Novogradnja u Sarajevu?

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
Miro Spiro
Posts: 562
Joined: 16/10/2010 13:42

#51 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by Miro Spiro »

duboka_misao wrote:
Miro Spiro wrote:Svugdje u svijetu je trend vec dosta vremena spajanja dnevnog boravka sa kuhinjom i izmedju se postavi sank ili radna ploha koja razgranicava prostore vizualno.
ako je svjetsko mora da valja, sjede gosti ti kuhas grah, kupus, vizuelno osjetis isparavanja navedenih namirnica,gosti jos uvijek sjede gledaju u prljavo sudje ...neznam brate neka je metar sa metar al neka je odvojena vratima.
Kad gosti dodju neces im valjda kuhati grah i kupus :lol: a sudje se u 2012. godini stavi u perilicu posudja .

AU stanovi su u samom centru i mene je znao ujutro tramvaj izbaciti iz kreveta dok nisam navikao kao i guzva tokom cijelog dana.Uz to moras svake godine izvaliti 1000-2000KM za popravke i sitnice jer to je stan koji trazi konstantno odrzavanje.Ne racunam u to novu el. isnstalaciju dovucenu od brojaca iz ulaza, ugradnju trofazne struje koja nije bila,stavljanje novog poda i plafona tj. zamjena za trstiku, grijanje itd. Za taj novac napravis kucu sa bazenom :mrgreen:Jedino ako stan nisi naslijedio
User avatar
holowey
Posts: 8430
Joined: 10/11/2008 10:53
Location: Дишем ти за вратом...

#52 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by holowey »

AmirEmira wrote:
holowey wrote:daleko smo mi od open floora...
:zzzz: :-)
sta kolutas ocima? to je svjetski trend da open floor stanovi nemaju nijedan otvor u kuhinji kao sto je to slucaj sa novogradnjom kod nas?
User avatar
holowey
Posts: 8430
Joined: 10/11/2008 10:53
Location: Дишем ти за вратом...

#53 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by holowey »

nightmare wrote:ja sarajlija majko mila :lol: , sve veći građani od većeg, nemojte se zamarati oko toga, koliko para toliko muzike, :sax:
ako se neko ovdje na forumu javi i ako mu nesto smeta automatski je sarajlija? jeli to tebi sarajevo bolna rana? i jeli sarajevo jedini grad koji ima problema?
User avatar
holowey
Posts: 8430
Joined: 10/11/2008 10:53
Location: Дишем ти за вратом...

#54 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by holowey »

chuchumbamayumbe wrote:Jes vala, još malo pa će biti moderno i WC da bude spojen sa dnevnim boravkom...
Nikakva napa ili šta slično ne pomaže kada je riba za ručak, osim vrata na kuhinji i otvorenog prozora.
Na stranu mala djeca i kuhinja...
Ja nikada ne bih uzeo stan u kojem je kuhinja sastavni dio dnevnog, nikada.
odsjedao sam u crown plazi koja je nudila open room concept, gdje je sve, ukljucujuci i wc sa kupatilom, bilo jedna prostorija sa sobom... s tim sto je ventilacija savrseno uradjena pa iako je sve otvoreno, kada se kupatilo zapari, to se u ostatku sobe ne osjeti... za razliku od nase novogradnje kada osjetis kuhanje u susjednom stanu zbog nikakve ventilacije
User avatar
holowey
Posts: 8430
Joined: 10/11/2008 10:53
Location: Дишем ти за вратом...

#55 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by holowey »

xDenisx wrote:
holowey wrote:to je nama nasa borba dala...

u seoskim domacinstvima, prostorija u kojoj se lozi vatra je u isto vrijeme kuhinja i dnevni boravak... tako mi danas pored ruralizacije kulture, jezika, medija, itd, imamo i ruralizaciju arhitekture :(

neka se nadje uvrijedjen ko god hoce, ali to je cinjenica...
Aaaa majko moja mila :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: Sarajlije su definitivno posebna sorta ljudi :D :D :D :D :D Jos ce reci da su svjetski trend spajanja dnevnog boravka sa kuhinjom pokrenuli Sandzaklije :lol: :lol: :lol: :lol:
i tebi sarajevo bolna tacka? kakve veze ima sandzak sa temom? jadan li je svijet ako je ovo sto se kod nas gradi svjetski trend
User avatar
chuchumbamayumbe
Posts: 11046
Joined: 20/10/2006 22:02

#56 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by chuchumbamayumbe »

holowey wrote:
chuchumbamayumbe wrote:Jes vala, još malo pa će biti moderno i WC da bude spojen sa dnevnim boravkom...
Nikakva napa ili šta slično ne pomaže kada je riba za ručak, osim vrata na kuhinji i otvorenog prozora.
Na stranu mala djeca i kuhinja...
Ja nikada ne bih uzeo stan u kojem je kuhinja sastavni dio dnevnog, nikada.
odsjedao sam u crown plazi koja je nudila open room concept, gdje je sve, ukljucujuci i wc sa kupatilom, bilo jedna prostorija sa sobom... s tim sto je ventilacija savrseno uradjena pa iako je sve otvoreno, kada se kupatilo zapari, to se u ostatku sobe ne osjeti... za razliku od nase novogradnje kada osjetis kuhanje u susjednom stanu zbog nikakve ventilacije
Ispravi me ako griješim...sve je jedna prostorija? Kada ideš da se istegariš, uredno možeš gledati TV sa šolje?!
Da se razumijemo, nisam ja protiv tog koncepta, ali nisam ni za.
Svako ide za ono što misli da mu je bolje.
Ja sam na AP, uradili smo neke modifikacije u stanu, ali mi nije padalo na pamet da WC i kuhinju napravim tako da budu u istoj prostoriji sa dječjom spavaćom i dnevnim boravkom. :)
Znam, karikiram...
User avatar
Morales
Posts: 519
Joined: 26/12/2011 10:51

#57 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by Morales »

Septik wrote:Ja sam renovirao stan u austrougarskoj zdradi koja je 1906. god. i boravio u njemu nekoliko mjeseci.
Iz praktičnih razloga (ne odgovara mi kvadratura) sada privremeno stanujem u Tibrinoj zgradi.

Poslovno sam vezan za građenje i kako sa tog aspekta, tako i iz iskustva mogu reći da je ustrougarska gradnja daleko kvalitetnija i ugodnija za stanovanje od novogradnje (ali one koja se prodaje ispod 2.000 KM/m2).

Razllika je i u motivaciji: Austrougarske zgrade su uglavnom rađene "za svoje potrebe", pa su oni koji su ih gradili nastojali da rade što kvalitetnije.

Investitori kao Tibra (navodim njih, a sigurno nisu jedini) se prvenstveno vode time da zgrada estetski izgleda dobro, njih ne zanima šta će biti poslije prodaje.

Primjer: Rijetko će neko od kupaca tražiti na uvid podatke tipa: koja je debljina ploče između spratova, koji je blok korišten za zidanje vanjskih, a koji za zidanje unutrašnjih pregradnih zidova, koje je debljine stiropor i koja vrsta stiropora je korištena za izolaciju?
Kupcima, koji su laici, je bitna debljina stiropora, oni ne znaju pitati je li EPS50 ili EPS100. Prodavcima je bitno da prođu jeftinije, pa ugrađuju EPS 50 debljine 8 ili 10 cm, kako bi kupce zavarali.
Kupcima uopšteno ne znači puno je li vanjski blok debljine 20 ili 25 cm, je li pregradni 8, 10 ili 12 cm, ali za izolaciju to znači puno. Problem je što to i za Prodavca znači puno, ako zida blokom tanjim za 5 cm na vanjskom i 2 cm na pregradnom zidu, izvlači veću kvadraturu iz zdgrade. Na objektu gabarita objekta kakav Tibra pravi, tu se radi o milionima KM.
Sve u svemu, po meni je suludo platiti 1.500-1.600 KM za Tibrine i slične stanove.
Eh svasta se nacitah na ovom forumu...pa covjece na austrougarskim zgradama otpada fasada i puno vlage,mema i zohara i sad mu bolje gore nego u novoj zgradi... :D :D
User avatar
holowey
Posts: 8430
Joined: 10/11/2008 10:53
Location: Дишем ти за вратом...

#58 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by holowey »

chuchumbamayumbe wrote:
holowey wrote:
chuchumbamayumbe wrote:Jes vala, još malo pa će biti moderno i WC da bude spojen sa dnevnim boravkom...
Nikakva napa ili šta slično ne pomaže kada je riba za ručak, osim vrata na kuhinji i otvorenog prozora.
Na stranu mala djeca i kuhinja...
Ja nikada ne bih uzeo stan u kojem je kuhinja sastavni dio dnevnog, nikada.
odsjedao sam u crown plazi koja je nudila open room concept, gdje je sve, ukljucujuci i wc sa kupatilom, bilo jedna prostorija sa sobom... s tim sto je ventilacija savrseno uradjena pa iako je sve otvoreno, kada se kupatilo zapari, to se u ostatku sobe ne osjeti... za razliku od nase novogradnje kada osjetis kuhanje u susjednom stanu zbog nikakve ventilacije
Ispravi me ako griješim...sve je jedna prostorija? Kada ideš da se istegariš, uredno možeš gledati TV sa šolje?!
Da se razumijemo, nisam ja protiv tog koncepta, ali nisam ni za.
Svako ide za ono što misli da mu je bolje.
Ja sam na AP, uradili smo neke modifikacije u stanu, ali mi nije padalo na pamet da WC i kuhinju napravim tako da budu u istoj prostoriji sa dječjom spavaćom i dnevnim boravkom. :)
Znam, karikiram...
tv se vidi iz kade i tus kabine, dok su wc solja i bide sakriveni iza pregradnog zida... sve se moze kada se hoce i ima finansija... a ne kao kod nas, "praviti pitu od govana", a onda se busati u prsa da je to svjetski trend
User avatar
chuchumbamayumbe
Posts: 11046
Joined: 20/10/2006 22:02

#59 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by chuchumbamayumbe »

Taman i da imam para za tekve "perverzije", šta treba da mene neko čuje dok zadajem u hali, moram čekati da gosti odu da bacim piš?
To jedino ako si samac i ako ti niko ne dolazi na kafu osim koka...
Ne kontam fakat, kakva je prednost imati halu u sklopu dnevnog boravka? Pokušavam da zamislim kako bi to izgledalo... :-)
User avatar
holowey
Posts: 8430
Joined: 10/11/2008 10:53
Location: Дишем ти за вратом...

#60 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by holowey »

chuchumbamayumbe wrote:Taman i da imam para za tekve "perverzije", šta treba da mene neko čuje dok zadajem u hali, moram čekati da gosti odu da bacim piš?
To jedino ako si samac i ako ti niko ne dolazi na kafu osim koka...
Ne kontam fakat, kakva je prednost imati halu u sklopu dnevnog boravka? Pokušavam da zamislim kako bi to izgledalo... :-)
Image
Image
User avatar
chuchumbamayumbe
Posts: 11046
Joined: 20/10/2006 22:02

#61 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by chuchumbamayumbe »

OK, ovdje je hala očigledno odvojena prostorija sa zasebnim vratima, nije "ujedno" u pravom smislu te riječi, kao nekakvo kompromisno rješenje. Za hotelski smještaj mi je donekle razumljivo, ali za privatne stambene prostore?
Na stranu što ne vidim svrhu utrpavanja WC šolje u prostor gdje se spava? Koja je poenta?
User avatar
chuchumbamayumbe
Posts: 11046
Joined: 20/10/2006 22:02

#62 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by chuchumbamayumbe »

Septik wrote:
Morales wrote:Eh svasta se nacitah na ovom forumu...pa covjece na austrougarskim zgradama otpada fasada i puno vlage,mema i zohara i sad mu bolje gore nego u novoj zgradi... :D :D
Poredio sam novogradnju sa renoviranim AU zgradama, ebem ga... :D :D
Pričamo o renoviranim zgradama ili stanovima?!
Jedno je renovirati stan, ali zgradu?! Kako renovirati nosive zidove, poprečne grede, plafone, konstrukcije, zidove debljine metra?! Jeftinije je napraviti novu zgradu.
Kakva je statika austrougarskih zgrada?! Ima li u tim zgradama ikakve armature?! Betona?!
Ja sam sam viđao zidove debele metar, plafone visoke 3 metra minimum, plafone na kojima se vide tragovi drvenih greda, zidove za trskom i malterom.
Rekoh da su mi drugarici u dnevni boravak propali komšije sa sprata iznad (austrougarska gradnja). :-)
Ne vjerujem da će se to desiti kod ovih novijih zgrada, da ti komšija ko u crtanom propadne odozgo.
Emi_Nevermind
Posts: 900
Joined: 25/05/2010 22:34

#63 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by Emi_Nevermind »

Ovo sa halom je samo za hotela, nema svrhe u privatnom stanu. Ima ovo i u hotelu Sarajevo, ali su papci žaluzine stavili sa vanjske strane , pa ne možeš da ih podeiš iznutra, već ti oni koji su u sobi mogu otvoriti žaluzine kad im je ćejf dok si u hali. Nikad nisam vidjela toliko retardirano rješenje :lol:
Emi_Nevermind
Posts: 900
Joined: 25/05/2010 22:34

#64 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by Emi_Nevermind »

holowey wrote:
AmirEmira wrote:
holowey wrote:daleko smo mi od open floora...
:zzzz: :-)
sta kolutas ocima? to je svjetski trend da open floor stanovi nemaju nijedan otvor u kuhinji kao sto je to slucaj sa novogradnjom kod nas?
Kolutam jer nijednu temu još nisam našla bez kuknjave tipa DALEKO SMO MI od Evrope,Zapada,civilizacijekulturedemokratijei evo sad i Open Floora aaahahahaha :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
nightmare
Posts: 77
Joined: 26/03/2009 09:51

#65 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by nightmare »

holowey wrote:
nightmare wrote:ja sarajlija majko mila :lol: , sve veći građani od većeg, nemojte se zamarati oko toga, koliko para toliko muzike, :sax:
ako se neko ovdje na forumu javi i ako mu nesto smeta automatski je sarajlija? jeli to tebi sarajevo bolna rana? i jeli sarajevo jedini grad koji ima problema?
SARAJEVO je meni najljepši grad na svijetu :-D , samo sam rekao da cijena diktira sve, ukoliko se hoće luksuz i bolji kvalitet to se onda i plati, pozdrav :sax:
StupskaBitanga
Posts: 14873
Joined: 20/12/2006 16:59

#66 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by StupskaBitanga »

vidite ovdje kako je zgrada blizu drugoj
Gore nego u Tibri
http://www.youtube.com/watch?feature=pl ... X_itU_cZuQ
Emi_Nevermind
Posts: 900
Joined: 25/05/2010 22:34

#67 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by Emi_Nevermind »

Jeste malo nabijeno, ali izgleda bolje nego sto sam zamisljala.. Balkon je doduse bezze, sve mokro, ocigledno streha ne radi svoj posao, ali nije lose unatoc maloj dnevnoj..
User avatar
hoćeli_ko_rasol
Posts: 318
Joined: 29/03/2012 19:23
Location: Bosnia and Herzegovina

#68 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by hoćeli_ko_rasol »

Pitanje za stanare Tibre i one koji su jako dobro informisani po pitanju Tibre - Pacific !

"Kako funkcijoniše plaćanje dadžbina / računa, npr. za usluge električne energije, vode, smeća, grijanja, kućnog savjeta - čićenje stubišta i sl., telefona, kabolovske i ostalo...za stanare koji su kupili stanove u jednom od SPO Tibre na Stupu a ne planiraju da žive u tim stanovima jer su u inostranstvu ili imaju drugi stan, kuću a ne planiraju taj stan u Tibri nikome iznajmiti i sl. ??"

Znači niko neće živjeti u tom stanu, dali u tom slučaju taj stanar je dužan plaćati:
-električnu energiju (ako nije platio priključak za istu i nema trenutno elktrične energije),
-vodu (a ne troši tu istu vodu jer ne živi tu),
-smeće (također ne koristi tu uslugu jer se vlasnik ne nalazi na toj lokaciji),
-grijanje (ne troši "kcal" jer ne stanuje u tom stanu),
-kućni savjet - čišćenje stubista i sl. (ne zivi u tom haustoru, a ima stan u istom),
-telefon (nije priključen),
-kablovska (nije priključena),
-ostale usluge (neznam tačno koje još imaju)... ???


Imali ko iskustava kako je to funkcijonisalo u Tibri - Buća Potok ili Tibri 1- Nedžarići ili možda neko ima iskustava sa Tibro 2 na Stupu...jer smo svjetdoci da u Tibri - Buća Potok i Tibri 1- Nedžarići, a pogovo sad u Tibro 2 na Stupu živi jako mali broj ljudi u stanovima, tako da je prazno nekih 70 % stanova (šta sa tim vlasnicima koji nisu tu nastanjeni po pitanju dadžbin) ??

Još jedno pitanje, a vezano je za garažna mjesta u suterenu SPO, svi zano da su ta garažna mjesta osvjetljena kao i stubište / haustori u svim SPO. Za haustore / stubišta električnu energiju i održavanje plaćaju stanari tih istih haustora po cijeni kojoj diktria broj članova domaćinstava...a za garažna mjesta isto valja plaćati električnu energiju i održavanje istih nekome, sad me znaima kome, jel stanarima tog SPO gdje se nalaze garazna mjesta bez obzira dali posjeduju garazno mjesto ili ne u suterenu zgrade, ili palaćaju električnu energiju i održavanje tog prostora osobe koje posjeduju garazno mjesto ili neki drugi prostor u suterenu zgrade bez obzira gdje zivjele te osobe ???!


Hvala svaim na odgovrima !! :)

LP
maxell_sarajevo
Posts: 2219
Joined: 08/02/2008 19:19

#69 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by maxell_sarajevo »

Struju neces placati jer nemas svoj sat, vodu mozda nesto malo za hidrofor i odrzavanje vodomjera, smece ces placati bez obzira stanovao ili ne, grijanje pausal 30-tak maraka, upravitelja( OKI) ces placati, telefon neces, katv neces ali ces placati onih par maraka takse FTV-u.
User avatar
hoćeli_ko_rasol
Posts: 318
Joined: 29/03/2012 19:23
Location: Bosnia and Herzegovina

#70 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by hoćeli_ko_rasol »

maxell_sarajevo wrote:Struju neces placati jer nemas svoj sat, vodu mozda nesto malo za hidrofor i odrzavanje vodomjera, smece ces placati bez obzira stanovao ili ne, grijanje pausal 30-tak maraka, upravitelja( OKI) ces placati, telefon neces, katv neces ali ces placati onih par maraka takse FTV-u.
ok...zahvaljujem ... :faraon1:
sanja072
Posts: 27
Joined: 19/03/2012 18:08

#71 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by sanja072 »

Ima li neko iskustva sa novogradnjom "Vrtovi sunca"????
User avatar
bpsang
Posts: 10258
Joined: 10/07/2005 21:03
Location: AK,

#72 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by bpsang »

Ambrozija wrote:Koliko novije vrijeme?

Tibrine zgrade na Stupu i Buca Potoku a osim Tibre - na Stupu ih ima jos dosta pa Pionirska dolina, Unipromet, zgrade na Sipu, ima par i na Dobrinji, nova zgrada na Skenderiji, Mejtas... itd.
Ono na Stupu treba sve srušit. Ko im dade dozvolu da grade na onaj način zgrada do zgrade na udaljenosti od pet metara jedna od druge, elem kad ce gospoda koja su okrenuta sjeveru vidjeti Sunca NIKAD. sto je još gore, ko im daje saglasnost da u blizini Aerodroma grade zgrade visine 13 spratova.
MUČKE :oops:
User avatar
bpsang
Posts: 10258
Joined: 10/07/2005 21:03
Location: AK,

#73 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by bpsang »

Morales wrote:
Septik wrote:Ja sam renovirao stan u austrougarskoj zdradi koja je 1906. god. i boravio u njemu nekoliko mjeseci.
Iz praktičnih razloga (ne odgovara mi kvadratura) sada privremeno stanujem u Tibrinoj zgradi.

Poslovno sam vezan za građenje i kako sa tog aspekta, tako i iz iskustva mogu reći da je ustrougarska gradnja daleko kvalitetnija i ugodnija za stanovanje od novogradnje (ali one koja se prodaje ispod 2.000 KM/m2).

Razllika je i u motivaciji: Austrougarske zgrade su uglavnom rađene "za svoje potrebe", pa su oni koji su ih gradili nastojali da rade što kvalitetnije.

Investitori kao Tibra (navodim njih, a sigurno nisu jedini) se prvenstveno vode time da zgrada estetski izgleda dobro, njih ne zanima šta će biti poslije prodaje.

Primjer: Rijetko će neko od kupaca tražiti na uvid podatke tipa: koja je debljina ploče između spratova, koji je blok korišten za zidanje vanjskih, a koji za zidanje unutrašnjih pregradnih zidova, koje je debljine stiropor i koja vrsta stiropora je korištena za izolaciju?
Kupcima, koji su laici, je bitna debljina stiropora, oni ne znaju pitati je li EPS50 ili EPS100. Prodavcima je bitno da prođu jeftinije, pa ugrađuju EPS 50 debljine 8 ili 10 cm, kako bi kupce zavarali.
Kupcima uopšteno ne znači puno je li vanjski blok debljine 20 ili 25 cm, je li pregradni 8, 10 ili 12 cm, ali za izolaciju to znači puno. Problem je što to i za Prodavca znači puno, ako zida blokom tanjim za 5 cm na vanjskom i 2 cm na pregradnom zidu, izvlači veću kvadraturu iz zdgrade. Na objektu gabarita objekta kakav Tibra pravi, tu se radi o milionima KM.
Sve u svemu, po meni je suludo platiti 1.500-1.600 KM za Tibrine i slične stanove.
Eh svasta se nacitah na ovom forumu...pa covjece na austrougarskim zgradama otpada fasada i puno vlage,mema i zohara i sad mu bolje gore nego u novoj zgradi... :D :D
a ha ...
Austrougarski zidovi su debeli pola metra i unakrsno gradjeni ciglom a tvoji Tibrini su od siporexa debljine 15-20 cm sa 5 cm stiropora,sem nosivih zidova koji su betonski i koji imaju u najgorem slucajo do 15 cm debljine.
Pa u svakom slucaju je bolje da otpadne fasada nego kompletan zid sa fasadom kod Tibrinih objekata.
User avatar
bpsang
Posts: 10258
Joined: 10/07/2005 21:03
Location: AK,

#74 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by bpsang »

bpsang wrote:
Ambrozija wrote:Koliko novije vrijeme?

Tibrine zgrade na Stupu i Buca Potoku a osim Tibre - na Stupu ih ima jos dosta pa Pionirska dolina, Unipromet, zgrade na Sipu, ima par i na Dobrinji, nova zgrada na Skenderiji, Mejtas... itd.
Ono na Stupu treba sve srušit. Ko im dade dozvolu da grade na onaj način zgrada do zgrade na udaljenosti od pet metara jedna od druge, elem kad ce gospoda koja su okrenuta sjeveru vidjeti Sunca NIKAD. sto je još gore, ko im daje saglasnost da u blizini Aerodroma grade zgrade visine 13 spratova.
MUČKE :oops:
DA DODAM
http://www.sa-c.net/index.php/news-arch ... stupu.html
Miro Spiro
Posts: 562
Joined: 16/10/2010 13:42

#75 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by Miro Spiro »

Nastaviti ce oni dalje da grade sto god bilo odluceno.
Post Reply