O azilu za pse i staračkom domu za ljude u Goraždu

Svakodnevna dešavanja u Goraždu, Višegradu, Foči, Vlasenici, Han-Pijesku i ostalim mjestima regije.
User avatar
sharwoodforest
Posts: 492
Joined: 16/08/2006 14:16

#1 O azilu za pse i staračkom domu za ljude u Goraždu

Post by sharwoodforest »

konacno je otvoren azil za pse u gorazdu. kazu da smo jedan od prvih gradova koji su prakticno krenuli u rjesavanje pitanja pasa lutalica.
cijena mjesecnog udomljenja jednog psa kosta 104 KM.

na drugoj strani imamo evidentan broj ljudskih bica ( osoba ) u poznim godinama, za koje se moze reci da su napusteni, sami.
takodjer i nesposobni da se brinu sami o sebi. istina, postoji ustanova za " zbrinjavanje" takvih osoba i zove se staracki dom.
staracki dom je napusten od svih, propada i neuslovan je za bilo kakav boravak. uslovi u kojima su primorani biti ti bolesni, stari ljudi, ne zasluzuje ni jedan pas.
kolika je cijena boravka ( udomljenja ) jednog covjeka u takvoj ustanovi, da bi prozivio jedan normalan, dostojanstva vrijedan, ljudski vijek ( bolje receno ostatak zivotnog vijeka ) :?:


tema je otvorena za sve koji imaju pravo na svoje misljenje.
Last edited by sharwoodforest on 20/01/2012 09:12, edited 1 time in total.
Envy
Posts: 1366
Joined: 05/06/2008 08:13

#2 Re: azil za pse vs. starački dom

Post by Envy »

.
Last edited by Envy on 12/01/2012 19:18, edited 1 time in total.
Pera Trta
Posts: 5420
Joined: 06/02/2009 00:20
Location: Zabela kod Požarevca,rodnog mesta predsednika,njegova je zadužbina i njegova verna slika.

#3 Re: azil za pse vs. starački dom

Post by Pera Trta »

Envy wrote:Lijepo da zlil,svaki grad bi ga trebao imati,ali nazalost drzava ima drugih problema, a psi lutalice, jedan medu poslednjim,ako u opste to oni mogu nazvati problemom.

Nazalost, sta se moze tu osim gledati i vristati bezpomocno,kao i za staracke domove, koliko puta se zapitam gdje cemo stici zapostavljajuci generacije koje su nas vaspitale, koje su nas naucile mnogo cemu..a ostaju na kraju sami, i bez icije pomoci, uz pemziju koja nije dovoljna ni za jedan detaljniji pregled/analizu, neki dan citah jedan pacijent izvrsio samoubistvno nakon sto su mu saopstili cijenu detaljnijeg pregleda srca...zalosno zaista zalosno..
Ostaju sami jer ih njihovi najbliži smještaju u staračke domove, ne padaju ni oni s neba.
A pitaj ljude koji ŽIVE u Goraždu, reći će ti da je problem pasa lutalica jedan od većih svakodnevnih problema građana na koje se MOŽE uticati ovakvom jednom akcijom.
Problem staračkog doma je nešto što traje godinama, to je ustanova od koje svi bježe. Nadam se da će nove vlasti u kantonu, čija je ovo nadležnost (azil za pse je bio u nadležnosti općine i oni su svoje obavili, starački dom nije) konačno riješiti ovaj problem. Kada se jednog dana formiraju, naravno.
User avatar
BarbaDue
Posts: 63329
Joined: 03/02/2008 22:28
Location: pogledaj iza sebe

#4 Re: azil za pse vs. starački dom

Post by BarbaDue »

prvo da kazem da su i azil za pse i dom za stara prijeko potrebna ne samo ovom nego svakom gradu.

drugo, ako mene pitas dom za stara se bas ne razlikuje od azila za pse, sta su ljudi gore uradili to je katastrofa. ono je zlocin za najtezu osudu, za zatvora. ljudi borave u vlaznim i hladnim prostorijama. direktor je nedavno napravio kokošinjac u krugu kompleksa, kada ga je inspekcija zatvorila on je u istom tom kokošinjcu napravio sušionicu za meso. vladajuca koalicija (SDA+SDP) je u proslom mandatu ovo uspjela napraviti svojim kadrovskim kapacitetima od veoma perspektivnog doma za stere.
User avatar
Pasiflora
Posts: 3838
Joined: 30/03/2007 20:41
Location: Bolje bi bilo da je malo dalje

#5 Re: azil za pse vs. starački dom

Post by Pasiflora »

Ovo dvoje ne isklucuje jedno drugo, tako da „vs“ u naslovu i nije bas... Vrlo je pohvalno sto je napravljen azil.

Uglavnom – opcenito kod nas su staracki domovi mjesta gdje ljudi cekaju smrt. Na zapadu su to ustanove u kojima stari ljudi imaju razlicite sportske aktivnosti (naravno primjerene godinama), slobodne aktivnosti (slikanje, hortikultura...) i opcenito provode vrlo kvalitetno svoje vrijeme. Nepotrebno je spominjati kako su sve vrijeme pod izuzetnom ljecnickom skrbi.

Mislim da je kod nas problem sto nemamo jaku socijalnu drzavu koja ce izdvojiti dovoljno novca za kvalitetne staracke domove, a populacija penzionera je dovedena na prosjacki stap pa nemaju dovoljno prihoda da bi sebi mogli osigurati dostojnu starost (opet zbog losih socijalnih programa i rada vlade bez ikakve vizije za bilo sta pa tako i ovaj segment)
User avatar
sharwoodforest
Posts: 492
Joined: 16/08/2006 14:16

#6 Re: azil za pse vs. starački dom

Post by sharwoodforest »

sitno wrote:Ovo dvoje ne isklucuje jedno drugo, tako da „vs“ u naslovu i nije bas... Vrlo je pohvalno sto je napravljen azil.
itekako iskljucuje i to bas u smislu prioriteta u rjesavanju problema. azil je skupa investicija i mnogo kosta. mjesecno je to puno para.
Pera Trta
Posts: 5420
Joined: 06/02/2009 00:20
Location: Zabela kod Požarevca,rodnog mesta predsednika,njegova je zadužbina i njegova verna slika.

#7 Re: azil za pse vs. starački dom

Post by Pera Trta »

sharwoodforest wrote:
sitno wrote:Ovo dvoje ne isklucuje jedno drugo, tako da „vs“ u naslovu i nije bas... Vrlo je pohvalno sto je napravljen azil.
itekako iskljucuje i to bas u smislu prioriteta u rjesavanju problema. azil je skupa investicija i mnogo kosta. mjesecno je to puno para.
Za azil je pare dala općina i ona nema ništa sa staračkim domom. Njegov problem treba rješavati vlada kantona, koje još nema. Uostalom, znamo koja stranka zadnje dvije godine (a i naredne će četiri) drži resorno ministarstvo u BPK.
User avatar
sharwoodforest
Posts: 492
Joined: 16/08/2006 14:16

#8 Re: azil za pse vs. starački dom

Post by sharwoodforest »

postoji li podjela izmedju pasa, na kantonalne i opstinske?
Pera Trta
Posts: 5420
Joined: 06/02/2009 00:20
Location: Zabela kod Požarevca,rodnog mesta predsednika,njegova je zadužbina i njegova verna slika.

#9 Re: azil za pse vs. starački dom

Post by Pera Trta »

sharwoodforest wrote:postoji li podjela izmedju pasa, na kantonalne i opstinske?
Postoji podjela nadležnosti i nivoa vlasti...uči malo. Opština je zadužena za komunalne stvari...odvoz smeća, snabdjevanje vodom, pa tako i za pse...hajmo reći za sve ono što grad čini ljepšim i funkcionalnijim. U ovom slučaju, oni su dali pare za azil i svaka im čast.
Na višem nivou, imaš ustanove čiji je osnivač kanton, i on se o njima brine. Jedan od takvih je i dom za stara i iznemogla lica. Opština sa tim domom nema ništa, nikada nije ni imala.
Druga stvar bi bila da je kanton uložio da se pravi azil za pse. Onda bi možda kritika bila na mjestu. I tada bi bili "kantonalni" psi, jer bi onda u njega dovlačili pse iz cijelog kantona, ne samo iz grada Goražda.
User avatar
sharwoodforest
Posts: 492
Joined: 16/08/2006 14:16

#10 Re: azil za pse vs. starački dom

Post by sharwoodforest »

bolan, ne pricam ja o tome, ja govorim o poremecaju vrijednosti u drustvu! :-? :roll:
jos, pa zar nije nelogicno hvaliti se azilom za pse, a sa druge strane dizati na noge cijelu bih da se pomogne plavljenicima? :?: :?: :?:
Pera Trta
Posts: 5420
Joined: 06/02/2009 00:20
Location: Zabela kod Požarevca,rodnog mesta predsednika,njegova je zadužbina i njegova verna slika.

#11 Re: azil za pse vs. starački dom

Post by Pera Trta »

sharwoodforest wrote:bolan, ne pricam ja o tome, ja govorim o poremecaju vrijednosti u drustvu! :-? :roll:
jos, pa zar nije nelogicno hvaliti se azilom za pse, a sa druge strane dizati na noge cijelu bih da se pomogne plavljenicima? :?: :?: :?:
Možda u mahali, gdje ti živiš, psi i nisu toliki problem, ali vjeruj mi da u centru grada jesu. Trenutno sam u Goraždu, sinoć sam prošao gradom i jeste pozitivna promjena kada se džukele ne pletu oko tebe i kada noću možeš mirno spavati, bez laveža čopora pasa. Pa u Sarajevu vape za ovim rješenjem, ovdje (tj tamo) je taj problem još izraženiji. Uglavnom, svi koji zadnje dvije godine žive u Goraždu, pa čak i oni koji povremeno dolaze (kao ja) svjesni su da psi na ulicama JESU bili problem i da je ovo JEDINO rješenje tog problema u postojećim zakonskim okvirima.
User avatar
Ductus Holedocus
Posts: 2502
Joined: 18/07/2010 00:33
Location: mejhana,kod morića hana

#12 Re: azil za pse vs. starački dom

Post by Ductus Holedocus »

sharwoodforest wrote:bolan, ne pricam ja o tome, ja govorim o poremecaju vrijednosti u drustvu! :-? :roll:
jos, pa zar nije nelogicno hvaliti se azilom za pse, a sa druge strane dizati na noge cijelu bih da se pomogne plavljenicima? :?: :?: :?:
:thumbup:
Tacno tako! Dok ljudi nemoj krov nad glavom,cuki imaju udoban smjestan i tri dnevna obroka :D
104km,koliko je potrebno za izdrzavanje JEDNOG psa ,je nekome dovoljno da prezivi..
jugoistocnjak
Posts: 493
Joined: 24/05/2007 07:53

#13 Re: azil za pse vs. starački dom

Post by jugoistocnjak »

Naslov teme je stvarno neprimjeren. Bojim se da je i kolegica je ovdje po zadatku da malo blati SBIH nacelnika. :roll: Ne treba joj previse zamjerati.
Inace naravno da su obadvije institucije potrebne. Sto se tice prioriteta trebalo bi mozda porazgovarati i s onima roditeljima cija su djeca bila predmet napada divljih pasa.
User avatar
Ductus Holedocus
Posts: 2502
Joined: 18/07/2010 00:33
Location: mejhana,kod morića hana

#14 Re: azil za pse vs. starački dom

Post by Ductus Holedocus »

Prva sam prizeljkivala da nadju rjesenje za pse...Strasno se bojim,pogotovo kad rano idem..a nigdje nikog da me "spasi"
ali,zar nije grehota hraniti pse i "uzgajati",a nikakve faide nemati od istih?????
Da su bar svinje,a ne cuki :D
User avatar
BarbaDue
Posts: 63329
Joined: 03/02/2008 22:28
Location: pogledaj iza sebe

#15 Re: azil za pse vs. starački dom

Post by BarbaDue »

sharwoodforest wrote:bolan, ne pricam ja o tome, ja govorim o poremecaju vrijednosti u drustvu! :-? :roll:
jos, pa zar nije nelogicno hvaliti se azilom za pse, a sa druge strane dizati na noge cijelu bih da se pomogne plavljenicima? :?: :?: :?:
onaj ko je osnovao azil za pse ima pravo da se hvali za to, svaka cast opcini gorazde na celu sa muhamedom ramovicem na uspjesno privedenim projektu.

oni koji su upropastili (kanton) dom za stara neka se poklope i neka odmah daju ostavke! preporucujem nezavisnom revizoru da malo pretambura institucije o kojima se brine kanton kao sto je dom za stara, rtv bpk i sl..!!!
Pera Trta
Posts: 5420
Joined: 06/02/2009 00:20
Location: Zabela kod Požarevca,rodnog mesta predsednika,njegova je zadužbina i njegova verna slika.

#16 Re: azil za pse vs. starački dom

Post by Pera Trta »

BarbaDue wrote:
sharwoodforest wrote:bolan, ne pricam ja o tome, ja govorim o poremecaju vrijednosti u drustvu! :-? :roll:
jos, pa zar nije nelogicno hvaliti se azilom za pse, a sa druge strane dizati na noge cijelu bih da se pomogne plavljenicima? :?: :?: :?:
onaj ko je osnovao azil za pse ima pravo da se hvali za to, svaka cast opcini gorazde na celu sa muhamedom ramovicem na uspjesno privedenim projektu.

oni koji su upropastili (kanton) dom za stara neka se poklope i neka odmah daju ostavke! preporucujem nezavisnom revizoru da malo pretambura institucije o kojima se brine kanton kao sto je dom za stara, rtv bpk i sl..!!!
:thumbup:
palamuda
Posts: 950
Joined: 04/09/2009 23:33

#17 Re: azil za pse vs. starački dom

Post by palamuda »

Azil za pse je obična budalaština i bacanje para.
Zamislite da amerikanci, englezi, francuzi i drugi civilizovani sve pse koji se okote smještaju u azil, pa ne bi im bilo dosta milijarda za pet dana. Oni udome od 100 pasa jednog, stave ga na Animal planet da se plemena u Bosni i Africi dive njihovoj humanosti.
Imam psa i znam šta pričam, to nije ni malo jeftin hobi ako hoćeš da držiš psa po nekim normama, iskreno mislim da sa ove 104 marke nema šanse, al eto.
Dosta bi bio jedan azil da se u njemu snimaju emisije pred zapadnim emisarima gdje će oni vidjeti da smo došli tobe, da ne ubijamo pse i odjednom ćemo postati cool, miroljubivi, divni humani, bla blablabbal, fuj, želudac mi se okreće od ovakvog naprđivanja. A mi glupi natežemo se gladni s..t, vazda je bolja tuđa čorba.
User avatar
Liberalism
Posts: 2632
Joined: 27/08/2006 16:54

#18 Re: azil za pse vs. starački dom

Post by Liberalism »

A sto su to vlasti upropastile Staracki dom?

Mozda sto su napravile kokosinjac?
Mozda je tako, ko zna starim ljudima gore bi bilo bolje da nemaju jesti jaja iz kokosinjca i salatu iz plastenika, osim ako im neko ne donese sadake. A za 5 ljudi koji primaju plate na ime rada na poljoprivrednim poslovima, bolje je da ne rade nista nego da svaki dan ulaze u kokosinjac i plastenik.

A sto se tice uslova za stare, kanton za smjestaj starih ljudi u domu placa vise nego duplo u odnosu na cijene u svim drugom starackim domovima u Bosni.

I opet je za polozaj starih kriva vlast i niko vise. Valjda je tako najlakse novinarima napraviti prilog. Snimis neki problem i na kraju izrecitujes mantru ''vlast je kriva''.
User avatar
BarbaDue
Posts: 63329
Joined: 03/02/2008 22:28
Location: pogledaj iza sebe

#19 Re: azil za pse vs. starački dom

Post by BarbaDue »

Vlast je kriva za odabir direktora za sve svoje institucije, kadrovska struktura vladajucih stranaka je za 10, jeste ali sa debelim minusom.
Direktor Doma za stara prokockao i svoju i babovu imovinu a da ne prokocka državnu instituciju, taj se ne zna brinuti o sebi samom a kako bi o jednoj nekada perspektivnoj instituciji. Samo da napomenem da je kadar SDP-a bivsi a bogami i sadasnji ministar napravio plan sanacije doma za stara.

Bogme su ga dobro sanirali...aferim :lol:
Envy
Posts: 1366
Joined: 05/06/2008 08:13

#20 Re: azil za pse vs. starački dom

Post by Envy »

.
Last edited by Envy on 12/01/2012 19:06, edited 1 time in total.
User avatar
Ductus Holedocus
Posts: 2502
Joined: 18/07/2010 00:33
Location: mejhana,kod morića hana

#21 Re: azil za pse vs. starački dom

Post by Ductus Holedocus »

BarbaDue wrote:Vlast je kriva za odabir direktora za sve svoje institucije, kadrovska struktura vladajucih stranaka je za 10, jeste ali sa debelim minusom.
Direktor Doma za stara prokockao i svoju i babovu imovinu a da ne prokocka državnu instituciju, taj se ne zna brinuti o sebi samom a kako bi o jednoj nekada perspektivnoj instituciji. Samo da napomenem da je kadar SDP-a bivsi a bogami i sadasnji ministar napravio plan sanacije doma za stara.

Bogme su ga dobro sanirali...aferim :lol:
Ja nisam kockar,ali gubim :D :P
Pera Trta
Posts: 5420
Joined: 06/02/2009 00:20
Location: Zabela kod Požarevca,rodnog mesta predsednika,njegova je zadužbina i njegova verna slika.

#22 Re: azil za pse vs. starački dom

Post by Pera Trta »

BarbaDue wrote:Vlast je kriva za odabir direktora za sve svoje institucije, kadrovska struktura vladajucih stranaka je za 10, jeste ali sa debelim minusom.
Direktor Doma za stara prokockao i svoju i babovu imovinu a da ne prokocka državnu instituciju, taj se ne zna brinuti o sebi samom a kako bi o jednoj nekada perspektivnoj instituciji. Samo da napomenem da je kadar SDP-a bivsi a bogami i sadasnji ministar napravio plan sanacije doma za stara.

Bogme su ga dobro sanirali...aferim :lol:
I ja sam ovo htio da kažem ali nisam htio da priču svodim na lični nivo. Dobro je Goraždanima, bar malo starijim, poznato kako je današnji direktor doma, prije rata gazda (jedan od prvih privatnika u gradu) zbog svoje ovisnosti o kocki bukvalno na prosjački štap spao. Ja sam se iskreno iznenadio kad sam čuo da su njega postavili.
A za pse...pa sad, sviđalo se nama ili ne, u BiH je (na mala vrata proguran od organizacija ljubitelja životinja) izglasan zakon o zaštiti životinja, kojim je zabranjeno ubijati pse. Imamo izbor ili da ih pustimo da se množe, napadaju prolaznike i remete san noćnim lavežom i generalno predstavljaju ruglo na ulicama grada...ili da ih smjestimo negdje. Ja sam za ovo drugo, a i svako razuman nadam se.
User avatar
Liberalism
Posts: 2632
Joined: 27/08/2006 16:54

#23 Re: azil za pse vs. starački dom

Post by Liberalism »

BarbaDue wrote:Vlast je kriva za odabir direktora za sve svoje institucije, kadrovska struktura vladajucih stranaka je za 10, jeste ali sa debelim minusom.
Direktor Doma za stara prokockao i svoju i babovu imovinu a da ne prokocka državnu instituciju, taj se ne zna brinuti o sebi samom a kako bi o jednoj nekada perspektivnoj instituciji. Samo da napomenem da je kadar SDP-a bivsi a bogami i sadasnji ministar napravio plan sanacije doma za stara.

Bogme su ga dobro sanirali...aferim :lol:
Argumenti su ti katastrofa. Time pokazujes da ti nije do diskusije vec do licnog vrijedjana sto je jako nekulturno. Navedi konkretan razlog i konkretan problem koji je napravljen. Sta je sad losije nego prije 2 godine? Vjerovatno je dom bio perspemtivan prije 12 godina kad je otvoren. Cim se otvorio nastali su svi ovi problemi.

I da, kad vec poredite dom sa domovima u evropi, cudo ne kazete da je cijena smjestaja za 1 osobu u evropi ko za 20 u nasem starackom domu. Cetri cuka kostaju isto ko smjestaj za jednu osobu. I hvalimo vlast za smjestaj pasa a kudimo za smjestaj ljudi, c,c,c.

I na kraju vidicemo sta ce biti kad se u azilu smjesti 100 pasa (120.000 KM) Pa kad nacelnik preusmjeri sredstva sa festivala na placanje azila pa cemo opet procitati ove dubokoumne hvalospjeve
Pera Trta
Posts: 5420
Joined: 06/02/2009 00:20
Location: Zabela kod Požarevca,rodnog mesta predsednika,njegova je zadužbina i njegova verna slika.

#24 Re: azil za pse vs. starački dom

Post by Pera Trta »

Recite brate oboje, glasamo za SDP i zdravo! :D
jugoistocnjak
Posts: 493
Joined: 24/05/2007 07:53

#25 Re: azil za pse vs. starački dom

Post by jugoistocnjak »

Ma nije problem sto oni glasaju za SDP (i ja glasam za njih btw), vec je problem sto su oni toliko nekriticki prema SDP-u, a i prema SDA cim su s njima u koaliciji. :D Sta ces, mora se od necega zivjeti.
Post Reply