Nozevi - sve o tome

Sve o kulinarstvu, o uređenju stana, o modi...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
W0rM
Posts: 2389
Joined: 26/11/2011 13:49
Location: Jedna Jedina
Grijem se na: sunčevu energiju
Vozim: se po mahali

#1 Nozevi - sve o tome

Post by W0rM »

Kao sto ima tema satovi mislim da ima i forumasa koji rado skupljaju nozeve, za lov, ribolov, kampovanje itd.

Na selu je standard imati noz uza se i stap. Dedo rahmetli je imao cini mi se vazda jedan za pasom, bas vidljivo mjesto.
Kod Amera sam primjetio preklopne u pantolama i to je za njih standard.

Moja malenkost trenutno u kolekciji posjeduje 2 preklopna mislim da su oba Gerberova, ali sam vidio jos neke zanimljive koje zelim sebi da pribavim :D

Sarajete o prijedlozima, idejama, zanimljivostima za iste.

U prilogu Gerber Paraframe II :)

Image
Image
User avatar
anex
Nindža revizor
Posts: 3651
Joined: 20/02/2007 13:25
Location: Grad sa željezarom bez dima
Grijem se na: čumur
Vozim: točak skot
Horoskop: imam
Contact:

#2 Re: Nozevi - sve o tome

Post by anex »

Zanimljiva tema, nadat se da će biti interesanata za nju.
:thumbup:
User avatar
VladaFBiH
Posts: 4485
Joined: 01/02/2012 12:32
Location: rajvoSa

#3 Re: Nozevi - sve o tome

Post by VladaFBiH »

za početak u prvom postu bi bilo dobro napraviti pregled nekih dobrih noževa i gdje ih kupiti u BiH kao i kratke upute za oštrenje i održavanje istih uz konkretan proizvod koji se korisiti - mislim da bi ljudima olakšalo mnogo stvari
User avatar
W0rM
Posts: 2389
Joined: 26/11/2011 13:49
Location: Jedna Jedina
Grijem se na: sunčevu energiju
Vozim: se po mahali

#4 Re: Nozevi - sve o tome

Post by W0rM »

VladaFBiH wrote: 05/03/2024 15:20 za početak u prvom postu bi bilo dobro napraviti pregled nekih dobrih noževa i gdje ih kupiti u BiH kao i kratke upute za oštrenje i održavanje istih uz konkretan proizvod koji se korisiti - mislim da bi ljudima olakšalo mnogo stvari
True, nisam sad u prilici da uradim neka detaljnija objasnjenja, mozda bude u narednim postovima. Svakako :thumbup: na prijedlogu :)
User avatar
W0rM
Posts: 2389
Joined: 26/11/2011 13:49
Location: Jedna Jedina
Grijem se na: sunčevu energiju
Vozim: se po mahali

#5 Re: Nozevi - sve o tome

Post by W0rM »

Mrsko mi je da editiram prvi post, ali evo ovdje cu za sad postaviti neke onsnovne informacije.

Nozevi se dijele u dvije osnovne kategorije, fiksna ostrica ili preklopna (u ovu drugu skupinu ulaze i OTF ili "out the front" nozevi na izvlacenje).

Nozevi sa fiksnom ostricom su vecinom lovack, takticki i jelte kuhinjski.

Nozevi sa preklopnom ostricom se mogu koristiti u skoro svim situacijama, od guljenja krompira, vadjenja trna do sjece pojasa u autu.
Nozevi sa preklopnom ostricom se jos dijele po mehanizmu otvaranja, patent, OTF, gravity, popularni "leptir" itd. O tome mozda u narednim postovima.

Takodjer se mogu kategorizirati po ostrici, o tome vise u linku ispod:

https://noblie.eu/hr/types-of-knife-blades-and-knife-shapes/

Sto se tice zakona, nema problema trenunto da se kupuje i nosi hladno oruzije, u ovom slucaju noz, dok god osoba nije na javnom mjestu i dok mu osnovna namjena nije napad te naravno da je starija od 18 godina. (https://parlamentfbih.gov.ba/dom_naroda/bos/parlament/propisi/El_materijali/Zakon%20o%20oruzju.pdf strana 7 clan 12). Ako grijesim nek' me neko ispravi, nisam gledao zakon na nivou kantona, samo na nivou entiteta F BiH(trebalo bi da je uskladjen iako to nije uvijek slucaj), pa svakako u se i u svoje kljuse, pogledati zakon ovisno o mjestu gdje zivite.


Eh sad, preporuka za noz sa fiksnom ostricom: SRK SK-5
Image
nisam bio u posjedu istog, ali me privlaci zbog svoje jednostavnosti. Nema komplikacija, noz koji mi izgleda kao za skoro svaku situaciju, po meni mahana je sto ne dodje kremen s njim, ostalo sve 5.

Sto se preklopne ostrice tice: REATE EXO-M
Image
ne posjedujem ni ovaj, ali mi je na oku, vjerovatno aBd iduci u kolekciji, zippo medju nozevima, onaj ko zna s leptirom aKa balisongom je cool, ali ovo je vec za gospodu, covjeka koji zna sta hoce. Nije za prezivljavanja, ali day-to-day situacija od otvaranja paketa, guljenja jabuke do (ako je dobro naostren) brijanja dlaka - top :D
User avatar
W0rM
Posts: 2389
Joined: 26/11/2011 13:49
Location: Jedna Jedina
Grijem se na: sunčevu energiju
Vozim: se po mahali

#6 Re: Nozevi - sve o tome

Post by W0rM »

A sada jedan klasik - Stiletto noz

Kod nas jos poznatiji kao "skakavac" iako se sam mehanizam tako naziva, a ne noz, ali eto, ostao je sinonim jer je najpoznatiji i klasik je.

Naziv je dakako Talijanski, a takv mu mehanizam i dizajn...

Vjerujem da 40% stanovnistva nase drzave bar jednom u svom zivotu vidjelo ovu vrstu noza live.
Porodica mi je bila u posjedu 2 klasika (jedan sa smedjom i jedan sa plavom drskom) i jedan koji je imao posebne detalje (sjecam se zmaja preko drske noza).

Voljen zbog svoje jednostavnosti, relativno niske cijene (mislim da se moze nov kupiti za nekih 20 eurica ako ne i manje) postao je omiljen kod mnogih ljudi, posebno iz kriminalnog miljea. Noz koji je kao Seikov sat - pristaje uz sve, bio gospodin, klosar, momcic, radnik, jednostavno ide uz i izaziva dozu postovanja kod osobe koja ga posjeduje ali takodjer i dozu sumnje u njegovu upotrebu.
Ima 2 do 3 dugmeta. Dugme za otvaranje (veliko dugme na sredini), dugme za zakljucavanje (mali slider pored velikog dugmeta) i sklopku na pocetku ostrice za zatavaranje (koja moze i sluziti za otvaranje u slucaju da nema velikog dugmeta)

Mislim da je ovo jedan od rijetkih preklopnih nozeva ako ne i jedini koji se aktivno koristi(o) u tucama. Razlog je sto je sam mehanizam za otvarnje jako brz, a i ne otvoren, moze u saci posluziti kao neka vrsta boksera, ostrica je realtivno tanka, tesko je uociti ako je u ruci spretne osobe.
Steta je sto ovakav noz bije tako los glas.

Mahana mu je sam mehanizam, koji nakon nekog vremena moze da popusti, pa se noz ne otvori do kraja.

Jedna mala zanimljivost, koliko sam vidio, cak ga se moze kupiti u tako reci digitalnoj verziji i to u igri counter-strike 2.

Image
User avatar
vjeshalica
Posts: 17268
Joined: 31/03/2019 14:56

#7 Re: Nozevi - sve o tome

Post by vjeshalica »

Image
di_natale
Posts: 160
Joined: 31/03/2014 21:21

#8 Re: Nozevi - sve o tome

Post by di_natale »

Image
User avatar
anex
Nindža revizor
Posts: 3651
Joined: 20/02/2007 13:25
Location: Grad sa željezarom bez dima
Grijem se na: čumur
Vozim: točak skot
Horoskop: imam
Contact:

#9 Re: Nozevi - sve o tome

Post by anex »

Spoiler
Show
ImageImageImage
Ima li ovaj nož neki stručni naziv?
User avatar
W0rM
Posts: 2389
Joined: 26/11/2011 13:49
Location: Jedna Jedina
Grijem se na: sunčevu energiju
Vozim: se po mahali

#10 Re: Nozevi - sve o tome

Post by W0rM »

anex wrote: 10/03/2024 15:01
Spoiler
Show
ImageImageImage
Ima li ovaj nož neki stručni naziv?
Ne znam da ima neki strucni naziv, ali haman da ti je neko tokom WWII bio "elektricar" :lol:

Sala mala.

Kao lovacki noz tombe :thumbup:
Samo ga malo dotjerati, zapusteno izgleda.
User avatar
anex
Nindža revizor
Posts: 3651
Joined: 20/02/2007 13:25
Location: Grad sa željezarom bez dima
Grijem se na: čumur
Vozim: točak skot
Horoskop: imam
Contact:

#11 Re: Nozevi - sve o tome

Post by anex »

Hahaha...

Jeste zapušten, kupljen prije 35 godina možda...

Al je oštar, i kako kažu "da se naoštriti fino..." :thumbup:
User avatar
W0rM
Posts: 2389
Joined: 26/11/2011 13:49
Location: Jedna Jedina
Grijem se na: sunčevu energiju
Vozim: se po mahali

#12 Re: Nozevi - sve o tome

Post by W0rM »

U prilogu ponos i dika moje skromne kolekcije, Gerber Answer F.A.S.T tanto noz. Sigurnosno dugme je ujedno i dugme za zatvaranje, Otvara se pritiskom palca i guranjem na zlijeb od noza. Nazubljen i sa specificnom ostricom, jednostavan je za koristenje.
Mahan mu je po meni, tezina, "osjeti se" pri nosenju u dzepu.

zelio sam da uploadujem par slika ali je to forum onemogucio, pa evo par sa googleta :)

Image
Image
Post Reply