O Bošnjacima..

Kulturna dešavanja, predstave, izložbe, festivali, obrazovanje i budućnost mladih...

Moderator: Chloe

Post Reply
mirah
Posts: 174
Joined: 08/07/2021 15:42

#1 O Bošnjacima..

Post by mirah »

"'Bjegunce su išibali i vratili u rat, mladića su strijeljali, a oca obavijestili da mu je sin pogubljen kao vojni bjegunac i izdajnik domovine. Šehaga umalo nije svisnuo. I kao da je malo šenuo. Blesavi sine, grdio ga je mrtvog, za što li pogibe, za što li ludu glavu izgubi! Da si se tukao za svoje zadovoljstvo, pa te je neko ubio, halal vjera i njemu i tebi. Da je zbog zlatne jabuke iz priče, da je zbog djevojke iz pjesme, da je zbog druga iz života, žalio bih ali bih razumio. Ali šta je ovo, nesrećni sine! Za đeriz, za razbojnike, za otimačinu tuđe zemlje! Pa kako je takav smrad mogao da zaludi tvoje čisto srce? I zašto nisi bježao sam, kad si došao pameti? Kako si mogao da se pouzdaš u te ljude? Mogao si se povjeriti zmiji, šakalu, kopcu, nikako našem čovjeku. Izdaće te kad mu najviše učiniš, ubiće te kad mu svoj posljednji zalogaj daš. Pa dobro što sebe uništi, sebični sine, ali što mene ubi!'"
Piaty
Posts: 5725
Joined: 01/12/2020 00:58

#2 Re: O Bošnjacima..

Post by Piaty »

O kojoj je to "domovini" rijec?
mirah
Posts: 174
Joined: 08/07/2021 15:42

#3 Re: O Bošnjacima..

Post by mirah »

Piaty wrote: 05/03/2022 23:13 O kojoj je to "domovini" rijec?
Pročitaj Tvrđavu
Piaty
Posts: 5725
Joined: 01/12/2020 00:58

#4 Re: O Bošnjacima..

Post by Piaty »

mirah wrote: 05/03/2022 23:36
Piaty wrote: 05/03/2022 23:13 O kojoj je to "domovini" rijec?
Pročitaj Tvrđavu
Aha.

O toj se domovini radi. Bilo je i gorih domovina.

Tvrdjavu citao davno pa se nisam mogao sjetiti.
mirah
Posts: 174
Joined: 08/07/2021 15:42

#5 Re: O Bošnjacima..

Post by mirah »

Piaty wrote: 06/03/2022 07:11
mirah wrote: 05/03/2022 23:36

Pročitaj Tvrđavu
Aha.

O toj se domovini radi. Bilo je i gorih domovina.

Tvrdjavu citao davno pa se nisam mogao sjetiti.
Ko je merhametli taj strada ,ko je surov ali i pravedan taj opstaje.

Mislim, šta reći o susjedima s kojima se graničimo.
Pođimo ovako. U bošnjačkoj literaturi,knjigama,svedočanstvima stalno se priča o genocidu. I to je istina. Stalno se priča o jedanaest genocida.I to je istina. Međutim koliko moraš biti naivan da doživiš jedanaest puta strahote genocida a da se ne opametiš?
Armija Bih morala je da zaštiti svakog bošnjaka,ali pošto nije imala oružje i oruđe desilo se šta se desilo.
Idemo dalje. Šta mi vredi što sam merhametlija ako mora da mi stradaju najbliži pa i ostali bošnjaci koji pripadaju bošnjačkom narodu.Svaka bošnjačka porodica ima mušku glavu . Posle ovih strahota svaka porodica treba biti naoružana i braniti svoje najbliže i ostele bošnjake jer prijeti opsnost da fizički nestanemo.
User avatar
ljubicasti limun
Posts: 1202
Joined: 27/10/2021 22:23

#6 Re: O Bošnjacima..

Post by ljubicasti limun »

mirah wrote: 07/03/2022 00:29

Ko je merhametli taj strada ,ko je surov ali i pravedan taj opstaje.

Mislim, šta reći o susjedima s kojima se graničimo.
Pođimo ovako. U bošnjačkoj literaturi,knjigama,svedočanstvima stalno se priča o genocidu. I to je istina. Stalno se priča o jedanaest genocida.I to je istina. Međutim koliko moraš biti naivan da doživiš jedanaest puta strahote genocida a da se ne opametiš?
Armija Bih morala je da zaštiti svakog bošnjaka,ali pošto nije imala oružje i oruđe desilo se šta se desilo.
Idemo dalje. Šta mi vredi što sam merhametlija ako mora da mi stradaju najbliži pa i ostali bošnjaci koji pripadaju bošnjačkom narodu.Svaka bošnjačka porodica ima mušku glavu . Posle ovih strahota svaka porodica treba biti naoružana i braniti svoje najbliže i ostele bošnjake jer prijeti opsnost da fizički nestanemo.
ne moze se protiv svoje prirode. nama u prirodi nije surovost. nije ni merhamet toliko, mislim jeste, ali prije oportunizam u smislu prilagodbe okolnostima radi prezivljavanja. i pognuta, ubijena u pojam, glava, uvijek spremna nasmijati se vlastitoj nesreci.
iz zadnje klupe
Posts: 936
Joined: 27/07/2012 18:10

#7 Re: O Bošnjacima..

Post by iz zadnje klupe »

ali prije oportunizam u smislu prilagodbe okolnostima radi prezivljavanja. i pognuta, ubijena u pojam, glava, uvijek spremna nasmijati se vlastitoj nesreci.
Recimo da je tako, ali čitajući neke priče, pjesme od prije, ni približno nismo bili takvi, bili smo veoma ponosni što smo "Turci" ( tj. muslimani, to je bio sinonim za muslimane), da li je AU okupacija imala tako strahovit psihološki uticaj da je potpuno promjenila psihološki profil nacije. Ko je probao pisati o tome, uglavnom je iz krila IZ ili njihov simpaziter, i nema dovoljno objektivnog odmaka,
iz zadnje klupe
Posts: 936
Joined: 27/07/2012 18:10

#8 Re: O Bošnjacima..

Post by iz zadnje klupe »

Šta mislite, da li je ovo pismo falsifikat ?

https://akos.ba/pismo-muhadzira-husein- ... 87-godine/

Nekako mi suviše prilagođeno današnjem vremenu, posebno se bode uši tvrdnja efendije da su bili kao braća sa rajom, po onome što znam iz istorijskih spisa, nismo smatrali hrišćansku raju sebi ravnima, drugo Bošnjani iz Užica, itd...
mirah
Posts: 174
Joined: 08/07/2021 15:42

#9 Re: O Bošnjacima..

Post by mirah »

Idemo dalje.

Za početak vlada federacije mogla bi darovati udžbenike na bosanskom jeziku za naš kraj.Time bi se očuvao bosanski jezik i pismo( latinica ijekavica) i samim tim i školski program za bošnjake u mom kraju.Učili bi našu istoriju ma kakva ona bila čuvali svoju kulturu ma kakva ona bila.A nije bila loša ni naša istorija a ni kultura.
mirah
Posts: 174
Joined: 08/07/2021 15:42

#10 Re: O Bošnjacima..

Post by mirah »

Već je treća nedelja otkako se vreme ustalilo. Kao svake godine, begovi su počeli da izlaze na razgovore na Sofi u Lutvinoj kahvi. Ali njihovi razgovori su uzdržljivi i sumorni. U celoj zemlji vrši se onaj prećutni dogovor za ustanak i otpor protiv nepodnošljivog i ludog vladanja Ali-pašina. Ta stvar je u duhovima već rešena i sad sazreva sama od sebe. Svojim postupcima Ali-paša i sam ubrzava to sazrevanje.

Danas je poslednji petak maja meseca 1814. godine. Svi su begovi na broju i razgovor je živ i ozbiljan. Svima su poznate vesti o porazima Napoleonovih armija i njegovoj abdikaciji, sad samo izmenjuju, upoređuju i dopunjuju svoja obaveštenja. Jedan od begova, koji je jutros govorio sa ljudima iz Konaka , kaže da je sve uređeno za odlazak francuskog konzula i njegove porodice, a da se zna pouzdano da će ubrzo za njim krenuti i austrijski konzul, koji je zbog francuza jedino i sedeo u Travniku. Tako se može slobodno računati da će pre jeseni nestati iz Travnika konzula i konzulata i svega što su oni doneli i uveli.

Svi primaju te vesti kao glas o nekoj pobedi. Jer, iako su se u toku godina u mnogome privikli na prisustvo stranih konzula, svi su ipak zadovoljni što će nestati tih stranaca sa njihovim drukčijim i neobičnim načinom života, sa njihovim drskim mešanjem u bosanske poslove i prilike. Pretresaju pitanje ko će preuzeti "'Dubrovački han'' u kome je sada Francuski konzulat i što će biti od velike Hafizadićeve kuće kad i austrijski konzul napusti Travnik. Svi govore malo glasnije, da bi i Hadi - beg Teskeredžić, koji sedi na svom mestu, mogao da čuje o čemu je reč. On je prestareo i oronuo, slegao se u sebe kao trošna građevina. Izdaje ga sluh. Ne može da digne očne kapke koji su još više otežali, nego mora da zavrati glavu kad hoće koga bolje da pogleda. Usne su mu modre i lepe se jedna za drugu pri govoru. Starac diže glavu i pita onoga koji je poslednji govorio;
-Kad ono bi te dođoše ovi.... konzuli?
Nastade zagledanje i pogađanje. Jedni odgovaraju da ima šest godina, drugi da ima više. Posle kraćeg objašnjavanja i računa složiše se i utvrdiše da je prvi konzul stigao pre više od sedam godina, na tri dana pre ramazanskog Bajrama.
-Sedam godina - kaže zamišljeno i otežući reči Hamdi - beg - sedam godina! A sjećate li se kakva je onda uzbuna i povika bila zbog tih konzula i zbog toga.... toga...Bunaparte? Te Bunaparta ovdje, te Bunaparta ondje. Te ovo će učiniti, te ovo neće. Svijet mu je tijesan; njegovoj sili nema mjere ni karara. A ovaj naš kaurluk bijaše digao glavu ko jalov klas. Te jedni se drže za skut francuskom, te drugi austrijskom konzulu, te treći očekuju moskovskog. Lijepo se izbezumila raja i povilenila. Pa, evo i to prođe. Digoše se carevi i slomiše Bunapartu. Konzuli će očistiti Travnik. Pominjaće se još koju godinu. Djeca će se na jaliji igrati konzula i kavaza, jašući na drvenim pritkama, pa će se i oni zaboraviti ko da nikad nisu ni bili. I sve će opet biti kao što je, po božjoj volji, oduvijek bilo.

Hamdi - beg zastade, jer ga je izdavao dah, a ostali su ćutali u očekivanju onoga što bi starac još mogao da kaže, i pušeći svi su uživali u dobroj, pobedničkoj tišini.
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50432
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#11 Re: O Bošnjacima..

Post by Bloo »

mirah wrote: 07/03/2022 00:29 Stalno se priča o jedanaest genocida.I to je istina.
http://www.prometej.ba/clanak/povijest/ ... acima-4376



„Moj narod je odabrani narod, zato što u svom genetskom kodu nema sklonosti ka činjenju zla. Povijesno gledano Bošnjaci nikad ni prema kome nisu počinili zlo. I uprkos tome ispostavilo se da su drugima, iz nekog nerazumljivog razloga, bili trn u oku.“

Ove uvodne riječi teksta koji svim svojim obimom odiše gebelsovskom propagandom i rasnom higijenom objavljene su početkom 2014. godine u 365. izdanju magazina „Saff“, a koje su potom prenijeli svi ideološki srodni portali. Tekst je potpisan pod podjednako gebelsovskim naslovom „Bošnjaci su elitni narod“, autorice dr. (teologije) Mersade Nuruddine Agović. Iako mi je tada tokom čitanja ovo zvučalo jezivo slično riječima jedne Biljane Plavšić, koja je svojevrsno tvrdila dijametralno suprotno od ovog navoda, naime, da su „Muslimani (Bošnjaci) genetski kvaran materijal koji je prešao u islam“, uvjerio sam sebe da su takve struje sa takvim fantazijama jedan podzemni dio intelektualnog svijeta u koje je zagazio jedan marginalni dio bošnjačkog naroda. Očito tada još nisam ni mogao slutiti dokle će ustvari ova, tada za mene, nova nacionalistička mitomanija dosegnuti i kakve apsurdne tvrdnje će te fantazije izroditi. Ni u najluđim snovima nisam mogao zamisliti da ću naići na luđe tvrdnje od, citiram izvjesnog dr. Muju Begića: „Tijelo, koje je raspadnuto, logično bi bilo da širi neugodan miris, ali mi koji smo se bavili ekshumacijama tijela naših šehida uvjerili smo se da tijela naših šehida mirišu.“, ali nije mi trebalo dugo vremena da iskopam, vjerovatno, najluđi biser bošnjačke mitomanije – pamflet koji opisuje 11 genocida nad Bošnjacima.
homer2go
Posts: 544
Joined: 19/06/2018 22:45

#12 Re: O Bošnjacima..

Post by homer2go »

Bloo wrote: 07/03/2022 20:57
mirah wrote: 07/03/2022 00:29 Stalno se priča o jedanaest genocida.I to je istina.
http://www.prometej.ba/clanak/povijest/ ... acima-4376



„Moj narod je odabrani narod, zato što u svom genetskom kodu nema sklonosti ka činjenju zla. Povijesno gledano Bošnjaci nikad ni prema kome nisu počinili zlo. I uprkos tome ispostavilo se da su drugima, iz nekog nerazumljivog razloga, bili trn u oku.“

Ove uvodne riječi teksta koji svim svojim obimom odiše gebelsovskom propagandom i rasnom higijenom objavljene su početkom 2014. godine u 365. izdanju magazina „Saff“, a koje su potom prenijeli svi ideološki srodni portali. Tekst je potpisan pod podjednako gebelsovskim naslovom „Bošnjaci su elitni narod“, autorice dr. (teologije) Mersade Nuruddine Agović. Iako mi je tada tokom čitanja ovo zvučalo jezivo slično riječima jedne Biljane Plavšić, koja je svojevrsno tvrdila dijametralno suprotno od ovog navoda, naime, da su „Muslimani (Bošnjaci) genetski kvaran materijal koji je prešao u islam“, uvjerio sam sebe da su takve struje sa takvim fantazijama jedan podzemni dio intelektualnog svijeta u koje je zagazio jedan marginalni dio bošnjačkog naroda. Očito tada još nisam ni mogao slutiti dokle će ustvari ova, tada za mene, nova nacionalistička mitomanija dosegnuti i kakve apsurdne tvrdnje će te fantazije izroditi. Ni u najluđim snovima nisam mogao zamisliti da ću naići na luđe tvrdnje od, citiram izvjesnog dr. Muju Begića: „Tijelo, koje je raspadnuto, logično bi bilo da širi neugodan miris, ali mi koji smo se bavili ekshumacijama tijela naših šehida uvjerili smo se da tijela naših šehida mirišu.“, ali nije mi trebalo dugo vremena da iskopam, vjerovatno, najluđi biser bošnjačke mitomanije – pamflet koji opisuje 11 genocida nad Bošnjacima.
Nedostaje 12, egzodus u Dojčland i okolinu, 2012 - 2022 :mrgreen: :mrgreen:
YouAreMyDestiny
Posts: 2852
Joined: 08/03/2021 17:27

#13 Re: O Bošnjacima..

Post by YouAreMyDestiny »

Može li neko nabrojati tih 11 genocida? Ko ih je činio, kada?
mirah
Posts: 174
Joined: 08/07/2021 15:42

#14 Re: O Bošnjacima..

Post by mirah »

klix wrote: 07/03/2022 21:09 Može li neko nabrojati tih 11 genocida? Ko ih je činio, kada?
Ja sam samo preneo šta sam pročitao! Na kraju krajeva ako ih je i bilo dva mnogo je. Pri tom moram da napišem da sam 80 tih redovno čitao o genocidu nad Srbima, Hrvatima , muslimanima(tada) i da je odmah posle Titove smrti počela hajka na sve koje ne misle isto( lažni komunisti koji su posle velikodušno ustupili oružje i oruđe nacionalističkim bandama naročito srpskom delu populacije). Naročito su se isticale novine Politika,Politika expres i Večernje novosti.
Sećamo se odlično iskopavanju jama i nošenja moštiju( jel se tako kaže?) po Jugoslaviji i tvrdnjama o ugroženosti pojedinih nacija.
1989 god. izlazeći po gradu iznenadio sam se kada sam video na stotine punih autobusa koji su krenuli na Kosovo.Preteći rukama i noseći nacionalističke zastave mogli smo samo da pretpostavimo šta se sprema.
User avatar
MarlboroGold
Posts: 21577
Joined: 24/06/2013 17:14
Location: Chaos Sanctuary

#15 Re: O Bošnjacima..

Post by MarlboroGold »

uuu kakva bošnjačka mitomanija...

Nego btw Konvencija o spriječavanju i kažnjavaju zločina genocida je donesena 1948. godine. Sve što se događalo prije toga ne možete nazivati genocidom, jer je to čisti anahronizam. Također, države su prije ratove objavljivale kao dobar dan, a pokolji su vršeni širom zemaljske kugle iz jednog ili više razloga.

Samo je jedan genocid i to onaj devedesetih. Manite se mitomanije.
mirah
Posts: 174
Joined: 08/07/2021 15:42

#16 Re: O Bošnjacima..

Post by mirah »

MarlboroGold wrote: 07/03/2022 21:45 uuu kakva bošnjačka mitomanija...

Nego btw Konvencija o spriječavanju i kažnjavaju zločina genocida je donesena 1948. godine. Sve što se događalo prije toga ne možete nazivati genocidom, jer je to čisti anahronizam. Također, države su prije ratove objavljivale kao dobar dan, a pokolji su vršeni širom zemaljske kugle iz jednog ili više razloga.

Samo je jedan genocid i to onaj devedesetih. Manite se mitomanije.
Pa dobro! I jedan je dovoljan da se opametimo.
Uzmi Načertanije,Njegoša, Andrića, Homogenu Srbiju i dr. i videćeš da jedan narod želi da širi svoj životni prostor. Kada znamo ko sve i ko gde živi videćemo da za nas ostale nema mesta.

Još nešto!
Preporučio bih ti knjigu Savremenici fašizma 1933- 1945 ( tu se na veoma kulturan način govori o rasama što i nije za neku pohvalu)
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50432
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#17 Re: O Bošnjacima..

Post by Bloo »

klix wrote: 07/03/2022 21:09 Može li neko nabrojati tih 11 genocida? Ko ih je činio, kada?
Ima na linku sto sam postavila.
User avatar
MarlboroGold
Posts: 21577
Joined: 24/06/2013 17:14
Location: Chaos Sanctuary

#18 Re: O Bošnjacima..

Post by MarlboroGold »

mirah wrote: 07/03/2022 21:51
MarlboroGold wrote: 07/03/2022 21:45 uuu kakva bošnjačka mitomanija...

Nego btw Konvencija o spriječavanju i kažnjavaju zločina genocida je donesena 1948. godine. Sve što se događalo prije toga ne možete nazivati genocidom, jer je to čisti anahronizam. Također, države su prije ratove objavljivale kao dobar dan, a pokolji su vršeni širom zemaljske kugle iz jednog ili više razloga.

Samo je jedan genocid i to onaj devedesetih. Manite se mitomanije.
Pa dobro! I jedan je dovoljan da se opametimo.
Uzmi Načertanije,Njegoša, Andrića, Homogenu Srbiju i dr. i videćeš da jedan narod želi da širi svoj životni prostor. Kada znamo ko sve i ko gde živi videćemo da za nas ostale nema mesta.

Još nešto!
Preporučio bih ti knjigu Savremenici fašizma 1933- 1945 ( tu se na veoma kulturan način govori o rasama što i nije za neku pohvalu)
Sve je to prošlo kroz moje ruke i sigurno preko stotinu knjiga o srpskoj književnosti, kulturi i historiji. Vrlo dobro sam upoznat da njihova mitomanija vuče korijene još od Cara Dušana. Nije ni Dobrica bio prvi autor koji je govorio o srpskim lažima i potrebi za laganjem. To su govorili i drugi prije njega.

Tako da... moj savjet je da se ne koristite srpskom mitomanijom kod vlastite historije.
mirah
Posts: 174
Joined: 08/07/2021 15:42

#19 Re: O Bošnjacima..

Post by mirah »

MarlboroGold wrote: 07/03/2022 22:25
mirah wrote: 07/03/2022 21:51

Pa dobro! I jedan je dovoljan da se opametimo.
Uzmi Načertanije,Njegoša, Andrića, Homogenu Srbiju i dr. i videćeš da jedan narod želi da širi svoj životni prostor. Kada znamo ko sve i ko gde živi videćemo da za nas ostale nema mesta.

Još nešto!
Preporučio bih ti knjigu Savremenici fašizma 1933- 1945 ( tu se na veoma kulturan način govori o rasama što i nije za neku pohvalu)
Sve je to prošlo kroz moje ruke i sigurno preko stotinu knjiga o srpskoj književnosti, kulturi i historiji. Vrlo dobro sam upoznat da njihova mitomanija vuče korijene još od Cara Dušana. Nije ni Dobrica bio prvi autor koji je govorio o srpskim lažima i potrebi za laganjem. To su govorili i drugi prije njega.

Tako da... moj savjet je da se ne koristite srpskom mitomanijom kod vlastite historije.
I to što kažeš!
User avatar
stubrijez
Posts: 1070
Joined: 09/11/2012 11:12

#20 Re: O Bošnjacima..

Post by stubrijez »

Piaty wrote: 06/03/2022 07:11
mirah wrote: 05/03/2022 23:36

Pročitaj Tvrđavu
Aha.

O toj se domovini radi. Bilo je i gorih domovina.

Tvrdjavu citao davno pa se nisam mogao sjetiti.
Najjaci su mi ovi dusebriznici sto ovako kratko savjetuju odrijesito "procitaj Tvrdjavu!" i slicno, ne kontaju nas koji smo to citali za lektiru u srednjoj prije 30 godina a oni citali jucer... i sto je najtuznije sad se tu vrti nekih 2 knjiga od 5 autora kao neke reference za nesto i uvijek sve zavrsi na nekom populizmu....
User avatar
Ludzak
Posts: 5483
Joined: 23/03/2013 21:56
Location: Grad na Drini

#21 Re: O Bošnjacima..

Post by Ludzak »

Po naslovu teme pomislih baš da se govori o Bošnjacima. A ono, nigdje ih ne spomenu.
sikstinajn
Posts: 1438
Joined: 15/01/2017 19:21

#22 Re: O Bošnjacima..

Post by sikstinajn »

Vahida Maglajlić

jedina Bošnjakinja koja je dobila status narodnog heroja u SFRJ.

Poginula je 1. aprila 1943. u selu Velika Rujiška, kod Bosanskog Novog. Poslije rata njeni posmrtni ostaci su preneseni na Partizansko spomen-groblje u Banjoj Luci.


Image
Škobo Habu
Posts: 9033
Joined: 19/06/2013 17:54
Location: Kod Sirogojna na sijelu.

#23 Re: O Bošnjacima..

Post by Škobo Habu »

iz zadnje klupe wrote: 07/03/2022 07:02 Šta mislite, da li je ovo pismo falsifikat ?

https://akos.ba/pismo-muhadzira-husein- ... 87-godine/

Nekako mi suviše prilagođeno današnjem vremenu, posebno se bode uši tvrdnja efendije da su bili kao braća sa rajom, po onome što znam iz istorijskih spisa, nismo smatrali hrišćansku raju sebi ravnima, drugo Bošnjani iz Užica, itd...
Da li je falisfikat ili ne, ne bih ulazio u to, ali kad smo kod termina etničko čišćenje i holokaust tu je riječ, slobodno možemo kazati, o propagandi.

Sam Užičanion spominje Aziziju, što je danas Bosanski Šamac, koji je osnovao sulatan Abdul-Aziz, kao dio skrbi prema muslimanskim izbjeglicama iz uže Srbiji. Za potrebe izbjeglica iz Srbije su izgrađena i naselja u kojim su smještena. Mora se znati da je transfer muslimanskog stanovništva iz kneževine Srbije dogovoren na najvišem nivou - između sultana i srpskog kneza.

Tako bitna stvar se konstantno krije od strane bošnjačkih mitomana.

Isto tako, propaganda je ono što čitamo od strane nekih srpskih intelektualaca kako je Miloš Obrenović garantovao sve moguće slobode tadašnjem muslimanskom stanovništvu. To uopšte nije istina. Postoji gomila dokaza o napadu na muslimanski živalj koji je ostao u Beogradu - konstantno su bili izloženi napadima: pljačke, silovanja, oduzimanje bilo kakvih prava, a sve u cilju pritiska da se postakne njihovo iseljavanje.

Sve će to kulminirsati sa pogromom muslimanskog stanovništva u Šapcu, Loznici i drugim mjestima, u kom će stradati ne samo muslimansko stanovništvo, već i jevrejsko.
trocadero
Posts: 2429
Joined: 14/03/2013 13:57

#24 Re: O Bošnjacima..

Post by trocadero »

mirah wrote: 07/03/2022 09:37 Idemo dalje.

Za početak vlada federacije mogla bi darovati udžbenike na bosanskom jeziku za naš kraj.Time bi se očuvao bosanski jezik i pismo( latinica ijekavica) i samim tim i školski program za bošnjake u mom kraju.Učili bi našu istoriju ma kakva ona bila čuvali svoju kulturu ma kakva ona bila.A nije bila loša ni naša istorija a ni kultura.
Možda za početak da tome doprineseš vlastitim primjerom i počneš pričati bosanski i bar ovdje pisati ijekavski. Probaj , potrudi se malo, nije teško i nikad nije kasno.
idemo dalje...
sikstinajn
Posts: 1438
Joined: 15/01/2017 19:21

#25 Re: O Bošnjacima..

Post by sikstinajn »

ovaj nije bijo najbitniji ali je bio po mom skromnom mišljenju najzajebaniji.

Mustafa Golubić-Mujko

Image





tajni agent i obavejštajac SSSR-a, član četvrte uprave sovjetskog generalštaba, general NKVD-a.

Kordinator operativnih akcija kominterne u Evropi i Americi.

Član Mlade Bosne i militarističke organizacie Crna Ruka.

Rođen je u siromašnoj bošnjačkoj porodici u Stocu .....
Nema đe ga nije bilo.

i drug je Tito za njeg' rekao ''njega ne dirajte''.


11. juna 1941, Nijemci su ga slomljenih ruku i nogu vezali za stolicu, streljali u dvorištu zgrade Gestapoa, raskomadali i zakopali pod velom noći na nekoliko lokacija u Pionirskom parku u Beogradu.

posthumno se pojavljuje se u nekim filmovima kao siva eminencija.
Post Reply