Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Sve o kulinarstvu, o uređenju stana, o modi...

Moderator: anex

Post Reply
zposao
Posts: 2563
Joined: 22/03/2019 09:27

#1026 Re: Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Post by zposao »

@Hakiz

Hajde savjetuj šta da se uzme što se tiče ubodne pile?

Mislim se između jeftinog novog brenda ili polovnog boljeg brenda.

Isto tako bi mi u dogledno vrijeme trebala ručna el. blanja i rotaciona traka za brušenje.

Ta 3 ručna el. alata mi svakodnevno trebaju, ali se krpim nekako. Sad vi mi baš trebala ubodna pila pa ne znam šta da uzmem.

Isplati li se nove kineze uzimati ili polovne Bosch?
Hakiz
Posts: 39929
Joined: 30/07/2015 20:01

#1027 Re: Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Post by Hakiz »

zposao wrote: 02/11/2020 15:55 @Hakiz

Hajde savjetuj šta da se uzme što se tiče ubodne pile?

Mislim se između jeftinog novog brenda ili polovnog boljeg brenda.

Isto tako bi mi u dogledno vrijeme trebala ručna el. blanja i rotaciona traka za brušenje.

Ta 3 ručna el. alata mi svakodnevno trebaju, ali se krpim nekako. Sad vi mi baš trebala ubodna pila pa ne znam šta da uzmem.

Isplati li se nove kineze uzimati ili polovne Bosch?
Zar nisam do sada bio detaljan? Pila treba biti precizna. Količina korištenja određuje koliko može izdržati. Ako radiš malo i ne radiš za zahtjevnim drvetom, ne mora profi. Ali mora biti precizna. Samo da znaš da se meni konstantno potvrđuje da je izreka Nisam bogat da kupujem jeftino istinita.
zposao
Posts: 2563
Joined: 22/03/2019 09:27

#1028 Re: Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Post by zposao »

Hakiz wrote: 02/11/2020 18:28
zposao wrote: 02/11/2020 15:55 @Hakiz

Hajde savjetuj šta da se uzme što se tiče ubodne pile?

Mislim se između jeftinog novog brenda ili polovnog boljeg brenda.

Isto tako bi mi u dogledno vrijeme trebala ručna el. blanja i rotaciona traka za brušenje.

Ta 3 ručna el. alata mi svakodnevno trebaju, ali se krpim nekako. Sad vi mi baš trebala ubodna pila pa ne znam šta da uzmem.

Isplati li se nove kineze uzimati ili polovne Bosch?
Zar nisam do sada bio detaljan? Pila treba biti precizna. Količina korištenja određuje koliko može izdržati. Ako radiš malo i ne radiš za zahtjevnim drvetom, ne mora profi. Ali mora biti precizna. Samo da znaš da se meni konstantno potvrđuje da je izreka Nisam bogat da kupujem jeftino istinita.
To sam manje više znao. Mislio sam da ces navesti koji modeli su best for bucks :lol:

A da se ne isplati kupovati previse jeftino i sam mislim. A pošto nisam naumio dati previše para za ubodnu jer nisam profesionalac, nego mi trebao za hobi i kucne radove, lomim se šta se isplati kupiti.

Iako je amaterska upotreba ne bi volio kupiti nejaku i nepreciznu pilu. Zato me interesuje šta uzeti a da nije baš skupa profi oprema a da zadovoljava standarde.

Ili nema ništa između profi i škarta?

Ja sam primjerice kupio brushless einhell aku busilicu i prezadovoljan sam, mozda je cak i overkill ali nema veze, posluzi svako malo i draze mi je da je jaca nego da je slabija i lošija. Interesuje me kakvo je stanje u svijetu ubodnih pila, ima li tu nekih marki i modela od "jeftinijih" brendova koji su super za amatere? Ili da skupljam pare i kupujem Bosch, Metabo, Makitu ?
Hakiz
Posts: 39929
Joined: 30/07/2015 20:01

#1029 Re: Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Post by Hakiz »

zposao wrote: 02/11/2020 19:28
Hakiz wrote: 02/11/2020 18:28
zposao wrote: 02/11/2020 15:55 @Hakiz

Hajde savjetuj šta da se uzme što se tiče ubodne pile?

Mislim se između jeftinog novog brenda ili polovnog boljeg brenda.

Isto tako bi mi u dogledno vrijeme trebala ručna el. blanja i rotaciona traka za brušenje.

Ta 3 ručna el. alata mi svakodnevno trebaju, ali se krpim nekako. Sad vi mi baš trebala ubodna pila pa ne znam šta da uzmem.

Isplati li se nove kineze uzimati ili polovne Bosch?
Zar nisam do sada bio detaljan? Pila treba biti precizna. Količina korištenja određuje koliko može izdržati. Ako radiš malo i ne radiš za zahtjevnim drvetom, ne mora profi. Ali mora biti precizna. Samo da znaš da se meni konstantno potvrđuje da je izreka Nisam bogat da kupujem jeftino istinita.
To sam manje više znao. Mislio sam da ces navesti koji modeli su best for bucks :lol:

A da se ne isplati kupovati previse jeftino i sam mislim. A pošto nisam naumio dati previše para za ubodnu jer nisam profesionalac, nego mi trebao za hobi i kucne radove, lomim se šta se isplati kupiti.

Iako je amaterska upotreba ne bi volio kupiti nejaku i nepreciznu pilu. Zato me interesuje šta uzeti a da nije baš skupa profi oprema a da zadovoljava standarde.

Ili nema ništa između profi i škarta?

Ja sam primjerice kupio brushless einhell aku busilicu i prezadovoljan sam, mozda je cak i overkill ali nema veze, posluzi svako malo i draze mi je da je jaca nego da je slabija i lošija. Interesuje me kakvo je stanje u svijetu ubodnih pila, ima li tu nekih marki i modela od "jeftinijih" brendova koji su super za amatere? Ili da skupljam pare i kupujem Bosch, Metabo, Makitu ?
Imaš zeleni Bosch, imaš neke modele Metaba koji su nešto jeftiniji, imaš Makitu crvene boje koja je za Makitu ono šta je zeleni Bosch za Bosch. To bi bilo između Einhella i profi alata.

Recimo, ja sam kupio brusilicu Metabo za oko 250 KM, najjeftinija plavi Bosch je više od 400. A zeleni Bosch ima za manje od 200.

Da bih ti rekao koji model je najbolji za novac morao bih ga koristiti, a to je nemoguće. To jeste, nemoguće da ih sve probam. Zato ti mogu reći samo ovako, generalno, a projenjivati po karakteristikama na papiru i cijenama i sam možeš. Ja bih zeleni Bosch prije nego Einhell. Makita (ne crvena) je bolja od Metabo koliko ja vidim, ali je i nešto skuplja. Bosch plavi je najskuplji ali sa razlogom. DeWalt neću spominjati...

Ja izbjegavam polovne alate, ne znam kakvi su "ispod haube".

Kao što sam već rekao, kada jednom probaš pravi profi alat ne vraćaš se nazad. Imao sam ubodnu zeleni Bosch i probavši plavi, zeleni Bosch više ne.

Ali, po onome šta si rekao, ako ćeš nov, zeleni Bosch, možda bolji model, ne najslabiji. Ako ćeš polovan profi, šta nađeš, to...
User avatar
Control panel
Posts: 5911
Joined: 10/04/2008 12:12
Location: Sarajevo

#1030 Re: Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Post by Control panel »

zposao wrote: 02/11/2020 15:55 @Hakiz

Hajde savjetuj šta da se uzme što se tiče ubodne pile?

Mislim se između jeftinog novog brenda ili polovnog boljeg brenda.

Isto tako bi mi u dogledno vrijeme trebala ručna el. blanja i rotaciona traka za brušenje.

Ta 3 ručna el. alata mi svakodnevno trebaju, ali se krpim nekako. Sad vi mi baš trebala ubodna pila pa ne znam šta da uzmem.

Isplati li se nove kineze uzimati ili polovne Bosch?
Ako ti svakodnevno trebaju ti alati ja bih gledao, trazio i uzeo polovne profi masine. Iz mog iskustva kad sam ja trenirao majstorluk uzeo sam hobi masine iz OBI-ja.
Kad sam se dobro napatio sa tim masinama odlucuo sam da ih prodam i u skladu sa trenutnom fin. situacijom kupio profi varijantu polovnu ili novu. Sve polovno sto sam kupio bilo je odlicno ocuvano tako da me vec duzi niz godina sluzi. A kad probas profi alat tek vidis sta su masine i kako je lako raditi neke stvari. Onaj ko kaze meni ne treba bolje od ... taj i nije neki majstor i ne primijeti razliku i njemu fus nije stran. Ja sam perfekcionista, mozda i oretjerani.
Zakljucak. Kupi profi alat. Plavi bosch,plava makita, wurth, kress, fein, hilti, a na festool ili mafell zaboravi to je vrhunski profi alat. To je najvisa klasa od profi alata i to je obicnim majstorima nedostupno. Npr polovan cirkular od mafella ili festool-a je 700-900 KM?!
User avatar
Control panel
Posts: 5911
Joined: 10/04/2008 12:12
Location: Sarajevo

#1031 Re: Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Post by Control panel »

@zposao

@Hakiz

na Ekupi je akcija crni petak, minus 15 % ako se plaća Visa karticom. Počastio sam se Makita Blanjom. Uštedio oko 90 KM.

ima plavih makita ubodnih pila za cca 100 KM
Hakiz
Posts: 39929
Joined: 30/07/2015 20:01

#1032 Re: Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Post by Hakiz »

Hvala za informaciju.

I u zdravlju je pokvario :)
Hakiz
Posts: 39929
Joined: 30/07/2015 20:01

#1033 Re: Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Post by Hakiz »

Control panel wrote: 03/11/2020 11:47
Zakljucak. Kupi profi alat. Plavi bosch,plava makita, wurth, kress, fein, hilti, a na festool ili mafell zaboravi to je vrhunski profi alat. To je najvisa klasa od profi alata i to je obicnim majstorima nedostupno. Npr polovan cirkular od mafella ili festool-a je 700-900 KM?!


Hoće reći, ni kupovina profi alata ti ne garantuje ništa.

Neki proizvođači prave neke alat bolje od drugih. Pa tako, Hilti je vjerovatno izbor broj 1 kada se radi o električnim "ručnim" alatima za razbijanje itd, ali nisu baš puno zastupljeni, barem koliko ja vidim, kod malih elektičnih alata kao što je odvijač itd. Spomenuti Festool je skup, ali je puno zastupljeniji, barem na youtube video-klipovima od Hiltija. Bilo bi interesantno vidjeti recimo na nekom gradilištu, gdje se koriste alati od odvijača pa alata za razbijanje, raznih pila so stonih alata itd koji proizvođači su najzastupljniji. Mi nemamo priliku vidjeti prave profesionalne uslove, recimo izgradnju velikih objekata, borodogradnju, postavljanje dalekovoda, rudnike itd, dakle teške uslove visokih, niskih temperatura, na visinama, ispod nivoa mora, velike prašine, teške vlažnosti vazduha itd pa da vidimo koji profesionalni alati zaista vrijede. Doduše, nećemo ih ni koristiti u tim uslovima, ali eto...

Tako da polovan profesionalni alat može biti dobar izbor, ali uvijek je pitanje o stanju. Mislim, ako kupuješ profesionalni alat, najvjerovatnije ga je korstio profesionalac u svom poslu, a to znači da je alat radio dugo, ne samo dugo u smislu da ga je neko korstio 3, 5 ili 10 godina, nego da ga je te tri godine koristio 8, 10 sati svaki dan sedmicama i mjesecima konstantno. I onda, ako profesionalac mijenja taj alat, zašto ga mijenja, zašto mijenja nešto šta mu obezbjeđuje kruh za djecu? Pogotovo u BiH uslovima, naši majstori nisu raspoloženi mijenjati alate tek tako, pa skoro po pravilu kupuju novi alat tek kada onom starom izvade dušu.

Ja se sjećam kod profi fotografa nekada davno, prije digitalne fotografije, svi su u studijima imali Mamiya RB fotoaparate (6x7 cm veličina negativa). I odeš kod fotografa koji prodaje tu Mamiyu, ona čista, sjajna, ni tačkice na njoj a kamoli neke ogrebotine i sličnog, izgleda savršeno. Nikada nije izašla iz studija, osjetla kišu ili snijeg, sunce itd. Objektiv čist, ni trunke prašine u objektivu. Ali je zato u studiju ispucala 10.000.000 fotografija, zupčanici, ležajevi, blenda u objektivu, sve je to uništeno. Kupiš je, odneseš kući, staviš film i baciš je. Ne radi. To jeste, radi ona, isprobao si je ti kod fotografa, okida, čuješ da se zupčanici vrte itd, brojčanik filma pokazuje da se i on vrti, ogledalo se čuje da se pomjerilo, svi zvukovi super. Ali kada si je stvarno počeo koristiti, film navijen samo do pola jer zupčanik od 100 zubaca ima 30 oštećenih i dok je dugi zupčanik naišao na tih 30 izlizanih, nije pomjerio film do kraja sljedećeg frejma, od 5 zavjesica okidača otvorile se 3 itd. Znam jer sam i ja sebi kupovao upravo Mamiyu polovnu od profesionalnog fotografa.

Mene je spasilo kod kupovanja Mamiye, i to je savjet i za alat, da znate onoga ko prodaje alat, jer tako znate kako se prema alatu odnosio i u kakvom stanju bi alat mogao biti. Naći nekoga ko prodaje na OLX-u je uvijek lutrija.

Pa, ko je siguran da zna prepoznati stanje alata na pogled ili kada ga nekoliko sekundi uključi tamo gdje kupuje, neka sebi kupi polovan profesionalni. Ko nije siguran u to u kakavom je stanju alat koji provjerava pri kupovini, neka kupuje nov, a tu je raspon recimo od nekih alata EIinhella, ali ne svih nego samo nekih, možda Scheppach, preko zelenog Bosch-a, pa do jeftinijih Metabo, Makita ili plavi Bosch alata za one koji si ih žele/mogu priuštiti. Sve jeftinije ili manje poznato od Einhella objektivno ne vrijedi, sve skuplje od zelenog Boscha možda povremenom majstoru nije isplativo. Za ozbiljnog hobistu, nekoga ko će raditi nekoliko sedmica ili mjeseci godišnje, nekada možda nekoliko sedmica ili mjeseci skoro svaki dan konstantno, ili skoro svaki vikend jer ima radionicu pa nije ograničen vremenskim uslovima, dakle za nekoga ko će alat podvrgnuti ozbiljnijim opterećenjim ili težim uslovima, ili neko ko radi vani, pravi recimo pegole ili ograde, vrtni namjepštaj i slično, takvoj osobi bi jeftiniji Metabo, Makita i plavi Bosch mogli biti bolji izbor. Čak i bolji zeleni Bosch možda neće biti dovoljan.

Još jedna stvar. Kada kupujete profesionalni polovan alat, garancija je skoro sigurno davno istekla. A skuplji profi alat znači i skuplji servis ako se ukaže potreba. Jeftiniji, amaterski alat je i jeftiniji za popraviti, jeftiniji su potrošni dijelovi (recimo probijete crijevo usisivača za piljevinu ako ga korsitite, pa za primjer, crijevo za Bosch profi usisivače košta i do 200 Eura, najjeftinije je čini mi se 50 Eura, dok se za zeleni Bosch najjeftinije crijevo može kupiti i za 20 Eura, najskuplje je čini mi se 100). Pa razni filteri, dodaci, zamjene polomljenih kućišta, i ko zna šta sve ne, sve je to skuplje kada se kupuje za profi alate nego kada se kupuje za amaterske/hobi alate.

Naravno, može se desiti da kupite alat u odličnom stanju, malo korišten, dobro održavan, da mu ništa ne treba ni dodati ni zamijeniti itd.
User avatar
Control panel
Posts: 5911
Joined: 10/04/2008 12:12
Location: Sarajevo

#1034 Re: Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Post by Control panel »

Hakiz wrote: 07/11/2020 01:09
Control panel wrote: 03/11/2020 11:47
Zakljucak. Kupi profi alat. Plavi bosch,plava makita, wurth, kress, fein, hilti, a na festool ili mafell zaboravi to je vrhunski profi alat. To je najvisa klasa od profi alata i to je obicnim majstorima nedostupno. Npr polovan cirkular od mafella ili festool-a je 700-900 KM?!


Hoće reći, ni kupovina profi alata ti ne garantuje ništa.

Neki proizvođači prave neke alat bolje od drugih. Pa tako, Hilti je vjerovatno izbor broj 1 kada se radi o električnim "ručnim" alatima za razbijanje itd, ali nisu baš puno zastupljeni, barem koliko ja vidim, kod malih elektičnih alata kao što je odvijač itd. Spomenuti Festool je skup, ali je puno zastupljeniji, barem na youtube video-klipovima od Hiltija. Bilo bi interesantno vidjeti recimo na nekom gradilištu, gdje se koriste alati od odvijača pa alata za razbijanje, raznih pila so stonih alata itd koji proizvođači su najzastupljniji. Mi nemamo priliku vidjeti prave profesionalne uslove, recimo izgradnju velikih objekata, borodogradnju, postavljanje dalekovoda, rudnike itd, dakle teške uslove visokih, niskih temperatura, na visinama, ispod nivoa mora, velike prašine, teške vlažnosti vazduha itd pa da vidimo koji profesionalni alati zaista vrijede. Doduše, nećemo ih ni koristiti u tim uslovima, ali eto...

Tako da polovan profesionalni alat može biti dobar izbor, ali uvijek je pitanje o stanju. Mislim, ako kupuješ profesionalni alat, najvjerovatnije ga je korstio profesionalac u svom poslu, a to znači da je alat radio dugo, ne samo dugo u smislu da ga je neko korstio 3, 5 ili 10 godina, nego da ga je te tri godine koristio 8, 10 sati svaki dan sedmicama i mjesecima konstantno. I onda, ako profesionalac mijenja taj alat, zašto ga mijenja, zašto mijenja nešto šta mu obezbjeđuje kruh za djecu? Pogotovo u BiH uslovima, naši majstori nisu raspoloženi mijenjati alate tek tako, pa skoro po pravilu kupuju novi alat tek kada onom starom izvade dušu.

Ja se sjećam kod profi fotografa nekada davno, prije digitalne fotografije, svi su u studijima imali Mamiya RB fotoaparate (6x7 cm veličina negativa). I odeš kod fotografa koji prodaje tu Mamiyu, ona čista, sjajna, ni tačkice na njoj a kamoli neke ogrebotine i sličnog, izgleda savršeno. Nikada nije izašla iz studija, osjetla kišu ili snijeg, sunce itd. Objektiv čist, ni trunke prašine u objektivu. Ali je zato u studiju ispucala 10.000.000 fotografija, zupčanici, ležajevi, blenda u objektivu, sve je to uništeno. Kupiš je, odneseš kući, staviš film i baciš je. Ne radi. To jeste, radi ona, isprobao si je ti kod fotografa, okida, čuješ da se zupčanici vrte itd, brojčanik filma pokazuje da se i on vrti, ogledalo se čuje da se pomjerilo, svi zvukovi super. Ali kada si je stvarno počeo koristiti, film navijen samo do pola jer zupčanik od 100 zubaca ima 30 oštećenih i dok je dugi zupčanik naišao na tih 30 izlizanih, nije pomjerio film do kraja sljedećeg frejma, od 5 zavjesica okidača otvorile se 3 itd. Znam jer sam i ja sebi kupovao upravo Mamiyu polovnu od profesionalnog fotografa.

Mene je spasilo kod kupovanja Mamiye, i to je savjet i za alat, da znate onoga ko prodaje alat, jer tako znate kako se prema alatu odnosio i u kakvom stanju bi alat mogao biti. Naći nekoga ko prodaje na OLX-u je uvijek lutrija.

Pa, ko je siguran da zna prepoznati stanje alata na pogled ili kada ga nekoliko sekundi uključi tamo gdje kupuje, neka sebi kupi polovan profesionalni. Ko nije siguran u to u kakavom je stanju alat koji provjerava pri kupovini, neka kupuje nov, a tu je raspon recimo od nekih alata EIinhella, ali ne svih nego samo nekih, možda Scheppach, preko zelenog Bosch-a, pa do jeftinijih Metabo, Makita ili plavi Bosch alata za one koji si ih žele/mogu priuštiti. Sve jeftinije ili manje poznato od Einhella objektivno ne vrijedi, sve skuplje od zelenog Boscha možda povremenom majstoru nije isplativo. Za ozbiljnog hobistu, nekoga ko će raditi nekoliko sedmica ili mjeseci godišnje, nekada možda nekoliko sedmica ili mjeseci skoro svaki dan konstantno, ili skoro svaki vikend jer ima radionicu pa nije ograničen vremenskim uslovima, dakle za nekoga ko će alat podvrgnuti ozbiljnijim opterećenjim ili težim uslovima, ili neko ko radi vani, pravi recimo pegole ili ograde, vrtni namjepštaj i slično, takvoj osobi bi jeftiniji Metabo, Makita i plavi Bosch mogli biti bolji izbor. Čak i bolji zeleni Bosch možda neće biti dovoljan.

Još jedna stvar. Kada kupujete profesionalni polovan alat, garancija je skoro sigurno davno istekla. A skuplji profi alat znači i skuplji servis ako se ukaže potreba. Jeftiniji, amaterski alat je i jeftiniji za popraviti, jeftiniji su potrošni dijelovi (recimo probijete crijevo usisivača za piljevinu ako ga korsitite, pa za primjer, crijevo za Bosch profi usisivače košta i do 200 Eura, najjeftinije je čini mi se 50 Eura, dok se za zeleni Bosch najjeftinije crijevo može kupiti i za 20 Eura, najskuplje je čini mi se 100). Pa razni filteri, dodaci, zamjene polomljenih kućišta, i ko zna šta sve ne, sve je to skuplje kada se kupuje za profi alate nego kada se kupuje za amaterske/hobi alate.

Naravno, može se desiti da kupite alat u odličnom stanju, malo korišten, dobro održavan, da mu ništa ne treba ni dodati ni zamijeniti itd.

Upravo tako. Hilti je sinonim za torne busilice, ali prije bih kupio brusilicu ili cirkular od druge firme. Ako je poklon ne bih se plaho bunio :)
User avatar
dadoka84
Posts: 3476
Joined: 04/08/2006 00:30

#1035 Re: Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Post by dadoka84 »

Mali projektić za razbibrigu. Mala klupica, cipelar i držač za kišobrane. Planirano je farbanje u antracit, dok se završi naravno. Sve je rezano ručno...

Image

Image
zposao
Posts: 2563
Joined: 22/03/2019 09:27

#1037 Re: Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Post by zposao »

shandrprcSA wrote: 19/11/2020 17:13 Image
Lijepo izgleda. Čime ćeš zaštititi?
shandrprcSA
Posts: 9789
Joined: 23/02/2013 08:16

#1038 Re: Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Post by shandrprcSA »

uzeo od heliosa neki uv lak

mislim da je ovaj,,,
Image

nijansa Image

pdf: https://docdro.id/MpmAOut

skp: https://mega.nz/file/BVEkABAJ#5iFcYYZlw ... HrBXrgT0TY
irconbih
Posts: 455
Joined: 28/04/2008 19:25
Location: Ilidža

#1039 Re: Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Post by irconbih »

Prije nekog vremena je @dadoka84 ponudio kome treba usluga CNC rezbarenja, za neki manji poslić. Javio sam mu se da mi uradi jedan logo za brzu poštu. Čovjek je besplatno uradio logo na komadu drveta, a ja sam ga dovršio sa epoksi smolom. @dadoka84 je rekao da širimo pozitivnu energiju, tako da logo ide kao poklon jednom čovjeku iz UPS-a u Sarajevu. Hvala @dadoka84!

Image
User avatar
kurty
Posts: 45056
Joined: 17/08/2008 23:29
Location: Made in Breza

#1040 Re: Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Post by kurty »

Image


Image

Evo ga... Još samo krovic i prvi projekat gotov
kuli1961
Posts: 2366
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#1041 Re: Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Post by kuli1961 »

U ovo vrijeme depresije zbog korone, gledam debljace. .. Metabo DH 330 -cca 1.330 KM, Makita 2012 NB, cca 1500 KM , DeWalt -1570 KM. U Bosch- u nisam nasao nista kod nas
NA YT nasao nekoliko pojedinacnih i uporednih testova, a i jedan "trojni"- Metabo, Makita i Triton. Nekako ispada da bi Metabo bio odlican izbor.
Cijena? Halo Bing, kako brat? cijena sitnica! Kopd nas kao gore, a vani- Metabo se vec moze lagano naci za 431 EUR(MwSt ukljucen)+ shipping, ako nema druge opcije. Nije li nasa cijena ipak malo previse?
Ima li ko neku od ovih ili drugih debljaca? Kakva su iskustva. Metabo navodno ima problem sa sistemom izduvavanja piljevine...
Hakiz
Posts: 39929
Joined: 30/07/2015 20:01

#1042 Re: Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Post by Hakiz »

Bosch mislim da ih i ne pravi.

Ali, pazi, Metabo 430 Eura. To ti je 800 KM. Teška je koliko, 30 kg, znači da je transport još najmanje 200 Eura. Na to carina i PDV, možda i špedicija i eto ti malo manje nego kod nas. Kada uključiš rizik od oštećenja ili da nestane, znači da posebno platiš osiguranje ili da rizikuješ nešto takvo, onda ovdje tih 200-300 KM više se i može podnijeti.

Ne možeš gledati koliko košta u Njemačkoj ili Austriji jer nismo isti. Prvo, oni su veće tržište (Ne samo po broju stanovnika, nego ljudi imaju više para pa više kupuju, a onda i cijena po pojedinačnom proizvodu bude nešto manja jer trgovci tada poštuju staru trgovačku zakonitost da se zarađuje na količini a ne na cijeni). Drugo, mi smo nesigurna zemlja što se tiče političko-ekonomske situacije, pa dileri koji šalju uvoznicima u BiH nemaju povjerenja i onda su našim uvoznicima i cijene u startu veće i osiguranja skuplja i ostali uslovi nabave skuplji. Treće, recimo DeWalt kod nas ide preko firme kojoj je sjedište u Sloveniji, a ko zna koliko još "ruku" prođe, pa dok se svi oni namire, nama bude skupo. Sa nekim proizvodima i uvoznicima je bolje, sa nekim lošije, ali u suštini je to tu negdje u 10 deka.

Ja sam gledao onu stonu pilu od DeWalta, DWE 7942. U Njemačkoj oko 800 Eura, ovdje oko 2.700 KM. Kada pogledaš, DeWaltove su najbolje pile koje se kod nas mogu kupiti. Bosch su dobre ali DeWalt su bolje, Makita i Metabo slično, možda su i nijansu lošije od Bosch.

(Napomena, to su one takozvane "job site" pile, dakle pile koje su manje-više prenosive, imaju motore od max oko 2 kW, režu maksimalno 8 cm debelo drvo i oko 80 cm širine desno i teške su do nekih 30 kg. Metabo i Makita prave i radioničke pile koje imaju motore od 3, 4, 5 kW , teške su po 40, 50, 60 kg, ne prenose se i mogu rezati veće komade, više od 10 cm debelo drvo, i desno komade veće od 80 cm. Ovo šta pišemo odnosi se na job site pile.)

Tako kontam, kada pogledam kvalitet, i ako mi se ne da zezati sa nekim manama Bosch, Makita, Metabo, a pogotovo Scheppach, Einhell itd, pila, kupio bih DeWalt. A sada slijedi čuveno "ali":

Ali, zbog tako bezobrazne razlike u cijeni, to bi bilo jedino šta bih kupio od DeWalt. Sve one ubodne pile, glodalice, blanjalice, odvijače, brusilice, preklopne pile, baterije punjače za aku alat, potrošni materijal, opremu itd, bih kupio od drugih. I tako bi DeWalt od mene uzeo 1.000 KM više za jednu pilu, ali bi ostao bez sljedećih 3, 4 i više hiljada KM koje bi dobio za alat koji ću kupiti kod drugih zbog njihovog bezobrazluka.

Nekada se proguta gorka pilula ali se ide dalje, i šta se izgubi na mostu, dobije se na ćupriji.

A uvijek se može kupiti jeftiniji Bosch ili Metabo ili Makita koji iako imaju mane koje DeWalt nema, te mane se daju podnijeti i ispraviti, a puno su jeftiniji.

Stvar je u tome da je, a sve šta sam vidio o stonim pilama to zaključuje i svi testovi to pokazuju, DeWalt najbolje od svih njih riješio najvažnije stvari, a to su preciznost ograda i za uzdužno i za poprečno rezanje. Kvalitet motora i ostatka pile, sigurnost pri radu itd su, recimo, i kod Boscha (ne zeleni, amaterski, nego plavi, profesionalni, DeWalt je u toj kategoriji) dobri kao i kod DeWalta, kao i ergonomija i slično, ali preciznost što se kaže "iz kutije", dakle da se ne mora posebno podešavati i popravljati je kod DeWalta najbolja. A to su i najvažnije stvari na stonoj pili.

I zato se, možda, i isplati, naravno kome treba i ko ima novca, podnijeti "pljačka" prodavača DeWalta, ali sve ostalo kupovati od drugih.

Uz to, ako se pila koristi za zarađivanje a ne za hobi, onda se kroz cijenu proizvoda i amortizaciju ta bezobrazno visoka cijena pile prebaci na krajnjeg kupca proizvoda :)

Kuli, šta bi sa brusilicom na kraju?
kuli1961
Posts: 2366
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#1043 Re: Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Post by kuli1961 »

Mala brusilica: kljucni kriterij mi je bila snaga i rukohvat, te promjer reznog alata. Naletio sam na neku malu akciju i kupio Bosch Gsw 7-115/125 Professional, koja zadovoljava sve gore navedene parametre, jer ja tu i tamo, ne intenzivno, koristim brusilicu. A/C je verzija, ne treba mi accu. Cijena je bila 95 KM, 3 godine garancija, a uspio sam kao poklon iskamciti i set Bosch pilica za ubodnu pilu za krivine, mislim da je T 119 BO :D . Od koga je, dobro je, za koga je, jos bolje!
Debljaca: DeWalt jeste najbolji u nekim alatima, ali za mene je nerazumno skup, nemam potrebe za njim pa da imam racunicu da ga skupo platim. Sto se tice kupovine u inostranstvu, ja imam mogucnost kupovine po akcijskoj cijeni i nemam shipping, jer mi je kcerka vani student, pa mi ona to rjesava po potrebi. Pored toga, mnogi dealeri ( konkretno-Bec) za vrlo malu naknadu daju garanciju za cijelu Evropu, koja obavezuje i nase ovlascene dealere. Sto se tice carine, i tu vjerovatno ima neke matematike-izracunati koliki bio bio povrat PDV, prijaviti na carini, pa vidjeti kolika je carina. Ako je "tu negdje ",opet dobro.
Jos mi je ostala nedoumica imam li stvarne potrebe da se uvalim u cca 900 KM, jer mi ta debljaca sluzi mozda 15-20 dana godisnje. Prckam sa najvise cetinarima i to reciklirana daska, stafla, letva, pa mi se poprilicno ogadilo da takvu "gradju" zuljam, peglam rucno...A trece, volim, brate, da imam alat za svaku priliku! Ako mi bude sudjena provala, vise bih volio da mi ukradu auto, nego alat!
Navedene 3 debljace jesu "mobilne", uslovno, jer su tezine 31-33 kg, a u prethodo navedenom trojnom testu Metabo je ocijenjena kao najbolja-promjer prihvata materijala joj je 330/152 mm, snaga 1800 W, kontrole prolaza materijala ok, podesavanje nozeva vrlo precizno,itd... interesantno je da Makita na tom testu najlosije prosla...
Cudo je sta ova pandemija radi- prije totalnog lockdowna, kcerki posaljem sliku i broj modela i kazem joj da ode u najblizi joj Bauhaus i da vidi cijenu Bahco japanske pile- ona cetvrtasta sa finijom i grubljom stranom ( kod nas je ima za cca 47 KM). Kupila ju je za 12 EUR!!!!!!
STARx
Posts: 2094
Joined: 24/11/2020 19:21

#1044 Re: Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Post by STARx »

kuli1961 wrote: 06/12/2020 00:14 Mala brusilica: kljucni kriterij mi je bila snaga i rukohvat, te promjer reznog alata. Naletio sam na neku malu akciju i kupio Bosch Gsw 7-115/125 Professional, koja zadovoljava sve gore navedene parametre, jer ja tu i tamo, ne intenzivno, koristim brusilicu. A/C je verzija, ne treba mi accu. Cijena je bila 95 KM, 3 godine garancija, a uspio sam kao poklon iskamciti i set Bosch pilica za ubodnu pilu za krivine, mislim da je T 119 BO :D . Od koga je, dobro je, za koga je, jos bolje!
Debljaca: DeWalt jeste najbolji u nekim alatima, ali za mene je nerazumno skup, nemam potrebe za njim pa da imam racunicu da ga skupo platim. Sto se tice kupovine u inostranstvu, ja imam mogucnost kupovine po akcijskoj cijeni i nemam shipping, jer mi je kcerka vani student, pa mi ona to rjesava po potrebi. Pored toga, mnogi dealeri ( konkretno-Bec) za vrlo malu naknadu daju garanciju za cijelu Evropu, koja obavezuje i nase ovlascene dealere. Sto se tice carine, i tu vjerovatno ima neke matematike-izracunati koliki bio bio povrat PDV, prijaviti na carini, pa vidjeti kolika je carina. Ako je "tu negdje ",opet dobro.
Jos mi je ostala nedoumica imam li stvarne potrebe da se uvalim u cca 900 KM, jer mi ta debljaca sluzi mozda 15-20 dana godisnje. Prckam sa najvise cetinarima i to reciklirana daska, stafla, letva, pa mi se poprilicno ogadilo da takvu "gradju" zuljam, peglam rucno...A trece, volim, brate, da imam alat za svaku priliku! Ako mi bude sudjena provala, vise bih volio da mi ukradu auto, nego alat!
Navedene 3 debljace jesu "mobilne", uslovno, jer su tezine 31-33 kg, a u prethodo navedenom trojnom testu Metabo je ocijenjena kao najbolja-promjer prihvata materijala joj je 330/152 mm, snaga 1800 W, kontrole prolaza materijala ok, podesavanje nozeva vrlo precizno,itd... interesantno je da Makita na tom testu najlosije prosla...
Cudo je sta ova pandemija radi- prije totalnog lockdowna, kcerki posaljem sliku i broj modela i kazem joj da ode u najblizi joj Bauhaus i da vidi cijenu Bahco japanske pile- ona cetvrtasta sa finijom i grubljom stranom ( kod nas je ima za cca 47 KM). Kupila ju je za 12 EUR!!!!!!
Ja imam dewalt brusilicu, koristim je vec 15godina. Radi kao i prvog dana. Glavni kriterij kod kupovine alata mi je kvalitet. Ovu sam platio skupo. Vrijeme je pokazalo da je cijena bila opravdana. Ako imas love ne zali. Ako se planiras duze baviti, time jos bolje! Metabo je takodjer dobra marka. Generalno kod profi alata drzao bih se provjerenog. Bosch, makita, milwaki, dewalt, metabo. Isti sam ko ti, radije mi odnesi auto al alat ne diraj. Volim dobar komad alata.
Hakiz
Posts: 39929
Joined: 30/07/2015 20:01

#1045 Re: Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Post by Hakiz »

kuli1961 wrote: 06/12/2020 00:14 Mala brusilica: kljucni kriterij mi je bila snaga i rukohvat, te promjer reznog alata. Naletio sam na neku malu akciju i kupio Bosch Gsw 7-115/125 Professional, koja zadovoljava sve gore navedene parametre, jer ja tu i tamo, ne intenzivno, koristim brusilicu. A/C je verzija, ne treba mi accu. Cijena je bila 95 KM, 3 godine garancija, a uspio sam kao poklon iskamciti i set Bosch pilica za ubodnu pilu za krivine, mislim da je T 119 BO :D . Od koga je, dobro je, za koga je, jos bolje!
Debljaca: DeWalt jeste najbolji u nekim alatima, ali za mene je nerazumno skup, nemam potrebe za njim pa da imam racunicu da ga skupo platim. Sto se tice kupovine u inostranstvu, ja imam mogucnost kupovine po akcijskoj cijeni i nemam shipping, jer mi je kcerka vani student, pa mi ona to rjesava po potrebi. Pored toga, mnogi dealeri ( konkretno-Bec) za vrlo malu naknadu daju garanciju za cijelu Evropu, koja obavezuje i nase ovlascene dealere. Sto se tice carine, i tu vjerovatno ima neke matematike-izracunati koliki bio bio povrat PDV, prijaviti na carini, pa vidjeti kolika je carina. Ako je "tu negdje ",opet dobro.
Jos mi je ostala nedoumica imam li stvarne potrebe da se uvalim u cca 900 KM, jer mi ta debljaca sluzi mozda 15-20 dana godisnje. Prckam sa najvise cetinarima i to reciklirana daska, stafla, letva, pa mi se poprilicno ogadilo da takvu "gradju" zuljam, peglam rucno...A trece, volim, brate, da imam alat za svaku priliku! Ako mi bude sudjena provala, vise bih volio da mi ukradu auto, nego alat!
Navedene 3 debljace jesu "mobilne", uslovno, jer su tezine 31-33 kg, a u prethodo navedenom trojnom testu Metabo je ocijenjena kao najbolja-promjer prihvata materijala joj je 330/152 mm, snaga 1800 W, kontrole prolaza materijala ok, podesavanje nozeva vrlo precizno,itd... interesantno je da Makita na tom testu najlosije prosla...
Cudo je sta ova pandemija radi- prije totalnog lockdowna, kcerki posaljem sliku i broj modela i kazem joj da ode u najblizi joj Bauhaus i da vidi cijenu Bahco japanske pile- ona cetvrtasta sa finijom i grubljom stranom ( kod nas je ima za cca 47 KM). Kupila ju je za 12 EUR!!!!!!
Ja tu pilu (Ryoba joj je naziv) kupio u Penny plus za 12 KM, bile neke Black and Decker. Prije nekoliko godina, nema ih sada. Ali, ima sve svoje, recimo: https://www.woodcraft.com/products/taku ... 597e0019bf

Ako radiš sa pločastim drvetom (iverica, šperploča, lijepljene ploče, medijapan) debljača je bačen novac. Ako radiš sa punim drvetom kupljenim u stovarištu ili pilani, debljača će ti prije ili poslije trebati. Ako ne, moraćeš da ravnaš površinu glodalicom na klizaču, blanjalicama itd. Meni je nemogućnost da negdje držim i koristim stonu pilu i debljaču razlog što radim sa pločastim drvetom, najčešće lijepljenim pločama. Davno bih prešao isključivo na puno drvo da mogu koristiti te mašine.

Jednom u prodavnici bicikala jedan lik gleda alat za popravljanje lanca, košta oko 20 KM i pita treba li mu to. I nekoliko nas u prodavnici treba, ne treba, kažem ja njemu: Ne treba, stvarno ne treba, ko će dati 20 KM bezveze, vozićeš godinama i nikada ti neće zatrebati. A onda će jedan dan na Bjelašnici, 10 km do prve ceste, da ti pukne lanac.

Lik odmah kupio :)

Tako ti je i sa debljačom. Svaki alat koji ima specifičnu namjenu, dugo stoji i skuplja prašinu. Sve do trenutka do kada zatreba. U tom trenutku se isplati sveg novca datog za njega. Izračunaj koliko frustracije, truda i vremena ti treba da te daske izravnaš bez debljače, koliko potrošiš potrošnog materijala za alate kojima sada ravnaš, pa i struje koju potrošiš zato što dasku umjesto 10 minuta debljačom ravnaš satima ili danima drugim alatom. Onda sve to uporedi sa cijenom debljače i cijenom njenog korištenja i dobićeš odgovor da li da je kupiš.

Sretno sa brusilicom, ali ja sam te pogrešno razumio. Ja mislio ti govoriš o brusilici/šlajferici, šmirglici, a ti govorio o kutnoj brusilici.

Znači, sve šta sam napisao o brusilici je bilo pogrešno, izvinjavam se svima :lol:
kuli1961
Posts: 2366
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#1046 Re: Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Post by kuli1961 »

Hakiz wrote: 06/12/2020 01:50
kuli1961 wrote: 06/12/2020 00:14 Mala brusilica: kljucni kriterij mi je bila snaga i rukohvat, te promjer reznog alata. Naletio sam na neku malu akciju i kupio Bosch Gsw 7-115/125 Professional, koja zadovoljava sve gore navedene parametre, jer ja tu i tamo, ne intenzivno, koristim brusilicu. A/C je verzija, ne treba mi accu. Cijena je bila 95 KM, 3 godine garancija, a uspio sam kao poklon iskamciti i set Bosch pilica za ubodnu pilu za krivine, mislim da je T 119 BO :D . Od koga je, dobro je, za koga je, jos bolje!
Debljaca: DeWalt jeste najbolji u nekim alatima, ali za mene je nerazumno skup, nemam potrebe za njim pa da imam racunicu da ga skupo platim. Sto se tice kupovine u inostranstvu, ja imam mogucnost kupovine po akcijskoj cijeni i nemam shipping, jer mi je kcerka vani student, pa mi ona to rjesava po potrebi. Pored toga, mnogi dealeri ( konkretno-Bec) za vrlo malu naknadu daju garanciju za cijelu Evropu, koja obavezuje i nase ovlascene dealere. Sto se tice carine, i tu vjerovatno ima neke matematike-izracunati koliki bio bio povrat PDV, prijaviti na carini, pa vidjeti kolika je carina. Ako je "tu negdje ",opet dobro.
Jos mi je ostala nedoumica imam li stvarne potrebe da se uvalim u cca 900 KM, jer mi ta debljaca sluzi mozda 15-20 dana godisnje. Prckam sa najvise cetinarima i to reciklirana daska, stafla, letva, pa mi se poprilicno ogadilo da takvu "gradju" zuljam, peglam rucno...A trece, volim, brate, da imam alat za svaku priliku! Ako mi bude sudjena provala, vise bih volio da mi ukradu auto, nego alat!
Navedene 3 debljace jesu "mobilne", uslovno, jer su tezine 31-33 kg, a u prethodo navedenom trojnom testu Metabo je ocijenjena kao najbolja-promjer prihvata materijala joj je 330/152 mm, snaga 1800 W, kontrole prolaza materijala ok, podesavanje nozeva vrlo precizno,itd... interesantno je da Makita na tom testu najlosije prosla...
Cudo je sta ova pandemija radi- prije totalnog lockdowna, kcerki posaljem sliku i broj modela i kazem joj da ode u najblizi joj Bauhaus i da vidi cijenu Bahco japanske pile- ona cetvrtasta sa finijom i grubljom stranom ( kod nas je ima za cca 47 KM). Kupila ju je za 12 EUR!!!!!!
Ja tu pilu (Ryoba joj je naziv) kupio u Penny plus za 12 KM, bile neke Black and Decker. Prije nekoliko godina, nema ih sada. Ali, ima sve svoje, recimo: https://www.woodcraft.com/products/taku ... 597e0019bf

Ako radiš sa pločastim drvetom (iverica, šperploča, lijepljene ploče, medijapan) debljača je bačen novac. Ako radiš sa punim drvetom kupljenim u stovarištu ili pilani, debljača će ti prije ili poslije trebati. Ako ne, moraćeš da ravnaš površinu glodalicom na klizaču, blanjalicama itd. Meni je nemogućnost da negdje držim i koristim stonu pilu i debljaču razlog što radim sa pločastim drvetom, najčešće lijepljenim pločama. Davno bih prešao isključivo na puno drvo da mogu koristiti te mašine.

Jednom u prodavnici bicikala jedan lik gleda alat za popravljanje lanca, košta oko 20 KM i pita treba li mu to. I nekoliko nas u prodavnici treba, ne treba, kažem ja njemu: Ne treba, stvarno ne treba, ko će dati 20 KM bezveze, vozićeš godinama i nikada ti neće zatrebati. A onda će jedan dan na Bjelašnici, 10 km do prve ceste, da ti pukne lanac.

Lik odmah kupio :)

Tako ti je i sa debljačom. Svaki alat koji ima specifičnu namjenu, dugo stoji i skuplja prašinu. Sve do trenutka do kada zatreba. U tom trenutku se isplati sveg novca datog za njega. Izračunaj koliko frustracije, truda i vremena ti treba da te daske izravnaš bez debljače, koliko potrošiš potrošnog materijala za alate kojima sada ravnaš, pa i struje koju potrošiš zato što dasku umjesto 10 minuta debljačom ravnaš satima ili danima drugim alatom. Onda sve to uporedi sa cijenom debljače i cijenom njenog korištenja i dobićeš odgovor da li da je kupiš.

Sretno sa brusilicom, ali ja sam te pogrešno razumio. Ja mislio ti govoriš o brusilici/šlajferici, šmirglici, a ti govorio o kutnoj brusilici.

Znači, sve šta sam napisao o brusilici je bilo pogrešno, izvinjavam se svima :lol:
Hakiz:
Da, rijec je o Ryobi- moze se naci na OLX, i Kljuc 13 je hvali. Dok je ne kupim, koristim ravnu pilu iz seta za gerovanje- sasvim je ok, ali naravno, ima manu- visina- efektivno svega 48 mm, sto na rezu duzem od 300 mm zna praviti problem.
A sto se tice ekscentar brusilice- ok je sto si napisao. Kupovinu cu ipak odloziti do proljeca, dok mi se malo novcanik ne "odmori"( od maja do danas sam se ponovio sa odlicnom glodalicom, hobistickom stonom pilom(stoni cirkular), gornjom hobistickom klasom accu ubodne pile i sada kutna flekserica, plus bruka kojekavih reznih alata i alatica, pomagala. Eksentricna brusilica Metabo SXE 3150 je 239 KM, pa ako za N.G. ili slicno ne izleti kakva akcija, onda na proljece. Dok ne rijesim, ako mi bas zatreba preko zime, posluzice postojeca ravna brusilica/slajferica (no name, ali radi) i Einhel- Bavaria polirka sa cicak sajbom sa regulacijom broja okreta (poklon, njemu se u zube ne gleda!) A zgodna je, napravio sam stalak za nju (da stoji bocno pod 90 stepeni), pa pocesto neku sicu na njoj obrusim.
Kako sam i rekao- smorilo me vise rucno "peglanje" punog drveta ( sa plocastim materijalom skoro da i ne radim. nemam potrebe), a i sve sto i sam pises oko toga.. sve su to razlozi u prilog kupovine debljace. Prostor- imam, koliko meni treba- garaza na placu od 24 kvm neto. Do kraja godine vrijeme cu potrositi da osmislim i napravim centralni sistem prikupljanja piljevine i drugog drvenog otpada (glodalica, klasicna blanjalica, ubodna pila, cirkular..) Promjeri izlaza na tim alatima su naravno razliciti, pa cu malo poraditi oko smisljanja adaptera- PVC kruta cijev, koljena ili sta vec smislim (by the way, probao sam i moze- npr PVC cijev treba saviti u neki ugao, ili usta malo prosiriti- napunim je pijeskom, zatvorim cepovima ili mokrom glinom i lagano zagrijavam industrijskim fenom- ide, ali se mora polako i strpljivo).
STARx: slazem se, kad se kupuje alat, pozeljno je teziti kvalitetnom alatu, sto ce reci i bitno skupljem od "Lidl Parkside" alata. Medjutim i tu ima granica- koliko intenzivno se radi nekim alatom, sta se radi, zahtijeva li se apsolutna preciznost, ili je rad tipa- tu i tamo sjecni neku plocu za policu u ostavi na pribliznu mjeru, busni rupu u drvetu ili betonu fi 6 i to jednom-dva puta godisnje. Za takve radove zaista je besmisleno kupovati alat visoke klase.
Moja stara "no name" flekserica/kutna brusilica i danas odradjuje posao- nakon dobrih 10+ godina "tretmana", ali u zadnje vrijeme pomalo" "kaslje"- vidim da su se zupcanici pomalo potrosili, pa stuca, prekidac svaki cas iskoci, stop dugme je odavno ispalo, ne znam standard kvaliteta cetkica, pa kad mijenjam, stavim sta nadjem, uz obaveznu prepravku, sto ima uticaja na kolektor itd...Dakle, moze, ali nije to to. Zato sam i uzeo Bosch GWS 7 115/125. Sa tom starom fleksericom sam bas prije neki dan zavrsio nogare stare masine SINGERICE- skinuo boju do cistog metala (nije bilo za pjeskarenje)- kupio zicanu cetku upletena sajla- 4,00 KM i rijeseno. Ono malo rdje pri dnu sam neutralizirao koncentrisanom akmulatorskom sumpornom kiselinom i sve ok...
Sto se tice Einhella- od njega ne treba bjezati glavom bez obzira, nije to onaj Einhell sto ga znamo od prije 10-tak godina . Puno su ulozili u poboljsanje kvalitete. Istina, njihov alat (makar i TE serija) NIJE za intenzivan rad, jer i dalje imaju boljku luftova, ali za onoga ko ne radi 8/7/24.. sasvim OK. Dobar je za onog hobistu koji ne moze da izdvoji 252 KM za npr Metabo accu udarnu busilicu/odvijac SB 18 LT bez baterije i punjaca.
Hakiz
Posts: 39929
Joined: 30/07/2015 20:01

#1047 Re: Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Post by Hakiz »

Još jedan razlog za kupovinu profi alata je taj što profi alati dolaze sa okruglim priključkom za usisivač koji je standardan, 36 mm za ručne i manje stacionarne i 100 mm za veće stacionarne mašine. Stone pile dođu sa jednim ili sa drugim, kako kod kojeg proizvođača, a neke koje imaju 100 mm dolaze isporučene sa adapterom na 36 mm priključak. Amaterske mašine dolaze ne samo sa različitim prečnicima, nego i sa različitim oblicima priključka, ja imam jednu LUX ekscentričnu brusilicu sa ovalnim priključkom i jednu Einhell tračnu brusilicu sa skoro pravougaonim priključkom. Obje su došle sa isporučenim kutijama za prašinu na njima, ali ako se žele koristiti sa usisivačem, onda nastaje problem. Pa sam pravio adaptere od baštenskih crijeva koja sam oblikovao zagrijavajući ih pištoljem za vruć vazduh i na druge načine.

Što se samog sistema tiče, probaj sa vodovodnim cijevima, nešto ovako:

https://www.youtube.com/watch?v=812Ez9OT0As

Vodovodne cijevi imaju puno različitih koljena a što se tiče adaptera sa cijevi na mašine i priključaka za mašine, ne vjerujem da ćeš ih naći u BiH, ali kao što na videu možeš vidjeti, ima ih po svijetu pa narudžba sa Amazona, eBaya, Aliexpressa i slično ili rodbina izvana mogu pomoći.

Ne znam da li će "klasični" mokro/suho usisivač biti dovoljan za to, možeš probati sa ovim:

https://www.masineialati.ba/product-cat ... usisivaci/ (zanemari onaj mali Makita aku robot :))

Ja trenutno koristim ovaj usisivač, ali nije to to:

https://www.bosch-diy.com/hr/hr/p/advan ... 200-v43712

Naravno, da imam pravu radionicu, pravio bih sistem sličan onom na videu, ovakav usisivač služi, ali ako se već ima radionica onda treba napraviti pravi sistem.

I, naravno, ni spomenuti usisivači ni cijevi kod spomenutog sistema nisu otporni na vatru, a to znači da rad sa metalom i sve ostalo šta može izazvati iskre i plamen sa takvim sistemom ne dolazi u obzir. Iskra u usisivaču punom suhe piljevine i fine prašine od drveta je skoro siguran požar ili čak i eksplozija. S tim se ne treba igrati.

Kada smo već kod zdravlja, neke vrste drveta, to jeste njihova prašina, su opasne po zdravlje, od "običnih" smetnji u disanju pa do nivoa uzročnika raka. Tako da maske treba nositi uvijek kada se drvo šmirgla, a za neke vrste i kada se reže. Kada je lijepo vrijeme dobro je raditi vani ili otvoriti radionicu, na primjer ako neko radi u garaži pa ima velika vrata i slično. Bušenje i ljepljenje uglavnom nisu problematični, a neke vrste drveta sa nekim premazima mogu biti opasni pa treba nosit imaske ali ne (samo) za prašinu nego maske za isparenja. Recimo, medijapan je opasan kada se reže i šmirgla, orah je kancerogen itd.

https://www.woodcraft.com/blog_entries/toxic-woods

Zato ko malo ozbiljnije radi sa drvetom ne bi trebao da se oslanja na klix maske, kao na primjer ove https://www.toolcobber.com.au/wp-conten ... -Masks.jpg

Bolje bi bilo kupiti takozvane "half mask respirator" maske. Kod njih se mogu mijenjati filteri za prašinu i isparenja, a kod nekih se preko filtera za isparenja može staviti filter za prašnu. To su ovakve maske: https://i.ebayimg.com/images/i/39086235 ... -l1000.jpg

Jesu skuplje, ali su mnogo bolje. One klix takođe štite protiv prašine, ali nisu za isparenja i boje. Neki ljudi su me ubjeđivali da su klix dobra i za farbanje, ali lično sam se uvjerio da nisu. Radio sam jedno farbanje sa bojom u spreju, konzervi, i puhnuo je vjetar. Osjetim miris, skinem masku i odem pred ogledalo. Lice mi je ispod maske bilo obojeno tom bojom, boja je prošla kroz masku. Nisam siguran da li je bila FFP 2 ili FFP 3 nivo zaštite, ali nebitno.

Tako da i iz vlastitog iskustva preporučujem spomenute "half mask" vrste maski, pogotovo za šmirglanje i premazivanja bojom ili durgim premazima. Naravno, sa odgovarajućim filterima, filteri za prašinu ne štite od isparavanja ili boja. Na web stranicama proizvođača maski i filtera ćete naći informacije koji filter va mtreba za koju vrstu posla, to jeste za koji kontaminator.

Ja imam ovu kao na slici, Moldex 8000. Kupio sam je u OBI-ju pod brendom LUX, ali u papirima koji su došli uz masku piše da je to Moldex maska i Moldex filteri i adapteri za filtere odgovaraju toj maski.
User avatar
Ma.Le.Na
Posts: 11992
Joined: 12/10/2009 11:12
Location: ..na magarecoj klupi

#1048 Re: Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Post by Ma.Le.Na »

Ima li neko ovdje, da je u Sarajevu/Bosni da bi mi mogao napraviti drveni Titanic?
Nista preveliko
Da bude djetetu igracka
User avatar
GandalfSivi
Posts: 18052
Joined: 09/09/2006 00:38
Contact:

#1049 Re: Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Post by GandalfSivi »

Nema odmora...

STARx
Posts: 2094
Joined: 24/11/2020 19:21

#1050 Re: Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Post by STARx »

Dobar, baci koji video radione, alata
Post Reply