Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Sve o kulinarstvu, o uređenju stana, o modi...

Moderator: anex

Post Reply
arthur_spooner
Posts: 62
Joined: 03/06/2021 13:38

#1151 Re: Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Post by arthur_spooner »

holowey wrote: 23/08/2021 14:48
arthur_spooner wrote: 22/08/2021 20:04 Pozdrav majstori :)
Napokon naletih na kvalitetnu temu.
Prije mjesec-dva sam odlucio da se pocnem baviti izradom „baštenskih“ stolica.
O drvetu i obradi ne znam nista, i do sad se uglavnom ucim na svojim greskama :)
Za pocetak mi treba jedan tehnicki i par prakticnih savjeta.
Kupio sam tracnu pilu ali sa donjeg tocka mi stalno spada ona guma koja ide na tocak prije metalne „žage”. Pa ako neko ima iskustva sa stimanjem, platio bih tu uslugu, jer mi je trenutno neupotrebljiva. Koristim ponekad bez te donje gume, ali se bojim da ce se sta ostetiti.
I jos jedno kratko pitanje za pocetak…gdje mogu kupiti drvo (dasku razlicitih dimenzija) a da nije neka lokalna prodavnica tipa OBi ili penny. Najbolje bi bilo neka manja pilana u okolini sarajeva. I po mogucnosti da radnici nisu tu da tjeraju musterije i koji zele da pruze uslugu, a ne da te gledaju kao da pitas posto je kila plutonijuma. Hvala
ako ti nije daleko podgrab, na samom ulazu sa desne strane ima pilana/susara gdje sam ja kupovao susenu colaricu i peticu...ja sam bio zadovoljan, nisu daske pucale, niti se uvijale...pravio police, sto, klupe...
Pa sad za sad bi pristao na bilo sta, dok ne nadjem nesto blize Sarajevu. Imas neki njihov kontakt telefon? Kako ih naci?
User avatar
holowey
Posts: 8429
Joined: 10/11/2008 10:53
Location: Дишем ти за вратом...

#1152 Re: Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Post by holowey »

arthur_spooner wrote: 23/08/2021 18:12
holowey wrote: 23/08/2021 14:48

ako ti nije daleko podgrab, na samom ulazu sa desne strane ima pilana/susara gdje sam ja kupovao susenu colaricu i peticu...ja sam bio zadovoljan, nisu daske pucale, niti se uvijale...pravio police, sto, klupe...
Pa sad za sad bi pristao na bilo sta, dok ne nadjem nesto blize Sarajevu. Imas neki njihov kontakt telefon? Kako ih naci?
nemam nikakav kontakt, i ja sam dobio ovakve upute, na ulazu u podgrab sa desne strane... ma pustahija je to, ne mozes fuliti
arthur_spooner
Posts: 62
Joined: 03/06/2021 13:38

#1153 Re: Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Post by arthur_spooner »

holowey wrote: 23/08/2021 23:17
arthur_spooner wrote: 23/08/2021 18:12

Pa sad za sad bi pristao na bilo sta, dok ne nadjem nesto blize Sarajevu. Imas neki njihov kontakt telefon? Kako ih naci?
nemam nikakav kontakt, i ja sam dobio ovakve upute, na ulazu u podgrab sa desne strane... ma pustahija je to, ne mozes fuliti
Fala
arthur_spooner
Posts: 62
Joined: 03/06/2021 13:38

#1154 Re: Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Post by arthur_spooner »

Ima li neko iskustva sa ovim uredjajima?
Koju biste izabrali opciju od ove dvije?

https://www.olx.ba/artikal/39974188/ein ... tc-sp-204/

https://www.olx.ba/artikal/44352717/dih ... ca-254-mm/
Last edited by arthur_spooner on 25/08/2021 19:41, edited 1 time in total.
arthur_spooner
Posts: 62
Joined: 03/06/2021 13:38

#1155 Re: Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Post by arthur_spooner »

Uspio sam naci pilanu gdje se moze nabaviti drvo. Lokacija ist.sarajevo…100m prije restorana Toplik. Na netu imate restoran, lokaciju, navigaciju…
Hakiz
Posts: 40392
Joined: 30/07/2015 20:01

#1156 Re: Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Post by Hakiz »

arthur_spooner wrote: 25/08/2021 16:20 Ima li neko iskustva sa ovim uredjajima?
Koju biste izabrali opciju od ove dvije?

https://www.olx.ba/artikal/39974188/ein ... tc-sp-204/

https://www.olx.ba/artikal/44352717/dih ... ca-254-mm/
Ta dva proizvođača su ti u 5 deka. Ne možeš ovako birati. Najveći problem jeftinih proizviđača je nepreciznost. Moraš te konkretne mašine provjeriti, vidjeti da li je sto preko kojeg ide radni komad ravan, da je ograda pod tačno 90 stepeni u odnosu na sto, da su noževi savršeno paralelni sa stolom. Samo 1 stepen, pola stepena greške može ti praviti problem.

A te mašine se kupuju kasnije, mnogo kasnije. Prije toga ti je bolje i više će ti koristiti da kupiš stonu pilu, preklopnu pilu i sto za glodalicu, pa i debljaču. Tek poslije njih treba razmišljati o dihterici. Stona pila ili sto sa glodalicom ti mogu obaviti posla posla dihterice uz svoj redovan posao. Debljača drugu polovinu.
Hakiz
Posts: 40392
Joined: 30/07/2015 20:01

#1157 Re: Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Post by Hakiz »

arthur_spooner wrote: 25/08/2021 19:41 Uspio sam naci pilanu gdje se moze nabaviti drvo. Lokacija ist.sarajevo…100m prije restorana Toplik. Na netu imate restoran, lokaciju, navigaciju…
:thumbup:
arthur_spooner
Posts: 62
Joined: 03/06/2021 13:38

#1158 Re: Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Post by arthur_spooner »

Hakiz wrote: 25/08/2021 21:39
arthur_spooner wrote: 25/08/2021 16:20 Ima li neko iskustva sa ovim uredjajima?
Koju biste izabrali opciju od ove dvije?

https://www.olx.ba/artikal/39974188/ein ... tc-sp-204/

https://www.olx.ba/artikal/44352717/dih ... ca-254-mm/
Ta dva proizvođača su ti u 5 deka. Ne možeš ovako birati. Najveći problem jeftinih proizviđača je nepreciznost. Moraš te konkretne mašine provjeriti, vidjeti da li je sto preko kojeg ide radni komad ravan, da je ograda pod tačno 90 stepeni u odnosu na sto, da su noževi savršeno paralelni sa stolom. Samo 1 stepen, pola stepena greške može ti praviti problem.

A te mašine se kupuju kasnije, mnogo kasnije. Prije toga ti je bolje i više će ti koristiti da kupiš stonu pilu, preklopnu pilu i sto za glodalicu, pa i debljaču. Tek poslije njih treba razmišljati o dihterici. Stona pila ili sto sa glodalicom ti mogu obaviti posla posla dihterice uz svoj redovan posao. Debljača drugu polovinu.
Da bih ja to sve provjerio, trebalo bi mi puno iskustva, sto ja nemam, a ovo bi uglavnom bila online kupovina.
Posto je tesko naci odgovarajuce drvo, prinudjen sam na daj-sta-das, dok se situacija ne promijeni. Tako da ja mogu naci colaricu dasku, a ne mogu od 2,2 ili 2,3cm, tako da ja onu moram svesti na moje mjere.
Imam poteznu pilu, slajfericu, onaj “router” rucni za ivice, tracnu pilu koju ne mogu da nastimam, i ubodnu pilu.
Neophodno mi je nesto za stanjivanje a kad vec…onda reko da uzmem i ovu masinu sa duplom opcijom, jer mi sve to treba kao odmah :)
One dvije opcije sto sam pitao za savjet su polovna za 400 i nova sa garancijom za 650
Hakiz
Posts: 40392
Joined: 30/07/2015 20:01

#1159 Re: Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Post by Hakiz »

arthur_spooner wrote: 25/08/2021 22:07
Hakiz wrote: 25/08/2021 21:39

Ta dva proizvođača su ti u 5 deka. Ne možeš ovako birati. Najveći problem jeftinih proizviđača je nepreciznost. Moraš te konkretne mašine provjeriti, vidjeti da li je sto preko kojeg ide radni komad ravan, da je ograda pod tačno 90 stepeni u odnosu na sto, da su noževi savršeno paralelni sa stolom. Samo 1 stepen, pola stepena greške može ti praviti problem.

A te mašine se kupuju kasnije, mnogo kasnije. Prije toga ti je bolje i više će ti koristiti da kupiš stonu pilu, preklopnu pilu i sto za glodalicu, pa i debljaču. Tek poslije njih treba razmišljati o dihterici. Stona pila ili sto sa glodalicom ti mogu obaviti posla posla dihterice uz svoj redovan posao. Debljača drugu polovinu.
Da bih ja to sve provjerio, trebalo bi mi puno iskustva, sto ja nemam, a ovo bi uglavnom bila online kupovina.
Posto je tesko naci odgovarajuce drvo, prinudjen sam na daj-sta-das, dok se situacija ne promijeni. Tako da ja mogu naci colaricu dasku, a ne mogu od 2,2 ili 2,3cm, tako da ja onu moram svesti na moje mjere.
Imam poteznu pilu, slajfericu, onaj “router” rucni za ivice, tracnu pilu koju ne mogu da nastimam, i ubodnu pilu.
Neophodno mi je nesto za stanjivanje a kad vec…onda reko da uzmem i ovu masinu sa duplom opcijom, jer mi sve to treba kao odmah :)
One dvije opcije sto sam pitao za savjet su polovna za 400 i nova sa garancijom za 650
Da stanjiš dasku treba ti debljača. Ove sa tvojih linkova služe da se izravnaju ivice i površina daske. Kada se izravnaju onda se debljačom svedu na traženu debljinu. Englezi imaju dobar izraz za mašinu sa tvojih linkova oni je zovu "jointer". A zovu je tako zato što ona služi da napravi dobar spoj, "joint" na Engleskom, dvije ivice.

Tebi treba debljača, ovakva mašina:

Image

Ali, ako baš želiš one sa tvojih linkova, moraš ih provjeriti, ako nisu "u vinklu", bacićeš novac. Osim ako znaš, ili znaš nekoga ko zna, da im ispravi mane.

Ukucaj u youtube "checking jointer for accuracy" i pogledaj šta trebaš provjeriti kada kupuješ dihtericu.
Hakiz
Posts: 40392
Joined: 30/07/2015 20:01

#1160 Re: Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Post by Hakiz »

Ako tek počinješ, najbolji izbor ti je šperploča. Riješio si problem ravnih površina. Ili ljepljene ploče. Za manje "fin" rad može i drvo od paleta.

Za drvo kupljeno u pilani moraćeš imati i stonu pilu, i debljaču, a možda i dihtericu.
arthur_spooner
Posts: 62
Joined: 03/06/2021 13:38

#1161 Re: Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Post by arthur_spooner »

Hakiz wrote: 25/08/2021 22:39 Ako tek počinješ, najbolji izbor ti je šperploča. Riješio si problem ravnih površina. Ili ljepljene ploče. Za manje "fin" rad može i drvo od paleta.

Za drvo kupljeno u pilani moraćeš imati i stonu pilu, i debljaču, a možda i dihtericu.
Planiram praviti vrtne stolice i neke jednostavnije stolove, a to nece ici sa sperplocom.
Hakiz
Posts: 40392
Joined: 30/07/2015 20:01

#1162 Re: Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Post by Hakiz »

arthur_spooner wrote: 26/08/2021 01:04
Hakiz wrote: 25/08/2021 22:39 Ako tek počinješ, najbolji izbor ti je šperploča. Riješio si problem ravnih površina. Ili ljepljene ploče. Za manje "fin" rad može i drvo od paleta.

Za drvo kupljeno u pilani moraćeš imati i stonu pilu, i debljaču, a možda i dihtericu.
Planiram praviti vrtne stolice i neke jednostavnije stolove, a to nece ici sa sperplocom.
Pa, zavisi od dizajna, ali OK.

Za to bi ti možda dobro išle palete, a za njih su ti dovoljne preklopna pila i brusilica, možda ručna blanjalica. Palete imaju jednu manu, u stvari imaju ih više (kvalitet i stanje drveta na primjer), ali jedna je posebno gadna. Palete su pune eksera, drvo od kojeg je paleta napravljena je možda bilo u nekoliko paleta, pa je puno zaostalih eksera, polomljenih ili čitavih, skrivenih u drvetu. Takođe, zbog svoje namjene palete su sa tla pokupile razno smeće u obliku kamenčića, malih metalnih dijelova, staklenih itd. Tako da kada uzmeš paletu, rastaviš je i povadiš eksere koje vidiš, treba dobro prekontrolisati drvo sa palete da nema skrivenog, zaostalog smeća koje ti ili može oštetiti alat, naročito oštrice pila ili blanjalica koje na tom drvetu koristiš, ili pri radu mašina izletjet iz drveta i oštetiti ti neku stvar u blizini, pa čak i povrijediti tebe ili ljude u blizini.

Uostalom, ti znaš šta ćeš i kako ćeš.

Moje iskustvo je sljedeće:

Ako kupiš loš alat, ne u smislu da se često kvari, nego da je loše napravljen, neprecizan, on će ti biti izvor stalnih frustracija, I puno truda i vremena ćeš potošiti da dovedeš u red ono šta alat nije mogao odmah napraviti kako treba.

Bolje ti je štedjeti i kupiti nešto kasnije dobar alat nego kupiti odmah loš. Bolje ti je kupiti dobar polovan nego nov loš. Polovan loš ti je najgore.

A to ti znači da se odmakneš od raznih Einhella, Villagera, Scheppacha itd i gledaš Bosch, Makita, DeWalt, Metabo itd.

Znam da su skupi, da ih trenutno možda ne možeš priuštiti, ali vjeruj mi da će ti to dugoročno sačuvati i trud i vrijeme, pa čak i novac.

A kvalitetan alat, i kada se poremeti, lakše je dovesti u red nego loš. Recimo, imaš jednu relativno jeftinu pilu koju nikako ne možeš namjestiti da ima tačno 90 stepeni. Fabrički je neprecizno napravljena i nema načina da se ta nepreciznost popravi. Nešto skuplja pila od te ima jedno dugme kojim se ta nepreciznost može popraviti. I ako režeš prvom pilom, onda poslije rezanja moraš prelaziti ili hoblaricom ili brusilicom da popraviš neprecizan rez. A to, pored vremena i rada, znači da moraš kupiti hoblaricu ili brusilicu. I ukupan trošak za pilu plus jedan od ta dva, ili čak oba alata ti je veći od one skuplje pile koja odmah napravi precizan rez. I uz taj novac ti uštedi i trud i vrijeme i nerviranje.

Ako baš ne možeš ili ne želiš dati više novca za alat, onda moraš biti spreman na to šta ti takav alat može prirediti i kako popravljati mane takvog alata. I to može biti interesantno, i to su iskustvo i škola. Takođe, neki alati i od jeftinih proizvođača su dovoljno dobri, pa otiđi na youtube, pogledaj nekoliko testova, recenzija itd o alatima koje planiraš kupiti.
arthur_spooner
Posts: 62
Joined: 03/06/2021 13:38

#1163 Re: Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Post by arthur_spooner »

Hakiz wrote: 26/08/2021 01:26
arthur_spooner wrote: 26/08/2021 01:04

Planiram praviti vrtne stolice i neke jednostavnije stolove, a to nece ici sa sperplocom.
Pa, zavisi od dizajna, ali OK.

Za to bi ti možda dobro išle palete, a za njih su ti dovoljne preklopna pila i brusilica, možda ručna blanjalica. Palete imaju jednu manu, u stvari imaju ih više (kvalitet i stanje drveta na primjer), ali jedna je posebno gadna. Palete su pune eksera, drvo od kojeg je paleta napravljena je možda bilo u nekoliko paleta, pa je puno zaostalih eksera, polomljenih ili čitavih, skrivenih u drvetu. Takođe, zbog svoje namjene palete su sa tla pokupile razno smeće u obliku kamenčića, malih metalnih dijelova, staklenih itd. Tako da kada uzmeš paletu, rastaviš je i povadiš eksere koje vidiš, treba dobro prekontrolisati drvo sa palete da nema skrivenog, zaostalog smeća koje ti ili može oštetiti alat, naročito oštrice pila ili blanjalica koje na tom drvetu koristiš, ili pri radu mašina izletjet iz drveta i oštetiti ti neku stvar u blizini, pa čak i povrijediti tebe ili ljude u blizini.

Uostalom, ti znaš šta ćeš i kako ćeš.

Moje iskustvo je sljedeće:

Ako kupiš loš alat, ne u smislu da se često kvari, nego da je loše napravljen, neprecizan, on će ti biti izvor stalnih frustracija, I puno truda i vremena ćeš potošiti da dovedeš u red ono šta alat nije mogao odmah napraviti kako treba.

Bolje ti je štedjeti i kupiti nešto kasnije dobar alat nego kupiti odmah loš. Bolje ti je kupiti dobar polovan nego nov loš. Polovan loš ti je najgore.

A to ti znači da se odmakneš od raznih Einhella, Villagera, Scheppacha itd i gledaš Bosch, Makita, DeWalt, Metabo itd.

Znam da su skupi, da ih trenutno možda ne možeš priuštiti, ali vjeruj mi da će ti to dugoročno sačuvati i trud i vrijeme, pa čak i novac.

A kvalitetan alat, i kada se poremeti, lakše je dovesti u red nego loš. Recimo, imaš jednu relativno jeftinu pilu koju nikako ne možeš namjestiti da ima tačno 90 stepeni. Fabrički je neprecizno napravljena i nema načina da se ta nepreciznost popravi. Nešto skuplja pila od te ima jedno dugme kojim se ta nepreciznost može popraviti. I ako režeš prvom pilom, onda poslije rezanja moraš prelaziti ili hoblaricom ili brusilicom da popraviš neprecizan rez. A to, pored vremena i rada, znači da moraš kupiti hoblaricu ili brusilicu. I ukupan trošak za pilu plus jedan od ta dva, ili čak oba alata ti je veći od one skuplje pile koja odmah napravi precizan rez. I uz taj novac ti uštedi i trud i vrijeme i nerviranje.

Ako baš ne možeš ili ne želiš dati više novca za alat, onda moraš biti spreman na to šta ti takav alat može prirediti i kako popravljati mane takvog alata. I to može biti interesantno, i to su iskustvo i škola. Takođe, neki alati i od jeftinih proizvođača su dovoljno dobri, pa otiđi na youtube, pogledaj nekoliko testova, recenzija itd o alatima koje planiraš kupiti.
Sve definitivno stoji. Ne samo kroz alat, nego uopste kroz zivot se pokazala istinitom uzrecica, “nemam para da kupujem jeftino”. Kupio sam onu tracnu pilu. Scheppach. Nova. Ali fabricki lose napravljena i sad mi samo stoji za ukras.
Ali ja se kroz forume i iskustva drugih ljudi nadam nekom rjesenju koje ce pomoci nama entuzijastima koji imamo vise volje nego para.
Ne treba puno mudrosti da odes u radnju i pokazes prstom na nesto kvalitetno. Takvi ljudi najcesce manje vremena provode trazeci savjete :)
Nasa najveca nevolja je sto u bosni nema neke sredine. Pa da kupis polovno a kvalitetno. Il je šrot il ne mozes priustiti.
Hakiz
Posts: 40392
Joined: 30/07/2015 20:01

#1164 Re: Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Post by Hakiz »

Možda i nije toliko loša ta tvoja pila, možda je treba samo podesiti. Sve te pile su slične u principu, nađi kako se podešava neka druga pila, pa vidi šta od toga možeš primijeniti na svoju.

Vidi ovo:

https://www.youtube.com/watch?v=bxVyKsbuwZQ

https://www.youtube.com/watch?v=ugc85kJmos8
arthur_spooner
Posts: 62
Joined: 03/06/2021 13:38

#1165 Re: Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Post by arthur_spooner »

Kako zastititi parket od ovih napasnika koji prave ove rupe?

Image
User avatar
SaraFina
Posts: 20421
Joined: 28/04/2014 20:32
Location: Antananarivu

#1166 Re: Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Post by SaraFina »

Poznavaoci, kako da obojim drveni stol? Ne znam gdje pitati. Pa eto ovdje. Znaci kojom bojom? Tj vrstom? Htjela bi bijeli. Sad je mahagonij. I naručila bi ručkice od ladica s neta. Je li treba šmirglati? Temeljna boja neka? Kako i šta?

Hvala.

P.S opet sliku moram kružiti pa postavim kad sredim. 😂
Hakiz
Posts: 40392
Joined: 30/07/2015 20:01

#1167 Re: Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Post by Hakiz »

SaraFina wrote: 26/08/2021 15:00 Poznavaoci, kako da obojim drveni stol? Ne znam gdje pitati. Pa eto ovdje. Znaci kojom bojom? Tj vrstom? Htjela bi bijeli. Sad je mahagonij. I naručila bi ručkice od ladica s neta. Je li treba šmirglati? Temeljna boja neka? Kako i šta?

Hvala.

P.S opet sliku moram kružiti pa postavim kad sredim. 😂
Pisali smo prije nekoliko stranica o tome.

A i youtube je pun tog sadržaja, kada se piše izgleda komplikovanije nego kada vidiš.
Last edited by Hakiz on 26/08/2021 15:07, edited 1 time in total.
User avatar
SaraFina
Posts: 20421
Joined: 28/04/2014 20:32
Location: Antananarivu

#1168 Re: Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Post by SaraFina »

Hakiz wrote: 26/08/2021 15:05
SaraFina wrote: 26/08/2021 15:00 Poznavaoci, kako da obojim drveni stol? Ne znam gdje pitati. Pa eto ovdje. Znaci kojom bojom? Tj vrstom? Htjela bi bijeli. Sad je mahagonij. I naručila bi ručkice od ladica s neta. Je li treba šmirglati? Temeljna boja neka? Kako i šta?

Hvala.

P.S opet sliku moram kružiti pa postavim kad sredim. 😂
Pisali smo prije nekoliko stranica o tome.
Hvala. Pokušaću pronaći postove. Mahagonij u andjeoski bijelu želim. Sada je bijela boja fensi. I farbu koja ne smrdi :)
Hakiz
Posts: 40392
Joined: 30/07/2015 20:01

#1169 Re: Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Post by Hakiz »

SaraFina wrote: 26/08/2021 15:07
Hakiz wrote: 26/08/2021 15:05

Pisali smo prije nekoliko stranica o tome.
Hvala. Pokušaću pronaći postove. Mahagonij u andjeoski bijelu želim. Sada je bijela boja fensi. I farbu koja ne smrdi :)
Na bazi vode i neće smrdjeti.
User avatar
SaraFina
Posts: 20421
Joined: 28/04/2014 20:32
Location: Antananarivu

#1170 Re: Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Post by SaraFina »

Hakiz wrote: 26/08/2021 15:08
SaraFina wrote: 26/08/2021 15:07

Hvala. Pokušaću pronaći postove. Mahagonij u andjeoski bijelu želim. Sada je bijela boja fensi. I farbu koja ne smrdi :)
Na bazi vode i neće smrdjeti.
Zahvaljujem. Pokusacu naći postove. Za detaljne upute.
Hakiz
Posts: 40392
Joined: 30/07/2015 20:01

#1171 Re: Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Post by Hakiz »

SaraFina wrote: 26/08/2021 15:10
Hakiz wrote: 26/08/2021 15:08

Na bazi vode i neće smrdjeti.
Zahvaljujem. Pokusacu naći postove. Za detaljne upute.
Ovo bi bilo za tebe:

https://youtu.be/R18adUXfgtA
User avatar
SaraFina
Posts: 20421
Joined: 28/04/2014 20:32
Location: Antananarivu

#1172 Re: Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Post by SaraFina »

Hakiz wrote: 26/08/2021 15:14
SaraFina wrote: 26/08/2021 15:10

Zahvaljujem. Pokusacu naći postove. Za detaljne upute.
Ovo bi bilo za tebe:

https://youtu.be/R18adUXfgtA
Treba tu početnih ulaganja lijepo. Ne znam koliko stol vrijedi. Ali možda bi prefarbala i komodu ako mi prvi projekt uspije. Pa onda i nije toliko strašno. Nadam se. 😊
Hakiz
Posts: 40392
Joined: 30/07/2015 20:01

#1173 Re: Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Post by Hakiz »

SaraFina wrote: 26/08/2021 15:18
Hakiz wrote: 26/08/2021 15:14

Ovo bi bilo za tebe:

https://youtu.be/R18adUXfgtA
Treba tu početnih ulaganja lijepo. Ne znam koliko stol vrijedi. Ali možda bi prefarbala i komodu ako mi prvi projekt uspije. Pa onda i nije toliko strašno. Nadam se. 😊
Ne treba:

Treba ti boja, temeljna boja, šmirgl papir, kist i/ili valjak. To ti dođe od oko 5-10 Eura za najjeftinije (najlošiji kvalitet) boje, kistove i šmirgl papir. Na pakovanju boje ti piše koliku površinu pokriva u koliko slojeva.

Išmirglaš namještaj recimo papirom gradacije 120. Ne moraš skidati staru boju, bolje ako skidaš, ali to opet traži više šmirglanja. Skineš prašinu i premažeš sa 2-3 sloja temeljne boje. Kada se temeljna osuši, lagano šmirglanje gradacijom 400 da "izravnaš". Opet, ne moraš šmirglati, ali će biti bolje. Skineš prašinu i ofarbaš sa 2 ili više slojeva boje koju želiš, ako šmirglaš boju sa gradacijom 400 ili 800 imaćeš glađu površinu. Finalni premaz nekim providnim lakom ne moraš, možeš, ali to ti je opet premazivanje, šmirglanje, kupovina tog laka.
Na tebi je hoćeš li farbati kistom, valjkom uz boju iz kantice ili kupiti boju u spreju ili sprej u koji ulijevaš boju iz kantice pa se ne zezati sa kistom i valjkom. Sve ima prednosti i mane.

Važno ti je pustiti da se prethodni sloj dovoljno osuši prije sljedećeg.

Ako farbaš stol na kojem će se jesti, kupi boju ili finalni premaz koji su odobreni za bojenje drvenog posuđa, dječijih igračaka itd. Boje koje ja najviše koristim su sigurne i za košnice.
Last edited by Hakiz on 26/08/2021 15:48, edited 1 time in total.
STARx
Posts: 2094
Joined: 24/11/2020 19:21

#1174 Re: Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Post by STARx »

SaraFina wrote: 26/08/2021 15:10
Zahvaljujem. Pokusacu naći postove. Za detaljne upute.
Mega color sarajevo, ponesi sliku stola. Dat ce ti sve sto ti treba, a i objasnit kako da uradis.
User avatar
SaraFina
Posts: 20421
Joined: 28/04/2014 20:32
Location: Antananarivu

#1175 Re: Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Post by SaraFina »

Hakiz wrote: 26/08/2021 15:43
SaraFina wrote: 26/08/2021 15:18

Treba tu početnih ulaganja lijepo. Ne znam koliko stol vrijedi. Ali možda bi prefarbala i komodu ako mi prvi projekt uspije. Pa onda i nije toliko strašno. Nadam se. 😊
Ne treba:

Treba ti boja, temeljna boja, šmirgl papir, kist i/ili valjak. To ti dođe od oko 5-10 Eura za najjeftinije (najlošiji kvalitet) boje, kistove i šmirgl papir. Na pakovanju boje ti piše koliku površinu pokriva u koliko slojeva.

Išmirglaš namještaj recimo papirom gradacije 120. Ne moraš skidati staru boju. Skineš prašinu i premažeš sa 2-3 sloja temeljne boje. Kada se temeljna osuši, lagano šmirglanje gradacijom 400 da "izravnaš". Skineš prašinu i ofarbaš sa 2 ili više slojeva boje koju želiš, ako šmirglaš boju sa gradacijom 400 ili 800 imaćeš glađu površinu. Finalni premaz nekim providnim lakom ne moraš, možeš, ali to ti je opet premazivanje, šmirglanje, kupovina tog laka.
Na tebi je hoćeš li farbati kistom, valjkom uz boju iz kantice ili kupiti boju u spreju ili sprej u koji ulijevaš boju iz kantice pa se ne zezati sa kistom i valjkom. Sve ima prednosti i mane.

Važno ti je pustiti da se prethodni sloj dovoljno osuši prije sljedećeg.
Prvo vidi vrijedi li ovo. Ne mogu cijelu sliku nikako postaviti. Uglavnom ima ta latica i prazan veći prostor i naravno gore drvena ploča. Oštećena. Stol je težak 30 kg. Brat bratu.
Post Reply