o hadisu

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

sejfoman
Posts: 28
Joined: 19/02/2007 23:37

#26

Post by sejfoman »

Ako i tada... jer je to nemoguce po onome sto sad za sad znamo. Kur`an spominje necistocu ali covjeku treba definicija tj. (primjer gusula ima potencijal da postane... ali eto njega spomenuh) kad se smatra da je covjek dzunup a kada ne, te kako pravilno uzeti gusul. Ima tu raznih definicija koje su nam potrebne a Kur`an ih se dohvatio sa naredbom da slusamo Poslanika a.s. I sad se nadju nakvi likovi sektaski koji bi da ujedinjuju muslimane izbijajuci im poruke Muhammeda a.s. koji je bio zivuci Kur`an. E to nije ujedinjavanje nego bi da nas ostave u mraku da neznam jesmo li dosli ili posli.
Nejse, ova tema je tako bezze da je fakat uzalud trosit rijeci na nju. Cuj bez hadisa...

Samo za kraj, ima jedan hadis koji prenosi Tirmizi, Ibn Madze i Ahmed a kaze "Bojati se za onoga koji kada mu se citaju moji hadisi, kaze "Ostavi to! Daj nam Kur`an, ono sto se Kur`anom zabranjuje i jeste zabranjeno a sto se njime dozvoljava i jeste dozvoljeno. Pa nije li Poslanikova zabrana isto sto i zabrana Allaha Uzvisenog?!
Kid_A
Posts: 217
Joined: 14/03/2007 07:42

#27

Post by Kid_A »

Selam alejk i merhaba, da se ko ne uvrijedi :)

Idemo dalje 8-)
User avatar
black
Posts: 17120
Joined: 19/06/2004 16:00
Location: ispod tresnje

#28

Post by black »

Kid_A wrote:Selam alejk i merhaba, da se ko ne uvrijedi :)

Idemo dalje 8-)
alejkumu selam radiohead 8-)
bob the rock
Posts: 28
Joined: 27/11/2006 16:33

#29

Post by bob the rock »

Ja sam se sam iskljucio...
Kada zrelo razmislim stvarno nemam puno zajednickog ni sa nekim od vas na ovom forumu a kamoli sa tim nekim tvz vehabijama...
Stvarno sam dosta puta nasao sebe, i bio novi covjek posle molitvi,posvijecen Stvoritelju, to je najblize sto sam ikad bio sam sa sobom
Ali nesto slabo idem u zadnje vrijeme...Ne nije zato sto me strah, ili zato da moje komsije ne misle da sam terorista.. Nikad..
Gledam nesto stvari oko sebe,i pitam se kakve veze ima religija kao licna stvar sa zgradom ispred mene???
Dileme!!!!!!
Znam da neke poruke upozoravaju da se nemoze covjek vezati za istinu kako se drugacije kaze Islam, niti da vjera nema prisile..
Siguran sam da je dolaskom novog vala(v), iako se to nama cinilo drugacije, vise ljudi prestalo da ide u dzamiju nego sto je pristupilo tvz vehabijama???
Ovamo napolju efekat je ocit, to vidim..
Cilj ili sredstvo, opet dilema, heheheee...
Dacu vam prost primjer:
Da li vam privlacnije izgleda J. Barcic ili recimo Mersedes bilo koje klase.
Neki ce reci da jedno sa drugim nema veze, ja cu reci ima itekako..
Nisam hipokrata,niti zelim da budem, i zato moja vjera je vjera nauke, ljepote, solidarnosti, ravnopravnosti....
Kada me ljudi poput J.B. budu ucili, osim kako da se oblacim, kako da napravim bar elektromotor, da ne kazem avion, ja cu vrlo rado stati iza njega, do tada Alahimanet.
Ako neko misli da me komentarise i pri tome koristi hadise, pls..
ja sam sebe otpisao po pitanju muslimanskog bratsva, tako lijepo se osijecam kao prosta individua.
Vjerujte mi mozda sam munafik, ali kunem vam se, nisam glup.
M.A.Q.
User avatar
Bosanac sa dna kace
Posts: 9841
Joined: 27/06/2005 20:21
Location: ponutrače

#30

Post by Bosanac sa dna kace »

ja bih zamolio postovanu administraciju i moderaciju ovog foruma da nam otvore poseban podforum VEHABIJE!
User avatar
vedderedi
Posts: 1002
Joined: 20/09/2004 12:50

#31

Post by vedderedi »

sejfoman wrote:Na tvoje pitanje odgovor je DA, naravno!
A buduci da izgleda ti znas nesto sto ja neznam, hoces li biti ljubazan da mi citiras Kur`anske ajete koji ti kazu kako uzeti gusul?
"O vjernici, kad hocete molitvu da obavite, lica svoja i ruke svoje do iza lakata operite – a dio glava svojih potarite – i noge svoje do iza clanaka. a ako ste dzunubi, onda se okupajte;" (Al-Ma'idah, 6)

Eto kako, pise u Savrsenom Kur'anu!
sejfoman
Posts: 28
Joined: 19/02/2007 23:37

#32

Post by sejfoman »

vedderedi wrote:
sejfoman wrote:Na tvoje pitanje odgovor je DA, naravno!
A buduci da izgleda ti znas nesto sto ja neznam, hoces li biti ljubazan da mi citiras Kur`anske ajete koji ti kazu kako uzeti gusul?
"O vjernici, kad hocete molitvu da obavite, lica svoja i ruke svoje do iza lakata operite – a dio glava svojih potarite – i noge svoje do iza clanaka. a ako ste dzunubi, onda se okupajte;" (Al-Ma'idah, 6)

Eto kako, pise u Savrsenom Kur'anu!
Hahaha de nam reci, sta znaci to "onda se okupajte"??? Jeli sa samponom ili bez? Jeli cijeli 3 puta ili samo da se plaknes? C C C C

Pa ti neznas sta je gusul bola inace ne bi tako pricao.
Da ti ja objasnim mozda koji sevap zaradim:

Gusul je kupanje u kojem postoje par posebnih pravila:

1. Svaki dio tijela se mora skvasiti (posebna paznja na pupak pa i na unutrasnjos uha malim prstom...), u suprotnom NISI cist.
2. Isprati (u hadisu stoji "dobro") usta i nos i grlo (gargare mislim)

E tek TADA si cist.

Vidis to je taj spoj. Allah dz.s. ti kaze da se okupas u toj situaciji, pa ti kaze da kad cujes sta od Poslanika a.s. samo mu reci "cujemo i pokoravamo se" a onda ti Poslanik a.s. kaze u detalje sta se misli pod "onda se okupajte".
Kontas sad? Nemozes to dvoje razdvojiti onako kako ti i ova sektasica mislite!
sejfoman
Posts: 28
Joined: 19/02/2007 23:37

#33

Post by sejfoman »

I zaboravio sam da ti se zahvalim sto si citirao taj ajet. Hvala i da te Allah dz.s. nagradi za trud.
User avatar
vedderedi
Posts: 1002
Joined: 20/09/2004 12:50

#34

Post by vedderedi »

Meni je sasvim jasno sta znaci "okupati se", a to sto je nekome palo na pamet da kaze tri puta ovo, tri puta ono da bi bio CIST po njegovom, a ne Bozijem nahodjenju, to je druga stvar.

I "ne mozes" se pise odvojeno.
Last edited by vedderedi on 21/03/2007 22:32, edited 1 time in total.
User avatar
vedderedi
Posts: 1002
Joined: 20/09/2004 12:50

#35

Post by vedderedi »

I "je li" isto tako, inace neko misli da su neki ljudi nesto jeli.
User avatar
vedderedi
Posts: 1002
Joined: 20/09/2004 12:50

#36

Post by vedderedi »

I "ne znas", isto odvojeno.

Valjda se i ovo broji u sevap.
User avatar
Bosanac sa dna kace
Posts: 9841
Joined: 27/06/2005 20:21
Location: ponutrače

#37

Post by Bosanac sa dna kace »

neam sad kad crtat, al vrlo rado bih da ilustriram ono sto je do sada ovdje iks puta receno da su u Kuranu opste naredbe a u hadisu objasnjenja tih naredbi.
sejfoman
Posts: 28
Joined: 19/02/2007 23:37

#38

Post by sejfoman »

@vedderedi: emozetikupisevapetakoajacuovakoinaucistajeispravangusuldanebipeklo!
User avatar
Dust
Posts: 191
Joined: 26/01/2005 15:55
Location: negdje na putu
Contact:

#39

Post by Dust »

Kojoj struji ti pripadas, pa ni uvazeni, cijenjeni, poštovani, svagdje prisutni, reis nezna toliko engleskog jezika. Oci moje skidaj se sa tog tripa. 8)
Dolazim
Posts: 41
Joined: 04/04/2007 14:29

#40

Post by Dolazim »

Kadgod, ti mi licis na tkz. ahmedije!!!!
User avatar
Bosanac sa dna kace
Posts: 9841
Joined: 27/06/2005 20:21
Location: ponutrače

#41

Post by Bosanac sa dna kace »

nema je nesto :roll:
:run:
ja71
Posts: 5390
Joined: 31/03/2006 14:45

#42

Post by ja71 »

Bosanac sa dna kace wrote:nema je nesto :roll:
:run:

jest vala bas.
ali kako haqqani ispari mi je jos cudnije
User avatar
danas
Posts: 18796
Joined: 11/03/2005 19:40
Location: 10th circle...

#43

Post by danas »

ne slutite :D :D :D :oops:
Danko_Bananko
Posts: 862
Joined: 23/01/2007 20:34

#44

Post by Danko_Bananko »

danas wrote:ne slutite :D :D :D :oops:
Bog ti zdravlje dao, zadnji put se vratila kad su je prizivali... :D
Svemirski_Jebach
Posts: 3929
Joined: 13/08/2003 00:00
Location: Tel Aviv

#45

Post by Svemirski_Jebach »

to mi je malo super technical sto bi rekli...to da si cist tek kad se tri puta okupas i to za pupak i untrasnjost uha...pa valjda se svaka normalna osoba tusira tako da opere i pupak i usi...ili sam ja nesto propustio?

upravo taj rigidni i okostali formalizam karakterise vehabije i slicne grupe...umesto da se bave stvarnim pitanjima vjere, filozofijom religije, pitanjima koja stoljecima okupiraju ljudski um ili prakticnim problemima vjernika muslimana (obrazovanje, ekonomija i sl) oni se bavi time koliko trebaju biti duge hlace, treba li se pupak oprati 3 puta da mozes klanjati i slicnim zamaranjima...

al valjda su takve sekte za ljude koji ne razmisljaju...jer ko razmislja imalo svojom glavom a ne glavom nekog drugoga...nije lud da im se priblizi
sejfoman
Posts: 28
Joined: 19/02/2007 23:37

#46

Post by sejfoman »

Svemirski_Jebach wrote:to mi je malo super technical sto bi rekli...to da si cist tek kad se tri puta okupas i to za pupak i untrasnjost uha...pa valjda se svaka normalna osoba tusira tako da opere i pupak i usi...ili sam ja nesto propustio?

upravo taj rigidni i okostali formalizam karakterise vehabije i slicne grupe...umesto da se bave stvarnim pitanjima vjere, filozofijom religije, pitanjima koja stoljecima okupiraju ljudski um ili prakticnim problemima vjernika muslimana (obrazovanje, ekonomija i sl) oni se bavi time koliko trebaju biti duge hlace, treba li se pupak oprati 3 puta da mozes klanjati i slicnim zamaranjima...

al valjda su takve sekte za ljude koji ne razmisljaju...jer ko razmislja imalo svojom glavom a ne glavom nekog drugoga...nije lud da im se priblizi
Nije potrebno da se covjek opere 3 puta... samo da to istaknem.
Sto se tice gusula, po hanefijskom meshebu, ukoliko bi se covjek potopio u vodu isprao usta i nos smatra se da je uzeo gusul.
E buduci da mi rijetko skacemo u jezero ili punimo kadu pa se komplet potopimo tu dolazi do detalja koji se ticu pupka i uha.
Jako je bitno jer se prenosi hadis od Poslanika a.s. koji kaze da ce Dzehennemska vatra prziti onaj dio tijela koji voda ne dotakne prilikom gusula pa makar to bilo koliko vrh igle. E sad, neznam za tvoj stomak ili 5-tog 10-tog ali ima ljudi sa malo vecim naslagama sala na stomaku pa je moguce da ako ne pripazi, pupak ostane suh. Prema tome, ovo nije nikakvo pretjerivanje, sve to ima temelja u hadisu.
Samo da se zna da su ovo smjernice za uzimanje gusula po hanefijskom meshebu (cisto sumnjam da tu ima razilazenja sa drugim meshebima), a naravno moze se provjeriti u prvoj knjizi od 3 pod nazivom "Hanefijski fikh".

A kao odgovor na tvoje pitanje, neznam jesi li sta propustio ali ovo nije ni iz kakvog okostalog formalizma, ovo je za sve one koji nece radi jedne trivijalne stvari kao suh pupak da imaju belaj na onom svijetu. I previse ima stvari (kao one koje si ti naveo tj "krupnije" stvari) na koje i u kojima smo slabi i kao takvi grijesimo, pa onda mozemo sta mozemo.

Selam
ja71
Posts: 5390
Joined: 31/03/2006 14:45

#47

Post by ja71 »

Svemirski_Jebach wrote:to mi je malo super technical sto bi rekli...to da si cist tek kad se tri puta okupas i to za pupak i untrasnjost uha...pa valjda se svaka normalna osoba tusira tako da opere i pupak i usi...ili sam ja nesto propustio?

upravo taj rigidni i okostali formalizam karakterise vehabije i slicne grupe...umesto da se bave stvarnim pitanjima vjere, filozofijom religije, pitanjima koja stoljecima okupiraju ljudski um ili prakticnim problemima vjernika muslimana (obrazovanje, ekonomija i sl) oni se bavi time koliko trebaju biti duge hlace, treba li se pupak oprati 3 puta da mozes klanjati i slicnim zamaranjima...

al valjda su takve sekte za ljude koji ne razmisljaju...jer ko razmislja imalo svojom glavom a ne glavom nekog drugoga...nije lud da im se priblizi

Otkud tebi za pravo da sudis o tome sta su stvarni problemi vjere i filozofije.
Ti bi da raspravljas o filozofiji a ne znas ni kako se pravilno kupa ili abdest uzima.

I da ne bude zabune, hlace se krate na dva prsta sirine.
a ne na cetiri. Oni sto krate hlace na 4 prsta sirine oni pretjeruju jer tako ne stoji u hadisu.
a kao sto znamo pretjerivanje moze covjeka izvesti iz vjere.
a oni koji izadju iz vjere ce vjecno goriti u dzehenemu.
Sarafcina
Posts: 2258
Joined: 19/09/2005 00:59

#48

Post by Sarafcina »

ja71 wrote:
Svemirski_Jebach wrote:to mi je malo super technical sto bi rekli...to da si cist tek kad se tri puta okupas i to za pupak i untrasnjost uha...pa valjda se svaka normalna osoba tusira tako da opere i pupak i usi...ili sam ja nesto propustio?

upravo taj rigidni i okostali formalizam karakterise vehabije i slicne grupe...umesto da se bave stvarnim pitanjima vjere, filozofijom religije, pitanjima koja stoljecima okupiraju ljudski um ili prakticnim problemima vjernika muslimana (obrazovanje, ekonomija i sl) oni se bavi time koliko trebaju biti duge hlace, treba li se pupak oprati 3 puta da mozes klanjati i slicnim zamaranjima...

al valjda su takve sekte za ljude koji ne razmisljaju...jer ko razmislja imalo svojom glavom a ne glavom nekog drugoga...nije lud da im se priblizi

Otkud tebi za pravo da sudis o tome sta su stvarni problemi vjere i filozofije.
Ti bi da raspravljas o filozofiji a ne znas ni kako se pravilno kupa ili abdest uzima.

I da ne bude zabune, hlace se krate na dva prsta sirine.
a ne na cetiri. Oni sto krate hlace na 4 prsta sirine oni pretjeruju jer tako ne stoji u hadisu.
a kao sto znamo pretjerivanje moze covjeka izvesti iz vjere.
a oni koji izadju iz vjere ce vjecno goriti u dzehenemu.

prolazak kroz crveno na praznoj raskrsnici....
Dolazim
Posts: 41
Joined: 04/04/2007 14:29

#49

Post by Dolazim »

Ja mislim da su mnogi hadisi vazili za ono vrijeme ili ih treba prilagoditi danasnjem vremenu!!!!

Mi se raspravljamo o pravilnom kupanju, a cetnici nam sjede za vratom!!!!

Najvaznije je cistoga srca obratiti se Allahu Dzellesanuhu i pristupiti namazu!!!!!
Dolazim
Posts: 41
Joined: 04/04/2007 14:29

#50

Post by Dolazim »

Haman, ja sto nosim kratke pantole ici cu u dzehenem!!!!!

Dajte ljudi, mahanite se bukvalizma!!!!
Post Reply