Novogradnja u Sarajevu?

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
Truba
Posts: 81671
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#4276 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by Truba »

ovo je reklama zapravo zapravo za njegovu zenu :mrgreen: :sax:
dobra
User avatar
orinoco
Posts: 1687
Joined: 14/01/2017 17:46

#4277 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by orinoco »

Ni godinu dana nakon najave nije počela izgradnja hotela Hilton u Sarajevu, investitor ima novi rok..

Objekat je projektovan tako da se zadržavaju postojeći horizontalni i vertikalni gabariti prema glavnim ulicama. Spratnost, visina fasadnih vijenaca te fasadna arhitektonska plastika se zadržavaju kao što je bilo i na originalnom objektu. Spratnost objekta je pet nivoa podzemnih garaža s 85 parking mjesta, prizemlje, galerija, tri sprata i potkrovlje.

Radi što boljeg iskorištenja prostora, garaža se povećava u odnosu na gabarit objekta. Proširenje je predviđeno u smjeru sjevera, u prostor ispod pješačkog pločnika, čime se dobija više parking prostora u garaži.


Ako može, neko od inžinjera statičara da objasni da li je moguće izgraditi 5 nivoa podzemnih garaža na prostoru bivšeg Feroelektra kod katedrale, a da se ne ugrozi statika postojećih objekata, pa i Katedrale?

Drugo, 5 nivoa podzemne garaže znači dugotrajno iskopavanje zemlje, prodiranje u dubinu min. 20 m, a niko ne zna raspored podzemnih voda niti sastav materijala ispod. Šta ako je ispod ogromna tvrda stijena, ili kakav obilan vodotok?

Treće, odvoz iskopane zemlje izvršavat će se kamionima. Neće sigurno niko koristiti male Tamiće, već će opet četveroosovinci, sigurno i pretovareni, redovno, svakodnevno, špalirati Bašeskijinom i Titovom i dalje, kroz najuži centar grada, i to će biti tako mjesecima...valja 5 etaža iskopati. Plus dovoz građ. materijala plus betonske pumpe za betoniranje tolikih garaža. 56 soba, a 85 garažnih mjesta... :-)
Excello
Posts: 40
Joined: 02/12/2016 14:46

#4278 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by Excello »

Ima li iko novih informacija o Butmirovoj zgradi sto se pravi na Otoci, kod bazena?
acuupo
Posts: 210
Joined: 12/02/2014 15:39

#4279 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by acuupo »

Zdravo

Da li neko zna zasto kasni knjizenje stanova na Novoj Otoci_Tibra , prvo je bilo rijeci da je notar na odmoru ,pa sad da je promijenjen :-x ,
made_in_sarajevo
Posts: 5579
Joined: 06/05/2013 23:05

#4280 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by made_in_sarajevo »

Kako hoda u novoj gradnji oko upravitelja i Ugovora? Jel kad se ugovor za stan potpise automatski se daje saglasnost da investitor u tvoje ime izabere upravitelja pa tako da nema direktnog ugovora stanar-upravitelj?

Drugo pitanje kad sud donese presudu da se dug prema upravitelju u novoj gradnji mora isplatiti, jel neko imao iskustva da se nakon presude dogovori sa upraviteljem na mjesecne rate sa ili bez kamata?
User avatar
Haris.ba
Posts: 24806
Joined: 08/09/2005 20:08

#4281 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by Haris.ba »

Investitor potpise ugovor sa upraviteljem kojeg on izabere. A stanari mogu promjeniti ako se dogovore.

Zavisi od upravitelja za dug. U presudi on dobije sve. I pazi da mu ne zastari izvrsenje.
neko_sa_strane
Posts: 2687
Joined: 04/04/2013 12:06

#4282 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by neko_sa_strane »

Ja sam htio stan u Hrasnom ili na Malti jer mi se dopadaju ta naselja, pogotovo Hrasno. Još par dana sam
podstanar na Grbavici. Zbog blizine centra bio sam zainteresovan za kupovinu stana i na Grbavici ali su cijene stanova nerealno visoke. Takođe veći dio naselja je ružan. Zgrade su nabacane jedna uz drugu. Parking prostor je priča za sebe. Dugo vremena sam odbijao kupovinu stana u novogradnji ali sam se ipak odlučio za nov stan. U stari stan morao bih uložiti minimum 30 hiljada a za stan platiti oko 100 hiljada ako ne i više.
Uzimati kredit od 150 hiljada za kupovinu, renoviranje i za opremanje ne dolazi u obzir. Kredit sam uzeo na 15+ godina odnosno na 20 godina.
damsic
Posts: 100
Joined: 14/07/2016 01:31

#4283 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by damsic »

acuupo wrote:Zdravo

Da li neko zna zasto kasni knjizenje stanova na Novoj Otoci_Tibra , prvo je bilo rijeci da je notar na odmoru ,pa sad da je promijenjen :-x ,
U lameli D ja sam mogao sam izabrati notara
Kada sam potpisao ugovor, prvo ga odnio u poresku upravu Novi Grad da mi izdaju rjesenje da sam oslobodjen poreza na promet nekretnina i onda kopiju tih ugovora sa rjesenjem odnio u ZK ured da me uknjize kao vlasnika
kukumare
Posts: 11
Joined: 07/12/2016 11:14

#4284 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by kukumare »

Mislim da se ne radi o notaru, nego zgrada nije dobila upotrebnu dozvolu, te se ne može izvršiti etažiranje, tako da se niko prije toga ne može uknjižiti kao vlasnik. Očigledno nešto nisu uradili da bi dobili upotrebnu dozvolu.
User avatar
Grean
Posts: 9334
Joined: 30/11/2013 19:47

#4285 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by Grean »

https://m.facebook.com/photo.php?fbid=1 ... &source=54

Za promjenu jedna kvalitetna zgrada na Sipu, Green Building objekat.

Pratio sam gradnju, bas su kvalitetne materijale ugradjivali ono sto se okom moze procijeniti. Beton minimalno, sve je blok.

Na zalost ovakve su rijetke, vecina je "boracka" socijala a razlika u cijeni minimalna.

Minus im je sto su stavljali termo fasadu po najvecoj vrucini.
Excello
Posts: 40
Joined: 02/12/2016 14:46

#4286 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by Excello »

Grean wrote:https://m.facebook.com/photo.php?fbid=1 ... &source=54

Za promjenu jedna kvalitetna zgrada na Sipu, Green Building objekat.

Pratio sam gradnju, bas su kvalitetne materijale ugradjivali ono sto se okom moze procijeniti. Beton minimalno, sve je blok.

Na zalost ovakve su rijetke, vecina je "boracka" socijala a razlika u cijeni minimalna.

Minus im je sto su stavljali termo fasadu po najvecoj vrucini.
Cijena kvadrata? Mada ne znam da li bih mogao ignorisati pogled na groblje ...
User avatar
Grean
Posts: 9334
Joined: 30/11/2013 19:47

#4287 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by Grean »

Excello wrote:
Cijena kvadrata? Mada ne znam da li bih mogao ignorisati pogled na groblje ...
Cuo sam ali nije provjereno da su nizi spratovi 2.100 a na visim 2.300 KM. Ako uporedis da su ovi boracki po komercijalnoj 2000 vrijedi te razlike.
User avatar
pepeljara
Posts: 6561
Joined: 22/08/2003 00:00

#4288 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by pepeljara »

Lagano al sigurno se dizu cijene stanova u losim novoizgradjenim zgradama.
Cak je i Miljacka digla za 100km kvadrat, a kako cujem i 200 za zadnje dvije.

nije vishe 1750 nego 1850.

Nova otoka necu ni komentarisat, Nucleus 2.
Sve losija i losija situacija u Sa.
User avatar
Haris.ba
Posts: 24806
Joined: 08/09/2005 20:08

#4289 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by Haris.ba »

pepeljara wrote:Lagano al sigurno se dizu cijene stanova u losim novoizgradjenim zgradama.
Cak je i Miljacka digla za 100km kvadrat, a kako cujem i 200 za zadnje dvije.

nije vishe 1750 nego 1850.

Nova otoka necu ni komentarisat, Nucleus 2.
Sve losija i losija situacija u Sa.
Ima li redukcija vode u naselju MIljacka i Nova Otoka?
User avatar
Tomahawk11
Globalni moderator
Posts: 109749
Joined: 14/08/2009 14:51

#4290 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by Tomahawk11 »

Haris.ba wrote: Ima li redukcija vode u naselju MIljacka i Nova Otoka?
Nova Otoka preko dana nema redukcija.
Međutim, ujutro kad odvrnem zna štucati, dakle zavrnu naveče.
User avatar
pepeljara
Posts: 6561
Joined: 22/08/2003 00:00

#4291 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by pepeljara »

Haris.ba wrote:
pepeljara wrote:Lagano al sigurno se dizu cijene stanova u losim novoizgradjenim zgradama.
Cak je i Miljacka digla za 100km kvadrat, a kako cujem i 200 za zadnje dvije.

nije vishe 1750 nego 1850.

Nova otoka necu ni komentarisat, Nucleus 2.
Sve losija i losija situacija u Sa.
Ima li redukcija vode u naselju MIljacka i Nova Otoka?
Nova otoka ne znam.
Miljacka ima redukcije navece od 11, pola 12,- pola 7, 7 kako kad.
Preko dana ne znam.

Zadnjih mjesec dana se u krugu miljacke osjete smradovi nekakvi kao da ilio je kanalizacija negdje "usko grlo" ili se deponija osjeti ovako daleko.

Elem veselo kako god.
Gray
Posts: 4008
Joined: 14/06/2005 02:47

#4292 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by Gray »

Tomahawk11 wrote:
Haris.ba wrote: Ima li redukcija vode u naselju MIljacka i Nova Otoka?
Nova Otoka preko dana nema redukcija.
Međutim, ujutro kad odvrnem zna štucati, dakle zavrnu naveče.

Navečer iza 11 ili 12 bude smanjen pritisak, tako da ima jako jako slab mlaz, ali bar pomalo ima, dovoljno za oprati zube ili da se polako napuni vodokotlić, ali nedovoljno za tusiranje npr. Do nekih 6 sati ujutro.
amar36
Posts: 63
Joined: 19/11/2012 21:59

#4293 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by amar36 »

Evo izgleda konačno namjeravaju betonirati prilaz do Nove Otoke (od Elpija).
User avatar
Haris.ba
Posts: 24806
Joined: 08/09/2005 20:08

#4295 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by Haris.ba »

Glup tekst.

Investitor se može bez problema obavezati da izgradi igralište (park, zelenilo...). I poštena općina isplanira prostor, i dogovori se sa investitorom da kao oblik saradnje sa lokalnom zajednicom izgradi npr. igralište. Ili šta već treba. Čak se gdje nema prostora može i ući u aranžmane da investitor dio svoga zemljišta pokloni općini za igralište.

Igrališta u krugu zgrada (mislim da je tako npr. u naselju Miljacka) je igralište u suvlasništvu svih stanara. I oni ga održavaju preko upravnika zgrade.

Kako da kažem uvijeno - izbori imaju posljedice.

Svaka novoizgrađena zgrada ima sasvim dovoljno parking mjesta. Stvar je samo što ta mjesta treba kupiti. :D

A pitanje saobraćajnica? Pa ja koliko znam ne postoji više stanarsko pravo, i preko firme da se dobijaju stanovi. Već građani svojim parama kupuju stanove. I ako su ćoravi kada daju svoje pare, i vide da nema ni parkova, ni igrališta, ni škola... u kome je problem.
User avatar
supercali
Posts: 23942
Joined: 06/07/2014 12:30

#4296 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by supercali »

Ovo zadnje je problem u korumpiranoj vlasti donekle
Ja recimo kupim stan ima park igraliste i hop sutra bager tu kopa za novu zgradu temelje iako nema mjesta ni za trafiku
User avatar
holowey
Posts: 8431
Joined: 10/11/2008 10:53
Location: Дишем ти за вратом...

#4297 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by holowey »

Haris.ba wrote:Glup tekst.

Investitor se može bez problema obavezati da izgradi igralište (park, zelenilo...). I poštena općina isplanira prostor, i dogovori se sa investitorom da kao oblik saradnje sa lokalnom zajednicom izgradi npr. igralište. Ili šta već treba. Čak se gdje nema prostora može i ući u aranžmane da investitor dio svoga zemljišta pokloni općini za igralište.

Igrališta u krugu zgrada (mislim da je tako npr. u naselju Miljacka) je igralište u suvlasništvu svih stanara. I oni ga održavaju preko upravnika zgrade.

Kako da kažem uvijeno - izbori imaju posljedice.

Svaka novoizgrađena zgrada ima sasvim dovoljno parking mjesta. Stvar je samo što ta mjesta treba kupiti. :D

A pitanje saobraćajnica? Pa ja koliko znam ne postoji više stanarsko pravo, i preko firme da se dobijaju stanovi. Već građani svojim parama kupuju stanove. I ako su ćoravi kada daju svoje pare, i vide da nema ni parkova, ni igrališta, ni škola... u kome je problem.
wtf?

objekat predstavljen na renderu, ima i parking i garazu i park i trg... ako sada platim, kvadrat mi je 1450, ako platim dok je jos u izgradnji kvadrat je 1850, a ako platim kada bude zavrsena zgrada kvadrat je 2250... sta mislis po kojoj cijeni ce raja kupiti?

a kad se vec plati, i useli, a nakon toga pocnu graditi nove objekte u okolini, i ispostavi se da od rendera samo zgrada stoji (sa tri-cetiri sprata vise) a ni parkinga ni garaze ni parka nema vise gdje strpati, ko je tu kriv? onaj sto je kupio stan, jel'?
User avatar
Truba
Posts: 81671
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#4298 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by Truba »

saće ti on reći bitno je samo što stoji u ugovoru koji si potpisao zajedno s njima

mogli su staviti i space station za osvajanje marsa u pozadini rendera
bil povjerovala raja? :D
User avatar
holowey
Posts: 8431
Joined: 10/11/2008 10:53
Location: Дишем ти за вратом...

#4299 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by holowey »

Black swan wrote:saće ti on reći bitno je samo što stoji u ugovoru koji si potpisao zajedno s njima

mogli su staviti i space station za osvajanje marsa u pozadini rendera
bil povjerovala raja? :D
render prikazao cijeli gradjevinski plac sa samo jednom zgradom i ostalim navedenim...kasnije se ispostavilo da na tom placu nece biti samo jedna zgrada nego cetiri zgrade i da nece biti ni parkinga ni parka niti ikakvog slobodnog prostora...

u ugovoru definisana kvadratura, sprat, tacan broj stana, kvdaratura i broj garaznog mjesta, rok izgradnje, cijena...u aneksu ubacena vrsta plocica kuhinja/kupatilo/wc, vrsta parketa, vrsta sanitarija, vrsta strujnog prikljucka... nista u ugovoru ne pise o parku, skoli, ambulanti...

sjesti i plakati...nije kriv kupac sto je doveden u zabludu nego korumpirana opstinska vlast koja je dozvolila dalju gradnju na placu...ali lakse je krivicu svaliti na kupca sto nije gledao sta kupuje...
User avatar
Truba
Posts: 81671
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#4300 Re: Novogradnja u Sarajevu?

Post by Truba »

slično je i s adiko bakn švicarcima ali vidio sam da forumaši nemaju milosti prema ljudima

sam pao sam se zajebao
Post Reply