OBAVESNO GLASANJE ZA SVE !

Sve o općim izborima, strankama, kandidatima...
zippoo87
Posts: 15368
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#26 Re: OBAVESNO GLASANJE ZA SVE !

Post by zippoo87 »

SmokingMan wrote: 26/12/2019 23:14 Pa ni zakon ne možee sputati čovjekovu slobodnu volju, a zašto bi neko morao i glasati ako smatra da nema kome dati svoj glas.
moze ponistiti glas ali je smisao u izlasku na izbore a ne u apstinenciji
User avatar
MaksprotivMarksa
Posts: 1907
Joined: 28/07/2018 02:34

#27 Re: OBAVESNO GLASANJE ZA SVE !

Post by MaksprotivMarksa »

zippoo87 wrote: 26/12/2019 23:18 ja sam generalno za obavezno glasanje ali ne moze kazna biti tolika...jer bi neki iz inata glasali za iste ove stranke i govorili da su ovi potencijalni "novi",jos gori,jer su tolike kazne stavili ako se ne glasa

to bi trebalo napraviti nekako da onaj ko glasa,dobije nagradu a onaj ko ne glasa dobije kaznu...tako da se iz istog fonda finansiraju svi...samo sto bi kazna bila tri puta veca od nagrade :D

druga stvar...kod nas nema uopste onoliko biraca koliko to pokazuje CIK...ti spiskovi su totalno netacni i tu i lezi najveci problem...iz tog razloga se i moze ovoliko krasti...jer se stampa puno vise listica nego sto ima glasaca a onda ovi lopovi te listice popune za sebe i tako svake izbore
ovo je mimo dopisivanja...to je drugi par opanaka
takodjer imas i previse ljudi koji odlaze vani da rade...oni i dalje imaju licnu i pravo glasa a nisu fizicki prisutni i ne mogu glasati

CIK je kod nas pokrovitelj kriminala ,kao i mnoge druge institucije koje su u sluzbi vladajucih i kriminala
Slazemo se, ja sam naravno bubnuo kaznu, to bi odlucili clanovi udruzenja, struka, partneri, naravno da su spiskovi prenapuhani i netacni, u sklopu ove kampanje se i to moze nametnuti kao jedno od pitanja.
User avatar
vazi
Posts: 8814
Joined: 07/04/2010 15:31

#28 Re: OBAVESNO GLASANJE ZA SVE !

Post by vazi »

zippoo87 wrote: 26/12/2019 23:18
SmokingMan wrote: 26/12/2019 23:14 Pa ni zakon ne možee sputati čovjekovu slobodnu volju, a zašto bi neko morao i glasati ako smatra da nema kome dati svoj glas.
moze ponistiti glas ali je smisao u izlasku na izbore a ne u apstinenciji
Ja ne glasam jer nemam za koga.
User avatar
cadburry
Posts: 1291
Joined: 27/04/2013 13:40
Location: Šeher

#29 Re: OBAVESNO GLASANJE ZA SVE !

Post by cadburry »

Ja uopce ne kontam kakvom rezultatu ovakvih mjera se nadate? Na cemu tacno zasnivate premisu da bi nam bilo bolje, odnosno da bi trenutni apstinenti glasali znacajno drugacije od trenutnih glasaca? Ja mislim da, ako ne bi bilo isto, onda bi SDA, HDZ i SNSD osvojili veci broj mandata.
zippoo87
Posts: 15368
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#30 Re: OBAVESNO GLASANJE ZA SVE !

Post by zippoo87 »

cadburry wrote: 26/12/2019 23:26 Ja uopce ne kontam kakvom rezultatu ovakvih mjera se nadate? Na cemu tacno zasnivate premisu da bi nam bilo bolje, odnosno da bi trenutni apstinenti glasali znacajno drugacije od trenutnih glasaca? Ja mislim da, ako ne bi bilo isto, onda bi SDA, HDZ i SNSD osvojili veci broj mandata.
ne bi
moze se ovo iscitati i iz statistika...nacionalne stranke imaju isti ili manji broj glasova iz godine u godinu a tu razliku namire kradjom ili kupovinom zastupnika iz manjih stranaka
evo navedi mi jednu stranku koja moze napraviti vlast bez dodatne 2-3 stranke ?
oni svoju moc crpe najvise iz interesne budzetske klijentele...koja se i zaposljava da bude najstabilnije glasacko tijelo i da nema vecih oscilacija a ostalo ce rijesiti razbijanjem manjih strnaka iznutra (recimo ovih dana aktuelan DNS Marka Pavica) i kupovinom papaka ...dakle sve glasove koje dobijaju su sada klijentilisticki...vrlo malo je ideoloskih
User avatar
cadburry
Posts: 1291
Joined: 27/04/2013 13:40
Location: Šeher

#31 Re: OBAVESNO GLASANJE ZA SVE !

Post by cadburry »

zippoo87 wrote: 26/12/2019 23:32
cadburry wrote: 26/12/2019 23:26 Ja uopce ne kontam kakvom rezultatu ovakvih mjera se nadate? Na cemu tacno zasnivate premisu da bi nam bilo bolje, odnosno da bi trenutni apstinenti glasali znacajno drugacije od trenutnih glasaca? Ja mislim da, ako ne bi bilo isto, onda bi SDA, HDZ i SNSD osvojili veci broj mandata.
ne bi
moze se ovo iscitati i iz statistika...nacionalne stranke imaju isti ili manji broj glasova iz godine u godinu a tu razliku namire kradjom ili kupovinom zastupnika iz manjih stranaka
evo navedi mi jednu stranku koja moze napraviti vlast bez dodatne 2-3 stranke ?
oni svoju moc crpe najvise iz interesne budzetske klijentele...koja se i zaposljava da bude najstabilnije glasacko tijelo i da nema vecih oscilacija a ostalo ce rijesiti razbijanjem manjih strnaka iznutra (recimo ovih dana aktuelan DNS Marka Pavica) i kupovinom papaka ...dakle sve glasove koje dobijaju su sada klijentilisticki...vrlo malo je ideoloskih
Ja bih iskreno bio sretan da si ti upravu, ali bojim se da nisi. Evo rezultati SDA zadnja 3 izborna ciklusa za drzavni parlament iz FBiH:
2010. - 198 000
2014. - 274 000
2018. - 252 000

SDA je u 2010. usla sa jako puno vlasti (prilike za klijentelisticke glasove), pa je ostvarila 198 000 glasova. U naredne 4 godine, ima puno manje prilike za klijentelisticke glasove, pa je povecala svoj rezultat za 76 000 glasova (cak je privukla 40% novih glasaca!), da bi opet nakon 4 godine vise vlasti, ostvarila manje glasova.

Nazalost, moj zippoo87, koliko god odbijao povjerovati sa kakvim ljudima zivis, ljudi fakat glasaju za SDA jer vjeruju u to. Nekad svima, nekad pojedincima na listama, nekad jer nek odrugi popuni listic za njih, ali bilo kako bilo, apstinenti nas spasiti nece.
User avatar
MaksprotivMarksa
Posts: 1907
Joined: 28/07/2018 02:34

#32 Re: OBAVESNO GLASANJE ZA SVE !

Post by MaksprotivMarksa »

To je to, nijedan klijent stranke ne ostaje kuci, prostor za politicko djelovanke se suzava i pricom svi su isti, to je narativ koji se namece i iz vodecih stranaka, tako stranke koje imaju podrsku 8-10 posto stanovnostva upravljaju sa 100 posto resursa na odredjenim dijelovima BiH, ja sam uvjeren da bi se i novi politicki subjekti pojavili u slucaju nesto pravednijeg izbornog zakona, po principu trzista, jednostavno bi traznja porasla jer bi se trziste prosirilo na jos nekih 30 posto stanovnika BiH koji i ne pomisljaju na glasanje, oni cekaju, ne znaci da nece docekati.

SDP je imao klikente 2010. godine, kada se osjetilo da se pozocija moci zahvaljujuci Lagumdziji vraca u SDA i klikenti su se vratili u bazu. Opet je i 300k glasova malo za kolicinu moci koju SDA prisvaja.
User avatar
cadburry
Posts: 1291
Joined: 27/04/2013 13:40
Location: Šeher

#33 Re: OBAVESNO GLASANJE ZA SVE !

Post by cadburry »

MaksprotivMarksa wrote: 26/12/2019 23:39 To je to, nijedan klijent stranke ne ostaje kuci, prostor za politicko djelovanke se suzava i pricom svi su isti, to je narativ koji se namece i iz vodecih stranaka, tako stranke koje imaju podrsku 8-10 posto stanovnostva upravljaju sa 100 posto resursa na odredjenim dijelovima BiH, ja sam uvjeren da bi se i novi politicki subjekti pojavili u slucaju nesto pravednijeg izbornog zakona, po principu trzista, jednostavno bi traznja porasla jer bi se trziste prosirilo na jos nekih 30 posto stanovnika BiH koji i ne pomisljaju na glasanje, oni cekaju, ne znaci da nece docekati.
Ali ako natjeras da glasa nekoga ko misli da su svi isti lopovi, kako znas da on medju njima nece traziti najveceg muslimana, pa se opredijeliti za SDA? Zasto mislis da bi glasao za neku malu/novu stranku, ako je u ovom trenutku njegov interes za politiku toliko minoran, da zna nabrojati 5 poltiicara, pa bi mozda glasao bas za nekog od tih 5 (tipa zna samo Bakira, Covica i Dodika, pa glasa za Bakira)?

A sto se tice prilike za nove stranke, pa jebemu jel nicu ko gljvie poslije kise, svaki ciklus 100 novih stranka. I sta nam je to dnoijelo? Sta mi imamo od Amera Bekana i Prve stranke? Sta imamo od BOSS-a i Ese Radeljasa? Sta imamo od stranke Zekovica? Sta imamo od GS-a Emira Suljagica? itd itd
zippoo87
Posts: 15368
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#34 Re: OBAVESNO GLASANJE ZA SVE !

Post by zippoo87 »

cadburry wrote: 26/12/2019 23:39
zippoo87 wrote: 26/12/2019 23:32
cadburry wrote: 26/12/2019 23:26 Ja uopce ne kontam kakvom rezultatu ovakvih mjera se nadate? Na cemu tacno zasnivate premisu da bi nam bilo bolje, odnosno da bi trenutni apstinenti glasali znacajno drugacije od trenutnih glasaca? Ja mislim da, ako ne bi bilo isto, onda bi SDA, HDZ i SNSD osvojili veci broj mandata.
ne bi
moze se ovo iscitati i iz statistika...nacionalne stranke imaju isti ili manji broj glasova iz godine u godinu a tu razliku namire kradjom ili kupovinom zastupnika iz manjih stranaka
evo navedi mi jednu stranku koja moze napraviti vlast bez dodatne 2-3 stranke ?
oni svoju moc crpe najvise iz interesne budzetske klijentele...koja se i zaposljava da bude najstabilnije glasacko tijelo i da nema vecih oscilacija a ostalo ce rijesiti razbijanjem manjih strnaka iznutra (recimo ovih dana aktuelan DNS Marka Pavica) i kupovinom papaka ...dakle sve glasove koje dobijaju su sada klijentilisticki...vrlo malo je ideoloskih
Ja bih iskreno bio sretan da si ti upravu, ali bojim se da nisi. Evo rezultati SDA zadnja 3 izborna ciklusa za drzavni parlament iz FBiH:
2010. - 198 000
2014. - 274 000
2018. - 252 000

SDA je u 2010. usla sa jako puno vlasti (prilike za klijentelisticke glasove), pa je ostvarila 198 000 glasova. U naredne 4 godine, ima puno manje prilike za klijentelisticke glasove, pa je povecala svoj rezultat za 76 000 glasova (cak je privukla 40% novih glasaca!), da bi opet nakon 4 godine vise vlasti, ostvarila manje glasova.

Nazalost, moj zippoo87, koliko god odbijao povjerovati sa kakvim ljudima zivis, ljudi fakat glasaju za SDA jer vjeruju u to. Nekad svima, nekad pojedincima na listama, nekad jer nek odrugi popuni listic za njih, ali bilo kako bilo, apstinenti nas spasiti nece.
izgleda da smo oboje fulali sa brojevima :D
doduse,ne znam za koji nivo si ti nasao ove podatke...ali evo na ovom linku istinosmjera se vidi da je broj glasova za SDA za opstinska i gradska vijeca konstantan,razlika u par hiljada ,osim 2010.kao sto si i ti naveo
https://istinomjer.ba/nikad-vise-glasova-za-sda/
sa slike se vidi i koliko je "klijenata" SDA primila nakon uvodjenja pdva,dakle nakon 2006. godine...dakle skok je od 70 000 glasova za samo 2 godine
onda su imali pad 2010. i od tada je manje vise opet konstantno u brojkama ,sto znaci da oni sta god radili ili ne radili,dobijaju skoro isto glasova...
dakle kada bi se tu ubacilo i ovih recimo 20-30% koji ne izlaze,to bi drasticno promijenilo stanje na terenu
User avatar
MaksprotivMarksa
Posts: 1907
Joined: 28/07/2018 02:34

#35 Re: OBAVESNO GLASANJE ZA SVE !

Post by MaksprotivMarksa »

cadburry wrote: 26/12/2019 23:44
MaksprotivMarksa wrote: 26/12/2019 23:39 To je to, nijedan klijent stranke ne ostaje kuci, prostor za politicko djelovanke se suzava i pricom svi su isti, to je narativ koji se namece i iz vodecih stranaka, tako stranke koje imaju podrsku 8-10 posto stanovnostva upravljaju sa 100 posto resursa na odredjenim dijelovima BiH, ja sam uvjeren da bi se i novi politicki subjekti pojavili u slucaju nesto pravednijeg izbornog zakona, po principu trzista, jednostavno bi traznja porasla jer bi se trziste prosirilo na jos nekih 30 posto stanovnika BiH koji i ne pomisljaju na glasanje, oni cekaju, ne znaci da nece docekati.
Ali ako natjeras da glasa nekoga ko misli da su svi isti lopovi, kako znas da on medju njima nece traziti najveceg muslimana, pa se opredijeliti za SDA? Zasto mislis da bi glasao za neku malu/novu stranku, ako je u ovom trenutku njegov interes za politiku toliko minoran, da zna nabrojati 5 poltiicara, pa bi mozda glasao bas za nekog od tih 5 (tipa zna samo Bakira, Covica i Dodika, pa glasa za Bakira)?

A sto se tice prilike za nove stranke, pa jebemu jel nicu ko gljvie poslije kise, svaki ciklus 100 novih stranka. I sta nam je to dnoijelo? Sta mi imamo od Amera Bekana i Prve stranke? Sta imamo od BOSS-a i Ese Radeljasa? Sta imamo od stranke Zekovica? Sta imamo od GS-a Emira Suljagica? itd itd
Izbit ce se moc tim malim privatnim projektima, nike nemoguce da glasaju po tom principu neki od glasaca, ali to je BiH i to treba prihvatiti, ja bih se ipak kladio da je vecina onih koji nosu za vladajuce oligarhije, to ne mozemo da znamo u ovom trenutku.
User avatar
kmirsad
Posts: 16992
Joined: 16/03/2008 14:10

#36 Re: OBAVESNO GLASANJE ZA SVE !

Post by kmirsad »

Podržavam ideju i želim se učlaniti u to Udruženje ako bude osnivano.
Da glasanje bude ne samo pravao, nego i obaveza.
Ne ispunjavanje obaveze bez adekvatnog opravdanja. je prekrđaj i povlači za sobom novčanu kaznu.
Mnogo je bolje i kvalitetnije tako puniti Buđet nego akcizama.
Samo što mislim da je to na granici SF.
Škobo Habu
Posts: 8940
Joined: 19/06/2013 17:54
Location: Kod Sirogojna na sijelu.

#37 Re: OBAVESNO GLASANJE ZA SVE !

Post by Škobo Habu »

MaksprotivMarksa wrote: 26/12/2019 19:42 Da li postoje pojedinci na forumu zainteresirani za formiranje jednog udruzenja gradjana koje ce za svoj jedini cilj imati promociju zakona po kojem je glasanje obavezno za sve punoljetne gradjane, a da se pasivnost naplacuje kaznom u visini prosjecne plate u BiH.
Prijedlog je u rangu onoga Lijanovićeva prijedloga da se zakonski omogući plaćanje glasanja biračima. :roll:

I de ovo OBAVESNO isparavi, i bez gramatički grešaka tema je groteskna.
Last edited by Škobo Habu on 27/12/2019 07:22, edited 1 time in total.
User avatar
Ramzess Veliki
Posts: 18165
Joined: 11/02/2013 11:32

#38 Re: OBAVESNO GLASANJE ZA SVE !

Post by Ramzess Veliki »

Zmaj_od_Panonije wrote: 26/12/2019 22:39 Mislim da bi puno bolja ideja bila da se zabrani glasanje starijim od 80 godina, a da se dozvoli glasanje već od 15-te godine.

Glupost je ne dozvoliti srednjoškolcima da odlučuju o svojoj sudbini, a dati nekom ko je pred smrt da odlučuje kako će živjet djeca od 15 godina.

Dakle, dobna granica da se malo redefiniše.
... i zabraniti mrtvima da izlaze na glasanje. Dosta je njihovog bilo, svake izbore nam izglasaju iste. :twisted:
John Cleese
Posts: 36661
Joined: 25/05/2010 18:30

#39 Re: OBAVESNO GLASANJE ZA SVE !

Post by John Cleese »

Ramzess Veliki wrote: 27/12/2019 07:19 ... i zabraniti mrtvima da izlaze na glasanje. Dosta je njihovog bilo, svake izbore nam izglasaju iste. :twisted:
Diskriminatoru jedan :|
John Cleese
Posts: 36661
Joined: 25/05/2010 18:30

#40 Re: OBAVESNO GLASANJE ZA SVE !

Post by John Cleese »

Škobo Habu wrote: 27/12/2019 07:05
MaksprotivMarksa wrote: 26/12/2019 19:42 Da li postoje pojedinci na forumu zainteresirani za formiranje jednog udruzenja gradjana koje ce za svoj jedini cilj imati promociju zakona po kojem je glasanje obavezno za sve punoljetne gradjane, a da se pasivnost naplacuje kaznom u visini prosjecne plate u BiH.
Prijedlog je u rangu onoga Lijanovićeva prijedloga da se zakonski omogući plaćanje glasanja biračima. :roll:

I de ovo OBAVESNO isparavi, i bez gramatički grešaka tema je groteskna.
Gramatičkih :|
User avatar
Ramzess Veliki
Posts: 18165
Joined: 11/02/2013 11:32

#41 Re: OBAVESNO GLASANJE ZA SVE !

Post by Ramzess Veliki »

Pred svake izbore vladajuca trojka salje aktiviste da po kafanama i drugim mjestima gdje se ljudi okupljaju provlace pricu "Ne vrijedi glasati jer se nista nece promijeniti" kako bi odgovorili one koji sigurno nece glasati za njih da ne glasaju.
U medjuvremenu, svi koji su preko stranke zaposleni, se prozivaju porukama i od njih se trazi da izadju sa clanovima svoje porodice da glasaju, a stranacki spijuni ih cekaju sa listama na glasackim mjestima i provjeravaju da li su ispunili trazeno. Ucjena je glasaj ili gubis posao.

Iz tog razloga rezultate glasanja mogu promijeniti samo oni koji ne izlaze da glasaju.
User avatar
Ramzess Veliki
Posts: 18165
Joined: 11/02/2013 11:32

#42 Re: OBAVESNO GLASANJE ZA SVE !

Post by Ramzess Veliki »

John Cleese wrote: 27/12/2019 07:23
Ramzess Veliki wrote: 27/12/2019 07:19 ... i zabraniti mrtvima da izlaze na glasanje. Dosta je njihovog bilo, svake izbore nam izglasaju iste. :twisted:
Diskriminatoru jedan :|
Imam pravo na svoje misljenje i mislim da ako je neko mrtav i ne placa porez da ne bi smio da utice na kreiranje politike nama koji smo zivi odnosno nekako prezivljavamo ... :oops:
John Cleese
Posts: 36661
Joined: 25/05/2010 18:30

#43 Re: OBAVESNO GLASANJE ZA SVE !

Post by John Cleese »

Patton44 wrote: 26/12/2019 21:07 ObaVesno :lol:
Nego sta! Nema vise zajebancije :D
John Cleese
Posts: 36661
Joined: 25/05/2010 18:30

#44 Re: OBAVESNO GLASANJE ZA SVE !

Post by John Cleese »

Ramzess Veliki wrote: 27/12/2019 07:29
John Cleese wrote: 27/12/2019 07:23
Ramzess Veliki wrote: 27/12/2019 07:19 ... i zabraniti mrtvima da izlaze na glasanje. Dosta je njihovog bilo, svake izbore nam izglasaju iste. :twisted:
Diskriminatoru jedan :|
Imam pravo na svoje misljenje i mislim da ako je neko mrtav i ne placa porez da ne bi smio da utice na kreiranje politike nama koji smo zivi odnosno nekako prezivljavamo ... :oops:
Danas ukidas pravo nekome da glasa s onog svijeta, a sutra ces zabraniti i glasanje iz drugih drzava i ko zna sta jos... :|
User avatar
Ramzess Veliki
Posts: 18165
Joined: 11/02/2013 11:32

#45 Re: OBAVESNO GLASANJE ZA SVE !

Post by Ramzess Veliki »

John Cleese wrote: 27/12/2019 07:35 Danas ukidas pravo nekome da glasa s onog svijeta, a sutra ces zabraniti i glasanje iz drugih drzava i ko zna sta jos... :|
:shock:

... suti ba sjetice se Bakir pa ce k'o HDZ organizovati glasanje po Turskoj i dijeljenje dvojnih drzavljanstava ... :run:
John Cleese
Posts: 36661
Joined: 25/05/2010 18:30

#46 Re: OBAVESNO GLASANJE ZA SVE !

Post by John Cleese »

:lol: :D
User avatar
MaksprotivMarksa
Posts: 1907
Joined: 28/07/2018 02:34

#47 Re: OBAVESNO GLASANJE ZA SVE !

Post by MaksprotivMarksa »

Ramzess Veliki wrote: 27/12/2019 07:26 Pred svake izbore vladajuca trojka salje aktiviste da po kafanama i drugim mjestima gdje se ljudi okupljaju provlace pricu "Ne vrijedi glasati jer se nista nece promijeniti" kako bi odgovorili one koji sigurno nece glasati za njih da ne glasaju.
U medjuvremenu, svi koji su preko stranke zaposleni, se prozivaju porukama i od njih se trazi da izadju sa clanovima svoje porodice da glasaju, a stranacki spijuni ih cekaju sa listama na glasackim mjestima i provjeravaju da li su ispunili trazeno. Ucjena je glasaj ili gubis posao.

Iz tog razloga rezultate glasanja mogu promijeniti samo oni koji ne izlaze da glasaju.
👍👍👍👍👍
User avatar
KatarinaKosaca
Posts: 20066
Joined: 30/08/2008 17:28
Location: Izmedju kurvinih sinova i pokvarenih kurvinih sinova

#48 Re: OBAVESNO GLASANJE ZA SVE !

Post by KatarinaKosaca »

Bez medijske podrške nemate ništa.. obiđite stranke koje velika izlaznost može zanimati i tražite da vas medijski pokriju (dakle plate vam medijske nastupe), napravite okrugle stolove i tribine... bez love ne možete, a to pokušajte odrediti ciljnu grupu stranku koju zanima izlaznost... Neka ne plate vama, da ne bude špekulacija, nego medijima, zakup i oglašavanje okuglog stola, dakle vjerovatno agenciju...
sumirprimus
Posts: 80769
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#49 Re: OBAVESNO GLASANJE ZA SVE !

Post by sumirprimus »

bila bi mi cast i zadovoljstvo platit kaznu za neizlazak na izbore.
samo neizlaskom drzimo moral hajgraund, jerbo svi su isti, prokleti i pohlepni, samozivi, nadmeni, nesposobni za sire dobro, potonuli smo ko drustvo u svakom smislu. neka baci prvi kamen ko nije.
kupite, berite, plodite, sisajte, dok je naroda bice i vune.
Locked