fakat kvalitetan. Vezano za debljinu, nešto kontam, ako treba rezati nešto deblje od 65mm, onda tu nije toliko bitna preciznost sto posto. Može malo pobjeći, milimetar, dva, ali sve deblje of 65mm je već stup, greda, tako da apsolutna preciznost i nije toliko bitna.

Nadam se da će te dobro poslužiti :)

Jesi li morao šta podešavati ili su uglovi dobri?
Hakiz
Posts: 40551
Joined: 30/07/2015 20:01

#779 Re: Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Post by Hakiz »

Nisam ništa podešavao, samo sam izvadio pilu iz kutije i odmah provjerio bravarskim ugaonikom, to jeste ovakvom alatkom:

Image

A detaljno ću provjeriti i precizno podesiti ako treba kada mi stigne već naručena ova spravica:

Image
Last edited by Hakiz on 05/06/2020 00:50, edited 1 time in total.
Hakiz
Posts: 40551
Joined: 30/07/2015 20:01

#780 Re: Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Post by Hakiz »

majstor.yoda wrote: 04/06/2020 22:45 Vezano za debljinu, nešto kontam, ako treba rezati nešto deblje od 65mm, onda tu nije toliko bitna preciznost sto posto. Može malo pobjeći, milimetar, dva, ali sve deblje of 65mm je već stup, greda, tako da apsolutna preciznost i nije toliko bitna.
Možda. Ali, ako već radiš, onda neka bude precizno i ako ne mora biti. Bolje da recimo 10x10 cm debele noge od radnog stola cijelom površinom ravno stoje na podlozi nego da cijela težina i stola i alata na njemu i materijala i pritisak dok se radi oslanjaju samo na malu površinu ivica tih nogu jer su noge neravno odrezane.

P. S.

Pilu sam uključivao "nasuho", to jeste samo je uključio ali nisam rezao drvo. Bučna je, neću je koristiti bez slušalica za smanjivanje buke. I nema soft-start, to joj je mana, list odmah krene punom brzinom. Doduše, i nije velika mana jer je to polustacionarna mašina, dakle stoji na nekom stolu, ne drži se u ruci kao ručna kružna pila pa kada krene da trzne ruku i uplaši neiskusnog korisnika.
Hakiz
Posts: 40551
Joined: 30/07/2015 20:01

#781 Re: Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Post by Hakiz »

Naiđoh na video klip koji ilustruje zašto bi i hobista trebao potrošiti više novca za bolji alat. Ja sam upravo kupio Metabo KGS 216 M poteznu pilu. Koštala je 480 KM. Mogao sam kupiti neku Einhell koja ima na papiru slične karakteristike za oko 250 KM. Ali onda bih imao ovakve situacije:



Dakle kada se pila "zaključa" na neki ugao rezanja, ne ostaje fiksirana nego se pomjera. To je očigledno greška u proizvodnji.

Video klip koji za još jedan Einhellov model potezne pile pokazuje da je naprosto loš:



Pa je pitanje, vrijedi li skoro duplo potrošiti da bi se izbjegli slični problemi i izbjeglo traženje raznih improvizovanih rješenja za takve situacije?

To neka svako za sebe procijeni.

Ovo nije protiv Einhella, ja planiram kupiti TC-CD 18 Li-i-BL i vjerovatno i TC-CW 18 Li-BL, čini mi se da su i TE-BD 750 E kao i TE-BD 350 dobre bušilice, ali neki proizvođači neke vrste alata naprosto loše prave i te alate kod tog proizvođača treba izbjegavati. Kako mi se čini, gledajući nekoliko desetaka video klipova na youtubeu, kod Einhella su to uglavnom potezne pile i stone pile.

Profesionalci i iskusni majstori slične probleme mogu relativno lako riješiti. Ali, sa druge strane, profesionalci i iskusni mjastori vjerovatno kupuju kvalitetnije alate. Jeftine alate će prije kupiti početnik, ne profesionalac, a početnika takvi problemi, osim lošijeg rezultata rada takvog alata, mogu čak i povrijediti jer nema iskustva kako da ih riješi ili kompenzuje.

Tako da je priča da li hobista treba da kupi jeftiniji alat ili da ulaže u poznato (i skupo) ime, da kupuje profesionalni (makar najjeftiniji profesionalni) alat ili da traži isključivo hobi klasu alata komplikovanija nego što na prvi pogled može izgledati.

Naravno, oni koji ne mogu priuštiti skuplje alate, moraju se pomiriti sa takvim problemima i tražiti rješenja. Oni koji mogu kupiti bolje alate, mislim da ne bi trebali pokušavati uštedjeti na ovaj način.

Tako da se treba informisati. Ako ne svi, onda barem najpoznatiji modeli alata skoro svih proizvođača, bilo da su poznati profesionalni ili hobi, se mogu naći recenzirani na youtubeu. Nekada je problem jezik, za neke proizvođače se ne mogu naći recenzije na jeziku koji onaj koji je zainteresovan za taj alat razumije, ali sa malo truda se može shvatiti poenta recenzije.
Hakiz
Posts: 40551
Joined: 30/07/2015 20:01

#782 Re: Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Post by Hakiz »

Jedna napomena:

Nikada ne koristiti rukavice kada se radi sa kružnim pilama. Bila to ručna, stona, poreklopna, svejedno.
majstor.yoda
Posts: 317
Joined: 16/04/2009 00:48

#783 Re: Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Post by majstor.yoda »

Jučer sam napravio sebi fotelju/stolicu od paleta. Napokon ugrabio koji sat za svoj ćejf. Ili ja ne znam koristiti ručnu kružnu, ili je problem na čemu režem (oborim paletu pana njoj) ili zbog prirode paleta, ali uvijek bude nekih odstupanja. Mada, za bašte pravim, može proći. Kako sam haustorče, nemam iskustva sa pilom, ali je svaki naredni rez išao sve bolje i lakše. Ništa bez iskustva. Od toga kako rezati do toga koju stranu materijala gdje okrenuti. Ovo govorim zbog ljudi koji su počeli kao i ja, bez ikakvog znanja, pa se nerviraju jer nije sve sto posto pod konac. Mada je meni najdraži dio rješavanje problema koji se jave :)

Čime farbati namještaj od paleta, da može tokom ljeta stalno vani biti? Naravno, što jeftinije da bude :D

A Hakiz, potpuno te razumijem to za skontati koliko uložiti za ono što se dobije. Jučer u obiju gledam par izloženih modela, einhell, dewalt i slično. Koliko hoda einhell ima, baš primjetno. Ono, lijevo, desno. Naravno, izložbeni primjerak, ali u odnosu na dewalt potezne, ogromna razlika. S tim da je dewalt skup do bola
Hakiz
Posts: 40551
Joined: 30/07/2015 20:01

#784 Re: Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Post by Hakiz »

majstor.yoda wrote: 06/06/2020 10:14 Jučer sam napravio sebi fotelju/stolicu od paleta. Napokon ugrabio koji sat za svoj ćejf. Ili ja ne znam koristiti ručnu kružnu, ili je problem na čemu režem (oborim paletu pana njoj) ili zbog prirode paleta, ali uvijek bude nekih odstupanja. Mada, za bašte pravim, može proći. Kako sam haustorče, nemam iskustva sa pilom, ali je svaki naredni rez išao sve bolje i lakše. Ništa bez iskustva. Od toga kako rezati do toga koju stranu materijala gdje okrenuti. Ovo govorim zbog ljudi koji su počeli kao i ja, bez ikakvog znanja, pa se nerviraju jer nije sve sto posto pod konac. Mada je meni najdraži dio rješavanje problema koji se jave :)

Čime farbati namještaj od paleta, da može tokom ljeta stalno vani biti? Naravno, što jeftinije da bude :D

A Hakiz, potpuno te razumijem to za skontati koliko uložiti za ono što se dobije. Jučer u obiju gledam par izloženih modela, einhell, dewalt i slično. Koliko hoda einhell ima, baš primjetno. Ono, lijevo, desno. Naravno, izložbeni primjerak, ali u odnosu na dewalt potezne, ogromna razlika. S tim da je dewalt skup do bola
Premaži sa dva ili tri sloja ulja ili voska za zaštitu ako nećeš farbati.

Pravilo kod rezanja: Kada povučeš liniju, režeš ili sa desne ili sa lijeve strane linije, zavisi šta želiš da ti bude radni komad a šta "otpad" ali nikada po sredini linije. To jeste, kada odrežeš komad linija mora biti vidljiva. Svaki list pile ima svoju širinu (debljinu) i ako režeš po sredini linije komad će ti biti kraći za dio širine lista pile.

Ne možeš uzeti komad od 2 metra, povući linije na svakih 50 cm i rezati da dobijrš 4 komada od 50 cm. Svaki sljedeći dio če biti sve kraći. Moraš izmjeriti 50 cm pa izrezati, pa ponovo izmjeriti novih 50 cm pa izrezati itd.

Zato je preklopna pila odličan alat. Staviš graničnik na 50 cm i samo guraš ivicu drveta do graničnika i režeš.
Hakiz
Posts: 40551
Joined: 30/07/2015 20:01

#785 Re: Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Post by Hakiz »

I još nešto:

Ako režeš komad od recimo 4 metra da dobiješ 8 komada od 50 cm i ne želiš da svaki put mjeriš, uradiš ovako:

Izrežeš prvih 50 cm. To posluži kao šablon za drugi komad. ALI! Treći i svaki sljedeći komad režeš koristeći prvi komad, ne prethodni, kao šablon, kao master. Dakle, nećeš 6. komad rezati koristeći 5. kao šablon ili 2. Ili 4, koristićeš uvijek 1.
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#786 Re: Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Post by Maraschino »

Hakiz wrote: 06/06/2020 03:34 Jedna napomena:

Nikada ne koristiti rukavice kada se radi sa kružnim pilama. Bila to ručna, stona, poreklopna, svejedno.
Na dosta klipova majstori nemaju desni kaziprst. :D
Hakiz
Posts: 40551
Joined: 30/07/2015 20:01

#787 Re: Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Post by Hakiz »

Da, Maraschino, i zbog toga:

Ima lik, Steve Ramsey, čije "obrazovne" klipove namijenjene početnicima bi trebalo pogledati. Ima i drugih, ne pokazuje jedan čovjek sve, tako da od nekoga se nauči nešto od drugog nešto drugo itd.

Ja sam, kao i većina nas, u startu odgledao masu klipova kako ljudi prave fanastične stvari. I počeo sam nešto i sam raditi. Ali, onda sam počeo gledati klipove namijenjene početnicima. Recimo, Ramsey ima dobar savjet, koji kaže da prije samog rezanja sa nekom mašinom, treba napraviti "imaginarni" rez. To jeste, recimo u slučaju potezne pile (većina nas nema još stonu pa mislim da je potezna korisniji primjer) staviti drvo na pilu, i ne uključujući je spustiti glavu i vidjeti kako drvo stoji u odnosu i na sto pile i na glavu, gdje bi se nalazile ruke i prsti, naročito kada se režu mali komadi, da tijelo ili ruke ili noge nisu u nekom čudnom poožaju koji može dovesti do nekontrolisanog pomjeranja dielova tijela pa time možda i povrede itd. I kada se to provjeri onda rezati.

Pa klipove kako je optimalno koristiti mašinu za svaku vrstu reza koji se želi napraviti. Naime, svaki rez se može napraviti na nekolko načina, ali postoji način koji je optimalan i iz ugla najlakšeg rezanja sa najmanje otpada i iz ugla najveće sigurnosti kada se taj rez pravi.

Recimo, na poteznoj pili (u teoriji i na ručnom cirkularu, ali to je strašno opasno pa je u stvari, pogotovo sa tanjim komadima, skoro nemoguće) se kosi rez od 45 stepeni po debljini drveta može napraviti tako da se drvo stavi uspravno, na primjer drvo dimenzija 2x5 cm se stavi tako da je ivica od 2 cm na stolu pile i pila se namjesti da je glava pod 90 stepeni u odnosu na stol, ali je okrenuta 45 stepeni i onda se napravi kosi rez. Ali je bolji i mnogo manje opasan metod taj da se drvo stavi tako da je stranica od 5 cm na stolu pile a pila se namjesti tako da je glava u odnosu na sto nagnuta pod 45 stepeni i napravi se rez.

Ili šta sam napisao nedavno o potrebi da se pri mjerenju i rezanju uzme u obzir debljina lista pile.

Dakle, osnovne stvari.

Razlog je taj da sam se uhvatio kako počnem koristiti tek kupljenu mašinu u stilu "Ma ja to znam" i ne pročitavši recimo do kraja uputstvo za upotrebu i slično. I onda sam shvatio da mi to i nije pametno. Pa čak i za mašine koje već koristim, odgledao sam klipove namijenjene početnicima. Ne možeš trčati prije puzanja, ne ide.

Tako na primjer ova potezna koju sam nabavio. Prvo sam je proučio "nasuho", dakle ispomjerao sam sve šta se na pili može pomjeriti dok još kabl nije uključen u utičnicu, i vidio kako se koriste komande, kako se pila okreće, naginje itd. Pa sam tek onda uključio je i pritisnuo okidač nekoliko puta bez drveta, samo da se naviknem na buku i ponašanje pile dok radi, ne režući ništa. A usput sam gledao kako stojim u odnosu na pilu i kako koristim ruke dok sa njom radim. Tek onda sam naparavio prvi testni rez sa njom. Nisam je odmah poslije otpakivanja uključio i počeo rezati za ono šta pravim.

A postavljao sam ranije klipove u kojima ljudi namjerno prave početničke greške u (manje-više) kontrolisanim uslovima da bi pokazali kakve sve posljedice moge imati neispravno korišenje mašina i glumljenje mangupa sa mašinom.

Kako kažu, takvih alata se ne treba plašiti, ali ih treba poštovati.
majstor.yoda
Posts: 317
Joined: 16/04/2009 00:48

#788 Re: Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Post by majstor.yoda »

Steve je fakat super za početnike. I ima pregršt dobrih savjeta. Meni je valjao za ručnu kružnu. Ali i za neke druge stvari. Da nisam gledao neke njegove klipove, garant bi od početka nosio rukavice pri rezanju i slično. Generalno, ti savjeti za početnike su puni tako logičnih, jednostavnih stvari, koje imaju bruku smisla, ali o čemu neko bez iskustva nikad ne bi razmislio pumo.

A iskustvo je fakat neprocjenjivo :)
Hakiz
Posts: 40551
Joined: 30/07/2015 20:01

#789 Re: Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Post by Hakiz »

Sada sam nešto poredio cijene. Aku bušilice, ona Einhell o kojoj govorimo stalno, jedna Makita i jedna Metabo. Dakle, sve tri imaju 60 Nm snagu, prihvataju svrdla od 1,5 do 13 mm itd, dakle sve su na papiru slične. Einhell jedina ima brusheless motor od ove tri. Makita dolazi u kompletu sa baterijom i punjačem, za ostale dvije se trebaju posebno kupiti baterija i punjač. I zaključak je sljedeći:

Ako se ova Einhell nađe za kupiti u kompletu koji se jedno vrijeme prodavao sa 2 baterije od 2 Ah i punjačem po cijeni od 250 KM, to je najbolja kupovina. Daleko najbolja.

Ali, ako se taj komplet ne nađe, ako se baterije i punjač trebaju posebno kupiti, onda je situacija sljedeća:

Einhell TE-CD 18 Li-i-BL plus baterija od 4 Ah plus punjač ukupno koštaju 350 KM.
Metabo SB 18 LT plus baterija od 4 Ah plus punjač ukupno koštaju 440 KM
Makita DHP 482 KUM 1 dolazi u kompletu sa baterijom od 3,5 Ah i punjačem koji košta 420 KM.

U ovom slučaju Einhell i ne izgleda toliko jeftino. Jeste da ima brusheless motor, dodatnu ručku i jeftiniji je kada se kupuje uz bateriju i punjač od druge dvije za 70 ili 90 KM, ali druge dvije su modeli provjerenih i poštovanih profesionalnih brendova.

Dakle, ako se onaj Einhell komplet od 250 KM više ne pojavi na našem tržištu, ta bušilica ne izgleda više toliko atraktivno.

Ono šta bi mogao biti ozbiljan razlog da se Einhell kupi je to da su baterije i punjači osjetno jeftiniji od Metabo I Makita, pa ako se želi više baterija i ako se žele naknadno kupovati i drugi alati (impact odvijač itd), onda bi ulaganje u Einhell sistem bilo osjetno jeftinije nego ulaganje u sisteme Makite ili Metaba. Na svakoj novoj bateriji ili na svakom novom aku alatu iz sistema uštedjeti 50-ak KM u konačnici će dovesti do značajne uštede.

Bosch je skuplji od svih i zato ga nisam uzeo u obzir, samo bušilica od 60 Nm bez baterije i punjača košta 440 KM.

Obratite pažnju ako sami želite porediti, sva tri proizvođača imaju veoma slična imena bušilica koje mogu bušiti u beton i onih koje ne mogu. Kod Einhell ime modela mora imati malo "i" (TE-CD 18 Li ne može bušiti u beton, ali TE-CD 18 Li-i može), kod Metaba modeli sa SB u imenu mogu bušiti u beton dok modeli sa BS u imenu ne mogu (SB 18 LT može u beton, BS 18 LT ne može), kod Makite DHP modeli mogu bušiti u beton.
Rajvosa_1979
Posts: 6
Joined: 08/06/2020 15:34

#790 Re: Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Post by Rajvosa_1979 »

Pozdrav svima od "kolege"- početnika u stolarstvu. Pročitao sam većinu postova i unaprijed se zahvaljujem na velikom broju korisnih savjeta. Imam pitanje oko kojeg se nadam da ćete mi moći pomoći: gdje se u Sarajevu i okolini mogu kupiti daske (NA KOMAD) za hobi stolarstvo? Kad kažem hobi, mislim da kupim 10-20 kom. daske, ne kubik naravno :-D , i da to ne bude OBI, jer iako ljudi imaju zaista solidnu ponudu, malo su preskupi. Ista je situacija sa Penny-jem. Preporučivali su Ikića na Plandištu, bio sam neki dan, razgledao, međutim, ne odgovaraju mi dimenzije dasaka koje su bile na stovarištu, a i nisam siguran da prodaje daske na komad. Unaprijed hvala na odgovorima.
Hakiz
Posts: 40551
Joined: 30/07/2015 20:01

#791 Re: Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Post by Hakiz »

Nije OBI toliko skup, nego je problem u sljedećem: Neke vrste drveta, ivericu i medijapan, možeš kupiti onoliko koliko ti treba. Ako ti treba 200x500 mm, samo to i platiš. Druge vrste moraš kupiti "pakovanje" iako ti treba manje. Na primjer moraš kupiti cijelu ploču šperploče (1.200x2.400 mm) iako ti treba samo 200x500 mm. Ljudi ti izrežu 200x500 mm i daju ostatak sa kojim radi šta hoćeš.

Imaš i u Fisu ljepljene ploče bukve i jelovine.

Ostalo (hrast, orah itd) moraš tražiti i dogovarati se u stovarištima i pilanama, u prodavnicama nećeš naći. Sa tim imaš i sljedeći problem: Neki ti mogu ponuditi samo grubo sječene daske. Te daske nisu ravne ni po ivicama ni po površini, niti su dimenzionirane. I raznih je debljina. Ako ćeš raditi sa takvim drvetom moraćeš imati jednu ili obje od ovih mašina:

Image

Image

A i stonu pilu trebaš imati

Dok to ne nabaviš, uglavnom si osuđen kao i većina nas na pločasto drvo, drvo koje se u fabrikama pripremi uglavnom za namještaj, tj 28 mm debljine.

Pakovano drvo u prodavnicama dođe već izrezano na određene dimenzije i ako ti trebaju druge domenzije moraš ga sam rezati ili spajati. Ogromna većina ponude je standardne debljine za namještaj, dakle 18 mm.
Last edited by Hakiz on 08/06/2020 16:27, edited 1 time in total.
Rajvosa_1979
Posts: 6
Joined: 08/06/2020 15:34

#792 Re: Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Post by Rajvosa_1979 »

Tačno je sve što kažeš, ali evo mene interesuje koje stovarište će prodati dasku na komad, nebitno, jela, bukva, hrast...? Rezaću ja, nije problem i spajati, samo da znam gdje ima kupiti i kakve su cijene po komadu, mislim da me ne klempaju bez veze.
Hakiz
Posts: 40551
Joined: 30/07/2015 20:01

#793 Re: Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Post by Hakiz »

Rajvosa_1979 wrote: 08/06/2020 16:22 Tačno je sve što kažeš, ali evo mene interesuje koje stovarište će prodati dasku na komad, nebitno, jela, bukva, hrast...? Rezaću ja, nije problem i spajati, samo da znam gdje ima kupiti i kakve su cijene po komadu, mislim da me ne klempaju bez veze.
OBI, Penny, Fis itd. Ako ti trebaju samo jedna ili dvije daske, tamo kupiš one pakovane. To ja radim ako neću ivericu ili medijapan. Ambyjenta proizvodi takvo drvo a oni su dio Fisa.

Ako ti treba recimo 10 dasaka dimenzija 20x50 cm, kupiš cijelu ploču 1.200x2.400 ili koliko god ploča ti treba i kažeš da ti izrežu tih 10 dasaka.

Ako hoćeš hrast moraćeš kupiti ili u stovarištu kako ti prodaju i ostatak čuvati za buduće radove ili na OLX i dlično tražiti ima li nekl slučajno kkmad kakav ti treba.

Vjeruj mi da tako rade i vani, standardne vrste drveta za građevinu i namještaj dođu već rezane u standardnim dimenzijama, za sve ostalo odeš u stovarište, i roviš po njihovim zalihama dok ne pronađeš komad koji ti odgovara, od kojeg ćeš dobiti ono šta ti treba. Ali moraš kupiti cijeli taj komad i u nekim stovarištima ti možda samo skinu koru i prepolove ako je predugačak, u drugim neće ni to.
Hakiz
Posts: 40551
Joined: 30/07/2015 20:01

#794 Re: Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Post by Hakiz »

Hrast možeš naći rezan za gazišta stepenica. Ali to je preskupo.

Znači, ako nemaš spomenute mašine osuđen si na ivericu, medijapan, šperploču i ljepljene pakovane ploče. Ili palete.

Ja sam pravio sebi kofer za gitarske pedale i htio sam jelovinu zbog težine. Kako nemam debljaču za stanjivanje drveta, a jelovinu našao samo debljine 18 mm na kraju u OBI-ju dao da mi izrežu medijapan jer sam samo to našao debljine 10 mm. Druga opcija je bila OSB ploča 10 mm, ali i nju bih morao kupiti cijeli komad od 1.200x2.400 mm i bacati ostatak jer su mi trebale dvije ploče od 35x65 cm. I na kraju taj medijapan bio jedino rješenje u tom trenutku i po debljini i da ne plaćam nešto šta ću baciti.
shandrprcSA
Posts: 9797
Joined: 23/02/2013 08:16

#795 Re: Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Post by shandrprcSA »

vala OBI je preskup, 2x5 inca(5x10) duzine 3m je 49KM :izet:
Hakiz
Posts: 40551
Joined: 30/07/2015 20:01

#796 Re: Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Post by Hakiz »

To jeste. 20-25 bi bila realna cijena. Vidio da je 2x4 dužine 2 metra u SAD 8 USD.
shandrprcSA
Posts: 9797
Joined: 23/02/2013 08:16

#797 Re: Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Post by shandrprcSA »

Hakiz wrote: 08/06/2020 18:01 To jeste. 20-25 bi bila realna cijena. Vidio da je 2x4 dužine 2 metra u SAD 8 USD.
a tabla OSB ploce 18mm 10$
User avatar
eltroxin
Posts: 2060
Joined: 30/08/2009 23:35

#798 Re: Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Post by eltroxin »

Gdje je najbolje kupiti daske ca. 60 mm debljine, 350-400 mm sirine i 2200 duzine? Hrast, bukva, orah? Po mogucnosti suseno u peci.
I koliko love? :D
majstor.yoda
Posts: 317
Joined: 16/04/2009 00:48

#799 Re: Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Post by majstor.yoda »

ne znam da li je neko isao u Ikic trade, na Ilidzi. prolazio sam onda, vidim da imaju svasta izlozeno, ali ne znam koliko je ponuda dobra za hobi stolarstvo. malo prije rimskog mosta dodje, na izlazu sa starog druma.
edit: vidim i da imaju na rakovickoj cesti
Hakiz
Posts: 40551
Joined: 30/07/2015 20:01

#800 Re: Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Post by Hakiz »

shandrprcSA wrote: 08/06/2020 18:04
Hakiz wrote: 08/06/2020 18:01 To jeste. 20-25 bi bila realna cijena. Vidio da je 2x4 dužine 2 metra u SAD 8 USD.
a tabla OSB ploce 18mm 10$
Radosti potrošačkog društva :)
Post Reply