Nurdzije

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
ucenik
Posts: 157
Joined: 20/02/2005 18:53

#1 Nurdzije

Post by ucenik »

Jel ko zna ko su i shta su nurdzije???
Kako su nastali?
Shta im je cilj??
Ko je Said Nursi?
Ko je Fethullah Gulen?
Jel se iko susretao sa njima?
Molim objektivna mishljenja!
zabrinut
Posts: 74
Joined: 07/10/2003 00:00

#2

Post by zabrinut »

Ne znam ko je pomunuti gospodin (Said Nursi) ali imam link o tome sta to on hoce, pa pogledajte!
http://www.saidnursi.com/bosnian/bosnian5.html
ucenik
Posts: 157
Joined: 20/02/2005 18:53

#3

Post by ucenik »

Hvala na linku! Znam za ovaj link od prije...al u svakom sluchaju hvala jer si me podsjetio....
A interesuje me jel ima ko ko je bio u dodiru sa njima, radio sa njima na njihovom nekom projektu, bio njihov prijatelj, da su ga pokushali privutj u svoj ''tabor''???
Neko ko je uputjen u njihovo uchenje???
Anyone????? :? :? :?
Sox
Posts: 56
Joined: 04/11/2004 14:46

#4

Post by Sox »

Kad kazes tabor..........
Na sta tacno mislis?
Sox
Posts: 56
Joined: 04/11/2004 14:46

#5

Post by Sox »

i kad bih ti reko da mi je jaran u njihovom 'taboru', kako ti velis...... sta bi me ti tacno zelio pitati?
zabrinut
Posts: 74
Joined: 07/10/2003 00:00

#6

Post by zabrinut »

I mene zanima ko su oni, ne nadjem nista "opipljivo" da mi "kaze" ko su i sta su!!!?
Ipak evo jos nekoliko linkova, foruma:
http://forum.djesi.ba/showthread.php?p=56686#post56686
http://--- NO LINKS ---/modules.php?op ... 674&page=1

Pitanje: Da li znate ko je shejh Said Nursi Bediuzzaman? a) Da li je on bio evlija? b) Koje su to karakteristike svakog evlije? c) Kakav odnos treba da ima musliman naspram nekog evlije, bio on ziv ili mrtav?

Odgovor: Said Nursi je bio briljantan reformator u Turskoj. Da li je bio evlija? To Allah zna. Evlije lice na poslanike. Oni su njihovi nasljednici. Prema njima treba da imamo odnos kakav se treba imati prema nasljedniku Bozijih poslanika. Ako je ziv, slijediti ga, ako je preselio, uciti mu dove.

Pitanje: Ko je Fethullah Gulen? (pretpostavljam da znate nesto vise, jer je on u egzilu u Americi) a)da li znate nesto vise o njegovom pokretu i o pokretu gore navedenog sejha, kolko ja znam radi se o jednom te istom pokretu ali opet nisam siguran, i kolko je taj pokret rasiren i uticajan danas u svijetu!? b) da li je on evlija i sta je dokaz za to, i kakav odnos jednog muslimana treba da bude naspram njega, jer kolko ja znam on je jos uvijek ziv!?

Odgovor: Fethullah Gulen je jedan uvazeni celnik ogranka Nurdzija sufijske provenijencije. Danas su podijeljeni u dvije grupe. On vodi one koji za islam rade indirektno; putem otvoranja javnih skola, objavljivanjem knjiga, casopisa, koncerata. Vrlo su sofisticirani, skromni, educirani i nenametljivi u svome radu. Fethullah Gulen zivi u Pensilvaniji. Bolestan je. Veoma postovan od svojih sljedbenika. Vrlo obrazovan i mudar. O njemu je nedavno izisla knjiga Johna Esposita i Hakana Yavuza “Turkish Islam and the Secular State, The Gulen Movement.” Ne vjerujem da je evlija. Ali zasluzuje svako postovanje i divljenje za umjetnost vodjenja. A sljedbenici su mu ljudi-meleci.

Pitanje: Ko su nurdzije?

Odgovor: Sljdbenici Saida Nursija. Danas podijeljeni u dva tabora. Ali, ne zavadjeni.
ucenik
Posts: 157
Joined: 20/02/2005 18:53

#7

Post by ucenik »

Sox wrote:Kad kazes tabor..........
Na sta tacno mislis?
Mislim na njihovu grupu, jel iko bio u tom njihovom sistemu??
Njihov dzemat, kako se oni vole nazvat!
Jel iko bio u nekoj njihovoj oragnizaciji???
ucenik
Posts: 157
Joined: 20/02/2005 18:53

#8

Post by ucenik »

Hej zabrinuti hvala na linku za forum.dje si ba, za ovo na Islambosni znam vetj odavno!
Imal josh neko da zna shta o nurdzijama???
tallic
Posts: 4
Joined: 31/03/2005 13:16
Location: istanbul

#9

Post by tallic »

selam veliki
kratko bih napravio uvod ...
odavno vec citam ovaj forum i pravo mi je super , ali sam cekao nesto veliko pa da se i ja registrujem da nesto prokomentarisem... e pa svaka ti cast ucenice dao si mi dobar razlog
naime ja zivim sa tim ljudima u turskoj i sve sto mogu reci je da su 1000 godina ispred nas...
svaka im cast oni se trude da interpretiraju i zive jednu vrstu modernog islama... skroz su protiv onih gluposti gdje se ljudi ubijaju u ime Allaha i time daju sliku islama svijetu kao teroristicke vjere, musliman sa bradom do pupka i kalashom :x
oni zele da zive i prikazu islam sto bolje i da objasne ljudima kakava je to zapravo vjera u najboljem svetlu, onakvom kakav to islam i jeste...
selam :) sta vas god interesuje samo pitajte , a ja cu uz Allahovu pomoc da odgovaram ako budem znao...i imao vremena sada mi pocinju ispiti uskoro...
ucenik
Posts: 157
Joined: 20/02/2005 18:53

#10

Post by ucenik »

Eej care sta i u kom gradu studiras u Turskoj???
Kako se zove Univeriztet na kojem studiras???
ucenik
Posts: 157
Joined: 20/02/2005 18:53

#11

Post by ucenik »

Chek, chek
a kako si usho kod njih, kako si se upozno sa njima???preko koga? kako su te privukli? Nisi im pao s neba!
Jesi u nekom njihovom studentskom domu?
Kakvo im je uchenje??
Chemu vas uche?
tallic
Posts: 4
Joined: 31/03/2005 13:16
Location: istanbul

#12

Post by tallic »

hmmm kakvo je njihovo ucenje...
pa uglavnom sve stvari baziraju na hadisima...a ima nekih par stvari sto je sejh said uveo... npr hadis je , koliko ja znam da je veca mogucnost da se primi dova kad je proucis odmah poslije farza pa i oni uce salavat na poslanika i nekakvu kratku dovu odmah dok predaju selam...
kako sam ja 'upao' ... paaa kad sam vamo dosao jedan me je prijatelj, bosanac koji sa njima vec poduze preporucio posto sam ja i prije klanjao i trudio se da sto vise praktikujem islam... i eto sad sam sa njima u kuci, tu imas svoga abija,(abi je na turskom stariji brat) kucnog imama koji ti predvodi namaz i... na neki nacin je on tebi nadredjeni, odgovoran je za sve nas ostale u stanu... kada ti tek udjes u te njihovve kuce ili internate ti uopste ne moras da budes neki extra musliman... ja znam jednog tipa, rusa covjek pravoslavac pa zivi sa njima...
koliko sam skonto dosta praktikuju onu predaju da kada neko navede nekoga da ucini neko dobro djelo i njemu se upisuje isti sevap bez da se pociniocu ista umanjuje nagrada... pa se trude da, osim sto klanjaju i ono osnovno i druge malo poticu na cinjenje dobra... to im je dosta bitno...
jah ja zivim u jednoj od njihovih kuca ... to su uglavnom veliki trosobni stanovi koje uzimaju pod kiriju, a imaju i mnoge svoje internate...
ja sam duzan da placam nesto malo za stan, nekih 70-80ak lira( oko 80-90 KM)i to sve ide za hranu koju pojedemo, a inace samo kirija za jedan od tih stanova gdje nas zivi po 5oro iznosi oko 600 - 700 lira, ne racunajuci jos dodatno i racune koje oni placaju za struju vodu plin...to placaju njihovi esafi (trgovci) i nako malo imucniji ljudi koji su u tome...
eto
selam :)
ucenik
Posts: 157
Joined: 20/02/2005 18:53

#13

Post by ucenik »

Eej care sta i u kom gradu studiras u Turskoj???
Kako se zove Univeriztet na kojem studiras???
Post Reply