Obama i SAD (2008-2016)

Post Reply
User avatar
pitt
Posts: 27093
Joined: 03/12/2002 00:00
Location: Steelers Nation

#226

Post by pitt »

Ma dosao bi taj dan prije ili kasnije....smjena generacija cini svoje. Svuda se stvari mjenjaju.....sem u jednoj zemlji na brdovitom balkanu :D:D:D:D
zlatan01
Posts: 1176
Joined: 23/08/2006 16:29
Location: Halmstad

#227

Post by zlatan01 »

pitt wrote:
zlatan01 wrote:A koliko americkih predsjednika nije odgovaralo opisu;
muskarac
bijelac
bogat
protestant
...
Nije usa jedina zemlja koja ima neki trend sto se toga tice al je vjerovatno jedina gdje se taj trend moze i promjeniti. Pogledaj malo zap. evropu i sta se tamo desava.
Sta?
zlatan01
Posts: 1176
Joined: 23/08/2006 16:29
Location: Halmstad

#228

Post by zlatan01 »

pitt wrote:Ma dosao bi taj dan prije ili kasnije....smjena generacija cini svoje. Svuda se stvari mjenjaju.....sem u jednoj zemlji na brdovitom balkanu :D:D:D:D
Ne grijesi dusu i dole se mijenja. Umjesto SDS...SNSD. Umjesto SDA...SBiH...itd.
User avatar
danas
Posts: 18796
Joined: 11/03/2005 19:40
Location: 10th circle...

#229

Post by danas »

zlatan01 wrote: Drzava plati kampanju da bi svi imali istu sansu. Ali dobro prekrizi trecu tacku i ostane muskarac, bijelac i protestant...u ovo se ne uklapa Hilari a Barak jos manje. Ipak je zahvaljujuci Bushu mozda dosao dan da se ovo promjeni...
:shock: :shock: :shock: :shock: :shock:

kakva bolan drzava, kome drzava placa kampanju u USA??? :lol: :lol: :lol:
Qwert
Posts: 1210
Joined: 30/05/2003 00:00
Location: "Gold on Blue"

#230

Post by Qwert »

Klinton je katolik.

FFK as Lucy01 wrote:U Washingtonu gura ko koga stigne.....uglavnom iz interesa. Nimalo me ne iznenadjuje ako neko iz Demokratskog tabora podrzava nekoga iz Republikanskog....jer u politici, i da ti je koža od armiranog betona, poderala bi se za sedmicu.

To sto mi jos imamo ideale da politicari rade za narod, nije nasa greska nego nase prokletstvo. Oni rade za sebe i za svoj interes (kakav god on bio), a posebno za interes onih koji su ih doveli na vlast.

Iskreno mislim da predsjednik USA ne odlucuje sudbinu te zemlje; njena sudbina je u rukama velikih korporacija i odredjene politicke linije koju US slijedi (sa povremenim skretanjima u lijevo i desno) od II Svjetskog Rata. S toga mislim da je Obama veliki rizik za US, jer je jos uvijek u godinama kada misli da je svijet moguce promijeniti na bolje, dok je Hilari vec dugo vremena premazana svim mogucim bojama i svjesna u kakvo se kolo hvata, ako joj to dozvole.

Republikanci ce da popushe na ovim izborima, to je nakon Busha jasno k'o dan.
Tacno je da u Vasingtonu vladaju lobiji, isto kao i u Briselu. Medjutim prenosis komentare onih koji su protiv Obame. Neiskustvo, naivan, nerealan itd itd. Obama ima sanse, ne zato sto je 'bijelac' :D vec zbog onog sto se poistovecuje s njegovim imenom, odnosno, sto tangira obicnu 'raju' koja cini vrlo bitan broj glasova.
Šandor
Posts: 2383
Joined: 13/04/2005 20:26
Location: Negdje izmedju

#231

Post by Šandor »

danas wrote:
zlatan01 wrote: Drzava plati kampanju da bi svi imali istu sansu. Ali dobro prekrizi trecu tacku i ostane muskarac, bijelac i protestant...u ovo se ne uklapa Hilari a Barak jos manje. Ipak je zahvaljujuci Bushu mozda dosao dan da se ovo promjeni...
:shock: :shock: :shock: :shock: :shock:

kakva bolan drzava, kome drzava placa kampanju u USA??? :lol: :lol: :lol:
Kolko sam uspio shvatiti plaćaju ljudi koji se kupaju u novcu? Daju priloge valjda? Pitanje je šta dobijaju zauzvrat? :D:D:D
User avatar
danas
Posts: 18796
Joined: 11/03/2005 19:40
Location: 10th circle...

#232

Post by danas »

Qwert wrote:Klinton je katolik.
:lol:
loodilo :D :D klinton nije katolik, on je juzni baptist -- a mislim da manje vise svi znamo da nije nikakav vjernik vec da je to morao reci jer ateista ovdje nikad ne bi bio izabran :-)
User avatar
danas
Posts: 18796
Joined: 11/03/2005 19:40
Location: 10th circle...

#233

Post by danas »

Šandor wrote:
danas wrote:
zlatan01 wrote: Drzava plati kampanju da bi svi imali istu sansu. Ali dobro prekrizi trecu tacku i ostane muskarac, bijelac i protestant...u ovo se ne uklapa Hilari a Barak jos manje. Ipak je zahvaljujuci Bushu mozda dosao dan da se ovo promjeni...
:shock: :shock: :shock: :shock: :shock:

kakva bolan drzava, kome drzava placa kampanju u USA??? :lol: :lol: :lol:
Kolko sam uspio shvatiti plaćaju ljudi koji se kupaju u novcu? Daju priloge valjda? Pitanje je šta dobijaju zauzvrat? :D:D:D
da, daju priloge u novcu -- i svi politicari imaju fundraising kampanje :-) cuj -- DRZAVA im plati :lol: :lol: :lol: :lol:

a sta mislis -- sta donatori dobiju za uzvrat :-) :-) :-)
FFK as Lucy01
Posts: 3336
Joined: 20/04/2005 17:57
Location: USA

#234

Post by FFK as Lucy01 »

danas wrote:
zlatan01 wrote: Drzava plati kampanju da bi svi imali istu sansu. Ali dobro prekrizi trecu tacku i ostane muskarac, bijelac i protestant...u ovo se ne uklapa Hilari a Barak jos manje. Ipak je zahvaljujuci Bushu mozda dosao dan da se ovo promjeni...
:shock: :shock: :shock: :shock: :shock:

kakva bolan drzava, kome drzava placa kampanju u USA??? :lol: :lol: :lol:
For primary candidates there is a voluntary system of partial public financing.

After a candidate qualifies by meeting the $100,000 threshold--raising $5000 in 20 states in contributions of $250 or less--his or her campaign becomes eligible to receive matching funds. Contributions from individuals of up to $250 are matched dollar for dollar with payments from the Presidential Election Campaign Fund. Candidates began receiving payments in January 2004. They must agree to comply with spending limits, based on the 1974 figure of $10 million, adjusted for inflation (in 2004 the limit was $37.31 million; when costs associated with fundraising were included it was actually higher).

.....A candidate who chooses not to participate in the matching funds program can spend as much as he or she wants, but contributions from individuals still may not exceed $2,000. There is no limit to how much a candidate can spend of his or her own money. In the 2000 Republican primary campaign then Gov. George W. Bush declined matching funds and brought in more than $90 million in individual contributions, a record. In 2004 President Bush again declined matching funds and there were suggestions that he could raise upwards of $200 million although he faced no credible Republican challenger. Faced with this prospect, two of the Democratic candidates, former Gov. Howard Dean (on Nov. 8, 2003) and Sen. John Kerry (on Nov. 14, 2003), opted out of the public financing system as well.

http://www.gwu.edu/~action/2004/presfin04.html
Šandor
Posts: 2383
Joined: 13/04/2005 20:26
Location: Negdje izmedju

#235

Post by Šandor »

danas wrote:da, daju priloge u novcu -- i svi politicari imaju fundraising kampanje :-) cuj -- DRZAVA im plati :lol: :lol: :lol: :lol:

a sta mislis -- sta donatori dobiju za uzvrat :-) :-) :-)
Počnu se gušiti u novcu. :D:D:D
Qwert
Posts: 1210
Joined: 30/05/2003 00:00
Location: "Gold on Blue"

#236

Post by Qwert »

danas wrote:
Qwert wrote:Klinton je katolik.
:lol:
loodilo :D :D klinton nije katolik, on je juzni baptist -- a mislim da manje vise svi znamo da nije nikakav vjernik vec da je to morao reci jer ateista ovdje nikad ne bi bio izabran :-)
Cit'o negdje :roll: Baptist - katolik, meni isto.... :roll: kad se vi uFatili toga.... :-) :D
User avatar
danas
Posts: 18796
Joined: 11/03/2005 19:40
Location: 10th circle...

#237

Post by danas »

FFK as Lucy01 wrote:
danas wrote:
zlatan01 wrote: Drzava plati kampanju da bi svi imali istu sansu. Ali dobro prekrizi trecu tacku i ostane muskarac, bijelac i protestant...u ovo se ne uklapa Hilari a Barak jos manje. Ipak je zahvaljujuci Bushu mozda dosao dan da se ovo promjeni...
:shock: :shock: :shock: :shock: :shock:

kakva bolan drzava, kome drzava placa kampanju u USA??? :lol: :lol: :lol:
For primary candidates there is a voluntary system of partial public financing.

After a candidate qualifies by meeting the $100,000 threshold--raising $5000 in 20 states in contributions of $250 or less--his or her campaign becomes eligible to receive matching funds. Contributions from individuals of up to $250 are matched dollar for dollar with payments from the Presidential Election Campaign Fund. Candidates began receiving payments in January 2004. They must agree to comply with spending limits, based on the 1974 figure of $10 million, adjusted for inflation (in 2004 the limit was $37.31 million; when costs associated with fundraising were included it was actually higher).

.....A candidate who chooses not to participate in the matching funds program can spend as much as he or she wants, but contributions from individuals still may not exceed $2,000. There is no limit to how much a candidate can spend of his or her own money. In the 2000 Republican primary campaign then Gov. George W. Bush declined matching funds and brought in more than $90 million in individual contributions, a record. In 2004 President Bush again declined matching funds and there were suggestions that he could raise upwards of $200 million although he faced no credible Republican challenger. Faced with this prospect, two of the Democratic candidates, former Gov. Howard Dean (on Nov. 8, 2003) and Sen. John Kerry (on Nov. 14, 2003), opted out of the public financing system as well.

http://www.gwu.edu/~action/2004/presfin04.html
ma daj ba, prvo se trebas kvalifikovati a koliko kosta kampanja? koji ba jadni matching fund, ko ga je ikad koristio kad se zna gdje su pare i da nema limita :lol: svi pricaju godinama o reformi kampanje -- bas zato sto su individalni doprinosi kljuc... :-) :-) :-)
User avatar
danas
Posts: 18796
Joined: 11/03/2005 19:40
Location: 10th circle...

#238

Post by danas »

Qwert wrote:
danas wrote:
Qwert wrote:Klinton je katolik.
:lol:
loodilo :D :D klinton nije katolik, on je juzni baptist -- a mislim da manje vise svi znamo da nije nikakav vjernik vec da je to morao reci jer ateista ovdje nikad ne bi bio izabran :-)
Cit'o negdje :roll: Baptist - katolik, meni isto.... :roll: kad se vi uFatili toga.... :-) :D
ma ja :D :D katolik :D :D onda je garant i hrvat :-) :lol:
User avatar
pitt
Posts: 27093
Joined: 03/12/2002 00:00
Location: Steelers Nation

#239

Post by pitt »

eki maximum 37 million. Bolan za izbore gradonacelnika se vise potrosi. Stotine miliona odu za kampanje i izbore......privatnih donacija i licnog kapitala.
zlatan01
Posts: 1176
Joined: 23/08/2006 16:29
Location: Halmstad

#240

Post by zlatan01 »

danas wrote:
Šandor wrote:
danas wrote: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock:

kakva bolan drzava, kome drzava placa kampanju u USA??? :lol: :lol: :lol:
Kolko sam uspio shvatiti plaćaju ljudi koji se kupaju u novcu? Daju priloge valjda? Pitanje je šta dobijaju zauzvrat? :D:D:D
da, daju priloge u novcu -- i svi politicari imaju fundraising kampanje :-) cuj -- DRZAVA im plati :lol: :lol: :lol: :lol:

a sta mislis -- sta donatori dobiju za uzvrat :-) :-) :-)
Vic i jeste u tome da se izbjegne uticaj donatora. Naftni lobi koji je doveo Busha na vlast ga je i odveo u agresiju na Irak (da agresiju, jer nije bilo podrske UN-a za rat) a slicnih primjera je bezbroj.
User avatar
danas
Posts: 18796
Joined: 11/03/2005 19:40
Location: 10th circle...

#241

Post by danas »

pitt wrote:eki maximum 37 million. Bolan za izbore gradonacelnika se vise potrosi. Stotine miliona odu za kampanje i izbore......privatnih donacija i licnog kapitala.
ne samo to, nego u toj fazi to vise i nije bitno...
prvo treba biti izabran za neku funkciju -- guverner, senator... a onda dobiti predsjednicku nominaciju svoje partije a to je ogromna lova za kampanju... pa TEK onda imas ovu crkavicu -- kao fer sistem :-) koju naravno niko i ne uzima, jer svi ozbiljni kandidati sakupe mnogo vise od donacija... izborni sistem i njegovo finansiranje VAPE za reformom... jer je vazda, koliko para toliko i muzike...
Qwert
Posts: 1210
Joined: 30/05/2003 00:00
Location: "Gold on Blue"

#242

Post by Qwert »

danas wrote:
Qwert wrote:
danas wrote: :lol:
loodilo :D :D klinton nije katolik, on je juzni baptist -- a mislim da manje vise svi znamo da nije nikakav vjernik vec da je to morao reci jer ateista ovdje nikad ne bi bio izabran :-)
Cit'o negdje :roll: Baptist - katolik, meni isto.... :roll: kad se vi uFatili toga.... :-) :D
ma ja :D :D katolik :D :D onda je garant i hrvat :-) :lol:

Hrvat???

U cemu je razlika? Baptisi isto kao i katolici, zesci fundamentalci... :run:
Šandor
Posts: 2383
Joined: 13/04/2005 20:26
Location: Negdje izmedju

#243

Post by Šandor »

zlatan01 wrote:Vic i jeste u tome da se izbjegne uticaj donatora. Naftni lobi koji je doveo Busha na vlast
Career and Public Service

* Owner, oil and gas business
* Partner, Texas Rangers Baseball Team
* Governor of Texas
* President of the United States

http://www.whitehouse.gov/president/biography.html
User avatar
Hantraga
Posts: 3358
Joined: 19/10/2006 18:13
Location: Sent Lujis

#244

Post by Hantraga »

Da postoji taj drzavni Fund koji se djeli svim kandidatima jednako..Ali to je tako mizerno, da ja mislim nebi mogli da plate ni reklamu za jedno vece na svim tv stanicama u USA...

Znaci, kampanje se finansiraju od strane privatnih donatora...Mada postoji limit, ali je svjesno da se ispod stola pare daju za pomoc kampanji...

Kao sto rece Naftna industrija je Busha financirala i njegovu kampanju, tako svaki kandidat nadje svoju zlatnu zilu...

Sto je najgore to je uvjek neki bogati jevrej... :D
zlatan01
Posts: 1176
Joined: 23/08/2006 16:29
Location: Halmstad

#245

Post by zlatan01 »

Šandor wrote:
zlatan01 wrote:Vic i jeste u tome da se izbjegne uticaj donatora. Naftni lobi koji je doveo Busha na vlast
Career and Public Service

* Owner, oil and gas business
* Partner, Texas Rangers Baseball Team
* Governor of Texas
* President of the United States

http://www.whitehouse.gov/president/biography.html
Da, vidim i da u porodici ima i dva cuke i jednu macu...
FFK as Lucy01
Posts: 3336
Joined: 20/04/2005 17:57
Location: USA

#246

Post by FFK as Lucy01 »

Ne tvrdim ja da se kandidati za Predsjednika finansiraju iz Drzavnog fonda, iako bih to fakat voljela da vidim.... :lol:

Ono sam postavila cisto informativno; citaju ovo i ljudi koji ne znaju bas puno o Americkom birackom sistemu.

Predlagalo se kobjagi, mnogo puta da se izvrsi reforma finansiranja kampanja, ali to ocito ne odgovara ni jednom ni drugom taboru (Dem. i Rep.). To je jedan od bitnih razoga zasto mi sva ova halabuka oko izbora i ovaj dvopartijski sistem ide na zivce. Eto, ko biva ce sljedeci predsjednik nesto bitno da promijeni :roll:...mozda nama koji ovde zivimo krediti nece biti tako skupi, mozda ce cijena nafte da spadne, mozda ce biti vise radnih mjesta.....ali i dalje ce biti masa ljudi i djece bez zdravsvenog osiguranja, Social Securiti i dalje ostaje goruci problem, a za budzet deficit i silne dugove Kini pa i Indiji da ne govorim....

Sve ovo iz Washingtona motkom treba rastjerat....yebes politiku koja postoji zbog politike, a sve se ustvari i svodi na to.
User avatar
danas
Posts: 18796
Joined: 11/03/2005 19:40
Location: 10th circle...

#247

Post by danas »

FFK as Lucy01 wrote:Ne tvrdim ja da se kandidati za Predsjednika finansiraju iz Drzavnog fonda, iako bih to fakat voljela da vidim.... :lol:

Ono sam postavila cisto informativno; citaju ovo i ljudi koji ne znaju bas puno o Americkom birackom sistemu.

Predlagalo se kobjagi, mnogo puta da se izvrsi reforma finansiranja kampanja, ali to ocito ne odgovara ni jednom ni drugom taboru (Dem. i Rep.). To je jedan od bitnih razoga zasto mi sva ova halabuka oko izbora i ovaj dvopartijski sistem ide na zivce. Eto, ko biva ce sljedeci predsjednik nesto bitno da promijeni :roll:...mozda nama koji ovde zivimo krediti nece biti tako skupi, mozda ce cijena nafte da spadne, mozda ce biti vise radnih mjesta.....ali i dalje ce biti masa ljudi i djece bez zdravsvenog osiguranja, Social Securiti i dalje ostaje goruci problem, a za budzet deficit i silne dugove Kini pa i Indiji da ne govorim....

Sve ovo iz Washingtona motkom treba rastjerat....yebes politiku koja postoji zbog politike, a sve se ustvari i svodi na to.
e, vidis, zato je obama dobar kandidat... jer hilari sigurno nece mrdnuti da ovo ista ni pogleda, jer ce kao i svi prije nje -- sluziti onima koji su je finansirali...

i zato nemo' da mi lajes na obamu, sto covjek ima ideale...
User avatar
pitt
Posts: 27093
Joined: 03/12/2002 00:00
Location: Steelers Nation

#248

Post by pitt »

ma njoj krivo sto joj onaj Fred Thompson nema sanse :D:D levat spava na debatama :D:D:D
callmethebreeeze
Posts: 7343
Joined: 22/04/2005 22:37
Location: Svedska

#249

Post by callmethebreeeze »

ideali su fina stvar. obama je zelen, mislim da bi najbolje bilo da hilary bude predsjednica, a obama vice.predsjednik, ali ima lijepu zenu :D
User avatar
pitt
Posts: 27093
Joined: 03/12/2002 00:00
Location: Steelers Nation

#250

Post by pitt »

callmethebreeeze wrote:ideali su fina stvar. obama je zelen, mislim da bi najbolje bilo da hilary bude predsjednica, a obama vice.predsjednik, ali ima lijepu zenu :D
Dabogda ni cistacica ne bila u bijeloj kuci :D:D Bjezi ti ba grijesniche :D:D ne trebaju nam glasovi od rainbow alliance :D:D:D
Last edited by pitt on 09/01/2008 22:17, edited 1 time in total.
Post Reply