O Kurdima

Stranke, političari... Recite i Vi svoje mišljenje!
Kikibombona

O Kurdima

Post by Kikibombona » 26/09/2015 00:57

insomnia78 wrote:
Kikibombona wrote:
tututuuuu wrote:Ne samo to, nego ne biraju civile kao mete. Jedni od rijetkih u tom svemu sto imaju neke granice i jedni od rijetkih kako se bar meni cini da se na terenu zapravo i bore protiv ISIL-a.

Ma ljudi se bore za slobodu, za bioloski opstanak. Moras biti neupucen ili potpuni smrad da bi izjednacio sukobljene strane u Siriji.

Na prvoj liniji je poginuo sin lidera sirijskih Kurda, predsjednika vladajuce stranke.

https://pbs.twimg.com/media/CPxdCC7VAAA4pyM.jpg

Sin ministra odbrane je tri puta ranjavan. Kazu da je nevjerovatno hrabar i da ce biti pravo cudo ako prezivi rat.

https://pbs.twimg.com/media/CI8VNiSWIAAh7Ua.jpg

Cijeli narod je uzeo pusku da spase zivote. Bezbroj slika starica i staraca, muskaraca i djevojaka, svega i svacega... Cijeli narod je prihvatio borbu, zato i jesu najuspjesniji na terenu.

Doduse, s vremena na vrijeme ubiju, slucajno, i po koje tursko dijete ili zenu (takodje su nekoliko policijskih ili vojnih zvanicnika napali dok su ovi bili sa porodicama) al jebo to, bitna je borba za slobodu

Znam kiki, sad ces ti reci kako ne podrzavas PKK terorizam a u stvarnosti ti se dize na svaki spomen Kurda

Bog ti pomog'o, vidis da pisem o YPG, kurdskoj vojsci u Siriji a ne PKK.

Pisem o kurdskoj borbi koja je oko sebe okupila sve moguce narode koji egzistiraju u Siriji. Koliko je borba iskrena i cista dovoljno pokazuje cinjenica da je sin lidera Kurda poginuo na prvoj liniji u gradu Kobane, kao i to da je sin ministra odbrane vise puta ranjavan i da je uvijek na prvoj liniji. Cijeli narod je prihvatio borbu, elita i sirotinja.

insomnia78

O Kurdima

Post by insomnia78 » 26/09/2015 01:00

Hajd pogledaj njegov prvi post koji si citir'o

Bore se Kurdi hrabro i posteno u Siriji, nema govora
Samo da je to bas tako masovno i dobrovoljno, kako ti prikazujes i nije
Masa je kurdskih izbjeglica, u Efrinu su zabranili odlaske i prodaju nekretnina...

Kikibombona

O Kurdima

Post by Kikibombona » 26/09/2015 01:19

insomnia78 wrote:Hajd pogledaj njegov prvi post koji si citir'o

Bore se Kurdi hrabro i posteno u Siriji, nema govora
Samo da je to bas tako masovno i dobrovoljno, kako ti prikazujes i nije
Masa je kurdskih izbjeglica, u Efrinu su zabranili odlaske i prodaju nekretnina...

U svom odgovoru PKK nigdje nisam spomenuo!

Nema rata bez izbjeglica i dezertera. Al ako uporedis sa Arapima, Kurdi su masovno prihvatili borbu. Imaju video snimci i slike sa starim i mladim, muskarcima i zenama...

Ovo se zove borba za opstanak

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Itd, itd... stotine, hiljade slika na kojima se vidi da se bori staro i mlado, muskarci i zene... Ofanzivne formacije su uglavnom sastavljene od muskaraca, mada je tu i znacajan broj zena. S druge strane, veliki broj zena, civila, starih i mladih cuva linije. Nedavno sam procitao da ih je 200 000 pod oruzjem, da svaki dom ima oruzje koje ce iskoristiti u slucaju odbrane kucnog praga... :shock: U Kobaniju vise nema civila, svi su naoruzani.

Kikibombona

O Kurdima

Post by Kikibombona » 26/09/2015 02:36

piupiu wrote:Kad čujem narodnooslobodilačka borba, odmah se raznježim. :D

Ovdje su mnogi neprijateljski raspolozeni prema Kurdima radi slugarskog, sado-mazo odnosa prema Turskoj (Turci su sado, da ne bude zabune).

Ti ljudi su zaista fascinantni. Liderstvo je potpuno predano borbi. Doktriana je takva da povlastenih nema. Djeca duznosnika, njihove obitelji, su cesto na prvim linijama. Lider Kurda je izgubio sina, dvadesetogodisnjaka, cini mi se. Svi su pod oruzjem, staro - mlado, musko - zensko... Prosto nevjerovatno.

I njihova lica su sasvim drugacija od ostalih ucesnika u sukobu... Prirodna, nasmijana, iako strasno pate...

http://english.al-akhbar.com/sites/defa ... 236353.jpg

http://pbs.twimg.com/media/Br33lt3IAAAsYLM.jpg

https://malcolmxtreme.files.wordpress.c ... 2-2014.jpg

https://c2.staticflickr.com/6/5609/1533 ... 3b29_b.jpg

Ova majka dvoje djece, se raznijela medju ISILovcima kada su je opkolili i pokusali zarobiti

Image

:D :D :D :D

Ako te zanima, procitaj ovaj tekst... Ima toga kamara na internetu... Definitivno svjetlo u bliskoistocnom mraku...

ideolosko-politicka-anketa-bliski-istok-p11671065.html#p11671065

piupiu

O Kurdima

Post by piupiu » 26/09/2015 04:02

Postovi o Kurdima prebačeni sa teme o izbjeglicama na zasebnu temu. Izvolite. :)

sinuhe

Re: O Kurdima

Post by sinuhe » 26/09/2015 09:36

Kurdi, najveci pozeri na BI :D

graue_maus

Post by graue_maus » 26/09/2015 10:10

ovi kurdi mi lice na albance 90.tih , nadam se da ce bolje proci nego albanci i republika kosovo .......

piupiu

O Kurdima

Post by piupiu » 26/09/2015 14:53

Kikibombona wrote:
piupiu wrote:Kad čujem narodnooslobodilačka borba, odmah se raznježim. :D

Ovdje su mnogi neprijateljski raspolozeni prema Kurdima radi slugarskog, sado-mazo odnosa prema Turskoj (Turci su sado, da ne bude zabune).

Ti ljudi su zaista fascinantni. Liderstvo je potpuno predano borbi. Doktriana je takva da povlastenih nema. Djeca duznosnika, njihove obitelji, su cesto na prvim linijama. Lider Kurda je izgubio sina, dvadesetogodisnjaka, cini mi se. Svi su pod oruzjem, staro - mlado, musko - zensko... Prosto nevjerovatno.

Ne znam što misliš da su ljudi neprijateljski raspoloženi prema Kurdima - pa, evo, na ovoj BI anketi ubjedljivo vode - osim ako nisi ti kliknuo 31 put? Znam ko je onaj 32., :D :lol:.

Drvosjeca iz Dejcica

Post by Drvosjeca iz Dejcica » 26/09/2015 15:03

Kikibombona wrote:
Kakva asimilacija na zapadu? :shock: :shock:

Gdje se to na zapadu zabranjuje da se covjek izjasni kao Arapin?
Gdje se to na zapadnu zabranjuje da covjek govori i pise arapskim?
Gdje se to na zapadu ide na visegodisnju robiju ako progovoris na arapskom u nekoj od institucija?

Ima Kurda koji su u logorima (nisu to zatvori) lezali vise od DESET (10) godinazato sto su na kurdskom rekli 'zalazem se za jednakopravnost Turaka i Kurda'.

Kako te nije sramota porediti?

PKK niko ne podrzava. Gdje si to vidio?

Kurdske snage apsolutno ne saradjuju sa Asadom? Totalna glupost koju mogu razbiti sa mali milion dokaza.

U Siriji Kurde predstavlja YPG a ne PKK. Nadji kod Kurda u Siriji zastavu PKK, pa cu je ja isprintati i pojesti. :D

Dakle, zasto izbjeglice bjeze, zasto se ne pridruze kurdskim snagama koje su multietnicne, koje nisu pocinile nijedan zlocin, kod kojih svi narodi imaju jednaka prava?

Mani mi panislamizma, kod mene to ne prolazi. Jasno je da navijas za islamizaciju Evrope. Isto tako, ovi mali fasisti koji agituju protiv izbjeglica, plase se iste te islamizacije, samo im je crnjak to otvoreno priznati. Svi ste vi u pet deka.

Naravno da YPK sarađuje sa Asadom, da stvar bude gora sarađju i sa PKK jer imaju isti ideološki i kulturološku pozadinu...to je isti narod. :roll: Isto kao da kažeš 7. muslimasnka nije sarađivala sa A.BiH. :roll: Daj uozbilji se, to čak ni ja kao Bošnjak ne bih mogao tako licemjrno lagati i petljati. Tvoj problem, ne samo tvoj, je slijepa mržnja prema Turskoj pa i prema onome što je pozitivno u Turskoj. To se da vidjeti iz tvojih postova zato se ne pokušavaj oprati. Zaista je fascinantna ta doza reko bih ograničenosti i nemogućnosti sagledavanja malo šireg konteksta dešavanja u Siriji i Iraku. Dole niko nema čiste ruke, dole svako gleda sebe i jebe mu se živo za onog drugog. Ali eto Kiki je tu da objasni multietničnost Kurda koji imaju i svoju "licenciranu" na zapadu terorističku organizaciju. :oops: Sve to pada u vodu pod naletom kvazi argumentacije. Izbjeglice samo čekaju da im ti pojasniš neke stvari i svi će nahrupiti prema YPG. :mrgreen:

http://www.reuters.com/article/2014/09/08/us-syria-crisis-kurds-idUSKBN0H30XJ20140908
http://www.israelnationalnews.com/News/News.aspx/198365#.VgaIXsvtlBc

Kikibombona

O Kurdima

Post by Kikibombona » 26/09/2015 16:25

piupiu wrote:
Ne znam što misliš da su ljudi neprijateljski raspoloženi prema Kurdima - pa, evo, na ovoj BI anketi ubjedljivo vode - osim ako nisi ti kliknuo 31 put? Znam ko je onaj 32., :D :lol:.

Jojjj, Piupiu... nemoj gledati kroz ruzicaste cvike nase male i velike soviniste. :-D

Dodaj u anketu Turke pa ces vidjeti rezultate. :D

Prije ce jaro iz Djecica pucati sebi u koljena nego priznati da je turska politika prema manjinama iskonsko zlo. Al ce zato rezati na Evropljane danas, na Orbana i ostale soviniste, koji iako zli nisu ni do koljena Erdoganu. Nema tu ni mrvice iskrenosti. Najnize strasti moja ti...

Isti su ti rusofili. Boli ih ona stvar za stradanje Cecena ili Tatara. Za njihovu zrtvu ce kao i svaki sovinista pronaci izgovor i opravdanje. Al ce zato isti ti ljudi biti prvi kada treba kritikovati Tursku.

Muslimani su do bola pateticni. Oplakuju Palestince a progone/ubijaju ili podrzavaju progon/ubijanje Kurda. I jedni i drugi su muslimani, samo sto jedne tlace mrski cifuti a druge pravovjerna braca.

Drvosjeca iz Dejcica

Post by Drvosjeca iz Dejcica » 26/09/2015 16:32

Kikibombona wrote:
piupiu wrote:

Jojjj, Piupiu... nemoj gledati kroz ruzicaste cvike nase male i velike soviniste. :-D

Dodaj u anketu Turke pa ces vidjeti rezultate. :D

Prije ce jaro iz Djecica pucati sebi u koljena nego priznati da je turska politika prema manjinama iskonsko zlo. Al ce zato rezati na Evropljane danas, na Orbana i ostale soviniste, koji iako zli nisu ni do koljena Erdoganu. Nema tu ni mrvice iskrenosti. Najnize strasti moja ti...

Isti su ti rusofili. Boli ih ona stvar za stradanje Cecena ili Tatara. Za njihovu zrtvu ce kao i svaki sovinista pronaci izgovor i opravdanje. Al ce zato isti ti ljudi biti prvi kada treba kritikovati Tursku.

Muslimani su do bola pateticni. Oplakuju Palestince a progone/ubijaju ili podrzavaju progon/ubijanje Kurda. I jedni i drugi su muslimani, samo sto jedne tlace mrski cifuti a druge pravovjerna braca.

Odmakni se malo od slike koju gledaš.

Drvosjeca iz Dejcica

Post by Drvosjeca iz Dejcica » 26/09/2015 16:51

PeppermintSA wrote:
Drvosjeca iz Dejcica wrote:
Kako to da npr. ne podržavaš Hezbollah, i oni se bore protiv ISIS-a (doduše bore se i protiv nekih drugih frakcija), isto su na listi terorista kao kurdska PKK? Meni je simptomatično da oni koji kritikuju Turke na ovim ili sličnim diskusijama po nekom nepisanom pravilu podržavaju Kurde. Sasvim legitimno, nemam ništa protiv, ali onda budite spremni da objasnite kako njihovo kurdsko govno (terorizam) manje smrdi od Hezbollahovog ili Asadovog? :oops:

Odgovoriću ti ja. Čisto ideološki. Kurdi i PKK će mi uvijek biti dragi jer su sekularisti i radikalni ljevičari. Shodno tome, taj nijhov nazovimo terorizam, uzimajući u obriz okolnosti, podržavam dok islamistički - čak i na nivou retorike - ne podržavam.

Veoma jednostavno. Meni je bitniji cilj od metodologije putem koje se dolazi do cilja.

I sam sa ljevičar ali meni je neprihvatljivo podržati bilo kakav oblik terorizma pa makar on bio i u ime plemenitih ciljeva. Kada prihvatimo i opravdamo bilo koji oblik terora i terorizma onda i drugi imaju jednako pravo da opravdaju terorizam u ime vjere, boje kože...itd. Jednostavno tu prestaje svaka logika, pravo i pravda. :oops: I put u pakao je popločan dobrim namjerama kaže stara poslovica.

piupiu

Post by piupiu » 26/09/2015 16:56

Kikibombona wrote: Jojjj, Piupiu... nemoj gledati kroz ruzicaste cvike nase male i velike soviniste. :-D

Pa, ne gledam. Konstatujem rezultate forumske ankete u kojoj Kurdi ubjedljivo vode. :) Mora da ima dosta raje koja se furaju na Che Guevara ikonografiju, ako ništa drugo. :D

Usput, iskreno mislim da svi imamo skrivenog potencijala za šovinizam, samo ne znamo kad će se i kako isti ukazati. Svaki je šovinizam rezultat političke miopije i prirodjenog nam narcizma, u smislu da mi i oni koje mi volimo ne možemo biti mrljavi, brljavi, crni, loši, zli; jednostavno, imamo urodjen 'otpor' prema samokritici i kritici onih koje podržavamo. Većina ljudi je politički nezrela u tom smislu.

Osim toga, kod nas je sa islamskim pluralizmom i 'demokratizacijom' na domaći teren uvedena i bliskoistočna politika kao nešto relevantno našem svakodnevnom životu. Mislim da je to samo još jedan od načina da se ljudi izmanipulišu da se ne bi ozbiljnije bavili svojim, domaćim i vrlo gorućim problemima. Ako nije manipulacija, bijeg jeste zasigurno. Ali to je tako otkad je svijeta i vijeka. Uvijek se nadje nova priča da se zabavi narod.

Na stranu što su svi Balkanci uvjereni u svoju nadnaravnu sposobnost da analiziraju politička pitanja, svi su rodjeni političari i politički analitičari. Šta da se radi. Takav nam grah pao. :lol:

insomnia78

Post by insomnia78 » 26/09/2015 16:57

Ova pijupiju neka pravo pametna seka
:thumbup:

FARMAS

Post by FARMAS » 26/09/2015 17:04

Kurdi su trenutno jedni od najugrozenijih naroda na planeti, uz muslimane iz Mijanmara i Jazide, Turska cizma ih desetljecima gazi, licno sam imao priliku prije par godina da upoznam jednu porodicu sa istoka Turske koja zivi u Njemackoj, taj narod dozivljava takve torture od strane Turaka, proganjanjaju ih, maltretiraju, ugnjetavaju, bukvalno sistematski ih zele unistiti na sve moguce nacine, Turci ih toliko mrze da je to za nepovjerovati.
I sada kada na svojoj grbaci imaju ISIL, imaju i podlu Tursku politiku koja se protiv njih okrenula, onako planski i smisljeno.

Kikibombona

Post by Kikibombona » 26/09/2015 17:07

Naravno da YPK sarađuje sa Asadom, da stvar bude gora sarađju i sa PKK jer imaju isti ideološki i kulturološku pozadinu...to je isti narod. :roll: Isto kao da kažeš 7. muslimasnka nije sarađivala sa A.BiH. :roll: Daj uozbilji se, to čak ni ja kao Bošnjak ne bih mogao tako licemjrno lagati i petljati. Tvoj problem, ne samo tvoj, je slijepa mržnja prema Turskoj pa i prema onome što je pozitivno u Turskoj. To se da vidjeti iz tvojih postova zato se ne pokušavaj oprati. Zaista je fascinantna ta doza reko bih ograničenosti i nemogućnosti sagledavanja malo šireg konteksta dešavanja u Siriji i Iraku. Dole niko nema čiste ruke, dole svako gleda sebe i jebe mu se živo za onog drugog. Ali eto Kiki je tu da objasni multietničnost Kurda koji imaju i svoju "licenciranu" na zapadu terorističku organizaciju. :oops: Sve to pada u vodu pod naletom kvazi argumentacije. Izbjeglice samo čekaju da im ti pojasniš neke stvari i svi će nahrupiti prema YPG. :mrgreen:

http://www.reuters.com/article/2014/09/08/us-syria-crisis-kurds-idUSKBN0H30XJ20140908
http://www.israelnationalnews.com/News/News.aspx/198365#.VgaIXsvtlBc

SAA je prisutna na tri lokacije zajedno sa YPG.

Hasaka?

Sukobili se bezbroj puta. Rezim sada kontrolise mali dio grada. Barikade i punktovi dijele jedne od drugih. Nedavno je Vice News radio dokumentarac u gradu. Kurdski generali su govorili da je SAA proslost i da nemaju buducnost u gradu. Kurdske borkinje su se ismijavale sa cinovima SAA generala itd. Postavit cu video ako te zanima. Postavit cu dokaze da su u gradu ratovali xy puta. To sa teme Sirija svi znaju. Al eto, ti na osnovu povrsnog znanja iznosis neke 'nidje veze zakljucke'...

Kamisli?

Sukobili se vise puta. Sve isto kao i Hasaka, da se ne ponavljam. U posljednjem sukobu YPG je zauzeo autubusku stanicu, zatvor i jos neke strateske lokacije koje je kontrolisala SAA. Imas bezbroj slika na kojima se vidi kako borci YPG cjepaju Asadove slike i slicno.

Alepo?

U ovom gradu YPG kontrolise jedan od najvecih i bez sumnje strateski najvaznijih kvartova u gradu. SAA u njemu nos ne smije pomoliti. Ne smiju ni pobunjenici, da se razumijemo. Kontrola ovog kvarta bi bila od presudne vaznosti za jedne i druge.

Ponekad se sklopi dogovor o transportu namirnica i slicno. Usluga za uslugu. O ZAJEDNICKOJ BORBI NEMA NI GOVORA.

Kurdi jedino saradjuju sa par pobunjenickih frakcija, nekoliko arapskih i krscanskih jedinica... i to je to.

PKK?

Njima je zabranjeno djelovanje u Siriji, kao i svim ostalim kurdskim grupama koje egzistiraju izvan Sirije...

Kamisli?

Sta au lose uradili sirijski Kurdi? Ima li neki zlocin da im mozes pripisati, diskriminaciju nekoga, bilo sta sto je u suprotnosti za obicajima ratovanja, prava kolektiviteta i pojedinaca...? Jesi ti mozda sa Ravne gore pa furas pricu 'da su svi isti'? :D

Turska zlocinacka politika prema Kurdima zasluzuje prezir.

Kikibombona

Post by Kikibombona » 26/09/2015 17:15

I sam sa ljevičar ali meni je neprihvatljivo podržati bilo kakav oblik terorizma pa makar on bio i u ime plemenitih ciljeva. Kada prihvatimo i opravdamo bilo koji oblik terora i terorizma onda i drugi imaju jednako pravo da opravdaju terorizam u ime vjere, boje kože...itd. Jednostavno tu prestaje svaka logika, pravo i pravda. :oops: I put u pakao je popločan dobrim namjerama kaže stara poslovica.

Ni ja ne.podrzavam PKK. Iz vise razloga. Od njihovog djelovanja ima vise stete nego koristi.

Medjutim, niposto ne smijemo izjednacavati tursku politiku zlocina i kulturnog genocida sa teroristickim odgovorom PKK na takvu politiku. Turska politika je stvorila PKK. Ne mozes izjednaciti dzelata i zrtvu.

Kikibombona

Post by Kikibombona » 26/09/2015 17:26

piupiu wrote:
Kikibombona wrote: Jojjj, Piupiu... nemoj gledati kroz ruzicaste cvike nase male i velike soviniste. :-D

Pa, ne gledam. Konstatujem rezultate forumske ankete u kojoj Kurdi ubjedljivo vode. :) Mora da ima dosta raje koja se furaju na Che Guevara ikonografiju, ako ništa drugo. :D

Usput, iskreno mislim da svi imamo skrivenog potencijala za šovinizam, samo ne znamo kad će se i kako isti ukazati. Svaki je šovinizam rezultat političke miopije i prirodjenog nam narcizma, u smislu da mi i oni koje mi volimo ne možemo biti mrljavi, brljavi, crni, loši, zli; jednostavno, imamo urodjen 'otpor' prema samokritici i kritici onih koje podržavamo. Većina ljudi je politički nezrela u tom smislu.

Osim toga, kod nas je sa islamskim pluralizmom i 'demokratizacijom' na domaći teren uvedena i bliskoistočna politika kao nešto relevantno našem svakodnevnom životu. Mislim da je to samo još jedan od načina da se ljudi izmanipulišu da se ne bi ozbiljnije bavili svojim, domaćim i vrlo gorućim problemima. Ako nije manipulacija, bijeg jeste zasigurno. Ali to je tako otkad je svijeta i vijeka. Uvijek se nadje nova priča da se zabavi narod.

Na stranu što su svi Balkanci uvjereni u svoju nadnaravnu sposobnost da analiziraju politička pitanja, svi su rodjeni političari i politički analitičari. Šta da se radi. Takav nam grah pao. :lol:

Ne lozim se na Che Guevaru, niti bilo kakve revolucinare, mada ne sporim da su PKK/YPG/PJAK/Peshmerga ikonografijom privuceni mnogi ljudi u svijetu. Zene borci su hit na zapadu itd. Rezultat toga je da kurdskim formacijama pristupa na stotine zapadnjaka... Poceli su formirati zasebne brigade unutar kurdskih formacija itd. Ja sam vise motivisan patnjom naroda i zbog toga ima naklonjen. Niti sam etnicki, niti religijski, niti ideoloski oblikovan... Fakat nemam svoju ekipu. :D

Slazem se. Trudim se da ne budem takav. Ako podrzavam Kurde, ne moram podrzati i PKK. Ako volim svoju mater, ne moram voliti njena uvjerenja. Al generalno, u pravu si, niko nije sasvim dosljedan.

Treci pasus je isto pogodak. Ja bjezim. Imam sklonost prema politici, ali sam prilikama u BiH do te mjere zgadjen da vise ne mogu procitati ili pogledati nista vezano za BiH a da ne dobijem mucininu ili napad bijesa. Predao sam se, odustao. Od kada ne gledam nase dnevnike osjecam se puno bolje.

Tacno. :D

PeppermintSA

Post by PeppermintSA » 26/09/2015 17:36

Drvosjeca iz Dejcica wrote:I sam sa ljevičar ali meni je neprihvatljivo podržati bilo kakav oblik terorizma pa makar on bio i u ime plemenitih ciljeva. Kada prihvatimo i opravdamo bilo koji oblik terora i terorizma onda i drugi imaju jednako pravo da opravdaju terorizam u ime vjere, boje kože...itd. Jednostavno tu prestaje svaka logika, pravo i pravda. :oops: I put u pakao je popločan dobrim namjerama kaže stara poslovica.

Sama jezična konstrukcija ''terorizam'' jasno ukazuje na teror kao motivirajući faktor iza svakog djela koje nosi tu etiketu. Dakle, neko nekad negdje pokušava izazvati teror kroz čin terorizma. Teror se može izvazvati jedino u onima koji bi, makar u teoriji, mogli nastradati - a to su pripadnici građanstva, odnosno prosjećan narod. Ono što PKK radi u masovnoj većini nema taj cilj, nije usmjereno protiv tog istog građanstva, te se shodno tome najprije može jedino okarakterisati kao niz politički motivisanih atentata. To nije terorizam.

E sad, drugi je par rukava što se u opšteprihvaćenom, javnom leksikonu svaki oblik nasilnog suprotstavljanja državi/okupatoru/sistemu ili režimu naziva terorizmom. Kad su kod nas demonstranti zapalili zgrade, to se nazvalo terorizmom. Kakvim terorizmom? Nad kim je vršen teror? Nad zgradama? PKK-ovi napadi na turske policajce i vojnike nije teroristički čin, jer takvi napad ne stvaraju objektivno stanje terora u građanstvu, budući da građanstvo nije cilj tih napada niti je nijhovo stanje terora rezultat istog. Ti napadi su udari na isturena odjeljenja države koja nose ime ''vojska i policija''. Može se otići i korak dalje te protumačiti ta djela kao djela (gerilskog) rata, budući da su tzv. hit and run akcije najčešće modus operandi gerilskih jedinica šarolikog dijapazona - od naše narodnooslobilačke vojske, preko Vijetkonga pa do Lorensa od Arabije i arapskih plemena.

Moramo biti jako pažljivi s etiketama i terminima koji se u startu koriste kao način diskvalifikacije nečeg. U Deklaraciji o ljudskim pravima pri Ujedinjenim nacijama čitko stoji da svaki okupirani narod ima pravo na oružano suprotstavljanje okupaciji. Kurdsko pitanje možemo posmatrati kroz dvije prizme - legalističku ili etičku. Prva prizma navodi da Kurdi nisu okupirani jer se nalaze unutar granica međunarodno priznate i suverene države. U tom slučaju, ta ista država u čijim granicama se nalaze ima monopol nad terminom ''terorizam''. Međutim, ako bi isključivo legalistički posmatrali (ne)promijenjivost granica, etički temelj postojanja određenih granica i suverenost država u zadnjih 25 godina ne bi imali raspad SSSR-a, Jugoslavije, rušenja režima od Iraka i Nikaragve do Libije i El Salvadora. Dakle, riječ je prvenstveno o etičkoj kategoriji. Da li pravnik treba da brani ustav i zakon ili istinu i pravdu.

Shodno tome, termini poput terorizma se moraju preispitati u svakom svom pojavnom obliku. Septembar 11. je bio teroristički čin jer su dželati ciljali na uzorak generalnog stanovništva kako bi izazvali stanje terora u ostatku tog istog stanovništva. Dalje, postoji još jedna izrazito bitna karakteristika PKK-ovih napada. Naime, prevashodno su osvetničkog karaktera. Nisu ciljani ka nekim nevidljivim siluetama moći, u nijihovim djelima ne postoji hipertumačenje paušalnih teorija. Nijhovi napadi nisu pravdani teorijama zavjere, niti preintelektualizaciji nečeg nevidljivog. Turska država izvede aviobombardovanje, a PKK uzvrati zasjedom vojnog osoblja, dok se Al Kaida poziva na srednjovjekovne tekstove i raznorazne teorije zavjere koje nemaju jasnog objekta i subjekta. Tu nepostoji paralela između PKK-a i, recimo, Al Kaide.

Drvosjeca iz Dejcica

Post by Drvosjeca iz Dejcica » 26/09/2015 17:52

PeppermintSA wrote:
Drvosjeca iz Dejcica wrote:I sam sa ljevičar ali meni je neprihvatljivo podržati bilo kakav oblik terorizma pa makar on bio i u ime plemenitih ciljeva. Kada prihvatimo i opravdamo bilo koji oblik terora i terorizma onda i drugi imaju jednako pravo da opravdaju terorizam u ime vjere, boje kože...itd. Jednostavno tu prestaje svaka logika, pravo i pravda. :oops: I put u pakao je popločan dobrim namjerama kaže stara poslovica.

Sama jezična konstrukcija ''terorizam'' jasno ukazuje na teror kao motivirajući faktor iza svakog djela koje nosi tu etiketu. Dakle, neko nekad negdje pokušava izazvati teror kroz čin terorizma. Teror se može izvazvati jedino u onima koji bi, makar u teoriji, mogli nastradati - a to su pripadnici građanstva, odnosno prosjećan narod. Ono što PKK radi u masovnoj većini nema taj cilj, nije usmjereno protiv tog istog građanstva, te se shodno tome najprije može jedino okarakterisati kao niz politički motivisanih atentata. To nije terorizam.

E sad, drugi je par rukava što se u opšteprihvaćenom, javnom leksikonu svaki oblik nasilnog suprotstavljanja državi/okupatoru/sistemu ili režimu naziva terorizmom. Kad su kod nas demonstranti zapalili zgrade, to se nazvalo terorizmom. Kakvim terorizmom? Nad kim je vršen teror? Nad zgradama? PKK-ovi napadi na turske policajce i vojnike nije teroristički čin, jer takvi napad ne stvaraju objektivno stanje terora u građanstvu, budući da građanstvo nije cilj tih napada niti je nijhovo stanje terora rezultat istog. Ti napadi su udari na isturena odjeljenja države koja nose ime ''vojska i policija''. Može se otići i korak dalje te protumačiti ta djela kao djela (gerilskog) rata, budući da su tzv. hit and run akcije najčešće modus operandi gerilskih jedinica šarolikog dijapazona - od naše narodnooslobilačke vojske, preko Vijetkonga pa do Lorensa od Arabije i arapskih plemena.

Moramo biti jako pažljivi s etiketama i terminima koji se u startu koriste kao način diskvalifikacije nečeg. U Deklaraciji ljudskih prava pri Ujedinjenim nacijama čitko stoji da svaki okupirani narod ima pravo na oružano suprotstavljanje okupaciji. Kurdsko pitanje možemo posmatrati kroz dvije prizme - legalističku ili etičku. Prva prizma navodi da Kurdi nisu okupirani jer se nalaze unutar granica međunarodno priznate i suverene države. U tom slučaju, ta ista država u čijim granicama se nalaze ima monopol nad terminom ''terorizam''. Međutim, ako bi isključivo legalistički posmatrali (ne)promijenjivost granica, etični temelj postojanja određenih granica i suverenost država u zadnjih 25 godina ne bi imali raspad SSSR-a, Jugoslavije, rušenja režima od Iraka i Nikaragve do Libije i El Salvadora. Dakle, riječ je prvenstveno o etičkoj kategoriji. Da li pravnik treba da brani ustav i zakon ili istinu i pravednost.

Shodno tome, termini poput terorizma se moraju preispitati u svakom svom pojavnom obliku. Septembar 11. je bio teroristički čin jer su dželati ciljali na uzorak generalnog stanovništva kako bi izazvali stanje terora u ostatku tog istog stanovništva. Dalje, postoji još jedna izrazito bitna karakteristika PKK-ovih napada. Naime, prevashodno su osvetničkog karaktera. Nisu ciljani ka nekim nevidljivim siluetama moći, u nijihovim djelima ne postoji hipertumačenje paušalnih teorija. Nijhovi napadi nisu pravdani teorijama zavjere, niti preintelektualizaciji nečeg nevidljivog. Turska država izvede aviobombardovanje, a PKK uzvrati zasjedom vojnog osoblja. Tu nepostoji paralela između PKK-a i, recimo, Al Kaide.

Sam zapad ne dijeli tvoje mišljenje pa je PKK na listi terorističkih organizacija bez obzira na njihove motive i kako ti kažeš samo osvetničke napade. Nešto razmišljam onog našeg vehabiju što je podmetnuo bombu ispred stanice u Bugojnu treba po toj logici pustiti jer je ciljao policijsku stanicu. :cry: I napad u Zvorniku isto tako nije ništa više od incidenta...izvini ali dozvolit ćeš da se ne složim sa tobom iako smo ideološki na istoj strani. :oops: Po meni podržavati PKK i Kurde je sulud projekat. I ovi što priželjkuju raspad Turske nisu ni svjesni šta bi to sa sobom donijelo, još jedno veće sranje nesagledivih razmjera. Ali neki su toliko slijepi da i preko terorizma mogu prevaliti. Ako opravdaš Kurdski terorizam sa stanovišta nekog fanatičnog islamiste i napadi od 11/9 se mogu opravdati, sve zavisi sa koje strane gledaš. :oops:

Kikibombona

Post by Kikibombona » 26/09/2015 18:10

Da prekopiram sa druge teme, cisto da ukazem na jos jedno lice PKK.... I zamislite, OD CIJELOG SLOBODARSKOG SVIJETA, TERORISTICKA PKK JE SPASILA JEZIDI KURDE OD POTPUNOG UNISTENJA! Jezidi koji su prezivjeli genocid sada se bore u redovima teroristicke PKK, grupe koja im najvise pomaze i garantuje opstanak. Pa u kakvom svijetu zivimo?

Kikibombona wrote:Zapamtite sta vam Kiki kaze... Zapad ce PKK u bliskoj buducnosti tretirati kao borce za slobodu, za humanost, za demokratiju, covjekoljublje, jednakopravnost, bla, bla, bla, bla... Isto je uradjeno sa Pesmergama, nekada teroristickom organizacijom, a sada svjetionikom Bliskog istoka. :D

Zapad je vec napisao hiljade clanaka u kojima na sva usta hvali YPG, mladjeg brata PKK... Turci vriste, ali ih niko ne jebe ni 2%. I danas im je odbruseno iz State Departmenta. Lijepo su im rekli da YPG nije teroristicka organizacija!

Daily Mail danas pise afirmativno o PKK! Anglosaksonci ih vise ne nazivaju 'teroristima'... Tek ponekad izuste 'militanti'. :D Erdogan je ranije optuzio BBC da promovira PKK teroriste. :lol:

'This is revenge for the Yazidi girls': How three brave female fighters killed 10 ISIS jihadis a day on the frontline in Iraq

'This is revenge for the Yazidi girls': How three brave female fighters killed 10 ISIS jihadis a day on the frontline in Iraq

This-revenge-Yazidi-girls-three-brave-female-fighters-killing-10-ISIS-brutes-day-frontline-Iraq

Image

The women are all members of the PKK, the Kurdistan Workers Party, an organization that has been fighting the Turkish government for decades and is classified as a terrorist organization by the US, NATO and Turkey. It's for that reason that they will reveal few details of their lives back home.

'Recep Tayyip Erdoğan [Turkey President] has never wanted to make an agreement with us, and other countries support him, and think the PKK are terrorists,' said Raparin of her home country.

The PKK are also helping to create and train Sinjar Protection Units that are made up of both male and female volunteer Yazidi fighters.
'There is no difference between the female and male fighters. The training is the same,' they explained.

'Everyone is worried about ISIS. But they are not that strong and they cannot continue to fight against the PKK,' Raparin continued.

'It is not just about women fighting, but also women in decision making and policy making,' the commander said.
The group claims its goals are to 'provide democracy and freedom for women', starting with the Kurdish people.
'We have to first provide this in Kurdistan, and then the rest of the world can learn. But in Kurdistan it is the only place where women's voices are rising,' Deijly said.

http://www.dailymail.co.uk/news/article ... l#comments

The Australian je ranije pisao

PKK saved us when peshmergas ran away: Yazidis

http://www.theaustralian.com.au/news/wo ... 7028570139

Kao i Spiegel

http://www.spiegel.de/international/wor ... 86648.html

Jezidi tvrde da su im pripadnici PKK i YPG spasili zivote... Da nisu dosli na vrijeme, niko ziv ne bi ostao...

Image

Internet su preplavile slike pripadnika PKK i YPG, koji su spasili jezidi Kurde od totalnog unistenja...

Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image

PKK se pobrinuo za mnogu djecicu koja je ostala bez roditelja. Nedaleko od linije fronta su organizovali skole za djecu... Osigurali su hranu i lijekove za prezivjele zrtve genocida itd... Sve to pisu zapadni mediji!
Last edited by Kikibombona on 26/09/2015 18:12, edited 1 time in total.

HM 2011

Post by HM 2011 » 26/09/2015 18:12

ova tema je boli glava dobra samo kada bi neko postavio pitanje : zasto su bez nacionalnog suvereniteta (bez drzave, vlade, granica) -a tema postaje spetljana kada se postavi pitanje na cije teritorije polazu pravo (R. Turska, Iraq, Sirija i Iran).....

Kurdi su muslimani, suniti, brije oko 21 milion do 30 miliona i teritorija na kojij su vecinski naseljeni je rascijepana izmedju R. Turske, Iraqa, Sirije i Irana....

Problem sa zeljom kurda za drzavom je poceo pred sam kraj otomanske imperije i traje do dana danasnjeg....

Ako iko implicira da bi R. Turska ili bilo koja drzava trebala dobrovoljno predati dio teritorija pod svojim suverenitetom kao donaciju za stvaranje svoje drzave - neka kaze otvoreno....

zao mi je bilo kakvih patnji kroz koje Kurdi prolaze i zao mi je bilo kakvih patnji koje su Kurdi napravili drugima u svemu tome..

Drvosjeca iz Dejcica

Post by Drvosjeca iz Dejcica » 26/09/2015 18:14

Kikibombona wrote:Da prekopiram sa druge teme, cisto da ukazem na jos jedno lice PKK.... I zamislite, OD CIJELOG SLOBODARSKOG SVIJETA, TERORISTICKA PKK JE SPASILA JEZIDI KURDE OD POTPUNOG UNISTENJA! Jezidi koji su prezivjeli genocid sada se bore u redovima teroristicke PKK, grupe koja im najvise pomaze i garantuje opstanak. Pa u kakvom svijetu zivimo?

Koga je zapad podržavao taj je na kraju obični najeb'o. Ne bi volio da se to desi Kurdima ne zato što ih volim već zbog svojih moralnih ubjeđenja.

Kikibombona

Post by Kikibombona » 26/09/2015 18:20

Sam zapad ne dijeli tvoje mišljenje pa je PKK na listi terorističkih organizacija bez obzira na njihove motive i kako ti kažeš samo osvetničke napade. Nešto razmišljam onog našeg vehabiju što je podmetnuo bombu ispred stanice u Bugojnu treba po toj logici pustiti jer je ciljao policijsku stanicu. :cry: I napad u Zvorniku isto tako nije ništa više od incidenta...izvini ali dozvolit ćeš da se ne složim sa tobom iako smo ideološki na istoj strani. :oops: Po meni podržavati PKK i Kurde je sulud projekat. I ovi što priželjkuju raspad Turske nisu ni svjesni šta bi to sa sobom donijelo, još jedno veće sranje nesagledivih razmjera. Ali neki su toliko slijepi da i preko terorizma mogu prevaliti. Ako opravdaš Kurdski terorizam sa stanovišta nekog fanatičnog islamiste i napadi od 11/9 se mogu opravdati, sve zavisi sa koje strane gledaš. :oops:

Koji zapad?
Da li je Svicarska zapad?

Svicarska odbija staviti PKK na listu teroristickih organizacija. I nije samo Svicarska, proguglaj...

Zapamti, Turci imaju dvije opcije: pociniti genocid kakav svijet jos nije vidio ili priznati Kurdistan. Erdogan tvrdi da ce Kurdi 2038 biti vecina u Turskoj ako se nesto drasticno ne promijeni. Turci se masovno iseljavaju sa istoka gdje su Kurdi sada apsolutna vecina. Stavise, Kurdi se sire prema Ankari. Turska sovinisticka drzava je deportovala 3 000 000 Kurda prema unutrasnjosti. Plan je bio razbiti kurdsku dominaciju na istoku. To im je bila kobna greska. Turci odlaze sa istoka a Kurdi poklapaju centralnu Tursku. Imaju duplo bolji natalitet. Samo je pitanje vremena kada ce se kod Turaka pojaviti hrabar politicar, koji ce Kurdima dati istok kako bi spasio centralnu Tursku.

Drvosjeca iz Dejcica

Post by Drvosjeca iz Dejcica » 26/09/2015 18:23

Kikibombona wrote:Koji zapad?
Da li je Svicarska zapad?

Svicarska odbija staviti PKK na listu teroristickih organizacija. I nije samo Svicarska, proguglaj...

Zapamti, Turci imaju dvije opcije: pociniti genocid kakav svijet jos nije vidio ili priznati Kurdistan. Erdogan tvrdi da ce Kurdi 2038 biti vecina u Turskoj ako se nesto drasticno ne promijeni. Turci se masovno iseljavaju sa istoka gdje su Kurdi sada apsolutna vecina. Stavise, Kurdi se sire prema Ankari. Turska sovinisticka drzava je deportovala 3 000 000 Kurda prema unutrasnjosti. Plan je bio razbiti kurdsku dominaciju na istoku. To im je bila kobna greska. Turci odlaze sa istoka a Kurdi poklapaju centralnu Tursku. Imaju duplo bolji natalitet. Samo je pitanje vremena kada ce se kod Turaka pojaviti hrabar politicar, koji ce Kurdima dati istok kako bi spasio centralnu Tursku.

:mrgreen: Nemam ja šta guglati, ti traži iznimke i opravdavaj Kurde, meni to ne pada na pamet. To o natalitetu je isto kao i priča da će muslimani natalitetom zavladati Evropom...teorije zavjere i to vrlo loše upakove.

Post Reply