Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Sve o kulinarstvu, o uređenju stana, o modi...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
-Chesterfield-
Posts: 5643
Joined: 04/08/2020 19:22

#1426 Re: Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Post by -Chesterfield- »

Ma plašio sam se da opet vlaga ne odradi svoje.
Mislim da je sa MDF manja mogućnost.
NecuVise
Posts: 2885
Joined: 10/01/2020 20:02

#1427 Re: Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Post by NecuVise »

citroen xm wrote: 01/08/2023 19:20 Nacrtaj na papiru sve dijelove, napiši dimenzije i oni će ti na licu mjesta isjeći sve i izbušiti gdje treba.
Stvarno? Hajde uradit ću tako pa otići do njih da mi je palo na pamet, danas sam bio, drugim poslom, u centru gdje rade kantiranje ali zaboravio pitati za to. Hvala puno.
Hvala puno, to mi je trebalo.

Hakiz wrote: 01/08/2023 22:20

Ja bih, prvo, kao materijal koristio ivericu. Čak je i šperploča poskupa za nekoga ko prvi put pravi. Zadnja stranica od špere, imaš li šperu od oko 3 mm? Ako imaš, odlično, ako nemaš kupi onajmaterijal koji se korsiti za zadnje stranice ormara, to čak i nije pravo drvo više je karton. Jeftin je i lagan je. Ako ne znaš koji je, pitaj u prodavnici. Neka ti ivericu u prodavnici kantiraju (gola iverica je ružna, kupiš onu na kojoj je zalijepljen furnir koji ti se sviđa, ili prefarbaš ivericu bojom).

Ladice nije lako napraviti nekome ko nikada nije te stvari radio. Ako ih baš hoćeš, najlakše i najjeftinije ti je napraviti da ladica klizi po drvenoj letvi. Ako ćeš kupovati metalne klizače za ladice, imaš nekoliko vrsta i od vrste ti zavisi kako se montira. Nosače za police takođe možeš kupiti metalne, a možeš koristiti i obične drvene tiplove od 6 ili 8 mm debljine. Rupe bušiš običnim borerom potrebne debljine bilo za metalne nosače, bilo za tiplove. A možeš i staviti drvene letvice dubinom ormarića, pa police na njih, to ti je možda i najjednostavnije, najlakše ti je tako napraviti da polica bude ravna.

Za jednostavni ormarić za cipele ti je lakše koristiti baglame slične ovima https://ferro-pack.com/wp-content/uploa ... /P2061.jpg nego baglame kao na tvojoj slici ormarića. Nema ni potrebe za takvima kao na slici. Ako aš hoćeš te kao na slici, trebaju ti šabloni za rupe, odluka koja vrsta baglama, zanje kako da bagalme namjestiš poslije ugradnje itd. Evo ti video koji sve to odlično objašnjava: https://www.youtube.com/watch?v=-uOoEQ04o4k

Imaj u vidu da prvi put radiš, nemaš ni potrebne alate, ni iskustvo, ni šablone, pa bih na tvom mjesu razmislio da pravim što jednostavnije. Može se i jedostavno napraviti da bude lijepo.

Youtube je pun klipova koji ti pokazuju kako da napraviš.

Vjerovatno sam se pogrešno izrazio jer i jesam mislio praviti od iverice, a zadnji dio od onog što se i stavlja na ormare i slične stvari, taj tanki savitljivi dio.
Slika koju sam postavio je ilustrativnog karaktera, prva koju sam našao da iole liči na ono što sam naumio, samo da znate šta sam otprilike zamislio, a ne bih baš ovakvo pravio.
Ostalo što si napisao mi je baš od koristi. Hvala puno.

-Chesterfield- wrote: 01/08/2023 22:39

Prije otprilike pola godine napravio mi čovjek nešto slično. Ja predložio da ove strane što se vide budu od kuhane bukovine.
Ormar za obuću bude vani ali ne kisne.
Za par mjeseci napela se vrata od ormarića. Majstor predlagao da napravi druga vrata od špere. Ja mu rekao da napravi od MDF-a.
Jbg. sada ružno izgleda - šareno. :D Nešto kontam uzeti ako ima neke bijele folije i zalijepiti dasku iznad i ispod vrata.

Image

Image
Ovo što sam mislio praviti ide unutra, ali ako se pokaže uspješnim trebat će mi i vani tako da ću imati to u vidu. Hvala puno.

:sax:
Hakiz
Posts: 40556
Joined: 30/07/2015 20:01

#1428 Re: Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Post by Hakiz »

Neka.
moimoi
Posts: 4712
Joined: 01/07/2006 12:59

#1429 Re: Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Post by moimoi »

Hakiz wrote: 01/08/2023 22:53
moimoi wrote: 01/08/2023 20:18 Meni je epoxy njasre i cisti kic koji ce hvalaa bogu kadli tadli proci :D
Pa, može poslužiti za popunjavanje rupa.
To mi je kic. Ovo sto se sad radi. Ako ti se ne svidja da imas rupu ili procijep u stolu, uzmi citavu dasku.
Hakiz
Posts: 40556
Joined: 30/07/2015 20:01

#1430 Re: Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Post by Hakiz »

moimoi wrote: 02/08/2023 09:07
Hakiz wrote: 01/08/2023 22:53

Pa, može poslužiti za popunjavanje rupa.
To mi je kic. Ovo sto se sad radi. Ako ti se ne svidja da imas rupu ili procijep u stolu, uzmi citavu dasku.
Dobro, kada ti tako kažeš.
User avatar
pezzar
Posts: 592
Joined: 14/07/2009 13:16

#1431 Re: Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Post by pezzar »

Hakiz wrote: 02/08/2023 11:40
moimoi wrote: 02/08/2023 09:07

To mi je kic. Ovo sto se sad radi. Ako ti se ne svidja da imas rupu ili procijep u stolu, uzmi citavu dasku.
Dobro, kada ti tako kažeš.
A može biti i oku ugodno. :)

Hvalim se:

https://ibb.co/KrV3J8V
moimoi
Posts: 4712
Joined: 01/07/2006 12:59

#1432 Re: Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Post by moimoi »

pezzar wrote: 02/08/2023 11:56
Hakiz wrote: 02/08/2023 11:40

Dobro, kada ti tako kažeš.
A može biti i oku ugodno. :)

Hvalim se:

https://ibb.co/KrV3J8V
Ma ne moze vala. Izgleda kao folija preko kauca :D
Upropastiti tako plemenit materijal kao sto je drvo, bilo kakvom plasticnom i sl masom-grijeh!
Hakiz
Posts: 40556
Joined: 30/07/2015 20:01

#1433 Re: Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Post by Hakiz »

pezzar wrote: 02/08/2023 11:56
Hakiz wrote: 02/08/2023 11:40

Dobro, kada ti tako kažeš.
A može biti i oku ugodno. :)

Hvalim se:

https://ibb.co/KrV3J8V
Ne volim ni ja smolu, te rijeke koje ljudi rade, kao površine na drvetu itd. Ne sviđa mi se. Ko voli, neka izvoli, ja ne volim.

Može se drvo i ispolirati na visoki sjaj. Ali, tada izgleda kao metal, a onda bolje korisstiti metal.

Koja svrha je uzeti drvo pa ga pretvarati u nešto drugo ili ga pokrivati? Drvo koristim baš zato što je drvo, što hoću izgled, "osjećaj", drveta.

To ne znači da ljudi ne naprave, tehnički, zanatski vrhunske stvari koristeći smolu. Naprave. Samo, meni je to osim tehničkog, pa i estetskig, takođe i pitanje sistema vrijednosti, filozofije, kako god to nazvali. I to mi je problem sa smolom.

Ja za popunjavanje koristim starinske metode: Zakrpe, git masu i ljepilo miješano sa prašinom tog drveta nastale kada se to drvo šmirgla.

Sa druge strane, u nekim trenucima samo epoksi ljepilo može spasiti stvar, ni "pravo" ljepilo za drvo niti druga ljepila u nekim trenucima ne rade, samo epoksi.

Međutim, na @moimoi komentar "uzmi drugu dasku" nemam šta reći, tu svaka diskusija bude završena.
User avatar
pezzar
Posts: 592
Joined: 14/07/2009 13:16

#1434 Re: Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Post by pezzar »

Realno, ovaj komad topole koji sam obradio ne bi dočekao da bude upotrijebljen, zbog "truhlovine" u sredini.

Kao i u drugim stvarima, ukusi su čudo. Neko ne bi kožna sjedišta u autu nikad, neko neće auto bez njih.
Hakiz
Posts: 40556
Joined: 30/07/2015 20:01

#1435 Re: Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Post by Hakiz »

pezzar wrote: 02/08/2023 12:31 Realno, ovaj komad topole koji sam obradio ne bi dočekao da bude upotrijebljen, zbog "truhlovine" u sredini.

Kao i u stvarima, ukusi su čudo. Neko ne bi kožna sjedišta u autu nikad, neko neće auto bez njih.


Baš tako.
moimoi
Posts: 4712
Joined: 01/07/2006 12:59

#1436 Re: Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Post by moimoi »

Na ovo mislim

Image
Image
picture url

1000 puta ljepse izgleda ostavljeno prirodno nego ovo sa epoxyem
Hakiz
Posts: 40556
Joined: 30/07/2015 20:01

#1437 Re: Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Post by Hakiz »

moimoi wrote: 02/08/2023 12:32 Na ovo mislim

Image
Image
picture url

1000 puta ljepse izgleda ostavljeno prirodno nego ovo sa epoxyem
Jasno je to.

Na drugoj slici da se onaj rascjep popuni epoksijem, ne bi ništa pokvario.
moimoi
Posts: 4712
Joined: 01/07/2006 12:59

#1438 Re: Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Post by moimoi »

Hakiz wrote: 02/08/2023 13:44
moimoi wrote: 02/08/2023 12:32 Na ovo mislim

Image
Image
picture url

1000 puta ljepse izgleda ostavljeno prirodno nego ovo sa epoxyem
Jasno je to.

Na drugoj slici da se onaj rascjep popuni epoksijem, ne bi ništa pokvario.
Meni bi :D
Hakiz
Posts: 40556
Joined: 30/07/2015 20:01

#1439 Re: Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Post by Hakiz »

moimoi wrote: 02/08/2023 14:01
Hakiz wrote: 02/08/2023 13:44

Jasno je to.

Na drugoj slici da se onaj rascjep popuni epoksijem, ne bi ništa pokvario.
Meni bi :D
A ti, onda, nemoj :P
irconbih
Posts: 462
Joined: 28/04/2008 19:25
Location: Ilidža

#1440 Re: Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Post by irconbih »

Društvo, gdje u Sa kupiti drvo, tačnije letve debljine oko 5 mm, nije bitna širina. Uslov je da je bjelogorično drvo.
hladan.preminger
Posts: 4403
Joined: 24/02/2011 12:06

#1441 Re: Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Post by hladan.preminger »

Imam ploču za kuhinjksi stol od jasena (lajmana, nije u komadu). Čime bih je prešao sa gornje strane da ostane mat ali da je zaštitim od tekućina i slično?
kuli1961
Posts: 2431
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#1442 Re: Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Post by kuli1961 »

hladan.preminger wrote: 03/01/2024 08:25 Imam ploču za kuhinjksi stol od jasena (lajmana, nije u komadu). Čime bih je prešao sa gornje strane da ostane mat ali da je zaštitim od tekućina i slično?
moje iskustvo govori - premazati bezbojnim lakom na vodenoj osnovi, ali mat verzija.
2-4 ruke, sa medjusušenjem od minimalno 24 sata i medjubrušenjem slojeva, ručno, vrlo lagano, bez pritiska. Šmirgl je bio grid 500, vodeni, ali šmirglanje na suho, rabljeni šmirgl, ne nov.
Drvo je bilo smrča, poroznija nego jasen.
zigson
Posts: 3038
Joined: 04/04/2015 22:17

#1443 Re: Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Post by zigson »

@Hakizaga, pitanje jedno, radim sam sebi kuhinju, odradio sam donje, gornje elemente i postavio, samo jos da izravnam na nogicama da bude sve pod vaser vagom, i stigao sam do radne ploce, nasao sam u drvodomu neki dezen hrast i ima zidna obloga u istom dezenu pa sam se odlucio na tu. Hele nejse moje pitanje je, kad rezem radnu plocu za sudoper, je li bolje ubodnom pilom ili glodalicom? Razlog sto pitam je taj sto sam narucio glodalicu i stize mi kroz 2-3 dana pa bih da je isprobam.
Sa youtube znam kako se mjeri, kako ide sa ubodnom pilom doduse sve sam sa yt naucio u vezi toga, sam izvukao mjere, krojnu listu i sklepao kuhinju, bilo je mukotrpno priznajem ali zanimljivo.
Znam da vrse usluzno rezanje radne ploce ali bih da sam isjecem to za sudoper :D

Isto pitanje jos jedno, posto mi kuhinja ide na U, ide jedan veci komad radne ploce i dva sa strane, je li bolje spajati radnu plocu na radnu plocu onim vijcima sto se isfrezaju ispod pa privrnu ili da keksima spojim?
Hakiz
Posts: 40556
Joined: 30/07/2015 20:01

#1444 Re: Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Post by Hakiz »

zigson wrote: 08/03/2024 19:06 @Hakizaga, pitanje jedno, radim sam sebi kuhinju, odradio sam donje, gornje elemente i postavio, samo jos da izravnam na nogicama da bude sve pod vaser vagom, i stigao sam do radne ploce, nasao sam u drvodomu neki dezen hrast i ima zidna obloga u istom dezenu pa sam se odlucio na tu. Hele nejse moje pitanje je, kad rezem radnu plocu za sudoper, je li bolje ubodnom pilom ili glodalicom? Razlog sto pitam je taj sto sam narucio glodalicu i stize mi kroz 2-3 dana pa bih da je isprobam.
Sa youtube znam kako se mjeri, kako ide sa ubodnom pilom doduse sve sam sa yt naucio u vezi toga, sam izvukao mjere, krojnu listu i sklepao kuhinju, bilo je mukotrpno priznajem ali zanimljivo.
Znam da vrse usluzno rezanje radne ploce ali bih da sam isjecem to za sudoper :D

Isto pitanje jos jedno, posto mi kuhinja ide na U, ide jedan veci komad radne ploce i dva sa strane, je li bolje spajati radnu plocu na radnu plocu onim vijcima sto se isfrezaju ispod pa privrnu ili da keksima spojim?
U suštini ti je svejedno ubodnom pilom ili glodalicom.

Ubodnom pilom ćeš brže. Ako ti je ploča recimo 3 cm debljine, glodalicom ćeš prvo skinuti oko 5 mm, pa povećati na 1 cm, pa na 1,5 cm itd. Ne bih ti preporučio odjednom da režeš glodalicom svih 3 cm, čak i ako imaš 3 cm visoko glodalo.

Ubodnom pilom ćeš u jednom potezu.

Usput, ko nema praksu, ako ne koristiš neku vodilicu, glodalicom je puno lakše skrenuti sa putanje a da ne osjetiš. Jak alat, pomjeriš ruku 5 mm sa putanje i upropastiš rez. Ubodnu pilu je lakše kontrolisati bez iskustva.

Sa kuhinjama nemam iskustva, pa je ovo samo moje mišljenje, nije "majstorovanje":

Ja dijelove radne ploče ne bih ni spajao između sebe. Samo ih priljubio jedan uz drugi. U suštini, ako hoćeš da ih spojiš, a pravljeni su od iverice ili špere, svejedno čime ćeš ih spojiti, šarafi neće uticati jer ti materijali ne "dišu". Pa možeš i lijepiti, šarafima, keksaricom, tiplovima, kako god hoćeš. Mislim da ti je važnije "zadihtovati" liniju spoja između djelova ploče. Ploča je vjerovatno na nekim nosačima, ladicama, čemu god. Eventualno te "nosače" međusobno spoji da se ne miču jedan od drugog. Ti "nosači" i čuvaju dijelove ploče (ne vise u zraku) i drže ih na mjestu da se ne miču horizontalno. Ako su oni učvršćeni i stabilni, kada dijelovi ploče na njih dođu, neće se pomijerati, pa nemaš potrebe same dijelove radne ploče spajati. Samo liniju gdje se ivice dijelova ploče dodiruju nečim zatvori da ne prodire voda ili druge materije u spoj između ivica. Da li ćeš neko sredstvo za zaptivanje ako su pojedinačni dijelovi već obrađeni i presvučeni, da li ćeš materijal za presvlačenje radnih ploča rezati tako da svi dijelovi budu pokriveni jednim komadom materijala pa odozgo gledajući komplet ploča bude jedna cjelina, da li ćeš neke plastične ili aluminijske prelaze, slično kao oni profili za prelaz sa parketa na pločice na podu, to je do tebe.
zigson
Posts: 3038
Joined: 04/04/2015 22:17

#1445 Re: Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Post by zigson »

Hakiz wrote: 08/03/2024 19:40
zigson wrote: 08/03/2024 19:06 @Hakizaga, pitanje jedno, radim sam sebi kuhinju, odradio sam donje, gornje elemente i postavio, samo jos da izravnam na nogicama da bude sve pod vaser vagom, i stigao sam do radne ploce, nasao sam u drvodomu neki dezen hrast i ima zidna obloga u istom dezenu pa sam se odlucio na tu. Hele nejse moje pitanje je, kad rezem radnu plocu za sudoper, je li bolje ubodnom pilom ili glodalicom? Razlog sto pitam je taj sto sam narucio glodalicu i stize mi kroz 2-3 dana pa bih da je isprobam.
Sa youtube znam kako se mjeri, kako ide sa ubodnom pilom doduse sve sam sa yt naucio u vezi toga, sam izvukao mjere, krojnu listu i sklepao kuhinju, bilo je mukotrpno priznajem ali zanimljivo.
Znam da vrse usluzno rezanje radne ploce ali bih da sam isjecem to za sudoper :D

Isto pitanje jos jedno, posto mi kuhinja ide na U, ide jedan veci komad radne ploce i dva sa strane, je li bolje spajati radnu plocu na radnu plocu onim vijcima sto se isfrezaju ispod pa privrnu ili da keksima spojim?
U suštini ti je svejedno ubodnom pilom ili glodalicom.

Ubodnom pilom ćeš brže. Ako ti je ploča recimo 3 cm debljine, glodalicom ćeš prvo skinuti oko 5 mm, pa povećati na 1 cm, pa na 1,5 cm itd. Ne bih ti preporučio odjednom da režeš glodalicom svih 3 cm, čak i ako imaš 3 cm visoko glodalo.

Ubodnom pilom ćeš u jednom potezu.

Usput, ko nema praksu, ako ne koristiš neku vodilicu, glodalicom je puno lakše skrenuti sa putanje a da ne osjetiš. Jak alat, pomjeriš ruku 5 mm sa putanje i upropastiš rez. Ubodnu pilu je lakše kontrolisati bez iskustva.

Sa kuhinjama nemam iskustva, pa je ovo samo moje mišljenje, nije "majstorovanje":

Ja dijelove radne ploče ne bih ni spajao između sebe. Samo ih priljubio jedan uz drugi. U suštini, ako hoćeš da ih spojiš, a pravljeni su od iverice ili špere, svejedno čime ćeš ih spojiti, šarafi neće uticati jer ti materijali ne "dišu". Pa možeš i lijepiti, šarafima, keksaricom, tiplovima, kako god hoćeš. Mislim da ti je važnije "zadihtovati" liniju spoja između djelova ploče. Ploča je vjerovatno na nekim nosačima, ladicama, čemu god. Eventualno te "nosače" međusobno spoji da se ne miču jedan od drugog. Ti "nosači" i čuvaju dijelove ploče (ne vise u zraku) i drže ih na mjestu da se ne miču horizontalno. Ako su oni učvršćeni i stabilni, kada dijelovi ploče na njih dođu, neće se pomijerati, pa nemaš potrebe same dijelove radne ploče spajati. Samo liniju gdje se ivice dijelova ploče dodiruju nečim zatvori da ne prodire voda ili druge materije u spoj između ivica. Da li ćeš neko sredstvo za zaptivanje ako su pojedinačni dijelovi već obrađeni i presvučeni, da li ćeš materijal za presvlačenje radnih ploča rezati tako da svi dijelovi budu pokriveni jednim komadom materijala pa odozgo gledajući komplet ploča bude jedna cjelina, da li ćeš neke plastične ili aluminijske prelaze, slično kao oni profili za prelaz sa parketa na pločice na podu, to je do tebe.
Hvalaaa
zigson
Posts: 3038
Joined: 04/04/2015 22:17

#1446 Re: Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Post by zigson »

@Hakiz opet ja, ali s razlogom :lol:
Vidio sam da si pisao post o radionickim usisvacima i kako imas bosch advancedvac 20,
Eh ja se dvoumim izmedju tog boscha i ovog
Scheppach -
https://prox.ba/shop/industrijski-usisi ... ach-dc100/

Veci mu je kapacitet od bosch a ima i nastavke, jedino nema HEPA filter ali pise filtracija mu je 0.5 mikrona,
Jeftiniji od boscha 50km i ima automatsko paljenje koliko sam vidio, garancija 3god

Edit:
Mislim ipak da cu bosch, gledam ipak neke recenzije a i nema bas puno iskustava po netu sa ovim tako da ne biu da bacam pare...
Hakiz
Posts: 40556
Joined: 30/07/2015 20:01

#1447 Re: Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Post by Hakiz »

zigson wrote: 15/03/2024 16:27 @Hakiz opet ja, ali s razlogom :lol:
Vidio sam da si pisao post o radionickim usisvacima i kako imas bosch advancedvac 20,
Eh ja se dvoumim izmedju tog boscha i ovog
Scheppach -
https://prox.ba/shop/industrijski-usisi ... ach-dc100/

Veci mu je kapacitet od bosch a ima i nastavke, jedino nema HEPA filter ali pise filtracija mu je 0.5 mikrona,
Jeftiniji od boscha 50km i ima automatsko paljenje koliko sam vidio, garancija 3god

Edit:
Mislim ipak da cu bosch, gledam ipak neke recenzije a i nema bas puno iskustava po netu sa ovim tako da ne biu da bacam pare...
Ja kupio Bosch jer u tom trenutku je tako ispalo, nemam poseban savjet koji usisivač valja a koji ne.

Mana Boschu je što nema platnenu vrećicu koja se prazni, koristi papirne klix pa ih moraš kupovati. Imaš na Youtube kako ljudi od klix papirne vrećice prave višekratnu vrećicu, pa provjeri.

Ne znam za Scheppach, ovaj Bosch ima antistatičko crijevo od 3 metra. Dužina crijeva je OK, a antistatičko znači da se prašina manje hvata i izvana i iznutra. Imam ja i jedan BD pa mogu uporediti. Ovaj Bosch mi vrijedi više nego duplo veće cijenu od tog BD.

Bosch ima razne nastavke za usisavanje kuće, automobila itd, ali meni je bio bitan samo kratki nastavak za mašine. Moj BD nije imao taj nastavak pa sam improvizovao kačenje mašina, zbog tog nastavka sam i kupovao drugi usisivač.
zigson
Posts: 3038
Joined: 04/04/2015 22:17

#1448 Re: Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Post by zigson »

Hakiz wrote: 15/03/2024 20:40
zigson wrote: 15/03/2024 16:27 @Hakiz opet ja, ali s razlogom :lol:
Vidio sam da si pisao post o radionickim usisvacima i kako imas bosch advancedvac 20,
Eh ja se dvoumim izmedju tog boscha i ovog
Scheppach -
https://prox.ba/shop/industrijski-usisi ... ach-dc100/

Veci mu je kapacitet od bosch a ima i nastavke, jedino nema HEPA filter ali pise filtracija mu je 0.5 mikrona,
Jeftiniji od boscha 50km i ima automatsko paljenje koliko sam vidio, garancija 3god

Edit:
Mislim ipak da cu bosch, gledam ipak neke recenzije a i nema bas puno iskustava po netu sa ovim tako da ne biu da bacam pare...
Ja kupio Bosch jer u tom trenutku je tako ispalo, nemam poseban savjet koji usisivač valja a koji ne.

Mana Boschu je što nema platnenu vrećicu koja se prazni, koristi papirne klix pa ih moraš kupovati. Imaš na Youtube kako ljudi od klix papirne vrećice prave višekratnu vrećicu, pa provjeri.

Ne znam za Scheppach, ovaj Bosch ima antistatičko crijevo od 3 metra. Dužina crijeva je OK, a antistatičko znači da se prašina manje hvata i izvana i iznutra. Imam ja i jedan BD pa mogu uporediti. Ovaj Bosch mi vrijedi više nego duplo veće cijenu od tog BD.
:thumbup:
Hakiz
Posts: 40556
Joined: 30/07/2015 20:01

#1449 Re: Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Post by Hakiz »

zigson wrote: 15/03/2024 20:43
Hakiz wrote: 15/03/2024 20:40
zigson wrote: 15/03/2024 16:27 @Hakiz opet ja, ali s razlogom :lol:
Vidio sam da si pisao post o radionickim usisvacima i kako imas bosch advancedvac 20,
Eh ja se dvoumim izmedju tog boscha i ovog
Scheppach -
https://prox.ba/shop/industrijski-usisi ... ach-dc100/

Veci mu je kapacitet od bosch a ima i nastavke, jedino nema HEPA filter ali pise filtracija mu je 0.5 mikrona,
Jeftiniji od boscha 50km i ima automatsko paljenje koliko sam vidio, garancija 3god

Edit:
Mislim ipak da cu bosch, gledam ipak neke recenzije a i nema bas puno iskustava po netu sa ovim tako da ne biu da bacam pare...
Ja kupio Bosch jer u tom trenutku je tako ispalo, nemam poseban savjet koji usisivač valja a koji ne.

Mana Boschu je što nema platnenu vrećicu koja se prazni, koristi papirne klix pa ih moraš kupovati. Imaš na Youtube kako ljudi od klix papirne vrećice prave višekratnu vrećicu, pa provjeri.

Ne znam za Scheppach, ovaj Bosch ima antistatičko crijevo od 3 metra. Dužina crijeva je OK, a antistatičko znači da se prašina manje hvata i izvana i iznutra. Imam ja i jedan BD pa mogu uporediti. Ovaj Bosch mi vrijedi više nego duplo veće cijenu od tog BD.
:thumbup:
Ovo klix znači j e d n o k r a t n a.

Forum :-)
zigson
Posts: 3038
Joined: 04/04/2015 22:17

#1450 Re: Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Post by zigson »

Hakiz wrote: 15/03/2024 21:05
zigson wrote: 15/03/2024 20:43
Hakiz wrote: 15/03/2024 20:40

Ja kupio Bosch jer u tom trenutku je tako ispalo, nemam poseban savjet koji usisivač valja a koji ne.

Mana Boschu je što nema platnenu vrećicu koja se prazni, koristi papirne klix pa ih moraš kupovati. Imaš na Youtube kako ljudi od klix papirne vrećice prave višekratnu vrećicu, pa provjeri.

Ne znam za Scheppach, ovaj Bosch ima antistatičko crijevo od 3 metra. Dužina crijeva je OK, a antistatičko znači da se prašina manje hvata i izvana i iznutra. Imam ja i jedan BD pa mogu uporediti. Ovaj Bosch mi vrijedi više nego duplo veće cijenu od tog BD.
:thumbup:
Ovo klix znači j e d n o k r a t n a.

Forum :-)
Hahaha konto sam sta je :lol:
Post Reply