Objava imena ljudi u samoizolaciji

Moderator: O'zone

User avatar
Romeo 80
Posts: 4411
Joined: 11/12/2006 16:55
Location: Seljajevo, al Centar brale
Grijem se na: Džemper
Vozim: Azijsku nakazu

#51 Re: Objava imena ljudi u samoizolaciji

Post by Romeo 80 »

Kako bi im jedna tuzba legla da ovako moje licne podatke objave bez moje saglasnosti uhhh...
jOFLA
Posts: 2363
Joined: 11/06/2005 03:04

#52 Re: Objavljivati imena građana u izolaciji, da ili ne?

Post by jOFLA »

kikic wrote: 22/03/2020 16:33 Ovo što rade u Crnoj Gori je po meni odlična ideja. Na taj način će sasvim sigurno biti smanjena mogućnost zaraze onih zdravih.

Vaše mišljenje?

Samo like ili dislike?

Bilo bi super da ne ulazimo u bespotrebne rasprave, čisto da damo do znanja našim vlastima kakav je naš stav.
Kad je neko u samoizolaciji, nema više potrebe za javnim objavljivanjem imena. Naš stav je: kad poštuju oni nas i stavljaju se u samoizolaciju, poštujmo onda i mi njih i nihovu privatnost. Naš stav nije objavljivanje imena onih koji su već u samoizolaciji.
jOFLA
Posts: 2363
Joined: 11/06/2005 03:04

#54 Re: Objava imena ljudi u samoizolaciji

Post by jOFLA »

Kad je neko u samoizolaciji, nema više potrebe za javnim objavljivanjem imena. Naš stav je: kad poštuju oni nas i stavljaju se u samoizolaciju, poštujmo onda i mi njih i nihovu privatnost. Naš stav nije objavljivanje imena onih koji su već u samoizolaciji.
channel10
Posts: 17013
Joined: 08/01/2014 12:37

#55 Re: Objava imena ljudi u samoizolaciji

Post by channel10 »

Koji vas stav?

Jeste li slusali danas Camparu? Covjek rece da su jucer obilazili te sto trebaju biti u samoizolaciji( sumnjam da su sve obisli jer je cifra cetverocifrena) i 60 ih nisu nasli u samoizolaciji!

Jeste li i sad za sakrivanje imena?
colt
Posts: 1016
Joined: 11/10/2007 00:19

#56 Re: Objavljivati imena građana u izolaciji, da ili ne?

Post by colt »

Ja sam u izolaciji i niko nema pravo objavlivati moje ime dokle god poštujem izolaciju. Šta sad, radi par bahatih majmuna moje ime treba da se nađe na spisku.Nije pošteno . . . .držati se preporuka i ne približavati se nikom :izet:

Ako prekršim izolaciju, nek mi ime objave u Službenom glasniku ako hoće. . . .
mali jomu
Posts: 5853
Joined: 22/05/2017 17:00

#57 Re: Objava imena ljudi u samoizolaciji

Post by mali jomu »

Treba objavit imena svih komsija i susjeda koji se nalaze u blizini na 100m od osobe u samoizolaciji, da je on pored svih njih u svojoj blizini primoran da sam ide u prodavnicu po namirnice...
jOFLA
Posts: 2363
Joined: 11/06/2005 03:04

#58 Re: Objava imena ljudi u samoizolaciji

Post by jOFLA »

channel10 wrote: 22/03/2020 22:15 Koji vas stav?

Jeste li slusali danas Camparu? Covjek rece da su jucer obilazili te sto trebaju biti u samoizolaciji( sumnjam da su sve obisli jer je cifra cetverocifrena) i 60 ih nisu nasli u samoizolaciji!

Jeste li i sad za sakrivanje imena?
Naravno, oni koji prekrse izolaciju. A prije toga apsolutno je neophodno objasniti im sta se sve podrazumjeva i precizno ustanoviti sta se ocekuje od njih pod ovom samoizolacijom.

Neko moze vjerovati da je dovoljno to sto ne ide na posao i ne vidjeti ista lose u fome sto ce sici u prizemlje da provjeri svoj postanski sanducic i biti u pogresnom uvjerenju da nije prekrsio nista.
Onda ga Campara provjeri kod kuce i ustanovi da je ovaj sisao liftom do prizemlja i kaze prekrsio je. A u stvari ovom nije objasnjeno. Camparina krivnja, a ne ovog sto gleda u svoj sanducic.

Ali ako neko svjesno prekrsi, onda neka se objave njihova imena, a ne objavljivati imena svima.
Naslovnica
Posts: 28175
Joined: 20/03/2013 15:38

#59 Re: Objava imena ljudi u samoizolaciji

Post by Naslovnica »

Osoba koja je moj najbliži rod je u samoizolaciji, već 11 dana. Svakodnevno je obilaze iz MUP-a.
Zaista ne vidim razlog zašto bi se u medijima objavljivalo ime te osobe?!?!
Ako ne poštuje samoizolaciju, OK, javno objaviti, font Arial, "boldovano".
User avatar
apsidejzi
Posts: 8364
Joined: 25/05/2013 23:49

#60 Re: Objavljivati imena građana u izolaciji, da ili ne?

Post by apsidejzi »

Najveca glupost. Uskoro ce to postati lov na vjestice. Stave te na spisak i nas glupi svjet ce misliti da si ti dozivotno sa tim virusom. TO sto je spisak zastario samo nakon 14 dana nece razumjeti.

BIl volio da se tvoje ime nadje na spisku?
User avatar
dobar osjecaj
Posts: 3957
Joined: 01/08/2014 11:31

#61 Re: Objavljivati imena građana u izolaciji, da ili ne?

Post by dobar osjecaj »

kikic wrote: 22/03/2020 16:33 Ovo što rade u Crnoj Gori je po meni odlična ideja. Na taj način će sasvim sigurno biti smanjena mogućnost zaraze onih zdravih.

Vaše mišljenje?

Samo like ili dislike?

Bilo bi super da ne ulazimo u bespotrebne rasprave, čisto da damo do znanja našim vlastima kakav je naš stav.
Mogao si postaviti anketu koja ne bi pokazala nista.
Jedino posteno sto mozes odraditi po ovom pitanju jeste da pokrenes javnu online peticiju na koju ces se prvi ti potpisati svojim imenom i prezimenom, staviti broj svoje licne karte i najbolje i trenutnu adresu stanovanja i to postaviti kao uslove bez kojih se ne moze potpisati peticija.
User avatar
vjeshalica
Posts: 17417
Joined: 31/03/2019 14:56

#62 Re: Objava imena ljudi u samoizolaciji

Post by vjeshalica »

belfy wrote: 23/03/2020 16:04
ti si zena dugog jezika i kratke pameti. ovako plitko razmisljanje ljudi obicno ne postavljaju na forum. i, baj d vej, ovaj tvoj upis nema veze sa temom.
udarila ti izolacija i mjere u glavu pa nesto brabonjas po licnoj osnovi? zao mi je ne mgou ti pomoci
User avatar
vjeshalica
Posts: 17417
Joined: 31/03/2019 14:56

#63 Re: Objava imena ljudi u samoizolaciji

Post by vjeshalica »

Nakon što se pojavilo više incijativa da se objave lični podaci osoba kojima je izrečena mjera samoizolacije, a posebno onih osoba koje tu mjeru krše, očitovali su se iz Agencije za zaštitu ličnih podataka BiH.

Naime, pojavile su se dileme da li bi objavom imena osoba u izolaciji bio prekršen Zakon o zaštiti ličnih podataka BiH, jer bi u slučaju njegovog kršenja, nakon što vanredna situacija prođe moglo doći do pokretanja prijava.

- Agencija je mišljenja da nije protivzakonito objaviti minimum podataka o licima koji krše zakone, odnosno određene zabrane određenih organa. Radi se o evidentnom kršenju zakona i to onih kojima se štite i spašavaju životi ljudi. Samim tim, javni interes je nadjčao pravo na zaštitu ličnih podataka. A tome je aktivno doprinijela i osoba koja krši zakon - navode iz Agencije za zaštitu ličnih podataka BiH.

Kada je u pitanju objava podataka o svim osobama koje se nalaze u izolaciji i samoizolaciji, Agencija je mišljenja da zaštita ličnih podataka ne sprječava nadležne organe da poduzimaju mjere i aktivnosti u borbi protiv pandemije koja nas je zadesila.

- Međutim, na nadležnim organima je da i tom prilikom osiguraju zakonitu obradu ličnih podataka. Agencija ne raspolaže informacijama o pravnom osnovu i svrsi za objavu podataka svim osobama koja se nalaze u izolaciji i samoizolaciji. S tim u vezi Agencija je pokrenula postupak provjere i ocjene zakonitosti obrade ličnih podataka na ovaj način od Vlade Kantona 10 - navodi se u saopćenju, koje potpisuje direktor Agencije Petar Kovačević.
Kako dalje navode, nameće se pitanje da li se objavljivanje podataka o svim osobama koje su pod mjerama može narušiti povjerenje u zdravstveni sistem.
Da bi se pacijent obratio ljekaru i s njim podijelio informacije koje se tiču njegovog zdravstvenog stanja potrebno je da bude uvjeren da će te informacije ljekar čuvati kao profesionalnu tajnu i da neće biti upotrebljene niti u jednu drugu svrhu osim u koju su prikupljeni, tj. za liječenje.

- Sama mogućnost da okolina u kojoj živi pacijent može doći do ovih informacija može osobu odvratiti da se obrati stručnom licu. To nepovjerenje može imati za posljedicu kada su u pitanju prijenosne bolesti, do širenja bolesti na druge osobe čime je bitno ugrožen i javni interes da se spriječi širenje bolesti - navodi Agencija.

Apeluju na nadležne da posvete pažnju zaštiti ličnih podataka u borbi protiv pandemije jer proizvoljnim odlukama mogu nanijeti nenadoknadivu štetu upravo vrijednostima na koje se pozivaju.

https://faktor.ba/vijest/kovacevic-dozv ... ciju/75593
User avatar
vjeshalica
Posts: 17417
Joined: 31/03/2019 14:56

#64 Re: Objavljivati imena građana u izolaciji, da ili ne?

Post by vjeshalica »

colt wrote: 22/03/2020 22:16 Ja sam u izolaciji i niko nema pravo objavlivati moje ime dokle god poštujem izolaciju. Šta sad, radi par bahatih majmuna moje ime treba da se nađe na spisku.Nije pošteno . . . .držati se preporuka i ne približavati se nikom :izet:

Ako prekršim izolaciju, nek mi ime objave u Službenom glasniku ako hoće. . . .
:-)
poenta jeste u tome da se imena objave ali onih koji krse izolaciju
https://faktor.ba/vijest/kovacevic-dozv ... ciju/75593
Bobi
Forum administrator
Posts: 32422
Joined: 30/10/2002 00:00
Location: http://www.klix.ba
Grijem se na: J.P."Grijanje"Zenica
Vozim: TDI sve crveno
Contact:

#65 Re: Objava imena ljudi u samoizolaciji

Post by Bobi »

belfy wrote: 23/03/2020 16:04
vjeshalica wrote: 22/03/2020 15:47
Dope_Man wrote: 22/03/2020 12:32 Opca/opsta dobrobiot dolazi ispred pojedinca. Ovo je svakako dobra ideja u CG jer ce oni kojima je naredjena samoizolacija djelimicno zbog stiga, djelimicno straha ostati u kuci. A onih par pametnijih, koji su naravno pametniji od svih ostalih, i odluce da izadju mogu biti pod oko komsiluka.

Napredak u drustvu dolazi kada shvatite da ne mrzis komsiju, pa ni svoju mater, ako je prijavis policiji zbog nepostivanja mjera koje su propisane zbog dobrobiti svih nas. Tek kad su ljudi spremni to uraditi, onda mozemo govoriti o drustvenom napretku. A do tad nek nam Fadil uzima 10% od policije i doktora da udijeli stranackim drugovima.
Cega se sjetio Fadilj.
Prvo je pustio da krenu pljackat ljude sa cijenama i jos uvijek to rade
Pa je pustio u "normalnim" okolnostima da zgrcu stotine miliona i varaju drzavu,a pobune se kad im hoces reci da povecaju robovima platu jer pobogu ne mogu podnijeti namete
Sve daj ratnim profiterima,njihovim kurvesinama i razuzdanom zivotu....malo im stotine miliona jos im daj iz budzeta pomoc
Jedan obicni seoski rokalj
Pdv om nas pljackaju godinama, na hljebu pljackaju na svemu zivom i daj im jos
Koliko god treba reformisati sistem javni barem tamo nije priliv nacrno....ako imas 1000 platu to bi trebao da bude inace minimum za ovakve zivotne okolnosti...samo daj lopovu kakve katastrofe da pljacka,jos malo pocet ce ko cetnik Batko hodati po vratima da pljackaju ljude...
Raselili sviju po svijetu da bi njihovi degenoidi mrski mogli pljackat po sirotinji....i opet im malo
ti si zena dugog jezika i kratke pameti. ovako plitko razmisljanje ljudi obicno ne postavljaju na forum. i, baj d vej, ovaj tvoj upis nema veze sa temom.
vjeshalica wrote: 23/03/2020 18:02
belfy wrote: 23/03/2020 16:04
ti si zena dugog jezika i kratke pameti. ovako plitko razmisljanje ljudi obicno ne postavljaju na forum. i, baj d vej, ovaj tvoj upis nema veze sa temom.
udarila ti izolacija i mjere u glavu pa nesto brabonjas po licnoj osnovi? zao mi je ne mgou ti pomoci
Dobro je bolan smirite se :skoljka: !!!
User avatar
Dosadno mii
Posts: 2617
Joined: 16/06/2014 20:33

#66 Re: Objava imena ljudi u samoizolaciji

Post by Dosadno mii »

Sto fadil nije u izolaciji kad postoji slika da je bio u konjicu
neko_sa_strane
Posts: 2687
Joined: 04/04/2013 12:06

#67 Re: Objava imena ljudi u samoizolaciji

Post by neko_sa_strane »

Objavljuju se imena ljudi koji su u samoizolaciji. Iskreno ja sam više za elektronsku narukvicu kao što rade u Singapuru čiji bi signal policija pratila ili da prati signal njihovih mobitela. Problem sa objavom imena je što primitivni narod kod nas misli ako si u samoizolaciji onda si i zarazan odnosno bolestan. Ljudi krše samoizolaciju zbog stigme primitivnog svijeta koji je nažalost velika većina u ovoj zemlji. Ja sam stvorio određene zalihe samo iz razloga ako bih se našao u istoj situaciji obzirom da živim sam i iskreno ne očekujem pomoć. Štaviše ukoliko bi neko odbolovao zarazu i nakon par sedmica bio u potpunosti zdrav ja garantujem da bi ga i dalje izbjegavali.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66962
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#68 Re: Objava imena ljudi u samoizolaciji

Post by _BataZiv_0809 »

Treba objaviti one koji krse samoizolaciju.
User avatar
Haris.ba
Posts: 25181
Joined: 08/09/2005 20:08

#69 Re: Objava imena ljudi u samoizolaciji

Post by Haris.ba »

Zivot sam rjesava neke stvari.

U komsiluku na zgradi stanari napisali samo prezime i da je osoba u izolaciji u zgradi.
belfy
Posts: 7741
Joined: 06/08/2007 09:00

#70 Re: Objava imena ljudi u samoizolaciji

Post by belfy »

vjeshalica wrote: 23/03/2020 18:02
belfy wrote: 23/03/2020 16:04
ti si zena dugog jezika i kratke pameti. ovako plitko razmisljanje ljudi obicno ne postavljaju na forum. i, baj d vej, ovaj tvoj upis nema veze sa temom.
udarila ti izolacija i mjere u glavu pa nesto brabonjas po licnoj osnovi? zao mi je ne mgou ti pomoci
niko ti nije ni trazio pomoc. ti ni sebi ne mozes pomoci. drz' se teme, a ja se svakako izoliram i brabonjam dalje... :kakoste:
high_volume
Posts: 5916
Joined: 09/06/2010 22:51

#71 Re: Objavljivati imena građana u izolaciji, da ili ne?

Post by high_volume »

Mislim da nema koristi od objavljivanja imena ljudi u koji su izolaciji od coronavirusa. Da, bio bi to nekorektan "lov na vještice", naročito u našem primitivnom društvu. Dovoljno je što nadležne službe znaju ko je gdje u izolaciji, i na te službe treba vršiti pritisak za snažniju kontrolu boravka u mjestima izolacije.

Ali, ako je izolacija određena nekome u njegovom stanu u kojem živi njegova porodica, u stanu u kojem nema dovoljno prostora i uslova za apsolutnu izolaciju, pa je izolovana osoba u kontaktu sa članovima porodice, dodirom ili preko zajedničkih predmeta, putem kojim se coronavirus prenosi, onda je besmisleno određivanje takvih izolacija, jer će taj član porodice coronavirus prenijeti u javni prostor odlaskom u trgovinu, u taxi, dodirom rukohvata u stubištu, preko novca, ili sl.
John Cleese
Posts: 37637
Joined: 25/05/2010 18:30

#72 Re: Objava imena ljudi u samoizolaciji

Post by John Cleese »

caco372 wrote: 22/03/2020 10:56 Predlažem da se i kod nas uputi peticija za objavljivanje imena ljudi koji su u samoizolaciji.
Ne moze.
Sta 's sad? :|
User avatar
dzejkej
Posts: 754
Joined: 16/03/2011 16:17

#73 Re: Objava imena ljudi u samoizolaciji

Post by dzejkej »

jOFLA wrote: 22/03/2020 23:06 Naravno, oni koji prekrse izolaciju. A prije toga apsolutno je neophodno objasniti im sta se sve podrazumjeva i precizno ustanoviti sta se ocekuje od njih pod ovom samoizolacijom.
Ali ako neko svjesno prekrsi, onda neka se objave njihova imena, a ne objavljivati imena svima.
:thumbup: :thumbup:
potpis
User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#74 Re: Objava imena ljudi u samoizolaciji

Post by spreca »

ja mislim da su protiv objavljivanja imena oni koji bi da malo prosetaju ili vec setaju
Last edited by spreca on 24/03/2020 10:06, edited 1 time in total.
John Cleese
Posts: 37637
Joined: 25/05/2010 18:30

#75 Re: Objava imena ljudi u samoizolaciji

Post by John Cleese »

jOFLA wrote: 22/03/2020 23:06 Naravno, oni koji prekrse izolaciju. A prije toga apsolutno je neophodno objasniti im sta se sve podrazumjeva i precizno ustanoviti sta se ocekuje od njih pod ovom samoizolacijom.
Ali ako neko svjesno prekrsi, onda neka se objave njihova imena, a ne objavljivati imena svima.
Ako vec znaju ko je prekrsio odredbe samoizolacije, valjda bi ga trebali kazniti - to je krivicno djelo ili bi barem trebalo biti.
Osim toga bi ga, u medjuvremenu, trebali strpati u karantin do daljnjeg i tu bi bio kraj price.

Koji bi uopce bio smisao objavljivanja imena prekrsitelja?
Da mu rulja presudi, jer vlast nije za to sposobna?
Locked