Novosti iz svijeta muzike

Diskusije o bh. i inostranim izvođačima, razmjena pjesama, CD-ova, muzičke oprema...

Moderator: _BataZiv_0809

Post Reply
User avatar
medvjed23
Posts: 26849
Joined: 16/07/2010 13:49

#251 Re: Novosti iz svijeta muzike

Post by medvjed23 »

Image
User avatar
medvjed23
Posts: 26849
Joined: 16/07/2010 13:49

#252 Re: Novosti iz svijeta muzike

Post by medvjed23 »

Image
User avatar
medvjed23
Posts: 26849
Joined: 16/07/2010 13:49

#253 Re: Novosti iz svijeta muzike

Post by medvjed23 »

Robert Smith’s favourite Joy Division song

Poklapaju nam se, izgleda, ukusi.
Nierika
Posts: 4158
Joined: 17/03/2020 00:41

#254 Re: Novosti iz svijeta muzike

Post by Nierika »

Although The Cure is ostensibly a goth-rock band, most people forget that the genre rose out of the post-punk scene of the late 1970s. The two names are even interchangeable, with some of the other big hitters of the genre also perfectly described as post-punk, be it Siouxsie and the Banshees, Bauhaus or even The Sisters of Mercy. Accordingly, many believe Joy Division to be one of the first goth acts.
Možda više tematski nego vizuelno i stilski.
User avatar
medvjed23
Posts: 26849
Joined: 16/07/2010 13:49

#255 Re: Novosti iz svijeta muzike

Post by medvjed23 »

it’s a shame about Ian Curtis… it’s like Jimi Hendrix or Kurt Cobain…people that good come around far too infrequently.
U ovom kontekstu, odlazak Curtisa ponajviše deprimira. Hej, 23 godine i kraj. Da je poživio barem do one famozne 27. stvorio bi još nekoliko remek-djela. A fascinantno je pomisliti šta bi bilo da je sve do danas ostao u životu, radeći i razvijajući talent. Zasjenio bi i Leonarda Cohena, zasjenio bi sve velikane i, uvjeren sam, postao nedodirljiv muzički gorostas, barem u oblasti popularne muzike.
Nierika
Posts: 4158
Joined: 17/03/2020 00:41

#256 Re: Novosti iz svijeta muzike

Post by Nierika »

medvjed23 wrote: 14/01/2024 01:12
it’s a shame about Ian Curtis… it’s like Jimi Hendrix or Kurt Cobain…people that good come around far too infrequently.
U ovom kontekstu, odlazak Curtisa ponajviše deprimira. Hej, 23 godine i kraj. Da je poživio barem do one famozne 27. stvorio bi još nekoliko remek-djela. A fascinantno je pomisliti šta bi bilo da je sve do danas ostao u životu, radeći i razvijajući talent. Zasjenio bi i Leonarda Cohena, zasjenio bi sve velikane i, uvjeren sam, postao nedodirljiv muzički gorostas, barem u oblasti popularne muzike.
Da je poživio imao bi 67 godina. :D
Valjda, ne znam koji su mu bili profesionalni ciljevi dok je bio živ.
User avatar
Hajvan
Posts: 9637
Joined: 25/10/2008 13:21
Location: SaraJovo

#257 Re: Novosti iz svijeta muzike

Post by Hajvan »

User avatar
dale cooper
Posts: 28477
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#258 Re: Novosti iz svijeta muzike

Post by dale cooper »

Conde Nast is merging the popular digital music publication Pitchfork with the men's magazine GQ, a decision that has triggered anger over resulting layoffs and concern for the outlet's future.


https://www.lemonde.fr/en/culture/artic ... %20future.

Kraj ere. @zomri
User avatar
zomri
Posts: 12859
Joined: 03/05/2006 07:31

#259 Re: Novosti iz svijeta muzike

Post by zomri »

dale cooper wrote: 19/01/2024 15:13
Conde Nast is merging the popular digital music publication Pitchfork with the men's magazine GQ, a decision that has triggered anger over resulting layoffs and concern for the outlet's future.


https://www.lemonde.fr/en/culture/artic ... %20future.

Kraj ere. @zomri
"this is the last gasp of a dying scene, nobody under the age of 30 has any interest in this shit" :lol:

slabo ko više i traži pisanje o muzici. isprva dok sam još pratio su mi p4k bili dosadni sa rokističkim recenzijama, a onda kada su se promijenili ja više nisam čitao recenzije i sve manje slušao muziku.
User avatar
dale cooper
Posts: 28477
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#260 Re: Novosti iz svijeta muzike

Post by dale cooper »

zomri wrote: 20/01/2024 08:57
dale cooper wrote: 19/01/2024 15:13
Conde Nast is merging the popular digital music publication Pitchfork with the men's magazine GQ, a decision that has triggered anger over resulting layoffs and concern for the outlet's future.


https://www.lemonde.fr/en/culture/artic ... %20future.

Kraj ere. @zomri
"this is the last gasp of a dying scene, nobody under the age of 30 has any interest in this shit" :lol:

slabo ko više i traži pisanje o muzici. isprva dok sam još pratio su mi p4k bili dosadni sa rokističkim recenzijama, a onda kada su se promijenili ja više nisam čitao recenzije i sve manje slušao muziku.
Možda sam ja old school, ali još uvijek vjerujem u vrijednost muzičke kritike i volim to pročitati. A Pitchfork je bio tu nekako u periodu kada
se moj inicijalni muzički ukus počeo mijenjati i proširivati. Sjećam se da sam za njih (i druge muzičke web siteove) saznao iz jednog članka
u Nomadu. :D Zadnjih godina ih nisam čitao kao nekada, ali svraćao sam sa vremena na vrijeme da vidim o čemu pišu. Znali su još uvijek posvetiti
vremena i niche i underground scenama i bendovima i bilo je tu dobrih tekstova i novinara koji su znali odlično pisati (sjajni Philip Sherburne
mi odmah padne na pamet) I žao mi je što će se njihova era završiti na ovako poprilično neslavan način sa mergerom u GQ od svih stvari.
Valjda će se ovi ljudi koji su dobili otkaze uspjeti dočekati na noge i startati možda neke nove muzičke blogove i webzine.
User avatar
zomri
Posts: 12859
Joined: 03/05/2006 07:31

#261 Re: Novosti iz svijeta muzike

Post by zomri »

dale cooper wrote: 20/01/2024 21:23
Možda sam ja old school, ali još uvijek vjerujem u vrijednost muzičke kritike i volim to pročitati. A Pitchfork je bio tu nekako u periodu kada
se moj inicijalni muzički ukus počeo mijenjati i proširivati. Sjećam se da sam za njih (i druge muzičke web siteove) saznao iz jednog članka
u Nomadu. :D Zadnjih godina ih nisam čitao kao nekada, ali svraćao sam sa vremena na vrijeme da vidim o čemu pišu. Znali su još uvijek posvetiti
vremena i niche i underground scenama i bendovima i bilo je tu dobrih tekstova i novinara koji su znali odlično pisati (sjajni Philip Sherburne
mi odmah padne na pamet) I žao mi je što će se njihova era završiti na ovako poprilično neslavan način sa mergerom u GQ od svih stvari.
Valjda će se ovi ljudi koji su dobili otkaze uspjeti dočekati na noge i startati možda neke nove muzičke blogove i webzine.
I ja sam išao radi Sherburna tu i tamo, prije sam i neke druge pratio dok su tamo pisali poput Tim Finneya, legende ILMa i blogosfere. Nažalost, u vrijeme kada možeš za par sekundi poslušati 99% svega što zamisliš, jasno je da muzička kritika nema ni izbliza takav značaj kao prije. Stasala je jedna cijela generacija bez toga, a recenzije ako prate prate ih na youtube kod Fantana i drugih.

Još pratim ILM tu i tamo, povremeno Quietus i odem na albumoftheyear za agregaciju svega što je izašlo, ne čitam previše recenzije. Tamo volim pogledati šta useri preporučuju i kušati neke opskurne stvari koje izrone a da ih kritika nije primjetila.
User avatar
dale cooper
Posts: 28477
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#262 Re: Novosti iz svijeta muzike

Post by dale cooper »

zomri wrote: 21/01/2024 08:53
dale cooper wrote: 20/01/2024 21:23
Možda sam ja old school, ali još uvijek vjerujem u vrijednost muzičke kritike i volim to pročitati. A Pitchfork je bio tu nekako u periodu kada
se moj inicijalni muzički ukus počeo mijenjati i proširivati. Sjećam se da sam za njih (i druge muzičke web siteove) saznao iz jednog članka
u Nomadu. :D Zadnjih godina ih nisam čitao kao nekada, ali svraćao sam sa vremena na vrijeme da vidim o čemu pišu. Znali su još uvijek posvetiti
vremena i niche i underground scenama i bendovima i bilo je tu dobrih tekstova i novinara koji su znali odlično pisati (sjajni Philip Sherburne
mi odmah padne na pamet) I žao mi je što će se njihova era završiti na ovako poprilično neslavan način sa mergerom u GQ od svih stvari.
Valjda će se ovi ljudi koji su dobili otkaze uspjeti dočekati na noge i startati možda neke nove muzičke blogove i webzine.
I ja sam išao radi Sherburna tu i tamo, prije sam i neke druge pratio dok su tamo pisali poput Tim Finneya, legende ILMa i blogosfere. Nažalost, u vrijeme kada možeš za par sekundi poslušati 99% svega što zamisliš, jasno je da muzička kritika nema ni izbliza takav značaj kao prije. Stasala je jedna cijela generacija bez toga, a recenzije ako prate prate ih na youtube kod Fantana i drugih.

Još pratim ILM tu i tamo, povremeno Quietus i odem na albumoftheyear za agregaciju svega što je izašlo, ne čitam previše recenzije. Tamo volim pogledati šta useri preporučuju i kušati neke opskurne stvari koje izrone a da ih kritika nije primjetila.
Ma da, stvari su promijenile, od načina kako se muzika sluša pa do značaja i potrebe muzičke kritike. Joj Fantana nikada nešto nisam
mogao svariti. :-? Jedna od stvari koje su bile dobre kod Pitchforka zadnjih godina je ovaj sunday review gdje pišu o starijim albumima od
kojih su neki klasici, neki kultni ili neki jednostavno zapostavljeni albumi koje nisu prije ocjenjivali i koji nisu u njihovim arhivama.
Pa tako su u zadnje dvije nedjelje objavili recenziju Enovog Ambient 1 albuma koju je pisao Grayson Haver Currin, a danas je objavljena
recenzija Cocteau Twinsovog Head Over Heels albuma koju je pisao Simon Reynolds (preporuka da pročitaš obje) Obadvije recenzije
su primjer onoga što voim pročitati u muzičkoj kritici - puno ljubavi prema onome o čemu se piše i sa puno autentičnog i ličnog doživljaja
muzike koja će možda i nekoga drugoga nagnati da posluša.
User avatar
medvjed23
Posts: 26849
Joined: 16/07/2010 13:49

#263 Re: Novosti iz svijeta muzike

Post by medvjed23 »

Image

Ovako, na prvu, bez guglanja, skontah 5 komada.
User avatar
Point.
Posts: 27802
Joined: 28/10/2008 00:24
Location: Castra

#264 Re: Novosti iz svijeta muzike

Post by Point. »

Bez guglanja
Spoiler
Show
Screaming Trees, Radiohead, Alice in Chains, Smashing Pumpkins, Hole, The Cure?
User avatar
billy organ
Posts: 1448
Joined: 04/07/2021 19:19

#265 Re: Novosti iz svijeta muzike

Post by billy organ »

medvjed23 wrote: 25/01/2024 13:17 Image

Ovako, na prvu, bez guglanja, skontah 5 komada.
Hole, Alice In Chains, Screeming Trees, Nine Inch Nails, Matcbox 20, Radiohead, Pearl Jam, Soundgarden, Smashing Pumpkins.
User avatar
medvjed23
Posts: 26849
Joined: 16/07/2010 13:49

#266 Re: Novosti iz svijeta muzike

Post by medvjed23 »

Kul :thumbup: Ja odmah skonto 5, još tri nešto kasnije, a ovaj Matchbox sam moro izguglati; prvi put čujem za njih :D :mrgreen:
Point. wrote: 25/01/2024 13:35 Bez guglanja
Spoiler
Show
Screaming Trees, Radiohead, Alice in Chains, Smashing Pumpkins, Hole, The Cure?
Nema The Cure, meščini. Ova prva 4 koja si nabrojo su i meni odmah upali u oči. Oni + NIN.

Zgodna sličica :D
User avatar
billy organ
Posts: 1448
Joined: 04/07/2021 19:19

#267 Re: Novosti iz svijeta muzike

Post by billy organ »

medvjed23 wrote: 25/01/2024 13:56 Kul :thumbup: Ja odmah skonto 5, još tri nešto kasnije, a ovaj Matchbox sam moro izguglati; prvi put čujem za njih :D :mrgreen:

Ma znas za njih garant, Rob Thomas je njihov vokal. Onaj sto pjeva Smooth od Santane.
User avatar
medvjed23
Posts: 26849
Joined: 16/07/2010 13:49

#268 Re: Novosti iz svijeta muzike

Post by medvjed23 »

A slušo sam to i vjerovatno još ponešto njihovo, al eto, nisam dosad upratio ime benda.
User avatar
Point.
Posts: 27802
Joined: 28/10/2008 00:24
Location: Castra

#269 Re: Novosti iz svijeta muzike

Post by Point. »

medvjed23 wrote: 25/01/2024 13:56 Kul :thumbup: Ja odmah skonto 5, još tri nešto kasnije, a ovaj Matchbox sam moro izguglati; prvi put čujem za njih :D :mrgreen:
Point. wrote: 25/01/2024 13:35 Bez guglanja
Spoiler
Show
Screaming Trees, Radiohead, Alice in Chains, Smashing Pumpkins, Hole, The Cure?
Nema The Cure, meščini. Ova prva 4 koja si nabrojo su i meni odmah upali u oči. Oni + NIN.

Zgodna sličica :D
Šta je ovo na stolu između Pearl Jam i Matchbox?
User avatar
medvjed23
Posts: 26849
Joined: 16/07/2010 13:49

#270 Re: Novosti iz svijeta muzike

Post by medvjed23 »

Meni liči na krišku namazanu džemom sa biserima :D
User avatar
medvjed23
Posts: 26849
Joined: 16/07/2010 13:49

#271 Re: Novosti iz svijeta muzike

Post by medvjed23 »

Image
User avatar
dale cooper
Posts: 28477
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#272 Re: Novosti iz svijeta muzike

Post by dale cooper »



Za @medvjed23 :D
User avatar
medvjed23
Posts: 26849
Joined: 16/07/2010 13:49

#273 Re: Novosti iz svijeta muzike

Post by medvjed23 »

Auuu...
User avatar
medvjed23
Posts: 26849
Joined: 16/07/2010 13:49

#274 Re: Novosti iz svijeta muzike

Post by medvjed23 »

Hvala ti, dale. Nije me odavno nešto ovako razdrmalo :mrgreen:
User avatar
dale cooper
Posts: 28477
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#275 Re: Novosti iz svijeta muzike

Post by dale cooper »

Mala je pogodila intenzitet Reznora iz mlađih dana. :D
Post Reply