Obelisk kod Olova

(H)istorija/povijest Bosne i Hercegovine, regiona, itd...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
stubrijez
Posts: 1070
Joined: 09/11/2012 11:12

#2 Re: Obelisk kod Olova

Post by stubrijez »

Koliko znam on se vodi kao stecak, to je klasifikacija koju su mu dali naucnici. Nisu svi stecci sljemenjaci, imas uspravnih kao ovaj, rozete, ploce, krizevi, isl. Ovakvog tipa ima na vise mjesta, on je posluzio kao inspiracija za design sehidskih nisana poginulim borcima ARBiH. Ukrasi su standardni za nadgrobne spomenike tog doba. Nista posebno niti razlicito od ostalih ovo je malo teatralno napisano... treba ih cuvati i cijeniti. Sto se tice drzave mislim da su svi (za koje se zna) u nekom zasticenom statusu, samo to im nista ne znaci obzirom na situaciju.
Last edited by stubrijez on 25/03/2021 11:55, edited 1 time in total.
User avatar
bezimeni nepoznati
Posts: 134
Joined: 18/11/2020 10:47
Location: Planeta Zemlja
Contact:

#3 Re: Obelisk kod Olova

Post by bezimeni nepoznati »

stubrijez wrote: 25/03/2021 11:22 Koliko znam on se vodi kao stecak, to je klasifikacija koju su mu dali naucnici. Nisu svi stecci sljemenjaci, imas uspravnih kao ovaj, rozete, ploce, krizevi, isl. Ovakvog tipa ima na vise mjesta, on je posluzio kao inspiracija za design sehidskih nisana poginulim borcima ARBiH. Ukrasi su standardni za nadgrobne spomenike tog doba. Nista posebno niti razlicito od ostalih ovo je malo tetralno napisano... treba ih cuvati i cijeniti. Sto se tice drzave mislim da su svi (za koje se zna) u nekom zasticenom statusu, samo to im nista ne znaci obzirom na situaciju.
Hvala na informaciji, ali isto sam čuo da se za ovaj stećak-obelisk veže neka legenda da ga je dao podići Kralj Tvrtko, ali to je više mitomanije nego istina.
User avatar
stubrijez
Posts: 1070
Joined: 09/11/2012 11:12

#4 Re: Obelisk kod Olova

Post by stubrijez »

bezimeni nepoznati wrote: 25/03/2021 11:31
stubrijez wrote: 25/03/2021 11:22 Koliko znam on se vodi kao stecak, to je klasifikacija koju su mu dali naucnici. Nisu svi stecci sljemenjaci, imas uspravnih kao ovaj, rozete, ploce, krizevi, isl. Ovakvog tipa ima na vise mjesta, on je posluzio kao inspiracija za design sehidskih nisana poginulim borcima ARBiH. Ukrasi su standardni za nadgrobne spomenike tog doba. Nista posebno niti razlicito od ostalih ovo je malo tetralno napisano... treba ih cuvati i cijeniti. Sto se tice drzave mislim da su svi (za koje se zna) u nekom zasticenom statusu, samo to im nista ne znaci obzirom na situaciju.
Hvala na informaciji, ali isto sam čuo da se za ovaj stećak-obelisk veže neka legenda da ga je dao podići Kralj Tvrtko, ali to je više mitomanije nego istina.
Ma da... sve kad podvuces ne znamo skoro nista o njima nit cemo saznati u skorije vrijeme. To na sta se pozivaju to je sve radjeno za vrijeme Juge i Austrije, u novoj drzavi nista. A toliko se razbacujemo i hvalisemo nasim "istorijskim nasljedjem" i "nacionalnim bogatstvom"...
User avatar
bezimeni nepoznati
Posts: 134
Joined: 18/11/2020 10:47
Location: Planeta Zemlja
Contact:

#5 Re: Obelisk kod Olova

Post by bezimeni nepoznati »

stubrijez wrote: 25/03/2021 11:54
bezimeni nepoznati wrote: 25/03/2021 11:31
stubrijez wrote: 25/03/2021 11:22 Koliko znam on se vodi kao stecak, to je klasifikacija koju su mu dali naucnici. Nisu svi stecci sljemenjaci, imas uspravnih kao ovaj, rozete, ploce, krizevi, isl. Ovakvog tipa ima na vise mjesta, on je posluzio kao inspiracija za design sehidskih nisana poginulim borcima ARBiH. Ukrasi su standardni za nadgrobne spomenike tog doba. Nista posebno niti razlicito od ostalih ovo je malo tetralno napisano... treba ih cuvati i cijeniti. Sto se tice drzave mislim da su svi (za koje se zna) u nekom zasticenom statusu, samo to im nista ne znaci obzirom na situaciju.
Hvala na informaciji, ali isto sam čuo da se za ovaj stećak-obelisk veže neka legenda da ga je dao podići Kralj Tvrtko, ali to je više mitomanije nego istina.
Ma da... sve kad podvuces ne znamo skoro nista o njima nit cemo saznati u skorije vrijeme. To na sta se pozivaju to je sve radjeno za vrijeme Juge i Austrije, u novoj drzavi nista. A toliko se razbacujemo i hvalisemo nasim "istorijskim nasljedjem" i "nacionalnim bogatstvom"...
I još i se više zgadi kada počnu govorit kako je Tvrtko bio Bošnjak, Hrvat, Srbin,... Kada u srednjem vijeku nisu postojali nacionalnosti, ali šta ćeš njima ti to ne možeš objasniti.
User avatar
stubrijez
Posts: 1070
Joined: 09/11/2012 11:12

#7 Re: Obelisk kod Olova

Post by stubrijez »

....
User avatar
stubrijez
Posts: 1070
Joined: 09/11/2012 11:12

#8 Re: Obelisk kod Olova

Post by stubrijez »

Tacno kako sam i rekao... jadan onaj koga ova drzava zastiti.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23012
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#9 Re: Obelisk kod Olova

Post by Sanjarko »

Znam da je napuko. Jedan Fratar davno na telki govorio o tome i da ce se srusit ako se nista nepoduzme.

Edit: Sad sam se sjetio. Govorio taj Fratar da je tu nekom plemicu pogino sin jedinac. Ali se nesjecam najbolje kako, da li u lovu ili padu s konja.
Last edited by Sanjarko on 25/03/2021 17:19, edited 1 time in total.
User avatar
bezimeni nepoznati
Posts: 134
Joined: 18/11/2020 10:47
Location: Planeta Zemlja
Contact:

#10 Re: Obelisk kod Olova

Post by bezimeni nepoznati »

Sanjarko wrote: 25/03/2021 16:48 Znam da je napuko. Jedan Fratar davno na telki govorio o tome i da ce se srusit ako se nista nepoduzme.
A kofole zaštićen
User avatar
Sanjarko
Posts: 23012
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#11 Re: Obelisk kod Olova

Post by Sanjarko »

bezimeni nepoznati wrote: 25/03/2021 17:17
Sanjarko wrote: 25/03/2021 16:48 Znam da je napuko. Jedan Fratar davno na telki govorio o tome i da ce se srusit ako se nista nepoduzme.
A kofole zaštićen
Tako ti je to kod nas nazalost. Evo editirao sam svoj upis. O porijeklu ovog obeliksa/stecka.
User avatar
bezimeni nepoznati
Posts: 134
Joined: 18/11/2020 10:47
Location: Planeta Zemlja
Contact:

#12 Re: Obelisk kod Olova

Post by bezimeni nepoznati »

Sanjarko wrote: 25/03/2021 16:48 Edit: Sad sam se sjetio. Govorio taj Fratar da je tu nekom plemicu pogino sin jedinac. Ali se nesjecam najbolje kako, da li u lovu ili padu s konja.
Hvala na informaciji :thumbup:
User avatar
bezimeni nepoznati
Posts: 134
Joined: 18/11/2020 10:47
Location: Planeta Zemlja
Contact:

#13 Re: Obelisk kod Olova

Post by bezimeni nepoznati »

Sanjarko wrote: 25/03/2021 16:48 Znam da je napuko. Jedan Fratar davno na telki govorio o tome i da ce se srusit ako se nista nepoduzme.

Edit: Sad sam se sjetio. Govorio taj Fratar da je tu nekom plemicu pogino sin jedinac. Ali se nesjecam najbolje kako, da li u lovu ili padu s konja.
Da ne znaš možda slučajno na kojem kanalu
User avatar
Sanjarko
Posts: 23012
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#14 Re: Obelisk kod Olova

Post by Sanjarko »

bezimeni nepoznati wrote: 25/03/2021 18:28
Sanjarko wrote: 25/03/2021 16:48 Znam da je napuko. Jedan Fratar davno na telki govorio o tome i da ce se srusit ako se nista nepoduzme.

Edit: Sad sam se sjetio. Govorio taj Fratar da je tu nekom plemicu pogino sin jedinac. Ali se nesjecam najbolje kako, da li u lovu ili padu s konja.
Da ne znaš možda slučajno na kojem kanalu
FTV ili BHT1, samo davno to bilo. Ne znam sta je bilo. Jel dokumentarac il nesto drugo.
User avatar
azurna_obala
Posts: 5571
Joined: 06/11/2010 03:22
Location: Tamo gdje nebo ljubi more

#15 Re: Obelisk kod Olova

Post by azurna_obala »

bezimeni nepoznati wrote: 25/03/2021 18:28
Sanjarko wrote: 25/03/2021 16:48 Edit: Sad sam se sjetio. Govorio taj Fratar da je tu nekom plemicu pogino sin jedinac. Ali se nesjecam najbolje kako, da li u lovu ili padu s konja.
Hvala na informaciji :thumbup:
Obratite se Centru za kulturu i informisanje Olovo u sklopu kojih postoji i Zavičajni muzej. Potražite ih na drustvenim mrezama, tu cete sigurno naci vise informacija.
User avatar
bezimeni nepoznati
Posts: 134
Joined: 18/11/2020 10:47
Location: Planeta Zemlja
Contact:

#16 Re: Obelisk kod Olova

Post by bezimeni nepoznati »

azurna_obala wrote: 25/03/2021 18:44
bezimeni nepoznati wrote: 25/03/2021 18:28
Sanjarko wrote: 25/03/2021 16:48 Edit: Sad sam se sjetio. Govorio taj Fratar da je tu nekom plemicu pogino sin jedinac. Ali se nesjecam najbolje kako, da li u lovu ili padu s konja.
Hvala na informaciji :thumbup:
Obratite se Centru za kulturu i informisanje Olovo u sklopu kojih postoji i Zavičajni muzej. Potražite ih na drustvenim mrezama, tu cete sigurno naci vise informacija.
:thumbup:
Post Reply