Novogradnja u Sarajevu?

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
rimac
Posts: 439
Joined: 22/09/2004 11:09

#76 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by rimac »

Na žalost ogroman problem velikog broja stanova na malom zemljištu nije samo kod Tibre. Evo slika u centru, Skenderija, nova zgrada Cetbah a do nje pokojnog Ante Markovića zgrada. Tu su jako skupi stanovi, a gledaju prozor u prozor - ništa nije bolje nego kod Tibre.

Image
glockov kolac
Posts: 1414
Joined: 30/04/2011 15:53

#77 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by glockov kolac »

rimac wrote:Na žalost ogroman problem velikog broja stanova na malom zemljištu nije samo kod Tibre. Evo slika u centru, Skenderija, nova zgrada Cetbah a do nje pokojnog Ante Markovića zgrada. Tu su jako skupi stanovi, a gledaju prozor u prozor - ništa nije bolje nego kod Tibre.

Image
Isto stari grad Dubrovnik :-)

Nego zna li neko šta se u Kemalbegovoj radi? Nesta ruske ambasade sad pa sad
maxell_sarajevo
Posts: 2219
Joined: 08/02/2008 19:19

#78 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by maxell_sarajevo »

bpsang wrote:
Morales wrote:
Septik wrote:Ja sam renovirao stan u austrougarskoj zdradi koja je 1906. god. i boravio u njemu nekoliko mjeseci.
Iz praktičnih razloga (ne odgovara mi kvadratura) sada privremeno stanujem u Tibrinoj zgradi.

Poslovno sam vezan za građenje i kako sa tog aspekta, tako i iz iskustva mogu reći da je ustrougarska gradnja daleko kvalitetnija i ugodnija za stanovanje od novogradnje (ali one koja se prodaje ispod 2.000 KM/m2).

Razllika je i u motivaciji: Austrougarske zgrade su uglavnom rađene "za svoje potrebe", pa su oni koji su ih gradili nastojali da rade što kvalitetnije.

Investitori kao Tibra (navodim njih, a sigurno nisu jedini) se prvenstveno vode time da zgrada estetski izgleda dobro, njih ne zanima šta će biti poslije prodaje.

Primjer: Rijetko će neko od kupaca tražiti na uvid podatke tipa: koja je debljina ploče između spratova, koji je blok korišten za zidanje vanjskih, a koji za zidanje unutrašnjih pregradnih zidova, koje je debljine stiropor i koja vrsta stiropora je korištena za izolaciju?
Kupcima, koji su laici, je bitna debljina stiropora, oni ne znaju pitati je li EPS50 ili EPS100. Prodavcima je bitno da prođu jeftinije, pa ugrađuju EPS 50 debljine 8 ili 10 cm, kako bi kupce zavarali.
Kupcima uopšteno ne znači puno je li vanjski blok debljine 20 ili 25 cm, je li pregradni 8, 10 ili 12 cm, ali za izolaciju to znači puno. Problem je što to i za Prodavca znači puno, ako zida blokom tanjim za 5 cm na vanjskom i 2 cm na pregradnom zidu, izvlači veću kvadraturu iz zdgrade. Na objektu gabarita objekta kakav Tibra pravi, tu se radi o milionima KM.
Sve u svemu, po meni je suludo platiti 1.500-1.600 KM za Tibrine i slične stanove.
Eh svasta se nacitah na ovom forumu...pa covjece na austrougarskim zgradama otpada fasada i puno vlage,mema i zohara i sad mu bolje gore nego u novoj zgradi... :D :D
a ha ...
Austrougarski zidovi su debeli pola metra i unakrsno gradjeni ciglom a tvoji Tibrini su od siporexa debljine 15-20 cm sa 5 cm stiropora,sem nosivih zidova koji su betonski i koji imaju u najgorem slucajo do 15 cm debljine.
Pa u svakom slucaju je bolje da otpadne fasada nego kompletan zid sa fasadom kod Tibrinih objekata.
Kao prvo Tibrine zgrade nisu od siporexa nego od blok cigle, drugo stiropor nije 5cm nego 7cm.Jos nesto pregradni zidovi u zgradama ulicai Semira Fraste bivsa Tetovska su urađeni od materijala slicnog siporexu i granate im nisu nista mogle.Izvini ali ti ovdje iznosis gluposti i neistine.
User avatar
Qler
Posts: 23598
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#79 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by Qler »

Reci da je Tibrina gradnja bolja od austrougarske, moze samo Tibra licno, jer ne mogu da vjerujem da ima neko drugi toliko lud...
Miro Spiro
Posts: 562
Joined: 16/10/2010 13:42

#80 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by Miro Spiro »

Qler wrote:Reci da je Tibrina gradnja bolja od austrougarske, moze samo Tibra licno, jer ne mogu da vjerujem da ima neko drugi toliko lud...

Ili netko ko zivi u austrougarskoj zgradi :lol:
Jay Gatsby
Posts: 1687
Joined: 06/03/2012 18:14

#81 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by Jay Gatsby »

Qler wrote:Reci da je Tibrina gradnja bolja od austrougarske, moze samo Tibra licno, jer ne mogu da vjerujem da ima neko drugi toliko lud...
A-U gradnja je možda bolja, ali 100 godina starosti nekog objekta nije malo. Da je ne znam kakva gradnja.
Fauja Singh
Posts: 2468
Joined: 07/12/2011 12:40

#82 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by Fauja Singh »

Jay Gatsby wrote:
Qler wrote:Reci da je Tibrina gradnja bolja od austrougarske, moze samo Tibra licno, jer ne mogu da vjerujem da ima neko drugi toliko lud...
A-U gradnja je možda bolja, ali 100 godina starosti nekog objekta nije malo. Da je ne znam kakva gradnja.
Upravo, jbt gledam ove zgrade iz austrougarske gradnje, haman na svakoj fasada otpada, skoro se u vrazovoj balkon obrusio na Passata.
Evo situacije od neki dan, ostavljam auto na parkingu na Marijin Dvoru, odmah pored je zgrada iz austrougarske gradnje, i govorim momku sto vrsi naplatu da cu se vratiti za 5-10 minuta i ponudim mu da ne platim 2 KM nego marku koju bi on uzeo sebi jer mi ne bi kucao racun, kaze frajer "neka jarane, vidis da ovdje fasada i balkoni padaju, bolje da ti imas racun pa u slucaju da ti nedaj Boze sta padne na auto mozda sta i naplatis" I vala imade pravo, duz ulice vidim samo natpise Sarajevostana kakao se fasada obrusava...
Hocu reci svaka cast tim zgradama, ali brate staro je to, i Mercedes je Mercedes ali radije cu voziti Golfa starog 3-4 godine nego Mercedesa iz 1980 godine.
User avatar
Qler
Posts: 23598
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#83 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by Qler »

Vidjet cemo ove nove zgrade za 100 godina. A-U zgradama treba samo obnova fasade...
Miro Spiro
Posts: 562
Joined: 16/10/2010 13:42

#84 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by Miro Spiro »

Qler wrote:Vidjet cemo ove nove zgrade za 100 godina. A-U zgradama treba samo obnova fasade...
Jeste SAMO fasada+ prozori, podovi (koji su od trstike nivelacija poda itd.),nove el instalacije, vode,kanalizacije itd, vlaga iskorijenjivanje koje je NEMOGUCE, grijanje, drvenarija itd.

Samo to i onda je stan fantastika+ ako je zadnji sprat svake godine krecenje od prokisnjavanja koje je nemoguce rijesiti jer da skines cijeli krov i OPET preslozis curiti ce iduce godine.
Jay Gatsby
Posts: 1687
Joined: 06/03/2012 18:14

#85 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by Jay Gatsby »

Qler wrote:Vidjet cemo ove nove zgrade za 100 godina. A-U zgradama treba samo obnova fasade...
Možda ima i takvih A-U zgrada ako su zaista redovno održavane. No, nisam siguran da ni današnji najkvalitetniji krovovi mogu izdržati sto godina bez zamjene. O raznim preslabim ili dotrajalim instalacijama da ne govorim.

U svakom slučaju, današnje zgrade se i ne grade tako da traju 100 godina. Njih tada vjerovatno neće ni biti. A za A-U zgrade ne znam koliki je projektovani vijek trajanja.
User avatar
Qler
Posts: 23598
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#86 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by Qler »

Miro Spiro wrote:
Qler wrote:Vidjet cemo ove nove zgrade za 100 godina. A-U zgradama treba samo obnova fasade...
Jeste SAMO fasada+ prozori, podovi (koji su od trstike nivelacija poda itd.),nove el instalacije, vode,kanalizacije itd, vlaga iskorijenjivanje koje je NEMOGUCE, grijanje, drvenarija itd.

Samo to i onda je stan fantastika+ ako je zadnji sprat svake godine krecenje od prokisnjavanja koje je nemoguce rijesiti jer da skines cijeli krov i OPET preslozis curiti ce iduce godine.
Ja sam nedavno morao mijenjati vodovodne instalacije u stanu napravljenom krajem '80-ih... Ja ne kazem da u AU zgrade ne treba uloziti para da se srede. Ja kazem da za 100 godina ovih danasnjih nece biti... Tu je razlika u kvaliteti...
Jay Gatsby
Posts: 1687
Joined: 06/03/2012 18:14

#87 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by Jay Gatsby »

Qler wrote:
Miro Spiro wrote:
Qler wrote:Vidjet cemo ove nove zgrade za 100 godina. A-U zgradama treba samo obnova fasade...
Jeste SAMO fasada+ prozori, podovi (koji su od trstike nivelacija poda itd.),nove el instalacije, vode,kanalizacije itd, vlaga iskorijenjivanje koje je NEMOGUCE, grijanje, drvenarija itd.

Samo to i onda je stan fantastika+ ako je zadnji sprat svake godine krecenje od prokisnjavanja koje je nemoguce rijesiti jer da skines cijeli krov i OPET preslozis curiti ce iduce godine.
Ja sam nedavno morao mijenjati vodovodne instalacije u stanu napravljenom krajem '80-ih... Ja ne kazem da u AU zgrade ne treba uloziti para da se srede. Ja kazem da za 100 godina ovih danasnjih nece biti... Tu je razlika u kvaliteti...
Pitanje je isplativosti. Sve se da srediti, ali se u jednom trenutku dođe u tačku kad je bolje graditi novo nego sređivati.
User avatar
vivax
Posts: 1004
Joined: 04/07/2011 20:07

#88 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by vivax »

Tibra i sarajevsko ruglo..puuu ... kako se jadovi iz opstina prodaju za male pare...Pa hebo te onaj stup sad lici na sibicu..nabac'o levat one zgradurine ko sibice u kutiju..Ne znam koja budala moze kupiti onde stan... posebno u onim kod Hifine pumpe...Onde sunce nece ugrijati kad bi sa juga izlazilo...
Fauja Singh
Posts: 2468
Joined: 07/12/2011 12:40

#89 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by Fauja Singh »

Evo "budale" koja je kupila stan u Tibri, i to kad je bio najgori vakat za kupovinu stanova, placena cijena kvadrata manje od 1700km/2 dok tad u *ebenoj Vogosci nije bilo stana u novogradnji ispod 2000 KM/m2, a da ti ne govorim kakve su cijene tada bile u starogradnji po "luksuznoj" Grbavici, Trgu Heroja, Hrasnom... Za po 500 KM je bio skuplji kvadrat u tim stanovima a trebalo bi se po kvadratu jos toliko uloziti na adaptaciju. Neka fala.
I ne znam o kakvom ti suncu pricas, ovo sunce za koje ja znam meni udara u prozor od 12:30- 13:00 i sve do zalaska, ali dobro mozda ima neko drugo sunce koje samo starogradnju obasipa.
Ili ce biti da se u starogradnji stanovi okrecu prema suncu kao suncokret, pa da nema stana koji nije na suncanoj strani i to od jutra pa sve do zalaska sunca :-)
User avatar
starii
Posts: 3301
Joined: 15/04/2007 13:49
Location: Tito partija, omladina akcija

#90 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by starii »

vivax wrote:Tibra i sarajevsko ruglo..puuu ... ...Onde sunce nece ugrijati kad bi sa juga izlazilo...
hehehehe :D :D :D
User avatar
vivax
Posts: 1004
Joined: 04/07/2011 20:07

#91 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by vivax »

stroga normala wrote:Evo "budale" koja je kupila stan u Tibri, i to kad je bio najgori vakat za kupovinu stanova, placena cijena kvadrata manje od 1700km/2 dok tad u *ebenoj Vogosci nije bilo stana u novogradnji ispod 2000 KM/m2, a da ti ne govorim kakve su cijene tada bile u starogradnji po "luksuznoj" Grbavici, Trgu Heroja, Hrasnom... Za po 500 KM je bio skuplji kvadrat u tim stanovima a trebalo bi se po kvadratu jos toliko uloziti na adaptaciju. Neka fala.
I ne znam o kakvom ti suncu pricas, ovo sunce za koje ja znam meni udara u prozor od 12:30- 13:00 i sve do zalaska, ali dobro mozda ima neko drugo sunce koje samo starogradnju obasipa.
Ili ce biti da se u starogradnji stanovi okrecu prema suncu kao suncokret, pa da nema stana koji nije na suncanoj strani i to od jutra pa sve do zalaska sunca :-)
E ovako, ja ne znam na kojoj strani zgrade si ti stan kupiio... ali onaj "kompleks" kod hifine pumpe one 3-4 zgrade st su okrenuta jedna u drugu...vala brate..budimo realni...pa recimo da nikad sunce ugrijati nece...A svako normalan zna sta znaci imati makar jednu zraku sunca u stanu...Ljeti ti je hladno isto k'o i zimi...Opet kazem ne znam u kojoj si zgradi kupio..ali u one 3 sto "gledaju" jedna u drugu nikad sunce ugijati nece...
User avatar
hoćeli_ko_rasol
Posts: 318
Joined: 29/03/2012 19:23
Location: Bosnia and Herzegovina

#92 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by hoćeli_ko_rasol »

Evo NOVE slike SPO Tibra 2 - Stup (TIBRA - PACIFIC):
:D
Slike objekta A3/A4 na dan 03.05.2012. :

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image


Slike objekta B1/B2 na dan 03.05.2012. :

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image


Slike gradilišta na dan 03.05.2012. (http://www.tibra-pacific.com)
Miro Spiro
Posts: 562
Joined: 16/10/2010 13:42

#93 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by Miro Spiro »

Pa nije valjda da se jos nisi odlucio za koje plocice u kupatilu da stavis :lol:

P.S

Fino stavis link na web stranicu pa ko hoce nek gleda jer ovo ovako "naivno" stavljeno ko reklama trebas skrolati bez veze da bi vidio "kosi toranj u Pisi" :mrgreen:
User avatar
Morales
Posts: 519
Joined: 26/12/2011 10:51

#94 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by Morales »

Miro Spiro wrote:Pa nije valjda da se jos nisi odlucio za koje plocice u kupatilu da stavis :lol:

P.S

Fino stavis link na web stranicu pa ko hoce nek gleda jer ovo ovako "naivno" stavljeno ko reklama trebas skrolati bez veze da bi vidio "kosi toranj u Pisi" :mrgreen:
Kralju sta bih ja dao da nemam mozga ko ti :D Get a life...
Miro Spiro
Posts: 562
Joined: 16/10/2010 13:42

#95 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by Miro Spiro »

Morales wrote: Kralju sta bih ja dao da nemam mozga ko ti :D Get a life...

Decko najgore je kad netko zivi u zabludi cijeli zivot misleci da ga nitko nece procitati. :lol:
User avatar
zateznistub
Posts: 15515
Joined: 29/07/2010 13:55
Location: Down Under

#96 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by zateznistub »

'85 godine sam sa roditeljima uselio u novogradnju (bijele zgrade na vacama, ul A.Smajlovica)
Prozori nisu montirani kako treba, lokacija za ves masinu je uza 10 cm nego na tlocrtu, ventil centralnog grijanja ima osovinu tolik dugu da ves masina ne moze stati i da ima standardnih 60cm sirine, linija plocica u wc-u odstupa od linije u hodnki sigurno 15-20 stepeni. ored ovoga je bilo jos nedostatak kojih se sada ne mogu sjetiti.

Poenta pisanja je da ako su tada ( u ipak normalnijem uređenju) fuserili kako li to tek danas rade kad nema ni drzave ni sistema ni kontrole...
Miro Spiro
Posts: 562
Joined: 16/10/2010 13:42

#97 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by Miro Spiro »

Sve zavisi gdje,kako i koliko je kvadrat.Meni su bile greske tipa plocica otpala, curilo grijanje,vrata od balkona nisu dihtala itd ali sve je sredjeno u roku besplatno od strane izvodjaca.

Naravno danas je tesko naci dobre i pouzdane graditelje koji su spremni primiti kritike i priznati gresku.
User avatar
Qler
Posts: 23598
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#98 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by Qler »

Moze li jedno pitanje za ove koji su vezani za Tibru. U A1 zgradi, u stanovima je izvadjen po jedan radijator. Sada ima jedan visoki (42 m2 stan) ispod klime, i jedan mali u kuhinji, a bio je jos jedan na zidu. Sad pitanje, da li je to zato sto je zgrada prvobitno projektovana za 6 spratova, pa promjenom projekta islo se na ustedu i skidali se radijatori.. ili je mozda sama kotlovnica projektovana za 6 spratova pa nema kapacitet da zagrije stanove sa projektovanim radijatorima, pa se to malo olaksalo skidanjem radijatora?


I jos par stvari koje sam primjetio:

1. Nigdje nema razvodnih kutija, tako kada se busi zid za luster, sliku, bilo sta, bacas grah da neces potrefiti u kabal...

2. Zid iznad vrata od balkona, taj dio, od plafona do "dna" tj. do vrata tako reci, na pocetku ima hajmo reci 35cm, a na kraju cca 28cm... to je na nekih 60cm duzine. Sta je to?
User avatar
hoćeli_ko_rasol
Posts: 318
Joined: 29/03/2012 19:23
Location: Bosnia and Herzegovina

#99 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by hoćeli_ko_rasol »

Fotografije gradilista (Tibra 2 - Stup) iz daljine:

Image

Image

Image
User avatar
hoćeli_ko_rasol
Posts: 318
Joined: 29/03/2012 19:23
Location: Bosnia and Herzegovina

#100 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by hoćeli_ko_rasol »

Miro Spiro wrote:Pa nije valjda da se jos nisi odlucio za koje plocice u kupatilu da stavis :lol:

P.S

Fino stavis link na web stranicu pa ko hoce nek gleda jer ovo ovako "naivno" stavljeno ko reklama trebas skrolati bez veze da bi vidio "kosi toranj u Pisi" :mrgreen:
rjeseno vec davno !! :lol:

ako vam smeta, a izgleda da samo vama smeta, promjenite forum :sax:
Post Reply