Obaveze vlasnika nekretnine u odnosu na krvne srodnike koji zive u istoj nekretnini

Pravna pitanja, dileme, problemi... Razmijenite svoja iskustva.

Moderator: _BataZiv_0809

Post Reply
User avatar
Prpa.ba
Posts: 11030
Joined: 15/08/2006 21:34
Location: Podrucje pod Upravom OHR-a

#1 Obaveze vlasnika nekretnine u odnosu na krvne srodnike koji zive u istoj nekretnini

Post by Prpa.ba »

Interesuje me odokativna analiza sljedece situacije.

Roditelj zivi sa svojim punoljetnim djetetom u zajednickom domacinstvu. Na ostavinskoj raspravi nakon smrti drugog roditelja, dijete se odreklo svog naslijednog dijela u korist roditelja tako da je roditelj vlasnik nekretnine 1/1. Roditelj i dijete su u losim odnosima.

1) Da li roditelj moze prodati ili pokloniti nekretninu i time poslati dijete "na ulicu" bez ikakvih obaveza prema djetetu

2) Da li roditelj moze potpisati ugovor o uzdrzavanju ili neki slicni ugovor kojim obecava vlasnistvo nad nekretninom nekom trecem licu bez ikakve dozvole ili obestecenja djeteta? Ovo se pitanje odnosi i na eventualni testament.

3) Da li roditelj moze podici hipotekarni kredit nad nekretninom bez dozvole ili obestecenja djeteta, neplacanjem kredita uzrokujuci njenu aktivaciju i "prodaju" stana banci? (vjerovatno neizvediva varijanta) :mrgreen:

4) Da li odgovor na bilo koje pitanje zavisi od toga da li dijete boravi (ili ima prebivaliste) u "predmetnoj" nekretnini?

Unaprijed hvala forumskim pravnicima. :mrgreen:
User avatar
Edin H.
Posts: 47030
Joined: 08/10/2004 22:36
Location: Tirana

#2 Re: Obaveze vlasnika nekretnine u odnosu na krvne srodnike koji zive u istoj nekretnini

Post by Edin H. »

Pa odgovorio si, nekretnina je 1/1
kuli1961
Posts: 2430
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#3 Re: Obaveze vlasnika nekretnine u odnosu na krvne srodnike koji zive u istoj nekretnini

Post by kuli1961 »

@edin.h ti je odgovorio...
vlasnik nepokretnosti - roditelj- u principu, ima pravo da za zivota svojom stvari raspolaže kako želi
(ovdje) dijete je samo posjednik, nita vise, on ne moze uticati na raspolaganje vlasnika- kredit, hipoteka
ali ako dodje do ugovora dozivotnom izdrzavanju sa trecom osobom, ili testamentarnog nasljedjivanja prema trecoj osobi, dijete moze tuzbama osporavati taj ugovor il itestament, no-osporavanje ne znači nuzno i da ce uspjeti
roditelj kao vlasnik cak može od djeteta traziti iseljenje, tzv, tuzba za predaju u posjed- rei vindicatio

ako je upitan (sumnjiv) stvarni zivot djeteta u nepokretnosti, tada je pozicija roditelja jos lakša
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#4 Re: Obaveze vlasnika nekretnine u odnosu na krvne srodnike koji zive u istoj nekretnini

Post by Maraschino »

Moze li dijete traziti ponistavanje odluke o odricanju svog naslednog dijela. Moze li traziti svoj dio uvijek?
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#5 Re: Obaveze vlasnika nekretnine u odnosu na krvne srodnike koji zive u istoj nekretnini

Post by moonca »

Ne moze. Imala sam taj slucaj. Kada se jednom odreknes-to je to.
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#6 Re: Obaveze vlasnika nekretnine u odnosu na krvne srodnike koji zive u istoj nekretnini

Post by Maraschino »

moonca wrote:Ne moze. Imala sam taj slucaj. Kada se jednom odreknes-to je to.
...a nuzni dio?
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#7 Re: Obaveze vlasnika nekretnine u odnosu na krvne srodnike koji zive u istoj nekretnini

Post by moonca »

Maraschino wrote:
moonca wrote:Ne moze. Imala sam taj slucaj. Kada se jednom odreknes-to je to.
...a nuzni dio?
Ne znam da li se razumijemo, ako si se na ostavinskoj odrekao svog dijela -to je kraj.
Ako nisi a otac ti nista za zivota nije ostavio ili nekom drugom poklonio sve ,onda ti mozes traziti nuzni dio sudskim postupkom koji jako dugo traje. :-)
Post Reply