Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Sve o kulinarstvu, o uređenju stana, o modi...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
visuljak
Posts: 994
Joined: 26/11/2020 14:05

#1076 Re: Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Post by visuljak »

kuli1961 wrote: 08/01/2021 01:00 Upitno je da li bi tiple izdrzale, obzirom na raspon i optrecenje.
Dvije tiple na jednu stranu dvije na drugu i cijelu povrsinu kanta od letve premazati ljepilom za drvo. Sasvim dovoljno.
kuli1961
Posts: 2366
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#1077 Re: Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Post by kuli1961 »

moguce...

Kad uljim neki komad, trenutno sam na nivou parafinskog ulja (bezbojno) i vrlo slabo istice godove, ni orahovo nije nista bolje
firnajz/linen seed- klasika..
Pasta od parafinskog ulja i pcelinjeg voska daje vrlo lijep, satenski izgled na dobro uglacanoj dasci.

Gandalfe, mozes li napisati brand name tog tung ulja, da ga porucim i probam?
User avatar
visuljak
Posts: 994
Joined: 26/11/2020 14:05

#1078 Re: Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Post by visuljak »

Sva ulja imaju lijep efekat samo unutra i u suhim uslovima.
U kontaktu sa vlagom(vodom, kisom) pocrni i gubi sva ona svojstva kojima smo se divili.
Hakiz
Posts: 39899
Joined: 30/07/2015 20:01

#1079 Re: Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Post by Hakiz »

zposao wrote: 08/01/2021 01:01
GandalfSivi wrote: 06/01/2021 15:42
zposao wrote: 06/01/2021 12:19


Čuj ekser problem :lol:
Zabijes ga u rigips, isto kao da si ga u karton zabio...
Pa zar to nije riješeno onim tiplovima koja na slovo "T" koja se rašire kada prođu sa druge strane rigipsa?

Vjerujem da je ekser u rigips ko da si ga zabio u stiropor. :) Ali mora biti načina da se učvrsti.
Naavno da ima, ima masa proizvoda (tiplova, ankera itd) namjenski pravljenih za rigips:

Samo neki od njih:

Image

Meni su Fischer Duopower super tiplovi, mogu i u beton i u rigips i bilo gdje.





Znam, riječ je bila o ekseru, ali zar još iko koristi eksere? Možda kao pomoćno sredstvo, za privremeno pričvršćivanje, ali za stalno ja ne znam da iko više korsiti eksere.
Last edited by Hakiz on 08/01/2021 02:03, edited 1 time in total.
kuli1961
Posts: 2366
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#1080 Re: Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Post by kuli1961 »

visuljak wrote: 08/01/2021 01:21 Sva ulja imaju lijep efekat samo unutra i u suhim uslovima.
U kontaktu sa vlagom(vodom, kisom) pocrni i gubi sva ona svojstva kojima smo se divili.
nemaju bas sva- npr. parafinsko i orahovo na bukovini, efekta skoro uopste nema, ni nakon 14-15 slojeva, utrljavanja do besvijesti
mozda zato sto je rijec o tvrdoj bjelogorici
a kad sam radio sa uljima, morao sam ih izmedju slojeva lagano svaki put prebrusiti, jer ulje ipak malo podize vlakna
parafinsko ulje koristim za neke drvene stvari koje dolaze u dodir sa hranom, jer je potpuno neutralno i 100% neskodljivo
Hakiz
Posts: 39899
Joined: 30/07/2015 20:01

#1081 Re: Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Post by Hakiz »

Stolar čiji rad na youtube stvarno volim pratiti koristi često proizvode firme https://www.kreidezeit.de/en/

Pa možda tamo ima nešto šta bi ti odgovaralo.

Dobio sam cijenu transporta za Wabeco stalak koji sam juče spominjao.

Dakle, stalak bi me koštao 130 Eura, ali transport bi koštao 175 Eura :lol:

Drugi put, hvala...

A transport za Hrvatsku, kao što rekoh, 23 Eura. Eto, ako nekom još nije jasno šta znači članstvo u EU, ovakve "sitnice" su ljudima lakše i pristupačnije.
Hakiz
Posts: 39899
Joined: 30/07/2015 20:01

#1082 Re: Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Post by Hakiz »

kuli1961 wrote: 08/01/2021 01:00 Upitno je da li bi tiple izdrzale, obzirom na raspon i optrecenje.
Uzmeš šarafe, zavisi od debljine poprečnih letvi od M5 do M10, recimo 10 cm dužine, po dva ili tri za svaku stranicu svake poprečne letve, zavrneš ih tako da su im glave jedno centimetar do dva upuštene u uspravnim letvama, preko glava šarafa zalijepiš tiplove i tako sakriješ šarafe. Ako nemaš tiplove istog drveta od kojeg su ti letve, imaju "glodala" koja vade tiplove iz bilo kojeg drveta, ovakvo nešta:



Drugi metod je da čuvaš piljevinu, u stvari ostatke od šmirglanja (znači na brusilicu ne staviš usisvač nego kutiju ili vrećicu za prašinu i tu prašinu skupljaš u neku kesu), pomiješaš tu prašinu sa ljepilom za drvo i time napraviš masu koju koristiš da popuniš rupe. Tako dobiješ masu iste boje, teksture itd drveta kojeg koristiš. To znači da ne moraš šaraf upuštati duboko u drvo, manje od 5 mm bi bilo dovoljno, samo ga upustiš toliko da ima mjesta za tu masu da pokrije šaraf a ne bude ispupčena iznad površine drveta.



A može i ovako:

Hakiz
Posts: 39899
Joined: 30/07/2015 20:01

#1083 Re: Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Post by Hakiz »

Link za jedan pristojan komplet raznih upuštača, probijača, izrezivača tiplova:

https://www.banggood.com/Drillpro-23Pcs ... mds=search
User avatar
GandalfSivi
Posts: 18042
Joined: 09/09/2006 00:38
Contact:

#1084 Re: Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Post by GandalfSivi »

visuljak wrote: 08/01/2021 00:01 Image

Probaj ove horizontalne rostere pricvrstiti sa dva tipla za drvo i ljepilom(umjesto L nosaca). Mislim da bi bilo diskretnije.
Osigurane su one vec sarafima iznutra, izbuse se malo sire rupe, pa se stave sarafi, pa se zatvori plasticnim drvetom, pa kad se prefarba isto kao da nikada nije bilo. Ovo je malo bilo i estetski da se da kontra efekat "zivom" drvetu (u sustini daske kojima sam neravno ivicu rezao pa smirglao na cetiri razlicita nacina). Kada sam pravio kontao sam ako mi se ne svidi, najlakse je ofarbati u crno, ali bolja polovina kaze da joj se ovako svidja pa smo ostavili...
Hakiz
Posts: 39899
Joined: 30/07/2015 20:01

#1085 Re: Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Post by Hakiz »

Govorimo li o istom?
User avatar
exliberal-ex
Posts: 7707
Joined: 11/04/2013 00:01

#1086 Re: Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Post by exliberal-ex »

Nisam obracao paznju na ovu raspravu ranije...slucajno otvorih i bingo.
Ja planiram isto da napravim sebi malu radionicu u garazi al prvo moram preradit postojece police ( duboke su vise od metar!).
Uvijek me privlacilo da pravim od drveta i sad kad sam sjeverno od gandalfa imam sansu da malo raduckam. Sad cu da kompletiram alat pa cu onda na proljece da se bacim na posao. Malo kad se udeveram volio bi da uzmem jedan dobar komad drveta od panja( bivsi kolega ima nekog ko sjece te stare panjeve i onda prodaje da se prave stolovi) kad sam vidio teksturu bilo je bas wow!
User avatar
GandalfSivi
Posts: 18042
Joined: 09/09/2006 00:38
Contact:

#1087 Re: Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Post by GandalfSivi »

Hakiz wrote: 08/01/2021 01:50
zposao wrote: 08/01/2021 01:01
GandalfSivi wrote: 06/01/2021 15:42

Zabijes ga u rigips, isto kao da si ga u karton zabio...
Pa zar to nije riješeno onim tiplovima koja na slovo "T" koja se rašire kada prođu sa druge strane rigipsa?

Vjerujem da je ekser u rigips ko da si ga zabio u stiropor. :) Ali mora biti načina da se učvrsti.
Naavno da ima, ima masa proizvoda (tiplova, ankera itd) namjenski pravljenih za rigips:

Samo neki od njih:

Image

Meni su Fischer Duopower super tiplovi, mogu i u beton i u rigips i bilo gdje.





Znam, riječ je bila o ekseru, ali zar još iko koristi eksere? Možda kao pomoćno sredstvo, za privremeno pričvršćivanje, ali za stalno ja ne znam da iko više korsiti eksere.
To, to. Znam da ima, prvom prilikom uzimam, ima se jos stvari kaciti...
Hakiz
Posts: 39899
Joined: 30/07/2015 20:01

#1088 Re: Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Post by Hakiz »

Samo da obavijestim što se tiče Spax šarafa u Schachermayeru. Bio sam neki dan tamo i ispostavilo se da one oznake sa tačkicama u boji baš i ne znače puno. Dobro su snabdjeveni, bar tako kažu, tako da znate.
User avatar
GandalfSivi
Posts: 18042
Joined: 09/09/2006 00:38
Contact:

#1089 Re: Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Post by GandalfSivi »

Btw, sada kada su police zavrsene, bio je red da se dobro i popune...

Image
kuli1961
Posts: 2366
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#1090 Re: Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Post by kuli1961 »

Gandalfe,
mozes li navesti tacan naziv tog ulja- proizvodjac/trgovacki naziv... imam neke prijatleje u USA koji ce ovog ljeta dolaziti, ako se rijese pandemije,pa ce mi donijeti, sacuvacu shipping costs...
hvala :thumbup:
User avatar
p206
Posts: 7944
Joined: 23/06/2011 07:23
Location: Medžika Džonsona br. 72

#1091 Re: Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Post by p206 »

gdje se mogu najpovoljnije kupiti one masivne ploce u Sarajevu?
i za ove malo iskusnije, jeste li probali ovako nesto napraviti

https://m.youtube.com/watch?v=S-HY2txy7n4&t=958s
User avatar
GandalfSivi
Posts: 18042
Joined: 09/09/2006 00:38
Contact:

#1092 Re: Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Post by GandalfSivi »

kuli1961 wrote: 20/01/2021 23:52 Gandalfe,
mozes li navesti tacan naziv tog ulja- proizvodjac/trgovacki naziv... imam neke prijatleje u USA koji ce ovog ljeta dolaziti, ako se rijese pandemije,pa ce mi donijeti, sacuvacu shipping costs...
hvala :thumbup:
Ulje za konacni premaz?

www.realmilkpaint.com

Pa biras ili tung ili hemp oil. Od ove kompanije kupujem samo zato sto od njih uzimam i boje (vecina mojih proizvoda je za djecu, a ovi su medju najsigurniji na svijetu), ali realno se moze i na amazonu uzeti 100% pure tung oil, isto je to (sve dok je cisto).
kuli1961
Posts: 2366
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#1093 Re: Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Post by kuli1961 »

GandalfSivi wrote: 22/01/2021 16:44
kuli1961 wrote: 20/01/2021 23:52 Gandalfe,
mozes li navesti tacan naziv tog ulja- proizvodjac/trgovacki naziv... imam neke prijatleje u USA koji ce ovog ljeta dolaziti, ako se rijese pandemije,pa ce mi donijeti, sacuvacu shipping costs...
hvala :thumbup:
Ulje za konacni premaz?

www.realmilkpaint.com

Pa biras ili tung ili hemp oil. Od ove kompanije kupujem samo zato sto od njih uzimam i boje (vecina mojih proizvoda je za djecu, a ovi su medju najsigurniji na svijetu), ali realno se moze i na amazonu uzeti 100% pure tung oil, isto je to (sve dok je cisto).
Hvala! :D
User avatar
p206
Posts: 7944
Joined: 23/06/2011 07:23
Location: Medžika Džonsona br. 72

#1094 Re: Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Post by p206 »

vidim na yt da većina ovih Amera koristi neki minwax polyurethane, sta je to prevedeno na bosanski i ima li se gdje kupiti kod nas?
Hakiz
Posts: 39899
Joined: 30/07/2015 20:01

#1095 Re: Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Post by Hakiz »

Nema.

https://www.minwax.com/wood-products/cl ... lyurethane

Takvih poliuretanskih premaza kod nas uglavnom nema. Ima nešto, ali teže ih je naći, uglavnom ih kupuju firme kada postavljaju podove itd. Zato i tamo gdje ih ima kupiti to su pakovanja od 5 ili 10 litara. Ovih "hobi" pakovanja oko 1 litar nema nigdje kod nas. Barem ja nisam našao.

Nego, uhvati se firnisa i ne izvoljevaj.

On bi k'o amerikanci, ma nemoj :lol:
User avatar
GandalfSivi
Posts: 18042
Joined: 09/09/2006 00:38
Contact:

#1096 Re: Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Post by GandalfSivi »

Novi proizvod...

Image
Hakiz
Posts: 39899
Joined: 30/07/2015 20:01

#1097 Re: Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Post by Hakiz »

Da se pohvalim (kao i inače :))

Prije oko godinu, možda malo više, kupio u OBI-ju u Sarajevu ovo: https://www.obi.de/bohrstaender/lux-boh ... /p/6079990

Smeće. Košta oko 65 KM, ali ne vrijedi ni marku (Ako nekome treba neka dođe do Sarajeva, dobiće ga džaba). Ako ga ne stegneš toliko da je nemoguće pomijerati ga gore - dolje imaš skoro 2 cm "lufta", nosač bušilice se pomjera lijevo - desno za skoro 2 cm. To znači da napraviš oznaku na kojoj želiš da bude rupa, i kada spustiš bušilicu, borer buši najmanje 1 ako ne i dva cm lijevo ili desno od oznake. Može se namjestiti da buši tačno na oznaku ali to je patnja, naime, namjerno ga pomjeriš do kraja u jednu stranu i onda spuštaš. Ali, ako malo ruka zadrhti, ode borer van oznake za rupu...

Pokušao kupiti ovo: https://www.wabeco-remscheid.de/bohrsta ... 2-988.html

ali cijena trasnsporta do mojih vrata od 175 Eura je bila previsoka. Koštao bi me 135 Eura, sa transportom bi osjetno prešao 300 KM, pa uz previsoku cijenu transporta bi se obračunali još i carina i PDV, preskup. Hrvatima je transport istog modela 22,5 Eura...

Na kraju, prije nekoliko dana, za 200 KM kupio ovo: https://www.wolfcraft.com/products/wolf ... d/p/P_5027

Nije savršen, ali barem se može namjestiti da borer ne promaši rupu. Koliko je skuplji, toliko je bolji od LUX. Wabecov je bolji, ali kao što rekoh, preskup za kupovinu odavde. :lol:

Naravoučenije?

Još jedna potvrda poslovice "Nisam dovoljno bogat da kupujem jeftine stvari". Kupi odmah da valja, nema veze što košta. U konačnici je jeftinije nego kupiti jeftino pa onda opet kupiti da valja.

P. S. Na Amazonu DE je cijena ovog Wolfcraftovog 85 Eura, opet je kod nas skuplji, ali može se podnijeti.
Hakiz
Posts: 39899
Joined: 30/07/2015 20:01

#1098 Re: Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Post by Hakiz »

Kao mnogi, i ja sam odlučio da kupim ovu alatku: https://www.einhell.de/shop/en-de/te-cd ... -solo.html

Poslije skoro godinu dana korištenja, iako je mašina poprilično dobra, moram joj istaći jednu ozbiljnu manu. A to je da na većim stepenima snage zavrtanja, mašina počesto ne reaguje na granicu sile zavrtanja. To jeste, ako namjestite mašinu na neku silu zavrtanja, kada dosegne tu silu, neće "iskopčati". To je, kako se čini, česta mana jeftinih odvijača.

To nije prevelik problem, ali jeste problem, pogotovo ako je potrebna tačna snaga zavrtanja, da se ne probije šarafom na drugu stranu itd.

Postoji razlog zašto je ta mašina, sa karakteristikama "na papiru" kakve ima, tako jeftina.

Tako da bih rekao da onaj kome je novac problem, a treba mu pristojna mašina, neka je kupi, uradiće svakakve stvari sa njom. Ali, ako novac nije prevelik problem, ja bih preporučio nešto bolje. Kako su odvijači najpopularniji akumulatorski alati, svi ozbiljni proizvođači, Bosch, DeWalt, Matabo, Makita imaju i pristupačne modele (iako i njihovi najjeftiniji pro modeli nisu bez mana), ali i imaju akcije i setove (alat plus baterija i punjač) boljih modela i tada se baš dobri alati prodaju za prihvatljive cijene. Recimo Bosch ima model od 60 Nm (koliko ima i ovaj Einhell) koji sam košta oko 2,5 puta više od Einhella, a toliko mu je veća cijena i u setu sa baterijama. To jeste značajno više, ali kada se pogleda razlika u kvalitetu, i nije toliko velika razlika u novcu. Metabo i Makita imaju i veći raspon modela od kojih su neki i značajno jeftiniji od Boscha, a koliko sam vidio kada sam nedavno bio u OBI, i DeWalt ima modele koji nisu toliko skupi koliko su bili nekada.
kuli1961
Posts: 2366
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#1099 Re: Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Post by kuli1961 »

Isti model imam i o njemu sam ranije pisao. Motiv za kupovinu je bio- potreba za accu busilicom/odvijacem+nepostojanje trenutne narocite potrebe za nekim jacim, preciznijim modelom. Cekao akciju i busilicu sa 1,5 Ah baterijom i punjacem kupio za cca 140-150 KM. bio sam svjestan - koliko para, toliko i muzike.
Pored problema koji si opisao i koji je postojeci, primijetio bih jos nekoliko, koji mogu biti znacajni: rukohvat (gumirana plastika) se pri vecim silama uvrtanja pocne uvijati u ruci-osjecaj je kao da ce se rastaviti, puknuti; borfuter ponekad zariba, zakuca i alat (bit ili borer) se tesko vadi, a i osovina borfutera je u laganom,iako minimalnom, ali ipak ekscentru. Konacno, krivulja stezne snage nije ravnomjerna- snaga stezanja se ne penje ravnomjerno, kako se povecava (npr. 10,11,12,13...19), pa nastaje problem koji navodis- Kljuc 13 je prikazao ovaj problem na YT. Baterija se u mom slucaju pokalazala kao vrlo elasticna, izdrzljiva. Medjutim, kako ja zaista ne radim neke ekstra precizne stvari, niti ih cesto radim (eto, meni 1,5 Ah batt je sasvim odgovarajuca sto je relevantan pokazatelj), na ove probleme pristajem, za sada.
Iako je Einhell puno ulozio truda u poboljsanje karakteristika, to je ipak hobisticki alat, malo vise klase. Milsim da ova accu sluzi kao dobar pomocni alat, a ne da kao glavni, dominantni.
Svakako da je u planu kupovina neceg kvalitetnijeg- vise Nm sile, pouzdanijeg, preciznijeg, i naravno dobro skupljeg. No, tu tek treba da steknem obrazovanje, jer govorimo o okeanu modela. Jedni imaju ovo a nemaju ono i obratno. Za tu nabavku, definisao sam kriterije - brushless, nesto vise Nm , udarna glava (cekic), preciznost. Koji brand, trenutno nemam pojma, nesto me Metabo privlaci, a zasto- ne znam :D Cijena- kolika bude...ma, tu se uvijek nesto izmagija- ili na par rata, ili beskamatno karticom ili neki popust za cash...
O kupovini druge accu busilice cu ipak kasnije razmisljati, jer sam sad u bitnim troskovima oko brvnare, pa cu trenutno raidje te pare uloziti u kvlaitetniji mateirjal za brvnaru, a postojeca accu ce uraditi posao, odavno sam je prokuzio- kada, kako i koliki moment sile.
Medjutim, u ovoj prici oko kupovine accu alata, javlja se problem "braka", tj kad uzmes jednu accu alatku jednog proizvodjaca, ozenio si se njegovom baterijom i punjacem. Vise razlicitih brandova, znaci i šumu baterija, punjaca.
U narednom postu cu opisati iskustvo sa ubodnom pilom Einhell TE JS 18 Li solo, kao i sa servisnom mrezom Einhell BiH.
User avatar
dadoka84
Posts: 3476
Joined: 04/08/2006 00:30

#1100 Re: Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Post by dadoka84 »

irconbih wrote: 23/11/2020 12:44 Prije nekog vremena je @dadoka84 ponudio kome treba usluga CNC rezbarenja, za neki manji poslić. Javio sam mu se da mi uradi jedan logo za brzu poštu. Čovjek je besplatno uradio logo na komadu drveta, a ja sam ga dovršio sa epoksi smolom. @dadoka84 je rekao da širimo pozitivnu energiju, tako da logo ide kao poklon jednom čovjeku iz UPS-a u Sarajevu. Hvala @dadoka84!

Image

Tek sad vidjeh post. Odlično je ispalo :)
Post Reply