O Apsolutu ili krajnjoj Stvarnosti

Rasprave o filozofskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
apel
Posts: 6
Joined: 23/01/2010 04:21

#1 O Apsolutu ili krajnjoj Stvarnosti

Post by apel »

Sa vremena na vrijeme poćurim na Forum pa tako ponekad i na filozofske i religijske rasprave, i vrlo često dođem u iskušenje da se umiješam, potaknut prije svega količinom zabluda, nerazumijevanja i neznanja koje forumaši ispoljavaju dok govore o Bogu, Životu, i uopšte, svrsi ljudskog postojanja. I to se odnosi jednako na vjernike kao i na one koji to nisu. Mislim da ne bi bilo dobro da se kačim na već postojeće teme, jer se one godinama iscrpljuju beskrajnim ponavljanjem jednih te istih argumenata. Radije bih otvorio novu temu, sa nadom, da će nam promjena perspektive pomoći da izađemo izvan primitivnih koncepata o Bogu i Životu, jer su oni temeljni uzrok svih patnji, stradanja i muka kroz koje prolazimo i kao individue i kao društva. Ja sam temu naslovio O Apsolutu ili krajnjoj stvarnosti, namjerno izbjegavajući da koristim imenicu Bog. Valjda ne postoji u ljudskim jezicima riječ sa više bajlaga, možda još jedino riječ Ljubav, što mu u neku ruku dođe na isto. Dakle, ne govorimo o Bogu, izmišljenom liku koga je stvorio ljudski um, već o krajnjoj stvarnosti, o Onome Što Jeste, i kad ništa drugo nije, o Apsolutu. Prije nego što se uhvate za vratove ubjeđujući jedni druge šta je to, kako se zove i kako izgleda, sva će se ljudska bića složiti da nešto ima, da nešto postoji, da nešto JESTE. Ovaj post je moj pokušaj da razgovaramo o toj “Jestnosti”.
Bujrum
User avatar
walter kurtz
Posts: 5917
Joined: 07/11/2014 08:27
Location: Nung river

#2 Re: O Apsolutu ili krajnjoj Stvarnosti

Post by walter kurtz »

Krajnja stvarnost je da apsolutno ne guzis nista :zoka:
L u c i f e r
Posts: 12308
Joined: 30/11/2013 14:50
Location: Bosna

#3 Re: O Apsolutu ili krajnjoj Stvarnosti

Post by L u c i f e r »

Jestnosti
E jbg, sad ogladnih...
Tempo
ZeModerator
Posts: 5186
Joined: 07/12/2003 00:00

#4 Re: O Apsolutu ili krajnjoj Stvarnosti

Post by Tempo »

tito te nejebo dragi...
User avatar
fortaleza
Posts: 5559
Joined: 05/03/2012 23:16
Location: https://www.youtube.com/watch?v=Vh4QWmx50qA

#5 Re: O Apsolutu ili krajnjoj Stvarnosti

Post by fortaleza »

@apel

Nemoj očekivati da ćeš odgovor dobiti na forumu, zakon je takav da se kroz razne diskusije, debate misao distorzira.

Kao što je jedan rekao "S čovjekom koji zna napraviti kavu, njemu mogu pričati".

Ali pri tom se ne misli samo na kupovanje kave pa otvaranje vrećice i kuhanje kave već o potpunom znanju o kavi, kako se sadi, šta je potrebno raditi, šta joj odgovara, kako je ubrati, preraditi i na kraju samljeti i skuhati.
broj dva
Posts: 4481
Joined: 15/07/2014 20:59
Location: Šeher Oslo

#6 Re: O Apsolutu ili krajnjoj Stvarnosti

Post by broj dva »

apel wrote: 18/11/2019 06:55 Sa vremena na vrijeme poćurim na Forum pa tako ponekad i na filozofske i religijske rasprave, i vrlo često dođem u iskušenje da se umiješam, potaknut prije svega količinom zabluda, nerazumijevanja i neznanja koje forumaši ispoljavaju dok govore o Bogu, Životu, i uopšte, svrsi ljudskog postojanja. I to se odnosi jednako na vjernike kao i na one koji to nisu. Mislim da ne bi bilo dobro da se kačim na već postojeće teme, jer se one godinama iscrpljuju beskrajnim ponavljanjem jednih te istih argumenata. Radije bih otvorio novu temu, sa nadom, da će nam promjena perspektive pomoći da izađemo izvan primitivnih koncepata o Bogu i Životu, jer su oni temeljni uzrok svih patnji, stradanja i muka kroz koje prolazimo i kao individue i kao društva. Ja sam temu naslovio O Apsolutu ili krajnjoj stvarnosti, namjerno izbjegavajući da koristim imenicu Bog. Valjda ne postoji u ljudskim jezicima riječ sa više bajlaga, možda još jedino riječ Ljubav, što mu u neku ruku dođe na isto. Dakle, ne govorimo o Bogu, izmišljenom liku koga je stvorio ljudski um, već o krajnjoj stvarnosti, o Onome Što Jeste, i kad ništa drugo nije, o Apsolutu. Prije nego što se uhvate za vratove ubjeđujući jedni druge šta je to, kako se zove i kako izgleda, sva će se ljudska bića složiti da nešto ima, da nešto postoji, da nešto JESTE. Ovaj post je moj pokušaj da razgovaramo o toj “Jestnosti”.
Bujrum
Kako percepirati "stvarnost" bez obzira da li je krajna ili ne ? Mi, homo sapiensi, mozemo koristiti samo cula i intelekt. Dakle uvjek, uvjek, uvjek stvarost percepiramo kroz neki ljudski filter.Filter nasih cula ili naseg uma. Ako postoji neka "krajna stvarnost" sama po sebi onda je van naseg dosega.
apel
Posts: 6
Joined: 23/01/2010 04:21

#7 Re: O Apsolutu ili krajnjoj Stvarnosti

Post by apel »

@broj dva
Dugujem ti izvinjenje što ti nisam ranije odogovorio. Davno sam odustao od provjeravanja posta, jer sam imao utisak da se niko ne želi uključiti u razgovor. Ispalo je tako, da sam provjeravajući jedan stariji post, vidio da ovaj moj ima nekoliko komentara i evo ću pokušati da ti odgovorim.
U pravu si kad kažeš da čovijek sa svojim čulima i intelektom ne može da percepcira Krajnju Stvarnost, jer sve informacije koje dobije kroz čula, profiltrira kroz prizmu vlastitih ideja, koncepata, vjerovanja, iskustava i slično, prije nego što odluči šta je to tamo. Ukratko, subjekat ne može da gleda objektivno. Postoji tu još jedan problem. Čula i intelekt predstavljaju samo jednu dimenziju uma, i to onu najrudimentarniju, zaduženu za samoodržanje. Sigurno si više puta čuo izraze poput britak um ili oštroumnost. Ti izrazi ukazuju na to da je intelekt po prirodi prodoran, poput oštrice sječiva, jer je namijenjen procesiranju informacija koje čula primaju iz “vanjskog svijeta”. Intelekt te informacije onda analizira, rastavlja i sastavlja, upoređuje i procjenjuje, prosuđuje i klasificira, imenuje, konceptualizira, arhivira itd, itd. Intelekt dakle nije ni namijenjen ni opremljen za spoznaju Cjeline, nego za sticanje znanja o njenim pojedinačnim aspektima. Kako je onda uopšte moguće spoznati i realizovati Krajnju Stvarnost? Postoji samo jedan način, a to je da iz paradigme subjekat-objekat, uklonimo subjekat, odnosno posmatrača. Zvuči kao samoubistvo, što u nekom metaforičkom smislu i jeste. Ima jedna čuvena izjava, čini mi se da je Biblijska, koja kaže da niko ne može vidjeti Boga i preživjeti. Ne odnosi se to na ideju o Bogu kao nekakvoj strašnoj sili, energiji koja dezintegriše sve što joj se previše približi, nego na činjenicu da je Krajnja Stvarnost singularna. U Apsolutu nema mjesta za dvojicu, u Apsolutu su 1+1 =1. Znači taj subjekat, taj posmatrač, onaj Ja koji je svjestan sebe kao posmatrača i zna da je ovde, dok je ono što posmatra tamo, taj osjećaj i iskustvo odvojenosti od svega ostalog, je ono što se podrazumijeva pod pojmom Ego, ili lažni Ja. Dakle kad ukloniš neistinu, ono što preostaje je po definiciji Istina.
belfy
Posts: 7557
Joined: 06/08/2007 09:00

#8 Re: O Apsolutu ili krajnjoj Stvarnosti

Post by belfy »

apel wrote: 01/03/2021 09:08 @broj dva
Dugujem ti izvinjenje što ti nisam ranije odogovorio. Davno sam odustao od provjeravanja posta, jer sam imao utisak da se niko ne želi uključiti u razgovor. Ispalo je tako, da sam provjeravajući jedan stariji post, vidio da ovaj moj ima nekoliko komentara i evo ću pokušati da ti odgovorim.
U pravu si kad kažeš da čovijek sa svojim čulima i intelektom ne može da percepcira Krajnju Stvarnost, jer sve informacije koje dobije kroz čula, profiltrira kroz prizmu vlastitih ideja, koncepata, vjerovanja, iskustava i slično, prije nego što odluči šta je to tamo. Ukratko, subjekat ne može da gleda objektivno. Postoji tu još jedan problem. Čula i intelekt predstavljaju samo jednu dimenziju uma, i to onu najrudimentarniju, zaduženu za samoodržanje. Sigurno si više puta čuo izraze poput britak um ili oštroumnost. Ti izrazi ukazuju na to da je intelekt po prirodi prodoran, poput oštrice sječiva, jer je namijenjen procesiranju informacija koje čula primaju iz “vanjskog svijeta”. Intelekt te informacije onda analizira, rastavlja i sastavlja, upoređuje i procjenjuje, prosuđuje i klasificira, imenuje, konceptualizira, arhivira itd, itd. Intelekt dakle nije ni namijenjen ni opremljen za spoznaju Cjeline, nego za sticanje znanja o njenim pojedinačnim aspektima. Kako je onda uopšte moguće spoznati i realizovati Krajnju Stvarnost? Postoji samo jedan način, a to je da iz paradigme subjekat-objekat, uklonimo subjekat, odnosno posmatrača. Zvuči kao samoubistvo, što u nekom metaforičkom smislu i jeste. Ima jedna čuvena izjava, čini mi se da je Biblijska, koja kaže da niko ne može vidjeti Boga i preživjeti. Ne odnosi se to na ideju o Bogu kao nekakvoj strašnoj sili, energiji koja dezintegriše sve što joj se previše približi, nego na činjenicu da je Krajnja Stvarnost singularna. U Apsolutu nema mjesta za dvojicu, u Apsolutu su 1+1 =1. Znači taj subjekat, taj posmatrač, onaj Ja koji je svjestan sebe kao posmatrača i zna da je ovde, dok je ono što posmatra tamo, taj osjećaj i iskustvo odvojenosti od svega ostalog, je ono što se podrazumijeva pod pojmom Ego, ili lažni Ja. Dakle kad ukloniš neistinu, ono što preostaje je po definiciji Istina.
nisi se, vala, morao javiti ni sada. ovdje se moze samo vidjeti da pokusavas zvucati pametno, dok je sve napisano poprilicno primitivno (ili rudimentarno kako ti rece). ako ti je za ovakav odgovor trebalo dvije godine, onda bolje da si sacekao jos koju deceniju...
User avatar
fortaleza
Posts: 5559
Joined: 05/03/2012 23:16
Location: https://www.youtube.com/watch?v=Vh4QWmx50qA

#9 Re: O Apsolutu ili krajnjoj Stvarnosti

Post by fortaleza »

belfy wrote: 01/03/2021 22:15 nisi se, vala, morao javiti ni sada. ovdje se moze samo vidjeti da pokusavas zvucati pametno, dok je sve napisano poprilicno primitivno (ili rudimentarno kako ti rece). ako ti je za ovakav odgovor trebalo dvije godine, onda bolje da si sacekao jos koju deceniju...
Zar se nije ništa pomaklo kroz dvije godine? :D

To da pokušava zvučati pametno je tvoj dojam, moj recimo nije. To je ta subjektivnost o kojoj autor piše.
foxlife
Posts: 9274
Joined: 17/02/2021 20:34

#10 Re: O Apsolutu ili krajnjoj Stvarnosti

Post by foxlife »

Apsolutno jednostavno ne postoji
apel
Posts: 6
Joined: 23/01/2010 04:21

#11 Re: O Apsolutu ili krajnjoj Stvarnosti

Post by apel »

Da li išta postoji i ako postoji, šta postoji?
Ljubo2
Posts: 874
Joined: 18/05/2020 05:34

#12 Re: O Apsolutu ili krajnjoj Stvarnosti

Post by Ljubo2 »

apel wrote: 05/03/2021 07:06Da li išta postoji i ako postoji, šta postoji?
Postoji samo SVIJEST i njenih 7 fizičkih i psihičkih sposobnosti i radnji: naprezanje, kretanje, opažanje, osjećanje, pamćenje, mišljenje i razumijevanje. I ničega više nema.

Ovo je u skladu sa tvrdnjom fizičara da samo energija i informacija opostoji. Energija, to je Svijest koja se napreže i kreće. A informacija, toje opat ta ista Svijest, koja, kada se napregne i pokrene, počinje da opaža svoje naprezanje i kretanje, osjeća, razumije i pamti. A kasnije i misli o oblicima svog naprezanja i kretanja i počinje da urđuje ta svoja naprezanja i kretanja, tako što iz stanja haotičnih oblika kretanja sa značenjem nezadovoljstva i zla, prelazi u stanje organizovanih i harmoničnih oblika kretanja sa značenjem dobra. I to je ono što se podrazumijeva pod pojmom EVOLUCIJA. Imajući na umu da su sve materijalne forme od kojih se Univerzum sastoji - atomi, nebeska tijela, galaksije, tijela ćelija, biljaka, živtinja, ljudi itd - samo organizovani, harmonični oblici kretanja i rada Svijesti, sa značenjem dobra i ništa drugo.

Ovo je link sa tvrdnjim fizičara da samo energija i informacija postoji.
https://hrcak.srce.hr/index.php?show=cl ... ezik=88387
Piaty
Posts: 5587
Joined: 01/12/2020 00:58

#13 Re: O Apsolutu ili krajnjoj Stvarnosti

Post by Piaty »

apel wrote: 18/11/2019 06:55 Prije nego što se uhvate za vratove ubjeđujući jedni druge šta je to, kako se zove i kako izgleda, sva će se ljudska bića složiti da nešto ima, da nešto postoji, da nešto JESTE. Ovaj post je moj pokušaj da razgovaramo o toj “Jestnosti”.
Bujrum
Napises sve ovo iznad i jos kazes da se ne hvataju za vratove, a neminovnost je da ce se uhvatiti za vratove :)

Nece se sva ljudska bica sloziti da nesto postoji. Sto se mene tice apsolutno da postoji, bice je, inteligentno i apsolutno.

Uostalom sa mnom se slaze i Isaac Newton, tako da... :)
Piaty
Posts: 5587
Joined: 01/12/2020 00:58

#14 Re: O Apsolutu ili krajnjoj Stvarnosti

Post by Piaty »

L u c i f e r wrote: 24/11/2019 13:23
Jestnosti
E jbg, sad ogladnih...
:mrgreen:
User avatar
sufitemsi
Posts: 106
Joined: 12/06/2021 20:06
Contact:

#15 Re: O Apsolutu ili krajnjoj Stvarnosti

Post by sufitemsi »

Neko je rekao: Svaki stav ima 3 ugla ...
  • Moj ugao
  • Tvoj ugao
  • Ugao Istine
Jedno od božijih imena je i Istina. Istina je neovisna od tumačenja.
Svi mi imamo neki svoj ugao o Istini, međutim jedni ugao koji se broji jeste ugao sâme Istine.
Svi ostali uglovi su, (u najmanju ruku), samo pretpostavke i kao takve ne mogu utjecati na Istinu.

Većina ljudi ne voli razmišljanje o dubokim (trancendertalnim) temama i najviše vole razmišljati o onome što mogu vidjeti ili dodirnuti. Mali procenat ljudi razmišlja o trancendetalnom svijetu.
Jedno takvo razmišljanje je i razmišljanje o "krajnjoj stvarnosti".

Ovaj svijet oko nas je prolazan i jednog dana će nestati kao i naši životi. Razumno je razmišljati o nečemu što još nepostoji - ali je neupitno - da li će doći.
Razum je ono što nas odvaja od životinja.
Razmišljati o nečemu što nepripada ovom svijetu (opipljivom svijetu) je osobenost razumnih ljudi (i obrnuto). Razum može vidjeti više nego što oči (čula) mogu vidjeti.
Najrazuniji su oni, koji ne samo što "vide" ono što dolazi poslije, već se i pripremaju za to (i obrnuto).

Razmišljati o postojanju Boga spada u domen razumnih ljudi. Istina ili Bog se razumom mogu dohvatiti, ali se razumom ne mogu u cjelosti obuhvatiti.
Neargumentovano negiranje Boga kao i njegovo priznavanje bez argumenata je besmisleno i nerazumno.
Naš razum ima moć da shvati i argumentira postojanje ili ne postojanje Istine (Boga), ali samo srce može da prihvati Njegovo postojanje ili ne-postojanje.

Kada srce prihvati postojanje te Istine tada se to naziva vjerovanjem u Boga.
Kada srce odbija da prihvati postojanje te Istine tada se to naziva nevjerovanjem u Boga.

PS

Bez obzira na sve naše zablude - da ponovim

Moj ugao
Tvoj ugao
Ugao Istine (se jedino broji).
Last edited by sufitemsi on 14/12/2021 15:10, edited 2 times in total.
Milenkov buraz
Posts: 6956
Joined: 27/11/2018 13:02

#16 Re: O Apsolutu ili krajnjoj Stvarnosti

Post by Milenkov buraz »

Krajnju stvarnost onakva kakva je ona u svom stvarnom postojanju u ljudskom obliku i sa ljudskim čulima ne možemo osjetiti, vidjeti niti opopati. Ne možemo čak opipati niti vidjeti elementarne čestice a zbunjuje nas mnogo toga oko njih, njihova super pozicija neodređenosti ili njihovo "spooky" djelovanje bez obzira na udaljenost i sl. Uvodničar u temu je dobro pomenuo da se ljudi uglavnom hvataju za vatove pokušavajući "argumentovano" objasniti drugima da je njihova vizija Boga jedina istina dok se svi zajedno udaljavaju od njega. Kao agnostik ja se čak ne mogu složiti ni oko ljubavi jer kada posmatramo recimo nekog zločinca, ubicu, ratnog zločinca vidimo da i takvi imaju porodice, bivaju voljeni, budu vrlo brižni muževi, očevi, dobri drugovi i sl. pa smatram da samo ljubav kao ljubav ne može biti neka univerzalna sila (istina?) već više određeno stanje u određenom prostoru i vremenu. Naravno razumijem da terminbožija ljubav i ljudska ljubav nisu jedno te isto ali eto to je neko moje opažanje koje ne mora biti nužno tačno.
User avatar
sufitemsi
Posts: 106
Joined: 12/06/2021 20:06
Contact:

#17 Re: O Apsolutu ili krajnjoj Stvarnosti

Post by sufitemsi »

Milenkov buraz wrote: 06/12/2021 08:04 Krajnju stvarnost onakva kakva je ona u svom stvarnom postojanju u ljudskom obliku i sa ljudskim čulima ne možemo osjetiti, vidjeti niti opopati. Ne možemo čak opipati niti vidjeti elementarne čestice a zbunjuje nas mnogo toga oko njih, njihova super pozicija neodređenosti ili njihovo "spooky" djelovanje bez obzira na udaljenost i sl. Uvodničar u temu je dobro pomenuo da se ljudi uglavnom hvataju za vatove pokušavajući "argumentovano" objasniti drugima da je njihova vizija Boga jedina istina dok se svi zajedno udaljavaju od njega. Kao agnostik ja se čak ne mogu složiti ni oko ljubavi jer kada posmatramo recimo nekog zločinca, ubicu, ratnog zločinca vidimo da i takvi imaju porodice, bivaju voljeni, budu vrlo brižni muževi, očevi, dobri drugovi i sl. pa smatram da samo ljubav kao ljubav ne može biti neka univerzalna sila (istina?) već više određeno stanje u određenom prostoru i vremenu. Naravno razumijem da terminbožija ljubav i ljudska ljubav nisu jedno te isto ali eto to je neko moje opažanje koje ne mora biti nužno tačno.
Iako ih ne možemo vidjeti golim okom, utvrđeno je da postoje; atomi, elementarne čestice, radio valovi itd, itd, … i niko, iole, obrazovan ne sumnja u njihovo postojanje (zato što se one mogu empirijski dokazati).

Međutim postoje i stvari koje se ne mogu empirijski izmjeriti ili dokazati ali mi ih ne negiramo...ti si napomenuo jednu od njih, a to je ljubav…

Ja bih progovorio o jednoj drugoj pojavi (koja definitivno, postoji i može se registrovati logički ali se ne može izmjeriti), a to je svijest. Ne može se negirati njeno postojanje, ali usprkos tome, na nivou empirijske fizike se ona ne može izmjeriti, tako da - zvanična (empirijska) fizika se ne priznaje njeno postojanje (ne negira ali i ne potvrđuje). Svijest kao pojam u fizici ili među fizičkim pojmovima ne postoji kao ni ljubav i sl; … ali …

Prema pravilu uzroka i posljedice ako nešto nastane, (ili nestane), ono mora imati uzrok za to i to je jedan od osnovnih fizičkih zakona.

Krenimo od primjera jedne kuće;

Prema fizičkim zakonima kuća ne može sebe sama sagraditi. Da bi kuća nastala mora postojatii uzrok za to. Uzok za to je “nešto” koje je sagradilo kuću. To “nešto” mora imati sposobnost da sagradi kuću, odnosno da promijeni odnos energije i mase na mjestu na kojem je kuća “nastala”.

Na sljedećem primjeru ćemo prikazati koliko one nemjerljive (duhovne) stvari mogu utjecati na promjenu odnosa energije i mase (gradnju kuće).

U jednom određenom vremenskom momentu i prostoru momentu jedan svjestan mladi par se upoznaje i počinje osjećati međusobnu ljubav. Vjenčaju se i počinju planirati razne stvari. Potom, počinju razmišljati o gradnji kuće. Skupljaju ekonomska sredstva, pronalaze izvođača radova i u jednom određenom vremenskom i prostornom momentu otpočinje gradnja kuće i u određenom vremenskom periodu kuća biva završena.

Kuća nije postojala i nije se napravila sama od sebe.
Tu kuću nije napravila neka nesvjesna materija.
Tu kuću je napravila svjesna materija.

Svjesna materija su bića koja mogu (i koja mijenjaju) odnos energije i mase - bez da imaju neki vidljiv fizički uzrok. Ovaj nevidljivi fizički uzrok nazivamo duhovni uzrok promjene stanja (odnosa) energije i mase.

Duhovni uzroci za promjenu materije u našem slučaju nastanka kuće su:

svijest ( svjestan mladi par)
osjećanje (osjećati međusobnu ljubav)
inteligencija (počinju planirati razne stvari)
razmišljanje (počinju razmišljati o gradnji kuće)
matematika (Skupljaju ekonomska sredstva)
organiziranje i sprovođenje plana u stvarnost
izgradnja kuće (svjesna materija na djelu) …

Ovaj primjer nam pokazuje da u empirijskoj fizici mi nemamo ništa duhovno što je dovelo do promjene stanja energije i mase u gradnji kuće. Dakle prema standardnom empirijskom tumačenju kuća je nastala iz kaosa …???...

Ono što se mora definisati i početi istraživati je veza između duhovnog i fizičkog svijeta.
Neko je nekada rekao: “Mislim, dakle, postojim.”
U slučaju kada neko nepomično leži u komi može li netko reći da on postoji - iako on možda i misli?
Ako samo misliš - da li postojiš za kosmos?
Šta odvaja svjesnu materiju od nesvjesne materije?
Šta je živa materija (biće)?

Mi pokušavamo definisati Boga na razne načine; Dajući Mu razna imena ili oblike.
Pitam se; “kako se može definisati nešto što je tako moćno i vječno i savršeno ako nemamo ni osnovne definicije sebe i svog postojanja?

Kaže se Bog je ljubav … pa ako je to tako onda mi odgovorite mi šta je ljubav?
Mi jednostavno, ne znamo ni da plivamo, a hoćemo da istražujemo najveće okeanske dubine.

Da li Bog postoji ili ne? - Postoji li ljubav?
Kako je nastao Bog? - Kako je nastala ljubav?
Može li Bog nestati? - Može li nestati ljubav?

PS

Bog je puno puno više od ljubavi...
Last edited by sufitemsi on 14/12/2021 15:44, edited 3 times in total.
User avatar
planamac
Posts: 330
Joined: 04/02/2008 00:03
Location: Sarajevo
Contact:

#18 Re: O Apsolutu ili krajnjoj Stvarnosti

Post by planamac »

Apropo Postojanja uopšte, neizostavno je rukovoditi se logikom koja kaže: Ako je jasno i znano da je logično da nešto ne može nastati iz ništa, onda je logično i to, ako primijetimo da nešto postoji, da ono postoji oduvijek, upravo zato jer je logično da nije moglo nastati iz ništa.

https://www.tportal.hr/tehno/clanak/kak ... a-20110929
User avatar
sufitemsi
Posts: 106
Joined: 12/06/2021 20:06
Contact:

#19 Re: O Apsolutu ili krajnjoj Stvarnosti

Post by sufitemsi »

planamac wrote: 06/12/2021 22:20 Apropo Postojanja uopšte, neizostavno je rukovoditi se logikom koja kaže: Ako je jasno i znano da je logično da nešto ne može nastati iz ništa, onda je logično i to, ako primijetimo da nešto postoji, da ono postoji oduvijek, upravo zato jer je logično da nije moglo nastati iz ništa.

https://www.tportal.hr/tehno/clanak/kak ... a-20110929
:thumbup:
Piaty
Posts: 5587
Joined: 01/12/2020 00:58

#20 Re: O Apsolutu ili krajnjoj Stvarnosti

Post by Piaty »

sufitemsi wrote: 07/12/2021 10:40
planamac wrote: 06/12/2021 22:20 Apropo Postojanja uopšte, neizostavno je rukovoditi se logikom koja kaže: Ako je jasno i znano da je logično da nešto ne može nastati iz ništa, onda je logično i to, ako primijetimo da nešto postoji, da ono postoji oduvijek, upravo zato jer je logično da nije moglo nastati iz ništa.

https://www.tportal.hr/tehno/clanak/kak ... a-20110929
:thumbup:
:thumbup: :thumbup:
Post Reply