Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Sve o kulinarstvu, o uređenju stana, o modi...

Moderator: anex

Post Reply
kuli1961
Posts: 2366
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#1126 Re: Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Post by kuli1961 »

@GandalfSivi

ja se 34 godine bavim pravom..tako cu do penzije, abd
te silne godine mene slusaju, a sad ja slusam drvo... kako zapovijeda -ovako moze, onako ne moze i sjajno mi je...
moje hobisticko petljanje sa drvetom i kojekavim alatkama mi je muzika, simfonija.. mentalna banja!
da nije te zanimacije, odavno bih puk'o- k'o sijalica!
kuli1961
Posts: 2366
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#1127 Re: Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Post by kuli1961 »

Hemelov primjer me podsjeti na jedno desavanje prosle jeseni:
imam neki plac i temelj, u porcesu sam izgradnje brvanre (tema-drvene kuce vikendice). te jeseni, garaza jos puna alata, nekog drvnog otpada- stafle, letve, komadi daske...(sve sacuvao, sortirao, ocistio od salovanja temelja, pravi hrcak), neko vrijeme sucmurasto, neka me fjaka uhvatila, depra, zbog zaraze, ko ce znati.. sjedim u garazi, borim se sa teretnom klipacom pive (0,5 l pivo ne mogu smisliti, ali ne imadoh manju) i padne mi na um da napravim laznu kucicu za ptice! Mjere- razmjera 1: ofrlje- visina rakijske flase, duzina 2 flase, sirina flasa i case. znate vec taj fol. E sad, nemam dasku te sirine.. i sta cu, izrezem otpatke stafle (sluzile kao kocevi za nanosnu skelu) po duzini na cca 12 mm debljine. Sad treba spojiti ih, zalijepiti.. a nemam iole duze stege, tj nemam ih dovoljno. Uglavnom, - zatezi nekim spanerima, ovako onako, boze sacuvaj, uspio sam nekako, dobio dasku potrebne duzine i sirine. Iskrojim, izrezem, zalijepim, zakucam, bajcam, lakiram, prednja strana ima sve sto treba- rupa da "pticica" udje, i onaj stapic ispod rupe da moze stajati, sve kao bombona. Citava prednja strana se otvara, a u unutra - 2 flase rakije i nosac za 6 rakijskih casica. Prvi naredni vikend, jos je lijepo vrijeme, toplo, kucica visi na drvetu, ja na placu, dolazi jedan drugar, smije se- kaze- koji ce ti djavo kucica, prvo napravi vikendicu! Ja mu odgovorih- ajd cuti, sipaj nam po rakiju. gleda on, pita- gdje je rakija? Rekoh -pa pticica donijela! Kad je vidio- ubio me- hajd i meni napravi.. nema sanse, naravno ,rekoh mu- izrezacu ti staflu pa ti sam lijepi (kako to ovdje u prenesenom znacenju kazemo: pa ti sam j..mater svoju..)
User avatar
Hemel
Posts: 6605
Joined: 08/11/2003 00:00
Location: prije i poslije tobe ista

#1128 Re: Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Post by Hemel »

:thumbup:

To je to, samo treba drzati pod rucnom.
User avatar
GandalfSivi
Posts: 18052
Joined: 09/09/2006 00:38
Contact:

#1129 Re: Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Post by GandalfSivi »

GandalfSivi wrote: 15/03/2020 01:43 Pravio junioru da uci stojati, pa se kasnije i penjati...

Image
U godinu dana od prvog proizvoda do industrije:

Image
Image
Image
Image
Image
Image
User avatar
eltroxin
Posts: 2024
Joined: 30/08/2009 23:35

#1130 Re: Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Post by eltroxin »

GandalfSivi wrote: 28/04/2021 14:53
Svaka cast! :thumbup:
User avatar
GandalfSivi
Posts: 18052
Joined: 09/09/2006 00:38
Contact:

#1131 Re: Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Post by GandalfSivi »

Napokon cijena materijala pada, i to radikalno. U zadnjih desetak dana, drvo je palo sa $1500 na $967. Vec par mjeseci necu da kupujem naveliko, cekao se ovaj momenat...
User avatar
Didier
Posts: 2167
Joined: 10/04/2014 19:54
Location: Naselje starosjedilaca

#1132 Re: Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Post by Didier »

Potreban mi je čovjek da mi ofarba 48 stepenica u kući, i napravi kosi ormar za cipele ispod stepenica. Ne mora biti puno drvo, pošto je to u prizemlju gdje ne provodimo mnogo vremena.

Ima li neko preporuku, savjet gdje ovakvog čovjeka naći i sl.? Bitno je napomenuti da rad podrazumijeva i plaćen put do odredišta, spavanje i hranu, pošto kuća nije u BiH.
Hakiz
Posts: 39925
Joined: 30/07/2015 20:01

#1133 Re: Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Post by Hakiz »

Didier wrote: 15/07/2021 12:16 Potreban mi je čovjek da mi ofarba 48 stepenica u kući, i napravi kosi ormar za cipele ispod stepenica. Ne mora biti puno drvo, pošto je to u prizemlju gdje ne provodimo mnogo vremena.

Ima li neko preporuku, savjet gdje ovakvog čovjeka naći i sl.? Bitno je napomenuti da rad podrazumijeva i plaćen put do odredišta, spavanje i hranu, pošto kuća nije u BiH.
U blizini mjesta, prva firma koja pravi namještaj po mjeri. Ako oni neće, znaće ko hoće.

Teško da će neko iz BiH htjeti putovati i nositi alat. Valja se naduravati na granici zbog mašina.
User avatar
Didier
Posts: 2167
Joined: 10/04/2014 19:54
Location: Naselje starosjedilaca

#1134 Re: Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Post by Didier »

Hakiz wrote: 15/07/2021 13:25
Didier wrote: 15/07/2021 12:16 Potreban mi je čovjek da mi ofarba 48 stepenica u kući, i napravi kosi ormar za cipele ispod stepenica. Ne mora biti puno drvo, pošto je to u prizemlju gdje ne provodimo mnogo vremena.

Ima li neko preporuku, savjet gdje ovakvog čovjeka naći i sl.? Bitno je napomenuti da rad podrazumijeva i plaćen put do odredišta, spavanje i hranu, pošto kuća nije u BiH.
U blizini mjesta, prva firma koja pravi namještaj po mjeri. Ako oni neće, znaće ko hoće.

Teško da će neko iz BiH htjeti putovati i nositi alat. Valja se naduravati na granici zbog mašina.
Ma nosiće alat kad im ponudim duplo od onoga što inače traže jer će mi to biti opet upola jeftinije nego da to platim tamo gdje je kuća :).
Hakiz
Posts: 39925
Joined: 30/07/2015 20:01

#1135 Re: Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Post by Hakiz »

Didier wrote: 15/07/2021 13:55
Hakiz wrote: 15/07/2021 13:25

U blizini mjesta, prva firma koja pravi namještaj po mjeri. Ako oni neće, znaće ko hoće.

Teško da će neko iz BiH htjeti putovati i nositi alat. Valja se naduravati na granici zbog mašina.
Ma nosiće alat kad im ponudim duplo od onoga što inače traže jer će mi to biti opet upola jeftinije nego da to platim tamo gdje je kuća :).
Možda. Nije problem u fizičkom nošenju alata, to je lako, alat u auto i vozi.

Krenem preko granice, na granici mi carinik pogleda u auto i vidi pile, bušilice, brusilice itd. Šta je to, je li prodaješ? Ma ne, krenuo da uradim posao. Aha, imaš li dozvolu za rad u mojoj državi?

Nije to samo otići i uraditi, administrativne, carinske, zakonske, prepreke mogu biti velike. Nije sve rješivo novcem, u stvari, nije sve isplativo da bi se u to upušta očovjek.

I ako još čovjeka dočeka problem prelaska granice zbog korone, je li može,ima l itest, je li vakcinisan, treba li karantin, koliki...

Ne isplati se, veća muka od zarade

Ali, sretno, nadam se da će neko pristati.
Last edited by Hakiz on 15/07/2021 15:15, edited 1 time in total.
Hakiz
Posts: 39925
Joined: 30/07/2015 20:01

#1136 Re: Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Post by Hakiz »

Nego, sjetio sam se da smo ovdje često postavljali pitanja gdje nabaviti neke premaze itd.

Pa, naiđoh na ovu web stranicu: https://www.sirovine.ba

Iako nemaju baš gotove proizvode, imaju sirovine za pravljenje tih proizvoda. Na primjer, pčelinji vosak za drvo (BeeWax) nemaju kao gotov proizvod, ali imaju sirovine koje se miješaju sa "običnim" pčelinjim voskom koji je lako dostupan i sami napravimo sebi premaz za finiširanje i poliranje drveta od pčelinjeg voska. Recepata ima na internetu, ima youtube kanala na kojima se vidi kako se ti premazi prave.

Recimo, vidio sam da imaju bijeli špirit (white spirit, mineral spirit) koji se često koristi. Razna ulja itd.

Nadam se da će nekome pomoći.
User avatar
Didier
Posts: 2167
Joined: 10/04/2014 19:54
Location: Naselje starosjedilaca

#1137 Re: Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Post by Didier »

Hakiz wrote: 15/07/2021 15:08

Možda. Nije problem u fizičkom nošenju alata, to je lako, alat u auto i vozi.

Krenem preko granice, na granici mi carinik pogleda u auto i vidi pile, bušilice, brusilice itd. Šta je to, je li prodaješ? Ma ne, krenuo da uradim posao. Aha, imaš li dozvolu za rad u mojoj državi?

Nije to samo otići i uraditi, administrativne, carinske, zakonske, prepreke mogu biti velike. Nije sve rješivo novcem, u stvari, nije sve isplativo da bi se u to upušta očovjek.

I ako još čovjeka dočeka problem prelaska granice zbog korone, je li može,ima l itest, je li vakcinisan, treba li karantin, koliki...

Ne isplati se, veća muka od zarade

Ali, sretno, nadam se da će neko pristati.
Vjerovatno si u pravu. Radi se o Austriji, i za ovaj posao mi traže između pet i petnaest hiljada eura, zavisi kako se uradi. Nešto mi to fakat puno za ormarić i stepenice, tako da ću vjerovatno platiti samo ormarić, a stepenice uraditi sam. Jest da mi je vrijeme problem, ali jebiga.
hladan.preminger
Posts: 4403
Joined: 24/02/2011 12:06

#1138 Re: Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Post by hladan.preminger »

Alat niko ne nosi preko granice. Iznajmis u Bauhausu ili negdje drugo. Cijene za najam su smiješne.
arthur_spooner
Posts: 62
Joined: 03/06/2021 13:38

#1139 Re: Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Post by arthur_spooner »

Pozdrav majstori :)
Napokon naletih na kvalitetnu temu.
Prije mjesec-dva sam odlucio da se pocnem baviti izradom „baštenskih“ stolica.
O drvetu i obradi ne znam nista, i do sad se uglavnom ucim na svojim greskama :)
Za pocetak mi treba jedan tehnicki i par prakticnih savjeta.
Kupio sam tracnu pilu ali sa donjeg tocka mi stalno spada ona guma koja ide na tocak prije metalne „žage”. Pa ako neko ima iskustva sa stimanjem, platio bih tu uslugu, jer mi je trenutno neupotrebljiva. Koristim ponekad bez te donje gume, ali se bojim da ce se sta ostetiti.
I jos jedno kratko pitanje za pocetak…gdje mogu kupiti drvo (dasku razlicitih dimenzija) a da nije neka lokalna prodavnica tipa OBi ili penny. Najbolje bi bilo neka manja pilana u okolini sarajeva. I po mogucnosti da radnici nisu tu da tjeraju musterije i koji zele da pruze uslugu, a ne da te gledaju kao da pitas posto je kila plutonijuma. Hvala
Hakiz
Posts: 39925
Joined: 30/07/2015 20:01

#1140 Re: Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Post by Hakiz »

Mislim da ćeš teško ovdje dobiti odgovore na ta pitanja za pilu. Probaj na youtube ukucati "band saw tuning", ili repairing, servicing umjesto tuning, pa vidi hoće li ti pomoći.

Ta guma koju opisuješ meni izgleda kao remen od motora do koluta koji pokeće oštricu, pa me čudi kako može raditi bez njega? Kao kada skineš remen koji povezuje motor veš mašine i bubanj, kako sb bubanj onda okreće? Zar ima neki drugi remen pored tog na tračnoj pili?

Za pilane možda neko odgovori, a pogledaj drvo i preko olx.
Hakiz
Posts: 39925
Joined: 30/07/2015 20:01

#1141 Re: Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Post by Hakiz »

Sad sam se sjetio.

Kod tračne pile, kolutovi preko kojih ide oštrica, koji "vrte" oštricu, list pile, se mogu spustiti i podići. Mogu se i pomjeriti naprijed i nazad. To služi da se popusti oštrica kada se skida i ponovo zategne kada se stavi i namjesti nagib, "ravnina" oštrice. Provjeri da li je kolut na koji ide ta guma na svom mjestu. Doduše, obično se pomjera samo gornji kolut, koji nije povezan sa motorom, ali možda kod tvoje pile se pomjera i donji.
arthur_spooner
Posts: 62
Joined: 03/06/2021 13:38

#1142 Re: Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Post by arthur_spooner »

Hakiz wrote: 22/08/2021 21:31 Sad sam se sjetio.

Kod tračne pile, kolutovi preko kojih ide oštrica, koji "vrte" oštricu, list pile, se mogu spustiti i podići. Mogu se i pomjeriti naprijed i nazad. To služi da se popusti oštrica kada se skida i ponovo zategne kada se stavi i namjesti nagib, "ravnina" oštrice. Provjeri da li je kolut na koji ide ta guma na svom mjestu. Doduše, obično se pomjera samo gornji kolut, koji nije povezan sa motorom, ali možda kod tvoje pile se pomjera i donji.
Gornji i donji kolut imaju tu unutrasnju gumu. Gornji se podesava, donji je fixiran za motor. I sto je zanimljivo, ta guma spada sa donjeg koluta.
Hakiz
Posts: 39925
Joined: 30/07/2015 20:01

#1143 Re: Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Post by Hakiz »

arthur_spooner wrote: 22/08/2021 23:44
Hakiz wrote: 22/08/2021 21:31 Sad sam se sjetio.

Kod tračne pile, kolutovi preko kojih ide oštrica, koji "vrte" oštricu, list pile, se mogu spustiti i podići. Mogu se i pomjeriti naprijed i nazad. To služi da se popusti oštrica kada se skida i ponovo zategne kada se stavi i namjesti nagib, "ravnina" oštrice. Provjeri da li je kolut na koji ide ta guma na svom mjestu. Doduše, obično se pomjera samo gornji kolut, koji nije povezan sa motorom, ali možda kod tvoje pile se pomjera i donji.
Gornji i donji kolut imaju tu unutrasnju gumu. Gornji se podesava, donji je fixiran za motor. I sto je zanimljivo, ta guma spada sa donjeg koluta.
Da li je guma na vanjskoj ivici kotura? Ako jeste, ona služi da list pile ne ide direktno na metal kotura, pa je list pile skida sa kotura. A to ti znači da list pile nije dobro balansiran, "pleše" po koturu. Ne znam da li je pametno tu gumu lijepiti na kotur, ali svakako provjeri da li se list pile pomjera naprijed-nazad širinom vanjske ivice kotura i balansiraj list pile.

Gornji kotur sa zadnje strane pile, vani, treba imati dugme/šaraf za podešavanje nagiba, time se balansira list pile na koturovima.

Ako nemaš uputstvo, ukucaj na youtube "band saw tuning" i pronaći ćeš kako se to radi.

Ako ti je pila jeftina, Einhell, Parkside, Vilager, Ferm, Ingco i slične, ili polovna istrošena, to može biti nekvalitet izrade, nepreciznost i loša završna obrada koturova i moraćeš sa tim živjeti, vjerovatno nećeš moći izbalansirati. A ako jeste to, list pile bi ti mogao često pucati, a novi listovi su trošak.
arthur_spooner
Posts: 62
Joined: 03/06/2021 13:38

#1144 Re: Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Post by arthur_spooner »

Hakiz wrote: 23/08/2021 00:02
arthur_spooner wrote: 22/08/2021 23:44

Gornji i donji kolut imaju tu unutrasnju gumu. Gornji se podesava, donji je fixiran za motor. I sto je zanimljivo, ta guma spada sa donjeg koluta.
Da li je guma na vanjskoj ivici kotura? Ako jeste, ona služi da list pile ne ide direktno na metal kotura, pa je list pile skida sa kotura. A to ti znači da list pile nije dobro balansiran, "pleše" po koturu. Ne znam da li je pametno tu gumu lijepiti na kotur, ali svakako provjeri da li se list pile pomjera naprijed-nazad širinom vanjske ivice kotura i balansiraj list pile.

Gornji kotur sa zadnje strane pile, vani, treba imati dugme/šaraf za podešavanje nagiba, time se balansira list pile na koturovima.

Ako nemaš uputstvo, ukucaj na youtube "band saw tuning" i pronaći ćeš kako se to radi.

Ako ti je pila jeftina, Einhell, Parkside, Vilager, Ferm, Ingco i slične, ili polovna istrošena, to može biti nekvalitet izrade, nepreciznost i loša završna obrada koturova i moraćeš sa tim živjeti, vjerovatno nećeš moći izbalansirati. A ako jeste to, list pile bi ti mogao često pucati, a novi listovi su trošak.
Pregledao bandsaw tuning uzduz i poprijeko. Sve sto kazes stoji. Jedino sto sam primjetio da svi postavljaju novu gumu sa dosta napora, dok se moja postavi bez problema, kao da se malo rasirila. List pile stoji na sredini, to sam na gornjem tocku podesavao. I jos nesto cega se sad sjetih…donji tocak kao da ima malo lufta. Ko da mu se lager malo iskrivio pa leluja malo kad sve skinem pa ga rukom zavrtim. Moguce da i to cini sve nestabilnim…
Hakiz
Posts: 39925
Joined: 30/07/2015 20:01

#1145 Re: Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Post by Hakiz »

arthur_spooner wrote: 23/08/2021 00:46
Hakiz wrote: 23/08/2021 00:02

Da li je guma na vanjskoj ivici kotura? Ako jeste, ona služi da list pile ne ide direktno na metal kotura, pa je list pile skida sa kotura. A to ti znači da list pile nije dobro balansiran, "pleše" po koturu. Ne znam da li je pametno tu gumu lijepiti na kotur, ali svakako provjeri da li se list pile pomjera naprijed-nazad širinom vanjske ivice kotura i balansiraj list pile.

Gornji kotur sa zadnje strane pile, vani, treba imati dugme/šaraf za podešavanje nagiba, time se balansira list pile na koturovima.

Ako nemaš uputstvo, ukucaj na youtube "band saw tuning" i pronaći ćeš kako se to radi.

Ako ti je pila jeftina, Einhell, Parkside, Vilager, Ferm, Ingco i slične, ili polovna istrošena, to može biti nekvalitet izrade, nepreciznost i loša završna obrada koturova i moraćeš sa tim živjeti, vjerovatno nećeš moći izbalansirati. A ako jeste to, list pile bi ti mogao često pucati, a novi listovi su trošak.
Pregledao bandsaw tuning uzduz i poprijeko. Sve sto kazes stoji. Jedino sto sam primjetio da svi postavljaju novu gumu sa dosta napora, dok se moja postavi bez problema, kao da se malo rasirila. List pile stoji na sredini, to sam na gornjem tocku podesavao. I jos nesto cega se sad sjetih…donji tocak kao da ima malo lufta. Ko da mu se lager malo iskrivio pa leluja malo kad sve skinem pa ga rukom zavrtim. Moguce da i to cini sve nestabilnim…
Ovo boldirano je skoro 100 % sigurno. Sigurnije nego da se kolut stisnuo (ali ni to nije nemoguće ako je loš materijal koluta) :lol:

Vidi ima li kupiti nova guma za tvoju pilu ili ćeš se morati snalaziti da je "stisneš", lijepiš, ko zna.

Za luft ti ne znam. Možda je i to vremenom otišlo ako je polovna pila, treba mijenjati kuglager, nosač, možda se neki nosač treba samo zašarafiti, ko zna.

Ili je naprosto jeftina pila pa je loš kvalitet izrade.

Koja je pila i je li nova?
arthur_spooner
Posts: 62
Joined: 03/06/2021 13:38

#1146 Re: Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Post by arthur_spooner »

Scheppach hbs 30…sa pika…koristena je ali nema tragova koristenja. Djeluje ko nova. Posto nemam drugu gumu, probacu staviti dvostranu traku da pokusam zalijepiti nebil’ se popravila stabilnost. A za onaj lager sto se “klima”…to cu sutra provjeriti detaljnije.
Hakiz
Posts: 39925
Joined: 30/07/2015 20:01

#1147 Re: Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Post by Hakiz »

arthur_spooner wrote: 23/08/2021 01:11 Scheppach hbs 30…sa pika…koristena je ali nema tragova koristenja. Djeluje ko nova. Posto nemam drugu gumu, probacu staviti dvostranu traku da pokusam zalijepiti nebil’ se popravila stabilnost. A za onaj lager sto se “klima”…to cu sutra provjeriti detaljnije.
Scheppach polovan. Skoro sam siguran da je već i nova imala mane, korištenje ih je samo pojačalo.

Znam da je skuplja, duplo u odnosu na tu Scheppach, ali ovo je baš dobra tračna pila:

https://crom.ba/product/metabo-pila-tra ... 0w-619008/

Ima i veći model.

To šta se tebi dešava, a svi smo to prošli, je tipično. Neko neko kaže, ja sam hobista, ne treba mi skup profi alat. Onda kupi jeftin.

Dođe u situaciju da mu taj jeftin ili postane neupotrebljiv ili mu pravi velike probleme da bi napravio posao kako treba.

Ja sam to isto radio, štedio na alatu, a onda se opametio i počeo kupovati profesionalni alat, Bosch professional (plavi Bosch alati, ne zeleni), Metabo, itd. Sa dna profesionalne ponude, ali ipak profesionalni.

Da sam znao šta to znači, ranije bih to uradio.

Ako ti smijem nešto savjetovati, ako ćeš već polovan, kupuj profesionalni polovan. Jeftini alat i kao nov skoro sigurno ne valja, a polovan ništa ne valja.

Iako, ima ponekad i jeftinog alata koji ne bude tako loš, recimo Einhell akumulatorski odvijači, na primjer https://www.einhell.de/shop/en-de/te-cd ... 2-0ah.html ili https://www.einhell.de/shop/en-de/te-ci ... -solo.html. Ali Einhell potezne pile, stone pile i još neki alati kako se može pročitati i vidjeti, mogu biti čak i opasni, ne samo nekvalitetni.
arthur_spooner
Posts: 62
Joined: 03/06/2021 13:38

#1148 Re: Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Post by arthur_spooner »

Hakiz wrote: 23/08/2021 01:27
arthur_spooner wrote: 23/08/2021 01:11 Scheppach hbs 30…sa pika…koristena je ali nema tragova koristenja. Djeluje ko nova. Posto nemam drugu gumu, probacu staviti dvostranu traku da pokusam zalijepiti nebil’ se popravila stabilnost. A za onaj lager sto se “klima”…to cu sutra provjeriti detaljnije.
Scheppach polovan. Skoro sam siguran da je već i nova imala mane, korištenje ih je samo pojačalo.

Znam da je skuplja, duplo u odnosu na tu Scheppach, ali ovo je baš dobra tračna pila:

https://crom.ba/product/metabo-pila-tra ... 0w-619008/

Ima i veći model.

To šta se tebi dešava, a svi smo to prošli, je tipično. Neko neko kaže, ja sam hobista, ne treba mi skup profi alat. Onda kupi jeftin.

Dođe u situaciju da mu taj jeftin ili postane neupotrebljiv ili mu pravi velike probleme da bi napravio posao kako treba.

Ja sam to isto radio, štedio na alatu, a onda se opametio i počeo kupovati profesionalni alat, Bosch professional (plavi Bosch alati, ne zeleni), Metabo, itd. Sa dna profesionalne ponude, ali ipak profesionalni.

Da sam znao šta to znači, ranije bih to uradio.

Ako ti smijem nešto savjetovati, ako ćeš već polovan, kupuj profesionalni polovan. Jeftini alat i kao nov skoro sigurno ne valja, a polovan ništa ne valja.

Iako, ima ponekad i jeftinog alata koji ne bude tako loš, recimo Einhell akumulatorski odvijači, na primjer https://www.einhell.de/shop/en-de/te-cd ... 2-0ah.html ili https://www.einhell.de/shop/en-de/te-ci ... -solo.html. Ali Einhell potezne pile, stone pile i još neki alati kako se može pročitati i vidjeti, mogu biti čak i opasni, ne samo nekvalitetni.
Poslije par alatki stice se dojam da se sva ta “nova roba” prodaje vani kao roba s greskom. A kvalitetnija, dok se uveze, bude preskupa za nas standard.
Ja sam skoro zaokruzio svoj pocetnicki arsenal, ali ni sanjao nisam da ce mi najveci problem biti nabaviti drvo.
Hakiz
Posts: 39925
Joined: 30/07/2015 20:01

#1149 Re: Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Post by Hakiz »

E, da...
User avatar
holowey
Posts: 8414
Joined: 10/11/2008 10:53
Location: Дишем ти за вратом...

#1150 Re: Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Post by holowey »

arthur_spooner wrote: 22/08/2021 20:04 Pozdrav majstori :)
Napokon naletih na kvalitetnu temu.
Prije mjesec-dva sam odlucio da se pocnem baviti izradom „baštenskih“ stolica.
O drvetu i obradi ne znam nista, i do sad se uglavnom ucim na svojim greskama :)
Za pocetak mi treba jedan tehnicki i par prakticnih savjeta.
Kupio sam tracnu pilu ali sa donjeg tocka mi stalno spada ona guma koja ide na tocak prije metalne „žage”. Pa ako neko ima iskustva sa stimanjem, platio bih tu uslugu, jer mi je trenutno neupotrebljiva. Koristim ponekad bez te donje gume, ali se bojim da ce se sta ostetiti.
I jos jedno kratko pitanje za pocetak…gdje mogu kupiti drvo (dasku razlicitih dimenzija) a da nije neka lokalna prodavnica tipa OBi ili penny. Najbolje bi bilo neka manja pilana u okolini sarajeva. I po mogucnosti da radnici nisu tu da tjeraju musterije i koji zele da pruze uslugu, a ne da te gledaju kao da pitas posto je kila plutonijuma. Hvala
ako ti nije daleko podgrab, na samom ulazu sa desne strane ima pilana/susara gdje sam ja kupovao susenu colaricu i peticu...ja sam bio zadovoljan, nisu daske pucale, niti se uvijale...pravio police, sto, klupe...
Post Reply