Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Sve o kulinarstvu, o uređenju stana, o modi...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#476 Re: Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Post by Maraschino »

HAVANA wrote:A sta mislis da idem direkt deblje stafle na profile i po njemu pravi seljacki brodski pod,deblji...?
To bi ti izaslo kao stafla pteko stafle. Mislim da ti to nije rjesenje.
Bolje je ici fosnama preko konstrukcije a poslije moze sve jer je masivno. Ujedno odozdo imas dobru plafonsku konstrukciju.
Ako bi nasao suhu fosnu pa je jos malo obradio(blanjanjem) i uradio falc, onda ti ne treba nista po njoj.
User avatar
Norm
Posts: 2867
Joined: 27/10/2011 11:29
Location: Prokleta Avlija

#477 Re: Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Post by Norm »

HAVANA wrote:Ma sto je najgore ne znam namjenu prostora.Moram prvo zavrsiti pa kontati sta cu,izdati,prodati,otvoriti nesto...A to je vrlo nezgodno zbog nacina uredjenja.Ili da idem osb i plocice,ili brodski pod...Iskreno nemam pojma. :-) A moram zavrsiti predugo sam cekao gradjevinsku.Nisam nikad radio plocice na osb.Mislis da ce se pokazati na brodskom podu ako podaskam?
Iz iskustva znam da ce ma kako brodski pod bio suh i kvalitetan na daskama pokazati svoj 'rad'...e sad ako nekome ne smeta taj gap sto se ukaze OK...meni smetalo pa ga morao preslagivati...na kraju ga zamjenio sa tarketom...sta cu kad sam muhanat... :lol:
User avatar
Norm
Posts: 2867
Joined: 27/10/2011 11:29
Location: Prokleta Avlija

#478 Re: Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Post by Norm »

HAVANA wrote:A sta mislis da idem direkt deblje stafle na profile i po njemu pravi seljacki brodski pod,deblji...?
Obzirom da namjena prvenstveno nece biti stanovanje, mozda najbolje rijesenje, ne i najjeftinije bi bilo bas to...samo razmislite o tome da stafle stavite sa strane na profile i onda debeli seljacki pod da odozgo nalegne i na profil i na staflu za koji ga vezete...mislim da na ovaj nacin necete morati razmisljati o nivou poda zbog debljine stafli a mozete staviti debljinu stafle koja je kao i profil...a seljacki pod manje dise i izdrzljiv je i za hodanje u obuci...
User avatar
Norm
Posts: 2867
Joined: 27/10/2011 11:29
Location: Prokleta Avlija

#479 Re: Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Post by Norm »

majstor.yoda wrote:
Ovo djeluje kao baš dobra ponuda. Na telefonu čitam, morat ću sutra na kompu fino pogledati. Koliko je ovo sigurno? Da je original? I to još bez poštarine za Sa, kako meni pokazuje...
Ja sam narucio pa vidjecemo...ako se i zahebem nije neka lova, i ne bi mi bilo prvi put :izet: :lol:
shandrprcSA
Posts: 9797
Joined: 23/02/2013 08:16

#480 Re: Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Post by shandrprcSA »

Norm wrote:
:thumbup:

Skup shipping u PM...
da,al' usput joj bilo :D pa ponjela i stair gauges :D

https://www.amazon.com/General-Tools-80 ... way&sr=8-1
shandrprcSA
Posts: 9797
Joined: 23/02/2013 08:16

#481 Re: Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Post by shandrprcSA »

majstor.yoda wrote:Pošto nemam nikakvog iskustva, imam pitanje koje možda zvuči glupo, al haj. Kad gledam YT videa, najčešće koriste 2x4 letve, grede, daske, kako li se to već zove. Koji bi kod nas najbliži standardni profil bio? Ne znam naše standarde. I koja vrsta drveta? Recimo za pravljenje vrtnih sofa i slično. Čime se štiti takav materijal? Ne zamjerite :)
to ti je 5x10cm, ja sam uzimao u pilani 6m dugacka a cijene se ne sjecam :D

u OBI-u je jedna 42KM od 2,5m
User avatar
Norm
Posts: 2867
Joined: 27/10/2011 11:29
Location: Prokleta Avlija

#482 Re: Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Post by Norm »

shandrprcSA wrote:
Norm wrote:
:thumbup:

Skup shipping u PM...
da,al' usput joj bilo :D pa ponjela i stair gauges :D

https://www.amazon.com/General-Tools-80 ... way&sr=8-1
...not bad, not bad...lako je vama sto imate kolegice po AmeriKi ;-) ...ovo ja mogu napraviti, imam sipku od mesinga i mali tokarski stroj, ureznice...i eto ga...
shandrprcSA
Posts: 9797
Joined: 23/02/2013 08:16

#483 Re: Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Post by shandrprcSA »

Norm wrote:
shandrprcSA wrote:
Norm wrote:
:thumbup:

Skup shipping u PM...
da,al' usput joj bilo :D pa ponjela i stair gauges :D

https://www.amazon.com/General-Tools-80 ... way&sr=8-1
...not bad, not bad...lako je vama sto imate kolegice po AmeriKi ;-) ...ovo ja mogu napraviti, imam sipku od mesinga i mali tokarski stroj, ureznice...i eto ga...

lakse ti je od 2 velike matice :D
PSC
Posts: 83
Joined: 02/04/2017 18:56

#484 Re: Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Post by PSC »

GandalfSivi wrote:Radni stol zavrsen. Hvala Sliveru na savjetima.

Image

Od alata sam kupio cirkular, ubodnu pilu, veliki uglomjer od 90 stepeni, stege i jos par stvari. Bor masinu sam imao, kao i sitni alat...
super sto, svaka cast.
zna li neko kako se napravi ova podloga ovakva? fino izgleda u travi.
User avatar
Norm
Posts: 2867
Joined: 27/10/2011 11:29
Location: Prokleta Avlija

#485 Re: Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Post by Norm »

shandrprcSA wrote:
lakse ti je od 2 velike matice :D
...ali nece biti ovako lijepo... 8-)
majstor.yoda
Posts: 317
Joined: 16/04/2009 00:48

#486 Re: Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Post by majstor.yoda »

shandrprcSA wrote:
majstor.yoda wrote:Pošto nemam nikakvog iskustva, imam pitanje koje možda zvuči glupo, al haj. Kad gledam YT videa, najčešće koriste 2x4 letve, grede, daske, kako li se to već zove. Koji bi kod nas najbliži standardni profil bio? Ne znam naše standarde. I koja vrsta drveta? Recimo za pravljenje vrtnih sofa i slično. Čime se štiti takav materijal? Ne zamjerite :)
to ti je 5x10cm, ja sam uzimao u pilani 6m dugacka a cijene se ne sjecam :D

u OBI-u je jedna 42KM od 2,5m


Uh, što je skupo. A na YT klipovima ljudi kupe za po par dolara :D

Pretpostavljam da te iz pilane treba dugo poslije sušiti? A morat ću se raspitati za pilane u blizini Sarajeva i kako prevući građu.

Hvala :)
Hakiz
Posts: 40534
Joined: 30/07/2015 20:01

#487 Re: Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Post by Hakiz »

Od čega je pa je tako skupa, od oraha?
majstor.yoda
Posts: 317
Joined: 16/04/2009 00:48

#488 Re: Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Post by majstor.yoda »

Norm wrote:
majstor.yoda wrote:
Ovo djeluje kao baš dobra ponuda. Na telefonu čitam, morat ću sutra na kompu fino pogledati. Koliko je ovo sigurno? Da je original? I to još bez poštarine za Sa, kako meni pokazuje...
Ja sam narucio pa vidjecemo...ako se i zahebem nije neka lova, i ne bi mi bilo prvi put :izet: :lol:
Evo, naručio i ja. valjda će na nešto ličiti :) hvala za info
Hakiz
Posts: 40534
Joined: 30/07/2015 20:01

#489 Re: Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Post by Hakiz »

majstor.yoda wrote:Pošto nemam nikakvog iskustva, imam pitanje koje možda zvuči glupo, al haj. Kad gledam YT videa, najčešće koriste 2x4 letve, grede, daske, kako li se to već zove. Koji bi kod nas najbliži standardni profil bio? Ne znam naše standarde. I koja vrsta drveta? Recimo za pravljenje vrtnih sofa i slično. Čime se štiti takav materijal? Ne zamjerite :)
2x4 je u inčima, to je kao što neko već reče otprilike 5x10 cm

Laneno ulje za zaštitu drveta, dva sloja. Potamniće drvo, tako da budeš spreman. Pazi, lako je zapaljivo, čak u određenim uslovima samozapaljivo, pod određenim uslovima krpa koju koristiš za premazivanje može se sama od sebe zapaliti bez prinošenja otvorenog plamena. Pa krpe poslije rada dobro natopi u vodi prije nego što ih baciš.

Ili neki od voskova za tu namjenu.

Koja vrsta drveta, to zavisi od mnogo faktora. Tvrdo drvo (drvo kojem opada lišće, bukva na primjer) je izdržljvije, ali teže i skuplje, i tvrđe to jeste teže za obradu nego meko drvo (zimzelena drva, koja imaju iglice, jela, bor itd) koje je lakše, jeftinije ali i mekše pa ga je lakše oštetiti pri obradi.

Ako neće trpjeti neki veliki teret, zašto ne pokušaš sa jelovinom, lijepa je, lagana i za nošenje i za obradu, jeftinija od tvrdog drveta, lako dostupna.

Problem je što se lako na ivicama odvaljuju iveri kada se koriste mašine. Rješenje za to je na primjer ako režeš cirkularom da oblijepiš mjesto na kojem će biti rez ljepljivom trakom ("opkoliš" trakom dasku cijelim obujmom) pa režeš preko trake. Ili pritisneš nekim komadom drveta odmah uz mjesto reza pri rezanju. Slično je i sa blanjanjem ili turpijanjem ivica, lako se odvaljuju iveri na ivicma daske.
majstor.yoda
Posts: 317
Joined: 16/04/2009 00:48

#490 Re: Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Post by majstor.yoda »

Hakiz wrote:
majstor.yoda wrote:Pošto nemam nikakvog iskustva, imam pitanje koje možda zvuči glupo, al haj. Kad gledam YT videa, najčešće koriste 2x4 letve, grede, daske, kako li se to već zove. Koji bi kod nas najbliži standardni profil bio? Ne znam naše standarde. I koja vrsta drveta? Recimo za pravljenje vrtnih sofa i slično. Čime se štiti takav materijal? Ne zamjerite :)
2x4 je u inčima, to je kao što neko već reče otprilike 5x10 cm

Laneno ulje za zaštitu drveta, dva sloja. Potamniće drvo, tako da budeš spreman. Pazi, lako je zapaljivo, čak u određenim uslovima samozapaljivo, pod određenim uslovima krpa koju koristiš za premazivanje može se sama od sebe zapaliti bez prinošenja otvorenog plamena. Pa krpe poslije rada dobro natopi u vodi prije nego što ih baciš.

Ili neki od voskova za tu namjenu.

Koja vrsta drveta, to zavisi od mnogo faktora. Tvrdo drvo (drvo kojem opada lišće, bukva na primjer) je izdržljvije, ali teže i skuplje, i tvrđe to jeste teže za obradu nego meko drvo (zimzelena drva, koja imaju iglice, jela, bor itd) koje je lakše, jeftinije ali i mekše pa ga je lakše oštetiti pri obradi.

Ako neće trpjeti neki veliki teret, zašto ne pokušaš sa jelovinom, lijepa je, lagana i za nošenje i za obradu, jeftinija od tvrdog drveta, lako dostupna.

Problem je što se lako na ivicama odvaljuju iveri kada se koriste mašine. Rješenje za to je na primjer ako režeš cirkularom da oblijepiš mjesto na kojem će biti rez ljepljivom trakom ("opkoliš" trakom dasku cijelim obujmom) pa režeš preko trake. Ili pritisneš nekim komadom drveta odmah uz mjesto reza pri rezanju. Slično je i sa blanjanjem ili turpijanjem ivica, lako se odvaljuju iveri na ivicma daske.
Znam da je okvirno 5x10, ali nisam znao da je to neka uobicajena dimenzija. iskreno, razmisljao sam mozda neku klupu ili kao neku sofu. u nedostatku boljeg opisa, nesto ovog tipa: https://www.youtube.com/watch?v=dgjga9RQjgs ili barem varijacija. naravno sve ovisi i koliko bi bio materijal.

to sto ce drvo potamniti mi nije problem. svakako s vremenom svako dobije na boji.

ono za krpe i samozapaljivanje, citao sam negdje da ih ne treba smotati i ostaviti, da se znaju zapaliti. cak da se i u restoranima znalo desiti da se masne krpe upale.
User avatar
Norm
Posts: 2867
Joined: 27/10/2011 11:29
Location: Prokleta Avlija

#491 Re: Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Post by Norm »

majstor.yoda wrote: ono za krpe i samozapaljivanje, citao sam negdje da ih ne treba smotati i ostaviti, da se znaju zapaliti. cak da se i u restoranima znalo desiti da se masne krpe upale.
...ma samo u neku posudicu naspes vode i po zavrsetku ubacis krpu...sutra je bacis...

majstor.yoda wrote: Evo, naručio i ja. valjda će na nešto ličiti :) hvala za info
Sve :thumbup: ...ma nisam smio naruciti dvije...valjda ce biti OK...
Hakiz
Posts: 40534
Joined: 30/07/2015 20:01

#492 Re: Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Post by Hakiz »

majstor.yoda wrote:
Hakiz wrote:
majstor.yoda wrote:Pošto nemam nikakvog iskustva, imam pitanje koje možda zvuči glupo, al haj. Kad gledam YT videa, najčešće koriste 2x4 letve, grede, daske, kako li se to već zove. Koji bi kod nas najbliži standardni profil bio? Ne znam naše standarde. I koja vrsta drveta? Recimo za pravljenje vrtnih sofa i slično. Čime se štiti takav materijal? Ne zamjerite :)
2x4 je u inčima, to je kao što neko već reče otprilike 5x10 cm

Laneno ulje za zaštitu drveta, dva sloja. Potamniće drvo, tako da budeš spreman. Pazi, lako je zapaljivo, čak u određenim uslovima samozapaljivo, pod određenim uslovima krpa koju koristiš za premazivanje može se sama od sebe zapaliti bez prinošenja otvorenog plamena. Pa krpe poslije rada dobro natopi u vodi prije nego što ih baciš.

Ili neki od voskova za tu namjenu.

Koja vrsta drveta, to zavisi od mnogo faktora. Tvrdo drvo (drvo kojem opada lišće, bukva na primjer) je izdržljvije, ali teže i skuplje, i tvrđe to jeste teže za obradu nego meko drvo (zimzelena drva, koja imaju iglice, jela, bor itd) koje je lakše, jeftinije ali i mekše pa ga je lakše oštetiti pri obradi.

Ako neće trpjeti neki veliki teret, zašto ne pokušaš sa jelovinom, lijepa je, lagana i za nošenje i za obradu, jeftinija od tvrdog drveta, lako dostupna.

Problem je što se lako na ivicama odvaljuju iveri kada se koriste mašine. Rješenje za to je na primjer ako režeš cirkularom da oblijepiš mjesto na kojem će biti rez ljepljivom trakom ("opkoliš" trakom dasku cijelim obujmom) pa režeš preko trake. Ili pritisneš nekim komadom drveta odmah uz mjesto reza pri rezanju. Slično je i sa blanjanjem ili turpijanjem ivica, lako se odvaljuju iveri na ivicma daske.
Znam da je okvirno 5x10, ali nisam znao da je to neka uobicajena dimenzija. iskreno, razmisljao sam mozda neku klupu ili kao neku sofu. u nedostatku boljeg opisa, nesto ovog tipa: https://www.youtube.com/watch?v=dgjga9RQjgs ili barem varijacija. naravno sve ovisi i koliko bi bio materijal.

to sto ce drvo potamniti mi nije problem. svakako s vremenom svako dobije na boji.

ono za krpe i samozapaljivanje, citao sam negdje da ih ne treba smotati i ostaviti, da se znaju zapaliti. cak da se i u restoranima znalo desiti da se masne krpe upale.
Ako me oči ne varaju, na videoklipu je upravo jelovina. Moguće borovina.

I baš je jednostavna, sve je urađeno od istih dasaka, samo ih sječeš na potrebne dužine i sklapaš.

Sviđa mi se.

Krpe ne izaaži direktnom suncu i visokoj temperaturi i ne bi trebalo biti problema, a poslije rada, kao što Norm reče, napuniš neku posudu vodom, krpe ostaviš da se natapaju u vodi preko noći i sutra baciš.

Ja se nadam jednog dana napraviti ovakav stol, samo manji:

https://www.youtube.com/watch?v=21DFmwZtVlQ

Ovaj je rađen od oraha, a to bi bilo preskupo...
Hakiz
Posts: 40534
Joined: 30/07/2015 20:01

#493 Re: Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Post by Hakiz »

PSC wrote:
GandalfSivi wrote:Radni stol zavrsen. Hvala Sliveru na savjetima.

Image

Od alata sam kupio cirkular, ubodnu pilu, veliki uglomjer od 90 stepeni, stege i jos par stvari. Bor masinu sam imao, kao i sitni alat...
super sto, svaka cast.
zna li neko kako se napravi ova podloga ovakva? fino izgleda u travi.
Ako praviš podlogu u nivu okolnog tla i hoćeš da ti podloga bude koliko je moguće ravna:

Iskopaš zemlju u visini cigle, poravnaš dno, poredaš cigle sa malo razmaka između njih, ne znam koliki razmak je dovoljan, možda 2-4 cm (uzmeš neku dasku te debljine kao šablon za razmak, tako će sve cigle biti jednako udaljene jedna od druge) i onda naspeš zemlju da fugira između cigli. Pometeš zemlju od fugiranja i to bi trebalo biti to. Trava bi trebala narasti u fugama pa ćeš je morati kositi.

Uzmeš najobičniju aluminijsku ili drvenu letvu za ravnanje betona, dugačku barem 2 metra (zavisi od površine koju će podloga imati, možda će ti trebati i duža, a možda će biti dovoljna i kraća) i s njom kontrolišeš da je ravno. Ali tako ti se može desiti da su sve cigle na istoj visini, istog nivoa, da je površina podloge "glatka", da ni jedna cigla ili fuga ne strši od ostalih, ali da je sama podloga kosa (staviš loptu koja će se otkotrljati po "glatkoj" ali nakošenoj podlozi). Pa ti je bolje kupiti ili posuditi dugačku libelu/vaservagu i kontrolisati ravnanje.

Kako ćeš teško, praktično nemoguće, imati ravno dno za redanje cigli samo kopanjem, možeš iskopati dublje nego što je debljina cigli pa kontrolisanim nasipanjem zemlje ravnati dno (gdje je neko udubljenje više zemlje, gdje je neko uzvišenje, manje zemlje). Nabijaj zemlju koju nasipaš, ne želiš da ti podloga vremenom počne tonuti.

Ako ćeš praviti iznad nivoa okolne površine, daskama ogradiš prostor ili napraviš betonsku ogradu. To je malo komplikovanije jer se ograde ukopavaju u tlo. Recimo, ako hoćeš da ti je podloga 10 cm iznad tla, praviš ograde visine 20 cm ili i više koje će biti 10 cm iznad tla a ostatkom ukopane u tlo.

Evo jednostavan primjer, a imaš na youtubeu razne primjere: https://www.youtube.com/watch?v=nQwNAQRN_dQ
majstor.yoda
Posts: 317
Joined: 16/04/2009 00:48

#494 Re: Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Post by majstor.yoda »

@Hakiz, hvala za info. Dakle, trebalo bi da jela ili bor budu dovoljno jake? Super.

A taj stol je stvarno dobar. Sviđa mi se kombinacija korištenja električnih i ručnih alata.

Meni se za vani sviđa ovaj sto ga je Steve pravio https://youtu.be/DPIfzyXd9Hg s tim da mi je bolji kad je vrh oktagonalan. Jedino što, kad budem krenuo s nekim vrtnim namještajem, moram skontati čime ću ih zaštititi i čime pokriti. Jer će biti masivno za unositi u garažu. Em kabasto em teško :)
PSC
Posts: 83
Joined: 02/04/2017 18:56

#495 Re: Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Post by PSC »

@hakiz, bas ti hvala!
Hakiz
Posts: 40534
Joined: 30/07/2015 20:01

#496 Re: Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Post by Hakiz »

majstor.yoda wrote:@Hakiz, hvala za info. Dakle, trebalo bi da jela ili bor budu dovoljno jake? Super.

A taj stol je stvarno dobar. Sviđa mi se kombinacija korištenja električnih i ručnih alata.

Meni se za vani sviđa ovaj sto ga je Steve pravio https://youtu.be/DPIfzyXd9Hg s tim da mi je bolji kad je vrh oktagonalan. Jedino što, kad budem krenuo s nekim vrtnim namještajem, moram skontati čime ću ih zaštititi i čime pokriti. Jer će biti masivno za unositi u garažu. Em kabasto em teško :)
Meni se sviđa moderan, minimalistički, "oštar" i "plutajući" dizajn. A i orah, nakon što je premazan, dobio je lijepu tamnu boju.

Laneno ulje kao premaz, lazura. Izliješ koliko treba ulja iz boce preko preko drveta i razmažeš krpom po cijeloj površini da upije. Ili ga naspeš na krpu i razmažeš po drvetu. Kada upije ponoviš. Možeš još jednom ponoviti, dakle tri premaza, iako su dva uglavnom dovoljna. To trebaš raditi svake godine, eventualno svake dvije godine.

Ili ulje-vosak.

Ljudi često koriste i lakove za impregnaciju dijelova drvenih čamaca koji su u vodi.

A za pokrivanje možeš koristiti foliju za prekrivanje pri krečenju, ali ne onu tanku od 1 KM za 4x5 m nego onu debelu koja košta 5 KM za 4x5 m. Ili ceradu za pokrivanje automobila ili čamaca, kada sam ja bio klinac na parkingu ispred zgrade svaki drugi auto bio je time pokriven. Odavno ih više ne viđam. Imaš puno mogućnosti, stvar je cijene.

Gledao sam kako je žena napravila drvenu fasadu svoje male kuće od brezovih dasaka i ničim nije tretirala. Drvo je napravilo svoju prirodnu zaštitu, slično kao kada bakar oksidira pa pozeleni.

Jela i bor su mekani, pritisni ih malo jače noktom i napravićeš udubljenje. Tako da će se savijati, pa trebaš staviti dovoljno poprečnih dasaka kao nosače za sjedeće daske.

Ako nisi siguran, pravi od bukve, ona nije puno skuplja, a jača je od jele. Ali je puno teža.

Još nešto, na videu klupe koji si stavio, poprečne daske su za glavni okvir spojene samo sa po 4 (2 sa svake strane), šarafa. Nema drugih ojačanja. Ne znam da li je to dovoljno čvrsto. I ako se naslon bude savijao kada se sjedi, stavi poprečnu dasku kao ojačanje.
Last edited by Hakiz on 09/05/2019 16:22, edited 1 time in total.
majstor.yoda
Posts: 317
Joined: 16/04/2009 00:48

#497 Re: Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Post by majstor.yoda »

Super da laneno ulje samo dobro štiti. Gledao sam neke klipove kako se nanosi i to, ali nisam siguran da li je dovoljno za vani. Ja ću jedino, kad i ako dođem do toga, morati dodati neku kao podlogu na nogare, s obzirom da bi sofa bila na zemlji, a ne na betonu/pločicama. zbog vlage i slično.

Neku ceradu ili debelu foliju bih svakako našao, pa makar preko zime. Tokom toplih mjeseci, nisam siguran hoće li stara imati živaca da pokriva i otkriva sofu, jer će to kod nje biti :)
Hakiz
Posts: 40534
Joined: 30/07/2015 20:01

#498 Re: Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Post by Hakiz »

majstor.yoda wrote:Super da laneno ulje samo dobro štiti. Gledao sam neke klipove kako se nanosi i to, ali nisam siguran da li je dovoljno za vani. Ja ću jedino, kad i ako dođem do toga, morati dodati neku kao podlogu na nogare, s obzirom da bi sofa bila na zemlji, a ne na betonu/pločicama. zbog vlage i slično.

Neku ceradu ili debelu foliju bih svakako našao, pa makar preko zime. Tokom toplih mjeseci, nisam siguran hoće li stara imati živaca da pokriva i otkriva sofu, jer će to kod nje biti :)
Prije neki dan u OBI-ju sam vidio one četvrtaste gumene pokrivače za maljeve, čini mi se da su 4-5 cm debeli. Izgledaju ko da bi bili dobri za staviti ispod nogu, da se odvoje noge od tla. Nisam ih uzimao u ruke, pa ne znam koliko su čvrsti.

Plastične, ili i metalne nehrđajuće, noge za kuhinjske elemente, zavrneš na dno nogu sofe i onda ih možeš i ukopati u zemlju tako da drvo počinje iznad zemlje a noge su skroz ukopane. Cigle itd.
majstor.yoda
Posts: 317
Joined: 16/04/2009 00:48

#499 Re: Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Post by majstor.yoda »

ma nešto ću naći do tada. a pogledam i za bukvu. naravno, ako budem koristio nešto mekše, ojačao bih to. onaj video je čisto da predstavim šta bih volio napraviti. ne mora biti identično i naravno dimenzije mogu biti drugačije. s tim da sve što bude veće, mora imati dodatna ojačanja ispod. da mi gosti ne prolete :D
majstor.yoda
Posts: 317
Joined: 16/04/2009 00:48

#500 Re: Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Post by majstor.yoda »

@Hakiz,

Naletih na ovaj video za stege https://www.youtube.com/watch?v=jht4EjtWCgc&t=10s

Pošto kod nas nema onih pipe clamps, nešto ovako bi se dalo improvizirati. Maloprije se provrtio po Pennyju, stege od cirka metar budu 30+km. Nije malo ako treba više. U ovoj verziji, meni najzahtjevnije djeluje varenje ručke za stezanje, ali se i to da nekako drugačije riješiti. Doduše, nemam predstavu gdje naći cijevi ovih kvadratnih profila (da li je i dalje cijev ako nije okruglo) i po kojoj cijeni, ali je sigurno isplativije od kupovnih rješenja...

EDIT: Dodao link koji sam zaboravio staviti :D
Last edited by majstor.yoda on 10/05/2019 16:07, edited 1 time in total.
Post Reply