Nutricionista inz.rezistencija

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
Becky7
Posts: 852
Joined: 25/11/2017 16:31

#1 Nutricionista inz.rezistencija

Post by Becky7 »

Zdravo svima sestri mi je pregledom ustanovljeno da ima insulinsku rezistenciju i preporuceno da ode kod nutricioniste u DZ u Sarajevu da li znate posto u Vrazovoj više nema taj dio u kojem DZ ima?

Da li se neko susretao sa istim problemom insulinskom rezistencijom?
Naslovnica
Posts: 27840
Joined: 20/03/2013 15:38

#2 Re: Nutricionista inz.rezistencija

Post by Naslovnica »

Kao prvo, gdje joj je ustanovljeno da ima inzulinsku rezistenciju?
Becky7
Posts: 852
Joined: 25/11/2017 16:31

#3 Re: Nutricionista inz.rezistencija

Post by Becky7 »

Naslovnica wrote:Kao prvo, gdje joj je ustanovljeno da ima inzulinsku rezistenciju?
Radila je privatno test za inzulinsku rezistenciju jer joj je ginekolog preporucio
Naslovnica
Posts: 27840
Joined: 20/03/2013 15:38

#4 Re: Nutricionista inz.rezistencija

Post by Naslovnica »

Becky7 wrote:
Naslovnica wrote:Kao prvo, gdje joj je ustanovljeno da ima inzulinsku rezistenciju?
Radila je privatno test za inzulinsku rezistenciju jer joj je ginekolog preporucio
Neka uzme uputnicu u DZ, za DIP.
Neka opet uradi test na DIP-u, za svaki slučaj.
Mene vodi dr.Armana Cerić sa endokrine.
Fordex 850 3x dnevno + victoza.
Da li je u pitanju i višak kilograma?
Becky7
Posts: 852
Joined: 25/11/2017 16:31

#5 Re: Nutricionista inz.rezistencija

Post by Becky7 »

Naslovnica wrote:
Becky7 wrote:
Naslovnica wrote:Kao prvo, gdje joj je ustanovljeno da ima inzulinsku rezistenciju?
Radila je privatno test za inzulinsku rezistenciju jer joj je ginekolog preporucio
Neka uzme uputnicu u DZ, za DIP.
Neka opet uradi test na DIP-u, za svaki slučaj.
Mene vodi dr.Armana Cerić sa endokrine.
Fordex 850 3x dnevno + victoza.
Da li je u pitanju i višak kilograma?
Da li znate privatno endokrinologa da radi? U pitanju je i visak kg, rekli su joj da mora da jede poseban plan ishrane radi IR ali ne znam gdje bi to mogli da naprave da prati.
Naslovnica
Posts: 27840
Joined: 20/03/2013 15:38

#6 Re: Nutricionista inz.rezistencija

Post by Naslovnica »

Becky7 wrote:
Naslovnica wrote:
Becky7 wrote:
Radila je privatno test za inzulinsku rezistenciju jer joj je ginekolog preporucio
Neka uzme uputnicu u DZ, za DIP.
Neka opet uradi test na DIP-u, za svaki slučaj.
Mene vodi dr.Armana Cerić sa endokrine.
Fordex 850 3x dnevno + victoza.
Da li je u pitanju i višak kilograma?
Da li znate privatno endokrinologa da radi? U pitanju je i visak kg, rekli su joj da mora da jede poseban plan ishrane radi IR ali ne znam gdje bi to mogli da naprave da prati.
Ne znam privatno, ja sam sve to odradio na DIP-u.
Uglavnom, prva stvar je izbjegavanje unosa ugljikohidrata, što manje - to bolje.
Neka, za početak, ukine sve oblike slatkog, hljeb, tjesteninu, mahunarke, krompir.
Uglavnom, neka progugla LCHF.
Što se tiče Vrazove, ja sam tamo išao kod dr. Sabine Serdarević, ali ima tome poprilično. Ona je i nutricionista, veoma cijenjen.
S tim da sam se ja razočarao u sve doktore opšte prakse i nutricioniste.
Niko nije skontao da je uzrok mog prekomjernog debljanja bila - inzulinska rezistencija.
Dok nisam došao do Scopinario operacije, u Tuzli. Tamo samo dobio koje sve pre-operativne nalaze treba da izvadim da bih mogao na operaciju. Između ostalih, tu je bio i OGTT test. Naravno, tu se otkrilo da imam inzulinsku rezistenciju, u ruku od 6 mjeseci sletio oko 40kg, uz terapiju i zbjegavanje uhljikohidrata.
User avatar
problemnatravunu
Posts: 15576
Joined: 26/10/2014 07:41
Location: Sarajevo

#7 Re: Nutricionista inz.rezistencija

Post by problemnatravunu »

Uz odlazak ljekaru, neka progugla "anita supe lchf" ili samo "lchf"
User avatar
Bluemore
Posts: 4332
Joined: 18/06/2010 21:18

#8 Re: Nutricionista inz.rezistencija

Post by Bluemore »

IR se stekne nepravilnom ishranom
Tako da najbolje je i educirati se
Danas Barem to nije tesko
Npr
Kako nastaje i šta je Insulinska rezistencija
Još uvek nije do kraja proučen i utvrdjen faktor nastanka Insulinske rezistencije – IR, ali se smatra da je osnovni uzrok loša ishrana bazirana na velikoj količini ugljenih hidrata i zasićenih masti u obrocima, na prekomernoj upotrebi glukoznog sirupa u gaziranim sokovima i slatkišima, na velikom unosu mleka i mlečnih proizvoda, grickalicama, kao i na nedostatku fizičke aktivnosti. Naučnici se ne mogu složiti da li je gojaznost posledica ili uzrok insulinske rezistencije, jer u nekim slučajevima prekomerna debljina izaziva Insulinsku rezistenciju a negde je gojaznost zapravo posledica IR.

Drugi faktor koji se smatra za bitan pri nastanku IR je konzumacija trans masti i zasićenih masti, to jest pekarski proizvodi, industrijska hrana, fast food hrana, gotova testa, torte i kolači, jer po nekim tumačenjima te loše masti oblažu receptore ćelija za insulin, stvarajući tako blokadu, zbog čega ćelija ne reaguje na insulin i ne preradjuje šećer u energiju, već ga taloži u vidu masti u salo.
Post Reply