OBAVESNO GLASANJE ZA SVE !

Sve o općim izborima, strankama, kandidatima...
User avatar
MaksprotivMarksa
Posts: 1907
Joined: 28/07/2018 02:34

#1 OBAVESNO GLASANJE ZA SVE !

Post by MaksprotivMarksa »

Da li postoje pojedinci na forumu zainteresirani za formiranje jednog udruzenja gradjana koje ce za svoj jedini cilj imati promociju zakona po kojem je glasanje obavezno za sve punoljetne gradjane, a da se pasivnost naplacuje kaznom u visini prosjecne plate u BiH.

Misljenja sam da bi ovakva praksa, kao i velika izlaznost pogodovala oslobodjenju BiH, stranacke masinerije bi se neutralizirale.

Izmjene izbornog zakona su predvidjene u narednom periodu, jedno solidno udruzenje uz pomoc medija, zainteresiranih politickih stranaka i aktivnih gradjana bi moglo ovo progurati, a sve u interesu neutealuziranja stranackih masinerija.

Dakle, ok su i pridike, ali me konkretno zanimaju pojedinci koji su zainteresirani za pokretanje ovog projekta....
User avatar
KatarinaKosaca
Posts: 20066
Joined: 30/08/2008 17:28
Location: Izmedju kurvinih sinova i pokvarenih kurvinih sinova

#2 Re: OBAVESNO GLASANJE ZA SVE !

Post by KatarinaKosaca »

Želim ti sreću i duboko vjerujem u tvoj kapacitet i entuzijazam.. :bih:
User avatar
Dope_Man
Posts: 7756
Joined: 03/06/2016 16:31

#3 Re: OBAVESNO GLASANJE ZA SVE !

Post by Dope_Man »

Ovo je mac sa dvije ostrice. S jedne strane ja smatram da su ljudi generalno idioti, i da bi samo mali dio narodne mase uopste trebao imati pravo glasa. Onaj dio koji moze poloziti neke testove osnovnog znanja, inteligencije i stavova prema razlicitim drustvenim grupama. Znam da je ekstremno, ali da glas nekog idiota koji ne zna sabrati 2+2 i samo vristi nacionalistice parole kad mu daju 200g kafe i moj glas vrijede isto.. jebiga.

A isto tako, nisam siguran koliki je postotak onih koji bi glasali za bilo kakvu alternativu, ali ne izlaze zbog razocaranosti u rezultate svih prethodnih izbora. Upitno je da li onih skoro 50% koji ne izadju u najvecoj mjeri predstavljaju takve, ili je i medju tim ljudima omjer slican kao i u populaciji koja izlazi na izbore. U tom slucaju bi rezultat izbora bio potpuno isti.
high_volume
Posts: 5916
Joined: 09/06/2010 22:51

#4 Re: OBAVESNO GLASANJE ZA SVE !

Post by high_volume »

MaksprotivMarksa wrote: 26/12/2019 19:42 Da li postoje pojedinci na forumu zainteresirani za formiranje jednog udruzenja gradjana koje ce za svoj jedini cilj imati promociju zakona po kojem je glasanje obavezno za sve punoljetne gradjane, a da se pasivnost naplacuje kaznom u visini prosjecne plate u BiH.

Misljenja sam da bi ovakva praksa, kao i velika izlaznost pogodovala oslobodjenju BiH, stranacke masinerije bi se neutralizirale.

Izmjene izbornog zakona su predvidjene u narednom periodu, jedno solidno udruzenje uz pomoc medija, zainteresiranih politickih stranaka i aktivnih gradjana bi moglo ovo progurati, a sve u interesu neutealuziranja stranackih masinerija.

Dakle, ok su i pridike, ali me konkretno zanimaju pojedinci koji su zainteresirani za pokretanje ovog projekta....
Čini mi se da u svijetu postoje samo dvije države sa obaveznim izlaskom na glasanje svog stanovništva.

Glasanje treba posmatrati kao pravo, ne kao obavezu. Onaj ko neće da glasa, i kad zakonom izađe, jednostavno će poništiti svoj glas, ili ga ostaviti praznim, ili drugačije postupiti, i opet neće glasati....
User avatar
MaksprotivMarksa
Posts: 1907
Joined: 28/07/2018 02:34

#5 Re: OBAVESNO GLASANJE ZA SVE !

Post by MaksprotivMarksa »

I to je stav, ponisten glas je takodjer politicki stav, ako me pamcenje ne vara mi smo jedina drzava na svijetu sa ovakvin uredjenjem, nece nam presedan biti problem, pa neka se i 60 posto listica ponisti - super, onda cemo da znamo da drzavom upravljaju oligarhije sa 10 posto podrske, ako je neko zainteresiran neka se javi, od fasista do anarhista, samo je jedan cilj, ako smo svi nepismeni - neka smo, hajmo da vidimo moze li se nesto uraditi i barem utvrditi objektivno stanje.

@high_volume
Last edited by MaksprotivMarksa on 26/12/2019 20:02, edited 1 time in total.
1Dante1
Posts: 1200
Joined: 21/07/2012 20:09
Location: GB
Contact:

#6 Re: OBAVESNO GLASANJE ZA SVE !

Post by 1Dante1 »

Dope_Man wrote: 26/12/2019 19:49 Ovo je mac sa dvije ostrice. S jedne strane ja smatram da su ljudi generalno idioti, i da bi samo mali dio narodne mase uopste trebao imati pravo glasa. Onaj dio koji moze poloziti neke testove osnovnog znanja, inteligencije i stavova prema razlicitim drustvenim grupama. Znam da je ekstremno, ali da glas nekog idiota koji ne zna sabrati 2+2 i samo vristi nacionalistice parole kad mu daju 200g kafe i moj glas vrijede isto.. jebiga.

A isto tako, nisam siguran koliki je postotak onih koji bi glasali za bilo kakvu alternativu, ali ne izlaze zbog razocaranosti u rezultate svih prethodnih izbora. Upitno je da li onih skoro 50% koji ne izadju u najvecoj mjeri predstavljaju takve, ili je i medju tim ljudima omjer slican kao i u populaciji koja izlazi na izbore. U tom slucaju bi rezultat izbora bio potpuno isti.
Pa vecinom ti idioti i izlaze, ja mislim da je obrazovano stanovnistvo vecinom pasivno. Eto na zadnjim izborima je puno pasivaca glasalo za Hadzikadica.
high_volume
Posts: 5916
Joined: 09/06/2010 22:51

#7 Re: OBAVESNO GLASANJE ZA SVE !

Post by high_volume »

MaksprotivMarksa wrote: 26/12/2019 20:02 I to je stav, ponisten glas je takodjer politicki stav...
Da, sve je politički stav, poništen glas, ali i neizlazak na izbore je politički stav.
User avatar
MaksprotivMarksa
Posts: 1907
Joined: 28/07/2018 02:34

#8 Re: OBAVESNO GLASANJE ZA SVE !

Post by MaksprotivMarksa »

high_volume wrote: 26/12/2019 20:05
MaksprotivMarksa wrote: 26/12/2019 20:02 I to je stav, ponisten glas je takodjer politicki stav...
Da, sve je politički stav, poništen glas, ali i neizlazak na izbore je politički stav.
Nije, ako se ne radi o organiziranom bojkotu, to je onda puka apatija, u tim rukama se krije kljuc rjesenja za trenutno stanje u kojem ljudi sa 300.000 glasova upravljaju drzavom, a oni sa 60.000 se pitaju za sisteme vrijedne desetine i stotine miliona KM.
putokaz1
Posts: 12410
Joined: 31/05/2014 23:56

#9 Re: OBAVESNO GLASANJE ZA SVE !

Post by putokaz1 »

E Bakir NIKAD neće pristat na ovo,njegovi svakako obavezno glasaju
User avatar
MaksprotivMarksa
Posts: 1907
Joined: 28/07/2018 02:34

#10 Re: OBAVESNO GLASANJE ZA SVE !

Post by MaksprotivMarksa »

KatarinaKosaca wrote: 26/12/2019 19:47 Želim ti sreću i duboko vjerujem u tvoj kapacitet i entuzijazam.. :bih:
Pridruzi se, moze i na pm, i dvije glave su bolje od jedne glave, 20-ak angaziranih ljudi moze ovakvo udruzenje sa samo jednim zadatkom staviti na mapu, ako si ti za, onda nas jos samo 18 nedostaje 😁🇧🇦
User avatar
MaksprotivMarksa
Posts: 1907
Joined: 28/07/2018 02:34

#11 Re: OBAVESNO GLASANJE ZA SVE !

Post by MaksprotivMarksa »

putokaz1 wrote: 26/12/2019 20:08 E Bakir NIKAD neće pristat na ovo,njegovi svakako obavezno glasaju
Hajmo probat, ti, kata, ja i jos 17 ljudi i idemo, artikuliramo nas stav, rasporedimo se po polotockim i nepolitickim organima i moljakamo, vristimo, ujedamo, potpuno operisani od bilo kakve ideoloske pozadine, samo jedan zahtjev, a to je obavezno glasanje za sve punoljetne osobe 🇧🇦
User avatar
KatarinaKosaca
Posts: 20066
Joined: 30/08/2008 17:28
Location: Izmedju kurvinih sinova i pokvarenih kurvinih sinova

#12 Re: OBAVESNO GLASANJE ZA SVE !

Post by KatarinaKosaca »

MaksprotivMarksa wrote: 26/12/2019 20:10
KatarinaKosaca wrote: 26/12/2019 19:47 Želim ti sreću i duboko vjerujem u tvoj kapacitet i entuzijazam.. :bih:
Pridruzi se, moze i na pm, i dvije glave su bolje od jedne glave, 20-ak angaziranih ljudi moze ovakvo udruzenje sa samo jednim zadatkom staviti na mapu, ako si ti za, onda nas jos samo 18 nedostaje 😁🇧🇦
2014 Rekoh.. No more any more...
hAZNADAR
Posts: 11029
Joined: 09/01/2012 08:12

#13 Re: OBAVESNO GLASANJE ZA SVE !

Post by hAZNADAR »

Problem sa demokratijom je taj sto glupani imaju pravo glasa.
Patton44
Posts: 2495
Joined: 26/11/2019 19:14

#14 Re: OBAVESNO GLASANJE ZA SVE !

Post by Patton44 »

ObaVesno :lol:
User avatar
MaksprotivMarksa
Posts: 1907
Joined: 28/07/2018 02:34

#15 Re: OBAVESNO GLASANJE ZA SVE !

Post by MaksprotivMarksa »

Ipak je malo vise od dvije drzave, izlaznost je ogromna u drzavama koje su se odlucile na ovaj korak.
Niska izlaznost na izbore je jedna od najčešćih tema u stručnoj i akademskoj javnosti. U Srbiji je na poslednje predsedničke izbore izašlo oko 54% građana. Neke zemlje su rešenje za ovakvu vrstu problema pronašle u obavezivanju svojih građana na izlaznost na izbore.

Da li ste znali da je u pojedinim zemljama glasanje na izborima obavezno? Neke od zemalja koje su se odlučile da svoje građane obavežu izlaskom na izbore su Argentina, Australija, Belgija, Bolivija, Brazil, Kongo, Kostarika, Dominikanska Republika, Ekvador, Egipat, Grčka, Honduras, Luksenburg, Meksiko, Nauru, Paragvaj, Peru, Singapur, Tajland i Urugvaj.

Mere koje se propisuju za one koji na izbore ipak ne izađu se razlikuju. Australija, na primer, svoje građane, koji se ne odazovu na poziv da izvrše svoju građansku dužnost, kažnjava novčanom kaznom u iznosu od nekoliko desetina dolara. Sa druge strane, Bolivija je propisala mere kojima se građani kažnjavaju zamrzavanjem plate. Druge zemlje, poput Grčke, nemaju zvanično propisane mere kojima sankcionišu one koji nisu glasali. Međutim, građani se mogu suočiti sa nekim od administrativnih prepreka u dobijanju, na primer, vozačke dozvole.

Kada je u pitanju Australija izlaznost u poslednjih šezdeset godina na parlamentarnim izborima ne pada ispod 90%. U ovoj zemlji obavezno pravo glasa je uvedeno 1924. godine. Godina u kojoj je izlaznost bila najniža jeste 2016. kada je izlaznost bila 91,01%.

Bolivija je zemlja koja je otišla korak dalje i uvela kartice kojima se potvrđuje da je građanin izašao na glasanje. Svrha ovih kartica jeste da se prilikom podizanja plate, u roku od tri meseca nakon izbora, na uvid mora pružiti glasačka kartica. Ukoliko građanin nema karticu onemogućava mu se podizanje plate u roku od tri meseca nakon izbora. Poslednji parlamentarni izbori koji su održani u Boliviji 2014. godine, mere izlaznost od 87,45 %. Sa druge strane na predsedničkim izborima, održanim iste godine, ovaj procenat je još veći i iznosi 91,86%.

Peru ima slična pravila poput Bolivije, s tim da se kartice sa pečatom koje potvrđuju izlaznost na izbore, moraju prilagati narednih sedam meseci, od momenta održavanja izbora. Ukoliko birač ne poseduje ovu karticu onemogućava mu se ispunjavanje nekih administrativnih usluga. Na poslednjim predsedničkim izborima, održanim 2016. godine, izlaznost u ovoj južnoameričkoj zemlji iznosila je 80,09%. Istorijski maksimum ostvaren je 1963. godine kada je iznosila 94, 38%.

Na poslednje predsedničke izbore u Argentini, održanim 2015. godine, izašlo je preko 80% građana.

Izlaznost na poslednjim parlamentarnim izborima u Belgiji iznosila je 89, 37%. Belgija je ujedno i zemlja koja ima najdužu tradiciju obaveznog glasanja. Naime, obavezno pravo glasa uvedeno je još 1892. godine za muškarce, dok je za žene ova obaveza uvedena 1949. godine. Svi građani koji navrše 18 godina u obavezi su da izađu na glasanje, ako to ne učine suočavaju se sa umerenim kaznama. Međutim, ukoliko birač ne izađe na izbore u četiri izborna kruga on se suočava sa gubitnom prava glasa u trajanju od deset godina.

Uprkos obavezivanju svojih građana na glasanje, izlaznost na izbore u Grčkoj je u 2012. godini doživela svoj istorijski minimum. Naime, na izbore je izašlo svega 62,47 % glasača, što je u poređenju sa prethodnim godinama izuzetno niska izlaznost. Na izborima 2015. godine izlaznost je bila nešto veća i iznosila je 63,94 %.

Kao što možemo zapaziti iz navedenih podataka Grčka je jedina zemlja sa obaveznim pravom glasa u kojoj je izlaznost tek nešto preko 60 odsto. Ovakve procente možemo tumačiti kao to da sankcije, koje se propisuju onima koji se ne odazovu pozivu da izvrše svoju građansku obavezu, nisu jasno regulisane i dovoljno oštre.

Među zemljama koje su ukinule obavezno pravo glasa nalaze se Venecuela i Holandija. Poslednji izbori na kojima su Holanđani bili obavezni da glasaju održani su 1967. godine. Na narednim izborima izlaznost je smanjena za oko 20 odsto. Kada je u pitanju Venecuela zabeležen je pad od 30 odsto nakon ukidanja ove obaveze.

Kao što možemo videti zemlje koje imaju jasno propisane sankcije za one koji se ne odazovu na poziv da izvrše ovoju građansku dužnost beleže visoke procente izlaznosti na izbore.
User avatar
MaksprotivMarksa
Posts: 1907
Joined: 28/07/2018 02:34

#16 Re: OBAVEZNO GLASANJE ZA SVE !

Post by MaksprotivMarksa »

xvassido wrote: 26/12/2019 21:28
MaksprotivMarksa wrote: 26/12/2019 19:42 Da li postoje pojedinci na forumu zainteresirani za formiranje jednog udruzenja gradjana koje ce za svoj jedini cilj imati promociju zakona po kojem je glasanje obavezno za sve punoljetne gradjane, a da se pasivnost naplacuje kaznom u visini prosjecne plate u BiH.

Misljenja sam da bi ovakva praksa, kao i velika izlaznost pogodovala oslobodjenju BiH, stranacke masinerije bi se neutralizirale.

Izmjene izbornog zakona su predvidjene u narednom periodu, jedno solidno udruzenje uz pomoc medija, zainteresiranih politickih stranaka i aktivnih gradjana bi moglo ovo progurati, a sve u interesu neutealuziranja stranackih masinerija.

Dakle, ok su i pridike, ali me konkretno zanimaju pojedinci koji su zainteresirani za pokretanje ovog projekta....
Prije svega umjesto S stavi Z

Zbog čega ova inicijativa ako se zna kakav je izborni zakon i kako izbori funkcionišu.

Kad se zna ko sve i kako glasa i na koji način se glasovi broje?

Kad je javna tajna da 6 mjeseci prije izbora već su spremni listići sa lažnim glasovima koji će zamjenit one prave.

Na koji način misliš izvršit pritisak na ustavni sud, parlament, dom naroda, stranke itd.

Zašto bi se neko izlagao krivičnim prijavama, prijetnjama, zastrašivanjem i svime čime se služi stranačka stoka, pa i puno gore stvari.

Još jedna bitna stvar kako i na koji način bi se to udruženje građana finansiralo, ko i kako bi ga predstavljao pravno, i ko bi lobirao za takvo nešto?
Prije svega, tipfeler.

1. Zakoni su tu da se mijenjaju, promjena izbornog zakona je najavljena, upravo sada je zbog toga vrijeme za ovakvu inicijativu.

2 - 3.Znamo ko glasa, kako se broji i ko broji, ok, slazem se, da li je to razlog da im olaksamo posao, da li je isto pokrasti 50k glasova i 500k glasova, NEMOGUCE je pokrasti dovoljno ukoliko svi izadju na izbore, ne znamo ni koji je limit eventualne inicijative i udruzenja, mozda pored svake kutije budemo imali covjeka, ne znamo dok se ne pokrenemo.

4. Prije svega kroz konstantno ponavljanje poruke, na pocetku je potrebno traziti podrsku od SVIH politickih subjekata, udruzenja gradjana, ambasada, multinacionalnih organizacija, dovoljan je i jedan ozbiljan partner (a siguran sam da takvih ima) da se stvari pokrenu. Pritisak na zakonodavne organe (entitetske) se moze izvrsiti kroz ranije uspostavljene kontakte sa politickim strankama, zato i jeste potrebno da se trazi podrska u prvom krugu samog projekta, siguran sam da ce citav niz stranaka ovakvo sto podrzati, oni koji ne zele su ocigledno oni koji manipulisu izbornim procesom, a to je vec ulazak u politicku sferu i polariziranje spram same inicikatove sto ce inicijativi dati prepoznatljivost.

5. Ja bih, evo trazim jos par ljudi koji bi, mozda je vrijeme da poradimo na slobodarskoj svijesti ?

6. Finansiranje je nepotrebno, rad bi bio volonterski za dobrobit zajednice, novac nam ne treba, minimalna izdvajanja za prostor i registraciju sam spreman i sam snositi, potrebni su nam ljudi koji zele da rade na kontaktima, sastancima i predstavljanju u medijima, ljudi sa vezama, iskustvom u slicnim projektima, minimumom znanja i puno volje, ljudi okupljeni samo oko jedne ideje, a to je u ovom slucaju veca izlaznost na izborima i minimiziranje uticaja stranackih masinerija na izborni proces.

Nisam se ja ovdje javio da nekome pametujem, potrazit cu saradnike i u svom okruzenju, mislim da ima dosta ljudi na ovom forumu koji mogu da doprinesu, svojim znanjem ili zalaganjem, radi se o jednom clanu zakona, uz pristojnu podrsku stranog faktora i medija ovo se moze izgurati, ja sam u to uvjeren, mozda grijesim, ali bih volio pokusati, okupiko 5 pravnika, par politicki aktivnih ljudi, desetak gradjana i ovo mozemo iznijeti, samo biti uporan, glasan, vidljiv i dosadan. 🇧🇦
User avatar
Ludzak
Posts: 5373
Joined: 23/03/2013 21:56
Location: Grad na Drini

#17 Re: OBAVESNO GLASANJE ZA SVE !

Post by Ludzak »

Ja bih prije ubeo elektronsko glasanje, nego obavezno. Mada je naš narod nepismen, tako da ni jedno ni drugo ne znam koliko može biti pogodno.
Mada nepismeni i ne trebaju da nam kroje državu. Tako da sam više za uvođenje elektronskog glasanja.
User avatar
Zmaj_od_Panonije
Posts: 128
Joined: 16/12/2019 18:05
Location: Planeta Zemlja

#18 Re: OBAVESNO GLASANJE ZA SVE !

Post by Zmaj_od_Panonije »

Mislim da bi puno bolja ideja bila da se zabrani glasanje starijim od 80 godina, a da se dozvoli glasanje već od 15-te godine.

Glupost je ne dozvoliti srednjoškolcima da odlučuju o svojoj sudbini, a dati nekom ko je pred smrt da odlučuje kako će živjet djeca od 15 godina.

Dakle, dobna granica da se malo redefiniše.
User avatar
sinuhe
Posts: 11457
Joined: 03/06/2011 11:33

#19 Re: OBAVESNO GLASANJE ZA SVE !

Post by sinuhe »

Dovoljno je da glasa 10-20% stanovnistva sto znaci da iz svake kuce neko glasa. U Bosni se svakako zivi u porodicnim zadrugama manje-vise.
I u ratu maksimalna mobilizacija obuhvata tek 10% stanovnistva.
swanfilter
Posts: 7476
Joined: 06/06/2008 18:52

#20 Re: OBAVESNO GLASANJE ZA SVE !

Post by swanfilter »

Prvo, neka se nađu stranke i kandidati vrijedni izlaska na izbore i nikakav zakon prisile nece biti potreban. Do tada, mozete me i u Zenicu voditi, ja glasati necu.
User avatar
MaksprotivMarksa
Posts: 1907
Joined: 28/07/2018 02:34

#21 Re: OBAVESNO GLASANJE ZA SVE !

Post by MaksprotivMarksa »

swanfilter wrote: 26/12/2019 22:55 Prvo, neka se nađu stranke i kandidati vrijedni izlaska na izbore i nikakav zakon prisile nece biti potreban. Do tada, mozete me i u Zenicu voditi, ja glasati necu.
Da li zaista mislis da se sa realnim sansama na fer izborima ne bi artikuliralo i nekoliko autenticnih politickih opcija za koje bi mozda i glasao ?

Pluuus, nije malo par stotina KM za bilo kojeg gradjanina 😁
swanfilter
Posts: 7476
Joined: 06/06/2008 18:52

#22 Re: OBAVESNO GLASANJE ZA SVE !

Post by swanfilter »

MaksprotivMarksa wrote: 26/12/2019 23:01
swanfilter wrote: 26/12/2019 22:55 Prvo, neka se nađu stranke i kandidati vrijedni izlaska na izbore i nikakav zakon prisile nece biti potreban. Do tada, mozete me i u Zenicu voditi, ja glasati necu.
Da li zaista mislis da se sa realnim sansama na fer izborima ne bi artikuliralo i nekoliko autenticnih politickih opcija za koje bi mozda i glasao ?

Period 91-2019 ti je dokaz da bas i ne. Ovaj nas region nije prosao kroz određene procese stoljeca unazad. Mi smo zakovani ostali duboko u feudalizmu i kasno je. Nade je bilo nakon 95, da makar malo uhvatimo korak za svijetom, al ni od toga nije bilo nista. Pisi propalo ...
User avatar
MaksprotivMarksa
Posts: 1907
Joined: 28/07/2018 02:34

#23 Re: OBAVESNO GLASANJE ZA SVE !

Post by MaksprotivMarksa »

Nadam se da grijesis, nadam se i da cemo se svi malo trznuti i pokusati nesto ... ne mislim nuzno na ovo, bilo sta je bolje od nicega, na kraju ipak vecina gradjana zeli napredak, kad tad ce se neki okupiti i napraviti nesto, za nasih zivota valjda i to dozivimo
Last edited by MaksprotivMarksa on 26/12/2019 23:14, edited 1 time in total.
User avatar
SmokingMan
Posts: 18507
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#24 Re: OBAVESNO GLASANJE ZA SVE !

Post by SmokingMan »

Pa ni zakon ne možee sputati čovjekovu slobodnu volju, a zašto bi neko morao i glasati ako smatra da nema kome dati svoj glas.
zippoo87
Posts: 15368
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#25 Re: OBAVESNO GLASANJE ZA SVE !

Post by zippoo87 »

ja sam generalno za obavezno glasanje ali ne moze kazna biti tolika...jer bi neki iz inata glasali za iste ove stranke i govorili da su ovi potencijalni "novi",jos gori,jer su tolike kazne stavili ako se ne glasa

to bi trebalo napraviti nekako da onaj ko glasa,dobije nagradu a onaj ko ne glasa dobije kaznu...tako da se iz istog fonda finansiraju svi...samo sto bi kazna bila tri puta veca od nagrade :D

druga stvar...kod nas nema uopste onoliko biraca koliko to pokazuje CIK...ti spiskovi su totalno netacni i tu i lezi najveci problem...iz tog razloga se i moze ovoliko krasti...jer se stampa puno vise listica nego sto ima glasaca a onda ovi lopovi te listice popune za sebe i tako svake izbore
ovo je mimo dopisivanja...to je drugi par opanaka
takodjer imas i previse ljudi koji odlaze vani da rade...oni i dalje imaju licnu i pravo glasa a nisu fizicki prisutni i ne mogu glasati

CIK je kod nas pokrovitelj kriminala ,kao i mnoge druge institucije koje su u sluzbi vladajucih i kriminala
Locked