O Pejgamberu, alejhi-salatu we selam

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#1 O Pejgamberu, alejhi-salatu we selam

Post by arzuhal »

Obzirom da ulazimo u Rebi'ul-evvel, a da je sutra ponedjeljak - dan u sedmici u kojem se rodio Miljenik, alejhi-selam -osjetih naku potrebu da otvorim ovu temu :)
Samo imam želju da ovdje, barem tokom ovog mjeseca, čujemo nešto o našem Pejgamberu, salavatullahi alejhi we selamuh.
Ajeti-kerim koji govori o njemu, hadisi-šerif, neki stih, ilahija..bilo što :)
Ne otvaram ovu temu da bismo tek citirali hadise - takva tema već postoji. Nego, onako...neke momente iz njegova života, naša razmišljanja o njemu, naš odnos prema njemu, a i njegov prema nama :)

Ja najviše volim proučiti, na sabahskom namazu, sure Wed-Duha i Elem nešrah leke jer su to dvije sure radosnice koje su pomogle i bodrile Muhammeda, alejhi-selam, kada mu je bilo teško. Volim, eto, sa njima počet ponedjeljak i cijelu heftu.

A noćas mi naumpade, a to sam negdje čitao, kako je neko sanjao Ebu Leheba. I sanjao ga je u užasnom stanju. Upitao je taj Ebu Leheba šta je Allah učinio sa njim, pa je Ebu Leheb odgovorio kako je u neprestanim mukama u kaburu...
- Ima samo jedan tren kada sam pošteđen tih muka i to je jedan tren ponedjeljkom. To je samo zbog toga što sam se iskreno obradovao vijesti kada su mi javili da se rodio Muhammed.

User avatar
ljubav_aha
Posts: 15082
Joined: 03/04/2008 19:25
Location: TURKISH COFFEEBATH

#2 Re: O Pejgamberu, alejhi-salatu we selam

Post by ljubav_aha »

kojim su danima rodjeni ostali Boziji Poslanici :?:
HomeArt
Posts: 2076
Joined: 02/09/2004 13:33
Location: Hrasno Hill :)

#3 Re: O Pejgamberu, alejhi-salatu we selam

Post by HomeArt »

Bez da se kopijaju vise izbjedjeli clanci raznoraznih "shejhova" meni je prva asocijacija na Poslanika, a.s., skromnost.
User avatar
Ahmmed
Posts: 4274
Joined: 21/09/2005 22:28

#4 Re: O Pejgamberu, alejhi-salatu we selam

Post by Ahmmed »

http://www.youtube.com/watch?v=l6215H7G1kc


Selam alejk, Ya Resulullah :)
User avatar
kamen spoticanja
Posts: 13126
Joined: 08/11/2009 15:29
Location: na tragu za Istinom

#5 Re: O Pejgamberu, alejhi-salatu we selam

Post by kamen spoticanja »

o arzuhal da te Allah nagradi :)
samo kao i uvijek postavis letvicu jako visoko,mnogo je tesko kazati nesto poslije tvojih postova :thumbup:
selam ya Resulallah!!!
User avatar
mali Ninja
Posts: 2130
Joined: 22/09/2007 21:10

#6 Re: O Pejgamberu, alejhi-salatu we selam

Post by mali Ninja »

kamen spoticanja wrote:o arzuhal da te Allah nagradi :)
samo kao i uvijek postavis letvicu jako visoko,mnogo je tesko kazati nesto poslije tvojih postova :thumbup:
selam ya Resulallah!!!
eto, tako bih i ja rekao :)

:thumbup:
KenCo
Posts: 337
Joined: 25/12/2008 02:47

#7 Re: O Pejgamberu, alejhi-salatu we selam

Post by KenCo »

da li se zna datum kada je Muhamed a.s. rodjen? pretpostavljam da se to racuna po lunarnom kalendaru ?
silm
Posts: 232
Joined: 07/03/2007 07:45

#8 Re: O Pejgamberu, alejhi-salatu we selam

Post by silm »

Film "Medina" koji na visokim stepenima emocionalnog progovara prica o zivotnom udesu i boli i ceznji za Pejgamberom i mirisom zemlje medinske:
http://video.google.com/videoplay?docid ... 3032102947
albert007
Posts: 25
Joined: 07/01/2010 05:15

#9 Re: O Pejgamberu, alejhi-salatu we selam

Post by albert007 »

Moze li mi iko objasniti zasto u tekijama, konkretno "naksibendijskim" se PRIVIDNO, kazem prividno jer imam takvu percepciju, vise "paznje" pridaje Muhammedu s.a.v.s nego Allahu dž.š. ? Ko zna i ko je vidio moze mi odgovoriti, a ko nije neka ode i nek vidi, ima ih dosta u BiH... stvarno cudno da granici sa idolopoklonstvom..
User avatar
Ahmmed
Posts: 4274
Joined: 21/09/2005 22:28

#10 Re: O Pejgamberu, alejhi-salatu we selam

Post by Ahmmed »

KenCo wrote:da li se zna datum kada je Muhamed a.s. rodjen? pretpostavljam da se to racuna po lunarnom kalendaru ?
20 ili 22 april 571, po Isa a.s., što odgovara 9.rebiul-evvelu,mjesecu lunarnoga kalendara.
User avatar
kamen spoticanja
Posts: 13126
Joined: 08/11/2009 15:29
Location: na tragu za Istinom

#11 Re: O Pejgamberu, alejhi-salatu we selam

Post by kamen spoticanja »

albert uz duzno postovanje zamolio bih te da ovo pitanje postavis na temu "pitanja za one koje poznaju islam"
da nam se jedna ovakva tema ne truje bespotrebnim raspravama i ne razvodnjava na ovaj nacin
hajd ako ti nije zahmet edituj post a isti napisi na pomenutu temu,neko ce ti vec odgovoriti,ako te takvo sto zanima
selam
User avatar
ljubav_aha
Posts: 15082
Joined: 03/04/2008 19:25
Location: TURKISH COFFEEBATH

#13 Re: O Pejgamberu, alejhi-salatu we selam

Post by ljubav_aha »

Ahmmed wrote:
KenCo wrote:da li se zna datum kada je Muhamed a.s. rodjen? pretpostavljam da se to racuna po lunarnom kalendaru ?
20 ili 22 april 571, po Isa a.s., što odgovara 9.rebiul-evvelu,mjesecu lunarnoga kalendara.

sto je izvor informacija :?:
KenCo
Posts: 337
Joined: 25/12/2008 02:47

#14 Re: O Pejgamberu, alejhi-salatu we selam

Post by KenCo »

Ahmmed wrote:
KenCo wrote:da li se zna datum kada je Muhamed a.s. rodjen? pretpostavljam da se to racuna po lunarnom kalendaru ?
20 ili 22 april 571, po Isa a.s., što odgovara 9.rebiul-evvelu,mjesecu lunarnoga kalendara.
onda se njegov rodjendan obiljezava u aprili ili po lunarnom kalendaru ? sto znaci da je svake godine u drugo doba rodjendan...

mozda se cini bezveze pitanje,ali nesto me interesuje,hvala na dogovoru :)
User avatar
Ahmmed
Posts: 4274
Joined: 21/09/2005 22:28

#15 Re: O Pejgamberu, alejhi-salatu we selam

Post by Ahmmed »

KenCo wrote:
Ahmmed wrote:
KenCo wrote:da li se zna datum kada je Muhamed a.s. rodjen? pretpostavljam da se to racuna po lunarnom kalendaru ?
20 ili 22 april 571, po Isa a.s., što odgovara 9.rebiul-evvelu,mjesecu lunarnoga kalendara.
onda se njegov rodjendan obiljezava u aprili ili po lunarnom kalendaru ? sto znaci da je svake godine u drugo doba rodjendan...

mozda se cini bezveze pitanje,ali nesto me interesuje,hvala na dogovoru :)
Obiljeva se po lunarnom kalendaru, tako da se njegov rođendan , kad govorimo o gregorijanskom kalendaru, obilježava sa određenom razlikom, u prosjeku desetak dana.I nema bezveze pitanja :)
User avatar
kamen spoticanja
Posts: 13126
Joined: 08/11/2009 15:29
Location: na tragu za Istinom

#16 Re: O Pejgamberu, alejhi-salatu we selam

Post by kamen spoticanja »

ljubav_aha wrote:
Ahmmed wrote:
KenCo wrote:da li se zna datum kada je Muhamed a.s. rodjen? pretpostavljam da se to racuna po lunarnom kalendaru ?
20 ili 22 april 571, po Isa a.s., što odgovara 9.rebiul-evvelu,mjesecu lunarnoga kalendara.

sto je izvor informacija :?:
mislim da se brat ahmmed malo preracunao u brojkama,no nije toliko i bitno
evo ti jedan odgovor s izvorom :-)

O MEVLUDU,

ROĐENDANU POSLANIKA MUHAMMEDA

U ime Allaha, Svemilosnog, Milostivog!

U ime Allaha, Svemilosnog, Milostivog!

Hvala Allahu, Gospodaru svih svjetova, Svemilosnom Milostivom. Vladaru Sudnjeg dana. Donosim salavat i selam Muhammedu, ‘alejhis-selam, njegovom Ehli-bejtu, ashabima i svima koji budu slijedili njegovu uputu do Sudnjeg dana.

Allahov Poslanik Muhammed, ‘alejhis-selam, rođen je 12. rebiu-l-evvela, tačno 50 dana nakon znamenitog događaja pokušaja rušenja Kjabe (amu-l-fil - Slonova godina), o čemu se govori u suri El-Fil, 570. godine po kršćanskom načinu računanja vremena. Otac mu je Abdullah ibn-Abdulmutalib, a majka Amina bint-Vehb. Njegovo rođenje je, prema mišljenju većine islamskih historičara i učenjaka, bilo u svitanje zore u ponedjeljak.

Muslim je zabilježio predaju od-Ebi Katadeta u kojoj se navodi da je Resulullah, ‘alejhis-selam, upitan o postu ponedjeljkom, pa je rekao:

"To je dan u kome sam rođen i dan u kome sam poslan kao poslanik" (Muslim).

U Ahmedovom «Musnedu» od Ibn-Abbasa je zabilježeno da je rekao:

"Allahov Poslanik, ‘alejhis-selam, rođen je u ponedjeljak, poslan kao poslanik u ponedjeljak, Hidžru učinio iz Mekke u ponedjeljak, ušao u Medinu u ponedjeljak i postavio je Hadžeru-l-esved na njegovo mjesto prilikom renoviranja Kjabe u ponedjeljak".

Rođenje Allahova Poslanika Muhammeda, ‘alejhis-selam, bilo je popraćeno neuobičajenim i čudnim pojavama.

Imam Ahmed je zabilježio predaju od Irbada ibn-Sarijete, r. a., da je Allahov Poslanik, ‘alejhis-selam, rekao:

"Ja sam kod Allaha bio zadnji poslanik, a Adem je tek bio u procesu stvaranja od zemlje, a o tome ću vas obavijestiti. Ja sam uistinu rezultat dove Ibrahimove i radosni nagovještaj Isaa, ‘alejhis-selam, i viđenje (ru'ja) koje je vidjela moja majka, jer majke vjerovjasnika su imale viđenja".

«Vjerovjesnikova majka je vidjela nur (svjetlost) kad je rodila Muhammeda kako je obasjao šamske dvorce" (prenose El-Bizzar i Taberani; hafiz ibn-Hadžer je rekao da je ovaj hadis sahih, a i kod Hibbana i El-Hakima).

Muhammed, 'alejhis-selam, odraz je Ibrahimove, ‘alejhis-selam, dove, kad je rekao:

"Naš Gospodaru, pošalji im između njih poslanika koji će im učiti Tvoje ajete".

On je također nagovještaj Isaa, ‘alejhis-selam, u riječima Allahovim:

"I donosim vam radosnu vijest o poslaniku koji će doći poslije mene, a zove se Ahmed».

Nur (svjetlost) koji je viđen prilikom njegovoga rođenja je viđen očnim vidom (rujetu-l-besarijje), dakle stvarna svjetlost, a nije riječ ni okakvoj simbolici. O tome postoji mnoštvo predaja.

Zabilježio je Ebu-Nuajm od Umm Seleme, r. a., od Amine, majke Resulullhove, ‘alejhis-selam, da je rekla:

"Vidjela sam u noći njegovog rođenja svjetlost koja je obasjala dvorce Šama i ja sam ih čak vidjela".

Zabilježio je Muhammed ibn-Sa'd hadis od nekoliko ashaba, među kojima su Ata i Ibn-Abbas, da je Amina bint-Vehb rekla:

"Kad sam ga rodila (misli na svoga sina Muhammeda, ‘alejhis-selam), sa njim je izišla svjetlost (nur) koja je obasjala sve što je između Istoka i Zapada, i on je pao na Zemlju klečeći na koljenima".

Osman ibn ebi el-As je zabilježio od svoje majke Um Osman es-Sekafijjete, čije je puno ime Fatima bint-Abdullah, da je rekla:

"Kad sam prisustvovala Resulullahovom rođenju, kad je on pao po tlima (iz stomaka svoje majke), kuća se napunila svjetlošću. Vidjela sam da su se zvijezde toliko približile da sam pomislila kao da će pasti na mene. Kad ga je rodila Amina, iz nje je izišao nur koja je obasjala svu kuću tako da ja od te svjetlosti nisam ništa drugo vidjela".

El-Bejheki i Ebu Nuajm su zabilježili predaju od Hasana ibn-Sabita, Poslanikovog, ‘alejhis-selam, pjesnika da je rekao:

"Kad sam imao sedam ili osam godina, već sam razumijevao i mogao zapamtiti sve što čujem. Jednoga jutra sam čuo jevreja kako vrištavim glasom poziva: 'O Kurejšije, je li rođeno sinoć kod vas kakvo dijete?' Odgovorili su mu: 'Ne znamo'. Jevrej je rekao: 'Provjerite, uistinu, ove večeri se rodio poslanik ovog ummeta' (prenose El-Hakim i Jakub ibn-Sufjan, sa dobrim senedom, kao što navodi Ibn-Hadžer, autor «Fetha»).

Među čudima koja su se dogodila te večeri je potresanje Kisrovog dvorca i padanje 14 stubova (šerefa) sa njega. U takvom stanju je ostao do naših dana, prema navodima hafiza Ez-Zerkanija. Kisrov dvorac se nije uzdrmao i porušio zbog propusta u gradnji, jer je on izgrađen od veoma tvrdog i kvalitetnog materijala, čije su visina i širina stotinu zira'a. Halifa Harun er-Rešid je pokušavao srušiti taj dvorac, jer je pretpostavljao da je pod njim zakopano veliko blago, ali je bio nemoćan pred tom čvrstom građevinom... Time što se dogodilo u noći rođenja Allahova poslanika Muhammeda, ‘alejhis-selam, Allah, dželle še'nuhu, htio je to učiniti vječitom mu'džizom prema poslaniku Muhammedu, ‘alejhis-selam.

Hafiz ibn-Kesir je, u svome kapitalnom djelu «El-Bidaje», napisao posebno poglavlje o znakovima i čudima koja su se dogodila u noći u kojoj je rođen Muhammed, ‘alejhis-selam. Između ostaloga je naveo:

- Pojava nura (svjetlosti) koji je vidjela njegova majka,

- Njegovo padanje ničice po tlu, okrenute glave prema nebu,

- Prisustvo nura u cijeloj kući, od čega se ništa drugo nije moglo vidjeti,

- Nizak položaj zvjezda te večeri, pa su oni koji su to gledali pomislili da će se zvjezdani strop oboriti na njih,

- Potresanje Kisrovog dvorca i rušenje 14 stubova (šerefeta),

- Gašenje vatre u Perziji koja je prije toga gorila hiljadu godina.

Fikret ef. Arnaut, imam u džematu Sabur, Munchen, rebiul-evvel 1427. h.g.
izvor rijaset.ba
http://www.rijaset.ba/index.php?option= ... &Itemid=57
User avatar
ljubav_aha
Posts: 15082
Joined: 03/04/2008 19:25
Location: TURKISH COFFEEBATH

#17 Re: O Pejgamberu, alejhi-salatu we selam

Post by ljubav_aha »

izvor tacno datuma rodjendana,nisma pitala za dan u sedmici , hvala :)

isto tako sma pitala,jesu li poznati dani rodjenja ostalih Bozijhi Poslanika :?:
User avatar
Ahmmed
Posts: 4274
Joined: 21/09/2005 22:28

#18 Re: O Pejgamberu, alejhi-salatu we selam

Post by Ahmmed »

albert007 wrote:Moze li mi iko objasniti zasto u tekijama, konkretno "naksibendijskim" se PRIVIDNO, kazem prividno jer imam takvu percepciju, vise "paznje" pridaje Muhammedu s.a.v.s nego Allahu dž.š. ? Ko zna i ko je vidio moze mi odgovoriti, a ko nije neka ode i nek vidi, ima ih dosta u BiH... stvarno cudno da granici sa idolopoklonstvom..
Generalno govoreći, mislim da muslimani, u prosjeku, a imajući u vidu cjelokupnu islamsku povijest do danas, nisu nikada pretjerali u ljubavi prema Muhammedu a.s., na način koji bi odveo u idolopoklonstvo. Bilo je, ima, tu i tamo, ( i ne toliko vezano za samog Pejgambera), određenih momenata pretjerivanja kad je riječ o mezarovima i turbetima "dobrih", evlija, što za moj ukus, može imati određene karaskteristike idolopoklonstva....

Ne znam na koji si način i na osnovu čega došao do pomenute percepcije, no, svakako, riječ je o tvom iskustvu koje si odlučio podijeliti s nama i hvala ti na tome.

No, ljubavi prema Allahu dž.š. i Muhamedu a.s., ipak su dvije različite vrste ljubavi :) Poslanik je, kao i mi sami, iako najsavršenije stvorenje, bio od krvi i mesa, hodao ovom istom planetom, njegov nam je život, način promišljanja, postupanja,ponašanja.... uzor, modus vivendi , kojem bismo trebali težiti, koji bi nam trebao biti insipiracija u borbi sa iskušenjima.U 23 godine svoga poslanstva,( ali i u vremenu prije toga) našao se u svim mogućim situacijama,kako lično, tako i kroz odnose sa svakom mogućom vrstom ljudi, iz kojih direktno ili analogijom, možemo izvući najbolju i najkorisniju poruku i pouku za nas. I upravo ta vrsta bliskosti koju muslimani osjećaju prema svom Pejgamberu, kao jednom od njih, ljubav prema njemu čini ovozemaljskijom, opipljivijom, usuđujem se reći, jednostavnijom.....S druge strane, ljubav prema Stvoritelju, teško se može svesti u općepoznate, ovozemaljske, opipljivije i dodirljivije oblike ljubavi.....Njena je manifestacija, sasvim drugačija od svih ostalih vrsta ljubavi, pa i od ljubavi prema Muhammedu a.s.

I zbog toga, ja nemam bojazni da će granice biti pređene.I ne vidim nikakve zapreke za jednu veliku ljubav prema nekome kao što je Muhammed a.s.....Bio je toliko cool, da je, naprosto,nemoguće ne voljeti ga :)
User avatar
ljubav_aha
Posts: 15082
Joined: 03/04/2008 19:25
Location: TURKISH COFFEEBATH

#19 Re: O Pejgamberu, alejhi-salatu we selam

Post by ljubav_aha »

Ahmmed wrote:
albert007 wrote:Moze li mi iko objasniti zasto u tekijama, konkretno "naksibendijskim" se PRIVIDNO, kazem prividno jer imam takvu percepciju, vise "paznje" pridaje Muhammedu s.a.v.s nego Allahu dž.š. ? Ko zna i ko je vidio moze mi odgovoriti, a ko nije neka ode i nek vidi, ima ih dosta u BiH... stvarno cudno da granici sa idolopoklonstvom..
Generalno govoreći, mislim da muslimani, u prosjeku, a imajući u vidu cjelokupnu islamsku povijest do danas, nisu nikada pretjerali u ljubavi prema Muhammedu a.s., na način koji bi odveo u idolopoklonstvo. Bilo je, ima, tu i tamo, ( i ne toliko vezano za samog Pejgambera), određenih momenata pretjerivanja kad je riječ o mezarovima i turbetima "dobrih", evlija, što za moj ukus, može imati određene karaskteristike idolopoklonstva....

Ne znam na koji si način i na osnovu čega došao do pomenute percepcije, no, svakako, riječ je o tvom iskustvu koje si odlučio podijeliti s nama i hvala ti na tome.

No, ljubavi prema Allahu dž.š. i Muhamedu a.s., ipak su dvije različite vrste ljubavi :) Poslanik je, kao i mi sami, iako najsavršenije stvorenje, bio od krvi i mesa, hodao ovom istom planetom, njegov nam je život, način promišljanja, postupanja,ponašanja.... uzor, modus vivendi , kojem bismo trebali težiti, koji bi nam trebao biti insipiracija u borbi sa iskušenjima.U 23 godine svoga poslanstva,( ali i u vremenu prije toga) našao se u svim mogućim situacijama,kako lično, tako i kroz odnose sa svakom mogućom vrstom ljudi, iz kojih direktno ili analogijom, možemo izvući najbolju i najkorisniju poruku i pouku za nas. I upravo ta vrsta bliskosti koju muslimani osjećaju prema svom Pejgamberu, kao jednom od njih, ljubav prema njemu čini ovozemaljskijom, opipljivijom, usuđujem se reći, jednostavnijom.....S druge strane, ljubav prema Stvoritelju, teško se može svesti u općepoznate, ovozemaljske, opipljivije i dodirljivije oblike ljubavi.....Njena je manifestacija, sasvim drugačija od svih ostalih vrsta ljubavi, pa i od ljubavi prema Muhammedu a.s.

I zbog toga, ja nemam bojazni da će granice biti pređene.I ne vidim nikakve zapreke za jednu veliku ljubav prema nekome kao što je Muhammed a.s.....Bio je toliko cool, da je, naprosto,nemoguće ne voljeti ga :)

a sto je sa ostalim Bozijim Polsanicima :?: ili sa Hzret Fatimom a.s. :?:
User avatar
Ahmmed
Posts: 4274
Joined: 21/09/2005 22:28

#20 Re: O Pejgamberu, alejhi-salatu we selam

Post by Ahmmed »

Kamen spoticanja, ja sam naveo podatak iz knjige "zapečaćeni džennetski napitak", pozivajući se na autore Muhameda Sulejmana el Mensura fevrija i astrologa Pašu Mahmuda ;-) A tačno je da Mevlud učimo 12 rebiulevvela :)
User avatar
Ahmmed
Posts: 4274
Joined: 21/09/2005 22:28

#21 Re: O Pejgamberu, alejhi-salatu we selam

Post by Ahmmed »

Ljubav-aha, volimo ih, cijenimo, poštujemo, priznajemo, dakako.....No,Muhammed.a.s. je Pečat vjerovjesništva, njegovo je poslanstvo sveonbuhvatno, poslije njega nema poslanika, Božiji je Miljenik, jedini od pejgambera koji će na budućem svijetu imati mogućnost Šefaata, zagovorništva,zalaganja za ljude, itd, itd......Njegove bi se posebnosti mogle mogle nabrajati u nedogled.....


A za Fatimu r.a., Poslanikova kćerka, imala je posebno mjesto u njegovom životu, pa tako i u povijesti islama, a samim tim ima i posebno poštovanje muslimana.
User avatar
ljubav_aha
Posts: 15082
Joined: 03/04/2008 19:25
Location: TURKISH COFFEEBATH

#23 Re: O Pejgamberu, alejhi-salatu we selam

Post by ljubav_aha »

Ahmmed wrote:Ljubav-aha, volimo ih, cijenimo, poštujemo, priznajemo, dakako.....No,Muhammed.a.s. je Pečat vjerovjesništva, njegovo je poslanstvo sveonbuhvatno, poslije njega nema poslanika, Božiji je Miljenik, jedini od pejgambera koji će na budućem svijetu imati mogućnost Šefaata, zagovorništva,zalaganja za ljude, itd, itd......Njegove bi se posebnosti mogle mogle nabrajati u nedogled.....


A za Fatimu r.a., Poslanikova kćerka, imala je posebno mjesto u njegovom životu, pa tako i u povijesti islama, a samim tim ima i posebno poštovanje muslimana.

ne dopada mi se klasifikacija i iskljucivo isticanje jednog Bozijeg Poslanika,sto je sa prethodnicima :?:

i opet pitanje,kako zante tacan datum njegovog rodjenja,sto je sa danima rodjenja ostalih Bozijih Poslanika :?:
HomeArt
Posts: 2076
Joined: 02/09/2004 13:33
Location: Hrasno Hill :)

#24 Re: O Pejgamberu, alejhi-salatu we selam

Post by HomeArt »

ljubav_aha wrote:
Ahmmed wrote:Ljubav-aha, volimo ih, cijenimo, poštujemo, priznajemo, dakako.....No,Muhammed.a.s. je Pečat vjerovjesništva, njegovo je poslanstvo sveonbuhvatno, poslije njega nema poslanika, Božiji je Miljenik, jedini od pejgambera koji će na budućem svijetu imati mogućnost Šefaata, zagovorništva,zalaganja za ljude, itd, itd......Njegove bi se posebnosti mogle mogle nabrajati u nedogled.....


A za Fatimu r.a., Poslanikova kćerka, imala je posebno mjesto u njegovom životu, pa tako i u povijesti islama, a samim tim ima i posebno poštovanje muslimana.

ne dopada mi se klasifikacija i iskljucivo isticanje jednog Bozijeg Poslanika,sto je sa prethodnicima :?:

i opet pitanje,kako zante tacan datum njegovog rodjenja,sto je sa danima rodjenja ostalih Bozijih Poslanika :?:
Postovana ne vidim poentu tvog pitanja na ovoj temi. Ovo je mjesec mevluda, mjesec u kom se muslimani sirom svijeta jos vise sjecaju Poslanika, a.s.
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#25 Re: O Pejgamberu, alejhi-salatu we selam

Post by arzuhal »

ljubav_aha wrote:
Ahmmed wrote:Ljubav-aha, volimo ih, cijenimo, poštujemo, priznajemo, dakako.....No,Muhammed.a.s. je Pečat vjerovjesništva, njegovo je poslanstvo sveonbuhvatno, poslije njega nema poslanika, Božiji je Miljenik, jedini od pejgambera koji će na budućem svijetu imati mogućnost Šefaata, zagovorništva,zalaganja za ljude, itd, itd......Njegove bi se posebnosti mogle mogle nabrajati u nedogled.....


A za Fatimu r.a., Poslanikova kćerka, imala je posebno mjesto u njegovom životu, pa tako i u povijesti islama, a samim tim ima i posebno poštovanje muslimana.

ne dopada mi se klasifikacija i iskljucivo isticanje jednog Bozijeg Poslanika,sto je sa prethodnicima :?:

i opet pitanje,kako zante tacan datum njegovog rodjenja,sto je sa danima rodjenja ostalih Bozijih Poslanika :?:
Upravo kroz Muhammeda, alejhi-selam, mi imamo vezu sa svim poslanicima, salavatullahi alejhim we selamuh :-D I to na bezbroj načina.
Sam Pejgamber, alejhi-selam, je isticao da on nije ništa bolji od Junusa b. Mete'a, alejhi-selam; da su on i Isa sin Merjemin braća; da Jusuf, alejhi-selam, ljepši od njega, ali da je on simpatičniji :-D ; da je najveće iskušenje među poslanicima imao Ejjub, alejhi-selam; da je on najsličniji Ibrahimu, alejhi-selam...
Muhammeda, alejhi-selam, je utok i stjecište svih kelima, logosa ranijih pejgambera i kroz njega smo sa svima njima. Nema nijednog drugog čovjeka koji je tako povezao sve ranije Allahove poslanike kao što je to učinio Muhammed, alejhi-selam, svojim djelovanjem ili, još bolje i tačnije, kako je to Allah Uzvišeni učinio sa njim.
Naučio nas je da su svi oni braća i da su svi došli sa jednom istinom: nema boga osim Boga! Na arapskom se to kaže: la ilahe illellah , a to su govorili i raniji poslanici, na jeziku naroda iz kojeg su i kojem su bili poslani.
Na taj način je Muhammeda, alejhi-selam, milošću Allahovom, omogućio nama danas da sa radosnim pogledom i rasterećeni osmotrimo cijelu hieropovijest kojom su koračali glasonoše Allahove, ti najbolji ljudi čovječanstva, plejada odabranih.
Ahmmed je nešto od toga istaknuo: svi prijašnji poslanici su bili poslani, ne čovječanstvu, nego određenom narodu. Muhammed, alejhi-selam, nije poslan samo Arapima, nego svim ljudima, svim rasama, svim jezicima.
Mi možemo pričati o zajedničkim osobinama Muhammeda, alejhi-selam, sa drugim poslanicima, alejhimu-selam, o sličnosti/razlici njihovih sudbina, itd. ali meni to nije bila namjera otvarajući ovu temu. Ali možda, opet, i to da se spomene, vremenom :)
Što se tiče tačnosti datuma - mi to ne znamo na način da je neki pastir, lutajući sa svojim stadom oko Mekke, upao u nekakvu pećinu u kojoj se nalazila arhiva mekkanske općine u kojoj je pronađen, između ostalog, i rodni list Muhammeda sina Abdullahovog sina Abdul-Mutalibovog. Mi to znamo iz predaje o životu Muhammeda, alejhi-selam. No, tamam da se Muhammed, alejhi-selam, i nije rodio na ponedjeljak (a sam je to spominjao), baš tog i tog dana i mjeseca - to za one koji ga vole ne mijenja stvar ni sekunde jer nam je dovoljno to da se on rodio, a da smo mi pripadnici baš njegova ummeta, ma kada i gdje da smo se rodili :-D ;-)
Post Reply