O BELLA CIAO

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45504
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#76 Re: O BELLA CIAO

Post by Chmoljo »

The 51st State wrote:sto se tice bosne, radnicka prava su zajedno sa drzavom prestala biti aktuelna cim ste se gusala i mostiju fatali..., ovaj danas jad je samo posljedica.
Esso disapprove this!
The 51st State
Posts: 16743
Joined: 12/01/2008 12:06

#77 Re: O BELLA CIAO

Post by The 51st State »

vrlo moguce, cinjenica je da su radnicka prava i drzavu sjebali do u paramparcad srpska politika krvi i tla, jebeni zakon o himni ne zele da usvoje na drzavnom nivou, a kamo li nesto sto bi afirmisalo razvoj drustva i drzave, njima je rs sve i gledaju da sjebu drzavu do koske, ko misli da se mogu parcijalno rjesavati takva pitanja, blago je nenormalan po meni, prosto ne mogu doci na red pored ovako ustrojenog drzavnog uredjenja, i sad satro narice nad radnickom pasivnoscu...eto neka iz rs-a potekne inicijativa o krovnoj radnickoj organizaciji sa radosnim na celu :izet:
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45504
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#78 Re: O BELLA CIAO

Post by Chmoljo »

aha, eno svi lete da rade u Amko i Bingo :D i kažu da bi im lakše bilo samo da himna tekst ima, ma mogu i bez regresa.

a kad bi zastava bila malo normalnija halalili bi i topli obrok.

ko misli da se moraju poklopiti zvijezde u Biku sa vladavinom Venere da bi radnici imali veća prava, nikad radnici neće dobiti veća prava.
Googlerica
Posts: 1971
Joined: 28/12/2013 02:03
Location: Hangar One

#79 Re: O BELLA CIAO

Post by Googlerica »

vjesticanametli wrote:
Velkoski wrote:Arbeit macht frei.
:D :) :thumbup:
ja wohl :lol:
le travail rend libre

:D
User avatar
Kikibombona
Posts: 34325
Joined: 29/06/2013 08:48

#80 Re: O BELLA CIAO

Post by Kikibombona »

radostan dan wrote:
ja sam zaposlen. vss. supruga takođe. takođe visoka stručna sprema. primanja redovna i ok.
to me ne uljuljkava da ne vidim kuda ovo vodi.
i šta čeka našu djecu.

tema treba poslužiti za podsjećanje -gdje smo-, bez ideološkog i političkog predznaka.
:thumbup:

I kod mene je slicna situacija. Zivim prilicno iznad prosjeka, ali sam opet duboko nezadovoljan. Muka mi je od svega, blago receno.

Sutra bih utekao da se ukaze prava prilika. Vjerovatno i hocu u blizoj buducnosti.

Steta je zivot ovdje provesti.

Da ce biti bolje izgubio sam svaku nadu. Sve mi bude jasno kada vidim da se ljudi na protestima smiju i sprdaju.



:-x
radostan dan
Posts: 27093
Joined: 31/01/2010 20:26
Location: madera

#81 Re: O BELLA CIAO

Post by radostan dan »

Kikibombona

I kod mene je slicna situacija. Zivim prilicno iznad prosjeka, ali sam opet duboko nezadovoljan. Muka mi je od svega, blago receno.
sama sam ti takva...

mislio sam da zamolim moda da zaključa temu, obzirom da su prošli -praznični dani rada-, ali nek ostane.

uskoro (poslije izbora) će novi zakon o radu...

možda će onda biti jasnije koji je bio motiv za pokretanje ove priče.
radostan dan
Posts: 27093
Joined: 31/01/2010 20:26
Location: madera

#82 Re: O BELLA CIAO

Post by radostan dan »

The 51st State wrote:eto neka iz rs-a potekne inicijativa o krovnoj radnickoj organizaciji sa radosnim na celu :izet:
radosni nema ambicija da bude sindikalni/radnički vođa, jer fino i uredno troši svoje dane.
radosni, kao i kikibombona, nasa i ostali, ima volju da bude dio kolektiviteta koji je, zarad boljeg standarda, većih prava i boljih uslove rada radnika, spreman i na niža lična primanja.

jer, ovo što piše kikibombona, to što je on, prostački a bukvalno rečeno (radi boljeg shvatanja) -namirio ili uredno namiruje svoju guzicu-, nije zalog da će i njegovo dijete moći tako...

dakle, ima i onih koji vide i dalje, a ne samo do prvog brijega/brda.
UnscarD
Posts: 3235
Joined: 27/12/2002 00:00
Location: Na granici koja polako nestaje, tamo izmedju atoma i bita.

#83 Re: O BELLA CIAO

Post by UnscarD »

Proci ce valjda i ova demokratija nekad ... ;-)

radostan dan
Posts: 27093
Joined: 31/01/2010 20:26
Location: madera

#84 Re: O BELLA CIAO

Post by radostan dan »

dobra je demokratija, a komunizam još humaniji...
problem je kad ljudi -izvitopere- osnovne ideje i polazna stanovišta navedenih...

u takvim situacijama, i to ako imaš sreće,nude ti dvije opcije -
a) drugi :izet: , a ti se kupaj muzafere
b) pecaj ribu, ahmete šabo

sve ostalo je grupnjak sa ugašenim svjetlom.

:zoka:
radostan dan
Posts: 27093
Joined: 31/01/2010 20:26
Location: madera

#85 Re: O BELLA CIAO

Post by radostan dan »

da li će poslije ovog članka, -o bella ciao- biti jasnija?



Vulinu posle deset dana u Ministarstvu prete smenom


Danas | 09. 05. 2014. - 08:31h izmena vesti 10:07h

Ministru Aleksandru Vulinu, iako je tek pre desetak dana stupio na čelo Ministarstva za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja, već prete smenom.

Kako saznaje list Danas, ti zahtevi dolaze iz "neformalnih krugova", zbog toga što je Vulin postao blizak sa sindikatima čijim predstavnicima obećava zakon o radu koji će im ići u prilog.

Image

Rešenja koja su sindikatima data na usvajanje veoma se razlikuju od zakona kakav je predlagao Saša Radulović i sa njima mogu da budu veoma zadovoljni, što je izazvalo nezadovoljstvo "određenih poslodavaca" koji "ultimativno vrše pritisak" i traže smenu ministra, nezvanično saznaje Danas.

Aleksandar Vulin se, podsetimo, prvog radnog dana po preuzimanju dužnosti sastao sa predstavnicima reprezentativnih sindikata SSSS i UGSN Ljubisavom Orbovićem i Branislavom Čankom.

Novinari Danasa probali su više puta juče da kontaktiraju ministra Vulina, ali on se nije javljao na pozive.

nadam se da federacija i eres imaju po jednog vulina...
User avatar
Havatar
Posts: 14696
Joined: 20/06/2013 13:56
Location: na hajr

#86 Re: O BELLA CIAO

Post by Havatar »

"Jul je pravi izbor i pravo rjesenje glasaj za pravdu, hrabrost i postenje"
radostan dan
Posts: 27093
Joined: 31/01/2010 20:26
Location: madera

#87 Re: O BELLA CIAO

Post by radostan dan »

izuzetno sam ti zahvalan što svojim komentarima, ma koliko oni nemali dubinu ili se ne dotiču suštine, vraćaš temu na vrh forumske opcije koja se zove - aktivne teme.

:thumbup:
mefistofilis
Posts: 1584
Joined: 09/04/2013 18:11

#88 Re: O BELLA CIAO

Post by mefistofilis »

ma sve je jasno, samo se nema sta reci
nazalost

nit' sta reci nit' sta uciniti
nazalost

nekad je neko rekao (fakat se ne sjecam) da su studenti poput lavova u cirkusu koji nisu svjesni cinjenice da su mnogo jaci od domtera.

nase drustvo je poput tih lavova/studenata i nema naznaka da kognitivne sposobnosti rastu (za sto se naravno brinu citave trupe podobnih i ljigavih podanika koji poput domtera cine sve sto je u njihovoj moci da lavovi "ne skontaju")
radostan dan
Posts: 27093
Joined: 31/01/2010 20:26
Location: madera

#89 Re: O BELLA CIAO

Post by radostan dan »

slažem se.

dva, obzirom na godine, životno iskustvo i nešto malo -naobrazbe-, žestoki sam protivnik bilo kakvih prevrata, nasilnih revolucija i slično...

samim tim, cilj (bar moj) ove priče nije nikakvo -podizanje temperature-, podsticanje bijesa ili agresije...već analiza upravo ovog što si napisao -
nekad je neko rekao (fakat se ne sjecam) da su studenti poput lavova u cirkusu koji nisu svjesni cinjenice da su mnogo jaci od domtera.
kad se to desilo? koji događaj (ili više njih), koji datum, vrijeme, kada smo -ugasili svjetlo-?

kao i ovo -
nase drustvo je poput tih lavova/studenata i nema naznaka da kognitivne sposobnosti rastu
procjena sadašnjeg stanja i na osnovu nje prognoza budućeg.
mefistofilis
Posts: 1584
Joined: 09/04/2013 18:11

#90 Re: O BELLA CIAO

Post by mefistofilis »

radostan dan wrote:
kad se to desilo? koji događaj (ili više njih), koji datum, vrijeme, kada smo -ugasili svjetlo-?

kao i ovo -
nase drustvo je poput tih lavova/studenata i nema naznaka da kognitivne sposobnosti rastu
procjena sadašnjeg stanja i na osnovu nje prognoza budućeg.
cisto sumnjam da ces naci nekoga ko ce ti jasno i koncizno, bez mnostva floskula i sl., odgovoriti na tvoje pitanje.

moja laicka prognoza je da ce stanje mjenjati na gore ili ostajati isto sve do "nekakvog III rata" (nekakve drasticne promjene za koju, iskreno, veze nemam cime bi mogla biti uzrokovana jer se pokazalo da radnik itekako moze trpiti...imun je na nepravdu k'o zohar na radijaciju)
User avatar
triconja
Posts: 16211
Joined: 29/04/2012 07:04

#91 Re: O BELLA CIAO

Post by triconja »

Ljudi su ko telad... Izvedi ga koji put vani, malo mu baci soli i on je sretan.

Oni koji to znaju uraditi postaju marsali i dugo ljudima u srcima, naime svaki spomen tih vremena kod starijih generacija vraca iskru zivota u oku barem na trenutak, koja istog trena nestaje kad se vrate u realnost.

Ne treba da varamo sebe, jednom za sva vremena treba da priznamo da su ljudi ti koji "stvaraju zivotno okruzenje" kako njima odgovara. Emocije su dualne prirode, ponekad destruktivne a bogami ponekad i kreatorske. Utopija bi bila moguca jedino kad bi svi ljudi izgubili emocije ili bili "programirani" da se pridrzavaju strogog kodeksa bez mogucnosti veta.



:mrgreen:
radostan dan
Posts: 27093
Joined: 31/01/2010 20:26
Location: madera

#92 Re: O BELLA CIAO

Post by radostan dan »

čekaj, čekaj...vrtimo se u krug.
bar mi, odavde.
stara vremena, maršal, socijalizam...pa onda red rata...pa opet our-i, sour-i.

evo, da se manemo nas...bugarska, na primjer.
reći ćeš - isti đavo, soc. lager.
dobro...a zemlje trećeg svijeta? čile, maje, kondori, sajmon i garfankel npr?

drugo, rat kao polazna tačka ili uzrok svih uzroka...

nismo u rat uletili iz kapitalizma, neoliberalizma...već iz jednog drugačijeg sistema.
dva, niko nje ratovao sa idejom da će biti dio lumpenproleterijata.
svi su očekivali bolje, više, pravednije.

znači, ni 92. ni 95. nisu polazne tačke.
mefistofilis
Posts: 1584
Joined: 09/04/2013 18:11

#93 Re: O BELLA CIAO

Post by mefistofilis »

ne kazem da su mali ratovi ti koji nesto mjenjaju u ovom pogledu kojim se ova tema bavi.

kad kazem rat, mislim na ratove koji su smjenjivali sve dotadasnje sisteme uredenja pa je tako prvi svjetski kofol ukinuo imperijalizam, drugi kofol ukinuo nacionalizam, ovaj (ne d'o bog treci) bi mogao kofol resetovati poslovnu praksu.

ove ratove spominjem jer nekako ne vidim da postoji nacin na koji bi se ova praksa mogla iskorijeniti bez nekih drasticnih dogadanja.
a mozda je moje vidjenje ovog problema samo previse uvjetovano otuznom situacijom u ovoj nasoj banani, ne znam
radostan dan
Posts: 27093
Joined: 31/01/2010 20:26
Location: madera

#94 Re: O BELLA CIAO

Post by radostan dan »

triconji sam rekao vrtimo se u krug... :mrgreen:
kad kazem rat, mislim na ratove koji su smjenjivali sve dotadasnje sisteme uredenja pa je tako prvi svjetski kofol ukinuo imperijalizam, drugi kofol ukinuo nacionalizam, ovaj (ne d'o bog treci) bi mogao kofol resetovati poslovnu praksu.
tu smo negdje u razmišljanju...

ove ratove spominjem jer nekako ne vidim da postoji nacin na koji bi se ova praksa mogla iskorijeniti bez nekih drasticnih dogadanja.
htjedoh napisati - a glad?
a onda skontah - gladnom je u tom slučaju dovoljno tutnuti pušku u ruke, i onda imaš rat a ne bunu...
mefistofilis
Posts: 1584
Joined: 09/04/2013 18:11

#95 Re: O BELLA CIAO

Post by mefistofilis »

radostan dan wrote:triconji sam rekao vrtimo se u krug... :mrgreen:
kad kazem rat, mislim na ratove koji su smjenjivali sve dotadasnje sisteme uredenja pa je tako prvi svjetski kofol ukinuo imperijalizam, drugi kofol ukinuo nacionalizam, ovaj (ne d'o bog treci) bi mogao kofol resetovati poslovnu praksu.
tu smo negdje u razmišljanju...
pa i nisam bio bas najsigurniji kome je upuceno, al hajde rekoh, da obrazlozim

drago mi je svaki put kad se s nekim slozim u vezi bilo cega jer je ova forumska populacija nerijetko jako cudna i agresivna u svojim stavovima...
kao da cilj nije diskusija vec dominacija.
:thumbup:
radostan dan
Posts: 27093
Joined: 31/01/2010 20:26
Location: madera

#96 Re: O BELLA CIAO

Post by radostan dan »

atorniji putnik wrote:
...jer je ova forumska populacija nerijetko jako cudna i agresivna u svojim stavovima...
kao da cilj nije diskusija vec dominacija.
:thumbup:
...kompenzacija, po adleru, jungu, ali to nije tema. :wink:
User avatar
Chisum
Posts: 4685
Joined: 12/02/2009 13:25
Location: SARAJEVO

#97 Re: O BELLA CIAO

Post by Chisum »

Ccc.... blasfemija!

Sta ce reci ljubitelji plishanog sultancheta, iznavlaceni na Choco Lips?


Nego, ova mi je jedna od njihovih najljepsis




A kad smo kod Bella ciao, posto talijanske patuljke i ne uzimam previse ozbiljno, ova mi je uvijek bila mnogo draza, pogotovo kad je preshalta na ruski.

Last edited by Chisum on 10/05/2014 00:12, edited 1 time in total.
User avatar
triconja
Posts: 16211
Joined: 29/04/2012 07:04

#98 Re: O BELLA CIAO

Post by triconja »

Problem nase nam drage u danasnje vrijeme je velika sloboda na koju starije generacije nisu navikle, a mladje je pasu ko mahniti. Za vrijeme Tita je cak bilo gore nego danas, medjutim to se itekako dalo zamaskirati. Zatvori granice drzave za sve zivo i mrtvo, kontrolisi vremensku prognozu, svaku vijest i tako dalje. Danas je problem sto vise ljudi ide u trku za "cetverogodisnjeg marsala" pa desaje se da previse znamo o drzavi.

Svaka informacija koju saznamo otvara nove horizonte, sto se cini primamljivo. Sto vise znamo o stvarima, vijestima, vremenu, evoluciji, big bangu, bogu, piramidama, franc kafkinim procesima i slicnim stvarima ustvari samo pravimo od sebe ljude koji znaju previse. Postoji izreka od viska glava ne boli koja je u jednu ruku i tacna ali taj visak ima utice na nasa razmisljanja i pogled na svijet.

Spas covjecanstva bi bio u tome da sto manje zna jer bi se sretnije zivjelo.

Edit: kako postaviti embeded youtube u post?
User avatar
triconja
Posts: 16211
Joined: 29/04/2012 07:04

#99 Re: O BELLA CIAO

Post by triconja »

Da smo mi pametni ko sto nismo svaki trenutak zivota bi iskoristili kao "svetinju" sto i jeste a ne prepucavali se ko ima bolje argumente a ko nosa gumene haltere. Zivot je jedan, sad te ima sad te nema. Samo to skontas, uvidjet ces da na politiku i ogovaranje ne vrijedi trositi mozak ni rijeci :D
radostan dan
Posts: 27093
Joined: 31/01/2010 20:26
Location: madera

#100 Re: O BELLA CIAO

Post by radostan dan »

4 Chisum -


sigurno imaš razlog za takav stav, u vezi prvog spota...ja se iskreno ne razumijem u te odnose, snimak mi se dopao zbog horskog pjevanja i nepreglednog broja ruku u publici.
kako je bio jedna od prvih ponuđenih opcija, a da nije italijanska, po pregledanom - ja zalijepih, pa šta bude... :mrgreen:
Post Reply