obaveznost revizije fin izvještaja

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
abs
Posts: 128
Joined: 17/10/2010 10:31

#1 obaveznost revizije fin izvještaja

Post by abs »

da li je drustvo D.O.O. (srednje preduzeće) obavezno raditi reviziju po novom zakonu o racunovodstvo F BiH?
talić
Posts: 1559
Joined: 03/11/2010 17:52

#2 Re: obaveznost revizije fin izvještaja

Post by talić »

mislim da ne, obavezni su samo dioničarska društva i javna preduzeća.
panzer
Posts: 168
Joined: 02/06/2007 11:12

#3 Re: obaveznost revizije fin izvještaja

Post by panzer »

I d.o.o koji imaju godišnji prihod preko 1 mil KM.
abs
Posts: 128
Joined: 17/10/2010 10:31

#4 Re: obaveznost revizije fin izvještaja

Post by abs »

da, obavezna su raditi reviziju prema cl 49 zakona o racunovodstvu FBiH 83/09 ,ako ispunjavaju 2 od 3 uslova
User avatar
The Nightwatchman
Posts: 2380
Joined: 16/10/2006 15:31
Location: izmedju krajnosti

#5 Re: obaveznost revizije fin izvještaja

Post by The Nightwatchman »

više od 50 zaposlenih ili više od milion godišnjeg prometa
racunovodja
Posts: 28
Joined: 23/05/2010 16:21

#6 Re: obaveznost revizije fin izvještaja

Post by racunovodja »

Po Zakonu o racunovodstvu i reviziji sva preduzeca koja su razvrstana kao srednja ili velika su duzna raditi reviziju finansijskih izvjestaja.
abs
Posts: 128
Joined: 17/10/2010 10:31

#7 Re: obaveznost revizije fin izvještaja

Post by abs »

uvazeni racunovodja, pa ti ponavljas gore moj stav,bez potrebe,
temu sam postavio ne zato sto Ja ne znam,nego mozda drugi neznaju pa da im odgovorim.

i da nezaboravim,savjetujem svima kojima treba neki savjet a dobijete odgovor, neprihvatajte ga bez točno navedenog
pravnog osnova, dakle član, sluzbeni list taj i taj..jer..jedino to mozete uzeti kao relevantno

mišljenje ništa ne znači ako nema pravno uporište


s poštovanjem
talić
Posts: 1559
Joined: 03/11/2010 17:52

#8 Re: obaveznost revizije fin izvještaja

Post by talić »

nisam računovođa ali pitanje je kakvu svrhu ima revizorski izvještaj ako sam 100-postotni vlasnik preduzeća i smatram da mi ne treba dodatni trošak od 2 ili 3 hiljade maraka. Drugo kad ste tako informisani, recite da li ima sankcija za one koji ne urade reviziju.
abs
Posts: 128
Joined: 17/10/2010 10:31

#9 Re: obaveznost revizije fin izvještaja

Post by abs »

pitanje ste postavili meni??
ako jeste odgovor je sljedeci:
revizorski izjevštaj ne treba samo zbog vas nego:
- zbog Države koju zanima porezni apsekt vašeg poslovanja, jer Država nikad nikome nije vjerovala i za nju ste uvjek sumnjivo lice dok se ne dokaze suprotno,
- zbog vaših klijenata koji žele znati s kim imaju posla, tj vašu likvidnost, zaduženost..itd
- zbog ministarstva financija, revizorke komore koji takodjer imaju svoj interes

ps. član 49 Zakona o rac sl list 83/09 FiH propisuje obveznost izrade revizorskih izvješća a čl 69 kaznene odredbe

prema tome,
uvaženi gospodine
vaše 100 procentno vlasnistvo u pravnom licu mozda vama u glavi predstavlja nešto ne dokučivo, nedodirljivo,
no, kao što vidite to ima i svoju drugu dimenziju, a to je ZAKON
postujte ZAKON i nece biti problema, PORUCUJE DRŽAVA
ludacha
Posts: 709
Joined: 10/04/2003 00:00

#10 Re: obaveznost revizije fin izvještaja

Post by ludacha »

abs..
oprosti, ne razumijem u potpunosti.
pišeš: "- zbog vaših klijenata koji žele znati s kim imaju posla, tj vašu likvidnost, zaduženost..itd"

jel to onda znači da ja kao klijent (ili čak i potencijalni?) mogu dobiti na uvid reviziju fin.izvještaja? a na koji način? dodjem u xx firmu i pitam ih? ili kupim od neke agencije ili... kako?
talić
Posts: 1559
Joined: 03/11/2010 17:52

#11 Re: obaveznost revizije fin izvještaja

Post by talić »

gospodine aps,
kakva je razlika između firme koja ima promet od 4,99 miliona i firme koja ima 5.01 milion.
Mislim da bi državi bilo bolje da se pozabavi firmama koje imaju neprijavljene radnike, firmama koje nisu u sistemu PDV-a a prave prave promet po par stotina hiljada maraka. Smješno je da frizerski salon sa 8 radnica u dvije smjene nema promet od 50.000 maraka a o ugostiteljskim objektima da i ne govorimo. Najlakše je komplikovati propise i stvarati firmama koje uredno rade dodatne troškove poslovanja.
Last edited by talić on 06/12/2010 18:12, edited 1 time in total.
bullmastiff
Posts: 580
Joined: 11/11/2009 18:25

#12 Re: obaveznost revizije fin izvještaja

Post by bullmastiff »

talić wrote:gospodine aps,
kakva je razlika između firme koja ima promet od 4,99 miliona i firme koja ima 5.01 milion. Bio sam vlasnik firme koja je imala promet približan drugom bavio sam se izvozom, 100% izvoz, imao sam samo jednog kupca, koristio usluge samo jedne banke koja me pratila od početka, imao desetak dobavljača i znao čitavu finansijsku situaciju frme napamet. Nikakve potrebe nisam imao za bilo kakvim revizijama, uz to postavlja se pitanje da li se vjeruje mom certificiranom računovođi. Ako se ne vjeruje računovođi zašto bi se vjerovalo revizoru ? Moje mišljenje je da revizori peru grijehe koje čine vlasnici prisiljavajući računovođe da rade onako kako im odgovara.
Mislim da bi državi bilo bolje da se pozabavi firmama koje imaju neprijavljene radnike, firmama koje nisu u sistemu PDV-a a prave prave promet po par stotina hiljada maraka. Smješno je da frizerski salon sa 8 radnica u dvije smjene nema promet od 50.000 maraka a o ugostiteljskim objektima da i ne govorimo. Najlakše je komplikovati propise i stvarati firmama koje uredno rade dodatne troškove poslovanja.
reviziju ne radis zato sto zelis nego sto si obavezan po zakonu :D
racunovodja
Posts: 28
Joined: 23/05/2010 16:21

#13 Re: obaveznost revizije fin izvještaja

Post by racunovodja »

abs wrote:uvazeni racunovodja, pa ti ponavljas gore moj stav,bez potrebe,
temu sam postavio ne zato sto Ja ne znam,nego mozda drugi neznaju pa da im odgovorim.

i da nezaboravim,savjetujem svima kojima treba neki savjet a dobijete odgovor, neprihvatajte ga bez točno navedenog
pravnog osnova, dakle član, sluzbeni list taj i taj..jer..jedino to mozete uzeti kao relevantno

mišljenje ništa ne znači ako nema pravno uporište


s poštovanjem
Postovani abs
Nisam znao da forumasima hocete samo da pokazete kako ste pametni i da pri ruci imate Zakon o racunovodstvu i reviziji u FBiH ( Sl. novine FBiH br. 83/09 od 30.12.2009. godine), moj Vam je savjet ako vec hocete da pokazete kako ste pametni i da dijelite besplatno savjete da pocnete pisati na nekom blog-u ili da registrujete agenciju koja ce besplatno pruzati pravne i racunovodstvene usluge pa se tu do mile volje pozivajte na Sl. list, "član zakona taj i taj".... a na forumu iznesite svoje misljenje ali pustite i druge da iznesu svoje....Ja nisam ponavljao Vas stav nego sam napisao sta pise u Članu 49, nije mi jasno zasto Vam smeta jedino moj post kad su i ostali ucesnici komentarisali na slican nacin kao ja.......
abs
Posts: 128
Joined: 17/10/2010 10:31

#14 Re: obaveznost revizije fin izvještaja

Post by abs »

1. poštovani g.talić
još jednom za vas vrlo kratko,poštujte Zakon, a on Vas obvezuje revizijom ako ste u skupini srednjeg ili velikog društva,
bilo Vam pravo ili krivo, potrebno ili nepotrebno

2.poštovani/a ludacha
naravno da vaši klijenti imaju pravo znati rezultat vašeg poslovanja sto je potpuno u skladu sa ugoovrom o poslovnoj suradnji i poslovnoj etici medju vama stranama,ako su poslodavci kako Bog zapovjeda nema nikakvih smetnji da jedan drugome predoce svoje fin izvještaje, (osim ako se neradi baš o fiktivnim/kriminalnim firmama),

3.Poštovani g. racunovodja
vaš komentar prema meni je neukusan i neprimjeren i na granici eksplozivnosti, Ja vam nisam neprijatelj, s toga, malo više takta i sasvim je moguce da i u buduce mozemo tijesno suradjivati po pitanju struke (ako ste po struci racunovodja)

zivjeli
Post Reply