Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Sve o kulinarstvu, o uređenju stana, o modi...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
Norm
Posts: 2867
Joined: 27/10/2011 11:29
Location: Prokleta Avlija

#26 Re: Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Post by Norm »

bluesjunior wrote: https://www.olx.ba/artikal/29087781/mas ... rica-5-op/

pa ovo je vjerovatno skupo za hobi...al šta se s tim sve može radit....
ovo je vec za velike prostore i obradu velikih komada drveta...hajmo reci profesionalno...
Da se tuspasim, ja sa drvetom radim nekih 10-tak godina, sa povremenim prekidima...seljenje pa dok se sredi prostor, poreda alat...
Najvaznija je sigurnost i paznja...prsti nastradaju dok se okrenes...ja sam srecom :-) samo lomio dva (frezer) nisam srecom ostao bez ijednog...
Naravno i alat, iz licnog iskustva bolje je uzeti polovan, koristen, kvalitetan nego nov 'plasticni'...
Trenutno sam u fazi postavljanja hobi radionice, i ventilacije, usisivaca piljevine...
Krenite sa malim projektima, imate online kataloge sa projektima i mjerama, uclanite se na neki woodworking forum...
Ti forumi vani su puni entuzijasta koji zaista daju savjete i nista ne kriju a od 'domacih' tu je Forum stolarske radionice...
Ja drvo nabavljam u stovaristima pa ostavim po 4-6 mjeseci da se susi ili u FIS-u, ili od poznanika koji rade u pilanama...a to se vremenom sve uveze i skonta....
Sretno!
User avatar
mali Ninja
Posts: 2130
Joined: 22/09/2007 21:10

#27 Re: Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Post by mali Ninja »

ima li neki stolar na forumu da bi mi od moje gradje napravio dva okvira za krevet 200x90, nista posebno samo da uokvirim madrace :)
User avatar
GandalfSivi
Posts: 18186
Joined: 09/09/2006 00:38
Contact:

#28 Re: Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Post by GandalfSivi »

U dobru dubiozu sam se zadao, projekat lagano napreduje.

Evo slija jedna uvodna:

Image
User avatar
HAVANA
Posts: 32695
Joined: 19/08/2008 23:04

#29 Re: Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Post by HAVANA »

Nije to dubioza,to je merak. :D Od nista napravis nesta,super hobi koji psihicki odmara.Bar mene.A i izazov.Kojom bojom ces raditi? Ako ces efekat patine,starog i ako ti je drvo jela ili smrca da ti ofiram dobar fazon,jeftin sa odlicnim efektom starog i patine? :D Malo cudno zvuci recept ali rezultat odlican a lagano za rad. :D
Pusticu ti par slika sta sam ja uradio.
User avatar
HAVANA
Posts: 32695
Joined: 19/08/2008 23:04

#30 Re: Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Post by HAVANA »

Narucio ovaj okvir od zeljeza da mi naprave,i onda podaskao i obojio.Kupio brodski pod radi uklapanja,2 vrste razlicitih sirina da nije isto i pravih linija,rezao i ukrajao.Na kraju obojio.Isto tako i vrata...Jednu gresku napravio,jedna vrsta brodskog poda je borovina i tu sam se malo napatio.Ova boja je super za jelu i smrcu.Morao sam malo sadolinom bor popravljati ali dobio sam sto sam zelio na kraju.

Image Image
Last edited by HAVANA on 15/04/2018 08:02, edited 1 time in total.
User avatar
HAVANA
Posts: 32695
Joined: 19/08/2008 23:04

#31 Re: Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Post by HAVANA »

Ovo je ves djelo profesionalca,mogu reci genijalca.Nisam ja radio ,to mi je on pravio. Image
User avatar
Norm
Posts: 2867
Joined: 27/10/2011 11:29
Location: Prokleta Avlija

#32 Re: Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Post by Norm »

GandalfSivi wrote:U dobru dubiozu sam se zadao, projekat lagano napreduje.

Evo slija jedna uvodna:

Image
:thumbup: ovo je vec dva nivoa najmanje iznad pocetnickog...a vidim i da se nabavio alat za nevidljivi spoj daske :thumbup:
Svaka cast...
User avatar
GandalfSivi
Posts: 18186
Joined: 09/09/2006 00:38
Contact:

#33 Re: Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Post by GandalfSivi »

HAVANA wrote:Nije to dubioza,to je merak. :D Od nista napravis nesta,super hobi koji psihicki odmara.Bar mene.A i izazov.Kojom bojom ces raditi? Ako ces efekat patine,starog i ako ti je drvo jela ili smrca da ti ofiram dobar fazon,jeftin sa odlicnim efektom starog i patine? :D Malo cudno zvuci recept ali rezultat odlican a lagano za rad. :D
Pusticu ti par slika sta sam ja uradio.
Sve ti napisa i slike postavi, samo mi ne rece kako si boju dobio? :)
User avatar
HAVANA
Posts: 32695
Joined: 19/08/2008 23:04

#34 Re: Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Post by HAVANA »

Kupi litar alkoholnog sirceta i u njega potopi jednu ili dvije one male celicne spuzvice za sudje.Al ne one grube nego one kao sitna dlaka...Neka ti to stoji potopljeno 7 do 10 dana.Pretvorice se kao u prah na dnu boce.Promuckaj i to je to.E sad zavisno od starosti spuzvica,tipa...zna biti tamnije ili svjetlije.Ja sam sebi par boca napravio pa kombinujem,probam.Vrlo je lako za raditi.Samo mazi,bez puno ponavljanja.I drugacija je boja kad osusi...Probaj prvo na malom komadu.Bor i drugo drvo nemoj...Bice skoro pa crno.Jela mrak izgleda.Patina.Ako bas hoces mozes i poslije doradjivati,ostetiti dasku ili tom zicanom spuzvom trljati pa ponoviti premaz,igrati se sadolinom,iscrtavati linije...Prvo probaj na manjem komadu ! Mada sa efektom starog i neces puno pogrijesiti.I treba da nije sve pod konac i pravih linija.Jebo to.Ko u prodavnici plocastog namjestaja.
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#35 Re: Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Post by Maraschino »

Image

HAVANA, ovu lampu sakri sa komadom stare daske ispred. Moze bilo koja daska ili dvije sastavi da dobijes 30/30 ili 40/40 cm.

Image

Image
Image

nesto mi lampa strci a fin stil.
User avatar
HAVANA
Posts: 32695
Joined: 19/08/2008 23:04

#36 Re: Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Post by HAVANA »

Idu tu stranice od kovanog,pravim police, pa daska sa uklopom za lampu...Nije to jos nista gotovo...Poslovni prostor,delikatesna...
Last edited by HAVANA on 15/04/2018 15:17, edited 1 time in total.
User avatar
HAVANA
Posts: 32695
Joined: 19/08/2008 23:04

#37 Re: Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Post by HAVANA »

Ovako nesta...pa onda police...Image
shandrprcSA
Posts: 9793
Joined: 23/02/2013 08:16

#38 Re: Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Post by shandrprcSA »

GandalfSivi wrote:U dobru dubiozu sam se zadao, projekat lagano napreduje.

Evo slija jedna uvodna:

img
ovo stol sa ice boxevima :)
User avatar
GandalfSivi
Posts: 18186
Joined: 09/09/2006 00:38
Contact:

#39 Re: Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Post by GandalfSivi »

shandrprcSA wrote:
GandalfSivi wrote:U dobru dubiozu sam se zadao, projekat lagano napreduje.

Evo slija jedna uvodna:

img
ovo stol sa ice boxevima :)
Taj, taj :)
User avatar
GandalfSivi
Posts: 18186
Joined: 09/09/2006 00:38
Contact:

#40 Re: Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Post by GandalfSivi »

HAVANA wrote:Kupi litar alkoholnog sirceta i u njega potopi jednu ili dvije one male celicne spuzvice za sudje.Al ne one grube nego one kao sitna dlaka...Neka ti to stoji potopljeno 7 do 10 dana.Pretvorice se kao u prah na dnu boce.Promuckaj i to je to.E sad zavisno od starosti spuzvica,tipa...zna biti tamnije ili svjetlije.Ja sam sebi par boca napravio pa kombinujem,probam.Vrlo je lako za raditi.Samo mazi,bez puno ponavljanja.I drugacija je boja kad osusi...Probaj prvo na malom komadu.Bor i drugo drvo nemoj...Bice skoro pa crno.Jela mrak izgleda.Patina.Ako bas hoces mozes i poslije doradjivati,ostetiti dasku ili tom zicanom spuzvom trljati pa ponoviti premaz,igrati se sadolinom,iscrtavati linije...Prvo probaj na manjem komadu ! Mada sa efektom starog i neces puno pogrijesiti.I treba da nije sve pod konac i pravih linija.Jebo to.Ko u prodavnici plocastog namjestaja.
Alkoholno sirce, je li to ono sirce za ciscenje, nesta ovako?

https://www.walmart.com/ip/Heinz-Cleani ... 3=&veh=sem
User avatar
HAVANA
Posts: 32695
Joined: 19/08/2008 23:04

#41 Re: Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Post by HAVANA »

Da,akoholno bijelo sirce za ciscenje,konzerviranje...
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#42 Re: Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Post by Maraschino »

HAVANA wrote:Ovako nesta...pa onda police...
Fino osmisljeno...sretno :thumbup:
User avatar
HAVANA
Posts: 32695
Joined: 19/08/2008 23:04

#43 Re: Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Post by HAVANA »

Hvala.Djelatnost o kojoj veze nemam ,nit sam kad radio. :lol: Al uci covjek dok je ziv.
User avatar
bosan
Posts: 1581
Joined: 15/05/2005 21:34

#44 Re: Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Post by bosan »

HAVANA wrote:Hvala.Djelatnost o kojoj veze nemam ,nit sam kad radio. :lol: Al uci covjek dok je ziv.
Interesuje me jel onaj Ballantine's prazan il je pun ? :D :D
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#45 Re: Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Post by Maraschino »

HAVANA wrote:Hvala.Djelatnost o kojoj veze nemam ,nit sam kad radio. :lol: Al uci covjek dok je ziv.
Isti sam ti. Sta sam ja sve u zivotu radio ALI sve za parama isao. :-) :D

...i ne zaboravi sto ti je stari rekao, zato pozuri jos malo. :D
User avatar
HAVANA
Posts: 32695
Joined: 19/08/2008 23:04

#46 Re: Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Post by HAVANA »

bosan wrote:
HAVANA wrote:Hvala.Djelatnost o kojoj veze nemam ,nit sam kad radio. :lol: Al uci covjek dok je ziv.
Interesuje me jel onaj Ballantine's prazan il je pun ? :D :D
Sramota je ba da je pun. :lol:
User avatar
GandalfSivi
Posts: 18186
Joined: 09/09/2006 00:38
Contact:

#47 Re: Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Post by GandalfSivi »

HAVANA wrote:Da,akoholno bijelo sirce za ciscenje,konzerviranje...
Prolongirao si mi zavrsetak radova za barem heftu, ali mi se svidja, pa cemo vidjeti...

Image
Last edited by GandalfSivi on 15/04/2018 20:00, edited 1 time in total.
User avatar
HAVANA
Posts: 32695
Joined: 19/08/2008 23:04

#48 Re: Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Post by HAVANA »

Maraschino wrote:
HAVANA wrote:Hvala.Djelatnost o kojoj veze nemam ,nit sam kad radio. :lol: Al uci covjek dok je ziv.
Isti sam ti. Sta sam ja sve u zivotu radio ALI sve za parama isao. :-) :D

...i ne zaboravi sto ti je stari rekao, zato pozuri jos malo. :D
Danas mi bio,kaze sine ja se brinem sto ti to stalno nesta sebi tovaris na glavu...i onda kolo price. :roll: :D A na kraju ode on krajem mjeseca na peljesac,sta cu ovde...e trebo bi frizider,tenda i skuter...prodo ja njegov.Eh eto reko zato ja to tako.Tebi ovo,mami ono,sestri ono,nabaci punici koju,cerka 1, cerka 2, zena...i svi meni dodjete.Znam ba i ja plivat,i lezat...al ko ce onda?
User avatar
Zejnep
Posts: 10319
Joined: 10/08/2017 22:38

#49 Re: Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Post by Zejnep »

HAVANA wrote:
Maraschino wrote:
HAVANA wrote:Hvala.Djelatnost o kojoj veze nemam ,nit sam kad radio. :lol: Al uci covjek dok je ziv.
Isti sam ti. Sta sam ja sve u zivotu radio ALI sve za parama isao. :-) :D

...i ne zaboravi sto ti je stari rekao, zato pozuri jos malo. :D
Danas mi bio,kaze sine ja se brinem sto ti to stalno nesta sebi tovaris na glavu...i onda kolo price. :roll: :D A na kraju ode on krajem mjeseca na peljesac,sta cu ovde...e trebo bi frizider,tenda i skuter...prodo ja njegov.Eh eto reko zato ja to tako.Tebi ovo,mami ono,sestri ono,nabaci punici koju,cerka 1, cerka 2, zena...i svi meni dodjete.Znam ba i ja plivat,i lezat...al ko ce onda?
I tebe ću, ko muhu, u sigurnu kuću smjestiti :cry:
User avatar
HAVANA
Posts: 32695
Joined: 19/08/2008 23:04

#50 Re: Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Post by HAVANA »

GandalfSivi wrote:
HAVANA wrote:Da,akoholno bijelo sirce za ciscenje,konzerviranje...
Prolongirao si me zavrsetak radova za barem heftu, ali mi se svidja, pa cemo vidjeti...

Image
Malo ti je to,sto nisi litar zamutio,ili vise pa nek imas.I onako je skoro pa nista para.Prije 10 dana 4 litre stavio posto mi dosta treba zbog jako puno polica a razlicite spuzvice.Gledam jedna ko mahagoni poprimila kad promuckam, a druga skoro crna :? Da si tu dao bi ti ja litar.Nisi ovde?
Post Reply