Nož

alanskoda
Posts: 577
Joined: 08/10/2008 21:48

#326 Re: Nož

Post by alanskoda »

Samir_01 wrote:
alanskoda wrote:i spanija i sicilija su bile osvojene od arapa. sa arapima dosao i islam.

http://nl.wikipedia.org/wiki/Kalifaat_van_C%C3%B3rdoba
A ko je donio Krscanstvo balkanskim paganima?
Sad ne mozes nekog kriviti sto je lose pisao i o poturicama. Mislim da ih se dosta njih poturcilo radi polozaja u tom carstvu.
A sta za tebe znaci taj termin "poturica" ? Mozes li ga definisati ako nije problem...

procitaj knjigu pa ce ti se reci. Za mene su poturice oni koji su u to vrijeme primili islam. Mislim da je to logicno razmisljanje. E sad je druga stvar sto nekom ne odgovaraju istorijske cinjenice.

Ali odmah da kazem da ne smatram danasnje muslimane na tlu ex-yu poturicama.
Bodkin
Posts: 21581
Joined: 03/09/2008 00:48
Location: Overseas

#327 Re: Nož

Post by Bodkin »

hAZNADAR wrote:
Bodkin wrote: pa naravno da nije bilo propagande, tj ja bar mislim da nije. ja samo kazem da ne mozes nekakvu borbu protiv turaka i poziv na borbu dozivljavati kao propagandu. to je apsurd i zato mi je smijasno da se jedna djecija knjiga okarakterise kao propagandni materijal
Ako neko slikovnicu koristi kao propagandni materijal i siri mrznju - onda je to zloupotreba gdje nije krivica na piscu vec na interpretatoru. Ali je ta slikovnica ipak zloupotrebljena kao propagandni materijal. Imamo u svijetu niz razlicitih primjera kako se ponesto zloupotrijebi i tendenciozno tumaci, pocev od knjiga, pjesama, filmova,.. pa cak do vjerskih knjiga. To je kada govorimo o svjesnoj propagandi i svjesnom ispiranju mozga radi izazivanja mrznje.

Medjutim, ono sto sam dozivio u bivsoj YU nije bila smisljena propaganda, vec jedan pogresan standard koji nije bio tolerantan prema svima. Citali smo Stanka, Vijenac,.. i niko se nije vrijedjao ocitoj islamofobiji jer smo odrasli i odgojeni svi u takvom standardu. Bivsa YU nije bas bila idilicna tolerantna zajednica svima - to je ipak bila drzava juznih Slavena, pocev od himne pa do panslavenistickih standarda, istina ateisticka ali sa najvecim korijenom i tradicijom u hriscanstvu. Jednostavno se sve sto nije slavensko i hriscanskog korijena tumacilo kao strano, gostujuce,... Osamdesetih niko nije ni pomislio da ima nesto ruzno u hajduk Stanku, Vijencu,. niji nije pomislio koliko je moralno ispravno bilo ubiti trudnicu(Gavrilo Princip), niko nije pomislio koliko se milioni neslavena nalaze u himni "hej Slaveni",.. i niko nije ni pomislio koliko je opci negativan stereotip o Albancima bio maltene fasisticki. Mnogo toga nam je svima bilo normalno osamdesetih sto inace nije bilo normalno - a Bosnjaci su konkretno dosli tobe tek kada su se sami nasli na udaru.

A glavni udar i otkrovenje je bio Noz. Noz je za razliku od Stanka, Vijenca,.. prvi dao opis bosanskog muslimana i analizu tog neprijatelja. Noz je unio fasisticku crtu i satanizovao ne one srednjovjekovne ili WWII muslimane - koliko ove danasnje kroz opis njihov slijepe mrznje, kompleksa, namjera,...
Noz je bio vec prvo djelo koje su mnogi muslimani tada dozivjeli kao propagandu, isti ljudi koji su citali Stanka, Vijenac,.. i koji na to nisu reagovali - u Nozu su osjetili zlo. A podsjecam - nisu ni Stanko, ni Vijenac bili naglo popularni i trazeno stivo 90-te - koliko je bio skoro zaboravljeni Noz.

1999-te je ekranizacija i promocija toga, nista drugo no kulminacija jedne fasisticke propagande. Jasan projekat sa jasnim ciljem - koji je te 1999- odgovarao tadasnjoj politici a odgovara mnogima i danas. U glavama velikosrba film Noz zauzima 90% podloge za njihove stavove i argumentaciju. Sve ostale knjige i citati iz konteksta su mizerni u poredjenju sa efektom kojeg je napravio film.
naravno, o tome i govorim sve vrijeme. ista je ovo stvar i sa marsom na drinu

e sad, ne znam zasto si se toliko uhvatio noza, knjige koja nije cak ni dobra. da nema radnju kakvu ima ne bi se prodala ni u 1000 primjeraka. nije jedina knjiga sa takvom tematikom. ok o filmu ne mogu govoriti jer nisam gledao ali garantujem da je smece..

samo jedna mala digresija, ja sam knjigu citao prije nekih 10-ak godina i da knjiga izaziva mrznju. mogu misliti koji efekat ima na nekog 18-godisnjeg srbina sa kozare koji nikad bosnjaka nije vidio ali to je problem sa svim knjigama ili djelima cija je radnja smjestena u ratno vrijeme. ja nemam pojma koliko su historijski tacne stvari iz knjige ali uzasnih zlocina je u ratu bilo, u 1WW u 2WW, u ovom nasem zadnjem...
User avatar
LBVIEW
Posts: 9241
Joined: 01/04/2010 22:35

#328 Re: Nož

Post by LBVIEW »

alanskoda wrote:
Samir_01 wrote:
alanskoda wrote:i spanija i sicilija su bile osvojene od arapa. sa arapima dosao i islam.

http://nl.wikipedia.org/wiki/Kalifaat_van_C%C3%B3rdoba
A ko je donio Krscanstvo balkanskim paganima?
Sad ne mozes nekog kriviti sto je lose pisao i o poturicama. Mislim da ih se dosta njih poturcilo radi polozaja u tom carstvu.
A sta za tebe znaci taj termin "poturica" ? Mozes li ga definisati ako nije problem...

procitaj knjigu pa ce ti se reci. Za mene su poturice oni koji su u to vrijeme primili islam. Mislim da je to logicno razmisljanje. E sad je druga stvar sto nekom ne odgovaraju istorijske cinjenice.

Ali odmah da kazem da ne smatram danasnje muslimane na tlu ex-yu poturicama.

A zasto nije, npr. , "logicko razmisljanje" da su, nakon stu su prestali stovati Peruna , Iliju- gromovnika & co, ovi sto su postali pravoslavci pod "pritiskom" Vizantije, "pogrceni", ili zasto nije prikladno zvati one "popravoslavljene " Vlahe, svojedobno pripadnike pomocnih osmanskih ceta,sto se danas krije "k'o zmija noge", Vlasima? Da sad ne spominjem kasnije prelaske u raznoraznim kombinacijama na ovu ili onu religiju, pa tako imamo Juzbasice,Muselimovice,Hadzice i dr koji danas nisu muslimani.Ili cemo po dobrom starom obicaju jedan princip primjenjivati kad se radi o Bosnjacima, a drugi prema ostalima?
Taj naziv "poturice" koji se rabi u srpskoj knjizevnosti je pogrdan za Bosnjake i za isti bi ovdje banovi trebali padati.U suprotnom, nemojte se iznenaditi kad dobijete k'o bumerang u facu pogrdan naziv za Srbe.
hAZNADAR
Posts: 11029
Joined: 09/01/2012 08:12

#329 Re: Nož

Post by hAZNADAR »

Bodkin wrote:
naravno, o tome i govorim sve vrijeme. ista je ovo stvar i sa marsom na drinu

e sad, ne znam zasto si se toliko uhvatio noza, knjige koja nije cak ni dobra. da nema radnju kakvu ima ne bi se prodala ni u 1000 primjeraka. nije jedina knjiga sa takvom tematikom. ok o filmu ne mogu govoriti jer nisam gledao ali garantujem da je smece..

samo jedna mala digresija, ja sam knjigu citao prije nekih 10-ak godina i da knjiga izaziva mrznju. mogu misliti koji efekat ima na nekog 18-godisnjeg srbina sa kozare koji nikad bosnjaka nije vidio ali to je problem sa svim knjigama ili djelima cija je radnja smjestena u ratno vrijeme. ja nemam pojma koliko su historijski tacne stvari iz knjige ali uzasnih zlocina je u ratu bilo, u 1WW u 2WW, u ovom nasem zadnjem...
Bodkin, kada govorim o zloupotrebi Andrica, Selimovica - to ne znaci da se slazem sa njihovim citatima.
Kada govorim o zloupotrebi hajduk Stanka i gorskog vijenca - i dalje mislim da je ta literatura bila i ostala neprimjerena u jednom multietnicnom drustvu.

Propaganda je nesto drugo - to je projekat sa ciljem, namjera sa ocekivanim ishodom,.. i tu Noz itekako ima veliku i bitnu ulogu. Prvo sto je sam pisac psihopata i fasista - drugo sto ga istomisljenici promovirali i kod tih promotora je veca krivica.

Noz nije izumio islamofobiju, muslimanske krvolocne ustase, hrvatsko cvijece, muslimansko poltronstvo, srpske korijene, i opcenito tendenciozan pristup WWII i mrznju u vrijeme YU. Noz je tu samo ubacio, komercijalizovao ranije poznate mitove i stereotipe koje danas prepoznajemo u Stanku, Vijencu, i sl.

Noz je unio jednu novu i fasisticku dimenziju u poimanju Bosnjaka vezano za poimanje korijena, identiteta - pa je stoga sam film itekako bitan.


Noz je stvorio ova misljenja koja citiram i znamo da nisu samo izdvojena misljenje vec opci standard:

Ali kada ste se odrekli porekla, tada ste pokazali da imate grižu savesti i osećaj sramote. A prekomponovanjem naše zajedničke istorije, po već oprobanom hrvatskom receptu, napisanom u Vatikanu, za potrebe vašeg novonastalog imena, vi stvarate razdor i gajite mržnju kako bi iz vaše savesti izbacili osećaj krivice i sramote

Srpstvo je direktna negacija njihovih "indetiteta" (poturica i konvertitita),to oni znaju
a poturici i konvertitu kad mu ukazuješ na porjeklo, znaj da imaš najljućeg neprijatelja
i da će to iskoristiti kad god mu se pruži prilika nebirajući saveznika u toj nakani.


Zato je Noz itekako bitan, jer kroz tu amatersku psihoanalizu o navodnom otpadnistvu tumaci Bosnjake kao neku razno, genetski,.. nizu vrstu i daje opravdanje za bilo sta. Bosnjaci mogu samo racunati na sukob u buducnosti sa ljudima koji ih gleda kroz takav opis, odnosno ako film i dalje pozira kao neka istina. Zato i otvaram temu da nadjemo nacin da taj stereotip proizveden u tom filmu - javno pobijemo ili barem ublazimo.
Last edited by hAZNADAR on 29/01/2013 11:14, edited 1 time in total.
Stagolee
Posts: 118
Joined: 24/01/2013 13:07

#330 Re: Nož

Post by Stagolee »

@Zlata

Nije to častan i naročito težak i kompleksan posao pa da je potreban uzor i škola. Mnogo toga je počinjeno i instinktivno. Ja sam, ponavljam još jedno samo doveo u pitanje to da je Rusija direktno umešana u izgon balkanskih muslimana.

A gde je takav obrazac nastao, pa sigurno u okviru zapadne civilizacije. A zapadnoj civilizaciji pripada i Balkan, i Rusija. Od Rekonkiste preko osvajanja Amerike do buđenja nacionalizama, hrišćanska civilizacija je u svom mesijanskom pozivu počistila mnogo nevernika i 'nižih' rasa.

I sve ono što označavamo idejama krvi i tla imanentno je zapadnoj civilizaciji, ne istočnoj. Zašto? Pa treba proučiti malo bliskoistočne i srednjeazijske imperije i njihovu prirodu i podelu posla među narodima koja je vladala. Narodi se nisu odvajali teritorijalno već po svojoj ulozi. Uvek je neki nomadski narod činio vojsku. To su bili Arapi, Turci Seldžuci ili Mongoli. Činovništvo su na primer delegirali Persijanci a trgovci su bili Jevreji i tako dalje. I u takvom sistemu niko nije bio vezan za jednu određenu teritoriju, pa su im pojmovi etničkog čišćenja bili strani.

Turci su takođe načinili jedan ozbiljan genocid ali tek u 20. veku, nad Jermenima, ali pošto su već i sami bili inficirani zapadnjačkim idejama i zahvaćeni reformom Mladoturaka.
Bodkin
Posts: 21581
Joined: 03/09/2008 00:48
Location: Overseas

#331 Re: Nož

Post by Bodkin »

hAZNADAR wrote:
Bodkin wrote:
naravno, o tome i govorim sve vrijeme. ista je ovo stvar i sa marsom na drinu

e sad, ne znam zasto si se toliko uhvatio noza, knjige koja nije cak ni dobra. da nema radnju kakvu ima ne bi se prodala ni u 1000 primjeraka. nije jedina knjiga sa takvom tematikom. ok o filmu ne mogu govoriti jer nisam gledao ali garantujem da je smece..

samo jedna mala digresija, ja sam knjigu citao prije nekih 10-ak godina i da knjiga izaziva mrznju. mogu misliti koji efekat ima na nekog 18-godisnjeg srbina sa kozare koji nikad bosnjaka nije vidio ali to je problem sa svim knjigama ili djelima cija je radnja smjestena u ratno vrijeme. ja nemam pojma koliko su historijski tacne stvari iz knjige ali uzasnih zlocina je u ratu bilo, u 1WW u 2WW, u ovom nasem zadnjem...
Bodkin, kada govorim o zloupotrebi Andrica, Selimovica - to ne znaci da se slazem sa njihovim citatima.
Kada govorim o zloupotrebi hajduk Stanka i gorskog vijenca - i dalje mislim da je ta literatura bila i ostala neprimjerena u jednom multietnicnom drustvu.

Propaganda je nesto drugo - to je projekat sa ciljem, manjera sa ishodom,.. i tu Noz itekako ima veliku i bitnu ulogu. Prvo sto je sam pisac psihopata i fasista - drugo sto ga istomisljenici promovirali i kod tih promotora je veca krivica.

Noz nije izumio islamofobiju, muslimanske krvolocne ustase, hrvatsko cvijece, muslimansko poltronstvo, srpske korijene, i opcenito tendenciozan pristup WWII i mrznju u vrijeme YU. Noz je tu samo ubacio ranije mitove i stereotipe koje danas prepoznajemo u Stanku, Vijencu, i sl.

Noz je unio jednu novu i fasisticku dimenziju u poimanju Bosnjaka vezano za poimanje korijena, identiteta - pa je stoga sam film itekako bitan.


Noz je stvorio ova misljenja koja citiram i znamo da nisu samo izdvojena misljenje vec opci standard:

Ali kada ste se odrekli porekla, tada ste pokazali da imate grižu savesti i osećaj sramote. A prekomponovanjem naše zajedničke istorije, po već oprobanom hrvatskom receptu, napisanom u Vatikanu, za potrebe vašeg novonastalog imena, vi stvarate razdor i gajite mržnju kako bi iz vaše savesti izbacili osećaj krivice i sramote

Srpstvo je direktna negacija njihovih "indetiteta" (poturica i konvertitita),to oni znaju
a poturici i konvertitu kad mu ukazuješ na porjeklo, znaj da imaš najljućeg neprijatelja
i da će to iskoristiti kad god mu se pruži prilika nebirajući saveznika u toj nakani.


Zato je Noz itekako bitan, jer kroz tu amatersku psihoanalizu o navodnom otpadnistvu tumaci Bosnjake kao neku razno, genetski,.. nizu vrstu i daje opravdanje za bilo sta. Bosnjaci mogu samo racunati na sukob u buducnosti sa ljudima koji ih gleda kroz takav opis, odnosno ako film i dalje pozira kao neka istina. Zato i otvaram temu da nadjemo nacin da taj stereotip proizveden u tom filmu - javno pobijemo ili barem ublazimo.
to sranje oko osjecaja sramote je notorna glupost. dakle ne mogu to dovoljno da naglasim, ali smijesno je govoriti da ovakve stvari nisu primjerene multietnickom drustvu (ova ostala djela osim noza, vijenac nisam citao). dakle jedan od njih je nobelovac!!
dalje, ako je drustvo multietnicko ne znaci da se stvari ne trebaju spominjati. ti ne bi spominjao zlocine iz 2WW? ili srebrenicu? i a kraju, koliko god je drustvo multietnicko trebaju li ti narodi zaboraviti na svoju historiju?
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#332 Re: Nož

Post by julisiz es grant »

Evo, okrenimo malo na suprotnu stranu. Imamo jednu knjigu koja malo drukčije govori o međunacionalnim odnosima u WW2, a to je Ćopićev "Prolom". Po meni najbolja knjiga nekog našeg pisca o toj tematici, napisana još 1950, njen nastavak je nama poznatiji "Gluvi barut" (poznatiji po filmu, koji je "razvodnjena" verzija knjige jer je, tipično bosanski, uklonjena nacionalistička komponenta). Tu imamo prikaz atmosfere u jednom krajiškom mjestu neposredno uoči i prvih mjeseci ustanka. Imamo prikazane i ustaške zločine (vrlo plastično), ali i "ustaničko" divljanje. Prikazano je kako je za većinu srpskih seljaka motorna snaga za ustanak bila mržnja prema "Turcima" (dok su se okupatori mogli trpjeti), uz standardne priče kako su svi "repati" (još jedno pridavanje neljudskih osobina) Turci isti, dušmani i sl. Ali Ćopić ne ulazi u kvazihistorisanje, on je samo hroničar tog vremena, kod njega su mnogi Bošnjaci pozitivne ličnosti (većina komunista iz tog gradića su muslimani, što je još jedan katalizator nepovjerenja i mržnje seljačke srpske mase), čak i na one koji nisu na "našoj" strani, već brane svoja sela od svakoga (tragičan lik Đulage, vođe muslimanske milicije u jednom krajnje bijednom selu) gleda na neki način sa simpatijama. Čak i u to vrijeme, dok su ratne rane još svježe, ova knjiga indirektno referiše na stvarne ustaničke zločine prema Bošnjacima u Hercegovini u junu 1941 (pokolj njegove porodice od strane ustanika biće glavni uzrok mržnje logornika Kapetanovića, koja će ga voditi da rukovodi bacanjem u jamu Srba iz krajiškog gradića) i Kulen Vakufu u septembru 1941, a, kako rekoh, ima i vrlo živih primjera zločina ustanika koji su "junaci" knjige.
hAZNADAR, pročitaj ovu knjigu, garantovano ćeš se dekontaminirati od Draškovića, ali i od crno-bijele slike revolucije, ako si je i do sada imao.
Stagolee
Posts: 118
Joined: 24/01/2013 13:07

#333 Re: Nož

Post by Stagolee »

Bodkin wrote: naravno, o tome i govorim sve vrijeme. ista je ovo stvar i sa marsom na drinu

e sad, ne znam zasto si se toliko uhvatio noza, knjige koja nije cak ni dobra. da nema radnju kakvu ima ne bi se prodala ni u 1000 primjeraka. nije jedina knjiga sa takvom tematikom. ok o filmu ne mogu govoriti jer nisam gledao ali garantujem da je smece..

samo jedna mala digresija, ja sam knjigu citao prije nekih 10-ak godina i da knjiga izaziva mrznju. mogu misliti koji efekat ima na nekog 18-godisnjeg srbina sa kozare koji nikad bosnjaka nije vidio ali to je problem sa svim knjigama ili djelima cija je radnja smjestena u ratno vrijeme. ja nemam pojma koliko su historijski tacne stvari iz knjige ali uzasnih zlocina je u ratu bilo, u 1WW u 2WW, u ovom nasem zadnjem...

Od totalne neistine je gora samo poluistina. Neistinu je lako pobiti ali poluistinu je najlakše instrumentalizovati. Normalno da je bilo strašnih zločina i zločina genocida. I u WW1 i u WW2 nad Srbima naročito. Ali nastupilo je novo vreme i to su trebala biti zatvorena poglavlja, međutim Vuk i ostali pisci i polupisci osamdesetih godina nisu tako mislili. Već su stvarali podlogu za ponovno prebijanje nekih starih računa
hAZNADAR
Posts: 11029
Joined: 09/01/2012 08:12

#334 Re: Nož

Post by hAZNADAR »

Bodkin wrote:
to sranje oko osjecaja sramote je notorna glupost. dakle ne mogu to dovoljno da naglasim, ali smijesno je govoriti da ovakve stvari nisu primjerene multietnickom drustvu (ova ostala djela osim noza, vijenac nisam citao). dakle jedan od njih je nobelovac!!
dalje, ako je drustvo multietnicko ne znaci da se stvari ne trebaju spominjati. ti ne bi spominjao zlocine iz 2WW? ili srebrenicu? i a kraju, koliko god je drustvo multietnicko trebaju li ti narodi zaboraviti na svoju historiju?
Ta notorna glupost je danas standard i fasizam na djelu. Pa reci mi zasto bi samo trebao mahnuti na to rukom i reci da je glupost u pitanju. To je realnost i stav miliona ljudi od cije dobre volje zavisi i nasa sudbina i perspkektiva u buducnosti.
Vezano za neprimjerenost djela - nisam ni rekao da se istina o svemu trebala cenzurisati. Neprimjereno je bilo imati literaturu gdje se omalovazava cijeli narod ili vjera. Zlocine uvijek mozes pripisati pojedincima - ali opravdavati pogrom jednih samo zbog porijekla, vjere,.. je vec bilo neprimjereno. Pogotovo kada znamo u sta je sve to izraslo.

julisiz es grant
Nisam ja kontaminiran Nozem - samo sam sabrao dva i dva i nalazim korijen i uzrok jednog vrlo opasnog stereotipa o mom narodu. Pa zar je borba protiv tog zla, ili barem osuda - opterecenost, napor, kontaminacija, otrovanost,...
Jedan je na pocetku ove teme utvrdio da se palim na film i ovoliko osudjujem samo zato sto me pogadja istinitost poruke filma od koje bjezim,... sto znaci da nisam puno pogrijesio kada sam locirao izvor takvog fasizma.
Zato ovdje na temi je manje bitno sta je ko zapisao, pa Copicu nije ovdje mjesto - bitno je koje su knjige imale uticaj na mase. I koje su sa istim ciljem i ekranizovane. Ne raspravljamo mi o porukama Brane Crncevice ili Marka Vesovica - mi raspravljamo o literaturi koja je bila popularna u masi i koja je izvrsila uticaj. Zato Prolom ne mozes porediti ni izbliza sa Nozem - ja poruke iz Proloma ne primjecijem nigdje, niti u mojoj BL niti na internetu - dok vec poruke i Noza vidim i cujem stalno a da to nije paranoja - pogledaj standarde danasne omladine u RS i citaj komentare na portalima - dobar dio ima korijen samo u jednoj stvar - pogodi kojoj.
Last edited by hAZNADAR on 29/01/2013 11:46, edited 1 time in total.
Bodkin
Posts: 21581
Joined: 03/09/2008 00:48
Location: Overseas

#335 Re: Nož

Post by Bodkin »

Stagolee wrote:
Bodkin wrote: naravno, o tome i govorim sve vrijeme. ista je ovo stvar i sa marsom na drinu

e sad, ne znam zasto si se toliko uhvatio noza, knjige koja nije cak ni dobra. da nema radnju kakvu ima ne bi se prodala ni u 1000 primjeraka. nije jedina knjiga sa takvom tematikom. ok o filmu ne mogu govoriti jer nisam gledao ali garantujem da je smece..

samo jedna mala digresija, ja sam knjigu citao prije nekih 10-ak godina i da knjiga izaziva mrznju. mogu misliti koji efekat ima na nekog 18-godisnjeg srbina sa kozare koji nikad bosnjaka nije vidio ali to je problem sa svim knjigama ili djelima cija je radnja smjestena u ratno vrijeme. ja nemam pojma koliko su historijski tacne stvari iz knjige ali uzasnih zlocina je u ratu bilo, u 1WW u 2WW, u ovom nasem zadnjem...

Od totalne neistine je gora samo poluistina. Neistinu je lako pobiti ali poluistinu je najlakše instrumentalizovati. Normalno da je bilo strašnih zločina i zločina genocida. I u WW1 i u WW2 nad Srbima naročito. Ali nastupilo je novo vreme i to su trebala biti zatvorena poglavlja, međutim Vuk i ostali pisci i polupisci osamdesetih godina nisu tako mislili. Već su stvarali podlogu za ponovno prebijanje nekih starih računa
slazem se, ja sam se u raspravu ukljucio prvenstveno zbog hajduks tanka i starih djela starih 150 godina
Bodkin
Posts: 21581
Joined: 03/09/2008 00:48
Location: Overseas

#336 Re: Nož

Post by Bodkin »

hAZNADAR wrote:
Bodkin wrote:
to sranje oko osjecaja sramote je notorna glupost. dakle ne mogu to dovoljno da naglasim, ali smijesno je govoriti da ovakve stvari nisu primjerene multietnickom drustvu (ova ostala djela osim noza, vijenac nisam citao). dakle jedan od njih je nobelovac!!
dalje, ako je drustvo multietnicko ne znaci da se stvari ne trebaju spominjati. ti ne bi spominjao zlocine iz 2WW? ili srebrenicu? i a kraju, koliko god je drustvo multietnicko trebaju li ti narodi zaboraviti na svoju historiju?
Ta notorna glupost je danas standard i fasizam na djelu. Pa reci mi zasto bi samo trebao mahnuti na to rukom i reci da je glupost u pitanju. To je realnost i stav miliona ljudi od cije dobre volje zavisi i nasa sudbina i perspkektiva u buducnosti.
Vezano za neprimjerenost djela - nisam ni rekao da se istina o svemu trebala cenzurisati. Neprimjereno je bilo imati literaturu gdje se omalovazava cijeli narod ili vjera. Zlocine uvijek mozes pripisati pojedincima - ali opravdavati pogrom jednih samo zbog porijekla, vjere,.. je vec bilo neprimjereno. Pogotovo kada znamo u sta je sve to izraslo.

julisiz es grant
Nisam ja kontaminiran Nozem - samo sam sabrao dva i dva i nalazim korijen i uzrok jednog vrlo opasnog stereotipa o mom narodu. Pa zar je borba protiv tog zla, ili barem osuda - opterecenost, napor, kontaminacija, otrovanost,...
Jedan je na pocetku ove teme utvrdio da se palim na film i ovoliko osudjujem samo zato sto me pogadja istinitost poruke filma od koje bjezim,... sto znaci da nisam puno pogrijesio kada sam locirao izvor takvog fasizma.
Zato ovdje na temi je manje bitno sta je ko zapisao, pa Copicu nije ovdje mjesto - bitno je koje su knjige imale uticaj na mase. I koje su sa istim ciljem i ekranizovane. Ne raspravljamo mi o porukama Brane Crncevice ili Marka Vesovica - mi raspravljamo o literaturi koja je bila popularna u masi i koja je izvrsila uticaj. Zato Prolom ne mozes porediti ni izbliza sa Nozem.
ne trebas odmahnuti, ti si dobro fiksiran na noz, a ja sam se osvrnuo na neke 150 godina stare knjige kao stanko. da, djela kao sto je noz treba izbaciti (mada danas ne mozes nista zabraiti niti trebas, realno drustvo je to koje treba da izbacuje ovakve stvari nekupovinom). ne mozes pjeniti na knjige koje su pisane u 1850 i govoriti kako se pozivaju protiv naroda. prvo, totalno drugo vrijeme u kojem je to bilo prihvatljivo reci za okupatore i drugo, valjda je standard drugaciji bio majku mu
Goran_35
Posts: 1382
Joined: 29/12/2005 14:08

#337 Re: Nož

Post by Goran_35 »

alanskoda wrote:i spanija i sicilija su bile osvojene od arapa. sa arapima dosao i islam.

http://nl.wikipedia.org/wiki/Kalifaat_van_C%C3%B3rdoba
Da i?

I jugoslavija je bila oslobodjena od strane CCCP-a sa kojim je dosao komunizam ali je komunista bilo jos mnogo prije na celu sa Titom.Tako je i islam sa svojim misionarima dolazio na ove prostore prije osmanlija ili u ovom slucaju arapa.

Osim toga na podrucju Bosne do sada pronadjenih 156 000 stecaka svjedoci o jednoj sasvim drugoj religiji koja nikave veze nema ni sa katolickom ni sa pravoslavnom,jer koliko znam i pravoslavni se sahranjuju ispod pravoslavnog krsta a katolici ispod katolickog.Na tim stecima najcesci simbol je polumjesec i zvijezda odnosno" flower of life".A ta religija je bila rasprostranjena sirom Europe,samo su milioni nestali u plamenu inkvizicije kao i pokrstavanju od strane istocne crkve.Dakle ako cemo o "izdaji"i "poturicama" kako rece kolega prije, onda ste vi izdali Isusa mnogo ranije, jer ste klecali pred inkvizicijom moleci za milost dok su vas pokrstavali u katolicku ili pravoslavni vjeru.A stecak,Crkva Bosanska je slijedila istinsko ucenje Isusovo,a Isus je govorio isto sto i Muhamed...
Saznacete to kad tad
User avatar
Samir_01
Posts: 606
Joined: 17/12/2012 12:37

#338 Re: Nož

Post by Samir_01 »

alanskoda wrote:
Samir_01 wrote:
A sta za tebe znaci taj termin "poturica" ? Mozes li ga definisati ako nije problem...
Za mene su poturice oni koji su u to vrijeme primili islam. Mislim da je to logicno razmisljanje.
Logicno razmisljanje? Pa mi Bosnjaci prelazimo na Islam od 15. vijeka, a koga smo mi to izdali? Mi smo ostali vjerni Bosni... za razliku od onih koji su ostali Krscani...

Jesu li izdajice i oni koji su prije Turaka u Bosni pod uticajem nekih drugih imperija postali Pravoslavci i Katolici... ? Mozemo li i na tom primjeru tu logiku da primjenimo?
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#339 Re: Nož

Post by julisiz es grant »

Bodkin wrote:
ne trebas odmahnuti, ti si dobro fiksiran na noz, a ja sam se osvrnuo na neke 150 godina stare knjige kao stanko. da, djela kao sto je noz treba izbaciti (mada danas ne mozes nista zabraiti niti trebas, realno drustvo je to koje treba da izbacuje ovakve stvari nekupovinom). ne mozes pjeniti na knjige koje su pisane u 1850 i govoriti kako se pozivaju protiv naroda. prvo, totalno drugo vrijeme u kojem je to bilo prihvatljivo reci za okupatore i drugo, valjda je standard drugaciji bio majku mu
Trebamo li po istoj logici zanemariti i četničke zločine iz WW2 kao "produkt tog vremena"? Ili, koliko godina još moramo čekati da ih prestanemo smatrati relevantnima? Ja samo ukazujem da postoji kontinuitet mržnje, i da je tadašnja priča i "argumentacija" bila začuđujuće slična današnjoj. A i praksa...da se odmaknemo od onog opisanog u knjizi, ali zna se šta su ustanici radili "turskoj" nejači u Beogradu, Sjenici, Smederevu...tj.gdje god su stigli. Svaki od tih gradova bio je Srebrenica svog doba.
User avatar
Sezam
Posts: 3412
Joined: 03/08/2006 20:30

#340 Re: Nož

Post by Sezam »

Bodkin wrote:
julisiz es grant wrote: "On je Turčin, a ja sam Srbin, i mi ne možemo jedno drugome dobra misliti...gdje je moj život, tu je njegova smrt, gdje je njemu dobro, tu je meni nesreća."...kaže pop Miloje, opisan u knjizi gotovo svetačkim epitetima.

"— А знаш бар по имену свога душманина? — упита харамбаша.
— Турчин!... Другог имена не знам, а и што ће ми!... Звао се он Мујо или Мехо, Асан
или Алија— мени је душманин јер је Турчин!"

"— Јер да имаш образа, ти би се данас звао Муја или Алија, а не би поганио српско име"

"— ǽарамбашо! — рече Заврзан Станку. — Видиш колишно нас је... А бог ми је сведок да
ће многа турска мајка од нас пропиштати!"

Прота Смиљанић је четовао на своју руку. То беше јуначина каквог само век
рађа. Он је веровао да му Турчин Бошњак, или како их је он звао: балија Бошњак не
може ништа учинити.
— Ако ја погинем од руке балије Бошњака, не копајте ме!... Баците ме у...

To su samo neki od citata...
tvoj problem je sto ti knjigu pisanu prije 130 godina stavljas u danasnji kontekst sto je apsurd
Znaci bice ok za 50 godina drugacije interpretirati Mein Kampf?
Bodkin
Posts: 21581
Joined: 03/09/2008 00:48
Location: Overseas

#341 Re: Nož

Post by Bodkin »

julisiz es grant wrote:
Bodkin wrote:
ne trebas odmahnuti, ti si dobro fiksiran na noz, a ja sam se osvrnuo na neke 150 godina stare knjige kao stanko. da, djela kao sto je noz treba izbaciti (mada danas ne mozes nista zabraiti niti trebas, realno drustvo je to koje treba da izbacuje ovakve stvari nekupovinom). ne mozes pjeniti na knjige koje su pisane u 1850 i govoriti kako se pozivaju protiv naroda. prvo, totalno drugo vrijeme u kojem je to bilo prihvatljivo reci za okupatore i drugo, valjda je standard drugaciji bio majku mu
Trebamo li po istoj logici zanemariti i četničke zločine iz WW2 kao "produkt tog vremena"? Ili, koliko godina još moramo čekati da ih prestanemo smatrati relevantnima? Ja samo ukazujem da postoji kontinuitet mržnje, i da je tadašnja priča i "argumentacija" bila začuđujuće slična današnjoj. A i praksa...da se odmaknemo od onog opisanog u knjizi, ali zna se šta su ustanici radili "turskoj" nejači u Beogradu, Sjenici, Smederevu...tj.gdje god su stigli. Svaki od tih gradova bio je Srebrenica svog doba.
ti uporno gledas te dogadjaje danasnjim ocima i ne mogu ti ja tu nista.

i da, ne trebamo zanemariti ali ne samo cetnicke zlocine ;-) i to je vec druga prica jer se to desilo prije samo 50-ak godina.
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#342 Re: Nož

Post by julisiz es grant »

Nije problem što ih gledam ja, već što ih tako gledaju oni koji jesu čitalačka publika toga. Za mnoge od njih, ali kako i na ovim stranicama vidimo, i za dosta "Bosanaca", mi smo poturice, Turci, domaći izdajnici, strano tijelo.
I, mržnja i ubistvo nevinog čovjeka u meni budi ista osjećanja, desilo se to juče ili prije 200 godina.
Bodkin
Posts: 21581
Joined: 03/09/2008 00:48
Location: Overseas

#343 Re: Nož

Post by Bodkin »

julisiz es grant wrote:Nije problem što ih gledam ja, već što ih tako gledaju oni koji jesu čitalačka publika toga. Za mnoge od njih, ali kako i na ovim stranicama vidimo, i za dosta "Bosanaca", mi smo poturice, Turci, domaći izdajnici, strano tijelo.
I, mržnja i ubistvo nevinog čovjeka u meni budi ista osjećanja, desilo se to juče ili prije 200 godina.
pa na tome treba raditi jer upravo podrzavanje takvog pogleda na ova djela je propaganda. dakle ako kazes ili napises da su bosnjaci ostaci turaka i da ih treba pobiti ili protjerati, to je propaganda koja treba biti kaznjiva zakonom.
i da, tebi mozda bude ista osjecanja ali ti iz subjektivnih razloga ne mozes da shvatis da u vrijeme pisanja ovih stvari ljudi nisu bas razmisljali na isti nacin kao danas. budjenje nacionalne svijesti u evropi i oslobadajnje od dugogodisnjeg okupatora. isto je bilo u svim zemljama koje su se oslobadjale od turaka
User avatar
stotka12
Posts: 569
Joined: 04/11/2012 16:42
Location: Nec Spe Nec Metu

#344 Re: Nož

Post by stotka12 »

i da, ne trebamo zanemariti ali ne samo cetnicke zlocine ;-) i to je vec druga prica jer se to desilo prije samo 50-ak godina.
.....i u ovome nema pravdanja za Zlocine nad nesrbima :?
Bodkin
Posts: 21581
Joined: 03/09/2008 00:48
Location: Overseas

#345 Re: Nož

Post by Bodkin »

stotka12 wrote:
i da, ne trebamo zanemariti ali ne samo cetnicke zlocine ;-) i to je vec druga prica jer se to desilo prije samo 50-ak godina.
.....i u ovome nema pravdanja za Zlocine nad nesrbima :?
kakvo bolan pravdanje, ako spominjes jedne spominjes i druge i trece. ili sutis o svemu.ne moze selektivno. ili da pricamo samo o cetnickim zlocinima? jer drugih nije bilo?
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#346 Re: Nož

Post by julisiz es grant »

Bodkin wrote:
stotka12 wrote:
i da, ne trebamo zanemariti ali ne samo cetnicke zlocine ;-) i to je vec druga prica jer se to desilo prije samo 50-ak godina.
.....i u ovome nema pravdanja za Zlocine nad nesrbima :?
kakvo bolan pravdanje, ako spominjes jedne spominjes i druge i trece. ili sutis o svemu.ne moze selektivno. ili da pricamo samo o cetnickim zlocinima? jer drugih nije bilo?
Ne, nego jer se, za razliku od drugih, o njima šutjelo u ime "bratstva i jedinstva", dok se o drugima pisalo naveliko i naširoko i stratišta obilježavala, dok nijedno stratište Bošnjaka od četničkog noža nije bilo obilježeno. To ti kaže neko ko zna odakle dolazi, poznaje kraj, poznaje materiju.
Bodkin
Posts: 21581
Joined: 03/09/2008 00:48
Location: Overseas

#347 Re: Nož

Post by Bodkin »

julisiz es grant wrote: Ne, nego jer se, za razliku od drugih, o njima šutjelo u ime "bratstva i jedinstva", dok se o drugima pisalo naveliko i naširoko i stratišta obilježavala, dok nijedno stratište Bošnjaka od četničkog noža nije bilo obilježeno. To ti kaže neko ko zna odakle dolazi, poznaje kraj, poznaje materiju.
ja govorim o danasnjem vremenu. evo sad nema vise te cenzure, sta bi ti obiljezavao i o cemu bi pricao?
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#348 Re: Nož

Post by julisiz es grant »

Bodkin wrote:
julisiz es grant wrote: Ne, nego jer se, za razliku od drugih, o njima šutjelo u ime "bratstva i jedinstva", dok se o drugima pisalo naveliko i naširoko i stratišta obilježavala, dok nijedno stratište Bošnjaka od četničkog noža nije bilo obilježeno. To ti kaže neko ko zna odakle dolazi, poznaje kraj, poznaje materiju.
ja govorim o danasnjem vremenu. evo sad nema vise te cenzure, sta bi ti obiljezavao i o cemu bi pricao?
Evo, na primjer ovo:

http://gorazdeonline.ba/index.php/goraz ... tskom-ratu

Trebalo je da prođe 71 godina da se ovo stratište obilježi. Za vrijeme bratstva i jedinstva to nije bilo moguće.
Bodkin
Posts: 21581
Joined: 03/09/2008 00:48
Location: Overseas

#349 Re: Nož

Post by Bodkin »

odlicno ovakve stvari treba obiljezavati, slazem se. jel to znaci da ako se slazem da opravdam zlocine nad srbima? ili ako kazem da treba i jasenovac obiljezavati jel onda opravdam zlocine nad nesrbima?
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#350 Re: Nož

Post by julisiz es grant »

Bodkin wrote:odlicno ovakve stvari treba obiljezavati, slazem se. jel to znaci da ako se slazem da opravdam zlocine nad srbima? ili ako kazem da treba i jasenovac obiljezavati jel onda opravdam zlocine nad nesrbima?
Ne, nego se Jasenovac oduvijek obilježavao i imao velelepni spomenik izgrađen za komunističkog vremena, a o ovakvim zločinima se šutjelo, kao da su bošnjačke žrtve bile manje vrijedne od drugih. Eto, to je jedina razlika.
Post Reply