Nura Bazdulj Hubijar

Kulturna dešavanja, predstave, izložbe, festivali, obrazovanje i budućnost mladih...

Moderator: Chloe

kriticar81
Posts: 15
Joined: 28/05/2008 17:27
Location: Zivinice

#1 Nura Bazdulj Hubijar

Post by kriticar81 »

Je li neko citao novi roman Nure Bazdulj Hubijar "Okrutnost raja"? Radnja se desava u 1984. godini a postoje digitalni telefoni sa memorijom :-D
User avatar
Jara
Posts: 31408
Joined: 27/03/2006 00:36

#2 Re: Nura Bazdulj Hubijar

Post by Jara »

kriticar81 wrote:Je li neko citao novi roman Nure Bazdulj Hubijar "Okrutnost raja"? Radnja se desava u 1984. godini a postoje digitalni telefoni sa memorijom :-D
Nisam...SF, povratak u budućnost? :D
kriticar81
Posts: 15
Joined: 28/05/2008 17:27
Location: Zivinice

#3 Re: Nura Bazdulj Hubijar

Post by kriticar81 »

Savjetujem svida da procitaju :-D Umijece je napisati da su se policijski inspektori u 1984. godini sluzili digitalnim kamerama :-D
mIRCerka
Posts: 28084
Joined: 20/08/2004 15:21
Location: Bolje biti frustrirani mjesanac nego cistokrvni idiot.

#4 Re: Nura Bazdulj Hubijar

Post by mIRCerka »

jbg, svjetski hit bio film BEOWULF koji se desava u mracnoj srednjevjekovnoj engleskoj, a tamo ima IC dvogled i slicno...
User avatar
BSn
Posts: 4938
Joined: 12/09/2006 15:49
Location: Kad se hoce, pa lijevo...

#5 Re: Nura Bazdulj Hubijar

Post by BSn »

mIRCerka wrote:jbg, svjetski hit bio film BEOWULF koji se desava u mracnoj srednjevjekovnoj engleskoj, a tamo ima IC dvogled i slicno...
To je zbog glavnog glumca, koji prica isto k'o da mu se aslama zaglavila na pola grla. :D
Jesam se ja tom filmu dobro ismij'o. :D
mIRCerka
Posts: 28084
Joined: 20/08/2004 15:21
Location: Bolje biti frustrirani mjesanac nego cistokrvni idiot.

#6 Re: Nura Bazdulj Hubijar

Post by mIRCerka »

BSn wrote:
mIRCerka wrote:jbg, svjetski hit bio film BEOWULF koji se desava u mracnoj srednjevjekovnoj engleskoj, a tamo ima IC dvogled i slicno...
To je zbog glavnog glumca, koji prica isto k'o da mu se aslama zaglavila na pola grla. :D
Jesam se ja tom filmu dobro ismij'o. :D
Meni je film bio dobra uvreda za mozak - ne sjecam se da je naglaseno da je BEOWULF u originalu uzet samo kao osnova za film... vec je predstavljen ko ekranizacija djela...klinca palca...
**********************
sto se teme tice , mozda je to neki SF trip, ko ce ga znat...nijesam citala :D
foucault
Posts: 242
Joined: 24/06/2005 16:42

#7 Re: Nura Bazdulj Hubijar

Post by foucault »

Citao sam " roman Bas mi je zao" od NBH. Bio je nagradjen za roman godine po izboru Fonda Otvoreno Drustvo 1998. godine. Simpaticno stivo, ali mi je nejasno kako dobaci do romana godine. Vjerovatno onako isto kao sto je Almir Imsirevic usao u antologiju bh. drame
User avatar
neprilagodjena
Posts: 2379
Joined: 02/04/2008 21:59

#8 Re: Nura Bazdulj Hubijar

Post by neprilagodjena »

nisam jos ni jednu njenu knjigu procitala 8-)
bihmak
Posts: 122
Joined: 02/03/2008 19:07

#9 Re: Nura Bazdulj Hubijar

Post by bihmak »

"kad je bio juli" nije los ali nije nesto posebno-po mom misljenju
jel ko citao "ljubav je sihirbaz babo"??
Lilana
Posts: 67
Joined: 26/05/2008 13:13

#10 Re: Nura Bazdulj Hubijar

Post by Lilana »

Ako se nekom da kuckati/kopirati, dajte kakav odlomak, ili čak čitavu priču, da vidim ima li svrhe upustiti se u potragu za Nurinim opusom.
User avatar
Soul_Sista
Posts: 3751
Joined: 29/01/2003 00:00
Location: anybody seen my baby?

#11 Re: Nura Bazdulj Hubijar

Post by Soul_Sista »

Lilana wrote:Ako se nekom da kuckati/kopirati, dajte kakav odlomak, ili čak čitavu priču, da vidim ima li svrhe upustiti se u potragu za Nurinim opusom.
Evo nadjoh nesto malo...

- Sjecas li se trogodisnje Senide sto ju je snajperist, spodoba placena da za pet stotina maraka ubije dijete, pogodio negdje na Starom gradu? Onu sliku kad je u soku, na rubu svijesti unose u kliniku, kad su se duge plave kose rasule po vratu, ramenima, kad velike plave oci pogledom traze a modre usnice jedva izgovaraju; "Gdje je babo?", e, tu sliku do smrtnog casa necu moci zaboraviti. Reporter zaustavlja njezinog oca, grdosiju od covjeka i po tjelesnoj masi i po srcu, a on jednostavno kaze: "Volio bih sresti tog covjeka, popiti kafu s njim, da ga upitam kakav je on covjek kad moze pucati u dijete od tri godine?" Jedina kletva, ako se tako moze imenovati, jer je to zaprao konstatacija, bila je: "Neka ga stigne suza Senidina!"

http://www.knjiga.ba/product_reviews_in ... iews_id/93
Lilana
Posts: 67
Joined: 26/05/2008 13:13

#12 Re: Nura Bazdulj Hubijar

Post by Lilana »

Soul_Sista wrote:
Lilana wrote:Ako se nekom da kuckati/kopirati, dajte kakav odlomak, ili čak čitavu priču, da vidim ima li svrhe upustiti se u potragu za Nurinim opusom.
Evo nadjoh nesto malo...

- Sjecas li se trogodisnje Senide sto ju je snajperist, spodoba placena da za pet stotina maraka ubije dijete, pogodio negdje na Starom gradu? Onu sliku kad je u soku, na rubu svijesti unose u kliniku, kad su se duge plave kose rasule po vratu, ramenima, kad velike plave oci pogledom traze a modre usnice jedva izgovaraju; "Gdje je babo?", e, tu sliku do smrtnog casa necu moci zaboraviti. Reporter zaustavlja njezinog oca, grdosiju od covjeka i po tjelesnoj masi i po srcu, a on jednostavno kaze: "Volio bih sresti tog covjeka, popiti kafu s njim, da ga upitam kakav je on covjek kad moze pucati u dijete od tri godine?" Jedina kletva, ako se tako moze imenovati, jer je to zaprao konstatacija, bila je: "Neka ga stigne suza Senidina!"

http://www.knjiga.ba/product_reviews_in ... iews_id/93
Ovo je baš bilo brzo ... thx!!
User avatar
Soul_Sista
Posts: 3751
Joined: 29/01/2003 00:00
Location: anybody seen my baby?

#13 Re: Nura Bazdulj Hubijar

Post by Soul_Sista »

Lilana wrote:
Soul_Sista wrote:
Lilana wrote:Ako se nekom da kuckati/kopirati, dajte kakav odlomak, ili čak čitavu priču, da vidim ima li svrhe upustiti se u potragu za Nurinim opusom.
Evo nadjoh nesto malo...

- Sjecas li se trogodisnje Senide sto ju je snajperist, spodoba placena da za pet stotina maraka ubije dijete, pogodio negdje na Starom gradu? Onu sliku kad je u soku, na rubu svijesti unose u kliniku, kad su se duge plave kose rasule po vratu, ramenima, kad velike plave oci pogledom traze a modre usnice jedva izgovaraju; "Gdje je babo?", e, tu sliku do smrtnog casa necu moci zaboraviti. Reporter zaustavlja njezinog oca, grdosiju od covjeka i po tjelesnoj masi i po srcu, a on jednostavno kaze: "Volio bih sresti tog covjeka, popiti kafu s njim, da ga upitam kakav je on covjek kad moze pucati u dijete od tri godine?" Jedina kletva, ako se tako moze imenovati, jer je to zaprao konstatacija, bila je: "Neka ga stigne suza Senidina!"

http://www.knjiga.ba/product_reviews_in ... iews_id/93
Ovo je baš bilo brzo ... thx!!
Bilo mi je pri ruci jer sam prije dva dana trazila nesto vezano za Nuru. Pravim listu knjiga za kupiti ako naletim sad na ljeto. :D
User avatar
kicky
Posts: 991
Joined: 08/08/2004 23:14
Location: mostar

#14 Re: Nura Bazdulj Hubijar

Post by kicky »

nemojte fikciju poistvojećivat s fakcijom!
Što reć o nuri: sin joj piše bolje!!!
User avatar
Soul_Sista
Posts: 3751
Joined: 29/01/2003 00:00
Location: anybody seen my baby?

#15 Re: Nura Bazdulj Hubijar

Post by Soul_Sista »

kicky wrote:nemojte fikciju poistvojećivat s fakcijom!
Što reć o nuri: sin joj piše bolje!!!
A sto ne otvoris temu o Nurinom sinu pa da tamo naglabamo o njemu?? Cuj sin pise bolje od nje, so fucking what? Kakav je to argument?? Jesi ista procitala od Nure? Ako jesi, de onda reci koju o njezinom pisanju, stilu, temam koje obradjuje itd? Ja recimo nisam nista citala ali namjeravam.
Leonid Breznjev
Posts: 5302
Joined: 04/11/2006 03:32
Location: Kamenskoje

#16 Re: Nura Bazdulj Hubijar

Post by Leonid Breznjev »

ljubav je siscevap babo :D :D tu knjigu obavezno procitaj.. :)






a bilo je tema i o njenom sinu.. puno tema.. :-)
User avatar
kicky
Posts: 991
Joined: 08/08/2004 23:14
Location: mostar

#17 Re: Nura Bazdulj Hubijar

Post by kicky »

Soul_Sista wrote:
kicky wrote:nemojte fikciju poistvojećivat s fakcijom!
Što reć o nuri: sin joj piše bolje!!!
A sto ne otvoris temu o Nurinom sinu pa da tamo naglabamo o njemu?? Cuj sin pise bolje od nje, so fucking what? Kakav je to argument?? Jesi ista procitala od Nure? Ako jesi, de onda reci koju o njezinom pisanju, stilu, temam koje obradjuje itd? Ja recimo nisam nista citala ali namjeravam.
vot a friking...oladi malo! meni bi zanimljivije bilo kad bi smo raspravljali o ovoj prvoj mojoj rečenici :D!
od nure sam pročitao Kad je bio juli...bit ću okrutan pa reći: knjiga koja je dobila nagradu (VBZ-a i Večernjeg za najbolji neobjavljeni roman) zahvaljujući KONtekstu, a ne tekstu :)
Inače, ne bih volio da književne nagrade budu argumentacija koje ćemo se držati kad govorimo o dobrim, boljim ili lošim piscima!
User avatar
Soul_Sista
Posts: 3751
Joined: 29/01/2003 00:00
Location: anybody seen my baby?

#18 Re: Nura Bazdulj Hubijar

Post by Soul_Sista »

@kicky,
ja Nuru nisam ocjenivala nit rekla da je dobra, losa ili nesto trece. Jednostavno se nisam upoznala sa njenim djelima. U "friking" postu sam reagovala na tvoje ocjenjivanje Nure, ili valjda njenog pisanja(?), krzo pisanje njenog sina. Zar je sve sto imas da kazes o knjizi koju si procitao to da joj sin pise bolje? Pa si onda bio konkretniji i rekao nesto vise o Nurinom umijecu pisanju. Ako zelis, reci nesto vise o svojoj prvoj recenici jer nisam shvatila je ko na temi poistvojecavao friking fikciju sa friking fakcijom? :D

..oladila sam :evil:
:D
User avatar
Daphna
Posts: 4124
Joined: 20/09/2006 17:18
Location: U njegovom srcu!

#19 Re: Nura Bazdulj Hubijar

Post by Daphna »

Ja je vala nešto ne gotivim od onog dana kada sam dala knjigu na potpis... Hajde rek'o kad već imam knjigu i priliku da mi je autor potpiše... Što da ne! Jedna naškrabala XXXXX od Nure... Aman... K'o da je dijete u osnovnoj pisalo...

Filipović je ljudi akademik pa se s njim ispričaš, još ti čitavo rodoslovlje tvoje rastabiri... Ali hajde, hvala joj!
User avatar
kicky
Posts: 991
Joined: 08/08/2004 23:14
Location: mostar

#20 Re: Nura Bazdulj Hubijar

Post by kicky »

Soul_Sista wrote:@kicky,
ja Nuru nisam ocjenivala nit rekla da je dobra, losa ili nesto trece. Jednostavno se nisam upoznala sa njenim djelima. U "friking" postu sam reagovala na tvoje ocjenjivanje Nure, ili valjda njenog pisanja(?), krzo pisanje njenog sina. Zar je sve sto imas da kazes o knjizi koju si procitao to da joj sin pise bolje? Pa si onda bio konkretniji i rekao nesto vise o Nurinom umijecu pisanju. Ako zelis, reci nesto vise o svojoj prvoj recenici jer nisam shvatila je ko na temi poistvojecavao friking fikciju sa friking fakcijom? :D

..oladila sam :evil:
:D
očito ne smijem plasirat malo ironije na ovom forumu, a ja mislio da sam ja prfesionalno deformiran :D
a propos prve rečenice: mislim da su se uvodni postovi bavili tim stvarima...pa da malo podučimo narod!
ajmo o tekstu i kontekstu - oni koji su čitali Kad je bilo juli....i molio bih: bez nekakvih emotivnih ispada :)
Ja i dalje stojim kdo toga da je kontekst razlog nurine pobjede, naravno - ne znam kakvi su ostali romani koji su došli na natječaj (jer objave samo pobjednika), ali ja se ne mogu otet ovom dojmu!!!
kriticar81
Posts: 15
Joined: 28/05/2008 17:27
Location: Zivinice

#21 Re: Nura Bazdulj Hubijar

Post by kriticar81 »

kicky wrote:
Soul_Sista wrote:@kicky,
ja Nuru nisam ocjenivala nit rekla da je dobra, losa ili nesto trece. Jednostavno se nisam upoznala sa njenim djelima. U "friking" postu sam reagovala na tvoje ocjenjivanje Nure, ili valjda njenog pisanja(?), krzo pisanje njenog sina. Zar je sve sto imas da kazes o knjizi koju si procitao to da joj sin pise bolje? Pa si onda bio konkretniji i rekao nesto vise o Nurinom umijecu pisanju. Ako zelis, reci nesto vise o svojoj prvoj recenici jer nisam shvatila je ko na temi poistvojecavao friking fikciju sa friking fakcijom? :D

..oladila sam :evil:
:D
očito ne smijem plasirat malo ironije na ovom forumu, a ja mislio da sam ja prfesionalno deformiran :D
a propos prve rečenice: mislim da su se uvodni postovi bavili tim stvarima...pa da malo podučimo narod!
ajmo o tekstu i kontekstu - oni koji su čitali Kad je bilo juli....i molio bih: bez nekakvih emotivnih ispada :)
Ja i dalje stojim kdo toga da je kontekst razlog nurine pobjede, naravno - ne znam kakvi su ostali romani koji su došli na natječaj (jer objave samo pobjednika), ali ja se ne mogu otet ovom dojmu!!!
te godine su u konkurenciji sa Nurom bili i romani "Soliter Titanic" Almira Alića i "Potkovani golubovi" Izeta Perviza meni licno obadva bolja od nagradjenog romana... slazem se da Muharem Bazdulj bolje pise od Nure, novela "Tranzit, kometa, pomraćenje" je bolja od ova dva romana koja sam ja pročitao od Nure Bazdulj... možda Nura ima i boljih romana ali stvarno nemam namjeru da to istražujem...
User avatar
jedna
Posts: 1033
Joined: 04/02/2004 00:00
Location: salt lake city

#22 Re: Nura Bazdulj Hubijar

Post by jedna »

NEVJESTINSKI PONOR :thumbup: tri price, sjajno napisane.
Ja volim Nuru, a i "Juli" mi se svidja. Mozda nije najbolje djelo koje sam procitala, ali je potresno i ja bih ga svakome preporucila. "NEVJESTINSKI PONOR" pogotovo
User avatar
maybelline
Posts: 970
Joined: 26/01/2008 17:41
Location: Sarajevo

#23 Re: Nura Bazdulj Hubijar

Post by maybelline »

Procitala "Kad je bio Juli"... sada citam "Ljubav je sihirbaz ,babo"... Ne znam zasto, ali nesto me vuce ovoj zeni, njenim djelima. Da li neko dijeli moje misljenje?
Meteora
Posts: 46
Joined: 15/04/2008 22:46

#24 Re: Nura Bazdulj Hubijar

Post by Meteora »

maybelline wrote:Procitala "Kad je bio Juli"... sada citam "Ljubav je sihirbaz ,babo"... Ne znam zasto, ali nesto me vuce ovoj zeni, njenim djelima. Da li neko dijeli moje misljenje?
Pročitala sam par njenih knjiga "Ruža", "Kako sam ribu učio da pliva", ali najveći dojam na mene je ostavila knjiga "Ljubav je sihirbaz, babo". Možda je to zbog toga što su prve dvije pomenute knjige namjenjene nešto mlađoj publici (srednjoškolcima), dok je tematika knjige "Ljubav je sihirbaz, babo" dosta ozbiljnija. Jednostavan i lijep stil pisanja sa mnogo "živih" opisa tjeraju na čitanje, a slike u glavi se rađaju jedna za drugom. Možda se knjiga ne dopada svima, ali meni nikad nije dosta knjiga o Bosni, o našem bosanskom čovjeku, o ljudskim sudbinama...
User avatar
maybelline
Posts: 970
Joined: 26/01/2008 17:41
Location: Sarajevo

#25 Re: Nura Bazdulj Hubijar

Post by maybelline »

Meteora wrote:
maybelline wrote:Procitala "Kad je bio Juli"... sada citam "Ljubav je sihirbaz ,babo"... Ne znam zasto, ali nesto me vuce ovoj zeni, njenim djelima. Da li neko dijeli moje misljenje?
Pročitala sam par njenih knjiga "Ruža", "Kako sam ribu učio da pliva", ali najveći dojam na mene je ostavila knjiga "Ljubav je sihirbaz, babo". Možda je to zbog toga što su prve dvije pomenute knjige namjenjene nešto mlađoj publici (srednjoškolcima), dok je tematika knjige "Ljubav je sihirbaz, babo" dosta ozbiljnija. Jednostavan i lijep stil pisanja sa mnogo "živih" opisa tjeraju na čitanje, a slike u glavi se rađaju jedna za drugom. Možda se knjiga ne dopada svima, ali meni nikad nije dosta knjiga o Bosni, o našem bosanskom čovjeku, o ljudskim sudbinama...
Ja bih rado da iscitam i ostale njene knjige, ali ako su sve ovako tuzne kao "Ljubav je sihirbaz babo" i "Kad je bio juli", onda zaista nemam snage... Nakon sihirbaza sam dva dana bila pravo depresivna...
Post Reply