Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Sve o kulinarstvu, o uređenju stana, o modi...

Moderator: anex

Post Reply
kuli1961
Posts: 2366
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#1101 Re: Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Post by kuli1961 »

Prvo da razjasnimo opste stvari oko Einhell-a, tj. oznacavanje njegovih alata.
Rade seu dvije opste kategorije- Classic i Expert. Prva je totalni amaterizam, tj nizeg kvaliteta, cvrstoce i preciznosti. Drugi je nesto bolji i tezi high-end-u.
U accu verziji, a mislim da je tako i u kalsicno A/C verziji, prvo idu dva slova TC ili TE (Tool Classic/Tool Expert, potom kratica za naziv alata, pa (accu) napon i onda Li- oznaka vrste baterije (npr. Li- I).
Tako, oznaka TE JS 18 Li Solo se odnosi na ubodnu pilu serije Expert (Tool Expert Jig Saw) 18 V baterija je Litijum -jonska. Solo- sama alatka, bez baterije
Ljetos ili jesenas kupih ovu ubodnu accu. Ima 3 polozaja klatna pilice sto je dobra stvar, Grip je ok, odvod piljevine, takodje. Preciznost podesavanja ugla rezanja, hm.. precizna koliko se realno moze ocekivati. Uz malo pomoci cvrstog vinkla, zivaca, doborg srafcigera, moze se fino podesiti 90 stepeni (uglovi do 45 stepeni mi u pravilu i ne trebaju). Pilice- T prihvat. Cijena- uz akcijski popust, nekih 125 KM, vise nego prihvatljivo.
Prvo sto sam uocio je da kada se pilicau metne, zatvarac, tj. lock mehanizam se ne vraca u pocetni nulti polozaj za nekih 1,5 mm . Einhell servis mi je objasnio da je to upravo OK. Ajd, dobro. Probni rezovi u nekoliko vrsta drveta (meko- cetinar, tvrdo -bukva, hrast), jaka, dobro lezi u ruci, ne otima se, funkcija klatna OK, krzanje minimalno, cak i bez uobicajenih trikova- krep traka, obrnuta ploca itd, vjerovatno zato sto koristim zaista kvalitetne pilice Bosch i Metabo, zavisno od mekoce drveta, one krace (mislim da su 75 mm ili slicno). Rezovi su bili ravni, "iz ruke", bez vodilice. Iako je pilica podesena na tacnih 90 stepeni, u svakom modu klatna rez je "bjezao" prema vani za nekih 0.5- 1 mm , dakle- nije u vinklu. Nije stasno, pogotovo sto je vani, da se popraviti raspom. Potom sam probao uz pomoc vodilice, kontam raidm iz ruke, pa i sam doprinesem bjezanju. Jok, isto bjezi. Dakle, do alatke je. Odnesem alat trgovcu (uz napomenu da je standardna garancija 1 godina, a online registracijom alata se produzava na 3 godine, sto nije beznacajno), opisem problem. Alatku sam dao "solo"- bez kutije, bez originalne vodilice i onih plasticnih umetaka -vodilica za rezanje. Trgovac je proslijedi Einhell servisu (sjediste je u Vitezu, barem tako mislim, a i nebitno je). Za nekih 2 nedjelje trgovac mi javi da je alatka stigla. Isporucena mi je druga, potpuno nova alatka, neotpakovana sa svim dodacima!!!Za ovo podneblje cudo nevidjeno, ali poslovni potez za svaku pohvalu!
Isprobam je, naravno, sa i bez vodilice- sa ovim primjerkom rez gotovo da uopste ne bjezi! To "gotovo" u realnom zivotu znaci -pomak, bjezanje reza postoji tek kada se dobro zagledam u vinkl reza i stvarno je minimalan, nemjerljiv a ispralvja se, ako je bas neophodno- smirglom...
Eto, "ozenih" se Einhell-om, ali cu svakako "privesti" nesto drugo iz familije Metabo-na redu je SXE 3150 orbital sander- moram kupiti, trebace mi oko skorasnje, u nastajanju- drvenkuce... :D
shandrprcSA
Posts: 9789
Joined: 23/02/2013 08:16

#1102 Re: Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Post by shandrprcSA »

kuli1961 wrote: 27/02/2021 22:35 Isti model imam i o njemu sam ranije pisao. Motiv za kupovinu je bio- potreba za accu busilicom/odvijacem+nepostojanje trenutne narocite potrebe za nekim jacim, preciznijim modelom. Cekao akciju i busilicu sa 1,5 Ah baterijom i punjacem kupio za cca 140-150 KM. bio sam svjestan - koliko para, toliko i muzike.
Pored problema koji si opisao i koji je postojeci, primijetio bih jos nekoliko, koji mogu biti znacajni: rukohvat (gumirana plastika) se pri vecim silama uvrtanja pocne uvijati u ruci-osjecaj je kao da ce se rastaviti, puknuti; borfuter ponekad zariba, zakuca i alat (bit ili borer) se tesko vadi, a i osovina borfutera je u laganom,iako minimalnom, ali ipak ekscentru. Konacno, krivulja stezne snage nije ravnomjerna- snaga stezanja se ne penje ravnomjerno, kako se povecava (npr. 10,11,12,13...19), pa nastaje problem koji navodis- Kljuc 13 je prikazao ovaj problem na YT. Baterija se u mom slucaju pokalazala kao vrlo elasticna, izdrzljiva. Medjutim, kako ja zaista ne radim neke ekstra precizne stvari, niti ih cesto radim (eto, meni 1,5 Ah batt je sasvim odgovarajuca sto je relevantan pokazatelj), na ove probleme pristajem, za sada.
Iako je Einhell puno ulozio truda u poboljsanje karakteristika, to je ipak hobisticki alat, malo vise klase. Milsim da ova accu sluzi kao dobar pomocni alat, a ne da kao glavni, dominantni.
Svakako da je u planu kupovina neceg kvalitetnijeg- vise Nm sile, pouzdanijeg, preciznijeg, i naravno dobro skupljeg. No, tu tek treba da steknem obrazovanje, jer govorimo o okeanu modela. Jedni imaju ovo a nemaju ono i obratno. Za tu nabavku, definisao sam kriterije - brushless, nesto vise Nm , udarna glava (cekic), preciznost. Koji brand, trenutno nemam pojma, nesto me Metabo privlaci, a zasto- ne znam :D Cijena- kolika bude...ma, tu se uvijek nesto izmagija- ili na par rata, ili beskamatno karticom ili neki popust za cash...
O kupovini druge accu busilice cu ipak kasnije razmisljati, jer sam sad u bitnim troskovima oko brvnare, pa cu trenutno raidje te pare uloziti u kvlaitetniji mateirjal za brvnaru, a postojeca accu ce uraditi posao, odavno sam je prokuzio- kada, kako i koliki moment sile.
Medjutim, u ovoj prici oko kupovine accu alata, javlja se problem "braka", tj kad uzmes jednu accu alatku jednog proizvodjaca, ozenio si se njegovom baterijom i punjacem. Vise razlicitih brandova, znaci i šumu baterija, punjaca.
U narednom postu cu opisati iskustvo sa ubodnom pilom Einhell TE JS 18 Li solo, kao i sa servisnom mrezom Einhell BiH.
stezanje se rijesi sa...
https://proficentar.ba/shop/proizvod/to ... 28531/3238
kuli1961
Posts: 2366
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#1103 Re: Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Post by kuli1961 »

@shandrprcSA
:thumbup:
shandrprcSA
Posts: 9789
Joined: 23/02/2013 08:16

#1104 Re: Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Post by shandrprcSA »

imam je uparenu sa TE-CI 18 Li BL- Solo i jos nije saraf otisao previse

i ja sam se vezao za einhell :D imam 3 baterije od 4.0 mAh i bas razmisljam o ovoj ubodnoj pili :D
Hakiz
Posts: 39899
Joined: 30/07/2015 20:01

#1105 Re: Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Post by Hakiz »

Nije ni meni otišao šaraf previše, ali činjenica je da kvačilo ne iskopčava.

Ja je takođe imam uparenu sa TE-CI 18 Bl Li, samo su kod mene dvije baterije od 5 Ah.

Ali da ne bude da imam nešto protiv Einhella, a nemam, da imam ne bih imao osim ove dvije alatke još i tračnu brusilicu i nekoliko "manjih alatki" (Fen, pištolj za vruće ljepilo, onu mašinu za zabijanje čavlića i heftanje), naišao sam na youtubeu nekoliko videa u kojima kritikuju jeftinije Makita odvijače.

Recimo za model DHP458 ima skoro više video klipova o tome kako ih popraviti nego o tome kako rade. Na primjer: https://www.youtube.com/watch?v=qQwG-1RVDzg pa vidite vezane klipove uz ovaj.

Tako da nije da su i profesionlani proizvođači bez mane. I oni imaju jeftine modele koji se ispostave kao loši ne treba se oslonit ina to što je to priznat brend.

A kada se vide karakteristike na papiru i cijena, racimo ovdje: https://www.masineialati.ba/shop/akumul ... hp458kum1/

i to uporedi sa cijenom recimo Boscha: https://www.bosch-professional.com/de/d ... 06019G030B i uz napomenu da je ova cijena Boscha bez PDV-a, ili čak i na Amazonu

(ne pokazuje link, uglavnom na njemačkom amazonu je ta mašina sa baterijama nešto manje od 410 eura)

onda je jasno da je cijena te Makite iz nekog razloga niska.

Čudno je za Makitu, to je u oblasti alata jedina porodična, "nezavisna" firma, dakle nije korporacija u klasičnom smislu, pravi isključivo alate i niti nju neko posjeduje, niti ona posjeduje druge firme, nije opterećena problemima poslovanja na berzi i time da ima puno dioničara. Naišao sam na komentare da ljudi upravo zbog tog statusa radije kupuju Makitu od drugih.

Izgleda da teška vremena i takve firme tjeraju na kompromise.
Hakiz
Posts: 39899
Joined: 30/07/2015 20:01

#1106 Re: Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Post by Hakiz »

kuli1961 wrote: 27/02/2021 23:08 Odnesem alat trgovcu (uz napomenu da je standardna garancija 1 godina, a online registracijom alata se produzava na 3 godine, sto nije beznacajno), opisem problem. Alatku sam dao "solo"- bez kutije, bez originalne vodilice i onih plasticnih umetaka -vodilica za rezanje. Trgovac je proslijedi Einhell servisu (sjediste je u Vitezu, barem tako mislim, a i nebitno je). Za nekih 2 nedjelje trgovac mi javi da je alatka stigla. Isporucena mi je druga, potpuno nova alatka, neotpakovana sa svim dodacima!!!Za ovo podneblje cudo nevidjeno, ali poslovni potez za svaku pohvalu!
U oblasti muzičke opreme takva firma je Behringer. Nijemci, ali sve se proizvodi u Kini. I oni takođe ne popravljaju svoje uređaje, kada ih odneseš na servis samo ti daju novi. I ako nisi zadovoljan kako uređaj radi, ako ne radi kako misliš da treba po specifikacijama, a ispravan je, možeš koliko god hoćeš puta ga vratiti, oni će ti dati novi, sve dok ne "ubodeš" onaj koji se sviđa.

Neko bi rekao da je to neisplativo, ali nije. To se ispostavilo mnogo jeftinije, naime, napraviti jednom dizajn i samo štancati stvari bez previše kontrole kvaliteta i slati na tržište milione jeftinih uređaja koji će kupovati milioni i koji kada rade rade kako treba, a kada ne rade samo ih zamijeniš novim, a vraćeni ide na recikliranje ispravnih komponenti koji se ugrade u novi uređaj je jeftinije nego trošiti vrijeme i radnu snagu, kupovinu instrumenata i opreme itd na to da svaki uređaj prekontrolišeš. To značajno poskupljuje cijenu uređaja. Pa je rezultat takvog rada Behringera taj da su kupili kultnog proizvođača gitarskih pedala, britanskog proizvođača zvučnika itd. A nisu jedina firma koja tako radi. Ispostavilo se da jeftini proizvođači zarade toliko da kupuju skupe umjesto da je obrnuto. Skupi se uvijek nađu u problemima prije i većim nego jeftini proizvođači.

Naravno, takvi uređaji se ne mogu koristiti tamo gdje je neophodno biti uvijek siguran da će uređaj raditi savršeno čak i u teškim uslovima, ali kada se pogleda, i profesionalci kada mogu koriste jeftine uređaje, samo kada moraju koriste skupe. I zato prodaja jeftinih uređaja na kraju donosi mnogo više novca nego prodaja skupih.
shandrprcSA
Posts: 9789
Joined: 23/02/2013 08:16

#1107 Re: Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Post by shandrprcSA »

zna li neko za sta je ovo sluzi :D mislim da je za glodalo :D

Image

cijena sitnica :D
Hakiz
Posts: 39899
Joined: 30/07/2015 20:01

#1108 Re: Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Post by Hakiz »

shandrprcSA wrote: 28/02/2021 12:51 zna li neko za sta je ovo sluzi :D mislim da je za glodalo :D

Image

cijena sitnica :D
Ograda za stol za glodalicu montirana na ploču za glodalicu.

Umjesto da posebno stavljaš na sto za glodalicu ploču na koje se montira glodalo i posebno praviš ogradu, ovako si dobio oboje zajedno.

Ono crno je za priključivanje usisivača.
Last edited by Hakiz on 28/02/2021 13:00, edited 1 time in total.
User avatar
p206
Posts: 7944
Joined: 23/06/2011 07:23
Location: Medžika Džonsona br. 72

#1109 Re: Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Post by p206 »

Hakiz wrote: 20/02/2021 14:50 Nema.

https://www.minwax.com/wood-products/cl ... lyurethane

Takvih poliuretanskih premaza kod nas uglavnom nema. Ima nešto, ali teže ih je naći, uglavnom ih kupuju firme kada postavljaju podove itd. Zato i tamo gdje ih ima kupiti to su pakovanja od 5 ili 10 litara. Ovih "hobi" pakovanja oko 1 litar nema nigdje kod nas. Barem ja nisam našao.

Nego, uhvati se firnisa i ne izvoljevaj.

On bi k'o amerikanci, ma nemoj :lol:
tek sad vidio odg
jbg ja se zalažem za to da nas Ameri okupiraju pa da budemo 52 američka država u Evropi :mrgreen:

radim sa akrilnom bojom pa mi treba neki bezbojni lak ili vosak da to malo zaštitim na kraju,
vidim da si upućen u ove naše prodavače pa imaš li neki prijedlog za neku ok cijenu?
Hakiz
Posts: 39899
Joined: 30/07/2015 20:01

#1110 Re: Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Post by Hakiz »

p206 wrote: 28/02/2021 12:59
Hakiz wrote: 20/02/2021 14:50 Nema.

https://www.minwax.com/wood-products/cl ... lyurethane

Takvih poliuretanskih premaza kod nas uglavnom nema. Ima nešto, ali teže ih je naći, uglavnom ih kupuju firme kada postavljaju podove itd. Zato i tamo gdje ih ima kupiti to su pakovanja od 5 ili 10 litara. Ovih "hobi" pakovanja oko 1 litar nema nigdje kod nas. Barem ja nisam našao.

Nego, uhvati se firnisa i ne izvoljevaj.

On bi k'o amerikanci, ma nemoj :lol:
tek sad vidio odg
jbg ja se zalažem za to da nas Ameri okupiraju pa da budemo 52 američka država u Evropi :mrgreen:

radim sa akrilnom bojom pa mi treba neki bezbojni lak ili vosak da to malo zaštitim na kraju,
vidim da si upućen u ove naše prodavače pa imaš li neki prijedlog za neku ok cijenu?
Za te voskove ne znam, nisam ih nikada pokušavao kupiti kada sam vidio kakva je situacija ovdje, a za ostale premaze, odem u prodavnicu, odaberem koji mislim da bi mi odgovarao i platim koliko košta. Tako da ti ne mogu pomoći što se cijena tiče.

Lakovi, ima ih od 4 KM za 0,75 l pa naviše.
shandrprcSA
Posts: 9789
Joined: 23/02/2013 08:16

#1111 Re: Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Post by shandrprcSA »

Hakiz wrote: 28/02/2021 12:58
shandrprcSA wrote: 28/02/2021 12:51 zna li neko za sta je ovo sluzi :D mislim da je za glodalo :D

Image

cijena sitnica :D
Ograda za stol za glodalicu montirana na ploču za glodalicu.

Umjesto da posebno stavljaš na sto za glodalicu ploču na koje se montira glodalo i posebno praviš ogradu, ovako si dobio oboje zajedno.

Ono crno je za priključivanje usisivača.
hvala al' nikako da skontam kako,sta, gdje... :D

uzeh na autopijaci, 5KM :lol:
Hakiz
Posts: 39899
Joined: 30/07/2015 20:01

#1112 Re: Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Post by Hakiz »

shandrprcSA wrote: 28/02/2021 13:09
Hakiz wrote: 28/02/2021 12:58
shandrprcSA wrote: 28/02/2021 12:51 zna li neko za sta je ovo sluzi :D mislim da je za glodalo :D

Image

cijena sitnica :D
Ograda za stol za glodalicu montirana na ploču za glodalicu.

Umjesto da posebno stavljaš na sto za glodalicu ploču na koje se montira glodalo i posebno praviš ogradu, ovako si dobio oboje zajedno.

Ono crno je za priključivanje usisivača.
hvala al' nikako da skontam kako,sta, gdje... :D

uzeh na autopijaci, 5KM :lol:
Za 5 KM te je trebalo uhapsiti zbog krađe.

Ovo možeš koristiti kao privremeni, improvizovani "sto" za ruter, da ne praviš stalni. A možeš i kao stalni, samo je ograda prekratka.

Na bijeloj ploči ćeš napraviti nekoliko rupa, tri za šarafe kojima ćeš zašarafiti ruter, i jednu kroz koju će prolaziti glodalo.

Evo kako se pravi improvizovani sto za ruter, pa ćeš sam vidjeti kako ćeš upotrijebiti. Ako opet ne budeš znao za šta će ti, kupiću ti ja za 10 KM :lol:



Ono šta je na videu ona providna ploča od pleksiglasa koja ide u sto, to je kod tog tvog ta bijela ploča.

Samo što se, zbog veličine i ograde i bijele ploče, kod tebe to može korsitit kao stol, to jeste, na neke nogare stegama pričvrstiš tu bijelu ploču i ona ti je kao ploča stola, ne moraš praviti poseban stol za ruter.

To je vjerovatno za situacije kada sto za ruter treba samo ponekad za improvizaciju, male i brze stvari.

Po veličini ploče i ograde mi se čini da je to za one male, jednoručne, rutere, nije za velike, dvoručne. Znači za rutere malih dimenzija i male snage. Vjerovatno za modelare, obradu manjih dimenzija, nije baš za stolare kojima treba obrada većih dimenzija.
shandrprcSA
Posts: 9789
Joined: 23/02/2013 08:16

#1113 Re: Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Post by shandrprcSA »

Hakiz wrote: 28/02/2021 13:21 Za 5 KM te je trebalo uhapsiti zbog krađe.

Ovo možeš koristiti kao privremeni, improvizovani "sto" za ruter, da ne praviš stalni. A možeš i kao stalni, samo je ograda prekratka.

Na bijeloj ploči ćeš napraviti nekoliko rupa, tri za šarafe kojima ćeš zašarafiti ruter, i jednu kroz koju će prolaziti glodalo.

Evo kako se pravi improvizovani sto za ruter, pa ćeš sam vidjeti kako ćeš upotrijebiti. Ako opet ne budeš znao za šta će ti, kupiću ti ja za 10 KM :lol:

Ono šta je na videu ona providna ploča od pleksiglasa koja ide u sto, to je kod tog tvog ta bijela ploča.

Samo što se, zbog veličine i ograde i bijele ploče, kod tebe to može korsitit kao stol, to jeste, na neke nogare stegama pričvrstiš tu bijelu ploču i ona ti je kao ploča stola, ne moraš praviti poseban stol za ruter.

To je vjerovatno za situacije kada sto za ruter treba samo ponekad za improvizaciju, male i brze stvari.

Po veličini ploče i ograde mi se čini da je to za one male, jednoručne, rutere, nije za velike, dvoručne. Znači za rutere malih dimenzija i male snage. Vjerovatno za modelare, obradu manjih dimenzija, nije baš za stolare kojima treba obrada većih dimenzija.
dogovoreno :lol:

vidim da vec imaju neke rupe (7" je razmak)

Image
Hakiz
Posts: 39899
Joined: 30/07/2015 20:01

#1114 Re: Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Post by Hakiz »

Te bi rupe mogle biti za svašta, teško je ovako napamet. Upuštene su odozgo, mogle bi služiti da se kroz njih šarafima ta ploča pričvrsti na ploču stola. To mi prvo pada na pamet.

Mislim da nisu rupe za glodalicu. A imaš i one crne matice, odgovara li njihov razmak razmaku rupa?

Moraš računati i na mogućnost da ta ploča nije samostalan proizvod, možda je dio neke mašine ili je nešto šta je Metabo radio za nekog drugog. Možda dio neke glodalice koja se koristi odozgo, na engleskom milling machine.

Ona slika u donjem desnom ćošku pokazuje smjer okretanja glodala i smjer uvođenja materijala, pa mi zato izgleda kao da je dio za neku mašinu kojoj su glodalica i glodalo sa već utvrđenim režimom rada.

Najbolje bi bilo napisati eMail Metabu i pitati njih. Meni su kompanije na takva pitanja odgovarale, što veća i ozbiljnija kompanija to su mi više izlazili ususret.
User avatar
tataćusak
Posts: 2463
Joined: 05/05/2011 17:18

#1115 Re: Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Post by tataćusak »

Ima li neko iskustva sa pravljenjem ratan namjestaja za vrt? Ili ako nista neka uputstva, savjete itd.
User avatar
p206
Posts: 7944
Joined: 23/06/2011 07:23
Location: Medžika Džonsona br. 72

#1116 Re: Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Post by p206 »

koju bi stolnu pilu/cirkular preporucili do nekih 400 KM a da se može kupiti u BiH?
gledao sam ove budžet einhell varijante ali vidim da nisu baš u vinklu, a treba mi čisto za hobi i da je što preciznije...

imam Dewalt ručni cirkular dobra je stvarka, ali nije za rezanje tanjih komada uzdužno.. jest ukoliko hoćeš ostat bez prstiju
kuli1961
Posts: 2366
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#1117 Re: Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Post by kuli1961 »

A/C verzija:
Mozda da razmislis o Metabo KS 55, 1200 W, cini mi se jako dobra. Trenutna cijena u Crom (Sa) je 289 KM, sto mi se cini povoljnim.
Mozda i Bosch GKS 600, cijena je 275 KM.
Ja imam upravo Einhell TH CS 1400. Precizna je po vertikali, a moze se precizno podesiti i dubina reza. Moja zamjerka joj je robustnost, no ne radim njome neke kilometre reza svaki dan, pa mi ne smeta. Svakako vise koristim stoni cirkular.
Accu verzije mi se cine bitno skupljima, trenutno me ne zanimaju-ne zbog cijene, nego zbog nepostojanja realne potrebe za accu verzijom, a kod kupovine accu verzije, svakako treba razmisliti i o "braku" sa baterijama i punjacem jednog proizvodjaca.
User avatar
p206
Posts: 7944
Joined: 23/06/2011 07:23
Location: Medžika Džonsona br. 72

#1118 Re: Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Post by p206 »

kuli1961 wrote: 17/03/2021 21:06 A/C verzija:
Mozda da razmislis o Metabo KS 55, 1200 W, cini mi se jako dobra. Trenutna cijena u Crom (Sa) je 289 KM, sto mi se cini povoljnim.
Mozda i Bosch GKS 600, cijena je 275 KM.
Ja imam upravo Einhell TH CS 1400. Precizna je po vertikali, a moze se precizno podesiti i dubina reza. Moja zamjerka joj je robustnost, no ne radim njome neke kilometre reza svaki dan, pa mi ne smeta. Svakako vise koristim stoni cirkular.
Accu verzije mi se cine bitno skupljima, trenutno me ne zanimaju-ne zbog cijene, nego zbog nepostojanja realne potrebe za accu verzijom, a kod kupovine accu verzije, svakako treba razmisliti i o "braku" sa baterijama i punjacem jednog proizvodjaca.
Hvala na odgovoru, imam ručnu pilu,nisam bas najjasnije napisao. Mislio sam stoni cirkular da kupim. Koliko vidim einhell tc ts 2025/2 u je najpovoljniji kod nas a da ima dovoljno snage. Ne znam ima li jos neki u tom cjenovnom rangu a da je malo bolji?
kuli1961
Posts: 2366
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#1119 Re: Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Post by kuli1961 »

aha, stoni cirkular...
Ovako- ja imam Einhell TC TS 254 Eco- on je vrlo slican svim ostalim modelima koji imaju oznaku 2025../1, /2.. svim ovim je nazivna snaga 2 kW, a stvarna je oko 1,8 kW sto je realno vrlo jako i vise nego dovoljno.
U principu, ja sam njime zadovoljan, noz jeste pod 90 stepeni u odnosu na plohu, ali svi ovi Einhell-i imaju jednu bitnu manu- firung (vodilica) je prekratka, izradjena od nekog ekstra lakog Alu profila i zaista ne valja- pri kraju bjezi prema nozu, pa je rez vrlo neprecizan.
No, uz pomoc clana @Hakiza, upravo na ovom podforumu- detaljno sam proucio nekoliko YT videa i napravio sam si duzi i bolji firung i sad sam miran, rez apsolutna paralela sa nozem. Svi modeli imaju mogucnost reza na do 45 % i podizanje i spustanje noza, kod vecine je max visina reza 80-85 mm, jedan model moze do 90 mm.
Dakle, Ok je, amaterski, cisti hobby (mada znam da ga koriste i neki majstori- izradjivaci rezanog namjestaja), i vrijedi taman koliko prosjecno i kosta- do 300 KM. Einhell ima i bolji- ne znam napamet model, kosta oko 730 KM. Tu je Metabo naravno, ali koliko muzike, toliko para- meni preskupo, a i ne treba mi. Villager takodje proizvodi, ali je u izvedbi i klasi kavalitete tu negdje kao i Einhell, mozda cak mrvicu losiji.
Ako se odlucis za Einhell, loguj se na e-kupi i tamo ga gledaj, zna ga biti po cijeni od cca 250-290 KM, zavisno od modela. No, obrati paznju, ekupi.ba cesto ne oznaci potpuno tacno model koji prodaju, a svaki Einhell cirkular ima neku razliku u odnosu na susjedni model- neki imaju jednu ili obe bocne ploce (produzetke), neki imaju i zadnju, neki nemaju nista od toga, a opet modeli se medjusobno razlikuju u velicini radne plohe. Nije to neka ekstrenma razlika, ali i tih nekoliko cm moze igrati ulogu. Upravo zbog pogresne oznake modela i isporuke drugog- koji nisam narucio, vratio sam im robu (nije bilo problema, ekupi.ba je u tome korektan) i cirkular kupio kod mog lokalnog prodavca, cak 50 KM jeftinije i to jos beskamatno na 10 rata.
kuli1961
Posts: 2366
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#1120 Re: Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Post by kuli1961 »

p206 wrote: 17/03/2021 22:43 Ne znam ima li jos neki u tom cjenovnom rangu a da je malo bolji?
Na ovo konkretno pitanje, odgovor bi bio- ne, nema. Radna ploca je od lima, firunzi- plastika i alu, kuciste je plastika, noge -lim. Za cca 150-200 EUR- nema sanse dobiti bilo sta kvalitetnije, barem koliko je meni poznato.
User avatar
p206
Posts: 7944
Joined: 23/06/2011 07:23
Location: Medžika Džonsona br. 72

#1121 Re: Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Post by p206 »

kuli1961 wrote: 17/03/2021 23:12
p206 wrote: 17/03/2021 22:43 Ne znam ima li jos neki u tom cjenovnom rangu a da je malo bolji?
Na ovo konkretno pitanje, odgovor bi bio- ne, nema. Radna ploca je od lima, firunzi- plastika i alu, kuciste je plastika, noge -lim. Za cca 150-200 EUR- nema sanse dobiti bilo sta kvalitetnije, barem koliko je meni poznato.
Hvala na detaljnim odgovorima, cijenim to.
Vjerovatno će biti einhell sa doradom koju si spomenuo, gledao sam isto tako neke dorade na youtube...
User avatar
GandalfSivi
Posts: 18049
Joined: 09/09/2006 00:38
Contact:

#1122 Re: Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Post by GandalfSivi »

Mali savjet onima koji bi se poceli baviti obradom drveta.

Bjezite sto dalje, trazite drugi hobi. Ja imam 20 godina skole, more diploma, dosta radnog iskustva, ali sam se navukao na ovo govno i sada u podrumu zivim, udisem prasinu po cijeli dan, umjesto da sam u basti, rostiljam i u lijepom vremenu uzivam.

Eto, moradoh...
User avatar
Hemel
Posts: 6605
Joined: 08/11/2003 00:00
Location: prije i poslije tobe ista

#1123 Re: Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Post by Hemel »

GandalfSivi wrote: 19/03/2021 23:17 Mali savjet onima koji bi se poceli baviti obradom drveta.

Bjezite sto dalje, trazite drugi hobi. Ja imam 20 godina skole, more diploma, dosta radnog iskustva, ali sam se navukao na ovo govno i sada u podrumu zivim, udisem prasinu po cijeli dan, umjesto da sam u basti, rostiljam i u lijepom vremenu uzivam.

Eto, moradoh...
:thumbup:

:lol: :lol:

Mi smo pricali o hobiju a ti odmah pretvorio u biznis.
Moze i to ali ga moras drzati pod kontrolom.
User avatar
GandalfSivi
Posts: 18049
Joined: 09/09/2006 00:38
Contact:

#1124 Re: Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Post by GandalfSivi »

Jebe me to cijeli zivot, nikada nisam znao ono nesta malo, vazda se zaletim...
User avatar
Hemel
Posts: 6605
Joined: 08/11/2003 00:00
Location: prije i poslije tobe ista

#1125 Re: Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Post by Hemel »

Ja sam napravio par stvari(klizeca vrata, lampe, sto i klupe, police u radionici, vanjsku ljuljacku za djecu...) i odmah se pojave zainteresovani. Ne hvala. Sve sto mogu ja cu vam pomoci, objasniti a da radim, ne.
Ovaj hobi je zarazan. Usao rodjak u moju garazu i kaze ''u jbte kao u kakvom magacinu alata''. I sam sam na kraju shvatio da sam pretjerao a i nemam puno vremena da bih nesto pravio. Ne zelim svo slobodno vrijeme koristiti na hobi. Najvise to radim kada bas imam neku rupu u vremenu.
Post Reply