Obama i SAD (2008-2016)

Post Reply
User avatar
jeza u ledja
Posts: 45273
Joined: 29/12/2005 01:20

#1 Obama i SAD (2008-2016)

Post by jeza u ledja »

Eh, sutra/danas pocinju 'primaries' ili ti stranacki izbori za predsjednickog kandidata u Americi. Prva drzava u kojoj se odrzavaju isti je Iowa, nekoliko dana poslije New Hampsihire, pa South Carolina, itd itd do februara kada glasaju velike drzave poput Californie, Floride, itd.

Ovo su do sada jedni od najinteresantnijih izbora jer imamo veliki broj kandidata od kojih nijedan po svoj prilici nije daleko ispred ostalih. Cak sta vise u svim anketama u Iowi po 2-3 kandidata iz svake stranke su sto bi rekli neck-and-neck.

U Demokratskoj stranci glavni kandidati su Hillary Clinton, Barack Obama i John Edwards i u Iowi i u cijeloj zemlji. Niko ne zna ko od ovih ljudi ima prednost.

Kod Republikanaca glavni kandidati u Iowi su Mike Huckabee i Mitt Romney, ali na nivou cijele zemlje Rudi Giuilani, pa cak i John McCain, a mozda i Ron Paul(?!)

Sta mislite, ko ce kako s kim kada? Ko su vasi glavni favoriti, ako ih imate? Ko bi mogao biti najbolji protivnik republikanskim kandidatima i kojim?

Moj izbor je Obama, za sada.
Za Republikance ne glasam, ali mi se svidjaju Ron Paul i John McCain.

Evo malog opisa svih ovih pobrojanih:

Hillary Clinton

Image

Sta reci, sve se o njoj zna. Senatorica iz New Yorka, ima izuzetno popularnog muza. Poprilicno je iskusna i 'nako centrista sto bi se reklo. Najveca mana joj je ukocenost, pored toga sto je jel zena. :-?

Barack Obama

Image

Ili mozda bolje Barack Hussein Obama :D . Crnac - predsjednik? Sa ovakvim imenom? Ja sam bio zagrijan za njega pravo, ali i on mi je nekako samo prica prica...Jedan je od najmladjih senatora, iz Illi-Nojza. Prica o nekoj promjeni, pa eto. :-? Ali crnac?

John Edwards

Image

Pravi pretty boy. Senator iz Juzne Karolajne. Ako ga se sjecate 2004-e je bio potpredsjednicki kandidat Kerryju. Pocinje mi se dopadati njegova socijalna prica. Mislim da je najljevlje okrenut od ove trojke. Bio je ubjedljivo iza ovo dvoje iznad donedavno, ali evo sad ispada da je tu negdje.

Mitt Romney

Image

Bljak. Truli bogatun, nekadasnji guverner Massachusettsa (ili je jos uvijek?). Mormon! :-? Ma ko ce mormona izabrat? Beze, tipicni republikanac.

Mike Huckabee

Image

Lik se pojavio niodkuda, i pridobio sipmatije sa tipicnom konzervativnom pricom, religija, kriz, abortus. :roll: Bivsi svestenik, poslije guverner Clintonovog Arkansasa. Nako, nije on toliko los.....ma...who am I kidding?

John McCain

Image

Senator iz Arizone. Jedna od najpozitivnijih faca iz GOP. Bio je glavni protivnik Bushu na istim ovim izborima 2000-e, kad ga je Bush oblatio samo tako. Inace velika zvjerka u Washingtonu sto se tice spoljne politike. Od svih ovih glavnih kandidata jedino mu donekle moze Clintonova parirati. Jako pozitivan lik, ali podrzava rat u Iraku, tako da. :roll:

Rudi Giuliani

Image

Bivsi gradonacelnik New Yorka koji se proslavio 9/11 (ne znam ni ja cime?!). Navodno je glavni kandidat Republikanaca u ovim vecim (liberalnijim) drzavama, ali ja nesto ne vjerujem da ce pravi Republikanci glasati za njega. Suvise je liberalan. S druge strane, glave su mu fraze 'islamic terrorism' i sl. :-)

And last but not least

Ron Paul

Image

Kongresmen iz Texasa. Mozda nije medju glavnim kandidatima, ali ipak neki misle da bi mogao imati sanse. Covjek je totalno drukciji od svih kandidata. Hoce skroz da smanji uticaj Washigtona, izrazito je anti-rat u Iraku, cak vise od mnogih Demokrata. Izrazito je protiv bilo kakvih vrsta taxi, protiv uplitanja drzave u zivot ljudi, ma ono skroz libertarijanac, maltene anarhist. Ima 'following' mladih ljudi, ali privlaci veliki broj najcudnijih kombinacija od antiratnih grupa do pro-gun law grupa, od socijalnih ultrakonzervativaca do hipicara.

Jedan od ovih ljudi ce u novembru postati novi predsjednik SAD. Sto je meni zanimljivo je da nijedan nije ni slican Bushu niti ima ikakve veze sa kruzokom ljudi oko njega. Druga jako interesantna stvar je sto imamo zenu, crnca i mormona kao jedne od najozbiljnijih pretendenata. Onda imamo McCaina koji se poprilicno razlikuje od prosjecnih Republikanaca, kao i Giulianija, Republikanca iz NYC(?!), te Edwardsa, Demokratu iz 'deep South' kao velikog socijalistu.

Vrlo zanimljivo.
Pa eto, igre pocinju danas. Kokice su spremne, CNN upaljen. 8-)

:D
Last edited by jeza u ledja on 28/10/2013 17:01, edited 6 times in total.
location
Posts: 451
Joined: 24/04/2007 08:07

#2

Post by location »

Amerikanski? Zar nije tacnije reci Americki?

Hilary mi ide na zadnji zivac. Barack je cool, bivsi Musliman. Deda mu imam bio, ali on je presao na kriscanstvo. Mora da mu je neka baba gatara rekla da to mjenja ako misli biti neko i nesto u politicu :)

Od republikanaca Romney ili Huckabee. Ali ne vjerujem da ce Huckabee uspjeti da odrzi momentum poslije Iowa i New Hampshire. McCain mi je bio drag prije ali ne vise. Giuliani je isto onako dobar. Ako kojim slucajem bude borba izmedju Giuliani i Hillary glasam za Rudi. U stvari bilo koji republikanac protiv Hillary, ja glasam za republikanca.
User avatar
jeza u ledja
Posts: 45273
Joined: 29/12/2005 01:20

#3

Post by jeza u ledja »

location wrote:Amerikanski? Zar nije tacnije reci Americki?
.
:D


Meni su svi bolji od Busha. Ko god da bude dobro je, samo sto prije da se kutarisemo onog kretena. Najgori od ovih mi je Romney.

Inace, mnogi ljudi ne mogu smislit Hillary, ja ne kontam sto. Ali ono, pravi fenomen. Cak i neki zakleti anti-Republikanci bi prije glasali za njih nego za Clintonovu.
User avatar
pike
Posts: 921
Joined: 02/12/2004 05:21
Location: Canada

#4

Post by pike »

Ma jeste vala ona Clinton odvratna, a ne znam ni ja sto, jedino sto je drzi kod mnogih ljudi ukljucujuci i mene je njen muz. On bi tu imo dosta uticaja kao i "njegovi" ljudi sto uopse ne bi bilo lose.

McCain je star i ko grobar, ja ga josd nisa vidi da se nasmijo.

Huckabee racuna na one umne bolesnike evageliste, ono lik je sarmantan i sve samo se uopste ne slazem sa njim ni po jednom pitanju.

Gulani je najmanje zlo (uz ron paul-a) iz republikanske stranke tako da bolje i on nego Mitt Romney :x uh o njemu cu ispod :x

Mitt Romney gadan nenormalno, najmrzi politicar kojeg sam ikad vidio. Pripada nekoj degenskoj sekti koja je do 1970 bila poznata kao rasisticka organizacija. Nije mi jasno kako ga niko ne pita nista o tome :roll: mislim sobzirom da je njegova familija jedna od glavnih poglavara ili sta su vec. Uhvacen je da laze nekoliko puta, podrzava maltretiranje zatvorenika itd... da nenabrajam sve gadosti ovog maloumnog idiota. Ausput i frizura mu je hocu povratit kad ga vidim kolko je ljigav.

Da ne pisem sad referat ovdje u jednom postu o demokratama cu kasnije :D
zlatan01
Posts: 1176
Joined: 23/08/2006 16:29
Location: Halmstad

#5

Post by zlatan01 »

location wrote:Amerikanski? Zar nije tacnije reci Americki?

Hilary mi ide na zadnji zivac. Barack je cool, bivsi Musliman. Deda mu imam bio, ali on je presao na kriscanstvo. Mora da mu je neka baba gatara rekla da to mjenja ako misli biti neko i nesto u politicu :)

Od republikanaca Romney ili Huckabee. Ali ne vjerujem da ce Huckabee uspjeti da odrzi momentum poslije Iowa i New Hampshire. McCain mi je bio drag prije ali ne vise. Giuliani je isto onako dobar. Ako kojim slucajem bude borba izmedju Giuliani i Hillary glasam za Rudi. U stvari bilo koji republikanac protiv Hillary, ja glasam za republikanca.
Samo naprijed pa ces dobiti jos vecu budalu za predsjednika i imati cetiri godine da se kajes...
User avatar
DobroJutroKolumbo
Posts: 1994
Joined: 19/10/2006 10:20
Location: BiH , 71000 Sarajevo , Eglema-beglema 123
Contact:

#6

Post by DobroJutroKolumbo »

Evo ja u BiH cekam USA drzavljanstvo , pa cu onda razmisliti za koga cu glasati...Hmmmmmm da vidimo... :D :D :D :lol: :lol: :lol: :lol: Dajem glas za drzavljanstvo USA i nas jos najmanje milion u BiH... :D :D :D :lol: :lol: :lol: Sifra : Nikaragva
User avatar
jeza u ledja
Posts: 45273
Joined: 29/12/2005 01:20

#7

Post by jeza u ledja »

Sinoc Huckabee na Jay Leno. Kaze hoce da ukine IRS kompletno. :shock: Kao da ne bude uopste poreza na plate vec da drzava ubire porez na prodaju. :-? Sto neko rece nako lik je simpatican, mada u sustini najslicniji je Bushovoj politici, barem sto se tice socijalne konzervative. Ali cim nema para to znaci da iza njega ne stoje kojekakvi naftaski lobiji i slicno, a to je dobro. :) Medjutim, mediji su ga napali pravo u zadnjih 7 dana, bojim se da ce pasti plaho kao Dean 2004-e.

Sinoc po anketama u Iowi na Demokratskoj strani: Clinton 29%, Obama 27% i Edwards 25%. Kod Republikanaca Huckabee 29%, Romney 28%. Pravo blizu. Inace ovo 'glasanje' u Iowi nije u stvari glasanje vec kao gradski sastanak, gdje se ljudi skupe i onda se podjele u grupice ko hoce gdje. Pa onda glasaju jos jednom da bi eliminisali ove koji nemaju dovoljno boba. Tako da je to puno nagovaranja, dozivanja i buke. Inace ovdje glasa manje od 10% stanovnika Iowe :roll: , svega 200-300k gradjana.

Veceras prvi rezultati. :)
location
Posts: 451
Joined: 24/04/2007 08:07

#8

Post by location »

Hillary mi se ne svidja jer mjenja dlaku ko vuk. Znam da svako u politici to radi, ali mi se ona ne svidja. 2001 sam imao respekt za nju ali vise ne. Barack je jedini od demokrata koji moze da pruzi borbu republikancima isto kao Hillary. Samo ako ona bude predjsednica boli ce me glava isto ko sa Bush. Nema veze ko je njen muz.
User avatar
karabaja-x
Posts: 2051
Joined: 02/02/2007 04:54
Location: mangala mangala (ako ste a big fish in a small pond, morate adoptirat a low key profile)

#9

Post by karabaja-x »

ko god da bude, mene vala neće nimalo glava bolit
User avatar
Hantraga
Posts: 3358
Joined: 19/10/2006 18:13
Location: Sent Lujis

#10

Post by Hantraga »

Dajem Clintonovki prednost iz razloga sto ima iskustva, pogotovo po pitanju vanjske politike...

USA se zamjerila sa gotovo cjelim svijetom, a dok je Clinton bio predsjednik, bilo je prilicno obrnuto..Tako da tu vidim sansu, da ona moze da vrati USA, da bude uticajna zemlja u svijetu, kao sto je nekad bila...

Obama, nije los, ali je neiskusan, za njega bi glasao mozda za 4-8 godina...

po pitanju unutrasnje politike, svi seru na izborima, akao obicno, poslije ne uspiju da provale kongres, da naprave bilo kakve promjene.

Umoran sam od tipicnog stereotipa americkog predjsednika, kao sto je Edwards, ugladjeni bjelac sa laznim kezom...

Nedaj boze da Gulliani pobjedi, za mene je on gori od Busha...

Treba nesto novo, zena ili crnac... :D
User avatar
StLouis
Posts: 2969
Joined: 07/03/2004 00:00
Location: USA

#11

Post by StLouis »

Hantraga wrote:Dajem Clintonovki prednost iz razloga sto ima iskustva, pogotovo po pitanju vanjske politike...

USA se zamjerila sa gotovo cjelim svijetom, a dok je Clinton bio predsjednik, bilo je prilicno obrnuto..Tako da tu vidim sansu, da ona moze da vrati USA, da bude uticajna zemlja u svijetu, kao sto je nekad bila...

Obama, nije los, ali je neiskusan, za njega bi glasao mozda za 4-8 godina...

po pitanju unutrasnje politike, svi seru na izborima, akao obicno, poslije ne uspiju da provale kongres, da naprave bilo kakve promjene.

Umoran sam od tipicnog stereotipa americkog predjsednika, kao sto je Edwards, ugladjeni bjelac sa laznim kezom...Nedaj boze da Gulliani pobjedi, za mene je on gori od Busha...

Treba nesto novo, zena ili crnac... :D
Dijelim misljenje komsija. :)

Hillary jest da je ustagoljena, ali za nijansu je ozbiljnija od ostatka kandidata. Treba biti pametan pa se odluciti, a ja cu svoj glas dati Hillary. I mislim da je jako vazno da demokrate pobijede ovog puta jer u ovoj zemlji vec poodavno stvari idu naopako.
User avatar
pitt
Posts: 27093
Joined: 03/12/2002 00:00
Location: Steelers Nation

#12

Post by pitt »

Hantraga wrote:Dajem Clintonovki prednost iz razloga sto ima iskustva, pogotovo po pitanju vanjske politike...

USA se zamjerila sa gotovo cjelim svijetom, a dok je Clinton bio predsjednik, bilo je prilicno obrnuto..Tako da tu vidim sansu, da ona moze da vrati USA, da bude uticajna zemlja u svijetu, kao sto je nekad bila...

Obama, nije los, ali je neiskusan, za njega bi glasao mozda za 4-8 godina...

po pitanju unutrasnje politike, svi seru na izborima, akao obicno, poslije ne uspiju da provale kongres, da naprave bilo kakve promjene.

Umoran sam od tipicnog stereotipa americkog predjsednika, kao sto je Edwards, ugladjeni bjelac sa laznim kezom...

Nedaj boze da Gulliani pobjedi, za mene je on gori od Busha...

Treba nesto novo, zena ili crnac... :D
Dok je klinton bio predsjednik....da......al kakve to veze ima sa njom i kakvog to ona iskustva ima sto se tice vanjske politike? Sve da ona i bude predsjednik (gluho i daleko bilo) mislis da ce ona dopustiti bilu da ima neku vecu ulogu. On njoj jeste najveci asset ali i najveca liability.
User avatar
danas
Posts: 18796
Joined: 11/03/2005 19:40
Location: 10th circle...

#13

Post by danas »

pitt wrote:Sve da ona i bude predsjednik (gluho i daleko bilo)...
go husein, go :D :D :D :D
User avatar
StLouis
Posts: 2969
Joined: 07/03/2004 00:00
Location: USA

#14

Post by StLouis »

pitt wrote:
Hantraga wrote:Dajem Clintonovki prednost iz razloga sto ima iskustva, pogotovo po pitanju vanjske politike...

USA se zamjerila sa gotovo cjelim svijetom, a dok je Clinton bio predsjednik, bilo je prilicno obrnuto..Tako da tu vidim sansu, da ona moze da vrati USA, da bude uticajna zemlja u svijetu, kao sto je nekad bila...

Obama, nije los, ali je neiskusan, za njega bi glasao mozda za 4-8 godina...

po pitanju unutrasnje politike, svi seru na izborima, akao obicno, poslije ne uspiju da provale kongres, da naprave bilo kakve promjene.

Umoran sam od tipicnog stereotipa americkog predjsednika, kao sto je Edwards, ugladjeni bjelac sa laznim kezom...

Nedaj boze da Gulliani pobjedi, za mene je on gori od Busha...

Treba nesto novo, zena ili crnac... :D
Dok je klinton bio predsjednik....da......al kakve to veze ima sa njom i kakvog to ona iskustva ima sto se tice vanjske politike? Sve da ona i bude predsjednik (gluho i daleko bilo) mislis da ce ona dopustiti bilu da ima neku vecu ulogu. On njoj jeste najveci asset ali i najveca liability.
Slusat ce ona Bila, i on je nju :D
User avatar
pitt
Posts: 27093
Joined: 03/12/2002 00:00
Location: Steelers Nation

#15

Post by pitt »

jasta ce........koga to ona rospija jos slusa :D:D Bush je poceo svjetske ratove....ova bi mogla jedan gradjanski :D:D
walkabout
Posts: 7869
Joined: 19/05/2007 00:46

#16

Post by walkabout »

Zasto ja ne mogu da se otresem utiska da su izbori odluceni vec 2004-te... :roll:
shadow
Posts: 1631
Joined: 18/12/2005 14:54
Location: Charles River

#17

Post by shadow »

Edwards je tek ubacio u petu brzinu, nadam se da nije prekasno.
User avatar
StLouis
Posts: 2969
Joined: 07/03/2004 00:00
Location: USA

#18

Post by StLouis »

O Iowi zivi veliki broj bosanaca[mislim da ih ima u Des Moines i jos jednom gradicu gdje skoro cine vecinu] ne znam da li njihovi glasovi mogu pomoci[skoro svi imaju pravo glasa] Hantraga, da li znas nesto o ovom...?
User avatar
pitt
Posts: 27093
Joined: 03/12/2002 00:00
Location: Steelers Nation

#19

Post by pitt »

StLouis wrote:O Iowi zivi veliki broj bosanaca[mislim da ih ima u Des Moines i jos jednom gradicu gdje skoro cine vecinu] ne znam da li njihovi glasovi mogu pomoci[skoro svi imaju pravo glasa] Hantraga, da li znas nesto o ovom...?
ima babinih koliko hoces....rade po nekakvim klaonicama :D:D:D ma u Iowi se samo ba ubjedjuje.....ko je najbolji kandidat i ko od manje popularnih prelazi u drugi tabor.
User avatar
danas
Posts: 18796
Joined: 11/03/2005 19:40
Location: 10th circle...

#20

Post by danas »

NY TIMES
December 31, 2007
Editorial
Looking at America

There are too many moments these days when we cannot recognize our country. Sunday was one of them, as we read the account in The Times of how men in some of the most trusted posts in the nation plotted to cover up the torture of prisoners by Central Intelligence Agency interrogators by destroying videotapes of their sickening behavior. It was impossible to see the founding principles of the greatest democracy in the contempt these men and their bosses showed for the Constitution, the rule of law and human decency.

It was not the first time in recent years we’ve felt this horror, this sorrowful sense of estrangement, not nearly. This sort of lawless behavior has become standard practice since Sept. 11, 2001.

The country and much of the world was rightly and profoundly frightened by the single-minded hatred and ingenuity displayed by this new enemy. But there is no excuse for how President Bush and his advisers panicked — how they forgot that it is their responsibility to protect American lives and American ideals, that there really is no safety for Americans or their country when those ideals are sacrificed.

Out of panic and ideology, President Bush squandered America’s position of moral and political leadership, swept aside international institutions and treaties, sullied America’s global image, and trampled on the constitutional pillars that have supported our democracy through the most terrifying and challenging times. These policies have fed the world’s anger and alienation and have not made any of us safer.

In the years since 9/11, we have seen American soldiers abuse, sexually humiliate, torment and murder prisoners in Afghanistan and Iraq. A few have been punished, but their leaders have never been called to account. We have seen mercenaries gun down Iraqi civilians with no fear of prosecution. We have seen the president, sworn to defend the Constitution, turn his powers on his own citizens, authorizing the intelligence agencies to spy on Americans, wiretapping phones and intercepting international e-mail messages without a warrant.

We have read accounts of how the government’s top lawyers huddled in secret after the attacks in New York and Washington and plotted ways to circumvent the Geneva Conventions — and both American and international law — to hold anyone the president chose indefinitely without charges or judicial review.

Those same lawyers then twisted other laws beyond recognition to allow Mr. Bush to turn intelligence agents into torturers, to force doctors to abdicate their professional oaths and responsibilities to prepare prisoners for abuse, and then to monitor the torment to make sure it didn’t go just a bit too far and actually kill them.

The White House used the fear of terrorism and the sense of national unity to ram laws through Congress that gave law-enforcement agencies far more power than they truly needed to respond to the threat — and at the same time fulfilled the imperial fantasies of Vice President Dick Cheney and others determined to use the tragedy of 9/11 to arrogate as much power as they could.

Hundreds of men, swept up on the battlefields of Afghanistan and Iraq, were thrown into a prison in Guantánamo Bay, Cuba, so that the White House could claim they were beyond the reach of American laws. Prisoners are held there with no hope of real justice, only the chance to face a kangaroo court where evidence and the names of their accusers are kept secret, and where they are not permitted to talk about the abuse they have suffered at the hands of American jailers.

In other foreign lands, the C.I.A. set up secret jails where “high-value detainees” were subjected to ever more barbaric acts, including simulated drowning. These crimes were videotaped, so that “experts” could watch them, and then the videotapes were destroyed, after consultation with the White House, in the hope that Americans would never know.

The C.I.A. contracted out its inhumanity to nations with no respect for life or law, sending prisoners — some of them innocents kidnapped on street corners and in airports — to be tortured into making false confessions, or until it was clear they had nothing to say and so were let go without any apology or hope of redress.

These are not the only shocking abuses of President Bush’s two terms in office, made in the name of fighting terrorism. There is much more — so much that the next president will have a full agenda simply discovering all the wrongs that have been done and then righting them.

We can only hope that this time, unlike 2004, American voters will have the wisdom to grant the awesome powers of the presidency to someone who has the integrity, principle and decency to use them honorably. Then when we look in the mirror as a nation, we will see, once again, the reflection of the United States of America.
User avatar
pitt
Posts: 27093
Joined: 03/12/2002 00:00
Location: Steelers Nation

#21

Post by pitt »

eno sad......ko ba jos cita te komunisticko-liberalne novine :D:D:D
FFK as Lucy01
Posts: 3336
Joined: 20/04/2005 17:57
Location: USA

#22

Post by FFK as Lucy01 »

Bez obzira ko pobijedi, cinjenice su sljedece:

-USA iako jedna od najbogatijih zemalja na svijetu, ima najlosije socijalne programe na svijetu
-Hladni rat je davno zavrsen, ali Amerika i dalje iz drzavnog budzeta cak 62% odvaja za vojne potrebe
- Zdravstvena zastita....bolje da ne pocinjem
-Social Security-jedna od bitnih stvari koje je administracija syebala, da prostite, jos za vrijeme Vijetnamskog rata, a svaka naredna odbila da popravi
-Drzavni deficit ogroman, budzet opet neizbalansiran....dugujemo i noge i ruke Kini i Indiji
-O spoljnoj politici i kako su ugledu USA Bushici i Cejnici dohakali ne bih ovom prilikom
- I jos mnogo toga (okolis i globalno zagrijavanje, farmaceutska industrija, nelegalno useljavanje.....bla, bla...)

Od svih gore nabrojanih stvari, nijedna se nece bitno promijeniti bez obzira ko bude izabran, osim budzeta i spoljne politike.
Dakle, isto sranje-drugo pakovanje. Yebes vise i visepartijski sistem u kojem dominiraju 2 partije i samo se smjenjuju na vlasti.

Mislim da je jedina dobra stvar koju je ova Bushova vladavina donijela, ta sto ce Ameri malo vise paznje da obrate za koga glasaju (bar oni sa kojima se moze razumno raspravljati; oni "slijepi i gluhi" koji text-massage Bogu direktno su svakako izgubljeni).
novljanin03
Posts: 42
Joined: 27/08/2007 19:28

#23

Post by novljanin03 »

FFK as Lucy01 wrote:Bez obzira ko pobijedi, cinjenice su sljedece:

-USA iako jedna od najbogatijih zemalja na svijetu, ima najlosije socijalne programe na svijetu
-Hladni rat je davno zavrsen, ali Amerika i dalje iz drzavnog budzeta cak 62% odvaja za vojne potrebe
- Zdravstvena zastita....bolje da ne pocinjem
-Social Security-jedna od bitnih stvari koje je administracija syebala, da prostite, jos za vrijeme Vijetnamskog rata, a svaka naredna odbila da popravi
-Drzavni deficit ogroman, budzet opet neizbalansiran....dugujemo i noge i ruke Kini i Indiji
-O spoljnoj politici i kako su ugledu USA Bushici i Cejnici dohakali ne bih ovom prilikom
- I jos mnogo toga (okolis i globalno zagrijavanje, farmaceutska industrija, nelegalno useljavanje.....bla, bla...)

Od svih gore nabrojanih stvari, nijedna se nece bitno promijeniti bez obzira ko bude izabran, osim budzeta i spoljne politike.
Dakle, isto sranje-drugo pakovanje. Yebes vise i visepartijski sistem u kojem dominiraju 2 partije i samo se smjenjuju na vlasti.

Mislim da je jedina dobra stvar koju je ova Bushova vladavina donijela, ta sto ce Ameri malo vise paznje da obrate za koga glasaju (bar oni sa kojima se moze razumno raspravljati; oni "slijepi i gluhi" koji text-massage Bogu direktno su svakako izgubljeni).
sve tacno, i to niko nece promeniti , ni demokrate ni republikanci ...
User avatar
Skyfox
Posts: 7489
Joined: 27/09/2003 00:00
Location: Selo Strumfova

#24

Post by Skyfox »

FFK as Lucy01 wrote:Mislim da je jedina dobra stvar koju je ova Bushova vladavina donijela, ta sto ce Ameri malo vise paznje da obrate za koga glasaju (bar oni sa kojima se moze razumno raspravljati; oni "slijepi i gluhi" koji text-massage Bogu direktno su svakako izgubljeni).
Ako nisu obratili paznju nakon prvog Bushovog mandata nece ni sada. Zar nisu 4 godine dovoljne??? Ocigledno nisu...

Ko god postane predsjenik ceka ga tezak zadatak... Ja bih glasao za Clintonku...
User avatar
StLouis
Posts: 2969
Joined: 07/03/2004 00:00
Location: USA

#25

Post by StLouis »

novljanin03 wrote:
FFK as Lucy01 wrote:Bez obzira ko pobijedi, cinjenice su sljedece:

-USA iako jedna od najbogatijih zemalja na svijetu, ima najlosije socijalne programe na svijetu
-Hladni rat je davno zavrsen, ali Amerika i dalje iz drzavnog budzeta cak 62% odvaja za vojne potrebe
- Zdravstvena zastita....bolje da ne pocinjem
-Social Security-jedna od bitnih stvari koje je administracija syebala, da prostite, jos za vrijeme Vijetnamskog rata, a svaka naredna odbila da popravi
-Drzavni deficit ogroman, budzet opet neizbalansiran....dugujemo i noge i ruke Kini i Indiji
-O spoljnoj politici i kako su ugledu USA Bushici i Cejnici dohakali ne bih ovom prilikom
- I jos mnogo toga (okolis i globalno zagrijavanje, farmaceutska industrija, nelegalno useljavanje.....bla, bla...)

Od svih gore nabrojanih stvari, nijedna se nece bitno promijeniti bez obzira ko bude izabran, osim budzeta i spoljne politike.
Dakle, isto sranje-drugo pakovanje. Yebes vise i visepartijski sistem u kojem dominiraju 2 partije i samo se smjenjuju na vlasti.

Mislim da je jedina dobra stvar koju je ova Bushova vladavina donijela, ta sto ce Ameri malo vise paznje da obrate za koga glasaju (bar oni sa kojima se moze razumno raspravljati; oni "slijepi i gluhi" koji text-massage Bogu direktno su svakako izgubljeni).
sve tacno, i to niko nece promeniti , ni demokrate ni republikanci ...
Nazalost, istina. Najpasivniji narod na svijetu. Malo ih je kojih je briga ko je na vlasti i gdje mu novac ide, a i ti koji su zabrinuti su minimilazirani. Mislim da stvari krecu nabolje tj. u smislu da se narod budi i da mu je nakon ere bushizma, nemara i osmogodisnjeg zamazivanja ociju dosta republikanskih obmana. Najcrnje je sto imas samo dvije opcije i oni to zovu demokracijom...?? :-? Imali su sansu napraviti veliki preoktret prije cetiri godine ali su to propustili. Ja se iskreno nadam da ce ovi "toboznji demokrati" barem malo srediti situaciju, a ako ovi drugi ponovo pobijede ja se selim za Kanadu. Hillary je najbolji izbor za USA[barem za sada.]
Post Reply