Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Sve o kulinarstvu, o uređenju stana, o modi...

Moderator: anex

Post Reply
Hakiz
Posts: 40552
Joined: 30/07/2015 20:01

#501 Re: Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Post by Hakiz »

Koji video :P

Ma, ja ću polako, kupim jednu stegu kada budem mogao, pa drugu, pa će se vremenom nakupiti.

Ima jedan drugi trik kojim se može nadomjestiti nedostatak dugačkih stega.

Uzmeš one trake sa zatezačima, kao što se koriste kada se pričvršćuje teret na automobile i kamione. Problem sa time je što daske koje zategneš će sigurno početi da se podižu, na primjer ako si spojio 5 dasaka da napraviš ploču stola i stegnuo ih tim zatezačima, 1. i 5 daska, a vjerovatno i ostale, će početi da se podižu i krive. Da bi to sprečio, uzmeš dvije daske širine stola, staviš ih na krajeve pod 90 stepeni u odnosu na širinu (spojeve) dasaka za stol tako da između sebe "poravnaju" daske stola. Tako da nastane sendvič, daska za ravnanje, daske stola, daska za ravnanje. I te daske za ravnanje stegneš kratkim stegama.

Kao na ovom videu: https://www.youtube.com/watch?v=9rgfrHyJ6i0

Umjesto pipe clapms koristiš trake sa zatezačima, a počevši od 7:10 minute na videoklipu je pokazano kako sprečiti iskrivljenje spojenih dasaka.

A evo još ideja:

https://www.youtube.com/watch?v=Evb64ZYXyDE

https://www.youtube.com/watch?v=ePmGg2RD-m8

https://www.youtube.com/watch?v=Xa4gUwZeAPg
majstor.yoda
Posts: 317
Joined: 16/04/2009 00:48

#502 Re: Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Post by majstor.yoda »

u subotu bio u OBI-ju i prvi put vidim one Einhell stolne pile, što se prodaju po raznim portalima. Majke mi, ono isto igračka. Ne znam ni sam šta sam očekivao, ali mi one ne djeluju kao nešto stabilno i izdržljivo. možda griješim.

također, mali savjet za buduće kupce: ako planirate kupiti ubodnu pilu, gledajte da bude ona koja prima takozvane T-Shank listove, odnosno listove koji imaju prihvatni dio poput slova T. sad sam prvi put probao staviti list u CMI pilu koju sam dobio, neku jeftinu, znači, zeza sam tako. a kvalitet je na nivou, probao malo dotegnuti lis, šarafi odmah preskočili i izlizali se navoji. moram sad naći dva šarafa koji mogu poslužiti kao zamjena :D
User avatar
Norm
Posts: 2867
Joined: 27/10/2011 11:29
Location: Prokleta Avlija

#503 Re: Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Post by Norm »

zposao
Posts: 2585
Joined: 22/03/2019 09:27

#504 Re: Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Post by zposao »

Zanima me jedna stvar, je li iko narucivao neke akumulatorske alate izvana preko ebaya i slično. Zanima me da li može naručiti npr akumulatorska busilica u setu sa baterijom i punjacem. Negdje sam nekad citao da se baterije ne smiju slati iz drzave u drzavu jer je to kao zabranjeno?
Da li bi to bio problem ili se mora naruciti samo alat bez baterije a bateriju ovde kupiti?
Hakiz
Posts: 40552
Joined: 30/07/2015 20:01

#505 Re: Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Post by Hakiz »

Da je zabranjeno slati iz države u državu, mi ne bismo mogli kupovati mobitele i akumulatorski alat u našim prodavnicama jer ih uvoznici ne bi mogli uvesti.

Ako ti prodavač kaže da šalje u BiH, onda šalje. Ali to ako je firma. Ako kupuješ od osobe, onda ko zna, možda ni prodavač ne zna može li poslati ili ne.

Problem je u tome što su litijumske baterije lako zapaljive, pa je avionski prevoz problem. Ako se trasportuje kopnom (kamion i voz), ne bi trebao biti problem. Dakle, da li ćeš moći kupiti može zavisiti od toga gdje je prodavač.

Evo šta DHL kaže o tome: https://www.dhl.ba/bs/express/slanje/sa ... eries.html

https://dnevnik.hr/vijesti/hrvatska/str ... 61838.html

http://www.upu.int/fileadmin/documentsF ... riesEn.pdf
zposao
Posts: 2585
Joined: 22/03/2019 09:27

#506 Re: Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Post by zposao »

Hakiz wrote:Da je zabranjeno slati iz države u državu, mi ne bismo mogli kupovati mobitele i akumulatorski alat u našim prodavnicama jer ih uvoznici ne bi mogli uvesti.

Ako ti prodavač kaže da šalje u BiH, onda šalje. Ali to ako je firma. Ako kupuješ od osobe, onda ko zna, možda ni prodavač ne zna može li poslati ili ne.

Problem je u tome što su litijumske baterije lako zapaljive, pa je avionski prevoz problem. Ako se trasportuje kopnom (kamion i voz), ne bi trebao biti problem. Dakle, da li ćeš moći kupiti može zavisiti od toga gdje je prodavač.

Evo šta DHL kaže o tome: https://www.dhl.ba/bs/express/slanje/sa ... eries.html

https://dnevnik.hr/vijesti/hrvatska/str ... 61838.html

http://www.upu.int/fileadmin/documentsF ... riesEn.pdf
Aha, hvala ti na info.
Ma gledam neke aku-busilice na Amazonu i Ebayu, pa ima zanimljivih i "novih" i "skoro novih" u Americi, Britaniji itd..
Ali to nije kopnom. Valjda se može slati brodovima, možda to nije zabranjeno?

I ja nešto kontam pa hebote svi mobiteli i laptopi dolaze iz Kine brodovima i avionima, pa kako to da sam negdje čitao da se baterije ne smiju slati..
Morat cu malo prostudirati to, jer sam se bas zagrijao za kupiti neku "polovnu" ili novu aku-busilicu iz Amerike. Vidim da tamo ima izbora. A valjda je kvaliteta bolja nego u nas...
Ovde deru sa cijenom a neznam sta si dobio.
Hakiz
Posts: 40552
Joined: 30/07/2015 20:01

#507 Re: Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Post by Hakiz »

Amazon je posebna priča, recimo filtere za masku Amazon Britanija ne šalje u BiH, a Amazon Njemačka šalje. A prodavnica iz koje preko Amazon Njemačka te filtere u stvari kupujem je u Britaniji :D

Zato sam ti rekao, najsigurnije je kupovati od prodavača koji do BiH može slati kopnom.

I vidi cijenu transporta.

Nađeš bušilicu u Americi za 80 USD, pa ti trasport (ako može) zbog litijumskih baterija bude skup, dođe još 100 -150 USD, a onda pređeš 300 KM pa ti ovdje udare i carinu i onda ti ispadne jeftinije kupiti ovdje :evil:

Ozbiljno, može se desiti da nađeš jeftini proizvod ali kako je u pitanju litijumska baterija prodavač neće da šalje poštom nego samo kurirom, DHL ili UPS ili FedEx, a onda trošak transporta raste strahovito.

Meni bi Britanija bila zadnji izbor, izbor iz očaja. Skupo je kupovati iz Britanije, mislim da je skuplje nego iz SAD. Cijene su veće, a i transport može biti dosta skup.

Često i ja krenem da nešto kupim izvana, pa kada izračunam sve troškove i rizik da se ošteti u transportu, na kraju kupim ovdje ako ima.
Last edited by Hakiz on 13/05/2019 17:19, edited 1 time in total.
zposao
Posts: 2585
Joined: 22/03/2019 09:27

#508 Re: Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Post by zposao »

Hakiz wrote:Amazon je posebna priča, recimo filtere za masku Amazon Britanija ne šalje u BiH, a Amazon Njemačka šalje. A prodavnica iz koje preko Amazon Njemačka te filtere u stvari kupujem je u Britaniji :D

Zato sam ti rekao, najsigurnije je kupovati od prodavača koji do BiH može slati kopnom.

I vidi cijenu transporta.

Nađeš bušilicu u Americi za 80 USD, pa ti trasport (ako može) zbog litijumskih baterija bude skup, dođe još 100 -150 USD, a onda pređeš 300 KM pa ti ovdje udare i carinu i onda ti ispadne jeftinije kupiti ovdje :evil:

Imam iskustvo u kupovini iz Britanije, kupovao sam, doduše davno, neku fotografsku opremu. Britanija je strahovito skupa.

Transpot je takođe užasno skup, prije 10-ak godina kada sam više kupovao izvana, jeftinji transport mi je bio iz USA nego iz Britanije.

Rezervna baterija za moju Black and Decker bušilicu košta više od 100 GBP (220-240 KM, koliki je danas kurs ne znam), bez transporta. A sama bušilica u OBI-ju, sa uključenom baterijom, koštala je 210 KM.

Meni bi Britanija bila zadnji izbor, izbor iz očaja.
A i ja sam primjetio da je Britanija užasno visokih cijena. Američke i Njemačke cijene su čak i prihvatljive. Doata ih ne šalje za BiH. Ali nekima pise i da šalju...sad samo treba vidjeti koliko bi koštalo slanje i je li skuplja pita od tepsije. :wink:

A ja ne gledam Black&Decker nego sam gledao Makitu, Milwaukee i DeWalt. Srednji neki rang. Ne treba mi ništta prejako. Ali ne bi ni preslabo i nekvalitetno, to mogu uvijek ovdje naći. Mislio sam kvalitetan i pozdan alat neke srednje kategorije za duge staze da se čovjek moze pouzdati da ce to rješavati sve šta staviš pred njega od kućnih problema.
Hakiz
Posts: 40552
Joined: 30/07/2015 20:01

#509 Re: Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Post by Hakiz »

A šta nedostaje Makiti i DeWaltu kada ih kupuješ ovdje? Ako te je strah da se prodaju kopije, imaš zastupnike ovdje, pa kontaktiraš dirktno proizvođače, provjeriš originalnost i ako nije originalan proizvod prijaviš zastupnike proizvođaču, da izgube licencu.

Ono šta meni smeta kod naših trgovaca je da proizvod iz 2016. koji je izašao iz proizvodnje i koji su našli negdje neprodat za 30% od originalne cijene prodaju kao proizvod iz 2019. sa punom cijenom. Ili su nabavili proizvod koji je sa malom greškom pa ga proizvođač prodaje kao škart, prošao je ispravnost, ali ne i kvalitet, ispravan ali ne 100% po specifikacijama, a prodaju ga kao potpun.

Ali ne sumnjam u originalnost, barem tih alata.

Doduše, sumnjam da Hercgovci uvoze originalnu i/ili 100 ispravnu Salomon odjeću ili obuću :evil:

Ako gledaš na Makita i DeWalt kao srednju klasu, onda nemaš problema, imaš ti para da kupiš šta hoćeš :wink:

Ja sebi Makita i DeWalt cijene ne mogu ili priuštiti ili opravdati čak i kada imam toliko novca. Zeleni Bosch mi bude skup, kamoli spomenuti :)
zposao
Posts: 2585
Joined: 22/03/2019 09:27

#510 Re: Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Post by zposao »

Hakiz wrote:A šta nedostaje Makiti i DeWaltu kada ih kupuješ ovdje? Ako te je strah da se prodaju kopije, imaš zastupnike ovdje, pa kontaktiraš dirktno proizvođače, provjeriš originalnost i ako nije originalan proizvod prijaviš zastupnike proizvođaču, da izgube licencu.

Ono šta meni smeta kod naših trgovaca je da proizvod iz 2016. koji je izašao iz proizvodnje i koji su našli negdje neprodat za 30% od originalne cijene prodaju kao proizvod iz 2019. sa punom cijenom. Ili su nabavili proizvod koji je sa malom greškom pa ga proizvođač prodaje kao škart, prošao je ispravnost, ali ne i kvalitet, ispravan ali ne 100% po specifikacijama, a prodaju ga kao potpun.

Ali ne sumnjam u originalnost, barem tih alata.

Doduše, sumnjam da Hercgovci uvoze originalnu i/ili 100 ispravnu Salomon odjeću ili obuću :evil:

Ako gledaš na Makita i DeWalt kao srednju klasu, onda nemaš problema, imaš ti para da kupiš šta hoćeš :wink:

Ja sebi Makita i DeWalt cijene ne mogu ili priuštiti ili opravdati čak i kada imam toliko novca. Zeleni Bosch mi bude skup, kamoli spomenuti :)
Ma ne nedostaje ništa skupim alatima ni ovdje. Ali kao prvo mislim da nije ista kvaliteta alata koja se plasira na nase trziste i na americko i britansko. Ne znam, mozda sam u zabludi, ali dosad je dosta puta to potvrđeno sa različitim proizvodima.
Druga stvar, baš kao što si ti napisao, ovdje neke stare modele koji bi MORALI imati nizu ccijenu prodaju ko da su zadnji krik tehnologije. Evo baš neki dan išao bezze gledat alat i gledam u jednoj robnoj kuci (necu je imenovat) nema niti jedan uređaj od Boscha ili Makite da je BRUSHLESS... niti jedan!
A cijene tih malo jacih aku busilica od Boscha ili Makite (koji su stari modeli) idu do 800KM :shock:

Ja pogledam neki najjaci i najnoviji Makitin model na Amazonu i pise najniza cijena otprilike 250 dolara. Novo!
Pogledam ovaj model koji je u nas 800KM na amazonu 100tinjak dolara... Pa se zamislis...

A krivo si me razumio, nisam ni ja nikakav ministar da mi je Makita srednja klasa :lol: nego sam mislio da ne bih neki najjeftiniji model od Makite a ne bi ni najskuplji nego neki srednji po snazi... Ima ih za stotinjak dolara koliko hoces.
Cak mislim da je isplativije kupiti neki polovan a ocuvan i sa garancijom. To ima za bagatelu kupiti, a aigurno bi trebalo radit 10 godina ako je kvaliteta.

Evo ovako nesto sam gledo pa do 100 dolara
https://www.amazon.com/gp/aw/d/B01AD100 ... IAFF&psc=1

Pise da se ne placa postarina. To je brate oko 110 KM ja mislim. Plus kupis ovde baterije i punjac nek je jos 100-150 KM, i imas kvalitetnu masinu za nekih 250 KM.

I ja nemam niti bi davao kada bi i imao vise od 300KM. Nekako kontam da vrijedi dat za neki dobar i kvalitetan alat koji bi trebao služiti jedno 10 godina 250 KM. Mislim da je to razumno.
Dosad sam vazda kupovo neka bezimena i nejaka smeca od 50-80 KM pa to je žali Bože para... Smeće s kojim ne možeš nista.
Hakiz
Posts: 40552
Joined: 30/07/2015 20:01

#511 Re: Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Post by Hakiz »

.
Last edited by Hakiz on 23/05/2019 03:49, edited 1 time in total.
Hakiz
Posts: 40552
Joined: 30/07/2015 20:01

#512 Re: Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Post by Hakiz »

Da malo pametujem, neki zaključci koji su rezultat i sopstvenog iskustva i iskustava drugih:

Ko god ima mogućnost trebao bi nabaviti stonu kružnu pilu.

Ako to nije moguće, kombinacija preklopne i ručne kružne pile je sljedeći izbor

Ako ni to nije moguće, ručnu kružnu pilu treba imati.

Ne mora sve biti skupo i kvalitetno, ali:

Linijari, uglomjeri i sve čime se mjere i određuju dimenzije trebaju biti vrhunski. Već sam o tome pisao. Naročito moraju biti ujednačeni, dakle da se svi podioci svih linijara poklapaju. Jer je frustrirajuće i rad čini veoma teškim ako ne i nemogućim kada se odredi dužina 25 cm sa jednim linijarom na jednom komadu materijala, i sa drugim linijarom na drugom komadu isto 25 cm, pa kada se ti komadi izrežu i pokušaju uklopiti ne može se to napraviti jer je jedan komad kraći od drugog za dio milimetra ili i više.

Dakle, za linijare, uglomjere i slično ne treba žaliti novac za kvalitetne primjerke.

Sljedeće je alat kojim se reže i ravna. Za taj alat takođe treba potrošiti više da bi se kupio kvalitetan. Pod kvalitetom u ovom slučaju mislim prvenstveno na preciznost. Skoro svi alati, uključujući jeftine, će raditi OK (barem do isteka garantnog roka :), svi će biti prilično sigurni za rukovanje, ali ako su neprecizni, desiće se slično kao u slučaju sa nepreciznim linijarima. Neće biti moguće čvrsto spojiti različite komade izrezanog materijala, a i drugi problemi će nastati. U ovom slučaju, pogotovo za amaterski rad, snaga nije kritična, kritična je preciznost. Pa neka je mašina manje snage (ne mora biti 1.500 W, može i 1.000 W), ali neka je precizna.

Primjer: https://www.bosch-professional.com/de/d ... 0601682100 i u kombinaciji sa jednom ili više FSN vodilica https://www.bosch-professional.com/de/d ... end/?q=fsn

Investicija je poprilična, najjeftinija varijanta je kit koji Bosch nudi a koji uključuje tu pilu sa FSN 1600 (1,6 m) vodilicom i koji košta oko 600 KM bez PDV-a, vodilice su strašno skupe kada se pojednačno kupuju, ali u to se isplati uložiti.

Alternativa (uz sve moderne ručne kružne pile) bi mogla biti http://www.wolfcraft.com/en/products/p/ ... index.html.

Stvar je u sljedećem: Uzmete kružnu pilu koja ima recimo 190mm prečnik oštrice. I mjerite udaljenost od oštrice do ivice ploče pile (ploča koja naliježe na drvo). I otkrijete da je na jednom kraju oštrica 1mm dalje od ivice nego na drugom kraju. Tada vam ni sa najsavršenijom vodilicom neće biti rez ravan. I ako još otkrijete da na postavci za ugao rezanja od 0 stepeni pila i po debljini materijala pravi kosi rez (oštrica u odnocu na ploču nije neravna samo po horizontali, nego i po vertikali), tada ta pila neće ništa izrezati ravno čak i kada vodilicom kompenzujete horizontalnu grešku.

Zato ne treba žaliti novca da se kupi precizna pila sa dobrom vodilicom.

Sljedeća mašina koju treba kupiti preciznu je električna ručna blanjalica. I kod nje ako dno alata i ugao noža u odnosu na dno nisu u fabrici savršeno napravljeni, neravnine i frustracije su neizbježne. Ona nije kritična kao ručna kružna pila, ali ako se iole ozbiljnije koristi, mora biti precizna.

Zatim glodalica. Dno i oštrica moraju biti savršeno pod 90 stepeni.

Onda akumulatorska udarna bušiica/odvijač. Osim što glava mora biti precizna da boreri ne vibriraju i prave širu rupu nego što treba, ovdje je bitna snaga. Treba kupiti barem sa 50 Nm.

Ostale mašine ne moraju biti vrhunskog kvaliteta. Ubodna pila jeste alat za koji bi bilo dobro da je precizan, ali ubodne pile nisu ni predviđene za precizno rezanje, tako da nju treba koristiti za rezanje krivih linija, a kružnu pilu za ravne.

Ali čak i ako alat nije vrhunski, što bolji dodaci (oštrice pila, boreri, bitovi za šarafe itd) to je rad lakši i bolji su rezltati. Te stvari trebaju biti što kvalitetnije je moguće.

Sada dolazimo do nečega o čemu mnogi ne razmišljaju. A to je usisivač koji se može prikopčati na mašine. Kod usisivača sljedeće stvari su bitne:

Usisivač treba imati crijevo i priključak takve da se može na mašine prikopčati sigurno, da crijevo ne ispada iz mašine u toku rada. Ovo nije bitno samo zbog čistoće, nego i zbog sigurnosti u toku rada, a i zdravlja. Neke vrste drveta su nezdrave, iverica pogotovo, medijapan još i više, a bukva i hrast su i (dokazano) kancerogeni, tako da udisanje njihove prašine može biti veoma opasno. Zato bi usisivač morao biti pogodan za usisavanje i takvih materija. Usisivač treba koristiti kada se god može, a obavezno pri šmirglanju/brušenju. Jer je fina prašina koja nastaje šmirglenjem opasnija od komada nastalih rezanjem ili blanjanjem jer ju je lakše slučajno udahnuti. Dobro bi bilo da usisivač ima i rupu za ispuhivanje. U tom slučaju osim usisnog crijeva koje se prikopča na mašinu, nije loše kupiti dodatno crijevo i staviti ga na rupu za ispuhivanje. I time čestice koje dospiju na tu stranu crijevom "odvesti" što dalje od onoga ko radi i ljudi koji bi mogli biti u blizini. Usisivač koji ima strujni priključak za mašinu, pa sa pokrene kada se mašina pokrene, je dobar za udobnost. A i za sigurnost, jer se neće desiti da se zaboravi ručno pokrenuti usisivač kada se počne raditi.

A to onda dovodi do potrebe za dobrom maskom (barem PF2). zaštitnim naočalima i rukavicama. Sa jednom napomenom, rukavice nikada ne koristiti sa alatima kojma se oštrice okreću (sve vrste kružnih i preklopnih pila, blanjalice itd).

Ako ima jedna mašina koju vjerovatno ne bi trebalo kupiti u akumulatorskoj verziji to su ekscentrične (a možda i druge) brusilice. Jer su to alati koji se koriste najduže u projektima. Dok se rezanje, blanjanje, bušenje, zašarafljivanje mogu obaviti za nekoliko minuta ili sat-dva, brušenja se mogu obavljati satima. Tako da će vjerovatno trebati sa sobom imati nekoliko punih akumulatora kada se brusi. A onda je bolje koristiti brusilicu sa verzijom za struju iz mreže.

Izvinjavam se svima na dužini posta, onima koji ovo sve već znaju, a za ostale se nadam da su imali pročitati nešto korisno.
majstor.yoda
Posts: 317
Joined: 16/04/2009 00:48

#513 Re: Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Post by majstor.yoda »

@Hakiz, odličan i informativan post. Imam nekoliko pitanja, pa kad stigneš i ako ti se da, odgovori.

Stona kružna pila, šta je bitno i kako izabrati, bar kod nas u BiH? Gledam yt videa, Amerikanci imaju svega za pristojne pare. Kod nas baš i ne. Gledao neka dva modela Einhella. Jedna cirka 180km, druga 340km, gore dole. Prva ko igračka, nešto sitno, bez opcije nagiba, možda čak i bez podešavanja visine. Malo kućište, bez ikakve težine. Druga ima i postolje i podešavanje visina, nagib. Ali kućište kao da je od plastike i nisam siguran koliko može ona rezati. Ako si gledao šta, šta je mini um i koliko bi to koštalo?

Zašto udarna bušilica? Zar to nije bitno samo za beton? A čini mi se da je za to bolje klasičnu žičanu koristiti, koju gotovo svako ima. Svakako beton bušimo jednom u sto godina.

Tvoje mišljenje o zelenom Boschu? Vidio sam ovaj model u Kerametalu za cirka 200km https://m.bosch-do-it.com/gb/en/diy/too ... 199896.jsp

Einhell i Lux za ekscentrične brusilice? I koju minimalnu snagu gledati za njih?

Isti proizvodači za glodalice, vrijede li?

Nemoj se ljutiti ako budem imao još pitanja :D
Hakiz
Posts: 40552
Joined: 30/07/2015 20:01

#514 Re: Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Post by Hakiz »

Nisam radio sa stonom kružnom pilom pa ti ne bih znao dati detaljan odgovor. Ali, ono šta ću ja tražiti kada je budem sebi nabavljao (ako ikada) je sljedeće:

Vodilica za uzdužno rezanje (rip fence) mora biti precizna, savršeno paralelna sa nožem kada se pomjera na potrebnu dužinu. Ova ograda:

Image

Vodilica za rezanje pod uglom (mitergauge) takođe mora biti solidna i precizna, i žlijeb na ploči stola ne smije dozvoljavati pomjeranje vodilice lijevo - desno, samo naprijed - nazad. Ova vodilica:

Image

Naravno pila mora biti solidne izrade, da je ploča stola ravna, da je vođenje ugla i visine noža precizno, da je zaštita od povratnog udara materijala takođe solidna itd.

Kažu da je ova dobra: https://www.bosch-do-it.de/de/de/bosch- ... 199900.jsp

Cjena je čini mi se u maloprodaji niža nego što je na stranici, mislim da je između 300 i 350 Eura.

S tim da ima jednu manu, a to je da se ručka za pomjeranje vodilice za uzdužno rezanje mora povući sebi prije nego to se fiksira. U suprotnom vodilica može da ne bude potpuno paralelna sa nožem. Ali, to nije veliki problem, koliko sam ja vidimo po internetu, osim rečenog ljudi je prilično hvale.

Imam Lux glodalicu i ekscentričnu brusilicu. Šta da ti kažem, rade svoj posao. Koliko para, toliko muzike. Kod brusilice mi se ne sviđa što je priključak za prašinu ovalan a ne okrugao, a uz alat ne dolazi adapter. Pa sam se morao snalaziti kupovinom crijeva od tvrde gume i oblikovanja uz pomoć fena i skalpela da crijevo oblikujem da mogu prikopčati usisivač.

Kod glodalice mi se ne sviđa kako su napravili onaj providni plastični pokazivač dubine glodanja. Šipka je obla a pokazivač četvrtast, pa ispada kada se namjesti na željenu dubinu. Možda naručiti bolji pokazivač drugog proizvođača. Kada sam već kod glodalice, danas sam bio u OBI-ju i vidio B+D glodalicu koja izgleda porpuno isto kao Lux, samo je B+D naravno narandžasta a Lux plava. A t označi da objema firmama isti kineski proizvođač isporučuje identične mašine.

Ali rade svoj posao za sada kako treba i nemam ih namjeru mijenjati za bolje.

Od zelenog Boscha imam ubodnu pilu i bušilicu, i onako, volio bih da su bolji. Njih bih mijenjao, ali nije mi prioritet.

Prioritet mi je kružna pila. Ne sviđa mi se ova koju sada imam, B+D 1250 sa laserom. Počinjem skupljati za pilu sa vodilicom koje sam naveo u prethodnom postu. Skupo jeste, ali neka je.

Uz to mislim mijenjati i usisivač. Ovaj koji imam radi svoj posao, ali bih volio bolji. I mislim da ću nabavljati sve od Boscha zbog nekoliko razloga. Prvo, iskistvo me je definitivno naučilo da zaista treba kupiti kvalitetniji alat. Drugo, ako je sve od jedne firme, a pogotovo ako je sve od istog sistema (na primjer ako je sve zeleni Bosch ili sve plavi Bosch), onda će skoro sigurno kombinovanje mašina i dodatne opreme biti mnogo jednostavnije. Pa će, na primjer, sve mašine moći da se priključe na usisivač ili će adapter za priključenje ako nije uključen u pakovanje sa mašinom biti moguće nabaviti, vodilice i drugi dodaci će se moći koristiti sa svim mašinama sa kojima ih ljudi koriste itd.

Ne govorim o Boschu zato što ga nešto posebno volim, spominjem ga jer mislim da je barem u Sarajevu Bosch najlakše nabaviti i najveći je izbor njihovih proizvoda. A šta nema može se naručiti. U zastupništvu su veoma susretljivi jer znaju da maloprodajni trgovci ne nabavljaju i ne naručuju ako mušterija traži iako je to njihov posao a ne zastupnika, pa zastupnik iako u suštini ne bi trebao, izlazi u susret i prodaje individualnim kupcima, dakle vrši i maloprodaju a ne samo da distribuiše malorodajnim prodavnicama. A da tražim ko zna kakve likove preko OLX-a i drugih alternativnih kanala, to mi se stvarno ne radi. Možda sam staromodan, ali ako prodavač nema objekat sa imenom firme i adresom, kancelarije, izloženu robu . fiskne telefone itd, ne vjerujem mu. A sigurno tada nema ni fiskalnu kasu, ne izdaje račun sa kojim se može otići ovlaštenom serviseru u slučaju potrebe itd.

Jeste skuplje, ali kao što sam u prethodnom postu napisao, frustracije i izgubljeno vrijeme za popravljanje grešaka na materijalu koje su nastale zbog nekvalitetne mašine, ili bacanje komada materijala jer je nepopravljiv, pa kupovanje novog i ponovni rad, mogućnost nabave dodatne opreme i rezervnih dijelova, sigurnost pri rukovanju sa mašinom itd se sve razlozi zbog kojih mislim da je ta investicija isplativa. Ne moraju sve mašine biti skupe, ali one koje se koriste za precizniji rad ili trebaju imati neku drugu korisniku posebno bitnu osobinu, trebaju biti kvalitetne. A tada će biti vjerovatno i skupe.
majstor.yoda
Posts: 317
Joined: 16/04/2009 00:48

#515 Re: Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Post by majstor.yoda »

razumijem te to za fizičke radnje, ili barem ozbiljne online shoppove. gledam po fb radnjama i olx-u, primjera radi, prodaje se Bosch aku busilica, 24v, 6mAh baterija, 170km ili tako nesto. neko ko nema veze o tome, odmah ce se zaletiti i kupiti neki kineski dupljak. naravno, postoji mogucnost i da prodaju robu koja djeluje kao prava, sa specifikacijama kakve postoje, ali opet...

ako ti se da, napisi misljenje o onoj zelenoj Bosch kruznoj pili, sto sam stavio link iznad. sta mislis, valja li :)
Hakiz
Posts: 40552
Joined: 30/07/2015 20:01

#516 Re: Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Post by Hakiz »

Koliko vidim to je standardna pila kakvu imaju svi proizvođači. Jedino što je Bosch, pa možda da je napravljena bolje od recimo Black and Deckera. Dakle za amatera bi trebala biti OK. Ne mogu ti ništa reći tačno jer je nisam korstio, ovo što na papiru vidim je onako, ništa spektakularno, ali i ništa loše. Jedino su za te novce mogli napraviti da može rezati 66 mm drvo, ne samo 55. Ovi jeftiniji proizvođači standardno nude pile sa 66 mm. Ali, koliko vidim, pila je manjih dimenzija od uobičajenih, koristi 160 mm sječivo, pa je sigurno to razlog za 55 mm maksimalnu dubinu rezanja.

Trebaš imati na umu da ti sječivo treba biti namješteno na nekoliko milimetara, recimo 5, dublje od debljine drveta koje režeš. Tako da ako je pila 55 mm, najdeblje drvo koje možeš rezati je 50 mm. Osim ako u tehničkim karakteristikama nisu to već kompenzovali, pa navode 55 mm jer sječivo ide do maksimalne dubine 60 mm u odnosu na dno ploče pile.

Koliko vidim, pored PKS 55 postoji i model PKS 55 A, za koju kao dodatna oprema postoji vodilica https://www.bosch-do-it.de/de/de/bosch- ... -58767.jsp

Vodilice tog tipa, dakle ne univerzalne nego pravljene za tačno određene modele pila, jesu skupe, ali kao što sam već pisao, mislim da vrijede. Mnogo su preciznije od toga da staviš neku šinu i pokušavaš pilu gurati uz ivicu te šine.

Moj savjet ti je kada odeš da kupiš, namjesti sječivo na pilu i provjeri da li je, kada je pila namještena na ugao rezanja od 0 stepeni, ugao između ploče pile i oštrice tačno 90 stepeni i da li je oštrica potpuno paralelna sa ivicom ploče pile ne cijeloj dužini oštrice. Ako jeste, uštedjećeš mnogo i živaca i vremena za naknadno ravnanje materijala.

Kada je kupiš, negdje na pilu nekim markerom ili sličniom pisaljkom napiši koliko je ivica ploče pile udaljena od ivice oštrice, i to sa obje strane. To će biti udaljenost od stvarne linije reza na koju ćeš stavljati ivicu vodilice, a lakše je da ti to piše na pili nego na nekom papiriću koji ćeš izgubiti, ili da svaki put mjeriš prije rezanja. Zapamtiti vjerovatno nećeš :). Ne mjeriš do sredine oštrice, nego baš do ivice oštrice koja je bliža ivici ploče sa njene strane. Oštrice su debele obično oko 2 mm, tako da su ti te mjere bitne. 2 mm može napraviti priličnu grešku.

Naime, kada režeš, ne radiš to tako da pokušavaš namjestiti da je linija reza na sredini oštrice. Nego ako ti je vodilica recimo sa tvoje lijeve strane, namjestiš je na takvu udaljenost da linija reza bude na lijevoj ivici oštrice pile. Tada ti je otpadni dio materijala desno. Ili ako je vodilica na desnoj (kraća stranica ploče pile) stranici, desna ivica oštrice je poravnata sa linijom. Otpadni dio, je, naravno, tada lijevo.
majstor.yoda
Posts: 317
Joined: 16/04/2009 00:48

#517 Re: Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Post by majstor.yoda »

@Hakiz,

Hvala na savjetima. Na sve ću to obratiti pažnju. Malo surfao, gledao ponude kod nas. Čini mi se da svaki ozbiljniji proizvođač (Bosch, Makita, Matebo...) ručne kružne pile u rangu do 300KM pravi sa dubinom reza do 55mm. Ne znam u čemu je fazon. Doduše, kao amateru, ne znam koliko će trebati i opcija za veću dubinu.

Gledam u Obi katalogu, CMI ručna kružna, 1.200W motor, 66mm dubina reza, 69 maraka. Ta cijena baš vuče, ali se naravno postavlja pitanje koliko je kvalitetan onda taj uređaj. Jedino je uzeti za početak, štelit se s njom, dok se radi s paletama i raznim otpadnim drvetom, pa kupiti nešto kako treba za ubuduće, kad se čovjek navuče i ušteli :)

Vezano za potezne/nagibne, što si ranije spominjao, ni njih nema od ozbiljnih proizvođača, a da nisu minimalno 600+ maraka (koliko sam ja skontao). a opet se onda čovjek pita kakav je taj Einhell, Ferm i slični, što se prodaju za 170-250KM...
majstor.yoda
Posts: 317
Joined: 16/04/2009 00:48

#518 Re: Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Post by majstor.yoda »

Norm wrote:
majstor.yoda wrote: Evo, naručio i ja. valjda će na nešto ličiti :) hvala za info
Sve :thumbup: ...ma nisam smio naruciti dvije...valjda ce biti OK...
meni stigao speedsquare jučer, dobro izgleda. nisam još raspakovao. pošto sam naručio na posao, zamolio poštar da više ne naručujem metalne predmete, zbog metal detektora, a često lik ide tamo gdje ih je tona :D
Hakiz
Posts: 40552
Joined: 30/07/2015 20:01

#519 Re: Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Post by Hakiz »

majstor.yoda wrote:...Vezano za potezne/nagibne, što si ranije spominjao, ni njih nema od ozbiljnih proizvođača, a da nisu minimalno 600+ maraka (koliko sam ja skontao). a opet se onda čovjek pita kakav je taj Einhell, Ferm i slični, što se prodaju za 170-250KM...
https://www.youtube.com/watch?v=ihwEOQ49s3Y

Obrati pažnju na dijelove koji počinju na 7.35 i 9.56 a koji ukazuju na, po meni, ozbiljne mane barem tog modela.

Ako možeš te mane prihvatiti Einhell je OK, ja ne mogu ali nismo svi isti.

I tu se vidi kako neka pila koju razvikani proizvođač prodaje za 600+ KM može koštati 250 KM. Pa kome je 400 KM važnije od mogućnosti da izgubi prste na ruci, ili da ne dobije dobar rezultat, samo naprijed.

Kao što sam već rekao, uređaje koji mogu nanijeti ozbiljne povrede ili je bitno da su precizni, ja bih kupovao od provjerenih proizvođača i očekivano platio više. Ostalo može sa kompromisima.
majstor.yoda
Posts: 317
Joined: 16/04/2009 00:48

#520 Re: Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Post by majstor.yoda »

Možda sam bio neprecizan u vezi komentara za Einhell i Ferm. Mislio sam ako dokazan proizvođač traži 600+ maraka, koliko je upitan kvalitet drugih koji "isto" prodaju za trećinu cijene ili manje. gdje se štedi, kakvi se materijali koriste, kakav je kvalitet izrade...

s jedne strane, ne može se očekivati da svi nude isti kvalitet, a veliki problem je što i često dobar dio cijene nosi ime brenda. ali s druge strane, pogotovo kad je u pitanju sigurnost, teško je praviti kompromise. kao što sam nekad ranije napisao, zavidim Amerikancima na velikom izboru, prihvatljivijim cijenama i dobrim, pouzdanim tržištem polovne opreme. Ili barem zemljama EU, u koje se svašta naručiti bez deranja za carinu i slično...
Hakiz
Posts: 40552
Joined: 30/07/2015 20:01

#521 Re: Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Post by Hakiz »

Napomena.

Koju god mašinu kupovali, treba da ima opciju "soft start". Ljudima sa mašinama koje nemaju tu opciju, koje pri pritisku na prekidač odmah rade sa punom snagom, desi se da im u najmanju ruku iskaču osigurači.
Hakiz
Posts: 40552
Joined: 30/07/2015 20:01

#522 Re: Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Post by Hakiz »

majstor.yoda wrote:Možda sam bio neprecizan u vezi komentara za Einhell i Ferm. Mislio sam ako dokazan proizvođač traži 600+ maraka, koliko je upitan kvalitet drugih koji "isto" prodaju za trećinu cijene ili manje. gdje se štedi, kakvi se materijali koriste, kakav je kvalitet izrade...

s jedne strane, ne može se očekivati da svi nude isti kvalitet, a veliki problem je što i često dobar dio cijene nosi ime brenda. ali s druge strane, pogotovo kad je u pitanju sigurnost, teško je praviti kompromise. kao što sam nekad ranije napisao, zavidim Amerikancima na velikom izboru, prihvatljivijim cijenama i dobrim, pouzdanim tržištem polovne opreme. Ili barem zemljama EU, u koje se svašta naručiti bez deranja za carinu i slično...
Bio si precizan.

VIdiš iz primjera koji sam postavio, ta pila ima neravnu ploču na koju se stavlja materijal, pa je mogućnost lošeg reza velika, a sigurnosni pokrivač oštrice se poslije 50-ak rezova počeo zaglavljivati i oštrica je počela rezati pokrivač. Razlog je taj što je pokrivač umjesto metalnim pinovima za pilu pričvršen plasitčni, i ti pinovi su se radom pila zagrijali i iskrivili. Za istu pilu jedan drugi youtuber je isto rekao da je pokrivač otrice nestabilan.

Jeftini proizvođač će staviti ploču za materijal koja će kao i kod skupog proizvođača biti napravljena od recimo metala. Ta ploča će biti napravljena u skladu sa zadatom tolerancijom recimo +- 5%. E, sad, to što na recimo 4% znači da će ploča biti neravna, proizvođača ne brine jer je u skladu sa zadatom tolerancijom. Skupi proizvođač će dati toleranciju 1% ili manje i pobrinuti se da kontrola kvaliteta to ispoštuje. Ili će metal za tu ploču kod jeftinog proizvođača biti da 40% nečistoća, a kod skupog proizvođača sa 10 % nečistoća. A to odmah znači skuplju pilu jer je i rad ljudi iz kontrole kvaliteta i ugrađeni dio koji je precizno napravljen, i od bolje sirovine, skuplji nego ako nema kvalitetne kontrole i dijelovi mogu biti neprecizniji i sirovina je nekvalitetna. I tako se dolazi do razlike između pila od 200 i pila od 600 KM, a koje rade istu stvar i na papiru imaju iste mogućnosti.

Cijenu uvelike nosi ime brenda, to je istina. Ali to ime brenda je iz nekog razloga dobilo svoju slavu, zar ne? Kako?

Vjerovatno jer su ljudi koji su taj brend koristili između sebe govorili da je dobar.

Mnogo poznatih bredova je svoju slavu zaslužilo prije velkog marketinškog manipulisanja kupcima. Neki su tu slavu izgubili zbog pristajanja (uglavnom) novih vlasnika na kompromise. Neki su je zadržali. Nije problem samo seljenje proizvodnje u Kinu, nego je problem što se kineskim proizvođačima koji prave proizvode za taj brend dozvoljava da ne poštuju parametre koji su uspostavljeni dok je proizvodnja fizički rađena u matičnoj državi brenda. Kupci to primijete i brend izgubi povjerenje. Neki brendovi su imali problem da nisu u Kini mogli naći proizvođača koji će zadovoljiti parametre, vidjeli su da kupci gube povjerenje, pa su proizvodnju vratili u matčnu državu. Zadržavanje cijena kao da proizvode u Kini, a skuplji rad zbog plata radnicima u svojoj državi im je pravio manju štetu nego gubitak povjerenja i smanjena kupovina zbog toga.
majstor.yoda
Posts: 317
Joined: 16/04/2009 00:48

#523 Re: Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Post by majstor.yoda »

Hakiz wrote:Napomena.

Koju god mašinu kupovali, treba da ima opciju "soft start". Ljudima sa mašinama koje nemaju tu opciju, koje pri pritisku na prekidač odmah rade sa punom snagom, desi se da im u najmanju ruku iskaču osigurači.
Da li svi uređaji imaju tu opciju? Ručne kružne pile i ekscentrične brusilice prije svega? Stolna i preklopna pila su mi trenutno van budžeta :D
Hakiz
Posts: 40552
Joined: 30/07/2015 20:01

#524 Re: Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Post by Hakiz »

Ne znam baš za sve, ali koliko ja vidim imaju. Kružne pile sigurno, samo, naravno, ne svi modeli, jeftini uglavnom nemaju.
majstor.yoda
Posts: 317
Joined: 16/04/2009 00:48

#525 Re: Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Post by majstor.yoda »

neki dan sam morao brzinski napraviti improviziranu grebalicu za mačke i kad sam pošao da bušim, skontao sam da najmanji borer za drvo koji imam je četvorka. iskren da budem, nemam neki set borera, ali eto. uglavnom, to je preširoko za šarafe za drvo koje sam imao, tako da sam morao fino improvizirati. u istim setovima borera za metal i ciglu/beton ima i tanjih borera, pa me zanima da li postoje i tanji boreri za drvo?

ranije je Hakiz preporučavao kao opciju korištenje ručnog alata. kako sam neki dan dobio onu japansku, Ryoba, pilu (ne znam koji proizvođač) i kako sam tu grebalicu morao baš brzinski napraviti, njom sam rezao daske i letve. nemam nekog iskustva, ali sam zaista impresioniran čistoćom reza.
Post Reply