Obaveza plaćanja takse za TZ

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...
Post Reply
abs

Obaveza plaćanja takse za TZ

Post by abs » 17/02/2011 14:44

Pitanje za računovođu:
Firma ima osnovnu šifru djelatnosti koja ne podlijeze obavezi placanja taksez a turisticke zajednice FBiH. Po rješenju firmi su dodjeljenje jos 2 sifre djelatnosti koje po svom prometu ucestvuju sa cca 20% ukupnog prometa.
da li je firma obavezna obračunati ipak obavezu za taksu TZ il ne?

talić

Re: Obaveza plaćanja takse za TZ

Post by talić » 17/02/2011 18:08

TZ su najveće sranje, ne plaća se taksa nego članarina a niko te nikad nije pitao da li ćeš biti član. Bavio sam se trgovinom metalima i dao im fine pare a nikad mi ne poslaše ni novogodišnju čestitku. Na kraju sva ta naša lova završi u rukama podobnih koji urade izmišljene studije i projekte.

racunovodja

Post by racunovodja » 19/02/2011 08:27

abs wrote:Pitanje za računovođu:
Firma ima osnovnu šifru djelatnosti koja ne podlijeze obavezi placanja taksez a turisticke zajednice FBiH. Po rješenju firmi su dodjeljenje jos 2 sifre djelatnosti koje po svom prometu ucestvuju sa cca 20% ukupnog prometa.

Ja sam mišljenja da bi trebalo obračunati i uplatiti članarinu TZ, stim da osnovica za obračun članarine bude ukupan prihod koji je ostvaren u djelatnostima za koje je propisana obaveza plaćanja članarine, znači u Vašem slučaju osnovica za obračun bi bila 20% od ukupnog prihoda koji ste ostvarili u 2010. godini. Nadam se da sam bar malo pomogao...

Savjetnik Premijera

Post by Savjetnik Premijera » 19/02/2011 12:52

Visina članarine koju plaća pravna i fizička osoba kao obvezni član turističke zajednice ovisi:
- o razredu turističkog mjesta gdje je sjedište ili poslovna jedinica pravne osobe,
- o pripadnosti pravnoj ili fizičkoj osobi,
- o stopi na ukupan prihod utvrđenoj ovom Uredbom.
Ako prava i fizička osoba obavlja više djelatnosti na kojima se zasniva obveza plaćanja članarine turističkoj zajednici iz članka 11. ove Uredbe, članarinu će platiti na ukupan prihod primjenom stope propisane za djelatnost koju pravna i fizička osoba obavlja u većem obimu u odnosu na ostale djelatnosti za koje je upisana u registar društava ili prema standardnoj klasifikaciji djelatnosti, odnosno prema odobrenju nadležnog organa.

Clan 10 Uredbe

momčina

Post by momčina » 20/02/2011 01:05

abs wrote:Pitanje za računovođu:

Popunjavaju i podnose pravna lica razvrstana u šifre 50, 51, 52, 55, 60, 61, 62, 63, 64, 74 (osim 74.5 i 74.6), 92 (osim 62.6 i 92.7) i 93 (osim 93.0493.040). Vjerovatno obračunati procentualno na prihod na koji se odnosi. Naknade za šume plaćaju sve djelatnosti.

Post Reply