Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Sve o kulinarstvu, o uređenju stana, o modi...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
GandalfSivi
Posts: 18054
Joined: 09/09/2006 00:38
Contact:

#1051 Re: Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Post by GandalfSivi »

STARx wrote: 13/12/2020 18:36 Dobar, baci koji video radione, alata
Bas svojima slao nekidan, tako da imam i video :)



Evo jos i par slija i nece vise...

Image

Image
User avatar
GandalfSivi
Posts: 18054
Joined: 09/09/2006 00:38
Contact:

#1052 Re: Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Post by GandalfSivi »

Poceo raditi nesta za sebe sa hrastom, sada vidim zasto su skuplje masine bitne. Lako je sa jelom, na njoj sve radi, ali probaj po hrastu ako mozes...
Hakiz
Posts: 39942
Joined: 30/07/2015 20:01

#1053 Re: Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Post by Hakiz »

Meni se jelovina sviđa samo zbog toga to je lagana. Ali više volim tvrdo drvo (hrast, bukva...). U pravu si, trebaju bolje mašine i alati, ali kada ih nabaviš, meni barem je ljepše i lakše raditi sa tvrdim drvetom. Manje mi se "kvari" u toku rada. A i ne volim boju jelovine, borovine i sličnog drveta. Nekako su mi anemični, a ne volim farbati drvo. Premazati nekim zaštitnim premazom koji utiče na boju, u stvari više promijeni nijansu ali ne dira samu osnovnu boju drveta, najčešće potamni, ili istakne vlakna itd to da, ali ne volim korsititi "klasičnu" boju.

Nije ni to da ti treba bolja mašina. Možeš ti raditi i sa jeftinom bušilicom ili pilom. Naravno ako imaju dovoljno snage. Ono šta treba su kvalitetne oštrica za pilu ili borer itd. Kada staviš dobru oštricu na jeftinu pilu dobićeš bolji rezultat nego sa lošom oštricom na skupoj pili.

Problem je u tome što ako koristiš jeftinu mašinu, kvalitetna oštrica ili boreri budu skuplji od same mašine. Neki kvalitetan Forstner bit, recimo Fisch od 100 KM montiran na 500 W CMI bušilicu od 50 KM koja je na Ellix ili sličnom kineskom stalku od 25 KM :lol:
User avatar
GandalfSivi
Posts: 18054
Joined: 09/09/2006 00:38
Contact:

#1054 Re: Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Post by GandalfSivi »

Samo Diablo, nema jace sto se tice pila i router bitsa, realno razvaljuje...
zposao
Posts: 2563
Joined: 22/03/2019 09:27

#1055 Re: Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Post by zposao »

GandalfSivi wrote: 14/12/2020 13:56
Bas svojima slao nekidan, tako da imam i video :)

Tek sad pogledao video. Svaka čast. A mogu ti reći i dobro velik prostor imaš. Ne bi nikad rekao da u jednoj "običnoj" americkoj kući ima toliko mjesta za radionicu. :thumbup:

Sretna nova godina sa zakašnjenjem! Živjeli! 8-)
Hakiz
Posts: 39942
Joined: 30/07/2015 20:01

#1056 Re: Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Post by Hakiz »

zposao wrote: 04/01/2021 14:13
GandalfSivi wrote: 14/12/2020 13:56
Bas svojima slao nekidan, tako da imam i video :)

Tek sad pogledao video. Svaka čast. A mogu ti reći i dobro velik prostor imaš. Ne bi nikad rekao da u jednoj "običnoj" americkoj kući ima toliko mjesta za radionicu. :thumbup:

Sretna nova godina sa zakašnjenjem! Živjeli! 8-)
Kada na onim emisijama o uređivanju vidim da ljudi kuću koja ima 2 sprata od po 100 kvadrata, toliki i podrum, potkrovlje i 2 garaže mijenjaju "jer im je mala, dobiće 2. dijete" padnem u sevdah.

A malo je reći da sam ljubomoran... :lol:
zposao
Posts: 2563
Joined: 22/03/2019 09:27

#1057 Re: Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Post by zposao »

Hakiz wrote: 04/01/2021 14:19
zposao wrote: 04/01/2021 14:13
GandalfSivi wrote: 14/12/2020 13:56
Bas svojima slao nekidan, tako da imam i video :)

Tek sad pogledao video. Svaka čast. A mogu ti reći i dobro velik prostor imaš. Ne bi nikad rekao da u jednoj "običnoj" americkoj kući ima toliko mjesta za radionicu. :thumbup:

Sretna nova godina sa zakašnjenjem! Živjeli! 8-)
Kada na onim emisijama o uređivanju vidim da ljudi kuću koja ima 2 sprata od po 100 kvadrata, toliki i podrum, potkrovlje i 2 garaže mijenjaju "jer im je mala, dobiće 2. dijete" padnem u sevdah.

A malo je reći da sam ljubomoran... :lol:
Hahaha a to sam se i ja uvijek smijao. Dolazi treće dijete, tijesno im 300 kvadrata :lol:
Al blago im se kad im može biti
Hakiz
Posts: 39942
Joined: 30/07/2015 20:01

#1058 Re: Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Post by Hakiz »

Šta mislite šta je bolje, ovakvo nešto (1):

Image

Ili ovakvo nešto (2):

Image
User avatar
GandalfSivi
Posts: 18054
Joined: 09/09/2006 00:38
Contact:

#1059 Re: Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Post by GandalfSivi »

Ja imam nesto slicno prvoj varijanti i prezadovoljan sam.

A sto se prostora tice, potrefilo se da sam sve ovo poceo malo ozbiljnije raditi par mjeseci prije nego sto smo poceli novu kucu traziti, tako da je prostor za rad bila jako bitna stavka pri odabiru kuce. Bio je jos jedan prostor, ono bas perverzan, ali tu kucu ne dobismo...
Hakiz
Posts: 39942
Joined: 30/07/2015 20:01

#1060 Re: Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Post by Hakiz »

U varijanti budžeta do oko 300 Eura, možda i 500, ja sam za varijantu (2). Ove stupne bušilice (Drill press ili kako se već sve ne zovu) su poprilično neprecizne u tim cjenovnim rangovima. Doduše, za drvo ako stub bušilice ili glava ili oboje čine to da rupa sa borerom od 5 mm bude 5,2 to nije toliko strašno. Ali kako smo mi siromašni, stupne bušilice nama prihvatljivog ranga cijena ranga do oko 200 ili čak i 300 Eura griješe i 1 mm, nekada i više. Uz to, kako im stup ili glava vibriraju, osim veće rupe problem postane i to što rupa kod jeftinih bušilica koje puno griješe nije okrugla nego postane ovalna.

Naravno, i za sistem kao na slici (2) ne može se biti precizan sa ovim Ellix, Lux, Wolfcraft i sličnim stalcima kao i CMI i sličnim bušilicama od 25-50 Eura. Treba nešto kao što je Wabeco stalak, koji kreće sa cijenama od oko 150 Eura. I naravno, bušilica mora biti kvalitetna, da joj glava ne vibrira.

Samo za informaciju, precizne stupne bušilice koje koriste precizni(ji) mehaničari, kojima je greška manja od 0,1 mm imaju cijene u rangu većem od 1.000 Eura, pa i više od 10.000 za velike i "savršeno precizne" modele. Ne možeš napraviti dobar sat ako ti rupa od 0,3 mm ispadne 0,35. Ali da se ograničimo na nama "smrtnicima" dostupne varijante koje bi koristili sa drvetom.

Može se i jeftinija bušilica "popraviti", dakle ili zamijeniti joj kuglagere na kojima je stub, ili promijeniti sami stub ili glavu, pa sad ili jedno ili dvoje ili sve troje od toga za precizinije varijante, ali to je opet dodatni trošak, a i treba to napraviti.

Prednost stupne bušilice je u tome što je udobnija za korištenje. Kod standardnih modela je patnja mijenjati brzine (otvarati glavu, prebacivati gumene trake preko vodilica), ali ima i bušilica sa elektronskom promjenom brzine kao što su Bosch PBD 40 ili Einhell TE-BD 750 E, pa čak i Scheppach ili Parkside (Lidl) imaju kopije Boscha. Mana joj je uglavnom razmak između svrdla i stuba bušlice koji je kod jeftinijih modela mali, ne veći od 15-ak cm. Za bušenje rupa koje su od ruba materijala udaljene više tada trebaju velike stupne bušilice koje su i skupe i teške i zauzimaju puno prostora. Prednost sistema kao na slici (2) je u tome da bušilica se moše koristiti i kao ručna i kao stupna, i za bušenje rupa koje su od ruba materijala udaljene više od oko 15 cm taj sistem je puno manji i lakši. A i jeftiniji. Recimo Wabeco stalak kojem je od borera do stuba stalka udaljenost 35 cm, to jeste rupa koja se buši može od ivice materijala biti udaljena 35 cm, košta oko 170 Eura. I neka kvalitetna bušilica slične cijene, to jeste taj sistem košta oko 300 Eura. Za taj novac se ne može kupiti stupna bušilica koja može bušiti toliko "daleko" od ivice materijala i sa tom preciznosti.
zposao
Posts: 2563
Joined: 22/03/2019 09:27

#1061 Re: Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Post by zposao »

GandalfSivi wrote: 05/01/2021 05:24 Ja imam nesto slicno prvoj varijanti i prezadovoljan sam.

A sto se prostora tice, potrefilo se da sam sve ovo poceo malo ozbiljnije raditi par mjeseci prije nego sto smo poceli novu kucu traziti, tako da je prostor za rad bila jako bitna stavka pri odabiru kuce. Bio je jos jedan prostor, ono bas perverzan, ali tu kucu ne dobismo...

Možda nije baš vezano za temu ali me zanima. Kakva je razlika u subjektivnom osjećaju živjeti u američkoj kući (nosivi elementi od drveta) i našoj klasičnoj od betona i blokova.

Gledam stalno po televiziji renoviranje i izgradnju američkih kuća, a i na tvom se videu vidi strop od drvenih elemenata, pa me interesuje kakav je osjećaj npr kad je zemljotres ili jako nevrijeme. Osjeti li se ljuljanje, škripanje, podrhtavanje glavnih elemenata kuće?
Možda mali glupo pitanje, ali imam osjećaj da kuća koju nosi drvo mora "raditi".
Hakiz
Posts: 39942
Joined: 30/07/2015 20:01

#1062 Re: Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Post by Hakiz »

Zvučna izolacija...
User avatar
GandalfSivi
Posts: 18054
Joined: 09/09/2006 00:38
Contact:

#1063 Re: Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Post by GandalfSivi »

zposao wrote: 05/01/2021 12:35
GandalfSivi wrote: 05/01/2021 05:24 Ja imam nesto slicno prvoj varijanti i prezadovoljan sam.

A sto se prostora tice, potrefilo se da sam sve ovo poceo malo ozbiljnije raditi par mjeseci prije nego sto smo poceli novu kucu traziti, tako da je prostor za rad bila jako bitna stavka pri odabiru kuce. Bio je jos jedan prostor, ono bas perverzan, ali tu kucu ne dobismo...

Možda nije baš vezano za temu ali me zanima. Kakva je razlika u subjektivnom osjećaju živjeti u američkoj kući (nosivi elementi od drveta) i našoj klasičnoj od betona i blokova.

Gledam stalno po televiziji renoviranje i izgradnju američkih kuća, a i na tvom se videu vidi strop od drvenih elemenata, pa me interesuje kakav je osjećaj npr kad je zemljotres ili jako nevrijeme. Osjeti li se ljuljanje, škripanje, podrhtavanje glavnih elemenata kuće?
Možda mali glupo pitanje, ali imam osjećaj da kuća koju nosi drvo mora "raditi".
Sve u redu dok ne moras ekser gdje zabiti. Onda je vec problem :D
zposao
Posts: 2563
Joined: 22/03/2019 09:27

#1064 Re: Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Post by zposao »

GandalfSivi wrote: 05/01/2021 21:08 Sve u redu dok ne moras ekser gdje zabiti. Onda je vec problem :D

Čuj ekser problem :lol:
User avatar
GandalfSivi
Posts: 18054
Joined: 09/09/2006 00:38
Contact:

#1065 Re: Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Post by GandalfSivi »

zposao wrote: 06/01/2021 12:19
GandalfSivi wrote: 05/01/2021 21:08 Sve u redu dok ne moras ekser gdje zabiti. Onda je vec problem :D

Čuj ekser problem :lol:
Zabijes ga u rigips, isto kao da si ga u karton zabio...
Hakiz
Posts: 39942
Joined: 30/07/2015 20:01

#1066 Re: Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Post by Hakiz »

GandalfSivi wrote: 06/01/2021 15:42
zposao wrote: 06/01/2021 12:19
GandalfSivi wrote: 05/01/2021 21:08 Sve u redu dok ne moras ekser gdje zabiti. Onda je vec problem :D

Čuj ekser problem :lol:
Zabijes ga u rigips, isto kao da si ga u karton zabio...
Koliko ja znam ljudi koriste one uređaje za otkrivanje šta je u "zidu", pa sa njima pronađu stub i zabijaju kroz rigips eksere u stub.

Ne znam, meni bi bilo neobično živjeti u takvoj kući. Imao bih osjećaj da ne živim u pravoj kući, nego u nekoj improvizovanoj, kao da sam kupio montažnu u Krivaji da imam gdje otići za vikend.

Ali, na sve se čovjek navikne.

Valjda su jeftinije i brže za napraviti od betonskih ili ciglenih.

Ali, meni se čini da je to vezano sa stliom života u Americi. Znate ono kada vas firma nakon 3 godine rada iz Kalifornije pošalje da radite u njenom ogranku u recimo Tenesi. Pa iz Tenesija poslije 5 godina u Viskonsin. Itd. Ili sami odete jer ne možete naći posao ili nađete bolji posao nego što imate tu gdje ste. Znači sav život, sve je nesigurno, nestalno, promjene su česte, pa zašto bi i kuće bile građene kao da će vječito biti na tom mjestu. Odeš dalje pa i kuću pod pazuh i poneseš je kada kreneš. A i dosadi vječito živjeti u istoj kući, pa umjesto da seliš u novu, promjeniš raspored prostorija postojeće. A to je lakše ako je kuća od drveta i rigipsa umjesto od betona.
kuli1961
Posts: 2366
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#1067 Re: Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Post by kuli1961 »

Iako sa zakasnjenjem, svima na ovoj temi zelim sretnu Novu 2021.godinu!
Sto se tice stubnih busilica, ili nosaca (stand-ova), ja sam nabavio jedna stariji model nosaca -BOSCH S7. (http://www.farnell.com/datasheets/103475.pdf)
Kupio sam je pouzecem (olx) i time pristao na "macka u vreci". Medjutim, pokazala se da nije izraubovana-nema luftova u mehanizmu nosaca, vrlo je precizna, ima raznorazna podesavanja dubine, hoda, itd..a dubina busenja se moze definisati na (cini mi se) 0,5 mm. Za busenje koristim BOSCH CBR RE 680, L/R okretanje glave sa regulacijom broja okreta (model je prijeratni, mislim da nisam pogrijesio u oznaci). Busilica nema odstupanja u glavi, tj ne "baca". Istina, moje "caprkanje" ne zahtijeva preciznost od 0,02 mm. Uz nju koristim bravarski skrip celjusti od 100 mm, koji fiksiram torband vijcima koji ma sam preradio glavu, tako da se lako umecu u kanale u podnozju nosaca.
Posto je visoka, i relativno uska(visoko teziste), te zbog pomanjkanja prostora i prosto nemanja potrebe da je fiksiram trajno za radni sto, postavio sam je na sperplocu dimenzija 500 x 500 x 25 mm i tako je ucinio "mobilnom" i ujedno ustabilio, nece se prevrtati. Kad nije u upotrebi, okacim je na zid- napravio oslonce/kuke i ne smeta. Zadovoljava apsolutno sve moje potrebe.
A kod odluke sta kupiti-stubnu busilicu ili nosac, mislim da se sve vrti oko pitanja -za koje potrebe- profesionalne/amaterske/hobisticke, ucestalost koristenja, potreba za apsolutnom preciznoscu- da ili ne, i naravno- koliko dzep moze izdrzati.
Hakiz
Posts: 39942
Joined: 30/07/2015 20:01

#1068 Re: Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Post by Hakiz »

Hvala kuli, sretna nova godina i tebi.

Inače, stupne bušilice nisu "pod moranje" za rad sa drvetom. Može se bez njih. Preciznost ne mora biti kao kod mašinstva. Ali pomaže, bilo prava stupna, bilo ručna na stalku.

Ja čekam odgovor od Wabeco koliko košta transport jednog njihovog stalka koji je težak 15 kg. Za Hrvatsku je oko 23 Eura, ali BiH nije na listi, pa se mora poslati upit. Imam jedan Lux stalak, i loš je. Pa bih ga mijenjao boljim a poslije dugo traženja, ovaj mi se čini kao dobro rješenje:

https://www.wabeco-remscheid.de/drillin ... 2-988.html

Hakiz
Posts: 39942
Joined: 30/07/2015 20:01

#1069 Re: Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Post by Hakiz »

Kada već pričamo o bušilicama, samo kao ilustracija cijene nekoliko stupnih bušilica predviđenih za precizan rad:

https://webshop.schachermayer.com/cat/h ... C5%A1ilica

https://webshop.schachermayer.com/cat/h ... C5%A1ilica

https://webshop.schachermayer.com/cat/h ... C5%A1ilica

E, sad, ako se ljutite na neki Einhell ili Scheppach i slične što vam daje rupu 0,5 ili 1 mm veću od promjera borera, sjetite se da najskuplja Einhell košta oko 750 KM, a ima ih i za oko 200 KM itd.
User avatar
GandalfSivi
Posts: 18054
Joined: 09/09/2006 00:38
Contact:

#1070 Re: Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Post by GandalfSivi »

Hakiz wrote: 06/01/2021 21:37
GandalfSivi wrote: 06/01/2021 15:42
zposao wrote: 06/01/2021 12:19


Čuj ekser problem :lol:
Zabijes ga u rigips, isto kao da si ga u karton zabio...
Koliko ja znam ljudi koriste one uređaje za otkrivanje šta je u "zidu", pa sa njima pronađu stub i zabijaju kroz rigips eksere u stub.

Ne znam, meni bi bilo neobično živjeti u takvoj kući. Imao bih osjećaj da ne živim u pravoj kući, nego u nekoj improvizovanoj, kao da sam kupio montažnu u Krivaji da imam gdje otići za vikend.

Ali, na sve se čovjek navikne.

Valjda su jeftinije i brže za napraviti od betonskih ili ciglenih.

Ali, meni se čini da je to vezano sa stliom života u Americi. Znate ono kada vas firma nakon 3 godine rada iz Kalifornije pošalje da radite u njenom ogranku u recimo Tenesi. Pa iz Tenesija poslije 5 godina u Viskonsin. Itd. Ili sami odete jer ne možete naći posao ili nađete bolji posao nego što imate tu gdje ste. Znači sav život, sve je nesigurno, nestalno, promjene su česte, pa zašto bi i kuće bile građene kao da će vječito biti na tom mjestu. Odeš dalje pa i kuću pod pazuh i poneseš je kada kreneš. A i dosadi vječito živjeti u istoj kući, pa umjesto da seliš u novu, promjeniš raspored prostorija postojeće. A to je lakše ako je kuća od drveta i rigipsa umjesto od betona.
Imas stud finder, sve okay, ali hoces sliku da zakacis na sred sobe, a stud (stub) 20 cm udesno. Ili uzmes tv, hoces ga na zid, ali razmak na drzacima za tv 40 cm, a razmak izmedju dva stud-a 34cm. Pa ili rizikuj da ubacis kakve dobre inserte, ili vadi komad rigipsa, pa zakaci dasku na stud-ove, pa vrati rigips, pa gipsaj preko reza, pa farbaj zid ponovo. Kako god okrenes ne valja.

A ljudi ba, kuca k’o kuca, ni nakvog posebnog osjecaja ni razlike. Jedino mi fali barem jedan zid sa ciglama (zbog estetike) iznutra u ovoj...

Nego da se vratimo na temu, napokon jucer zavrsih police za knjige i alkohol...

Image

Image

Image
kuli1961
Posts: 2366
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#1071 Re: Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Post by kuli1961 »

Gandalfe, lijepa polica!
Svidjaju mi se horizontalne plohe-hrastovina? Čime si ih zavrsno tretirao (boja)- samo neki bezbojni lak/lazura ili jos nesto prije lakiranja?
Pitam, jer ovu zimu i ruzno vlazno vrijeme koristim za eksperimentisanje sa bajcevima, lazurama, lak lazurama, akrilnim, vodenim i nitrolakovima na razlicitom drvetu- cetinar, bukva, hrast...svu sam kucu usmrdio, zena ce me istjerati!
A kad otopli- pocinje avantura zvana selak..
User avatar
GandalfSivi
Posts: 18054
Joined: 09/09/2006 00:38
Contact:

#1072 Re: Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Post by GandalfSivi »

kuli1961 wrote: 07/01/2021 22:28 Gandalfe, lijepa polica!
Svidjaju mi se horizontalne plohe-hrastovina? Čime si ih zavrsno tretirao (boja)- samo neki bezbojni lak/lazura ili jos nesto prije lakiranja?
Pitam, jer ovu zimu i ruzno vlazno vrijeme koristim za eksperimentisanje sa bajcevima, lazurama, lak lazurama, akrilnim, vodenim i nitrolakovima na razlicitom drvetu- cetinar, bukva, hrast...svu sam kucu usmrdio, zena ce me istjerati!
A kad otopli- pocinje avantura zvana selak..
Tung oil, jedan premaz, bilo bi puno da je dva. Ali je drvo fini hrast...
User avatar
visuljak
Posts: 994
Joined: 26/11/2020 14:05

#1073 Re: Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Post by visuljak »

Image

Probaj ove horizontalne rostere pricvrstiti sa dva tipla za drvo i ljepilom(umjesto L nosaca). Mislim da bi bilo diskretnije.
kuli1961
Posts: 2366
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#1074 Re: Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Post by kuli1961 »

Upitno je da li bi tiple izdrzale, obzirom na raspon i optrecenje.
zposao
Posts: 2563
Joined: 22/03/2019 09:27

#1075 Re: Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Post by zposao »

GandalfSivi wrote: 06/01/2021 15:42
zposao wrote: 06/01/2021 12:19
GandalfSivi wrote: 05/01/2021 21:08 Sve u redu dok ne moras ekser gdje zabiti. Onda je vec problem :D

Čuj ekser problem :lol:
Zabijes ga u rigips, isto kao da si ga u karton zabio...
Pa zar to nije riješeno onim tiplovima koja na slovo "T" koja se rašire kada prođu sa druge strane rigipsa?

Vjerujem da je ekser u rigips ko da si ga zabio u stiropor. :) Ali mora biti načina da se učvrsti.
Post Reply