Novogradnja u Sarajevu?

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
made_in_sarajevo
Posts: 5584
Joined: 06/05/2013 23:05

#5001 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by made_in_sarajevo »

kod mene u ulazu nema nista o ovome, niti sam vidio u drugim ulazima da ima. stara je zgrada, 70ih mislim da je napravljena, stan je na starcima (nisu umrli) otkako se zgrada napravila i sta sad da opet dokazuju da su oni vlasnici :mrgreen:
User avatar
Tomahawk11
Globalni moderator
Posts: 109749
Joined: 14/08/2009 14:51

#5002 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by Tomahawk11 »

made_in_sarajevo
Posts: 5584
Joined: 06/05/2013 23:05

#5003 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by made_in_sarajevo »

gdje kazna za sarajevo stan sto nije u mom ulazu zaljepio obavijest. reci cu starcima nek uprate ovo, nek se raspitaju jer kazem zgrada kako je napravljena oni su vlasnici 1/1. nema mi logike da takvi slucajevi gdje nikad nije bilo prodaje dostavljaju dokaze ili ko je sad ili prije par godina kupio stan u novogradnji, ima ugovor, automatski po kupovini stana je dobio ugovor sa firmom za odrzavanje pa da i oni moraju te dokaze dostavljati. govorim o slucaju gdje nije bilo dalje prodaje stana,a ovi samo vrte fali nam podataka, kazna do 2000KM
Tuzla111
Posts: 3027
Joined: 29/04/2013 09:43

#5004 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by Tuzla111 »

Ja sam procitao ovaj clanak i zaista mi nije jasno zbog cega se ovo radi i sta je konacni cilj?
Ako se potvrda o vlasnitvu vadi u nekoj drzavnoj agenciji, valjda se onda moze dobiti uvid ko god zeli kroz tu istu agenciju ciji je stan?? Ili postoji zakon o privatnim podacima gdje se takve stvari ne mogu davati trecim licima?
Koja je svrha upravitelja na kraju kad imaju podatke o vlasnistvu, da utjerivaju dugove? Kako ce dostaviti kazne ako im se ne donese taj izvod o vlasnistvu onda ako ne znaju ko je vlasnik??????????
User avatar
Mišo_Kovač
Posts: 2708
Joined: 22/06/2011 11:00
Location: Sarajevo

#5005 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by Mišo_Kovač »

Blagi offtopic, al ako ima ljudi od struke ovdje - koliko je realno vrijeme izgradnje kompleksa od 2 trospratna objekta, tlocrta nekih 150 kvadrata u Sarajevu. Znaci sa svršenim projektom i dozvolama i bakracima, samo radovi, od zakopavanja rupe do useljenja :D :mrgreen:
User avatar
Haris.ba
Posts: 24886
Joined: 08/09/2005 20:08

#5006 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by Haris.ba »

Tuzla111 wrote:Ja sam procitao ovaj clanak i zaista mi nije jasno zbog cega se ovo radi i sta je konacni cilj?
Ako se potvrda o vlasnitvu vadi u nekoj drzavnoj agenciji, valjda se onda moze dobiti uvid ko god zeli kroz tu istu agenciju ciji je stan?? Ili postoji zakon o privatnim podacima gdje se takve stvari ne mogu davati trecim licima?
Koja je svrha upravitelja na kraju kad imaju podatke o vlasnistvu, da utjerivaju dugove? Kako ce dostaviti kazne ako im se ne donese taj izvod o vlasnistvu onda ako ne znaju ko je vlasnik??????????
Pa to i jeste kvaka 22. Ako ne dostaviš zk izvadak - ne mogu te ni kazniti što ga nisi dostavio. :D

Jer ne znaju ni koga kazniti.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66225
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#5007 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by _BataZiv_0809 »

made_in_sarajevo wrote:gdje kazna za sarajevo stan sto nije u mom ulazu zaljepio obavijest. reci cu starcima nek uprate ovo, nek se raspitaju jer kazem zgrada kako je napravljena oni su vlasnici 1/1. nema mi logike da takvi slucajevi gdje nikad nije bilo prodaje dostavljaju dokaze ili ko je sad ili prije par godina kupio stan u novogradnji, ima ugovor, automatski po kupovini stana je dobio ugovor sa firmom za odrzavanje pa da i oni moraju te dokaze dostavljati. govorim o slucaju gdje nije bilo dalje prodaje stana,a ovi samo vrte fali nam podataka, kazna do 2000KM
Ne trazi se svima. PEV bi trebao da okaci spisak stanova za koje se ovo trazi.
User avatar
Haris.ba
Posts: 24886
Joined: 08/09/2005 20:08

#5008 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by Haris.ba »

kiki-miki wrote:
Cuj potrebno da se zna povrsina stana. Zbog cega da se odrzavanje naplacuje na osnovu tog? Pa ne odrzavaju oni taj stan, nego vlasnik.

Da mi je samo znati koji debil je uopste ovo predlozio?
Jer nema drugog efikasnijeg načina da se izračuna koliko ko plaća za održavanje. U biti održavanje i jeste za stan. Instalacije, krov, temelje, stubište...
_BataZiv_0809 wrote:Ne trazi se svima. PEV bi trebao da okaci spisak stanova za koje se ovo trazi.
Može vlasnik stana mimo pev da dostavi te podatke. Tako da ni pev nekada ne može da zna.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66225
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#5009 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by _BataZiv_0809 »

Haris.ba wrote:
Može vlasnik stana mimo pev da dostavi te podatke. Tako da ni pev nekada ne može da zna.
Moze, ja sam poslao direktno upravitelju postom. Ali nisam o tome govorio. Nego da bi PEV trebao da zna za koje stanove upravitelj nema podataka u momentu kad se zakacilo ovo upozorenje.
User avatar
Haris.ba
Posts: 24886
Joined: 08/09/2005 20:08

#5010 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by Haris.ba »

_BataZiv_0809 wrote:
Haris.ba wrote:
Može vlasnik stana mimo pev da dostavi te podatke. Tako da ni pev nekada ne može da zna.
Moze, ja sam poslao direktno upravitelju postom. Ali nisam o tome govorio. Nego da bi PEV trebao da zna za koje stanove upravitelj nema podataka u momentu kad se zakacilo ovo upozorenje.
Ma to u idealnom svijetu. Neko neće da da pevu te podatke. A, ko je to u većim zgradama od 4 stanara imao 100% saglasnosti da bude pev, pa je imao sve zk izvatke? Možda 1% pev.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66225
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#5011 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by _BataZiv_0809 »

Haris.ba wrote:
Ma to u idealnom svijetu. Neko neće da da pevu te podatke. A, ko je to u većim zgradama od 4 stanara imao 100% saglasnosti da bude pev, pa je imao sve zk izvatke? Možda 1% pev.
Moja zgrada je onda u idealnom svijetu :D
User avatar
bilic
Posts: 1165
Joined: 25/07/2012 22:33

#5012 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by bilic »

kiki-miki wrote:I opet ce se dugovanja i tim sistemom nabirati. Neki placaju neki ne. I tako deceniju i vise.

Kod mene u ulazu ima preko 80 stanova, mozda 1/3 starih stanara. Novi stalnih i manje od toga, novih promjenljivih vecina. Samo se mijenjaju vlasnici kao i podstanari.

P.s. ono sto saznadoh neki dan me bas iznenadilo.
Stara zgrada, Sarajevostan upravitelj. Racun za struju sadrzi i udio struje za lift, svjetlo, hidrofor.

Nova zgrada, Otoka, oki upravitelj, racun za struju ima samo udio za rasvjetu. Ostali dio za lift i hidrofor placa upravitelj.
Ne plaća upravitelj ništa .
Samo je razlika u staroj zgradi postoje 3 odvojena brojila struje pa vam sve dolazi posebno .
A u novoj zgradi postoji samo jedno JAČE BROJILO i samo je navedeno kao rasvjeta ili lift.
Tuzla111
Posts: 3027
Joined: 29/04/2013 09:43

#5013 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by Tuzla111 »

Haris.ba wrote:
Tuzla111 wrote:Ja sam procitao ovaj clanak i zaista mi nije jasno zbog cega se ovo radi i sta je konacni cilj?
Ako se potvrda o vlasnitvu vadi u nekoj drzavnoj agenciji, valjda se onda moze dobiti uvid ko god zeli kroz tu istu agenciju ciji je stan?? Ili postoji zakon o privatnim podacima gdje se takve stvari ne mogu davati trecim licima?
Koja je svrha upravitelja na kraju kad imaju podatke o vlasnistvu, da utjerivaju dugove? Kako ce dostaviti kazne ako im se ne donese taj izvod o vlasnistvu onda ako ne znaju ko je vlasnik??????????
Pa to i jeste kvaka 22. Ako ne dostaviš zk izvadak - ne mogu te ni kazniti što ga nisi dostavio. :D

Jer ne znaju ni koga kazniti.
Kad je kod nas ista uradjeno kako treba.
Ja smeca placam 15 godina a moj komsija ni jednom nije platio smece, nije bio kuci kad su radili taj neki popis tako da ne placa smece :D
Isto i za stanove, ja uredno placam, pola haustora ne placa. Nevjerujem ni da nakon ovog "popisa" ima nacin kod nas da se ti dugovi namire, nesto kao i sa ovim iskkljucenjem auta sa nizim euro normama, receno da se ne voze, al nema zakona kojim se to i zakonski moze zabraniti i istim uruciti kazne.
User avatar
iceman ze
Posts: 6511
Joined: 18/11/2004 00:25
Location: Sarajevo

#5014 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by iceman ze »

"Dokument o vlasništvu dostavlja se na uvid upravniku ili predstavniku etažnih vlasnika, bez obaveze upravnika da zadrži dostavljeni dokument, imajući u vidu njegovu obavezu da vodi računa o zaštiti ličnih podataka. Dokument (ZK izvadak, rješenje izdato od Suda, rješenje izdato od organa uprave, kupoprodajni ugovor, ugovor o poklonu ili drugi dokument na osnovu kojeg je lice steklo vlasništvo ili pravo raspolaganja) kojim etažni vlasnik dokazuje vlasništvo može biti neovjerena fotokopija, neslužbena kopija ZK izvatka, isprintana sa web stranice Općinskog suda u Sarajevu, bez ograničenja u smislu datuma izdavanja dokumenta, ukoliko on odražava sadašnje stanje, odnosno ukoliko nije bilo promjene vlasnika posebnog dijela, kažu iz Ministarstva".

http://www.bh-index.info/nakon-sto-je-o ... jasnjenje/
User avatar
Thorgerson
Posts: 8549
Joined: 15/04/2015 11:26

#5015 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by Thorgerson »

Tuzla111 wrote:
Haris.ba wrote:
Tuzla111 wrote:Ja sam procitao ovaj clanak i zaista mi nije jasno zbog cega se ovo radi i sta je konacni cilj?
Ako se potvrda o vlasnitvu vadi u nekoj drzavnoj agenciji, valjda se onda moze dobiti uvid ko god zeli kroz tu istu agenciju ciji je stan?? Ili postoji zakon o privatnim podacima gdje se takve stvari ne mogu davati trecim licima?
Koja je svrha upravitelja na kraju kad imaju podatke o vlasnistvu, da utjerivaju dugove? Kako ce dostaviti kazne ako im se ne donese taj izvod o vlasnistvu onda ako ne znaju ko je vlasnik??????????
Pa to i jeste kvaka 22. Ako ne dostaviš zk izvadak - ne mogu te ni kazniti što ga nisi dostavio. :D

Jer ne znaju ni koga kazniti.
Kad je kod nas ista uradjeno kako treba.
Ja smeca placam 15 godina a moj komsija ni jednom nije platio smece, nije bio kuci kad su radili taj neki popis tako da ne placa smece :D
Isto i za stanove, ja uredno placam, pola haustora ne placa. Nevjerujem ni da nakon ovog "popisa" ima nacin kod nas da se ti dugovi namire, nesto kao i sa ovim iskkljucenjem auta sa nizim euro normama, receno da se ne voze, al nema zakona kojim se to i zakonski moze zabraniti i istim uruciti kazne.
Pa prijavi komsiju? Je li Sarajevo? Mailom mozes poslati KJKP Rad, adresu.

Druga stvar. Sve se naplati. Dakle, odrzavanje npr ko ne placa. Nek racuna da ce platiti duplo kada bude morao platiti. A morat ce nekad. Jer npr. stan ne mozes prodati ako ne platis. E sad moze se desiti da neko nikad ne proda stan, mada mislim to je nemoguce, umrijet ce, neko ce naslijediti. E sad ti skontaj da ne placas 10 godina odrzavanje. :-)

A onda oni pokrecu i tuzbe. Iako to veoma sporo ide, ali ako te tuze, a tuzit ce te ako ne placas. E onda si pogotvo najebo, jer placas onda i troskove parnice jer gubis slucajno normalno mislim nemas nikakvo opravdanje niti mozes na sudu dokazati zasto nisi placao, kamate + ono iznos računa. Dakle, ako si dugovao 1000 KM, morat ces iskesirati blizu 2000 KM. Neces ni to da platis, ne moras. Natakare ti se na platu, prinudna naplata. Il na penziju. Ako ne moze ni to nemas para. E pa imas stan, upisu ti se fino u C list, pa tako ako ti ga sin, unuk, praunuk, neko ce ga nekad prodat...dio love ce otici upravitelju.

Nas glupi narod to ne konta, jer misli ma jebo ovo, nema drzave... Lako cemo. I onda dobije kovertu da plati dug koji je napravio prije 15 godina. Pa se cudi kako ovo. :lol:
User avatar
agent_zero
Posts: 10478
Joined: 27/01/2010 23:58
Location: tamni vilajet SDA zlotvora!

#5016 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by agent_zero »

Dosadno mii wrote:
Hocel bit kakve novogradnje na grbavici/hrasnom
Nadam se da neće nikad, inače malo zgrada po grbavici i hrasnom :-)
Tuzla111
Posts: 3027
Joined: 29/04/2013 09:43

#5017 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by Tuzla111 »

Thorgerson wrote:
Tuzla111 wrote:
Haris.ba wrote:
Pa to i jeste kvaka 22. Ako ne dostaviš zk izvadak - ne mogu te ni kazniti što ga nisi dostavio. :D

Jer ne znaju ni koga kazniti.
Kad je kod nas ista uradjeno kako treba.
Ja smeca placam 15 godina a moj komsija ni jednom nije platio smece, nije bio kuci kad su radili taj neki popis tako da ne placa smece :D
Isto i za stanove, ja uredno placam, pola haustora ne placa. Nevjerujem ni da nakon ovog "popisa" ima nacin kod nas da se ti dugovi namire, nesto kao i sa ovim iskkljucenjem auta sa nizim euro normama, receno da se ne voze, al nema zakona kojim se to i zakonski moze zabraniti i istim uruciti kazne.
Pa prijavi komsiju? Je li Sarajevo? Mailom mozes poslati KJKP Rad, adresu.

Druga stvar. Sve se naplati. Dakle, odrzavanje npr ko ne placa. Nek racuna da ce platiti duplo kada bude morao platiti. A morat ce nekad. Jer npr. stan ne mozes prodati ako ne platis. E sad moze se desiti da neko nikad ne proda stan, mada mislim to je nemoguce, umrijet ce, neko ce naslijediti. E sad ti skontaj da ne placas 10 godina odrzavanje. :-)

A onda oni pokrecu i tuzbe. Iako to veoma sporo ide, ali ako te tuze, a tuzit ce te ako ne placas. E onda si pogotvo najebo, jer placas onda i troskove parnice jer gubis slucajno normalno mislim nemas nikakvo opravdanje niti mozes na sudu dokazati zasto nisi placao, kamate + ono iznos računa. Dakle, ako si dugovao 1000 KM, morat ces iskesirati blizu 2000 KM. Neces ni to da platis, ne moras. Natakare ti se na platu, prinudna naplata. Il na penziju. Ako ne moze ni to nemas para. E pa imas stan, upisu ti se fino u C list, pa tako ako ti ga sin, unuk, praunuk, neko ce ga nekad prodat...dio love ce otici upravitelju.

Nas glupi narod to ne konta, jer misli ma jebo ovo, nema drzave... Lako cemo. I onda dobije kovertu da plati dug koji je napravio prije 15 godina. Pa se cudi kako ovo. :lol:
Taj dug zastaruje nakon 5 godina.
Nemam ga ja sta tuziti kad pola naselja ne placa to smece. Kad su vrsili taj neki "popis" onaj ko nije bio kuci da da ime i prezime i ne dobija racun za smece. U pitanju je kuca kod Ilijasa. Vjeruj mi da je tako.
User avatar
Haris.ba
Posts: 24886
Joined: 08/09/2005 20:08

#5018 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by Haris.ba »

Thorgerson wrote: Pa prijavi komsiju? Je li Sarajevo? Mailom mozes poslati KJKP Rad, adresu.

Druga stvar. Sve se naplati. Dakle, odrzavanje npr ko ne placa. Nek racuna da ce platiti duplo kada bude morao platiti. A morat ce nekad. Jer npr. stan ne mozes prodati ako ne platis. E sad moze se desiti da neko nikad ne proda stan, mada mislim to je nemoguce, umrijet ce, neko ce naslijediti. E sad ti skontaj da ne placas 10 godina odrzavanje. :-)
Odakle ovo da ne možeš prodati stan? Možeš prodati stan bez problema. Samo odeš i prijaviš se ko novi vlasnik upravniku za održavanje. A starog vlasnika tuže za dug.

Problem pravi Vodovod i Rad i Toplane. Jer ako ima duga - nema promjene vlasnika.

Elektrodistribucija svakako cvika ako ima duga - pa se to redovno plaća.
User avatar
Thorgerson
Posts: 8549
Joined: 15/04/2015 11:26

#5019 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by Thorgerson »

Tuzla111 wrote: Taj dug zastaruje nakon 5 godina.
Nemam ga ja sta tuziti kad pola naselja ne placa to smece. Kad su vrsili taj neki "popis" onaj ko nije bio kuci da da ime i prezime i ne dobija racun za smece. U pitanju je kuca kod Ilijasa. Vjeruj mi da je tako.
Zastaruje ako se ne tuzi. Ali oni redovno tuze. Tako da vjeruj mi, svako ce da ga plati. I sto se toga tice drzava perfektno funkcionise.
User avatar
Thorgerson
Posts: 8549
Joined: 15/04/2015 11:26

#5020 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by Thorgerson »

Haris.ba wrote: Odakle ovo da ne možeš prodati stan? Možeš prodati stan bez problema. Samo odeš i prijaviš se ko novi vlasnik upravniku za održavanje. A starog vlasnika tuže za dug.

Problem pravi Vodovod i Rad i Toplane. Jer ako ima duga - nema promjene vlasnika.

Elektrodistribucija svakako cvika ako ima duga - pa se to redovno plaća.
Pa ne znam, onda je to do notara. Jer sjecam se mene je notar savjetovao da trazim od vlasnika da izmiri sve na nulu.

E sad to notar moze nekome presutjeti, a nekome ne. A bas bih volio da vidim koji ce kupac odabrati opciju "neka starog vlasnika ganjaju".

Da, za ove ostale moras dobiti stanje duga. Unese se u ugovor kod notara dug i kome se duguje, isplati kupac cifru, koliki je dug ide njima direktno, a ostatak ide prodavcu.
User avatar
DaffyDuck
Posts: 3778
Joined: 22/06/2009 22:54
Location: sarajevo-x

#5021 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by DaffyDuck »

Thorgerson wrote:
Tuzla111 wrote: Taj dug zastaruje nakon 5 godina.
Nemam ga ja sta tuziti kad pola naselja ne placa to smece. Kad su vrsili taj neki "popis" onaj ko nije bio kuci da da ime i prezime i ne dobija racun za smece. U pitanju je kuca kod Ilijasa. Vjeruj mi da je tako.
Zastaruje ako se ne tuzi. Ali oni redovno tuze. Tako da vjeruj mi, svako ce da ga plati. I sto se toga tice drzava perfektno funkcionise.
Kako ce ga tuziti kad ga nisu unijeli u bazu kao potrosača?
User avatar
Thorgerson
Posts: 8549
Joined: 15/04/2015 11:26

#5022 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by Thorgerson »

DaffyDuck wrote:
Thorgerson wrote:
Tuzla111 wrote: Taj dug zastaruje nakon 5 godina.
Nemam ga ja sta tuziti kad pola naselja ne placa to smece. Kad su vrsili taj neki "popis" onaj ko nije bio kuci da da ime i prezime i ne dobija racun za smece. U pitanju je kuca kod Ilijasa. Vjeruj mi da je tako.
Zastaruje ako se ne tuzi. Ali oni redovno tuze. Tako da vjeruj mi, svako ce da ga plati. I sto se toga tice drzava perfektno funkcionise.
Kako ce ga tuziti kad ga nisu unijeli u bazu kao potrosača?
Ne govorim za to, nego za odrzavanje.
User avatar
DaffyDuck
Posts: 3778
Joined: 22/06/2009 22:54
Location: sarajevo-x

#5023 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by DaffyDuck »

A za odrzavanje- pa bilo bi dobro da se malo ministar pobrine da upravitelji izvrsavaju svoje obaveze. A da o potrosnji tudjeg akumuliranog novca ne pricam. Zasticeni su ko međedi.
User avatar
Haris.ba
Posts: 24886
Joined: 08/09/2005 20:08

#5024 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by Haris.ba »

DaffyDuck wrote:A za odrzavanje- pa bilo bi dobro da se malo ministar pobrine da upravitelji izvrsavaju svoje obaveze. A da o potrosnji tudjeg akumuliranog novca ne pricam. Zasticeni su ko međedi.
Ima tema o upraviteljima. Možemo tamo nastaviti ako treba.

ko-su-upravitelji-u-vasoj-zgradi-t66834s3850.html
duffy_duck
Posts: 1511
Joined: 27/04/2018 09:07

#5025 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by duffy_duck »

Preporuka za one koji hoce kupiti ili prodati stan
Nekretnine Ara se bave prodajom i kupovinom stana po procentu 3 % ukoliko se dogovore sa vlasnikom stana ili kupodavca

https://aranekretnine.olx.ba/ (pik.ba)
http://www.aranekretnine.ba/ (Website)
Post Reply