Obicaji pri dzenazama

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

User avatar
Sanchez22
Posts: 1254
Joined: 23/08/2012 16:02

#1 Obicaji pri dzenazama

Post by Sanchez22 »

Ima gomila obicanja koji su novotarije,sada koje je ispravno a koje ne,necu ulaziti u to.Zanima me jedan obicaj koji sam danas vidio.Kada dzenaza krene na mezarje,donose se neki papiri ili krpe te se zapali na mjestu gdje je bila dzenaza,jer se moze "nagrajsati".Ima li ovo utemeljenja u islamu?
Last edited by Sanchez22 on 18/11/2014 00:11, edited 1 time in total.
User avatar
Towelie
Posts: 7487
Joined: 03/05/2013 19:29

#2 Re: Obicaji pri dzenazama

Post by Towelie »

Novotarija 1/1.
User avatar
sadie_forever
Posts: 6009
Joined: 24/08/2014 21:34

#3 Re: Obicaji pri dzenazama

Post by sadie_forever »

Prvi put cujem za to.,mene zanima zasto(a ovo je u Krajini obicaj) noc prije dzenaze stave noz na mejit ,dok zene tu sijede i zale
high_volume
Posts: 5916
Joined: 09/06/2010 22:51

#4 Re: Obicaji pri dzenazama

Post by high_volume »

Ovu fotografiju ispod preuzeo sam sa jedne tužne teme. Nisam htio tamo da pitam, bilo bi neukusno, pa ću ovdje:

Nisam do sada vidio crno platno preko tabuta, u nas je uvijek bilo zeleno. Zna li neko o čemu se ovdje radi?

Image
jahh
Posts: 1501
Joined: 20/08/2010 12:41

#5 Re: Obicaji pri dzenazama

Post by jahh »

Evo i ucenje Fâtihe - novotarija. Tabuti - nije praksa muslimana da se kopaju u sanducima. Nišani isto tako. Drzanje govora ... i mnogo toga.

Osim bacanja papira, metra, zaljevanja vodom i slicno, sto i bosnjacima je ocito da nema veze sa islamom, tako nemaju ni ove iznad stvari, koje bosnjaci neprikticari tesko mogu prihvatiti.
high_volume
Posts: 5916
Joined: 09/06/2010 22:51

#6 Re: Obicaji pri dzenazama

Post by high_volume »

high_volume wrote:Nisam do sada vidio crno platno preko tabuta, u nas je uvijek bilo zeleno. Zna li neko o čemu se ovdje radi?
Niko ništa? :?
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#7 Re: Obicaji pri dzenazama

Post by arzuhal »

high_volume wrote:
high_volume wrote:Nisam do sada vidio crno platno preko tabuta, u nas je uvijek bilo zeleno. Zna li neko o čemu se ovdje radi?
Niko ništa? :?
Koliko ja znam (da barem nešto kažem, da ne ispadne da niko ništa neće), jel zeleno ili crno, potpuno je nebitno i nevažno za išta (pogotovo za ispravnost dženaze u cjelini). Jeste da je zelena boja uobičajena, ali nije jedina. Ja ne znam ni koja je svrha tog platna (na kojem je izvezena ajetu-l-kursija i drugi ajeti), da čuva mejita od šejtana, šta? Jedino da prekrije tabut do mjesta ukopa i da sve izgleda estetskije, nakićenije...

Sada kada bi sve muslimane u BiH pitao "zašto je baš zelena NAŠA boja i odakle je to došlo?" većina ti ne bi znala kazat ili bi nešto izmislili :mrgreen:

Da se ja 'nako pitam, pored zelene, išla bi i bijela veoma lijepo i simbolično (zbog bjeline naših nišana na mezarjima, zbog toga što se meleki, u islamskoj tradiciji, pojavljuju u odijeći bijele boje pa se ta boja smatra njihovom bojom, itd)...
high_volume
Posts: 5916
Joined: 09/06/2010 22:51

#8 Re: Obicaji pri dzenazama

Post by high_volume »

Hvala.

Znači nema pravila, stvar je lokalne kulture vjernika?

Kako se tabuti prekrivaju ili ne u drugim društvima, u drugim državama? Gdje su crne, a gdje zelene plahte? Možda neko zna...
User avatar
Idemedosumom
Posts: 7827
Joined: 15/11/2012 12:42
Location: ..

#9 Re: Obicaji pri dzenazama

Post by Idemedosumom »

Ja rekoh evo Towelie uskrsn'o, pa tek onda ugledah datum :lol:
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#10 Re: Obicaji pri dzenazama

Post by arzuhal »

Podsjeti me na sad na jedan momenat koji nije direktno vezan uz dženaze, ali jest stvar lokalnog...Jednom, pred neku jaciju, ja pred džamijom i nailazi auto, naki Turci, idu iz Njemačke valjda autom za Tursku, pa hoće da klanjaju i pitaju me gdje im je najbolje da parkiraju auto, najbliže...
Poslije namaza pričamo malo pred džamijom, gleda Turčin na naš zeleni bajrak s polumjesecom i zvijezdom na munari i pita me:"Je li ono državna zastava, zastava BiH?".
"Nije...To ti je...Naša zastava...Mislim, muslimanska, muslimana BiH, Islamske zajednice..." :mrgreen:

Hoću reći, ja ne znam da ijedna islamska zajednica u svijetu ima svoju zastavu i kako izgleda, ako ima...Dakle masa stvari je takva, kada su neka obilježja i simbolika u pitanju: neka ih, tamam, ali nisu od krucijalne važnosti...
Heller
Posts: 4404
Joined: 02/05/2012 22:32
Location: Tuzla

#11 Re: Obicaji pri dzenazama

Post by Heller »

Izjavljivanje saučešča na turskom :shock:
User avatar
Idemedosumom
Posts: 7827
Joined: 15/11/2012 12:42
Location: ..

#12 Re: Obicaji pri dzenazama

Post by Idemedosumom »

Jah, *ebo, isto da mi imamo ikak'e veze s onijem Turcima :oops:
User avatar
thekupus
Posts: 6807
Joined: 25/06/2011 22:38

#13 Re: Obicaji pri dzenazama

Post by thekupus »

mislim da su crni prekrivaci posebni jer u sebi imaju dio platna koje prekriva Kaabu, a koje se mijenja svake godine

Prosle godine sam bio na dzenazi jednog vaznog covjeka, jednog od nosilaca odbrane u Hercegovini, i taj prekrivac je specijalno stigao za dzenazu iz Sarajeva


Eh, mene zanima zna li neko ista o cucanju uz mezar dok se uce sure nakon ukopa. Je li vazno cucanje, ili je ok sjesti na zemlju ili nesto drugo? Naravno, nije ok sjesti na neki kabur, to je jasno
User avatar
MarlboroGold
Posts: 21557
Joined: 24/06/2013 17:14
Location: Chaos Sanctuary

#14 Re: Obicaji pri dzenazama

Post by MarlboroGold »

Običaji su i kad negdje hodža drži govor 30-45 minuta i više, a negdje drugo maksimalno 10 (znaju i za 3 minute završiti)...
Prvo sam mislio da porodice tako traže, ali jok... praksa zavisno od podneblja.
User avatar
Idemedosumom
Posts: 7827
Joined: 15/11/2012 12:42
Location: ..

#15 Re: Obicaji pri dzenazama

Post by Idemedosumom »

Ja zadnja 2 puta sam vidio dosta ljudi koji sjede na travi. Jedino što će se insan isprljati.
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#16 Re: Obicaji pri dzenazama

Post by arzuhal »

Ako se ne varam, a mislim da se ne varam, ima(ju) hadis(i) u kojem se veli kako je Poslanik čučnuo pokraj mezara, a nije sjeo na zemlju. To je onaj hadis gdje je govorio o teškom stanju čovjeka koji se nalazio u tom kaburu, pa je zamolio Allaha da mu olakša...
User avatar
Idemedosumom
Posts: 7827
Joined: 15/11/2012 12:42
Location: ..

#17 Re: Obicaji pri dzenazama

Post by Idemedosumom »

Ne znaš da li je zapisano koliko je dugo Poslanik a.s. čučao bez prekida?

Jer što Marlboro kaže, procedura zna i potrajati, pa noge utrnu...
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#18 Re: Obicaji pri dzenazama

Post by arzuhal »

Idemedosumom wrote:Ne znaš da li je zapisano koliko je dugo Poslanik a.s. čučao bez prekida?

Jer što Marlboro kaže, procedura zna i potrajati, pa noge utrnu...
Ne znam...Inače, Poslanik, alejhi-selam, je klanjao (što mu je bio običaj) dugo noću da je od toga imao ispucale pete, a tako ni onima oko njega, vidjevši ga kako i šta radi, nije bilo mrsko trošiti se na taj način. Hoću da kažem da me ne bi čudilo da je čučanje bilo dovoljno dugo da bismo mi ovakvi današnji zaplakali od bola, muke i zorta i već nekako našli prostora da prigovorimo :mrgreen:
Ja kada čučim na mezarju onda prebacujem težinu s jedne na drugu nogu pa tako sebi olakšavam da mi noga ne utrne i ostalo što sljeduje, ne čučim ravnomjerno ili "ravnoguzno" kako se čuči u hali koja ima, o prikladnog li imena, čučavac...
Čučanje je dobro za kvadricepse... :mrgreen:
User avatar
MarlboroGold
Posts: 21557
Joined: 24/06/2013 17:14
Location: Chaos Sanctuary

#19 Re: Obicaji pri dzenazama

Post by MarlboroGold »

Zašto se mora čučati? Može li se stojati ili sjediti?

Sjećam se zadnje dženaze u Zvorniku... otpala mi koljena tako da sam na kraju stvarno morao sjesti, a nisam bio jedini.
User avatar
choxnox
Posts: 1102
Joined: 05/09/2009 12:32

#20 Re: Obicaji pri dzenazama

Post by choxnox »

Od "obicaja" pri dzenazama po meni je najgora ona gdje se prave sijela i spremaju ruckovi k'o da je teferic, a ne jedan od najgorih dana za najblizu porodicu. Mislim, izraziti saucesce i naravno muskarci da odu na dzenazu i onda razlaz, bez sijela i ruckova poslije. Ko hoce neka kroz koji dan dodje na zalost dok se najbliza porodica malo sabere.
User avatar
MarlboroGold
Posts: 21557
Joined: 24/06/2013 17:14
Location: Chaos Sanctuary

#21 Re: Obicaji pri dzenazama

Post by MarlboroGold »

choxnox wrote:Od "obicaja" pri dzenazama po meni je najgora ona gdje se prave sijela i spremaju ruckovi k'o da je teferic, a ne jedan od najgorih dana za najblizu porodicu. Mislim, izraziti saucesce i naravno muskarci da odu na dzenazu i onda razlaz, bez sijela i ruckova poslije. Ko hoce neka kroz koji dan dodje na zalost dok se najbliza porodica malo sabere.
Boldirano mi nikad neće biti jasno. Kako mogu ljudi ići nekome na žalost isti dan ili sutradan nakon dženaze? Za mene to nije normalno.
Pored toga što je porodica u žalosti još treba i uslužiti goste, nazor pričati s njima... ljudi jednostavno nemaju razumijevanja. Mnogi odu samo reda radi i ne bude iskreno.

Isto se dešava i kada se žena porodi. Odmah prvi dan nakon što izađe iz bolnice ljudi idu da obiđu... hajd ovdje je makar sreća u pitanju, ali opet je bezveze odmah prvi dan.
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#22 Re: Obicaji pri dzenazama

Post by ExNihilo »

U Gradačcu sam svjedočio čudnom običaju. Neki ibrik se donese pa se voda po mezaru prosipa ili tako nešto...
User avatar
Idemedosumom
Posts: 7827
Joined: 15/11/2012 12:42
Location: ..

#23 Re: Obicaji pri dzenazama

Post by Idemedosumom »

U mom kraju vele da, poslije obilaska te kuće, odnosno, žalosti, treba direkt kući ići, ne svraćati nigdje, kao da žalost ne širiš dalje, šta li :-D
User avatar
choxnox
Posts: 1102
Joined: 05/09/2009 12:32

#24 Re: Obicaji pri dzenazama

Post by choxnox »

MarlboroGold wrote:
choxnox wrote:Od "obicaja" pri dzenazama po meni je najgora ona gdje se prave sijela i spremaju ruckovi k'o da je teferic, a ne jedan od najgorih dana za najblizu porodicu. Mislim, izraziti saucesce i naravno muskarci da odu na dzenazu i onda razlaz, bez sijela i ruckova poslije. Ko hoce neka kroz koji dan dodje na zalost dok se najbliza porodica malo sabere.
Boldirano mi nikad neće biti jasno. Kako mogu ljudi ići nekome na žalost isti dan ili sutradan nakon dženaze? Za mene to nije normalno.
Pored toga što je porodica u žalosti još treba i uslužiti goste, nazor pričati s njima... ljudi jednostavno nemaju razumijevanja. Mnogi odu samo reda radi i ne bude iskreno.

Isto se dešava i kada se žena porodi. Odmah prvi dan nakon što izađe iz bolnice ljudi idu da obiđu... hajd ovdje je makar sreća u pitanju, ali opet je bezveze odmah prvi dan.
Najgore je sto je to toliko zaguljen obicaj da ako ne spremis jelo ili ne posjedis da se to smatra u najmanju ruku cudnim. Mislim, kome od najblize porodice umrlog je do price ili do spremanja jela?!
Last edited by choxnox on 09/07/2018 10:50, edited 1 time in total.
User avatar
choxnox
Posts: 1102
Joined: 05/09/2009 12:32

#25 Re: Obicaji pri dzenazama

Post by choxnox »

Idemedosumom wrote:U mom kraju vele da, poslije obilaska te kuće, odnosno, žalosti, treba direkt kući ići, ne svraćati nigdje, kao da žalost ne širiš dalje, šta li :-D
A ja sam bas cuo obrnuto, da se negdje svratis (ne kod nekog) i da malo posjedis pa kuci. U svakom slucaju nidje veze.
Post Reply