Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Sve o kulinarstvu, o uređenju stana, o modi...

Moderator: anex

Post Reply
Hakiz
Posts: 40528
Joined: 30/07/2015 20:01

#626 Re: Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Post by Hakiz »

Nisam radio sa stonim pilama, pa sve šta imam informacija je sa youtubea tao da ne znam koliko su tačne.

Ali vidim da ljudi svašta koriste. Ima video u kojem je čovjek pokazao kako da se Einhellova kružna pila setuje tako da bude precizna, nađoh ga: https://www.youtube.com/watch?v=hvoFDxFGN1o

Koliko vidim taj lik ima nekoliko videa o Einhell stonim pilama, pa nije loše pogledati ih, možda te modifikacije budu primjenjive na jeftine stone pile drugih proizvođača. Ima i drugih video klipova u kojima ljudi pokazuju kako su od jeftinih pila raznih proizvođača napravili prilično pouzdane mašine. Kako se meni čini, najveće mane su tanak lim po kojem klizi materijal kada se reže i neprecizna vodilica koja osigurava da je ravan rez, dakle vodilica nije paralelna sa listom pile kada se fiksira na oznaci. Kao i neprecizne oznake, to jeste kada se list pile postavi na oznaku 0 stepeni, list nije pod pravim uglom u odnosu na lim po kojem klizi materijal. Ali, kao što gornji video pokazuje, to se namjesti manipulacijim nekoliko šarafa i može se dobiti precizna pila.

Što se tiče prenosnih pila one su uglavnom nešto skuplje iako su manje, govorim o kvalitetnijim. Naime, poenta je u tome da se one koriste "iz kutije". Recimo radi se na nekoj građevini, ljudi odu, kupe pilu i odmah je počnu koristiti. Nemaju vremena za gubljenje na podešavanja. Tako da bi te pile trebale biti odmah prilično precine i bez podešavanja, ali to ih čini i skupljima. Naravno, neke su precizinje, neka manje procizne, ali kao što rekoh, to je sve "iz kutije". Sve se mogu podesiti ako negdje fulaju. Ja nađoh ovaj video: https://www.youtube.com/watch?v=5oi5BTKl2hY

Ima jedna Boschova profesionalna stona pila ispod 1.000 KM, https://www.bosch-professional.com/de/d ... 0601B42000 tako da bi se vjerovatno mogle naći pile i ostalih dobrih proizvođača ispod 1.000 KM. Dobri proizvođači bi trebalo da imaju manje problema sa kvaliteton vodilica i preciznost ioznaka.

Malo koja pila bilo stona bilo prekopna se isporuči baš 100 % precizna. Skoro svaku treba malo podesiti. Kod kvalitetnijih proizvođača je to podešavanje manje i lakše i sigurno moguće. Kod jeftinih proizvođača možda nije moguće (mojoj ručnoj kružnoj pili je nemoguće ispraviti mali ugao da bude baš 90 stepeni), ali veći problem je u kvalitetu materijala. I kada se pila podesi da bude precizna, vremenom se materijali krive pa se preciznost opet izgubi. Sa druge strane kako hobisti ne rade ogromne količine posla, ta podešavanja mogu trajati pristojan period i ako materjali od kojih je pila niu unipteni, uvijek se može ponovo podešavati.

Koliko ja vidjeh, trebalo bi kupiti pilu 2.000 W, jača nije potrebna pogotovo za hobi rad. Promjer lista određuje kolika debljina drveta će se moži rezati. I iako i manji listovi daju da se reže drvo 65 ili 70 mm debljine, veći listovi daju da se pod 45 stepeni reže dovoljno debelo drvo. Kao kod preklopnih pila, kod rezanja pod uglom mogućnost debljine rezanja manjih listova drastično padne, kod većih listova taj pad je manji.

U primjeru kolege koji je htio kupiti Scheppach preklopnu pilu. Ja bih probao promrdati pilu da vidim koliko se pomjeraju one dvije cijevi koje omogućavaju da se pila izvuče za šire rezanje. Ako se one mrdaju, pogotovo lijevo desno, ako cijelom dužinom nisu fiksno na svojoj osi, u radu će lako praviti rezove pod malim uglom kada se namjesti na ravan rez. A onda belaj kod spajanja izrezanih komada. Kod skupih pila te cijevi su na posebnim ležajevima koji osim lakšeg izvlačenja drže cijevi u poziciji i na najvećem izvlačenju. Druga stvar koju sam vidio je da kod jeftinih pila dođu loši listovi. Pa ako je list baš loš, kod preklopnih pila zupci cijepaju drvo na kraju reza a nije baš dobro da na kraju reza list pile otkine iver od nekoliko milimetara ili centimetara od komada koji se reže. Onda valja masom za popunjavanje drveta "zidati" otkinuti iver. Ili je sam list izvitoperen, nije potpuno ravan na cijeloj površini itd. Zo znači uz cijenu same pile dodatnih 100 KM ili više i to odmah da se kupi dobar list. Loši listovi, listovi pravljeni od lošeg čelika mogu biti ravni kad list miruje, ali počnu da se izvitoperuju kada ih motor okrene. Ima razlog zašto je ona Metabo iako manja i nešto slabija duplo skuplja i to na akciji.

Ko ima para neka kupi kvalitetan proizvod. Ko nema, daju se i jeftine pile, teže ili lakše, natjerati da rade kako treba. Recimo kod loših listova na preklopnoj pili problem otkinutih ivera se riješi tako što se ravna daska zašarafi na metalne vodilice pile. Napravi se rez na toj dasci, dakle rez samo širine lista. Tada ta daska slući kao vodiica. I kada se drvo koje se reže prisloni uz tu dasku, nema mjesta da zubac lista otkine iver. Izgubi se širina rezanja pile u zavisnosti od debljine daske, to je tačno, ali to je mala cijena u odnosu na dobijanje može neupotrebljivog komada drveta koji se reže. Slično kod bušenja rupa, pogotovo makog drveta i velikih promjera, recimo forstner bitova. Stavi se komad drugog drveta ispod drveta koje se buši da bit kada prodre na suprotnu stranu ne otkine iver sa površine drveta koje se buši.

Ja ne bih kupovao najjetninije mašine i alate. Oni su najčešće zaista neupotrebljivi za bilo šta ozbiljnije. Vrh ponude mašina i alata brendova kao što su Einhell, Parkside, Scheppach, B+D, Lux, pa i CMI i slični mogu biti problematični, ali mogu imati i odličan odnos cijene i kvaliteta. Einhell ima neke odlične proizvode, neke aku bušilice/odvijači ili jedan SDS čekić su im vrhunski a povoljnih su cijena. Radije bih kupovao najjeftiniju, donju ponudu profesionalnih mašina i alata (Bosch, Makita, Metabo/Hitachi itd) ili vrh hobi ponude tih proizvođača. Ako je to skupo, onda vrh ponude spomenutih Einhell, Parkside, Scheppach, B+D, Lux i sličnih. Ali nikako dno njihove ponude ili no name mašine. Dno hobi brenda ili no name mašine bih kupio jedino ako njihova cijena opravdava količinu posla. Kupim najjeftiniju mašinu, uništim je obavivši jedan posao koji ne zahtijeva veliku preciznost i slično, a sama količina posla je opravdala tih 30 ili 50 KM koliko ta mašina košta, jer servis kvalitetne mašine poslije tolikog posla da sam sa njom to radio bi bio iste ili čak i više cijene od cijene same no name mašine. Tada mogu i no name kinezi i ostali, Hanseatici, CMI-jevi i slični.

Ne bih sigurno kupovao kombinovane male mašine, nešto ovakvo: https://www.einhell.de/shop/de-de/tc-ms-2513-t.html. I ne bih kupovao ono šta ima Bosch u svojoj hobi, zelenoj liniji, ovo https://www.bosch-do-it.com/hr/hr/ku%C4 ... 199900.jsp

Einhell je u posljednjih desetak godina postao ozbiljan brend...
majstor.yoda
Posts: 317
Joined: 16/04/2009 00:48

#627 Re: Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Post by majstor.yoda »

Hvala puno na iscrpnom odgovoru. Morat cu malo razmisliti, vidjeti sta mi je najbolja opcija, mozda odvajati lovu za to. i naravno, vidjeti kako ce se odvijati stvari sa ovom pandemijom, i troskovi i plate i sve :)
Hakiz
Posts: 40528
Joined: 30/07/2015 20:01

#628 Re: Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Post by Hakiz »

Bio sam danas u FIS-u. Bile su dvije Einhell stone kružne pile, jedna veća čini mi se ova https://www.einhell.de/shop/de-de/te-cc-250-uf.html i jedna manja, neka verzija modela TC-TS 2025. Ova veća košta oko 750 KM sa postoljem i osjetno je veća od ove manje, ova manja je sama oko 350 KM, nešto više od 500 KM sa postoljem. Onaj lim po kojem se kreće materijal kada se reže ne izgleda tanak, meni se činilo po snimcima na youtubeu da je dosta tanak, ali nije. To ne bi trebao biti problem. Nije na pili bilo one vodilice paralelne sa listom da vidim kako ona izgleda.

S obzirom na onaj video koji pokazuje kako se, koliko se ja sjećam, baš taj model 2025 podešava da bude precizan, mislim da to nije loša opcija, ne izgleda odnos kvaliteta i cijene.

Bile su i dvije preklopne, jedna od oko 150 KM mislim da je bio ovaj model https://www.einhell.de/shop/de-de/tc-ms-2112.html i jedna od oko 350 KM, čini mi se da je bila ova https://www.einhell.de/shop/de-de/te-sm-2131-dual.html

Samo da napomenem da su Einhell stone pile poznate kao bučne i koliko se meni čini nemaju soft-start, dakle list ne ubrzava postepeno u nekoliko sekundi kada se pila pokrene, odmah kreće punom brzinom. Doduše, ni jedna jeftina pila nema soft-start. To nije tako neugodno kao kod ručnih pila koje nemaju soft-start, pa se osjeti da pila trzne kada krene, ali eto, početniku može izgledati opasno. Kao i ručne i stone pile izgledaju pomalo zastrašujuće dok se čovjek ne navikne. Kao što jedan od majstora youtubera reče tih mašina se ne treba plašiti ali ih treba poštovati. Možda nije loša opcija dati nešto više novca pa kupiti pilu, bilo da je ručna, preklopna ili stona, koja ima soft-start i opciju brzog zaustavljanja lista. Koliko sam ja vidio najbrže se zaustave listovi preklopnih, pa ručnih pila dok kod nekih stonih pila list zna nastaviti da se okreće skoro 30 sekundi nakon isključivanja. Pa treba biti oprezan kada se uzime materijal poslije rezanja. Nekako sigurnije izgleda kada se list zaustavi nakon dvije sekunde nego nakon 10 ili 30 sekundi.

EDIT:

Nakon gledanja ovog videa i još nekih iz serije ne bih razmišljao o kupovini Einhell stone pile:

https://www.youtube.com/watch?v=-uMDJuO ... mr&index=4

Opet se potvrđuje istinitost dvije izreke, jedna je koliko para toliko muzike, druga je da nisam toliko bogat da kupujem jeftine stvari.
majstor.yoda
Posts: 317
Joined: 16/04/2009 00:48

#629 Re: Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Post by majstor.yoda »

Hakiz, još jednom, hvala za iscpran i informativan post. Iskreno, jedan sam od onih što se još navikavaju na ručnu kružnu, jer nisam imao prije priliku da je koristim.

Vezano za koliko para, toliko i muzike, slažem se s tobom, nakon razočarenja sa CMI ubodnom, polako skupljam kvalitetan alat (uglavnom je to Metabo). radije ću polako skupiti šta mi treba, nego dvaput kupovati isti alat. svakakao zbog nekih stvari trenutno nemam toliko vremena da se posvetim svom hobiju u potpunosti.

mislim da ću pokušati napraviti neki sistem za ručnu, kao u jednom od videa što si ranije postavio, crosscut jig. kako najviše radim s paletama, najviše mi treba poprečni rez, više njih zaredom, a s obzirom na to da su letve prilično tanke, onakav sistem bi vjerovatno bio praktičan. zbog tih poprečnih rezova sam i razmišljao o preklopnoj pili, da brzo mogu izrezati više komada istih dimenzija, za razne sanduke, klupe, stolice.

a što se tiče pila ozbiljnih proizvođača, najjeftinije što sam našao je ovo https://www.masineialati.ba/shop/stacio ... 5-2-0-wnb/. samo mi nekako djeluje siromašna, za te pare :D

prvi sljedeći nešto bolji je ovaj model https://www.masineialati.ba/shop/stacio ... -m-31-wnb/

mislim da bih svakako morao da se držim jednofaznih modela, jer nisam siguran da li u garaži imam trofazni priključak. starija je porodična kuća :)
User avatar
Hemel
Posts: 6605
Joined: 08/11/2003 00:00
Location: prije i poslije tobe ista

#630 Re: Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Post by Hemel »

Nemojte pretjerivati sa hobi alatom.
Dati 1000KM za stolni cirkular je previse ako je slican takav Einhelov 200KM.
Ipak je to hobi alat sto znaci da neces nesto raditi, prodavati da ti se isplati.

Ja sam skupio jako puno tog hobi alata a sada nemam vremena za sve to i sada stoji i propada.

Uhvatila me bila neka manija i to me drzalo godinama na sta god naidjem ja kupujem ''mozda mi zatreba'' i sada sam u situaciji da sam se zatrpao alatom.
Navratio neki rodjak kod mene u garazu i :shock: sta je ovo kao da sam usao u Titanik(prodavnica raznih alata i materijala).

Kupuj ono sto ces odmah koristiti i malo duze, da ti bas bude od koristi. Ne isplati se kupovati ''mozda mi zatreba'' ili se rijetko koristi.
Prvo sagledaj svaki projekat sta ti je od materijala i alata prihvatljivo. Ako neki projekat bez obzira svoj privlacan izgled zahtjeva poseban materijal ili alat, trazi zamjenski projekat.
majstor.yoda
Posts: 317
Joined: 16/04/2009 00:48

#631 Re: Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Post by majstor.yoda »

@Hemel, slažem se, kada je u pitanju ulaganje u hobi. zato kažem, moram dobro razmisliti šta i kako. što finansijski, što primjenom, što prostorom. i ovo što sam kupio (aku bušilica, ručna kružna i eskcentrična brusilica) bilo je nekim redosljedom, šta mi fali, šta treba i šta mi ubrzava rad, da ne režem rukom, plus, rukom sam znao i fulati, pogotovo kad se čovjek umori :)

kako radim s paletama, dumam šta će mi taj proces olakšati. zato se prelamam između preklopne i stolne. zasad preklopna vodi, jer radim s paletama, gdje samo cap-cap ide. ali opet, sve to mogu i sa stolnom, plus mnogo više, kad (ako) hobi uznapreduje. ja sam navikao da dobro promislim o svemu, a pogotovo ako se radi o stvarima koje nisu jeftine, zato se i savjetujem ovdje s ljudima koji znaju više od mene. ništa se ne može porediti sa iskustvom. a kad mi iskusni ljudi daju savjete, onda mi je lakše presložiti stvari u glavi i onda planirati šta dalje i odrediti budžet :)
Hakiz
Posts: 40528
Joined: 30/07/2015 20:01

#632 Re: Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Post by Hakiz »

Slažem se sa Hemelom da ne treba pretjerivati. Ali praktičan rad pokazuje sljedeće:

Recimo ta stona pila EInhell od 350 KM. Odlično izgleda na papiru, kada sam je gledao u prodavnici isto ne izgleda loše.

Ali onda pogledam na youtubeu ocjene čovjeka koji ju je kupio i koristi je.

I tu se vidi da recimo vodilica za rezanje po dužini (rip fence) je loša, da koliko god da je pričvrtiš na jednom kraju, na suprotnom kraju nije čvrsta i pomjera se. Čak i kada se namjesti da bude savršeno paralelna sa listom pile. A to znači da je velika vjerovatnoća da će rez biti kos umjesto ravan. I ona vodilica za koso rezanje (miter gauge) je isto tako plastična i loša, šipka koja ide u utore pile po kojima klizi je predebela, viša od nivoa stola pile, a to znači da će drvo na vodilici da se ljulja lijevo desno šta opet znači neravan rez.

I to ne bi bio problem, mnogi proizvođači te dvije vodilice šalju nekvalitetne kada ih ispuručuju uz pilu, pa ljudi već planiraju kupiti posebne vodilice, pogotovo ako su pile koje kupuju jeftine jer nema šanse da uz pilu od 400 KM dođu dvije vodilice dobrog kvaliteta koje bi ukupno koštale 200 KM da se posebno kupuju. Dođe nešto šta vrijedi za obje ukupno 30-50 KM.

Ali, ima veći problem. Na primjer, konkretna Einhell pila ima utore u stolu uže od sandardnih. Naime, standradno se utori prave širine 18 mm (3/4") i svi ozbiljni proizvođači, bilo da će neko koristiti vodilice za pile drugih proizvođača li vodilice proizvođača koji ne prave same pile ali prave opremu za njih, prave vodilice da se koriste sa standardnim utorima i drugim standardnim "konekcijama". Einhell pila ima te utore širine 16,3 mm. Dakle, neće se moći kupiti bolja vodilica jer je pila neće moći prihvatiti.

To je problem sa jeftinim mašinama i alatima. Nestandardna rješenja koja otežavaju ili čak i onemogućavaju da se mašina "popravi" zamjenom isporučene opreme ili dijelova za kvalitetnije kupljene negdje drugo.

Da ponovim, moje mišljenje je da mašine i alate koji će raditi precizna rezanja, mjerenja i eventualno bušenja (neko radi preciznu mehaniku recimo) treba kupovati što kvalitetnije i neka su skuplji. Alati kojima se radi posao u kojem preciznost nije toliko važna mogu biti jeftini jer na primjer jeftinija ekscentričnia šlajferica neće uništiti posao, može eventualno zahtijevati više truda i vremena od kvalitetne, ali loše namješten jeftini list jeftine pile ili neravno montiran nosač noža jeftine blanjalice mogu upropastiti posao.
Hakiz
Posts: 40528
Joined: 30/07/2015 20:01

#633 Re: Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Post by Hakiz »

Da, upravo završavam kutije za zvučnike. I rad na ovom paru me je konačno natjerao da upravo (prije 20 minuta) naručim https://www.masineialati.ba/shop/stacio ... a-kgs-216/

Dosadilo mi je neravne rezove popravljati blanjanjem, šmirglanjem i popunjavanjem smjesom za popunjavanje rupa u drvetu. Prviše vremena, truda i živaca ode na popravljanje loših rezova jeftinih pila.

Razmišljao sam i prije, tražio odgovarajuću i nikako nisam mogao sebi opravdati visoke cijene kvalitetnih (Bosch) ili loš kvalitet jeftinih (Einhell). Ova Metabo mislim da je odličan odnos cijene i kvaliteta, barem prema onome šta sam vidio na youtube klipovima o toj pili.
Hakiz
Posts: 40528
Joined: 30/07/2015 20:01

#634 Re: Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Post by Hakiz »

Hemel wrote: 14/05/2020 10:57 Nemojte pretjerivati sa hobi alatom.
Dati 1000KM za stolni cirkular je previse ako je slican takav Einhelov 200KM.
Ipak je to hobi alat sto znaci da neces nesto raditi, prodavati da ti se isplati.

Ja sam skupio jako puno tog hobi alata a sada nemam vremena za sve to i sada stoji i propada.

Uhvatila me bila neka manija i to me drzalo godinama na sta god naidjem ja kupujem ''mozda mi zatreba'' i sada sam u situaciji da sam se zatrpao alatom.
Navratio neki rodjak kod mene u garazu i :shock: sta je ovo kao da sam usao u Titanik(prodavnica raznih alata i materijala).

Kupuj ono sto ces odmah koristiti i malo duze, da ti bas bude od koristi. Ne isplati se kupovati ''mozda mi zatreba'' ili se rijetko koristi.
Prvo sagledaj svaki projekat sta ti je od materijala i alata prihvatljivo. Ako neki projekat bez obzira svoj privlacan izgled zahtjeva poseban materijal ili alat, trazi zamjenski projekat.
Ima izreka koja kaže "To je hobi i treba da košta".

Hobi je nešto šta se radi iz ljubavi, želje, ne zbog profita, isplativosti, razmišljanja o tome koliko će se na tome dobiti ili izgubiti itd.

Zato se nikako ne slažem sa zadnjom rečenicom da ako ti neki projekat traži poseban materijal ili alat, traži zamjenski projekat. Ljudi provedu godine i decenije restaurišući automobile svojih očeva ili djedova, kuće svoje porodice itd. Ne isplati im se, košta ih ali ponos na rezultat i na sebe što se taj rezultat postigao nema cijenu. Ako neko razmišlja o tome ako kupi neku mašinu za koliko će je moći prodati to ne radi iz ljubavi i bolje da nije ni počinjao sa tim. Eventualno to radi kao profesiju pa razmišlja o isplativosti, ali to je druga priča, sada pričamo o hobiju. Naravno, ako će neka mašina biti upotrebljena samo jednom a skupa je, ne bi je trebalo kupiti. Ali, ako će ta mašina pomoći da se završi nešto šta se zaista jako želi završiti, onda ta kupovina ima smisla. Pa ako se sutra ta mašina proda jer više ne treba dobro je, ako ne proda, dobro je i to. Ispunila je svoju funkciju koja je da korisnika učini sretnim. Naime, završen posao hobiste nije samo predmet koji imamo kao rezultat posla. Jednako je, a možda i više osjećaj ponosa, postignuća, ispunjenosti, sreće zbog postignutog uspjeha. To, ipak, vrijedi više od novca.

Naravno, ne treba se zalijetati pa ugroziti osnovnu egzistenciju kupovanjem opreme za hobi, nema rezultata ako se umre od gladi ili postane beskućnik, ali ako se ima 1.000 KM i razmišlja da li ih potrošiti na novu mašinu ili ne...
User avatar
Hemel
Posts: 6605
Joined: 08/11/2003 00:00
Location: prije i poslije tobe ista

#635 Re: Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Post by Hemel »

Da ne kvarimo temu, hobi je skupljanje slicica, pravljenje kolekcije satova ili skupocjenih automobila...
Mi smo ovdje da nesto uradimo svojim rukama pa kako god ispalo, mojih ruku je djelo.

Npr. ja sam radio klizna vrata. Znam da ima gotovi okovi vani negdje koji kostaju €150. Ja bi sada trebao to ganjati preko nekoga ili narucivati pa cekati...zasukao sam rukave i sam sam pravio sve. Za sve sam se morao da snalazim kako ovo kako ono. Samo jedan var da sam trebao imati morao bi odustati od tog dijela i traziti drugo rjesenje. Ne kazem da je aparat za varenje losa stvar i namjeravam ga kupiti i znam da ce se rijetko koristiti ali je bolje nego nekoga moliti.
Sada bih trebao neke stolove(2) i par klupa da pravim, koliko god mi se neka ideja svidja(vizuelno), slijedeci korak koji gledam je raspolozivi materijal i obrada. Ako moram nesto da frezam odmah idem na drugu sliku jer nemam masinu za frezanje(a trebao bi i nju kupiti). To je sustina.
Ne mozes sve masine pokupovati da bi zavrsio neki prosjecan projekat, moras se malo prilagodjavati.
User avatar
Hemel
Posts: 6605
Joined: 08/11/2003 00:00
Location: prije i poslije tobe ista

#636 Re: Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Post by Hemel »

sherbett wrote: 11/05/2020 03:04 Predobro! :thumbup:

Jel ima netko iskustva s obradom starog namjestaja?
Neki vid home made restauracije?
https://nl.pinterest.com/pin/830843831245317189/
majstor.yoda
Posts: 317
Joined: 16/04/2009 00:48

#637 Re: Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Post by majstor.yoda »

@Hakiz,

Nek je sa srećom. Nadam se da će te dobro poslužiti i da će opravdati očekivanja. Kad je malo izgustiraš,, napiši utiske :) ja je odavno gledam. Ja ne mogu da prežalim so je nisam uzeo kad je zet naletio na nju na sniženju u Njemačkoj za nekih 160-170e. Dok sam vidio poruku, on već izašao.

Ali mi se sve čini da ću je jednom pazariti, pa kako god :D

Jesi do sada uzimao šta sa mašine i alati? Ja sam ovo što imam Metaba uzimao u Cromu, odem, vidim, ponesem. Ko dijete sa igračkama, ko bi dočekao dostavu :D

Još jednom, sretna ti bila i dugo ti poslužila :)
Hakiz
Posts: 40528
Joined: 30/07/2015 20:01

#638 Re: Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Post by Hakiz »

Eh, da je kao što nije.

Zvali me prije oko pola sata i kažu da je ipak nemaju na stanju. A ja juče telefonom razgovarao, kažu ima i naručio. Doći će im tek za oko mjesec. Valjda čekaju jednan uvoz prije ali u neće biti u tom nego u sljedeem. I kažu da je samo trenutno nema, inače ih uvijek imaju na stanju, valjda su tražene. Hajde što ne ažuriraju web stranicu ali ni u kompjuterima nemaju informacije. Ili je neki problem sa pilom koju su imali pa je nisu htjeli prodati. Nema veze, čekaću.

Nisam ništa prije naručivao od njih, i ovakve situacije su moguće, shit happens, ali ovo je ispalo u stilu naša posla.

Zvao sam i Crom, nemaju je ni oni. Nema ni ProfiCentar. Nema... :lol:

A kako vidim kod svih ista cijena i isti popust, i u isto vrijeme nemaju iste proizvode, kao da su se dogovarali :zoka:

Najgore je to što nema ništa slično na tržištu koliko ja vidim. Sve u tom rangu cijena ili jeftinije su od proizvođača tipa Einhell, Scheppach i slični, a sve od firmi tipa Makita, Metabo, Bosch su dosta skuplje.

Doduše, rekli su mi da imaju ovu https://www.masineialati.ba/shop/stacio ... a-kgs-254/ dakle "veća sestra" ove što sam je naručio i čak mi ponudili dodatni popust zato što su mi dali pogrešnu informaciju (hvala im), ali opet bi to bilo oko 200 KM više od prvobitno planiranog. Sa većim listom ima isti kapacitet rezanja po širini 305 mm, ali rezanje po dubini je mnogo veće, sa 65 mm na 92 mm što je već ozbiljno. Samo što ja ne mogu opravdati 200 KM više jer mi toliki kapacitet ne treba. A i list pile je skoro duplo skuplji, ova manja ima 216 mm promjer koji košta oko 60 KM, za ovu veću list košta skoro 115 KM.

Da, ponudili su mi i ovu https://www.masineialati.ba/shop/stacio ... -lasercut/ ali 120 mm širina pod 90 stepeni i 80 mm pod 45 stepeni mi mi je ipak malo. Ali kome je to dovoljno, jeste 340 KM, ali je Metabo. Einhell tog kapaciteta u FIS-u košta 150 KM, pa...

Ko zna, možda u međuvremenu bude ili kod njih ili negdje drugo neka akcija za neke druge modele Makite, Metaba, Boscha i sličnih, ali opet mislim da je KGS 216 M po ovoj cijeni najbolji odnos cijene i kvaliteta. Ova KGS 254 je isto sa dobrim odnosom cijene i kvaliteta kada se uporedi sa cijenama sličnih pila drugih kvalitetnih brendova pa kome treba rezanje debljih dasaka, recimo za noge velikih stolova ili deblje podupirače pri konstrukciji i slično trebao bi razmisliti. Ja se dvoumim, da je do 100 KM više kupio bih je, ali više od toga mi je puno.

Tako da ću sačekati da mi jave (rekli su mi da su me zapisali u stilu čim stigne prvi sam na redu za kupovinu, pa da im vjerujem) i kupio bih je samo ako ostane ista cijena, ova od 480 KM. Iskreno i to je više nego vani, koliko vidim cijene su im oko 200 Eura redovno i budu i na sniženjima, ali kako nemam nikoga da mi je kupi vani i donese, nemam izbor.
majstor.yoda
Posts: 317
Joined: 16/04/2009 00:48

#639 Re: Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Post by majstor.yoda »

Jbga, valjda će brzo doći. Ja je vidio u Cromu kad sam uzimao ručnu kružnu, jedva sam izašao iz radnje :D

Kad sam nekad ranije pitao u Cromu za plaćanje na rate, da uzmem nekih stvari, rekli da može u principu do 6 rata, više ih kolje banka. I preporučili mi da odem na mašine i alate ako ću na rate :D

Ma kgs 216 meni djeluje odlična. Ona sa većim listom je fakat dobra, ali i ovako čovjek izleti puno, dodatnih 200km je već ozbiljna cifra. Približi se čovjek solidnoj stolnoj Metabo pili. A pitanje je koliko će se koristiti tih dodatnih cenata dubine.

Vezano za cijene, kontaktirao ekipu Ključa 13 u vezi one Scheppach pile, i rekoše mi da u Cro kgs 216 bude 190-210 eura, kako kad. A kod nas na akciji 480. Baš nas deru marže.

Hajde, nadam se da će ipak brzo doći. Još ako te pripaze malo, biće odlično :)
majstor.yoda
Posts: 317
Joined: 16/04/2009 00:48

#640 Re: Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Post by majstor.yoda »

Usput, evo šta su mi napisali, vezano za KGS216m, poređenje sa onom Scheppach.


Ja ne nagovaram na Metabo, ali znam što dobiješ kod Metabo modela
Veća je površina samog alata (radne ploče) / daje na stabilnosti kod rezanja
Ovo je stvar osobne prirode. Netko voli ručku da je kao revolver a netko da je vodoravna (Metabo)
I nešto što ne piše na alatima. Metabo jedini isporučuje svoje pile s listom za rezanje drvo i aluminijskih lajsni. Sam list je minimalno cca 40€ ako se ide kupiti

Naravno da Metabo ima dječje bolesti
Slabo skupljaju piljevinu kod rezanja
Laser se nalazi na lošijem položaju i zbog toga se brzo nakupi na njemu piljevina (morate ga očistiti)
LED svijetlo bi moglo biti bolje / jače
Bilo bi dobro da su stege za materijal brze, a ne na vijak.

Ako ništa, ljudi koji rade s tim alatom i imaju iskustva
Hakiz
Posts: 40528
Joined: 30/07/2015 20:01

#641 Re: Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Post by Hakiz »

Interesantno, ja sam našao informacije da dobro kupi piljevinu.

Nemaš šta nagovarati, nju sam odabrao i čekam da dođe. Jedino ako povećaju cijenu odustajem.

Meni bi više odgovarala uspravna ručka jer ću je okidati lijevom rukom, ali ša je tu je. Bosch 8 sličnih karakteristika koja ima uspravnu ručku je duplo skuplja tako da...

U Češkoj kgs 216 m košta 4.700 kruna, a to je 170 Eura :(
majstor.yoda
Posts: 317
Joined: 16/04/2009 00:48

#642 Re: Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Post by majstor.yoda »

Nisam te ništa nagovarao, tako mi ljudi napisali, u okviru odgovora za Scheppach i to da sam razmisljao o KGS 216 :)

a kao što sam napisao ranije, ne mogu da prežalim što nisam uzeo kad je zet vidio na sniženju u Njemačkoj.
User avatar
eltroxin
Posts: 2056
Joined: 30/08/2009 23:35

#643 Re: Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Post by eltroxin »

GandalfSivi wrote: 12/05/2020 17:33 Novi, malo ozbiljniji projekat se privodi kraju. Stol i klupa u jednom...

Image

Image
Svaka cast! :thumbup:
Jesi li ideju pokupio od Direste? :)
User avatar
GandalfSivi
Posts: 18292
Joined: 09/09/2006 00:38
Contact:

#644 Re: Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Post by GandalfSivi »

Ma clan sam par grupa na FB koje se bave ovim zajebancijama, pa nadjem inspiraciju. Klupa se i ofarbala i zavrsila, evo sada konacne slike...

Image

Image
User avatar
eltroxin
Posts: 2056
Joined: 30/08/2009 23:35

#645 Re: Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Post by eltroxin »

Pogledaj Direstu sta radi, ima super stvari:
User avatar
dadoka84
Posts: 3476
Joined: 04/08/2006 00:30

#646 Re: Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Post by dadoka84 »

Diresta pun fazona, pratim ga godinama.
Hakiz
Posts: 40528
Joined: 30/07/2015 20:01

#647 Re: Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Post by Hakiz »

Majstor.yoda, šta misliš da prije nego što kupiš električnu preklopnu pilu probaš sa ručnom pilom koja je namijenjena za istu svrhu, ovakvom:

Image

Bile su dvije u OBI-ju, manja između 30 i 40 KM, veća čini mi se 70 ili 90.

Ne može praviti rezove kose po debljini drveta, samo po širini, to joj je mana, kao i maksimalna debljina drveta koju može rezati. Ali je zato 10 puta jeftinija od električne i ne troši struju. Sat rada sa 1.500 W pilom potroši puno struje. Doduše, troši hranu potrebnu za rad mišića :)

Da li razmišljate o tome koliko vam struje troše mašine, koliko nas naš hobi košta ne samo u alatu i materijalu nego i u ostalim troškovima?

Recimo pila od 1.500 W i usisivač od 1.200 da rade sat dnevno to je 2.700 W, nije to malo. Nekoliko dana u mjesecu takvog rada osjetno poveća račun za struju.

Imam osjećaj da nije puno, naime ako radim 3 sata u toku dana, mašine naravno ne rade svih 3 sata, osim šmirglanja imama osjećaj da ukupno mašine ne rade ni 10 minuta. Jedino šlajferica radi dugo u kontinuitetu, treba išmirglati sve. Ali možda se varam, možda mašine rade puno duže. Nekoliko sekundi po rezu, puta nekoliko desetina ili stotina rezova, pa blanjanja, pa šlajfanja, pa bušenja itd, nakupi se.

I koliko mašine rade u praznom hodu? Recimo stavite bušilicu na stalak i trebate probušiti 100 rupa. Treba 10 sekundi po rupi. Ali ne isključujete bušilicu dok mijenjate komade materijala u kojima bušite rupe. Pa tako dok sklonite komad drveta u kojem ste probušili rupu da bi stavili komad u kojem tek treba probušiti, pa dok se taj novi komad postavi na pravo mjesto, bušilica od 500 ili 1.000 W radi uprazno.

Mislio sam kupiti onaj razvodnik sa mjeračem potrošnje električne energije pa mašne uključiti preko tog razvodnika i vidjeti koliko struje trošim kada radim sa mašinama.
Last edited by Hakiz on 17/05/2020 00:19, edited 1 time in total.
User avatar
matsuda
Posts: 484
Joined: 13/07/2011 18:55

#648 Re: Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Post by matsuda »

Hakiz wrote: 16/05/2020 23:59 Majstor.yoda, šta misliš da prije nego što kupiš električnu preklopnu pilu probaš sa ručnom pilom koja je namijenjena za istu svrhu, ovakvom:

Image

Bile su dvije u OBI-ju, manja između 30 i 40 KM, veća čini mi se 70 ili 90.
Nisam prelistao svu temu tako da je moguce da nisam u toku, ali sto se tice ove alatke moram reci da nikada nisam bio zadovoljan istom. Jednostavno ne dobijem preciznost reza koja bi opravdala kupovinu posebnog alata, doduse, istu sam posudjivao od drugova koji imaju tako da nije bila moja i nova iz kutije. Stolni cekular imam nekoliko godina i danas sam nesto rezao i palo mi je na pamet koliko malo ga koristim. Mozda je do mene, ali jednom kada imas ostru rucnu pilu (ne onaj nas stil sa lukom, nego ona siroka sa ruckom na kraju) izvjezbas se pravilno rezati i najvaznije: lijepo obiljeziti drvo nozem i zarezati da pila ima gdje zagristi da pravilno pocnes rez, nista od ovoga ti ne treba. Jedino za sta bi mi trebale ove spravice (i zasto sam ih posudjivao) jest sitno drvo tipa lajsni ili malih ukrasnih komadica. Za sada za potrebe te sice uvijek nadjem komad hrastovine samo da mogu urezati mali rez koji ce voditi pilu kad rezem ono sto trebam.
Hakiz
Posts: 40528
Joined: 30/07/2015 20:01

#649 Re: Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Post by Hakiz »

Hvala. Ja nisam radio sa tim pilama, tako da ne smijem ništa reći.

Znam da rukom nisam nikada uspio dobiti dobar rez. Imam ovakvu

Image

I ovakvu

Image

ali nikada nisam dobio rez koji nema neku grešku.

Kažu da su ovakve najbolje

Image
User avatar
Euphoria
Posts: 10638
Joined: 15/11/2018 23:40
Location: Samo drsko na fin način!

#650 Re: Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Post by Euphoria »

Hakiz wrote: 17/05/2020 00:25 Hvala. Ja nisam radio sa tim pilama, tako da ne smijem ništa reći.

Znam da rukom nisam nikada uspio dobiti dobar rez. Imam ovakvu

:kiss:
Post Reply